mt 16 ZIERIKZEE - Pleun van der Lugt maakte een glorieuze intocht in Zierikzee, nadat hij zijn non-stop-solo-zeiltocht rond de wereld had volbracht leefde de derde klassers van de RSG „Prof. Zeeman" een fijn fietskamp. Een grootscheepse oefening op het Schelphoekterrein werd gehouden gezien het steeds toenemende ver voer van gevaarlijke stoffen. Een kostelijke heruitgave ver scheen van een regionale VW-gids uit 1881. De bejaarden uit Scharen- dijke maakten een bustocht naar Noord-Brabant. Xentmanifestatie haalde tijdens een muziekconcours te Goes een eerste prijs. Leerlingetjes van kleuterschool „De Maltarakkers" brachten een be zoek aan het Rode Kruis Ziekenhuis. Voorzitter W. den Boer deelde in de gemeenteraadsvergadering van Mid- denschouwen mee, dat het bestem mingsplan Kampeerterrein Kuijer- damseweg te Scharendijke door Ge deputeerde Staten was goedgekeurd. Voorts werd de mededeling gedaan dat de kosten van verontreiniging van het strand te Scharendijke door de aangespoelde olie op 7000,- wer den geraamd. Zuid-West Nederland steeg met 15%. Dit vermelde het jaarverslag van de ZWN. In het jaarverslag van de Stich ting Jeugd werd medegedeeld dat be zuinigingen voor de Stichting Jeugd een harde noodzaak zouden zijn. Leerlingen van „Binnen de Veste" brachten met veel vuur een musical op de planken. Op de vergadering van Chr. Woningbouwvereniging Bruinisse werd medegedeeld dat de bouw van 18 woningen op het pro gramma stonden. Geen subsidie Ziekenomroep gaan bedragen. Dit was het gevolg van de sterk gestegen energieprijzen. Burgemeester T. C. Hekman open de in het dorpshuis van Bruinisse een energie-tentoonstelling, waar de ge bruiker informatie kon inwinnen be treffende energie besparende maat regelen. Horeca-groothandel J. K. Poot en Zn. te Sirjansland werd uitgebreid met een moderne loods, kantoor en een gezellige kantine. Kleine scholen Op de kleine scholen van Schou- wen-Duiveland werden handteke- ningenakties gevoerd, die de aan dacht priemde op de problematiek van die kleine scholen. De afdeling Noordgouwe e.o. van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen brachten een tegenbe zoek aan het Zwitserse dorp Altdorf. Firma Joh. de Boer te Zierikzee bracht tijdens een modeshow de nieuwe nachtkleding en badmode voor het voetlicht. In Renesse werd weer voor de eerste maal in het seizoen weer de weekmarkt gehouden. Door de overdracht van de Oosten rijkse woningen aan de Stichting Re- nesse kwam voor het dorpshuis een bedrag van rond de 2.000.000,— be schikbaar gekomen. Dagverblijf „Brugzicht" te Zierik zee zette zich in om een dierenwei bij het onderkomen te realiseren. De le den van de Plattelandsvrouwen Bond afdeling Schouwen maakten een reisje naar Gouda. In de Heerenhof van Slot Moer- mond te Renesse vond de officiële overdracht plaats van het hefschip ..De Ostrea". „Nut en Uitspanning" hield teZon- nemaire-op de mobiele tent het eerste koncert in het nieuwe seizoen. Op de raadsvergadering van de ge meente Westerschouwen werd nog eens uitvoerig van gedachten gewis seld over de uit de hand gelopen bouwkosten van de aula op de be graafplaats te Haamstede. Bekend werd gemaakt dat op de plaats te Scharendijke waar het Dol- firodam was gesitueerd, een diepzee aquarium zou worden gerealiseerd onder de naam „Aquabar". De gemeenteraad ging akkoord met het voorstel enkele maatregelen te nemen enige subsidievoorwaarden te stellen naar aanleiding van de fi nanciële problemen waar jeugdsoos „Brogum" in was komen te verke ren. De maatregelen hadden tot doel de soos er weer bovenop te