mei* v Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 december 1982 Nr. 23243 15 houden: „Wij en de zee".Het brand weerkorps van Axel behaalde de eerste prijs bij de jaarlijkse brand weerwedstrijden op Sehouwen-Dui- veland. C.J.V. „De Schakel" uit Re- nesse bracht een fijn weekeinde door in het kamphuis Weltevreden in Oostkapelle. De raadsleden te Brouwershaven gingen in de raadsvergadering ak koord met de aankoop van percelen grond aan de Oude Schouwsedijk, met een totale oppervlakte van 75.500 m De Stichting Interieur Dorpshuis Renesse had begin mei reeds f 20.000 bij elkaar. Bij de rioolzuiveringsin stallatie aan de Boerenweg te Zierik- zee kwam een 11-jarige jongen uit Zierikzee door een noodlottig onge val om het leven. De gemeente Westerschouwen had in het kader van de voorbereiding van een struk- tuurschets voor het hele grondgebied van de gemeente een onderzoek laten instellen naar de mogelijke toe komstige ontwikkelingen van het Schelphoekgebied. De resultaten hiervan werden in brochurevorm vastgelegd. Bezwaren tegen sportpark Bezwaarschriften, die door de ge meente Zierikzee en door gedepu teerde staten ongegrond verklaard werden, ten aanzien van het nieuwe sportveldenkomplex, werden door de belanghebbenden bij de Kroon in gediend. Dit dreigde een vertraging van jaren te betekenen. Op de Dam te Zierikzee werd de nieuwe winkel van Frank en Ansje Sitsen „Signatuur" geopend. Onder pseudoniem „Harwal", verscheen de gedichtenbundel „Je kunt niet hui len met de mondvol", van Karei en Ineke Harfemink-van der Wal uit Ouwerkerk. Een groep Bruse oude ren brachten traditiegetrouw weer een bezoek aan de bejaardensoos te Sirjansland. Atelier Het voormalig pand van de „Scha- pekop" in de Visstraat te Zierikzee, kreeg een nieuwe bestemming en wel dat van atelier van een nieuwe ama- teurschilderklub: „Tussen de Ha vens". In de Noordstraat in Haamstede opende twee nieuwe winkels hun deuren voor het publiek: een bloe menwinkel van de familie De Rijke uit Dreischor en een slijterij van de heer P. Bouwman. De mosselzaadvisserij op de Wad denzee verliep de eerste week uiterst suksesvol. Het Hervormd Kerkkoor van Re- nesse hield een zeer geslaagde uitvoe ring in de Hervormde kerk. De kommissie sport te Zierikzee adviseerde in een vergadering eens gezind tot verplaatsing van de ak- kommodatie van de Zierikzeese tennisvereniging naar het terrein aan de Grevelingenstraat in Poort ambacht. De Hervormde vrouwengroep „Wees een zegen" uit Zierikzee vier de op geslaagde wijze het jaarfeest. Solistenconcours Onder goede belangstelling hield de Renesser fanfare „Luetor et Emer- go" in het dorpshuis voor de negende maal het solistenconcours. Op de ledenvergadering van vogel vereniging „Zang en Kleur" werd besloten de regionale tentoonstelling te Zierikzee te houden. Weinig nieuwe gezichtspunten wer den aangedragen tijdens het direkt uitgezonden radioprogramma ..Het gesprek van de dag", vanuit het afge laden dorpshuis van Bruinisse. On derwerp van gesprek was „Grevelin- gen zout of zoet". De in aanbouw zijnde prot. Chr. school in Poortambacht mocht van het ministerie van Onderwijs uitge breid worden met twee lokalen en een noodlokaal. Op feestelijke wijze werden te Bruinisse de nieuw behaalde EHBO- diploma's uitgereikt. Voor een volle Concertzaal hield de nieuwe fraktie-voorzitter van de V.V.D., de heer drs. Ed Nijpels zijn „Maidenspeech" waarin tal van on derwerpen aan de orde kwamen. De resten van de in 1981 verbrande uiensorteerinrichting aan de Korte Achterweg te Oosterland, werden verwijderd waardoor een groot stuk open land vrijkwam. Het Rode Kruis hospitaalschip „De Henry Dunant" meerde af in de ge meentehaven van Bruinisse. In de hal van het gemeentehuis van Bruinisse werd een expositie van klederdrachtpoppen ingericht. Daar de gemeenteraadsverkiezin gen naderden gaf het C.D.A. een voorproefje door middel van hel uit delen van informatielessen over de verkiezingen op de Zierikzeese Mid delbare scholen. Het