ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 december 1982 Nr. 23243 17 tentoonstelling in het UW gebouw mocht de 500ste bezoeker ontvangen. Wandelgids Bij het VVV Burgh-Haamstede ver scheen een nieuwe wandelgids die ontworpen en samengesteld was door VVV voorzitter dr. H. J. van Zuylen. Op het terrein „Duinoord" te Haamstede sloegen burgemeesters J. L. Niemantsverdriet-Leenheer en W. den Boer gezamenlijk de eerste paal voor de bouw van 24 zorgwoningen. In de Hervormde kerk van Renesse werd een zomerconcert gehouden on der de titel „Barokklanken" door Frans Gort op orgel en piano en Wil- ma Hoekman op dwarsfluit. In de kommissie Financiën te Zie- rikzee werd een duidelijke uiteenzet ting gegeven van de weinig rooskleu rige gevolgen, die de nieuwe wet fi nanciële verhouding voor Zierikzee in petto zou hebben. Het ontwerpplan, van de hand van plaatselijk architekt J. A. Fransen v. d. Putte, van de verbouwing van het dorpshuis Serooskerke werd bijzon der goed door de bevolking ontvan gen. Rond en in de Nieuwe Haven wa ren opmerkelijke verkeerscapriolen te zien. Een auto reed steil tegen een staander van de Zuidhavenbrug en een personenwagen dook in het zilte nat. De nieuwe J. W. v. d. Doelschool in Poortambacht werd op de eerste schooldag in gebruik genomen door kleuters en lagere school leerlingen. Huttendorp Het Zierikzeese huttendorp dat in een week tijd door 135 kinderen werd opgebouwd te Poortambacht, ging onder grote belangstelling en onder begeleiding van het Zierikzeese brandweerkorps in de vlammen op. tenkommissie windhondenrennen, die heel wat belangstelling trokken. Jeugdige fi etserossrrtje.s Jegden zelf een baan met parkoers aan. aan het Oranjehof te Renesse. Burge meester J. van Bommel, opende het nieuwe bedrijf „Kleingeld Electro nics" een groothandel in electroni- sche apparatuur te Nieuwerkerk. Ruim 470U gulden bruto bracht het dorpsfeest te Haamstede op, het geld was bestemd voor het nieuw te bou wen dorpshuis in Burgh-Haamstede. Er brak brand uit in de school in de Nieuwe Boogerdstraat. De brand weer die snel ter plaatse was had het vuur snel onder kontrole, waarmee het gevaar voor de omgeving bed wongen was. Vinnig debat Op een vergadering van de mossel- kwekersvereniging „Algemeen Vis- sersbelang" ontstond bij het punt Havenuitbreiding een vinnig debat, tussen bestuur en leden van de vere niging en anderzijds het gemeente bestuur. De Oosterscheldewerken stonden centraal in de rechtstreekse televisieuitzending van de aktuali teitenrubriek „Achter het Nieuws van de VARA. De gemeenteraad Zierikzee worstelde met een beleid voor het verlenen van vent- en standplaatsen- vergunningen. Burgemeester en we thouders van Zierikzee voelden zich lichtelijk betutteld door Gedeputeer de Staten van Zeeland, die naar aan leiding van de prijs 70.000) hun beslissing tot goedkeuring voor aan koop van het pand Verrenieuwstraai 3 hadden verdaagd. De gemeente raad besloot tot ondersteuning van de motie Bruinisse over de verlaging van de PZEM tarieven voor kleinge- bruikers. Tevens was de raad Zierikzee van mening dat de Bestuursschool Zee land niet verplaatst diende te wor- BRUINISSE - Ue vlootschouw vormde ..als uanoud.t' weer het hoogtepunt van de Bruse Visserxjdagen nigde Oost-Indische Compagnie. On der de bemanningsleden bevonden zich drie Zierikzeeënaars. Het bestuur van de vereniging van de „School met de Bijbel" te Nieu