Januari 1982 December 1982 ZIERIKZEE - De UVV-sters verleenden weer hun medewerking aan de verkoop van kinderpostzegels en wenskaarten in de hal van het postkantoor te Zierikzee. Leuke stimulans was het feit, dat het plaatselijk komité begin december een gift van f 6.500,— mocht aankondigen aan de Stichting Speel-o-theek Zierikzee. pijlerdam in de stroomgeul de Ham men van de Oosterschelde gelegd. De goedheiligman St. Nicolaas in gezel schap van zijn knechten maakte zijn entree in de regio. Een dubbelconcert van de Tansan Broozie Band en accordeonvereni ging Animato te Oosterland op initi atief van de Gebr. van der Maas was uitstekend geslaagd. De bekende schrijfster Mischa de Vreede sprak voor vele bezoekers in het Vrouwen café. Het Waterschap Schouwen-Duive- land stelde de begroting vast en wist deze sluitend te houden doQr een ver hoging van het geschot met 6,- per ha. voor ongebouwde eigendommen in groep I door te voeren. De VVV Re- nesse toonde zich tevreden over het drukke en lange seizoen. Tijdens de vergadering van het VVV Burgh-Haamstede werd een le zing gehouden over de belangrijk heid van de betrouwbare voorlich ting voor de toerist. Ook de gemeen teraad Middenschouwen reageerde afwijzend op het subsidieverzoek van het Vrouwencafé. Om redelijk financieel beleid te kunnen voeren diende de gemeente Middenschouwen te beschikken over in totaal 130.000,- te weten 30.000 voor onvoorziene uitgaven en 100.000,- voor reservering van rente en afschrijving voor voorgenomen kapitaalsinvesteringen. Ten aanzien van de woningbouw waren de verwachtingen van de ge meente Middenschouwen niet hoog gespannen. In een gesprek tussen de portefeuillehouders sociale zaken op Schouwen-Duiveland en St. Philips- land en een vertegenwoordiger van de Provinciale Stuurgroep Werkloos heid werd gesproken over het onder zoek van een werkloosheidsprojekt. Nieuwe aktie voor Polen Een nieuwe aktie voor Polen ging van start onder het motto „Help Po len de winter door". Te Burgh- Haamstede werd een vergadering van de Ned. Chr. Overheids perso neel gehouden. De afdeling Oost van deze instantie hield een gezellige fa milieavond. In de algemene beschouwingen te Bruinisse liet het Algemeen Belang weten verbaasd te zijn over de juichstemming van het kollege ten aanzien van de financiële verhou dingswet. De CDA-fraktie was van mening dat ten gevolge van bezuini gingen de broekriem nog strakker aangehaald zou moeten worden, om het hoofd boven water te kunnen houden en niet in een poel van schul den onder te gaan. Lijst v. d. Velde gaf te kennen in te stemmen met de gemeentebegroting. De SGP liet we ten geen moeite te hebben met het feit dat er weinig ruimte was om gro te kapitaalswerken uit te voeren. De vereniging camping en bunga lowexploitanten te Westerschouwen sprak in de vergadering de veront rusting uit over de verhoging van de toeristenbelasting. De gemeenteraad Duiveland ging akkoord met een bijdrage in de kosten, die de gemeente Zierikzee ge maakt had voor deelname in de sub sidiëring van de apparaatkosten van de Stichting bureau Uit in Zeeland. Ook besloot de raad tot het handha ven van de gemeentelijke bijdrage in de tekorten op de evenementen en de ze te betalen aan Zierikzee tot een be drag van 2,60 per inwoner. Een schade van 6.500.