kleuter- en la ger onderwijs ontvingen kleurpla ten. Emancipatienota De emancipatie geïnteresseerde vrouwen kwamen bijeen te Zierik zee, daar werden de plannen zoals die waren gepresenteerd in de Emanci patie Nota Schouwen-Duiveland na der uitgewerkt. Ruim dertig inwoners verspreid over het „Havenkwartier" te Zierik zee betuigden hun instemming met de aktiegroep „Havenkwartier" De ze groep zette zich in voor het verbe teren van de leefbaarheid in dat ge bied. Drs. H. Evcrsdijk, C.D.A. Tweede Kamerlid pleitte tijdens een verkie zingsbijeenkomst te Nieuwerkcrk voor een gemeentelijk jongeren ba nenplan. Rond het werkeiland Neeltje Jans werden weer diverse proeven uitge voerd met het ponton De Cardium, de msttenJegger en de Marona. het afmeer en opschoonponton. Het exploitatie tekort van Stich ting „Onderdak" bedroeg in het jaar 1981 242.OM,— en verwacht werd dat dit tekort in 1982 257 000 - tou N. Pilger van de Nederlandse Brand wonden Stichting over het onder werp „Brandwonden". De vroegere lokalen van de RSG aan de Caland- weg gingen over in handen van de Chr. Scholengemeenschap. De loka len ondergingen een fikse opknap beurt. Tijdens de jaarvergadering van de FNV afdeling Schouwen-Duiveland waren geen vrouwelijke leden aan wezig, terwijl toch uitgebreid werd ingegaan op de nieuwe wet „Gelijke behandeling mannen vrouwen". Het eerste voorproefje op het plaatsen van een pijler door het hef- schip „Ostrea" vond donderdag l april plaats. Het betrof een niet ge heel afgebouwde pijler, die met suk- ses werd opgetild Vier dagen later werd een geslaagde proef genomen met een geheel afgebouwde pijler. Woningbouwvereniging „Beter Wo nen" en het bestuur van de Corneli- BROUWERSHA VEN - in het kader uan de nalionule Boomplantdag gingen ZIERIKZEE - Buurtvereniging „Brede Bopijn" deed tijdens Koninginnedag aan de Markt in de Smalstad heel wat jonge boompjes de grond in van zich spreken door middel van een fraaie praalwagen BRUINISSE - De buitendijkse bedrijven in Bru kregen in maart weer eens flink te kampen met wateroverlast. Dominee B. Oosterbroek sloeg de eerste paal voor de nieuw te bouwen Christelijk Gereformeerde kerk op de hoek Dapperweg-Kraaijenstein- weg te Haamstede. De Radio Controle Dienst en de po litie deden een inval bij de piraten zender Radio Rawhide te Zierikzee. De prijzen werden uitgereikt voorde regionale lego-wedstrijd georgani seerd door Verhages Speelgoedhuis te Zierikzee. De heer C. W. Veerhoek uit Renesse diende bij de gemeente Westerschou- wen namens Veerhoek b.v. het ver zoek in de beperkte voorwaarde ver bonden aan zijn vergunning ten aan zien van het bedrijf aan de Lange Re- ke 12 op te heffen, zodat deze zaak 's zondags geopend zou kunnen wor den. Enthousiasme heerste er binnen de tennisvereniging Duiveland, daar het bestuur van de vereniging in ver gevorderd stadium was gekomen met een investeerder over de bouw van een tennishal te Nieuwerkerk. Het bleef overigens bij dat bericht, zo zou in de loop van het jaar blijken. Het aanstellen van een psychologisch assistente voor de Beatrixschool te Zierikzee, leverde tijdens de openba re bestuursvergadering een aardige diskussie op. N atuurbescherming Voorzitter F. Jansen liet een aantal kritische geluiden horen ten opzichte van de gemeentelijke interesse van Westerschouwen voor het werk van de natuur- en vogelwacht, ten aan zien van de natuurbescherming. Dit kwam ter sprake tijdens de jaarver gadering van deze organisatie. Het eerste nummer verscheen van de „Kleine dorpen krant", een uitga ve van de Stichting Samenlevingsop bouw Schouwen-Duiveland in Sa menwerking met het Kleine Kernen experiment. Een aanvang werd ge maakt met de restauratie van het monumentale bordes van de Grote of Nieuwe kerk te Zierikzee. Supermarkt in Bruinisse astichting bereikten in principe over eenstemming over het gebouw van het huidige verpleegtehuis. Dit pand aan het Havenpark zou in de toe komst geschikt gemaakt kunnen worden voor 1- of 2-persooshuishou- dens. De