werkerk besloot zelf ontheffing aan te vragen voor het vormen van mede zeggenschapsraad. De ouders waren het met deze gang van zaken oneens. De door het Waterschap voorgestelde temporisering van de aanpassing rioolwaterzuiveringsinstallatie Wes- terschouwen en nieuwbouw te Zie rikzee werd door gs niet goedge keurd, hetgeen financiële konse- kwenties met zich mee zou brengen. Aan de Lange Ring te Bruinisse ver rees het nieuwe bedrijf van bakkerij Spelt. De heer W. Keikes opende de ten toonstelling in galerie Borsboom met het thema „Kunst met een grote en met een kleine K". Stuntshow met de duizend meren te aanschou wen was. Bezoek jachthaven De Zierikzeese jachthaven had niet met terugloop van het aantal passan ten te maken. Iedere dag in het top- seizoen werd de akkommodatie door ongeveer 250 jachten bezocht. In gale rie Borsboom werd weer eens eer. ex positie ingericht nu met werken van acteur Coen Flink, zijn vrouw Ellen Flink-Van Hemert en de Amerikaan se kunstenaar Jeffrey Becom. Door het iets koelere weer in de laatste week van juli ontstond een opleving in de mosselexport. Te Scharendijke werd een zeepkistenrace gehouden. De Brouwse Dag werd een onge kend sukses. Ruim 7000 bezoekers to gen naar de Smalstad en maar liefst 109 muzikanten deden mee aan de muziek play-in. De gemeenteraad Middenschou- wen besloot akkoord te gaan met het voorstel van b. en w. geen wijziging aan te brengen in de gemeenschappe lijke regeling bestuursschool Zee land. Uit bezuinigingsoogpunt stel den b. en w. van Middenschouwen de gemeenteraad voor, de kosten van kleutervervoer te Kerkwerve en Scharendijke te verlagen met in to taal 8892,- per jaar ingaande het schooljaar 1982/1983. De verlaging van de vervoerskosten zou verkregen kunnen worden door inkrimping van de routes voor kleutervervoer. Met zeer warm zomer weer opende de oogstmaand en de boeren spanden zich met man, macht en machines in om de „buit" binnen te halen. De bestrijding van het bacterievuur kwam om deze reden dan ook op een laag pitje te staan. Door de aanhou dende droogte kwam de wens voor zoet sproeiwater weer eens naar vo ren. Geïnspireerd door het warme weer en vooral door een heldere onderne mersgeest kwam een jongen uit Haamstede op het idee bekertjes li monade a 0,25 per stuk aan de man te brengen, hetgeen bij de passanten gretige aftrek vond. De Hoofdpoortstraat zou nog in 1982 van een volledige herbestrating en een rekonstruktie van de bocht bij de aansluiting met de Laan van St. Hilaire moeten worden voorzien. De rommelmarkt die ten bate van het Leger des Heils gehouden werd had een bruto opbrengst van 5500,—. Te Renesse trok het traditi onele Ringsteken te paard weer veel publiek. In de Hervormde kerk te Burgh werd een zomertentoonstelling inge richt met werken van Miems van Cit- ters, Tie Hof, Colleen Graham en Marja de Lange. Proefvaart Het hef schip „De Ostrea" maakte een proefvaart met een pijleren bleef een paar dagen onder de rook van Zierikzee liggen. Het failliete café-bedrijf ,,De Grut- tepikker" kwam in handen van Cees van Doorn, tevens eigenaar van café cafétaria Bommenede te Zonnemai- re. Zomer- en najaarsmode werd ge presenteerd tijdens een show in het Pleintheater op Aquadelta te Brui nisse. Onder de titel „Zomeravond stilte" werd in de Hervormde kerk van Renesse een concert gegeven door jeugdgroep „Polyhymnia" uit Oud Vossemeer. Te Brouwershaven werd de stich