helpen. De leden van de bejaardensoos te Sirjansland brachten een bezoek aan de Amsterdamse „Floriade". „Brugzicht" te Zierikzee organi seerde een sportdag voor de regiona le dagverblijven. Fietspad Het fietspad Heuvelsweg te Kerk- werve werd officieel door burge meester W.den Boer geopend. Prins Claus bracht in gezelschap van zijn drie zonen een informeel be zoek aan werkeiland Neeltje Jans. Maandagochtend 24 mei arriveerde de non stop solo zeiler Pleun v. d. Lugt na een reis rond de wereld in een recordtijd van 286 dagen in de Oosterscheldemonding. De heer J. F J. v. d Berge uit Burg- Haamstede ontwierp in samenwer king met Pitman b.v. uit Goes een poster van de gemeente Westerschou wen. Het eerste exemplaar werd aan geboden aan burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer. De Provinciale Kulturele Kommis sie van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in samenwer king met de ZVU organiseerde een causerie over het werk van de auteur Jeroen Brouwers en tevens werd het schilderij „De val van Icarus" van Bruegel besproken Balletuitvoering Balletschool „Giselle" bracht in de Zierikzeese Concertzaal een spranke lende uitvoering. De bejaardensoos van Haamstede vierde met een on vergetelijke dag het 25-jarig bestaan Te Zierikzee werd de vcrvolgkur sus van drie themadagen afgerond voor leden van de Algemene Neder landse Bond voor ouderen op Schou- wen-Duiveland. Muziekvereniging „Crescendo" hield te Drolschor een geslaagd on derling solistenkonkours In do kantine van de Technische school Schouwen-Duiveland werden geslaagde aktiedag gehouden ten ba te van de restauratie van het inte rieur van de Hervormde kerk. In to taal bedroeg de netto opbrengst 22.500,-. Op de eerste dag van deze zomer maand werd „De Schouwsche Boer" aan de Torenweg te Haamstede, na lange tijd van leegstand en na een grondige restauratie weer geopend. Het pand werd ingericht als jeugdho- tel, vakantie- en konferentiecen- trum. Groot enthousiasme was er bij de Brabantse opvarenden van het hospitaalschip Henri Dunant" dat voor de eerste keer Brouwershaven aandeed. Twee leerlingen van de Willibror- dusschool, maakten een boekje over het Zierikzeese stadhuis. Gerrie Pee- ne en Ineke de Vreede openden een galerie met twee exposities te Elle- meet. Terwijl het kwik op sommige plaatsen tot 30 graden Celsius steeg werd op de Balie e.o. te Zierikzee de traditionele Paardenmarkt gehou den. Gemeenteraads verkiezingen De gemeenteraadsverkiezingen op Schouwen-Duiveland betekende te Zierikzee voor de PvdA en CDA ver lies van één zetel; winst van 1 zetel was er voor de VVD en de RU. Te Middenschouwen verloor het CDA 1 zetel, voor PvdA en SGP/RPF bleef de stand onveranderd terwijl WD 1 zetel winst behaalde. In Brouwersha ven moest de PvdA en het CDA 1 ze tel inleveren. Winst van 1 zetel was er voor WD en GPV/SGP/RPF. In Bruinisse handhaafde Alg. Belang de 2 zetels, terwijl lijst v. d. Velde er één zetel bij kreeg. Twee zetels winst was er voor de SGP en 1 zetel winst voor het CDA. De zetelverdeling in de ge meenteraden Westerschouwen en Duiveland bleef onveranderd. De Chr. ambtenarenbond afdeling Schouwen-Oost zette zich in voor het behoud van de werkgelegenheid voor de negen verpleegkundigen in de Cornelia Stichting Zierikzee. Balletschool Kramer-de Groot uit Scharendijke hield in de Zierikzeese Concertzaal ondanks de drukkende hitte een spontane uitvoering. Burge meester T. C. Hekman opende het nieuwe onderkomen van jeugdsoos „De Pul". In Galerie Borsboom werd een expositie geopend van werk van regio