IT „DE HORECA" ZELF I V 28 De keus van Han Berman van de Vier Jaargetijden uit Zonnemaire voor oudejaarsavond: „Scampi's of gamba's", dus van die grote (Chinese) garnalen. Waarmee hij dezelfde lijn zit als zijn geregelde gasten, die we ten dat Han hen graag vis voorzet en die hij ook voortreffelijk bereidt. ..Logisch", verklaart hij, ,,We zitten hier rondom in het water. Dus dage lijks verse aanvoer." Maar die garnalen komen dan toe vallig uit de diepvries en zijn per blok van 55 stuks bij de vishandel verkrijgbaar. Han maakt oudejaars avond die lekkernij klaar voor een man of veertien, want met zovelen wordt die avond gewoonlijk doorge bracht. En hij eet ze op vóór twaalf uur 's avonds, want op dat midder nachtelijk uur staat hij op de dijk (van Bommenede) met een ontzetten de hoeveelheid vuurwerk. Die tradi tie mist hij voor geen scampi! Trouwens, hij rekent daarna weer op de traditionele komst van de bu ren, met hun even traditionele schaal gloeiendhete worstebroodjes! Zelf drinkt Han bier bij z'n scampi's, zoals hij dat ook bij paling of mosselen zou doen. Maar hij vindt een glaasje goede wijn eigenlijk wel veel feestelijker.... Scampi's zijn ook thuis te maken, want behalve op de grill (lava-steen en dan zonder vlammen!) kunnen ze evengoed in de frituur worden klaar gemaakt. De frituur-olie is daarna echter niet meer te gebruiken, waar schuwt hij. Scampi's Zo maakt hij ze klaar. Schoonmaken. Met een lange schaar inknippen in het darmkanaal verwijderen Belgen eten dat op, Nederlanders lusten dat niet"). Laat de scampi's gedurende een half uur marineren in citroensap, groene kruiden (peterselie, selderie) en gemalen peper. Daarna uitlekken en eventueel door frituurheslag (bloem en bier) halen. Frituren in gloeiendhete olie of op de grill. Han geeft er geen saus bij. Normaal serveert hij in de zaak drie van die garnalen, omdat het een voorgerecht betreft. In het oudejaars-geval mogen het er best een wat meer zijn per persoon. Hij wil ook wel even vertellen hoé hij ze als voorgerecht serveert, op de manier als slakken. En dat is: de gar nalen door de olijfolie (met peper, zout en flink veel verse knoflook) ha len en dan meteen op de grill leggen. De grill moet flink vlammen, maar de garnalen niet, dus leg ze opzij bui ten het vuurgebied. Bij de verukkelijk uitziende ge dekte tafel bij de heer en mevrouw Van Herpen van 't Grote Zwijn in Burgh gaat het er ook een beetje Spaans toe. 't Is op het eerste gezicht misschien niet zo merkbaar, maar het schaaltje druiven wijst daarop. In Spanje wordt namelijk bij de overgang van het oude in het nieuwe jaar bij iedere slag van de klok een druif in de mond gestoken. Bij de eerste slagen gaat dat nog prima, maar bij de tiende, elfde en de laatste schijnt dat toch heel wat moeilijker te lukken. Ook is er een fles Spaanse wijn precies een jaar bewaard om te worden geopend op die laatste dag van '82 Die speciale fles brachten ze verle den jaar mee uit Spanje, van een be zoek aan een van hun dochters, die daar woont. Waarmee ook die Spaan se invloed aan tafel is verklaard. Chinees De heer en mevrouw Van Herpen bereiden beiden zelf de gerechten voor hun gasten, maar hebben ze vrij - sinds 5 weken op de woensdag - dan kookt de heer des huizes. Hij is op 't ogenblik dan meestal bezig met Chi nese gerechten, die hij straks ook in zijn restaurant wil gaan serveren Ook bereidt hij zelf op zo'n dag wel vleeswaren, want zijn oorspronkelij ke slagersvak blijft toch zijn hobby. Wlldspies Tante Ted en ome Willem, zoals ze in Burgh bekend staan, eten met oud jaar wüdspies als hoofdgerecht. Aan een forse pen worden stukken ree biefstuk, wildzwijn, en kalkoen ge regen, samen met paprika, spek en uien. Een heerlijk gerecht dat tevo ren kan worden klaargemaakt en dat dus in een mum van tijd gegrild op tafel kan komen te staan De ingre diënten zijn al in huis, want met de doorgaans drukke Kerst wordt in 't Grote Zwijn veel wild gegeten Bij de spies komt een champignon cognacsaus En een kaasplankje (voornamelijk frans) toe. Plus nog wat prima wijntjes, met