De gemeenteraad te Brouwersha ven reageerde weliswaar positief op het voorstel van het kollege van b. en w. om bij wijze van proef gedurende één jaar de vergadering van de ad vieskommissie voor volkshuis vesting en de ruimtelijke ordening en de beheerskommissie dorpshuizen in het openbaar te laten plaatsvin den. Voor de andere kommissiever gaderingen bleef echter beslotenheid gewenst. Een palingvisser uit Zierikzee had een aanvaring in de dichte mist in de Nieuwe Haven tegen de steiger bij paal 30 en raakte daarbij ook een zeil/motorjacht. O.l.s. 't Kofschip in Poortambacht vierde op uitgebreide wijze het tienjarig bestaan. Ridder Witte van Haemstede en zijn gemalin doken even uit de historie en lieten zich bewonderen toen zij een kort be- zoek brachten aan het vakantieoord ,,De Koebel" in Burgh, waar leerlin- ZIERIKZEE - Ondanks de kou. die al wat herfstachting aandeed beleefde Zie- 6en van de LOM-school uit Goes aan rikzee een vrolijke laatste toeristendag met veel muziek en terrasjes. een projekt over deze ridder werk ten. De open dag van het klubhuiswerk van het Leger des Heils trok vele be langstellenden. Deze dag was be doeld de resultaten te tonen van de kreatieve kursussen. De gemeente raad Westerschouwen nam na 16 jaar afscheid van de heer L. C. Hooger- huis (CDA) en na 10 jaar van M. J. Krijnse Locker (VVD) van mevrouw A C. v. d. Klooster-Van Sonsbeek en P. H. Canters, beiden van de P.v.d.A. ^S^PTEMBER |jjf De geruchten over het stilleggen van de bouw van sporthal „Kray- estein" te Burgh-Haamstede zouden volgens de heer C. Bom op fantasiën berusten Een woordvoerder van aannemer Pellikaan te Tilburg deel de desgevraagd mede. dat er ,,in principe" niets aan de hand was. In Zierikzee werd besloten de arti kel 19 procedure in gang te zetten ten behoeve van het nieuwe sportpark aan de Lange Blokweg. De gemeente raad Middenschouwen besloot de bij drage aan de Stichting sportcentrum Schouwen-Duiveland (sporthal en zwembad Onderdak) te verhogen met 6 - inplaats van met de gevraag de 25%. In het zuidwestelijk kleigebied werd met het rooien van de aardap pelen begonnen. Na een rekordoogst van de granen zag het er naar uit dat de aardappeloogst ook zeer overvloe dig zou worden. Lasten sporthal L)e tasten voor sporthal Onderdak gingen de gemeente Zierikzee steeds en P. de Rijke (CDA) werden herko zen. De heer C. Bij de Vaate nam af scheid als wethouder. Tevens werd in deze raadsvergadering haastig een motie ingediend tegen de bepaling in de financiële verhoudingswet. Te Brouwershaven bleven dezelfde wet houders aan het bewind en wel de heer Ph. J. van Ast (VVD) en me vrouw S. C. J. B. Loschacoff-De Kan ter (P.v.d.A.). Tijdens deze vergadering werd besloten Zonnemaire in te delen bij het dorpenplan, hetgeen een voort vloeisel was uit het Kleine Kernen Experiment. Ook te Duiveland werden de wet houders A. L. Bakker (P.v.d.A.) en J. op 't Hof (CDA) herbenoemd. Te Bruinisse werden de heren H. Schot (CDA) en M. J. v. d. Velde (Lijst v. d. Velde) de nieuwe wethouders. Te Westerschouwen trok de heer P. M. v d. Aarsen zich op het laatste moment terug als wethouder. In zijn plaats werd gekozen de heer A. J. Padmos (CDA) en de heer L. C. de Feiter (VVD) werd herkozen. In de gemeente Middenschouwen werden als wethouder aangesteld de heren I. C. Padmos (CDA) en L. C. Hart (VVD) Palingvissers contra Vervoex Het zinde de palingvissers op het Grevclingenmeer niet, dat aan de oosterhandelaren, verenigd in de ex- porthandelver. Vervoex Yerseke, door de Kamer van de Binnenvisserij vergunning werd gegeven om op de Grevellngen naar oesters te vissen. Het Waterschap Schouwen- Duiveland diende zich, zij het node. akkoord te verklaren met de visie Dierenpark De ouderkommissie van Stichting Dagverblijven Schouwen-Duiveland zette zich in voor de komst van een wandel annex dierenpark op het stuk grond naast het dagverblijf „Brug- zicht" te Zierikzee. In een gesprek tussen, direktie, ouderkommissie en wethouder P. de Rijke werd besloten dat partikulier initiatief een belang rijke bijdrage zou moeten gaan leve ren aan de realisering ervan. Onge veer 25 dames en heren toonden de diverse klederdrachten van de pro vincie Zeeland voor de kongresleden van het Nederlands Instituut voor Direkteuren en Ingenieurs van Ge meentewerken op Aquadelta. Kleuterschool Piggelmee te Kcrk- werve vierde op zeer feestelijke wij ze het 25-jarig bestaan. De gemeente raad Middenschouwen besloot het herstel Kloosterwcg en Ringdijk zo spoedig mogelijk ter hand te nemen. Leden van de Mercedes Benz 170 Club Nederland deden Schouwen- Duiveland aan. Ruim vijftig nostal gische auto's reden door deze regio. In de Westhoek werd een aantal jongelui gearresteerd die in juli in Westenschouwen en naaste omgeving een aantal vernielingen hadden aan gericht en diefstallen hadden ge pleegd met een totale schade van f 30.000,—. Het echtpaar V. uit Wate ringen zat enige uren vast in de ste kelige duindoorns aan het Verklik kerspad. Zij werden uit hun benarde positie bevrijd door opperwacht meester Van Doorn. Jubileum Anne Marie Zuidweg nam in het 'ZIERIK7.EE - Jeugdsoos Brogum vierde het tienjarig bestaan met een ..Anywave-jestwal" de groep Intensive Care bleek een van de hoogtepunten van het programma SCHARENDIJKE - Een Joegoslavische volkdansgroep bracht een sprankelend optreden in de Putmeet te Scharendij- ke. kozen tot algemeen voorzitter van de instantie. Het jeugdwerk te Noordwelle orga niseerde een geanimeerde fietspuz- zeltocht. De eerste paal werd gesla gen voor de vijftien nieuwe een gezinswoningen te Noordgouwe. Sinds 1961 waren er in die kern geen woningen in de sociale sektor meer verrezen. De regionale instellingen: Leger des Heils, Stichting Jeugd, Stichting Samenlevingsopbouw, Stichting Welzijn Ouderen en de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening zouden in de nabije toekomst te ma ken kunnen krijgen met de doorbere kening van de aanzienlijke kortin gen op de Rijksbedragen. Dit bleek uit mededeling van bur gemeester W. den Boer, voorzitter van de regionale welzijnsadvieskom- missie (ICRP) tijdens een openbare vergadering. De gemeenteraad van Brouwershavem nam na ruim 31 jaar afscheid van de CDA-er J. J. Klaasse en van de heer J. J. Kommer die 12 jaar P.v.d.A. raadslid was geweest. Ook van de heer C. van Sluis (CDA) nam de Brouwse raad afscheid. Wethouder van onderwijs me vrouw S. C. J. B. Lochacoff-de Kan ter deelde mee, dat de scholen in Brouwershaven en Zonnemaire die alle deelnemen aan het Ontwikke- lingsprojekt Basisonderwijs voor kleine scholen, daarmee konden doorgaan. Tijdens een verkiezingsbijeen komst in de Smalstad van de WD sprak Tweede Kamerlid P. M. Blauw en hij pleitte voor herkansing en her stel van het bedrijfsleven. Slecht aangeboden huisvuil en daardoor het noodzakelijk worden van reini- gingspolitie op Schouwen-Duiveland stonden centraal op de vergadering van de Reinigingsdienst. hoger dan in 1978. Te Bruinisse werd een nieuwe fietsen- en brom fietsenwinkel geopend. Eigenaresse was Corine Corthals. De gemeente raad van Duiveland stelde in de ver gadering nieuwe tarieven voor drank en horecabelasting vast. OCTOBER^ In verband met de huidige marktsi tuatie werd het kantoor van Kavero Het Zeeuwse Land b.v. en Eurowo- ningen b.v. te Brouwershaven geslo ten. Brandweerlieden uit de twinstad Hatfield brachten met hun blusauto een bezoek aan Zierikzee. Op het Havenplein werd een geza menlijke brandweeroefening gehou den. De toneelgroep Ouwerkerk gaf voor de Culturele Vereniging in het dorpshuis een voorstelling van Dimi- tri Frenkel Frank's toneelstuk „Bed den". Jubileumweek „Wat mij opvalt bij het Leger des Heils zijn het grote optimisme, de blijde gezichten. Het Leger des Heils draagt de blijde boodschap van