gemeenteraad van Bruinisse besliste na een lang debat, goedkeu ring te verlenen aan de vestiging van een grote supermarkt. Tevens werd de huur van het oude gemeentehuis geregeld. Boottocht Zonnebloem Honderdtachtig zieken, gehandi capten en bejaarden maakten een tocht met de Zonnebloemboot „De Scheldevallei". De dichte mist in de ochtenduren vertraagde de afvaart van het schip. Een zeer grote be langstelling bestond er voor de kin- derkledingbeurs in Poortambacht. In twee uur tijd werd een omzet van f 3400,-. Het café petit restaurant „Dolfijn", het voormalig café van „Dolfirodam" werd heropend. De eerste vergadering van de nieuwe buurtvereniging „Breede Bagijn" werd een sukses, mede door de grote opkomst. Onder grote belangstelling vond de opening plaats van het vere nigingsgebouw van de Gereformeer de Gemeente te Nieuwerkerk. Overeenstemming werd bereikt tussen het Kleine Kernen Projekt en Woningbouwvereniging „Beter Wo nen" over het projekt woningbouw Sirjansland en Ellemeet. Uit het jaarverslag over 1981 van de Vereniging Wereldwinkel Schou wen-Duiveland bleek dat de akkom- modatie te klein was om alle aktivi- teiten naar behoren uit te voeren. In de vergadering van de kommissie fi nanciën te Westerschouwen werd het advies gegeven de antieke klok van de Grote kerk van Haamstede uit de gemeentewerkplaats te halen. Op de vergadering van de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen drong ge westelijk voorzitter mevrouw Apon- Snel erop aan dat ouderen keihard aan hun belangen blijven werken. De voormalige bewaarschool, het pand Weststraat 18, te Haamstede kreeg een nieuwe bestemming als kultureel centrum. De realisatie van het sportkomplex, dat de heren A. M. en C. A. Bom van plan waren neer te zetten aan de Kraayesteinweg te Burgh-Haamstede, bleek afhanke lijk van eventuele bezwaarschriften. De CJV „Samen Verder" uit Zierik zee mocht in het CJV kamp te Renes se een bedrag ad f 15.000 in ont vangst nemen uit de opbrengst van de jaarlijkse kinderpostzegelaktie. Paasdrukte Ondanks hagel, sneeuw en kou in het Paasweekeinde, was het op Schouwen-Duiveland bijzonder druk met bezoekers. Praktisch alle vakan tiewoningen waren zo goed als volge boekt. Ter afsluiting van het seizoen verzorgde de Unie van Vrijwilligers een ontspanningsavond voor de be zoekers van de bejaardensoos en de bewoners van het bejaardencentrum Borrendamme. Het oude hotel restaurant Haamstede Station werd na een grondige verbouwing hero pend door de familie Pennarts. Rijkswaterstaat richtte in het ge meentehuis van Bruinisse een tijde lijke informatiestand in, over de Phi- lipsdam met de Krammersluizen. De kaasmakerij van de familie v. d. Wekken te Haamstede werd uitge breid met een „kursuszaal" om de bezoekers een betere voorlichting omtrent het bedrijf te kunnen geven. De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Schouwen or ganiseerde een diskussiemiddag over emancipatie. Het stadhuismuseum en het maritiemmuseum bleken in 1981 beter bezocht. Dit vermeldde het jaarverslag van beide musea. In het Hervormd Verenigingsge bouw te Zierikzee werd de ledenver gadering van de ABVA/KABO ge houden. De toneelgroep uit Ouwer kerk zette een geslaagde komische thriller op de planken. In de Concert zaal te Zierikzee verzorgde de Ko ninklijke Harmonie „Kunst en Eer" een zeer gevarieerd donateurskon- cert. Dorpshuis Burgh-Haamstede Het komité Dorpshuis Burgh- Haamstede zette zich in voor het in terieur van het dorpshuis te Haamstede. Diverse verenigingen Het standpunt van het kollege van b. en w. met betrekking tot de even tuele komst van een grote super markt te Bruinisse schoot het Ko ninklijk Nederlands Ondernemers Verbond, afdeling Bruinisse in het verkeerde keelgat. De Hout- en Bouwbond van het CNV afdeling Zie rikzee, vierde met een diner voor de leden het gouden jubileum. De NV Watermaatschappij Zuid West Nederland mocht de hoeveel heid water die gewonnen werd uit de duinen bij Haamstede verhogen van 2,5 tot 3,9 