ting ,,De Roode Lelie" opgericht. De doelstelling hiervan was het organi seren het stimuleren en koördineren van allerlei culturele aktiviteiten. Voor de tweede maal in het seizoen werd te Renesse een fietsdriedaagse gehouden. Wim de Vries uit Bussum exposeer de in galerie „Tussen de Havens" met aquarellen, houtsnedes en schil derijen. In het Gravensteen hield kunstenares Ineke van Doorne een tentoonstelling van schilderijen. De vijfde toeristendag te Zierikzee werd weer druk bezocht, en de orgel De Hell Drivers en Les Lemoines verzorgde stuntshows te Bruinisse en Oosterland. Te Renesse en Brouwers haven verzorgde het Hollywood stunteam een show. De iepziekte sloeg in de Westhoek onrustbarend toe. Corrie Paanakker exposeerde werk in de St. Lievensmonstertoren. Op een kongres te Haamstede leg de de twee Papoea leiders Nicolaas Jouwe en Markus Wonggor Kaisiepo hun onderlinge geschillen bij. Wer- keiland Neeltje Jans behoorde tot een van de mogelijke proeflokaties voor windenergie projekt Windmo len Pep I van de PZEM op Neeltje Jans werd vervangen door een nieuw en steviger exemplaar. Het bacterievuur sloeg ook toe op Schouwen-Duiveland en dat bete kende een drama voor de Schouwse fruittelers. De ZLM en de provincie zetten zich in om besmetting zo spoe dig mogelijk uit te roeien. Ook werd overleg gevoerd met de Plantenziek- tekundige dienst te Goes en de ZLM over een eventuele reddingsaktie. De Chr. Geref. bejaarden van Zie rikzee, Kerkwerve en Haamstede maakten het jaarlijkse uitstapje naar Gouda. Vijftien kinderen uit de jumelage stad St. Hilaire du Harcou- et brachten een bezoek aan Zierikzee. De eerste mosselen waren er weer de kwaliteit was goed en de prijs was redelijk. De brandweerkorpsen van Bruinisse en Duiveland hielden een geslaagde brandweeroefening. Tariefsverhoging De Reinigingsdienst begrootte voor het jaar 1983 een tariefsverho ging van 4%. Dit in verband met de toekomstige investeringen en een post onvoorzien. De Rode Kruis wan deltocht te Bruinisse werd een bij zonder geslaagd evenement. De „Kerkmis" rond de gerefor meerde kerk van Haamstede werd druk bezocht. De bruto-opbrengst be droeg 9000,-. Te Renesse werd in het strandpaviljoen „De Loze Visser" een missverkiezing gehouden, die ge organiseerd werd oor het weekblad Panorama. Op organisatorisch ge bied werd het een janboel. In de tuin van burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer van de gemeente Westerschouwen werd tij dens een informele bijeenkomst het eerste exemplaar van een kwar tetspel van deze gemeente aangebo den. De opbrengst zou ten goede ko men van het interieur van het nieuwe dorpshuis in Haamstede. Het CJV-schip „Vita Pugna" meer de na een zeer geslaagde bejaarden- reis weer in de Nieuwe Haven van Zierikzee af. Tegen tomatenkwekerij Beekenkamp bv te Dreischor werd het faillissement uitgesproken. Voor alle vijftien werknemers werd een ontslag aanvrage ingediend bij het Arbeidsbureau te Zierikzee. Het schuldbedrag was opgelopen tot 9 miljoen. Met het oplaten van witte vredes duiven opende loco-burgemeester van Zierikzee de heer C. Bij de Vaate de Zierikzeese toeristendagen. Bodemsanerings- programma G.S. van Zeeland boden het tweede deel van het bodemsaneringspro- Het bacterievuur stak ook op Schouwen-Duiveland flink de kop op. Ter be scherming van de fruitbomen, werden zieke meidoorns drastisch verwijderd. gramma 1982 aan staatssekretaris