kunstenaars. Verhuizing transportbedrijf Met een grootse optocht van vrachtwagens voorafgegaan door muziekvereniging Crescendo uit Dreischor, vond de „verhuizing" plaats van transportbedrijf v. d. Wekken van de Rozemarijnstraat naar de Industriestraat. In het Bur gerweeshuis werd het vierde lustrum van kunstenaarsechtpaar Ad en Tes sa Braat gevierd met een over zichtstentoonstelling, die geopend werd door burgemeester Th. H. de Meester. In Kattendijke exposeerde de Schouwen-Duivelandse kunstena res Marja de Lange. Zondagsschool „Mirjam" uit Re nesse besloot het seizoen met een fijn kampweekend. In de Hervormde kerk van Haamstede vond een uit wisselingsconcert plaats tussen het mannenkoor „Geulklank" uit Val kenburg en zangvereniging „Nu met Hope" uit Burgh. „De snelgroeiende werkloosheid op Schouwen-Duiveland neemt zulke vormen aan dat het hoog tijd is, dat welzijnsinstellingen en gemeentera den zich gaan beraden over oplossin gen". Dit was een van de konklusies die opbouwwerker Ad Boonman noemde in zijn notitie „Werkloos heid en aanpak, een zorg apart". De derde klassen van de Rijksscho lengemeenschap „Prof. Zeeman" uit Zierikzee kampeerden een week in de Ardennen. Een groot gedeelte van de Brouwse raadsvergadering speel de zich achter gesloten deuren af. Op voorstel van de PvdA-fraktievoorzit- ter de heer C. J. de Munnik werd de zitting meer dan een half uur ge schorst om in besloten vergadering de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school te bespreken. Voor de negende maal be- rék' Het CJV „Samen Verder" hield een driedaagse tentmanifestatie op het parkeerterrein in de Schelp- hoekstraat. De manifestatie werd af gesloten met een druk bezochte fami liekerkdienst. De nieuwe installatie van het Wa terschap Schouwen-Duiveland aan de Verseputseweg te Kerkwerve zou gebouwd kunnen worden, na de defi nitieve vaststelling van het bestem mingsplan voor de installatie aan de Boerenweg te Zierikzee. Op de stranden van de Zuidhol landse en Zeeuwse kust spoelden gro te plakaten olie aan, die vermoede lijk afkomstig waren van de lek ge varen Griekse tanker „Katina". Zaterdagmiddag 12 juni, een dag voor het bereiken van zijn tweeën- zestigste verjaardag overleed Marti- nus Jan Bij de Vaate, hoofdredak- teur van de Zierikzeesche Nieuwsbo de. Met zijn plotselinge heengaan kwam een einde aan een periode van ruim 35 jaar, waarin de heer M. J. Bij de Vaate een zeer eigen gezicht aan deze regionale krant had gegeven. De zevenendertigste Zierikzeese Avondvierdaagse ging van start met 1683 deelnemers. De 15 km tocht werd afgelegd door 160 wandelaars, de anderen kozen de 8 km. De St. Wil- librordusschool te Zierikzee hield een gezellige fancy-fair. Tijdens een korte plechtigheid werd de eerste steen gelegd voor de Chr. Gerefor meerde kerk van Haamstede door de 80-jarige J. de Munnik. De op korte termijn in werking tre dende nieuwe kampeerwet vormde de basis voor een op gang te brengen verbeteringsproces met betrekking tot de bestaande verblijfsakkommo- datie. Globaal berekend leidde dit voor de gemeente Westerschouwen tot een toegevoegde terreinbehoefte van ca 70 ha. Tijdens afwezigheid, wegens va kantie werd de woning van de fami lie Borninkhof aan de Kapelleweg te Looperskapelle volledig door brand verwoest. Twee vervolgdagen op een „Pensioen-in zicht" week werden op Schouwen-Duiveland gehouden. Leerlingen van de muziekschool te Zierikzee hadden een muzikale ont moeting met de leerlingen van de C.S.G. MAVO/LHNO. Op maandagochtend 21 juni werd M. J. Bij de Vaate posthuum geëerd met het ere-burgerschap