w t* r De Zierikzeesche Nieuwsbode Onzinnige rijmelarij Eerste Jaargang Nummer 1 N 1844. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. 19 AUGUSTUS I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3D december 1982 Nr. 23243 27 De ,,GRILS" waren het aankijken best waard „De liezen ,,Na de oorlog kwamen we weer te rug en er ontstonden toen weer nieu we revue's. Bijvoorbeeld onder de naam „Opgeruimd staat netjes", want de Duitsers waren net weg En na de oorlog zat Nederland met de deviezen hè. Toen hebben we nog een revue gemaakt met de naam ,,De vie- zen". Weet je wel, dat soort dingen. Maar op den duur, en dat is eigenlijk het eind van het verhaal, werden de onkosten te zwaar. We zouden er geld bij moeten gaan leggen en dat ging niet. We hoefden er niets aan te ver dienen, maar dat ging niet". Wanneer bent u toen gestopt met de revue? ,,Ik denk van '49, met het elfhon derd jaar bestaan. Maar de revue, met die dansgirls, dat ging ook ver wateren. Want het was winter, en nogal erg koud. Er waren geen kolen en dus konden die meisjes niet repe teren. Toen hebben we een keer een revue zonder meisjes gedaan. Zonder hupsekee dus. En dat is eigenlijk het einde geworden". Het Loo ,,Eén van onze heldenfeiten kwam na de oorlog. We waren toen allemaal in verschillende delen van Nederland terecht gekomen, en Rinus zat in Apeldoorn. Hij had daar kennissen gemaakt en er was daar ook een Zeeuwse vereniging. Toen zijn we op verzoek van de vereniging in paleis Het Loo, in die theaterzaal, opgetre den. De kernploeg dus. Majesteit was er niet En ook nog in een ander theater daar met zo'n groot toneel, dat we er bijna verdronken. Ook voor de Zeeuwse vereniging. We zijn ook nog eens in Amsterdam geweest, op de Dam. Daar was een manifesta tie (ik weet niet meer waarvan) en er was ook een theater. Daar zijn we toen opgetreden, dat was leutig". Radio ,,Uit die kernploeg is ook die radi ouitzending voortgekomen weet je wel. (we wisten het niet Nou, de Avro hield op een gegeven moment streekuitzendingen voor de radio. En toen moest Zierikzee ook aan bod ko men. We hebben toen die uitzending voor de radio verzorgd, omlijst door ..Kunst en Eer", en Maatje Ochtman speelde daar piano. Het was een af spiegeling van wat op Schouwen- Duiveland gebeurde". Allemaal in het Zeeuws dialekt? ..Johan en ik hebben Pie en Mie ge daan (soort Snip en Snap) helemaal in het Zeeuws", neemt mevrouw Brouwer het even over. ,,De revue was in het Hollands, alleen de speci fieke liedjes waren Zeeuwse dingen. Maar de rest was puur Hollandshoor". Ik begrijp dat u elkaar via de revue ..gevonden" hebt? „Nee: van de korfbal. We zijn in mei '40 getrouwd, op de eerste oor logsdag. De dominee met z'n toga on der de snelbinders, de kerk open, zo dat je eruit kon vliegen. We hebben geen foto. niks", klinkt het spijtig. Oorlog „In de oorlog draaide we ook, net toen het eiland onder water werd ge zet. Op verzoek van de burgemeester hebben we nog twee avonden gespeeld maar zijn toen ook wegge gaan. Je deed dat niet zo makkelijk, want het was het enige wat de men sen hadden. Ze kwamen met bussen van het hele eiland! Er was alleen soms een uitvoering van de gymvere niging, en verder niks. Want je kwam toen nog niet zo makkelijk van het eiland af". Bolij n „In Nieuwerkerk was er toen een kledingmagazijn. Bolijn. Dat werd ook geïsoleerd door het water. Maar die lui die in Zierikzee achterbleven, gingen geregeld met een bootje naar Nieuwerkerk. Daar is ook nog een versje van". ,,Want Bolijn van Nieuwerkerk die had een vracht met goed in huis. Daar kleed iedereen in Zierikzee zich mee: het politiekorps inkluis Maar dat mocht toen niet van de burgemeester. We moesten zingen: de N.S.B. inkluis. Ons benne maar boertjes was ook zo'n liedje Gezamenlijk wordt het voorgezon gen Wat voor werk deed u in die tijd? „Ik was kolenboer, en daar kreeg je een verd zwarte smoel van. Maar zoals ik zeg, je ging wat onder nemen hè. Weet je wat we ook deden? We zetten dan twee piano's op het to neel. Een. witte en een zwarte. Duo black and white! Zulk soort dingen er tussendoor. Maar het was het aankij ken waard hoor jongen!" Jammer dat het voorbij is? „Ach. Het is niet meer te doen. Ie dereen vraagt nu voor elke zucht geld. Alsze een spijker moeten slaan is het