ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 december 1082 Nr. 23243 19 BRUINISSE - In Bru werd op grootste wijze het feit herdacht, dat er vierhonderd jaar onderwijs werd gegeven. In de speciaal voor deze gelegenheid geschreven musical werd onderwijsbeeldweergegeven in verleden, heden en toekomst huisvesting en ruimtelijke ordening het advies uit over het woningbouw programma 1983. Voor Schouwen- Duiveland werd een aantal van 163 woningen geadviseerd. „Dolfijn" op drift De reddingsboot .Dolfijn" uit Burghsluis had door kommunikatie- misverstanden tweeënhalf uurop het water rondgedobberd tijdens een oe fening en bij terugkomst sloeg deze boot door een hoge golf ook nog om. Het natuursteen bedrijf Timmerman b.v. te Nieuvverkerk schafte een com puter aan, die een groot deel van het produktieproces regelde. De ploegen van Zierikzee en We- meldinge wonnen de grote brand weerwedstrijd die op het industrie terrein te Zierikzee werden gehou den. Voor de tweede maal in haar bestaan hield vliegclub Haamstede een reünie. Drie jonge Spaanse meis jes werden door de politie in Zierik zee aangehouden. Zij bleken van huis weg te zijn gelopen. Vijf hardrockformaties leverden hun bijdrage aan het zeer geslaagde rockfestival dat georganiseerd werd door jeugdsoos ..Big S" te Burgh- Haamstede. 400 jaar onderwijs De heer H. Uijl archivaris schreef een boekje met een overzicht van de geschiedenis van het onderwijs te Bruinisse. ..Wij zijn hier in het dorps huis bijeen om te gedenken dat vier honderdjaar gelden een eenvoudige Bruse burger het initiatief nam oih in een hut van stro onderwijs te gaan geven aan kinderen". Deze woorden sprak burgemeester T. C. Hekman tijdens zijn feestrede aan het begin van de viering van het grote jubi leumfeest: 400 jaar onderwijs te Bruinisse. De bouw van de nieuwe Theo Thijs- senschool werd gegund voor een be drag van 600.000. Dat was 214.000 minder dan de aanvankelijke ra ming. In de begroting van de Interge meentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland/St. Philips- land werden de totale kosten voor 1983 begroot op 1.174.664,-. Na af trek van de eigen inkomsten van de dienst resteerde voor rekening van de gezamenlijke gemeenten een be drag van 1.071.327.-. Dat betekende ten opzichte van 1982 een stijging van 2,26 oftewel 8.47c van het bedrag per inwoner. In het kader van de kinderboeken week werd in de bibliotheek te Zie rikzee voor de jeugdigen een zoge naamde Doe-middag gehouden met als thema ..Reizen". De vier gemeentelijke projektgroe- pen die gezamenlijk het dorpenplan zouden gaan opstellen kwamen voor de eerste maal in vergadering bijeen. Te Haamstede en Renesse werd door de jeugd de aktie ..Tankslag" gepro moot. Via een geluidswagen werd het een en ander verteld over het nut van deze aktie. NCVB-afdelingen op Schouwen- Duiveland kwamen in een stijlvolle streekbijeenkomst bijeen. Het gere noveerde gebouw van de Chr. Scho lengemeenschap voor Mavo en LHNO aan de Huybertstraat werd door de voorzitter van deze scholen gemeenschap de heer C. Bij de Vaate officieel geopend. Diner In de Vierschaar van het Zierikzee- se stadhuis werd een diner gegeven voor leden van de Franklin Delano Roosevelt Centennial Commission. Onder hen bevond zich mrs Kennedy- Smith. zus van wijlen president John F. Kennedy. Op een bijeenkomst van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Noordwelle e.o. werd alles over planten en tuinen verteld. Te Bruinisse