miljoen kubieke meter per jaar. Na vijf weken stilte liet Pleun v. d. Lugt weten dat „alles wel" was. In restaurant „De Witte Raaf" te Zierikzee werd een expositie gehou den van etsen van Peter Jansen en Colleen Graham. Te Serooskerke or ganiseerde de o.l.s. „De Schelphoek" een tentoonstelling met kunstwerk jes van leerlingen over het onder werp „Landschap". Op de jaarverga dering van muziekvereniging „Cre scendo" in Dreischor werd duidelijk dat deze vereniging in het geheel geen gebrek bleek te hebben aan nieuwe leden. Te Zierikzee werd een veilinghuis opgericht. De initiatiefnemer was de heer C. Klein. Tijdens een vergade ring van de Stichting Interieur Dorpshuis Renesse werden plannen gesmeed om zoveel mogelijk geld bij- elkaar te vergaren voor de inrichting van het Dorpshuis. Tijdens de verga dering van het Nederlandse Rode Kruis afdeling Schouwen, werd de wens geuit de ambulance te kunnen behouden in de Westhoek. Vandalisme De Rijspolitie Schouwen-Duive land werd steeds vaker gekonfron- teerd met jeugdvandalisme. Vooral op woensdagmiddagen en op de za terdagen. In het gemeentehuis te Haamstede werd voor de bewoners van Westenschouwen een hoorzitting gehouden, waarbij nogal wat ver- keertechnische problemen aan de or de kwamen. In de vergadering van de Vereni ging van Grevelingenvissers deelde de voorzitter de heer J. Schot mee. dat de Grevelingenvissers voortdu rend strijd moesten voeren. Deze len temaand, werd op traditionele wijze afgesloten met de nationale boom feestdag Zesde klassers plantten weer allerlei bomen en struiken in vele kernen in de regio WESTERSCHOUWEN - Het sportkomplex aan de Kraayensteinweg zou er volgens de plannen in de toekomst zo gaan uitzien. Varkenshoudersvereniging „De Opgaande Zon" te Haamstede bestond 70 jaar. In De Putmeet" werd de evenementenlijst van de werkgroep Evenementen Scharendij- ke-Ellemeet gepresenteerd. De kapel en harmonievereniging „Nut en Uit spanning" verzorgde te Zonnemaire weer een gezellige muzikale avond. Het hefschip „De Ostrea" rondde de proefnemingen eerder af dan was gepland. Leerlingen van kleuter school ,,'t Stoofje" uit Ouwerkerk hielden een Palmpasen-optocht. Ontwikkelingsprojekt De twee kleuterscholen en vier la gere scholen te Brouwershaven en Zonnemaire, de deelnemers aan het ontwikkelingsprojekt kleine scho len, stonden in het teken van de „mu ziek", Enthousiaste kinderen van de o.l.s. ,,'t Staepel'of" in Renesse brachten traditiegetrouw een musi cal op de planken van het dorpshuis. Eveneens te Renesse werd door bur gemeester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer de nieuwe fotozaak van Hameeteman geopend. Op de vergadering van het Groene Kruis te Bruinisse sprak de heer H. deden toezeggingen om akties te on dernemen en gelden ter beschikking te stellen. Op een lezing van de NCVB vÊifdeling Bruinisse werd gesproken over jeugdwerkloosheid. De voorbereidingen om te komen tot de bouw van een dorpshuis met bibliotheek te Haamstede, gaf in de gemeenteraadsvergadering te Westerschouwen weer aanleiding tot verhitte diskussie. Met algemene stemmen besloot de Zierikzeese ge meenteraad tot vaststelling van het bestemmingsplan Heulvelsweg. De ingediende bezwaarschriften tegen dit bestemmingsplan werden onge grond verklaard. „We moeten Zierikzee niet bang maken", was de mening van wethou der P. de Rijke naar aanleiding van vragen van PvdA fraktievoorzittcr J. Groen omtrent een onderzoek naar eventuele aanwezigheid van giftige afvalstoffen op het terrein van dc ou de gasfabriek in Zierikzee. Een onderzoek uitgaande van pro- vinciewege had uitgewezen dat er ij zeraarde in de grond aanwezig was. Uit voorzorg werd deze aarde afge dekt. De peuterspeelzaal van het Le ger des Heils in de Poststraat te Zie- senteerde een gesmeerd lopend radi oprogramma tijdens de Open dag in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. De zeilvloot „De Zeeuwsche Stro men" deed tijdens een promotiereis de haven van Zierikzee aan. De laatste