van de ge meente Zierikzee. De versierselen be horend bij dit ere-burgerschap wer den uitgereikt door burgemeester Th. H. de Meester aan mevouw J. Bij de Vaate-Eckhardt. Zowel het kollege van b. en w. als de fraktie in de gemeenteraad gaven uiting aan hun waardering voor de wijze waarop aktiegroep „Haven kwartier" trachtte de wensen van de ze woonwijk in de binnenstad te rea liseren. De heer J. Groen (PvdA) informeer de naar de kosten die de gemeente had moeten maken voor de ont vangst van de zeezeiler Pleun v. d. Lugt. De voorzitter deelde mee dat de kosten niet meer bedroegen dan 1000,-. Tennis-akkommodatie Met de stem van de RU-fraktie te gen ging de Zierikzeese gemeente raad in principe akkoord met de voorstellen tot realisatie van een ten- nisakkommodatie in Poortambacht. Eveneens besloot de gemeenteraad bij de in aanbouw zijnde Prot. Chr. J. W. v. d. Doelschool, nog een zevende noodlokaal te realiseren. De raad stelde een krediet van 1.159.890,- beschikbaar ten behoeve van de nieu we lagere Theo Thijssenschool in Malta. De toekomst van podiumkunsten op Schouwen-Duiveland kwam er somber uit te zien. Het programma voor het winterseizoen 1982 werd we liswaar gepresenteerd in afgeslankte vorm, maar de opheffing van „Uit in Zeeland" zou per 31 augustus een feit worden. Eidereenden vooral werden het slachtoffer van de aangespoelde olie. Zij werden ondergebracht in een asiel van dierenarts Buth te Haamstede. Woningbouwvereniging „Beter Wonen" zou geen initiatieven nemen tot de aanleg van een net van kabeltelevisie op Schouwen- Duiveland. De verenigingsraad van „Beter Wonen" ging akkoord met het voor stel de kantoorruimte in de stads wijk Malta uit te breiden met de vrij gekomen winkel aan de Cranestraat. Burgemeester T. C. Hekman opende te Bruinisse een unike fototen toonstelling „Honderd jaar Oranje- vorstinnen". In de St. Nicolaaskerk te Brouwershaven trad tijdens een gekombineerde Hervormd/Gerefor meerde kerkdienst het bekende I.J.E. koor uit Rotterdam op. Naar aanleiding van het Internati onaal Jaar van de Gehandikapten 1981 bracht het Provinciaal Overleg orgaan Zwakzinnige Zorg Zeeland en de Stichting Revalidatie de brochure „Allemaal anders" uit. Naaktrekreatie, nog steeds niet toegestaan op de Schouwse stranden. De welzijnskommissie Duiveland bracht het advies aan het kollege uit geen subsidie te verlenen aan de zie kenomroep „Nomen Nescio" in het Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. Voorts wilde de welzijnskommissie zich in de toekomst intensiever gaan bezighouden met de opstelling van het welzij nsprogramma. In het elfde voortgangsrapport van de Oosterscheldewerken werd door minister Zeevalking gekonstateerd dat ook in die periode een stijging van de kosten van het gehele projekt niet kon worden voorkomen. Albert Heijn te Zierikzee werd na een uitge breide verbouwing weer geopend. De bejaarden van Renesse maakten een reisje naar de Koninklijke Stallen. De C.P.B.-leden van de afdeling Schouwen-Duiveland maakten een reisje naar Woerden en Schoonhoven. Het visserijmuseum i.o. te Bruinis se ontving van de bemanning van de „Bru 24" een zeldzame onderkaak van een mammoet. De vereniging van Oud-leerlingen „Pomona" maakte een driedaags uit stapje naar Normandië. Op het schoolplein van de openbare lagere school Theo Thijssenschool werd met groot sukses het buurtfeest in Malta gevierd. De bruto opbrengst bedroeg 4000,-. Op het kerkplein te Bruinis se verzorgde de volksdansgroep van de Bond van Plattelandsvrouwen af deling Noordgouwe samen met de boerenkapel „De