het evangelie uit". Deze woorden sprak burgemeester Th. H. de Meester op de stoep van clubhuis de Lichtboei tijdens de officiële opening van de jubileumfeestweek ter viering van het vijftig jarig bestaan van het Zie- rikzeese korps. De festiviteiten bestonden voorts nog uit een optre den van de cabaretgroep „Trosselos" en de feestweek werd beëindigd met een reünie van oud heilsoldaten, korpskadetten en bevelvoerende of ficieren. Een groot gezelschap bestaande uit de demissionaire minister mr H. J. Zeevalking van verkeer en wa terstaat, vertegenwoordigers van provincie en rijksoverheid, kamerle den, leden van het corps diplomati que en topfunktionarissen uit de in dustrie, handel, zeevaart en bankwe zen brachten een bezoek aan werkei- land Neeltje Jans. Minister H. J. Zeevalking stelde de mattenfabriek in werking en zijn echtgenote mevrouw E. A. Zeevalking-Brugman verrichtte de doop van „De Cardium". In het kader van de viering van het 400 jarig onderwijs te Bruinisse stel de klas drie van de o.l.s. „De Meer paal" een boekje samen met als titel „Bruinisse 400 jarig onderwijs". De gemeenteraad besloot met algemene stemmen akkoord te gaan met het verzoek een bijdrage ad 2900,- te verlenen aan de komende festivitei ten in verband met de viering van het 400 jarig onderwijs.Tevens besloot de raad tijdens de gemeenteraad een fonds te stichten voor de realisatie voor een zaalsportkomplex. De aanbesteding van de restauratie van Het Gravensteen deed tijdens de openbare vergadering van de kom missie publieke werken nogal wat stof opwaaien. De heer J. J. Geleijnse (WD) herinnerde wethouder P. de Rijke eraan, dat de kommissie destijds had geadviseerd aan deze aanbesteding drie plaatselijke en twee a drie aannemers uit de regio te laten deelnemen. Het was de heer Ge leijnse ter ore gekomen, dat die aan besteding aanzienlijk was verruimd. Het oorlogs en visserijmuseum te Bruinisse had ondanks de fraaie zo mer goed gedraaid. In totaal bezoch ten 1647 personen deze akkommoda- tie. Een delegatie van de duizend Amerikanen die Nederland bezoch ten, werd verwelkomd door burge meester Th. H. de Meester in de Vier schaar van het stadhuis. Hierna werd een rondrit over Schouwen-Duive land gemaakt en werd het werk- eiland Neeltje Jans bezocht. Met een toespraakje van voorzitter A. J. Verjaal werd met de bejaarden- soos te Noordwelle gestart. Land schapschilder Ad Zuiderent betrok met zijn leerlingen een nieuw atelier onder de Concertzaal. De tweehonderd meter lange proef- mat die in de Roompot aan de Oosterschelde-zijde werd gelegd, werd door de zuigmond van „De Car dium" beschadigd. Voor de kennismakingsbijeen komst van nieuw ingezetenen in het stadhuis te Zierikzee. bestond bijzon der veel belangstelling. De advies kommissie Verdeling Rijkssteun Wo ningbouw in de Provincie Zeeland bracht aan de minister van volks- zwaarder op de schouders drukken. „Hoewel we sociaal ekonomisch ge zien het beste met de VVD kunnen boeren, mogen we vooral niet verge ten dat op talrijke niet materiële za ken de P.v.d.A. en de VVD onder één deken slapen. Dit was een van de uit spraken van drs. H. Eversdijk, sekre- taris van de CDA Tweede Kamer- fraktie op de verkiezingsbijeen komst te Zierikzee. Gestart werd met de renovatie van 12 huurwoningen aan de Dr. de Kockstraat te Bruinisse, eigendom van de Chr. Woningbouwvereniging Schouwen-Duiveland. Sjoerd Bylsma opende de nieuwe tentoonstelling die gehouden werd in Galerie Borsboom. Exposanten wa ren de heer L. P. Boone en mevrouw Mies Callenfels-Carsten. Te Nieuwer- kerk werd begonnen met de voorbe reidende graaf- en heiwerkzaamhe den voor de bouw van het nieuwe postkantoor aan de Badhuisstraat. De Zeeuwse Statenleden maakten een excursie naar de aanleg van het spuikanaal en naar de aanleg van de Oosterscheldedam. Inspektiebeurt Met behulp van een 75 tons kraan is Rijkswaterstaat direktie Zeeland distrikt Zierikzee begonnen aan een grote inspektiebeurt van de schuiven van de Brouwerssluis. In de rij van politieke prominenten die in de ver kiezingstijd Zierikzee aandeden schaarde zich de RPF in persoon van Tweede Kamerlid drs. A. Wagenaar. De iepziekte sloeg dit jaar harder toe in de Westhoek en dit was hoogst waarschijnlijk het gevolg van de mooie droge zomer. Na acht jaar kreeg Zierikzee weer een P.v.d.A.