I. Lambers-Hacquebard van milieuhy giëne aan. Het tweede deel bevatte een aantal nieuwe projekten. Het ter rein van de voormalige gasfabriek te Zierikzee kwam niet meer in de op somming voor, maar in Burgh- Haamstede zou het terrein van een transportbedrijf aan de Zandweg wel aan een onderzoek onderworpen moeten worden. Een aantal kerkenraden in de ge meente Westerschouwen en Midden- schouwen drong aan op strenger op treden tegen naaktrekreatie. Burge meester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer van Westerschouwen sloeg de eerste paal van het te bouwen sport en rekreatiecentrum „Kraay- estein" in Burgh-Haamstede. De KRO maakte op de Oude Haven te Zierikzee televisie-opnamen voor de tweedelige serie van de werken van schrijver Nescio. Het kerkgenootschap de Gerefor meerde Gemeente In Nederland te Zierikzee vierde in het kerkgebouw in de St. Domusstraat het vijftig ja rig bestaan met een herdenkings dienst. De restauratie van de buiten kant van de Grote of Nieuwe kerk te Zierikzee werd volledig afgerond. Miss Visserijdagen Nelleke Buijs opende met het nuttigen van de eerste rauwe mossel de Bruse Visse rijdagen, en tevens het officiële mos selseizoen. Oud-wethouder de heer S. A. Jumelet opende het Visserijmu seum te Bruinisse. Het Bru- popbestuur werd gekonfronteerd met reorganisatorische en financiële moeilijkheden waardoor het Bru- popfestival in 1982 weer geen door gang kon vinden. De Zeeuwse vereni ging voor Visserijbelangen (Zevibel) hield de jaarlijkse reünie van de mos- selsektor in Bruinisse. Het informatiecentrum op Neeltje Jans ontving de 100.000ste bezoeker. Lou Brondgeest en de band Coldsteel van Jan Kouijzer wonnen een prijs op de talentenjacht „Nieuwe Oogst" tijdens het Loosdrecht festival. Rekreatiewerk De voorzitter van de Hervormd/Gereformeerde rekreatie kommissie de heer J. van de Panne opende te Scharendijke het rekrea tiewerk, dat gedurende vier weken voor de inwoners en toeristen allerlei aktiviteiten op touw zou zetten. In galerie „Tussen de Havens" werd een expositie van schilderijen en pastels geopend van de kunstenaars L. Vlieger en Ad Zuiderent. Ook de gemeenten en het Water schap Schouwen-Duiveland reageer den op de noodkroot om iets aan het massaal toeslaande bacterievuur te doen. Zij waren al enige tijd bezig om besmet materiaal te verwijderen. In Renesse vond een steekpartij plaats. Een 20-jarige inwoner uit Al- blasserdam moest naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis worden ge bracht. Tijdens de tweede toeristen- dag te Zierikzee werd een standwer- kerskonkours gehouden waarvan de welbespraakte Bertus de Regt win naar werd. In het jongerencentrum Brogum trad de Rotterdamse popgroep „Noodweer" op. Het was een optre den dat uitblonk in het aantal deci bels. „Het is volkomen onjuist om Staatsbosbeheer de schuld te geven van de explosie van bacterievuur. Staatsbosbeheer zet zich al jaren in om zieke meidoorns weg te halen". Dat waren de woorden van ir M. C. Mol naar aanleiding van de felle kri tiek die in Kapelle werd geuit tijdens de bijeenkomst van de Nederlandse fruittelers Organisatie. Het verlenen van een hinderwet vergunning aan het loon- en sproei- bedrijf van J. R. v. d. Wekken te Brouwershaven, leverde bij omwo nenden nogal wat bezwaren op. Deze kwamen aan de orde tijdens een hoorzitting in het Brouwershavense stadhuis. Defibrillator De Junior Kamer Schouwen- Duiveland