eerste wat ze vragen dit (vinger-en-duim gebaar). Toen werd er thuis gerepeteerd met een kom metje thee. We hadden het geen van allen breed, maar alles ging zonder geld. Zoveel mogelijk de kosten drukken". Mistte u het? „Ja. Maar toen is de ramp geko men, en toen had je genoeg zorgen hoor!" HARRY DE WAARD Toen onze mof een mofje was, En Goering nog piloot Toen Hitler nog een schilder was Was Blokzijl nog niet dood Toen Müssert nóg zijn hersens had De Waal een Bru-enaar Toen Hayt nog volontairtje was At Holland kaviaar. Toen onze mof echt mofferig was En Schouwen een stuk zee Toen Elcken hier de macht bezat En wij evacue Toen Moerland hier de bakker was Met Brouwer als zijn knecht Bestond in het vrije Nederland Geen vrijheid en geen recht. Toen Schouwen al zijn land nog had Geen kamp met al dat bocht Toen Hocke MON GENIE bezat Vervest pattat verkocht Van Dijk de polders malen liet En Koopman slagersknecht Toen Berrevoets op de Malta zat At Holland volop kaas. Toen Leune nog geen bontjas had Stouten geen millionair Toen Korsten nog geen huizen had Jan Willem nog geen flair. Van 't Veer nog timmersbaasje was En Bongerdman normaal Toen Feiter geen houzeeër was Was Holland nog niet kaal. Toen Boot geen burgemeester was ten Haaf in Platte weg Toen Korenbeurs Juliana was En Kooiman boer met pech Toen Ilken geen S.S.-er was En Wuyster lapjesman Was Holland zoo het nu weer wordt Een land waar alles kan. Beentjes van de vloer in de Concertzaal. OUD, OUDER, OUDST - Oud nieuws is een jaarlijks terugkerende zaak in Oudejaarskranten. Op verschillende manieren wordt dan het belangrijkste nieuws van het afgelopen jaar nog eens onder de aandacht gebracht. Dat is beslist een goede gewoonte! Je kan echter, in plaats van oud nieuws, ook eens het oudste nieuws brengen. Nu is de omschrijving „oudste" een relatief begrip, maar in het onderstaande is daar beslist geen sprake van: er wordt namelijk een overzicht gegeven van het nieuws dat in het allereerste nummer van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" staat. Deze eerste jaargang - nr. 1 kwam uit op maandag 19 augustus 1844 en bestond uit één velletje papier van het formaat 21 x 10 cm. Hieronder geven we de gehe le inhoud van die Nieuwsbode: u zult zien dat er op alle fronten nogal wat ver anderd is in de afgelopen 138 jaar. 0 f (eerste jaargang.) Het abonnement is 2I/n Cts. in de week. Enkele nummers 2 Cents. MAANDAG De uitgave geschiedt op maandag, woensdag en vrijdag, de9 voor middags. Nieuivstijdingen. ©©SITS©®© PPS'ïe Op 10 dezer heeft bij Hanover een gruwelijke zelfmoord plaats gevonden. Een jongeling van nauwelijks 16 jaren heeft zich namelijk door de wielen van een' spoorwagen trein doen verplet teren. In het opene veld wacht te hij den trein af, en wierp zich alstoen kort voor den stoomsle per op de spoorstaven neder, zoo dat het onmogelijk was den trein te stuiten. Men weet nog niet, wat de jongeling tot deze afgrij selijke daad mag hebben aange spoord. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Bij het dorp Valkenburg is onlangs een spiegelgevecht, on der eommando van den Generaal Serraris, geleverd, waarbij menig cavalarist zandruiter is geworden, eenige ruiters ligt gekneusd en een paar militairen ernstig ge wond zijn. Vrij naïf schrijft men, dat het te bewonderen is, dat er niet meer ongelukken bij hebben plaats gehad, vermits het groo- tendeels lotelingen waren, welke slechts 6 weken in den wapen handel waren geoefend. Een ge woon menschen-verstand zal in verzoeking komen te vragen waarom men de militairen met vuurwapenen tegen elkander laat manoeuvreren vóór dat zij vol komen in don wapenhandel be dreven zijn Terwijl nog zeer onlangs twee boxers in Engeland een' wedstrijd hielden, waarbij de een den ande ren dood sloeg. Een schoon tooneel voorwaar bij een volk dat zoo meesterachtig ieder ander gelast, zijne slaven vrij te laten Wij lezen in dc Rotterdamsche cou rant van 2 Aug. jl. dat er in Rot terdam een moester in dc Box- kunst is gearriveerd, die den zo nen van dc Maas Boksen wil loeren. Zoo men tc regt geen rat- tckruid openlijk mag uitventen, waarom waakt men dan ook niet tegen zedelijk vergif en de invoe ring van vreemde, zeer ontcercn- dc handgrepen 's Hertogenbosch 16 Aug. Van alle zijden rondom deze stad