-wethouder in de per soon van de heer J. Groen. De andere wethouders L. J. van Gastel (VVD) van de minister van Verkeer en Wa terstaat, neergelegd in de nota over de wegsanering. Tevens had het Wa terschap moeite met de vertraging van het ophogen van de dijken. Dc verkiezingsuitslag van de Tweede Kamer op Schouwen-Duive land weerspiegelde de landelijke ten dens. Verlies voor het CDA, winst voor P.v.d.A. en grote winst voor VVD en een zwaar verlies voor D'66. Ruim honderddertig bejaarde le den van de Anbo Zierikzee maakten het jaarlijkse reisje mee naar Moer gestel. De Stichting Interieur Renes- se, die zich ten doel stelde de finan ciële middelen bijeen te brengen voor de inrichting van het te renoveren dorpshuis, was gedurende de gehele zomer aanwezig geweest met een kraam op de seizoen weekmarkt. De netto opbrengst hiervan bedroeg 6929,10,-. Oorlogsveteranen Zestig oorlogsveteranen uit Ameri ka bezochten Zierikzee en de Ooster- scheldewerken, dit in het kader van de tweehonderd jaar diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten. Het Dorpshuis te Noordgouwe bleek uitstekend te voldoen. Diverse verenigingen hadden daar hun on derkomen gevonden. Tevens werden er gymnastieklessen gegeven voor leerlingen van de lagere- en kleuter school. Landschapsschilder Ad Zuid erent nam het initiatief een kursus „schilderen met olieverf" in een als atelier ingerichte ruimte in restau rant „Mondragon" te geven. Op het werkeiland „Neeltje Jans" in de monding van de Oosterschelde werden de roldeuren van de Room- potsluis aangebracht. De stalen deu ren hadden elk een gewicht van 200 ton en werden met behulp van een mobiele kraan van een drijvend pon ton ingehangen. Aan de Brouwersdam werd druk gewerkt aan de bouw van een sluis. Mevrouw M. R. de Jong-van Loo werd beëdigd als nieuw raadslid. Zij kwam in de plaats voor drs. R. Say- ers (PvdA). Het optreden van de Ne derlandstalige popgroep „Toontje Lager" in de tent bij jeugdsoos Bro- gum sloeg bij het publiek bijzonder aan. Evenals de tweede lustrum vie ring met elf Zeeuwse bands. In de avonduren kon de jeugdsoos zelfs ruim duizend bezoekers noteren. „Mensen in levensgevaar" De werk- en adoptiegroep Schou wen-Duiveland van Amnesty Inter national had burgemeester C. Slab- bekoorn van Brouwershaven bereid gevonden als eerste een brief te posten aan president Marcos van de Filippijnen, dit in het kader van de aktie onder het motto ..Mensen in le vensgevaar". De mattenlegger de Cardium legde in de Roompot aan de Oosterscheldezijde een proefmat van 200 meter lengte en 42 meter breedte. In ruim drie uur tijds werd dit kar wei in samenwerking met de Jan Heijmans geklaard. Rond het pompstation van de Wa termaatschappij Zuid West Neder land in het Zeepegebied te Wester schouwen werd een brandweeroefe ning gehouden, waaraan praktisch alle regiokorpsen hun medewerking verleenden. Disc-jockey Fred van Dongen uit Zierikzee stopte met de uitzendingen van de piratenzender „Radio Tamara", maar hij gaf te we seizoen van de CJV-klubs Ring Schouwen-Duiveland werd dit jaar door Bruinisse georganiseerd. Op de ledenvergadering van de omroepve reniging VARA kwamen slechts een handjevol mensen opdagen, ondanks dat Jan Tromp van het programma Haagse bluf aanwezig was. Het mi nisterie van onderwijs en weten schappen verleende toestemming aan de scholen in Brouwershaven en Zonnemaire nog een jaar door te gaan met het projekt „Kleine basis school in Zeeland". Het