om twaalf uur - behalve de druiven - een glaasje champagne. Vooraf een garnalenschelp of - cocktail. Het recept uan de champignon cognac.tau.t Champignons in de pan bakken, samen met gesnipperde uien en paprika Aandikken met bloem Cognac of armagnac toevoegen, af- blussen en flamberen Wie uan oudejaarsavond denkt, denkt aan oliebollen. Zo is dut nu eenmaal en we moeten niet alle tradities overboord gooien. Maar liet blijft die avond meestal niet uitslui tend bij oliebollen en de nog zoetere appelflap pen. Een hartige hap hoort er toch ook wel bij. Of fonduen, of een dinertje, of „iets makke lijks", we hebben zo allemaal onze voorkeur. Maar wat maken nu horeca-mensen, die week-in-week-uit voor anderen een voortreffe lijk dinertje of een heerlijk hapje bereiden, voor zich zelf klaar op die laatste avond van het jaar? Bijna de enige avond, dat ze zelf ge zellig rond de tafel kunnen gaan zitten... Fotograaf Johan D. C. Berrevoets en een ZN- verslaggeefster zochten vijf Schouwen-Duive- landse ondernemers op om ze daarnaar te vra gen. Op deze pagina het resultaat van deze gesprekjes. Misschien zit er nog een ideetje bij. J. v. d. K Han Berman: scampi's: Gina de Jong: reerug. Trix en Henk Verleer: salade Familie van Herpen: wildspies Nel Evers en kok Hans: fondue Sauzen De slasaus van Hans bestaat uit de volgende samenstelling: olie en azijn, knoflook (vers uiteraard), pe per. zout. suiker, mosterd en, toma tenketchup. Daarnaast worden bakjes öcvuld met een knoflook-, een whisky- en een advocadosaus. Vooral de laatste beveelt Nel van harte aan. ADVOCADESAVS Advocado uit hollen. Vruchtvlees fijnmaken tn tot gladde pasta roeren. Daarbij: gerasp te ui. zout. vers gemalen peper, taba sco, paprikapoeder. Al roerend ge zeefd citroensap toeroepen tot een gladde saus ontstaat KNOFLOOKSAUS: basis half mayonaise, half yoghurt Met daar door heen verse knoflook, gehakte peterselie, kappertjes en een scheutje witte wijn WHISKYSA VS: basis mayonaise met geslagen room Toevoegen: to matenketchup. tabasco, paprikapoe der en een schcU-tQc) whiskey. Gina en Jan de Jong van Auberge La Butte in Ouwerkerk eten met oudjaar reerug. Dat is niet zo ver wonderlijk, wanneer je bedenkt dat ze meestal eind november met vrien den in Duitsland gaan jagen. Dan brengen ze voor eigen gebruik, al thans voor de gasten in hun restau rant, meteen wildgebraad mee. Voor hunzelf gaat echter een fors stuk ree rug in de diepvries, dat speciaal voor oudejaarsavond wordt bewaard. Gina vertelt erbij, dat (uiteraard warme) reerug uitstekend smaakt met zuurkool, spruitjes of rode kool. Evenals preiselbeeren, verse peren, en verse aardappelpuree goede com binaties zijn. Ze drinken er zelf wat speciaal bewaarde wijntjes bij. Reerug De reerug kan worden besteld bij de slager. Met een lardeernaald wor den er dunne repen vet spek inge bracht tegen het uitdrogen. Er kan ook aan de slager worden gevraagd om dit te doen. De marinade wordt als volgt be reid: Rode wijn (een ..volle", die kan worden verdund met water). Daarin: laurier, kruidnagelen, wildkruiden, champignons, uieringen. winterwor tel, prei, peterselie, kortom alles wat je vers in huis hebt. Na 24 uur marineren de reerug Op het gas of in de oven bruin aanbra den. Gina braadt vier kilo (voor 8 personen) in ongeveer twee uur gaar. Het wild moet blijven sudderen tot de kleur ,,rosé" is van binnen. De marinade wordt gezeefd en daarmee wordt de jus afgemabkt. Het récidu (overblijfsel) van de mari nade wordt in de boter aangebakken en bij de saus gevoegd, waardoor de ze vanzelf bindt. Nel Evers van Herberg De Waag te Serooskerke gaat oudejaarsavond fonduën. Er komt een flinke groep vrienden en bekenden, voornamelijk uit de horeca-wereld, naar haar restaurantje. Tot het middernachte lijk uur hebben haar gasten vrij, daarna gaan ze weer aan het werk in Renesse. En dan komen ze Nel beslist nog wel tegen Fonduën dus. Nel wist nog niet ze ker of ze kiest voor de fondue chinoif- se. die ze zelf eigenlijk erg lekker vindt, of voor - zoals op de foto - de „gewone" fondue. Het