werd door Ir J. M. Koopman, direkteur-generaal van Volkshuisvesting de sleutel overhan digd aan de bewoners van het 3000ste ..Beter Wonen" huis Een serie inbra ken die de laatste tijd in de Westhoek werden gepleegd kon worden opge lost, daar de dader in Rotterdam werd aangehouden Voor de eerste Ars Musica concert in de Lutherse kerk bestond grote be langstelling. Meer dan 700 be langstellenden genoten in de Slot- laan te Haamstede van een ouder wetse ringrijderij. Het tienjarig bestaan van sport- komplex Onderdak werd np sobere wijze gevierd, gezien de financiële moeilijkheden. Rockgroep Carisberg verzorgde een uitstekend concert in jeugdsoos Brogum te Zierikzee. De rijkspolitie op Schouwen-Duiveland waarschuw de een aantal landbouwers wegens het onzorgvuldig schoonmaken van het wegdek, hergeen tot levensge vaarlijke verkeerssituaties zou kun nen leiden. In een van de cv ruimten in het kantoor van de Deltadienst Rijkswaterstaat aan de Van Veen- laan vond een explosie plaats die veel roet- en rookontwikkeling tot gevolg had. Begroting Zierikzee De gemeentebegroting 1983 van Zierikzee sloot met een saldo onvoor zien van 386.155,98. Genoemd saldo onvoorzien was verdeeld in 86.155,98 voor onvoorziene uitga ven en 300.000 werd bestemd als re servering en afschrijving met betrek king tot voorgenomen kapitaalwer- ken. Het kollege uitte zorgen over het feit, dat door hogere overheden geen spoed betracht werd met de uitvoe ring van belangrijke wegrekonstruk- ties en -verbeteringen. In de aanbie dingsnota uitte het kollege van b. en vv. de wens de kollektie van het Mari tiem Museum, onder te brengen in het Gravensteen. Tevens werd mel ding gemaakt dat in de gemeente Zie rikzee meer vraag naar goedkopere huurwoningen was en dat de gemeen te genoodzaakt is hierop in te spelen. De gemeenteraad Zierikzee besloot de onroerendgoed-belasting met 8% te verlagen. ,,Als het trottoir in de Mulockstraat met 60 cm versmald wordt, zullen de betrokken bewoners daar eerst over gehoord moeten wor den". Deze mening verkondigde de heer H. Asma tijdens het voorstel een krediet a 137.890 te verlenen voor herbestratingswerkzaamheden in de wijk Malta. De aktie in de gemeente Wester- schouwen om de iepeziekte tegen te gaan, door op iedere boom een stic ker in de vorm van een vlam te plak ken, ging van start onder veel publie ke belangstelling. De verkenners van de mr De Bakkergroep beleefde een suksesvol weekend. Problemen De eenmalige uitkeringen voor mensen met de laagste inkomens schiepen problemen voor de Interge meentelijke Sociale Dienst Schou- wen-Duiveland/St. Philipsland, al dus voorzitter J. Groen tijdens de vergadering van deze dienst. In galerie Borsboom werd weereen tentoonstelling ingericht met wer ken van Trees Willigen en Ton van Ee. De winkel van juwelier R. van der Bijl werd na een grondige restau ratie weer voor het publiek open gesteld. Kunsthandel V. d. Ven kreeg een nieuw onderkomen in het voor malige pakhuis op de hoek Lange St. Janstraat-Fonteine. Op de ledenver gadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland werd bepleit voor een groot projekt na het gereedkomen van de Oosterscheldewerken. De Zeeuwse oesterkwekers, vere nigd in Vervoex waren boos op voor zitter H. Schot van de Palingvissers uit Bruinisse. Hij werd beschuldigd van het opvis sen van jonge en volgroeide Zeeuwse platte oesters zonder dat hem daar voor ontheffing was verleend. Vol gens de heer Schot zou deze aantij