bood een defibrillator aan voor de in Renesse gestationeerde ambulance. De landelijke Ruiterver- niging en Ponyklub De Schouwse Ruiters verzorgde een uitgebreide ruitershow op het voormalige sport terrein achter het Slingerbos te Brou wershaven. Een 16-jarig meisje uit Hardinxveld-Giessendam kwam bij een verkeersongeval in Noordwelle om het leven. De schuur van het fruittteeltbedrijf van de Gebr. De Vrieze aan de Pauwlyntjesweg te Haamstede werd door brand ver woest. In een spoedeisende raadsvergade ring gaf de Bruse raad zijn goedkeu ring aan b. en w. om een langlopende lening af te sluiten één miljoen gul den. In het pand „De Eenhoorn" te Zierikzee, behorende bij de Nutsspaarbank werd een expositie gehouden met de titel „Van botje tot krulschaats". Circus „Saltarino" gaf voorstellingen in diverse plaatsen op Schouwen-Duiveland. Een van te vo ren aangekondigd optreden van zan ger Ramses Shaffy vond geen door gang. De derde toeristendag te Zierikzee trok bijzonder veel bezoekers. In een voorzichtige schatting werd gespro ken van ongeveer 10.000 bezoekers. Firma Jonker uit Haamstede be gon aan het Grevelingenstrand een surfschool voor kinderen van 8-12 jaar. Enkele tuinen in de Dr. Schut terstraat in Oosterland werden aan getast door een bepaalde giftige stof, waardoor voor honderden guldens aan bloemen, struiken en planten verloren gingen. Jeugdsoos „De Pul" te Bruinisse werd gedupeerd door een diefstal, waarbij alle geluidsap paratuur werd gestolen. De schade bedroeg ongeveer 20.000,-. In het gemeentehuis van Bruinisse werd een postzegeltentoonstelling gehouden, die georganiseerd werd door de plaatselijke Philatelievere- niging. De Ringpromotions in Haamstede trokken ook vele bezoe kers. In het Gravensteen te Zierikzee werd weer een tentoonstelling inge richt door de Finse advieskring, waar weer veel fraais uit het land Ruim tweeduizend bezoekers be zochten de tiende taptoe Renesse die op het sportpark „Laone" gehouden werd. In de buurt van strandpaviljoen „Het Schouwsche strand" te Westen- schouwen vonden manschappen van de Koninklijke Marine uit Den Hel der 75 stuks lichtspoormunitie. Een dag later werd de munitie opgebla zen. Onder auspiciën van de Werkgroep Evenementen Scharendijke Elle- meet trad voor meer dan 300 be langstellenden de Joegoslavische dansgroep „Gerdan" in de Putmeet op. De Schouwen-Duivelandse for matie „Coldsteel and friends" met zanger Lou Brondgeest boekte weer sukses: de Loosdrechtprijs werd ge wonnen tijdens de door de Avro geor ganiseerde talentenjacht. De Zeeuwse Blindenbond „Ons Zeeland" organiseerde voor de eerste maal een tandemtocht voor blinden en slechtzienden op Schouwen- Duiveland. In het jaarverslag 1981 van de geza menlijke bibliotheken in Zeeland werd de spijt uitgesproken dat in het verslagjaar nog geen oplossing kon worden gevonden voor het huis vestingsprobleem waarmee de bibli otheek Schouwen-Duiveland kamp te. Het informatiecentrum Neeltje Jans ontving de 150.000ste bezoeker. In principe werd besloten Schouwen- Duiveland een bijdrage te verlenen uit het fietspadenfonds. Dit stond vermeld in het wegenverslag van de provincie Zeeland. De meerderheid van de Wester- schouwse gemeenteraad sprak zich uit voor een tariefsverlaging voor de kleinverbruikers van de PZEM. De werkgroep Jeugdaktiviteiten te Kerkwerve vierde het vijfjarig bestaan tijdens de laatste ochtend van de speelwcek. Laatste