- ondervond familie Deurloo te Sirjansland door de vernielingen die bunzingen aan eenden en ganzen aanrichtten. Twee vaatjes met zeer giftige hydrazine spoelden aan op het strand van Westerschouwen. De funderingsmat op de bodem van de Oosterschelde liep door het opschonen een bescha diging op Door deze tegenvaller zou den de werken geen vertraging on dervinden „Welzijn in de knel" In restaurant Mondragon werd het eerste exemplaar van het boekje „Welzijn in de knel" aangeboden aan prof. dr. J. Sperna Weiland, Rector magnificus van de Erasmus Univer siteit te Rotterdam Op de ledenver gadering te Burgh-Haamstede van de Ring Promotion kwam naar voren dat de Ring Promotion het volgend seizoen een andere opzet zou krijgen Tijdens een vergadering van de re gionale welzijns kommissie (ICRP) word besloten een nader plan uit te werken betreffende een soort samen voeging van de ICRP, de Ambtelijke Adviesdienst Welzijnszaken en de portefeuillehouders Welzijn. Toneel vereniging „Op Drift" trok veel pu bliek met de opvoering van een vro lijk toneelstuk. Na een brand in een schuur in de Nieuwstraat te Bruinisse, behorende bij een fietsenwinkel werd door de politie een inval gedaan. In beslag werden genomen een wapenstok, zwaar vuurwerk en een alarm pistool. Te Zierikzee werd een plezierige koopochtend gehouden voor ouderen en gehandicapten. Op initiatief van de Stichting Welzijn Ouderen Schou wen-Duiveland werd een gezamenlij ke sozenoverleg gehouden. In de ver gadering van de welzijnskommissie te Zierikzee vond een pittige emanci- patiediskussie plaats naar aanlei ding van het subsidieverzoek van het Vrouwencafé. Publieke werken Zierikzee gaf het advies parkeerplaatsen en groene aanplant bij de Brauwstraat te reali seren. Op de jaarvergadering van de ABVA/KABO werd gesproken over meer medezeggenschap. Beter Wonen keurde de begroting 1983 goed. In restaurant Mondragon werd het zevende jaarboek van de vereniging Stad en Lande gepresenteerd. De welzijnskommissie Duiveland gaf het advies geen subsidie voor het Vrouwencafé te verlenen. In de be grotingsvergadering te Zierikzee kwam aan de orde dat ondanks de slechte ekonomische situatie het ge meentebestuur hoopte enige konti- nuïteit te bewaren in de restauratie van monumentale panden. Het standpunt van het kollege van b. en w. ten aanzien van een zoete Greve- lingen gaf aanleiding tot diskussie, daar de raad een afwachtende hou ding aannam. Internationale uitwisselingen Ook verschilde de raad van mening over de internationale uitwisselin gen. Op de ledenvergadering van de IJsvereniging Burgh-Haamstede riep de voorzitter de jeugd op, meer akti- viteiten in de klub te brengen. Het fraaie en nieuwe gebouw van de Chr. Gereformeerde kerk aan de Kraayesteinweg te Haamstede werd met een dienst des Woords in gebruik genomen. Een ledenvergadering van de Kring Schouwen-Duiveland van de ZLM stond in het teken van de be drijfsopvolging. De leden van de PvdA-fraktie bin nen de Prov. Staten van Zeeland brachten een werkbezoek aan Zierik zee en aan het Waterschap Schouwen- Duiveland. Alle registers Alle registers van de gemeentepoli tiek werden in de Bruse begrotings vergadering opengetrokken. Replie ken, duplieken, schorsing, spitsvon dige opmerkingen, agressie en stem ming. Besloten werd o.a. de Stich ting Begeleidings centrum Gerefor meerd onderwijs subsidie te verle nen. De door de heer M. Meeuwsen CDA gesignaleerde hoerastemming ten aanzien van de gemeentelijke fi nanciën werd door de raadsvoorzit ter omgezet in een „blij zijn". Blij met de toename van 130.000 voor 1983, omdat zonder dit bedrag de ge meentebegroting niet sluitend zou zijn. De frakties in de Duivelandse ge meenteraad