ging. zich schuldig gemaakt hebben aan een overtreding op de visserij- wet, op vuilspuiterij berusten. De voorlopige plannen voor de bouw van het nieuwe bejaardehuis dat .Irene en ,,Ons Huis" in Zierikzee gaat vervangen, kregen een defini tief karakter. Oudheidkundig bodemonderzoek De heren P. R. M. v. d. Sneppen en F. Beekman vatten het plan op toestemming aan het gemeente bestuur van Zierikzee te vragen om bodemonderzoek te verrichten op het sloopterrein aan de Nieuwe Boogerdstraat. De enquête die de aktiegroep Ha venkwartier in deze stadswijk had gehouden leverde de volgende priori teiten op: speelplaats voor kinderen en verbetering van de verkeersvei ligheid. Tijdens de vergadering van deze aktiegroep werd besloten een brief aan b. en w. te schrijven met het verzoek het sloopterrein aan de Nieu we Boogerdstraat goed af te bake nen. Het voorstel van het kollege van b. en w. van de gemeente Westerschou- wen om de toeristenbelasting en de woonforensenbelasting met 11.11% te verhogen werd met uitzondering van de P.v.d.A.-Iid J. C. Hendrikse, aangenomen. De 63-jarige G. A. Backx uit Breda kwam bij een verkeersongeval bij de sluizen bij Bruinisse om het leven. De inwoners van de gemeente Brou wershaven kregen de gelegenheid hun zegje te doen over het koncept- welzijnsprogramma 1983. Zes be langstellenden kwamen naar de hoorzitting van de welzijnskommis- sie. De Oosterlandse vogelvereniging ,,De Kolibrie" hield een geslaagde tentoonstelling. Tweede koopavond Een meerderheid op de vergade ring van de Zierikzeese Ondernemers Centrale bleek in principe bereid tot het houden van een tweede koopa vond tijdens de toeristendagen. De bemanning van de ZZ 16 vond in de palingfuiken een jonge dode zee hond. De plannen van de Z.O.C. om Sin terklaas met Pieten in de Oude Ha ven te ontvangen konden geen door gang vinden. Uitgekeken werd naar een andere mogelijkheid. Leerlingen van de o.l.s. Sirjansland brachten een bezoek aan de Rabo-bank te Bruinisse. Om verkeersonveilige situaties te voorkomen werden door provinciale waterstaat enkele honderden wildspiegels langs de Vroonweg en de Kraayesteinweg geplaatst, rnet het doel wilde reeën te weren. De gemeenteraad Duiveland besloot een subsidie te verstrekken aan de Stichting Begeleidingscen trum Gereformeerd Onderwijs en met stemmen van de SGP tegen werd besloten een krediet van 300.000 be schikbaar te stellen ten behoeve van de realisering van een parkeerterrein voor vrachtwagens in Nieuwerkerk en voor de aanleg van een kleedak- kommodatie voor de tennisvereni ging. De gemeenteraad was niet te spre ken over de handelswijze van het bestuur van de Vereniging School met de Bijbel te Nieuwerkei'k. Een voorbereidingskrediet van 10.000 werd als vorm van terechtwijzing verworpen. Wisselkabines De kommissie openbare werken van Westerschouwen adviseerde de gemeente, geen wisselkabines op het strand in 1983 meer te plaatsen. Het nationaal jeugdforids bekend van de jaarlijkse aktie Jantje Beton besloot een bijdrage van 5500 beschikbaar te stellen aan de Stichting Interieur Dorpshuis Renesse. Echtgenote van wijlen direkteur- generaal van Rijkswaterstaat ir J. W! Tops onthulde het naambord van het in aanbouw zijnde bedieningsge bouw op werkeiland Neeltje Jans. De voedingsbond FNV kwam in het ge weer tegen het personeelsbeleid van Rijkswaterstaat, dit in verband met de banen van de groep werknemers van de Grontmij die op de tocht kwa men te staan. Nieuwe eigenaar Dalsem kassenbouw uit Schiplui den werd de nieuwe eigenaar van de tomatenkassen aan de Kapiteinsweg te Dreischor. Het twaalfde voort gangsrapport Oosterscheldewerken vermelde weer een kostenstijging van 260 miljoen gulden. Boetiek Lieselotte hield een goed bezochte modeshow in het Tonnen- magazijn en sporthuis Zierikzee hield een wintersport-modeshow met een demonstratie ski-gymnastiek in motel De Zeeuwse Stromen. i j.