ministerie van CRM maakte bekend f 100.000 beschikbaar te stel len voor een zogenaamd integraal dorpenplan, dat op Schouwen-Dui veland de dorpen Ellemeet, Seroos- kerke, Sirjansland en Zonnemaire betrof. Het plan zou tot doel hebben de leefbaarheid in de kleine kernen te bevorderen. De vrijwillige brand weer van Westerschouwen hield een bijzonder geslaagde oefening. Het bijzondere van deze oefening was het objekt: de Hervormde kerk van Re- nesse. Bliksemaktie Tijdens de bijeenkomst van de Her vormde vrouwengroep „Helpt El kander" te Bruinisse ontstond na een lezing van mevrouw Geleijnse over de toestand in Polen spontaan het idee een bliksemaktie voor dit land op touw te zetten. De uitkomst van de hertaxatie van het onroerend goed bestand in de ge meente Zierikzee lag gemiddeld 13,1 kennen wel weer in de ether te willen komen maar dan legaal. Sloop Aannemingsbedrijf H. Troost uit Pernis startte met de sloop van de voormalige school aan de Nieuwe Boogerdstraat te Zierikzee. De nieu we gemeenteraadsleden van Bruinis se brachten een kennismakingsbe zoek aan zeven Bruse bedrijven. De Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" kreeg een nieuw repetitie-lo kaal in het schoolgebouw in de Man huisstraat. De Stichting Theater in vesteerde de winst van 1981 en 1982 in de aanschaf van het Dolby stereo systeem. Het aantaal boxen werd van twee uitgebreid naar zeven. De installatie werd in gebruik genomen tijdens de vertoning van de film „Les uns et les autres". De raad Westerschouwen stelde de nieuwe verordening voor het riool recht vast. De werkgroep Vrede en Ontwikkeling bestaande uit leden van de Vereniging Wereldwinkel Schouwen-Duiveland en de groep Schouwen-Duiveland Atoomvrij pre senteerde een muzikale inleiding over kernwapens, kernenergie en ontwikkelingssamenwerking voor vrouwen in de PvdA te Zierikzee en Brouwershaven. Het besturen van de Cardium zou dermate moeilijk zijn dat de vijfen twintig schippers, die voor deze taak waren aangewezen, op het droge moesten oefenen. Op het werkeiland Neeltje Jans werd voor een bedrag van f 1 miljoen een simulator gereali seerd, voorzien van alle knoppen, handels en meetinstrumenten, iden tiek aan de Cardium. Met behulp van twee beeldschermen werd het verha len van deze ponton nagebootst. De jaarlijkse startdag van het nieu- stadhuis te Zierikzee namens de Natuur- en Vogelwacht de Vijver- berg-Lysenprijs in ontvangst, uitge reikt door burgemeester Th. H. de Meester. De jubilerende vereniging (25 jaar) ontving de microscoop van de Natuur- en Vogelwacht, die de prijs voor de eerste maal beschik baar stelde. De Zierikzeese CJV Sa men Verder organiseerde voor de tiende maal en met veel sukses een bejaardendag op haar kamp aan de Rampweg te Renesse. In Burgh werd weer de traditionele perenverkoop gehouden in de Ring. De opbrengst bedroeg f 2248,—. Het loodgietersbedrijf annex winkel in huishoudelijke artikelen Kesteloo te Nieuwerkerk herdacht het feit dat het 75 jaar bestond. Te Brouwershaven werd in de schuur van boerderij „Mon Genie" van de familie Koeyer filmopnamen gemaakt voor de film „De Stenen Bruid". Figuranten van toneelvere nigingen „Op Drift" uit Renesse en Toneelgroep Ouwerkerk verleenden hieraan medewerking. De Vereniging voor Openbaar On derwijs organiseerde voor leerlingen van kleuterscholen en leerlingen van laagste klassen van de lagere scholen een fijne middag.. Bomen aan de Duinweg te Burgh werden gerooid om de afvoer van het duinwater door de sloot beter te kunnen regelen. Het rooien van het groen leidde tot grote konsternatie bij de bewoners. Verzoek Wereldwinkel Het verzoek van de Wereldwinkel Schouwen-Duiveland om het Gra vensteen beschikbaar te stellen voor het inrichten van een tentoonstelling in het kader van de vredesweek werd door de meerderheid van de raad niet ingewilligd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 18