waren het eens met de plannen van het kollege tot de uit breiding van het gemeentehuis. De SGP fraktie haalde fel uit naar het CDA in verband met de verdeling van wethouderszetels De CDA frak tie achtte het niet langer verant woord. dat met het afwerken van het rioleringsplan zou worden gewacht. De fraktie lanceerde derhalve een voorstel naast aanpassingswerking Oosterland Nieuwerkerk ook riole ringswerken „onrendabele panden" aan te pakken in 1983. De Raad van State verklaarde de pa ling vissers niet ontvankelijk in hun beroep om vla een AROB proce dure de oesterkwekers van de Ver. VERVOEX te beletten ook op zachte (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) gronden van de Grevelingen te vis sen. Toneelgroep „De komedianten" uit Bruinisse hield een zeer geslaag de uitvoering met „Kontant met koopje". Ontslag werd aangezegd voor 5 werknemers van machinefa briek Nemag b.v. te Zierikzee. On danks deze ontslag procedure zag de direktie toch nog toekomstmogelijk heden. Een groep Engelse gasten uit Hat field bracht een bezoek aan het ge zinsvervangende tehuis „Schouwen- oord" te Zierikzee. Op de vergade ring van de Stichting Samenlevings opbouw kwam aan de orde dat in de toekomst het Kleine Kernen projekt ondersteuning nodig zal hebben. Aanpak jeugdwerkloosheid Een passage uit het werk van op bouwwerker Ad Boonman was aan leiding tot een pittige diskussie over de wijze waarop de Stichting Samen levingsopbouw Schouwen-Duive land daadwerkelijk het voortouw zou kunnen nemen om een projekt ten behoeve van de werkloosheids- aanpak. De tweede funderingsmat belandde zonder problemen op de bo dem van de Oosterschelde, met het opschonen werd voorlopig gewacht. De gemeenteraadsfrakties van de gemeente Westerschouwen stelde prioriteit aan de aan te leggen weg buiten de kom van Renesse. De WD fraktie maakte zich in haar algemene beschouwingen bezorgd over de kon- sekwenties van kapitaalinvesterin gen. De plannen van het kollege van b. en w. ten aanzien van de gemeen schappelijk te dragen lasten stelden deze liberale fraktie niet gerust. De RU fraktie was van mening dat de toenemende rekreatie in de ge meente de nodige aandacht vraagt. De nieuwste ontwikkelingen in deze zouden met de uiterste zorg moeten worden begeleid ook wat betreft de zondagsrust. De PvdA was van mening dat het beleid van de gemeente er op gericht diende te zijn dat niet meer rekrean- ten zouden worden aangetrokken, omdat er in dat geval onaanvaardba re problemen zouden kunnen ont staan. In de nota behorend bij de ge meentebegroting van Brouwersha ven bleek dat de financiële positie re delijk goed was. De post onvoorziene uitgaven bedroeg 188.298. In de Brouwse raad werd besloten toch een oriënterend bodemonder zoek te laten verrichten bij de M. P. M. van der Kloosterstraat Spuislop te Brouwershaven. Besloten werd verder over te gaan tot aankoop van 21 tekeningen en kaarten voor uit breiding van de kollektie Brouwers- havia lllustrata. De Intergemeente lijke Sociale Dienst meldde een toe name van 35% van het aantal uitke ringsgerechtigden in 1982. Aktie tegen bacterievuur Een grootscheepse aktie tegen het bacterievuur werd uitgevoerd op de Uitkijksedijk nabij Zonnemaire. Tij dens de bestuursverkiezing van de Stichting Jeugd Schouwen-Duive land werd besloten de zes gemeente besturen in de regio te verzoeken om in nauw overleg, te komen tot meer initiatieven die zouden kunnen lei-' den tot geringe aktiviteiten voor werkloze jongeren. In de kommissie