-.V) Diverse scholen hielden weer hun ouderavond. In Oosterland vond de officiële overdracht plaats van de manschappenmaterieelwagen voor de vrijwillige Duivelandse brand weer. Joh. Hoogebóom werd weder om ploegkampioen van Schouwen- Duiveland. De gezamenlijke kolleges van bur gemeester en wethouders van de ge meente Schouwen-Duiveland stuur den een brief aan de minister van verkeer en waterstaat waarin de aan dacht werd gevraagd voor de proble matiek rond de wegverbinding Hellegatsplein-Storm vloedkering Oosterschelde. Het verwachte finan cieringstekort van de gemeente Zie rikzee per 1 januari 1983 van 8.066.975,02 werd gunstig beïn vloed door een grondverkoop van 1.3 miljoen. Dit kwam aan de orde tijdens de vergadering kommissie fi nanciën. Tevens werd besloten een reserve potje aan te leggen ten be-, hoeve van vernieuwing en aanpas sing van de riolering. In de Beatrixschool te Haamstede werd door de afdeling Schouwen van het Rode Kruis weer een bloeddonor avond gehouden. De bejaardensozen Ellemeet en Scharendijke vierden op gezamenlijke wijze het zilveren jubi leum. Bij het woningbouwprojekt te El lemeet en Sirjansland bleek de in spraak van woningzoekenden geen eenvoudige zaak. Er was niet tege moet gekomen aan de wensen van de bewoners betreffende het inschake lde heer Zeevalking, toen nog minister wan verkeer en waterstaat, bracht samen met zijn echtgenote een dronk uit op de ..Cardium". ien van plaatselijke aannemers en het inventariseren van alternatie ven. Problemen peuterspeelzaal Tijdens de hoorzitting van de ad vieskommissie voor het welzijnsbe leid in de gemeente Westerschouwen werden de financiële problemen waar de peuterspeelzaal in Renesse mee kampte geschetst. Vijf werkneemsters van het atelier SD Mod in de Manhuisstraat te Zie rikzee tekenden bezwaar aan tegen hun onverwachte ontslag. Enige da gen later werden de laatste vier werkneemsters van hetzelfde bedrijf ontslagen. De zaak werd in behande ling genomen door mr E. G. Karei. In restaurant Bos te Zijpe werd een ten toonstelling gehouden van potlood en krijttekeningen van de hand van Mieke Engering. De verdichting van de zandbodem in de as van de stormvloedkering in de Oosterschelde was voltooid. Het speciale schip ,,De Mytillus" was hier ongeveer 2,/t jaar mee bezig ge weest. Een splitsing deed zich voor in de kerkgemeenschap Vrije Gerefor meerde Gemeente te Zierikzee. Bie- tenslik en hoge snelheden waren de oorzaken van een flinke botsing te Haamstede, waarbij vijf auto's be trokken waren. Voorzitter W. den Boer van de LTS hees op het terrein van de nieuw bouw de laatste balk, waarmee het hoogste punt werd bereikt. Tégen zijn en vóór stemmen, aanmerkingen maken en die niet hard maken waren de bijzondere kenmerken van een Bruse raadsvergadering. Een tragisch auto-ongeluk op de Zeelandbrug kostte aan drie mensen het leven. Het verkeer was door de grote ravage ruim twee uren gestremd. Aannemings- en installa tiebedrijf Bijkerk b.v. uit Burgh- Haamstede vroeg bij het Gewestelijk Arbeidsbureau ontslagvergunning