ontvangen wij dc verblijdende tijdingen dat niettegenstaande he.t aanhoudende, natte weder in dc gehcclc Me.ijerij van 'e Hcrto- gcnbosch dc oogstop eene allczins voldoende wijze binnengehaald en de granen vrm een nten- de. goede kwaliteit zijn, daaren boven is de, landman ten hoog ste tevreden over den overal alsnog 1c veld stannden oogst van aardappelen an belooft dit zeer nuttig gewas niet alleen over vloed maar daarenboven een goede kwaliteit. •EMcjrffDB asAfavsir. delsblad met eene weenende vrouw, het zinnebeeld der Pa- rijsche verborgenheden. De wandelende Jood, is een zegen voor de broodschrijverij gewor den. Een leger walvis- schen doodgeslagen, die jagt op haring maakten; mogten alle walvisschendie de haring ver slinden, hetzelfde lot onder gaan! Een fatsoenlijk jonge- ling van 25 jaren niet onbe middeld en een deftige betrek king bekleedende, vraagt ten huwelijk een niet onbemiddeld meisje (H. B. N.° 3981 Te Berlijn heeft de hofjuwe lier 200,000 thalers ingepalmd; Prins Albert is er gedeeltelijk de dupe van. Twee jonkheeren voor de Duitsche Orde te Utrecht benoemd en twee jonge Giraffen, in een Batavier gepakt, te Rot terdam aangekomen. De knol len in Limburg zijn uitmuntend (welligt verkoopt men ze den vol- ke voor citroenen.) De stoo- mende kroonprins van Hanorer is te Haarburg verbrand voor 30,000 th. verzekerd. De heer H. S. Perrequier, te 's Hage, heeft een koninklijk wapen om de mot uit de kleêren te houden, door twee vorsten geoctrooijeerd. Hoe men van advocaat in 7 jaren Bisschop kan worden, staat be schreven in het algemeen Han delsblad van 30 jnlij jl. De Belgen zijn lieden, die voor alles raad weten nu huune marine niet vooruit wil, verkoopen zij hunne oorlogstoomboot bij stuk ken. De maatschappij tot in voering van de zijdeteelt in Noord-Braband zal, onder toe- zigt derzelfde commissarissen, door den heer Burail worden be stuurd; y»t> rr rijde bij zal spin nen, is nog niet beslist. Ren stalknecht is tot konink lijk adjudant verheven 1 dat volk rolt toch aardig door de wereld. Eer.'e pruisische Amazone heeft zich in dc baan van Napels vertoond. arrond-rkgtbank te zierikzee. Correctionele teregtzitting der va- cantiekam. van 12 Julij 1844. L. v. T. arbeider te Nieuwer kerk, oud 28 jaren, wegens toe brenging van slagen aan D. K. veroordeeld tot eene gevangen zetting voor den tijd van zes maanden en eene geldboete van acht gulden en in de kosten. A. d. H, vrouw van J. B. oud 20 jaar, te Zierikzee, wegens drie wanbedrijven van eenrou- digen diefstal veroordeeld tot eene gevangenzetting van drie maan den, en in de kosten. S. S. oud 13 jaren te Renesse, wegens toebrengen van slagen aan J. L. te Renesse veroordeeld tot eene gevangenzetting van 14 dagen en in de kosten. D. S. oud 43 jaren te Renesse, als me- depligtige vervolgd is vrijgespro ken. vertrek der beurtschepen. Dingsdag 20 Augustus. Op Goes 's morg. ten 11 uur. Dordtr. 4 Woensdag 21 Augustus. Op Rotterdam, 's namidd. 4 uur. Middelburg, 's morg. 4 afrijden der diligences, Corresponderende op de Stoomb. Dingsdag 20 Augustus. Na Rotterd. 's morg. ten 31 /a uur Middelb. 11 uur. Van G. n. M. lO^'a u. Woensdag 21 Augustus. Na Rotterd. 's morg. ten 5 uur. Middelb. 11 i{i u. Gorinch. 4*/a uur STADSNIEUWS. Men verneemt het volgende: Dat op Zaturdag 24 dezer een om gang door dc stad, langs de dijken en straten zal plaats hebben. Be langhebbenden torgen, dat dezel ve behoorlijk zijn schoongemaakt. Alhier is gearriveerd een Chi rurgijn Tandmeester, welke de armen gratis helpt. Gevankelijk hier binnen ge- bragt de persoon A. C. van Sta- venisse; verdacht van brandstich ting. Ovcrdrcvene geldzucht wordt als dc oorzaak hiervan toe geschreven. Heeft reeds dcszclfs misdaad beleden. Met genoegen vernemen wij dat de aandoelhebbcrs in het Barkschip de stad Zierikzee ruim 40 procent hebben gedeeld. MARKTPRIJZEN DER GRANEN. te Dordrecht van 15 Aug. 1844. Tarwe 7,60 a ƒ8.60. Rog ge ƒ5,30 a ƒ5,80. Garst ƒ4,50 a 4,70, nieuwe 4. Paardeb. 4,20 bl. Erwt. ƒ4,60 ƒ5,30. I93c KON1NKL. NKDEBL LOTERIJ- Op N°. 5212, ƒ25000. No. 2155 en 4822 1000. N° 6967 cn 11062, ƒ1000. N°, 7400, eene premie van 1000. Dezer der een dagen verscheen we- Amsterdamsch Han- TER DRUKKERIJ VAN P. DE LOOZF..

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 27