Onderwijs te Zie rikzee werd het advies uitgebracht voor uitbreiding en aanpassing van de J. L, de Jongcschool ten behoeve van de komende integratie. Ook kwamen de bezuinigingen betreffen de het vakonderwijs aan de orde. In de middenstand kommissie Zie rikzee hield een standplaatsvergun ning voor een viskar de gemoederen geruime tijd bezig. De in het rapport van Kamer van Koophandel, gesig naleerde overbewinkcling in vele branches te Zierikzee kwam even eens aan de orde. In de St. Domusstraat verrees een nieuwe showroom in elektrische ap paraatuur van de firma V. d. Sluis- Korstcn. De heer J. Pomper werd t ij dens de jaarvergadering van de IJs vereniging Zierikzee benoemd tot erevoorzitter. Speel-o-theek De Stichting Specl o-theok Zierik zee mocht een financiële bijdrage van 6500 in ontvangst nemen van het Nederlands comité Kinderpostze gels. De Deltadienst Zierikzee kreeg de beschikking over het nieuwe peil en meetvaartuig de Sierix. Een aan tal leden van de algemene bond van onderwijzend personeel nam aktief deel aan de landelijke protestaktie. In antwoord op de algemene beschou wingen deelde het kollege van b. en w. van Duiveland mee, kritiek te hebben op de bezuinigingen die ten koste zouden gaan van de te realise ren weg over de Oosterscheldedam. Met het slaan van de eerste paal, gaf de heer M. Doeleman HJzn, alge meen direkteur van de Koninklijke Zeelandia te Zierikzee de officiële aanzet voor de bouw van een opslag gebouw aan de Deltaweg. Tijdens de algemene beschouwin gen in de gemeente Middenschouwen liet de CDA-fraktie weten zich achter het plan van b. en w. te stellen, daar het bestemmingsplan rekreatiege- bied geen doorgang kon vinden, op die plaats een kleiner plan sociale re kreatie te realiseren. De PvdA- fraktie was resoluut tegen het af schaffen van de bijdrage van 88 per leerling voor het schoolzwemmen. De VVD was van mening dat de on- roerendgoedbelasting nimmer als sluitpunt op de begroting gebruikt zou mogen worden. De vertegen woordiger van de SGP/RPF de heer W. C. v. d. Bosse vond dat het illegaal kamperen op korte termijn moest worden tegengegaan. Als oplossing stelde hij voor een passantenterrein onder beheer van de gemeente te kreëren. Krisis Op de algemene ledenvergadering van Cebeco-Zuidwest Nederland sprak de heer J. van Iwaarden over de verschijnselen die herinneringen opriepen aan de krisis uit de jaren dertig. Dr. G. J. ter Woorst hield nog een lezing met de titel „Hoe ligt de coöperatieve in de markt?". Op de vergadering van landbouwvereni- ging „Concordia er Confedentie" liet de heer W. J. de Vrieze weten, dat de akkerbouw tevreden kon zijn over het afgelopen oogstjaar. Op de gemeenteraadsvergadering van Zierikzee deelde burgemeester Th. H. de Meester mee dat Gedepu teerde Staten „groen licht" verleen den voor het te realiseren sportpark aan de Lange Blokweg. Wethouder J. Groen deelde mee, toen de vaststelling van het program ma sociaal kulturele aktiviteiten 1983 aan de orde kwam, de hoorzit ting „vergeten te zijn". Deze zal in ja nuari dan gehouden worden. De welzijnskommissie Duiveland gaf de gemeenteraad het advies een motie in de dienen tegen het feit, dat de provincie de subsidiëring van de ZVU op de gemeente wil overheve len. Dit advies werd opgevolgd. Chef banketbakker bij bakkerij Hogenaar te Burgh-Haamstede maakte een fraaie maquette van chocolade van de nieuwe Chr. Gereformeerde kerk in die kern. De eerste krant verscheen van Pro vinciaal Overleg Kleine Kernen. De