Gruttepikkers" uit Zonnemaire een geslaagde uitvoe ring. Zeeuwse Muziekschool De Zeeuwse Muziekschool verzorg de een uitstekende uitvoering in de Zierikzeese Concertzaal. De twee wa gens, een een truck met oplegger van 25 ton en een Hanomag van 2-3 ton keerde terug van een reis naar Polen, waar weer hulpgoederen werden ge bracht. Harmonievereniging „Nut cn Uitspanning" uit Zonnemaire be- WESTERSCHOUWEN - In de Westhoek werd men gekonfronteerd met een ernstige olievervuiling aan het strand. Er werd keihard gewerkt de smurrie zo snel mogelijk te verwijderen. Honderd militairen hielden in de school in de Nieuwe Boogerdstraat een oefening van de mobiele kolonne MC 64 uit Crailo te Hilverrsum. De grote woonbunker achter het Boeijes Bos te Burgh werd gesloopt. De Haamsteedse avondvierdaagse be leefde een zonnige slotavond. In nieuwe bluskleding presenteerde de vrijwillige brandweer van Zierikzee zich tijdens een demonstratie van nieuwe aangeschafte hulpverle- ningsmaterieel op het terrein achter de kazerne aan de Regenboogstraat. „Doe-Maar" Het optreden van de Nederlandse popgroep „Doe-Maar" op het terrein in Brogum werd een sukses, 650 men sen woonden het concert bij. De C.n.s. „Onder de Wieken" en de o.b.s. „De Kirreweie" organiseerde een tentoonstelling over reizen die veel belangstelling trok. Het festival „Anywave", georganiseerd door jeugdsoos „Brogum" was bijzonder geslaagd door de grote opkomst van het publiek. Zeer geslaagd was ook de Duive land Dag met in de kern Oosterland een braderie rommelmarkt en een optocht van landbouwwerktuigen. Te Ouwerkerk waren de windstiltes gedurende de middag flinke spelbre kers tijdens de surfdemonstraties op de kreken. In het nieuwe bouwplan Lage Burgh te Burgh werd de eerste wo ning opgeleverd en de sleutel over handigd aan mevrouw A. J. A. Har- tog door loco-burgemeester J. C. De Feiter. Het aantal reizigers dat in 1981 ge bruik maakte van het Streekvervoer kwam toch steeds meer voor. De zestien werknemers van de tomaten- kwekerij Beekenkamp in Drieschor kregen ontslag. Het dreigend faillis sement voor deze experimentele to- matenkwekerij, was voor de eige naar aanleiding zijn geluk in Portu gal te beproeven. Raadslid H. Schot (CDA) in Brui nisse vergaste het kollege en de mede raadsleden op een motie over de ta rieven van de PZEM. Deze motie die m.a.s. werd aangenomen had tot doel aan te dringen op verlaging van de PZEM tarieven. Tevens kwam op de ze Bruse marathon raadsvergadering aan de orde dat Bruinisse nog maar weinig kans had om een nieuwe sporthal te realiseren. Het plan spor thal annex dorsphuis werd geheel van tafel geveegd. - De oude legende van Westerschou wen, met de zeemeerman en de zee meermin, diende als openingscere monie van de 5e Ringpromotion Haamstede. De raad Duiveland sprak zich uit voor wijziging van de gemeenschappelijke regeling betref fende de bestuursschool, wegens de voorgenomen vestiging in Kapelle. Met het inspektievoertuig, de „Portunus" werden in de haven De Schelphoek suksesvolle proeven ge nomen. In restaurant „De Witte Raaf" te Zierikzee werd een exposi tie van tekeningen en collages van Jaap Reedijk uit Middelharnis ge houden. Amnesty International groep Schouwen-Duiveland nam het initiatief het gezin Vernet op Haïti fi nancieel te steunen. Eerste mat Het expeditieschip „Plancius" DREISCHOR - De eigenaar wötj Beekenkamp Tomatenkassen in Dreischor deed de haveit van Zierikzee aan, na- voorzag grote moeilijkheden en vertrok naar Portugal om daar zijn zakelijke dat een onderzoek in het Kanaal was geluk ie beproeven. De zestien