aan voor 12 werknemers. Dit in ver band met terugloop in opdrachten. Behoud schoolgebouw Besturen van buurtvereniging De Maltezers, speeltuinvereniging Meester Breetveld en leden van de ouderkommissie Theo Thijssen- school hielden een enquête onder de bewoners van Malta, Zaagmolen en Scheepstimmerdijk om te weten te komen hoe de bewoners dachten over het behoud van het oude schoolge bouw Theo Thijssenschool, als dit leeg kwam. Mevrouw Luitenant Kolonel ofwel „majoor" A. M. Bosshardt van het Leger des Heils deed Schouwen- Duiveland aan, om een lezing te hou den op de regionale ringdag van de Hervormde Vrouwengroepen in Zon- nemaire. De trots straalde af van het bestuurlijk driemanschap Robert Jan Pothaar, Rob van den Bergh en Joop Verburg bij het slaan van de eerste paal van de nieuwe Zierikzee se tennisakkommodatie in Poortam bacht. Wethouder van onderwijs de heer J. Groen sloeg de eerste paal van het nieuwe schoolgebouw van de Theo Thijssenschool aan de Calandweg. De hout- en bouwbond van het CNV hield in Bruinisse een familieavond. Een positief geluid liet het kollege van Bruinisse horen in de aanbie dingsnota van de gemeentebegro ting. Het uitzicht werd veelbelovend genoemd en de financiële positie werd als vrij gunstig geschetst. Zwembad „Dolfijn" te Nieuwer kerk onderging een grondige op knapbeurt. Veel roofvogels werden in de boswachterij van Westenschou- wen door enkele leden van de Stich ting Vogelringstation Nebularia uit Arnhem gesignaleerd. Het onderwijzend personeel in de regio deed niet mee aan de vijfdaagse staking, maar de aktie werd wel gesteund door middel van een hand- tekeningenaktie. Het kollege van b. en w. van de gemeente Zierikzee had het subsidieverzoek van het vrou wencafé achtergehouden van advies van de welzijnskommissie. De Dorpsgemeenschap Noordwelle hield een vergadering en daarna was gelegenheid tot het maken van een dansje. Tijdens de hoorzitting van het welzijn te Middenschouwen toon de een 12 man sterk publiek be langstelling. In Bruinisse kwam ech ter niemand opdagen. Financiële problemen De Duivelandse welzijnskommis sie besprak de financiële problemen van de peuterspeelzalen te Ooster land en Nieuwerkerk en men boog zich over het concept-programma so ciaal kulturele aktiviteiten in 1983. De begroting van de gemeente Duive land sloot men een post onvoorzien van 68.958,78. Op de jaarvergadering van de ZVU sprak mr J. P. Boersma, lid van GS in Zeeland over het Zeeuws beleid voor volwassenedukatie. Op de na jaarsvergadering van de mid denstandsvereniging Renesse kwam de wens naar voren Renesse meer te promoten voor het voor- en nasei zoen. Wim dc Vriczc uit Haamstede over handigde een eerste exemplaar van zijn hoek „29 verhalen uit dc historie van Schouwcns Westhoek" aan bur gemeester J. L. Nicmanlsvcrdrlct- Lccnhccr. Henk van Klinken opende te Brui nisse een dierenwinkel. Door dc la ger wordende watertemperatuur kregen de mossclkwekers te maken met de vertrossing van deze schelp dieren. Zierikzee kwam op de tweede plaats van de provinciale urgentie- lijst voor rioleringswerken in 1983. Het historisch bodemonderzoek in de Nieuwe Boogerdstraat leverde be langwekkende gebruiksvoorwerpen op. Eveneens werd een oude muur aangetroffen. Burgemeester Th. H. de Meester stelde officieel molen „De Hoop" in gebruik, door de wieken in beweging te zetten. In hotel Vlieg veld te Haamstede werd een gezelli ge reünie van het schooljaar 1956- 1957 van de MULO