zware zuidwester storm veroorzaak te over een lengte van 1 kilometer langs de Schouwse kust een flinke duinafslag. Ook de steigers van de vissershaven van Bruinisse kwamen onder water te staan. De bedrijven in deze gemeente bleven dit keer ver schoond van wateroverlast. Met alge mene stemmen besloot de duiveland se gemeenteraad bij de behandeling van de gemeentebegroting de bijdra ge aan sportcentrum Onderdak te verlagen. De bijdragen werden be paald op f 10,000 voor de sporthal en f 5.000 voor het zwembad. Betutteling Woordvoerdster van de PvdA me vrouw A. C. Hoogendoorn-Herfkens vroeg zich af waarom rond het vrou wencafé zo'n betutteling heerste. „De door CRM aangeboden formatie plaats bij de Stichting Welzijn Oude ren kwam op een zeer ongeloofwaar dig moment en als gemeenten ver wachtten we met dit aanbod in de boot te gaan, omdat CRM na verloop Van tijd toch weer op de bijdrage zou gaan korten." Dit zei burgemeester J. van Bommel tijdens de behande ling van de gemeentebegroting. In de begrotingsvergadering van de ge meente Middenschouwen werd over de nieuwe bezoldigingsverordening gemeentepersoneel de ongerustheid uitgesproken, omdat GS de vast gestelde bezoldigingsverordening had afgewezen. Met vijf stemmen voor en twee tegen ging de gemeente raad Middenschouwen akkoord met een verhoging van de onroerendgoed belasting van 4 Alle frakties waren tegen het voor stel van b. en w. te korten op het schoolzwemmen. Het kollege besloot dan ook dit opnieuw onder de loep te nemen. In zijn repliek op de algemene be schouwingen gaf burgemeester W. den Boer nadere informatie over de „proeftuingedachte voor Schouwen- Duiveland" van de minister van mi lieuhygiëne. In Haamstede werd het eerste cul turele centrum geopend, dat in het pand van de voormalige „bewaer- schole" gevestigd werd. Tenslotte Wie tussen marsepein, kalkoen en oliebollen tijd vond om de krant te lezen, zal nog op de hoogte zijn van het nieuws gedurende de laatste twee weken van het jaar. U zult het ons dan ook niet kwalijk nemen, dat we om technische en organisatorische re denen dit jaaroverzicht reeds half de cember afsluiten. Is er overigens nog iemand, die na het aanschouwen van dit regionaal 1982-overzicht durft te beweren, dat er op Schouwen-Duive land niet zoveel gebeurt? Ach mis schien wel, voor sommigen is het nooit genoeg, voor anderen gebeur den er dit jaar meer dingen dat hen lief waren. Negentientwee-en- tachtig: een jaar met vragen, sombe re verwachtingen en een enkel licht puntje. Moge in 1983 dat lichtpuntje sterk genoeg blijken te zijn v t n ZIERIKZEE - De oude school in de Nieuwe Boogerdstraat viel in 1982 onder de slopershamer. Vrijwel niemand bleek moeite te hebben met het feit, dat dit robuuste 19e eeuwse gebouw uit het centrum van de stad verdween. ..Het is oud en lelijk", vonden de meeste mensen. Oud en lelijk? Wie zou dat nou nog durven beweren bij het zien van dit fraaie plaatje van de Nieuwe Boogerdstraatschool in de sneeuw. (Foto: J. Krakeel) ZIERIKZEE - En zo ziet het terrein er nu uit een schril kontrast met het plaatje boven deze flinke kaalslag tussen de Nieuwe Boogerdstraat en de Lange st Janstraat. Tot het einde van dit jaar hadden de heren P. R M v d Sneppen en F. Beekman de gelegenheid hier een historisch bodemonderzoek uit te voeren Zoals bekend heeft dit inmiddels en kele interessante voorwerpen opgeleverd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 7 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 20