personeelsleden kwamen allen op straat te verricht naar een van de in de 17e staan eeuw vergane schepen van de Vere- Te Kerkwerve werd een zeer De „Cardium" rolde de eerste mat af op de bodem van een proeflokatie in de Roompot. Voor de twintigste maal werd de zomertentoonstelling rond en in het Burgerweeshuis ge houden. Directrice van de Zeeuwse muziekschool Ellengard Jense speel de op schalen van Tessa Braat deze expositie open. Mr. E G Huber opende de tentoonstelling van de Zeeuwse kunstkring in het Gra vensteen. Ruim tweeduizend personen brach ten een bezoek aan een van de vele boerderijen, die tijdens een open dag hun deuren voor het publiek hadden geopend. In het centrum van Nieu- werkerk werd een gezellige braderie gehouden Het bestemmingsplan Noordgouwe Kom werd vastgesteld. In dit plan werd al rekening gehou den met de eventuele aanwijzing als beschermd dorpsgezicht. door de direkteur de heer F. G. Scherjon, de diploma's uitgereikt van de kursussen booglassen. Zeventig beiaarden uit Haamstede maakten een uitstapje naar Antwer pen. „Een gilde-stuk", zo betitelde bur gemeester Th. H. de Meester de „nieuwe" lezenaar die door leerlin gen van de LTS werd vervaardigd uit het oude hout van de gerestaureerde „witte brug". Leerlingen van de Willibrordus- school brachten enkele dagen op kamp door in de „Koebel" te Burgh. De Hervormde vrouwengroep „Helpt Elkander" te Bruinisse bracht geld bijeen voor het verwar mingsfonds van de Hervormde ge meente. Tijdens de ledenvergadering van de Coöperatieve Rabobank „Schou wen" B.A. maakte de voorzitter de heer K. J. K. v. d. Slikke gewag van het toenemende aantal faillissemen ten over het boekingsjaar 1981. Aktie Junior Kamer De aktie van de Junior Kamer Schouwen-Duiveland om geld bijeen te krijgen voor de aanschaf van een defibrillator, een hartinstrument, kwam in volle gang. Optimistische geluiden over het re- kreatieprojekt „Aquadelta" te Brui nisse waren te lezen in het jaar verslag van de bouwgigant „Wilma International". In de Zierikzeese stadswijk Malta werd een buurtvereniging opgericht. Door middel van vragen aan het kollege van b. en w. trachtte de C.D.A.-fraktie in Duiveland tijdens de gemeenteraadsvergadering uiting te geven aan haar ongenoegen over enkele punten in een verkiezingsfol der van de P.v.d.A. in deze gemeente. ZIERIKZEE - De kersverse V.V.D.- leider Ed Nijpels hield in Zierikzee zijn maidenspeech". In tegenstelling tot de mosselvis sers bleven de kokhanenvissers met hun voorraaden zitten. V.V.D. en R.U. verklaarden op de vergadering van de kommissie Open bare Werken van de gemeente Westerschouwen, akkoord te kunnen gaan met de bouw van een dorpshuis te Burgh-Haamstede, mits er een strenge kontrole werd gehouden op de financiën. Bestuur cn direktie van dc Stich ting Oosterscheldc ziekenhuis richtte zich met een schrijven tot alle mede werkers waarin werd medegedeeld dat de minister van volksgezondheid cn milieuhygiëne het samenwer kingsverband van de Oosterscheldc ziekenhuizen zonder reserve accep teerde. Traditiegetrouw bracht het Rcnes ser fanfarekorps „Luctoret Emergo" een vrolijk koncert op de muziek tent. De Renesser braderie ten bate voor het te renoveren dorpshuis bracht 11.000.- op De brandweer van Kerkwerve hield een brandweeroefening waar bij een brand op een schip werd nage bootst. Zaterdag 29 mei vond de officiële ontvangst plaats van solo zeiler Pleun v. d. Lugt Later die dag werd Pleun tot ore-burger van de stad Zie rikzee benoemd. Aktie kerkrestauratie i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 16