verschil? Bij gewoon fonduën worden de stukjes vlees in olie dicht geschroeid. Op de „Chinoise-ma- nier" sudderen ze gaar in een heerlij ke bouillon, waarin netjes met groen ten zijn gehangen. Zo houd je op het eind bovendien een heerlijke soep over, die dan ook achteraf Wordt ge geten. Als voorafje eet Nel op oudejaars avond mosseltjes in de kruidenboter, waarmee kok Hans v. d. Wielen vaak wordt gekomplimenteerd. Hij maakt ook, dat weten geregel de bezoekers, een heerlijke slaslaus. waarvan hij het recept best wil ver klappen. Voor dc gewone fondue gebruikt Nel de volgende vleessoorten: rund vlees. biefstuk van de kogel. Kipfilet en varkenshaas. Behalve drie sausjes worden daarbij diverse salbdes ge presenteerd. plus olijfjes, manda rijntjes. ananas, gemengde vrucht jes. En uiteraard stokbrood ën friet jes. 1 „Salade, daar kun je de hele avond van eten". Henk Verleer van Rotisse rie la Bouchée uit Zierikzee hoeft niet lang na te denken over zijn ou der jaarshap. „Een uitgebreide huza rensalade met alles er op en er aan. Met een heleboel vis, daar hou ik van. M'n moeder en dochter vinden dat ook lekker". Trix, zijn vrouw echter niet. Dus speciaal voor haar komt er vlees bij, plus eieren, kaas en dergelijke. Ook de drankjes die Henk en Trix daarbij drinken zijn verschillend. Henk houdt van een „doodgewoon glaasje bier", Trix heeft liever een lekker wit wijntje. „Bier", vindt Henk, „smaakt bij alle soorten ge rechten". En daarom kan hij er best inkomen, dat een gast die zijn beken de spare-ribs eet, daarbij een „tapje" bestelt. Henk kookt nooit thuis, want als ze vrij zijn doet Trix dat in haar eigen keuken. Maar voor die oudejaars-schotel maakt hij dan een uitzondering. Hij maakt die klaar in zijn eigen formi dabele keuken, waarhij alle ingre diënten zo voor het grijpen heeft. En die schotel zet hij om acht uur 's avonds neer. Dan kan ierdereen rustig van zijn gading pakken. Als vissoorten gebruikt Henk: pa ling, zalm, sardines, garnaaltjes. Huzarensalade Hij bereidt de salade op de volgen de wijze: Maakt op een grote schaal een bed van sla. Daarop huzarensalade (Aardappels stampen, daardoorheen gaar rund vlees, kleine stukjes augurk, ei, pe terselie, doperwtjes/worteltjes. Af maken met peper en zout.) Afsmeren met mayonaise (Henk put uit zo'n horeca-emmer): prima kwaliteit". Dan komen daarbij: Tomaten- mandjes gevuld met garnalen (uitjes, peterselie, mayonaise en sherry door garnaaltjes husselen). Gevuld ei: eieren hard koken, door midden snijden, dooiers eruit. Dooi ers fijnmaken en mengen (met mixer) met roomboter, mayonaise, peterse lie, aroma, peper/zout. Dat alles in de spuitzak. Eieren daarmee vullen en afmaken met toefjes peterselie en paprikapoeder. Verder op de schaal: gegrilde kou de kippenkluifjes, gerookte paling, gerookte zalm, asperges in ham, sar dines. Versieren met maïs, citroen, Amsterdamse uien, waaiertjes van augurken, tomaten, komkommer enz. Als laatste versiering: mayonaise en ketshup uit de tube. Voor vier personen komt bij Henk de salade op een gewicht van onge veer twee kilo. Stokbrood en toast horen er uiteraard bij. En op twaalf uur drinken de Ver- leers dan wel een eensgezind drank je. Inderdaad: champagne. Het moet 24 uur in de marinade, dus wie het recept ook eens wil pro beren, zal in dit geval zeker tot vol gend jaar moeten wachten Gina, die de maaltijden in La Butte bereidt, brengt ook altijd een hier niet te verkrijgen kruid mee uit Duitsland. Dat zijn „wacholderbee- ren", een soort jeneverbessen, groter van formaat. En die geven een apart smaakje. Maar de hier te koop zijnde wildkruiden zijn ook prima te ge bruiken. Oud-en-nieuw wordt meestal met een man of acht gevierd. Is er reerug over, dan wordt dat de volgende dag koud en in schijfjes aan de klanten gepresenteerd, want om koffietijd is de zaak dan weer open. Oudejaars dag is het druk met het voorwerken aan koude buffetten, die worden af gehaald. Vandaar dat het prettig is dat het gerecht voor 's avonds tevo ren kan worden bereid. b

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 28