woningen van in totaal 12 huurwoningen in de Zuidker- kestraat te Kerkwerve werden opge leverd. Van de handen van Tom Han- se, Camiel van Tiggelhoven en John ny Vermue, allen leerlingen van de R.K. lagere school „Willibrordus" te Zierikzee verscheen een boekje over de Nobelpoort. De advieskommissie Jeugd- en jon gerenwerk boog zich in het Zierikzee se stadhuis over een concept voorstel dat het kollege van b. en w. de ge meenteraad zou willen voorleggen. Dit naar aanleiding van de financiële moeilijkheden waarin jeugdsoos „Brogum" zich bevond. De nieuwe Rabo bank te Zonne maire werd officieel geopend door de heer D. Deist, vice-voorzitter van het bestuur van de Rabo-bank te Zierik zee door het overhandigen van een cheque van f 1000,— aan de plaatse lijke muziekvereniging „Nut en Uit spanning". dringen een verdergaande financiële tegemoetkoming te overwegen. Geheel Schouwen-Duiveland vier de op 30 april ondanks het slechte weer op uitbundige wijze het Konin- ginnedagfeest. Aan het slot van het Oranjefeest te Zierikzee deed het bestuur van de Zierikzeese Oranje Vereniging de mededeling en bloc af te treden, daar ondanks talloze po gingen in het verleden de jongeren het af lieten weten. De in het Gravensteen opgestelde tentoonstelling van de Anne Frank Stichting „Tekens aan de wand", werd in totaal door 788 personen be zocht. Mevrouw J. M. J. de Meester- Post verrichtte de officiële opening van de eerste expositie van moderne kunst die in de tuin en de galerie van Borsboom werd gehouden. In de aula van dc R.S.G. „Prof. Zeeman" werd een tentoonstelling ingericht over het projekt waarmee de brugklassers zich hadden bezigge- ZIERIKZEE - De Rijkspolitie groep Schouwen-Duiveland slaagde erin een omvangrijke inbrekersbende op te rollen. Een deel van de buit werd uit de Nieuwe Haven opgevist. Dorpshuis Noordgouwe rikzee kreeg een eigen naam: „Kwi bus". In Haamstede werd de eerste koekoek gesignaleerd. De Stichting Peuterspeelzaal te Bruinisse vierde op feestelijke wijze het 10-jarig bestaan. Inbrekersbende opgerold Met de arrestatie van acht inwo ners uit Zierikzee, drie uit Rotter dam, twee uit Bruinisse en één uit Oud-Beijerland, loste het Rijkspoli tiekorps Schouwen-Duiveland 31 in braken op. De waarde van de buit be droeg een kwart miljoen gulden. De Coördinatiegroep Energie besparing Zeeland richtte in het Ver- enigingsgegbouw te Zonnemaire een tentoonstelling in, die geopend werd door burgemeester C. Slabbekoorn. De Oosterlandse bejaarden maakten een trip naar werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde. De bouw van de Christelijke lagere school naast kleuterschool „De Speeldoos" in Poortambacht bereikte het hoog ste punt. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring te Middenschouwen werd beslo ten de Werkgroep Evenementen Scharendijke Ellemeet een subsidie voorschot te verstrekken. Tevens werd op voorstel van b. en w. beslo ten de subsidie aan de SCZ te beper ken tot f 2,50 per inwoner. Een dienstdoende lichtwachter op de vuurtoren te Haamstede ontdekte een vrij groot motorjacht, dat op de Petroleumbollen voor de kust was vasrgelopen. Vrouwenvereniging „Helpt Elkan der" te Bruinisse vierde dankbaar het 35-jarig bestaan. Wegens ziekte van de voornaamste zanger van pop groep „Doe Maar" kon het optreden van deze groep in jeugdsoos „Bro gum" geen doorgang vinden. Gasaansluitingen De raad Duiveland ging in de raadsvergadering akkoord met een regeling ten behoeve van de gasvoor- ziening in de zogenaamde onrendabe le gebieden. Dit besluit werd geno men na de toezegging van burge meester J. van Bommel in de eerst volgende vergadering van aandeel houders er bij de PZEM op aan te Bijna het hele dorp Noordgouwe was aanwezig toen burgemeester C. Slabbekoorn het nieuwe dorpshuis opende. Het enthousiaste team van ziekenomroep „Nomen Nescio" pre- ZONNEMAIRE - Burgemeester C. Slabbekoorn opende op deze wijze een energietentoonstelling. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 15