toeristendag Op de laatste toeristendag werd een kunst- en hobbymarkt gehouden In de avonduren werd een wervelend showprogramma op het Havenplein voor het voetlicht gebracht. Tevens waren in het stadscentrum gezellige terrassen ingericht, waar diverse bandjes optraden. In Brogum vond een optreden plaats van de Margriet Eshuys Band, hetgeen vele belangstellenden naar de jeugdsoos lokte. De radiouitzen ding van het programma „Kletskop" van Veronica werd verzorgd vanuit Brouwershaven Als speciale gast was aanwezig Hcnnie Vrienten van de Nederlandstalige popgroep „Doe maar". P.v.d.A.-kopstukken zoals Marcel van Dam, Max v. d. Berg, Ed Fontein en Van Kemenade bezochten Wester schouwen en Zierikzee. Te Renesse werd in de Hervormde kerk onder de titel „Koperklanken" de serie zo- merconcerten afgesloten. Op het sportpark „Laone" te Renesse orga niseerde de plaatselijke Evenemen den naar Kapelle maar in Goes ge vestigd moest blijven. Tijdens deze bijeenkomst werd af scheid genomen van de raadsleden de heer L. Jonker, en drs, R. Savers bei den van de P.v.d.A. en de heer L. v. d. Ouden van het CDA. Het pand van jeugdsoos Big S aan het Sluispad te Haamstede werd na een ingrijpende verbouwing weer in gebruik geno men. Koningin Beatrix bracht een on gedwongen bezoek aan werkeiland Neeltje Jans. De drie posten van de Reddingsbrigade Westerschouwen werden weer ingepakt en opgebor gen. Het seizoen werd afgesloten met een grootscheepse reddingsoefening. Gasaansluitingen De gemeenteraad Duiveland besloot een krediet van 175.000,- be schikbaar te stellen ten behoeve van gasaansluitingen in de zogenaamde onrendabele gebieden. Afscheid werd genomen van mevrouw A F. d. Zande-Vleugel Schutter (VVD) en de heer M. Stouten (SGP) Beiden maakten sinds september 1970 deel uit van de Duivelandse gemeente raad. De stichting Zeeuws Coördinatieor gaan voor natuur- en landschnps en milieubescherming maakte ich zor gen over de rigoreuze best rijding win de bacterievuurexplosic. Deze stich ting vond dat een verstandigen reali seerbaar plan nodig was voor de bestrijding in het najaar en de ko mende jaren. De laatste Ring Promotion Haamstede werd toch nog door velen bezocht. Het bestuur was echter van mening dat de Ringpromotion in de toekomst een andere formule be hoeft. Elfhonderd liefhebbers bezochten de twaalfde taptoe Bru Geboden werden: veel muziek, klrurrijk ge tooide meisjes ter ondersteuning van de muziekkorpsen en lichleffekten Het agendapunt Bruse sporthal werd doorverwezen naar een volgen de raadsvergadering Tevens nam de raad afscheid van dc heer M. Ver spoor van Algemeen Belang ln op dracht van woningbouw vereniging „Beter Wonen" werd aan de Kapclle- weg te Looperskapelle begonnen met de renovatie van twee huurwonin gen. Aansluitend werden vier wonin gen aan de Kerk weg te Kerkwerve ingrijpend verbeterd Open fruittcclldag De open fruitteeltdng op Schouwen-Duiveland werd een suk ses. Het bedrijf van M. J. v d Maas te Burgh-Haamstede noteerde 500 be zoekers en C, M v d Velde te Zierik zee ontving 300 belangstellenden; De heer A. J. G. Doeleman te Nieuwer kerk werd door het hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij met algemene stemmen her- Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer en burgemeester U den Ever sloegen gezamenlijk de eerste paal voor een aantal zorgwoningen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 17