gehouden, die door velen werd bezocht. „Uit-in-Zeeland" Besloten werd door de gemeente raad tot deelname aan „Uit in Zee land" zodat de theatervoorstellingen in de Concertzaal zouden blijven doorgaan. Tijdens de algemene be schouwingen te Zierikzee bleken de gemeenteraadsfrakties zich groten deels te kunnen vinden in het fina- cieel beleid. Ten aanzien van de ex- ploitaite problemen met sporthal Onderdak deelde wethouder Van Gastel in zijn antwoord mee dat uit een gehouden enquête bleek dat 387 van de zwemmers van buiten Zierik zee kwam. De P.v.d.A.-fraktie pleitte voor de aanstelling van een parkeerwachter voor de binnenstad. Uit het ant woord van burgemeester Th. H. de Meester bleek dat het kollege hier van geen voorstander was. De CDA fraktie bepleitte een consoliderende reatauratie van de panden Meelstraat 11 t/m 19. Wethouder P. de Rijke deelde mee dat het kollege voorstander was van een zoete Grevelingen. De Amster damse dichter Ad den Besten hield een causerie te Oosterland over het Liedboek. Schults schilders vierden het traditionele jaarfeest. De aanbiedingsnota van de begro ting Westerschouwen maakte mel ding van het feit dat het werkaanbod met betrekking tot de dienst gemeen tewerken dit seizoen als gevolg van rekreatie tot het onaanvaardbare was gestegen. De ontwerpbegroting sloot met een post van onvoorziene uitgaven fan 105.287,79 en het nadelig slot van de kapitaaldienst bedroeg slechts 949,06. In de gemeenteraad van Westerschouwen kwam aan de orde dat een tweede kracht bejaarden- werk een te zware financiële be lasting voor de gemeente zou zijn. Alle frakties ondersteunden het voorstel van b. en w. betreffende aanmelding van de kern Noordwelle tot deelname aan het projekt Integra le dorpsplannen. Molen ,,De Hoop" in de lange No- belstraat werd na grote restauratie officieel in gebruik genomen: Zierik zee had weer een draaiende molen. Molen ,,De Haas" aan het Bolwerk vormde een schril kontrast met de gerestaureerde molen. De eigenaar bleek niet bereid tot redelijke onder handeling. Het gemeentebestuur zeg de toe toch alles in het werk te zullen stellen ook ..De Haas" voor defini tief verval te behoeden. Kinderboerderij „Poortambacht" beleefde de oprichtingsvergadering. Te Oosterland werd een informatie avond gehouden van de regionale werkgroep „Laat Leven" een onder deel van de Vereniging Bescherming van het ongeboren kind. Petitie Kursisten van het vak textiele werkvormen van de Zeeuwse dag- en avondseholengemeenschap overhan digde samen met hun vakleerkracht Marjo Verburg een petitie aan wet houder J. Groen. Een gezin uit Nieuwerkerk raakte gewond bij een ongeval op de Greve- lingendam. Te Scharendijke werd een bezinningsbijeenkomst gehou den van de CBTB, CPB en CPJ. Tijdens het periodiek overleg tus sen provincie en de gemeenten inza ke het welzijnsbeleid kwam de boe tebepaling bij de uittreding van het Intergemeentelijk Theaterburo en de weerzin van de kolleges van b. en w. op Schouwen-Duiveland tot subsi diëring van het vrouwencafé aan de orde. De firma Goudswaard opende een winkel in lederwaren in de Poststraat te Zierikzee. De NCVB af deling Bruinisse hield een feestelijke jaarvergadering. De heer H. J. Dorre- man, hulpinspekteur van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren trok zich het lot van de knobbelzwanen aan. Eerste mat Dinsdag 16 november werd de eerste ondermnt van de toekomstige

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 19