ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 december 1982 Nr. 23243 13 SCHOUWEN-DUIVELAND - Werd 1982 het sombere voorspel voor de diepe teneur in de verdere tachtiger jaren? Het lijkt erop: ook op Schouwen-Duiveland minder rooskleurige ontwikkelingen in het afgelopen jaar. Het aantal werklozen steeg tot bo ven de achthonderd. Enkele bedrijven waren genoodzaakt hun deuren definitief te sluiten of hun personeelsbestand in te krimpen. Vooral in de bouwwereld werden de problemen groter. Op gemeentelijk niveau steeg de ontevredenheid over bepaalde aspekten van het rijksbeleid. Plotselinge kortingen op de rijksbijdragen deden de ge meentelijke overheid besluiten een bepaald bezuinigingspercentage door te voeren op de subsidies aan welzijnsinstellingen. Een teken aan de wand, dat de weg naar „af" is ingeslagen? Volledige afbraak van het professioneel welzijnswerk terug naar bu renhulp en vrijwilligerswerk lijkt een dreigend toekomstbeeld. Negentientwee-en- tachtig droeg in elk geval bij tot die sombere verwachting. Voorshands blijft het ech ter nog een vraag of deze visie niet al te pessimistisch is. Voor de Oosterscheldewerken werd 1982 een belangrijk jaar: de Ostrea hief de eerste pijler, de Cardium legde de eerste matten het keerpunt om op de stormstuwdam-beslissing terug te komen, was volgens de minister van ver keer en waterstaat gepasseerd. Treurig om te vernemen in dit verband was het rijksvoornemen een bezuiniging van f 15 miljoen door te voeren op dit geldverslindend, maar vrijwel meest geavanceerde waterbouwkundig projekt. Die bezuiniging zou gevonden moe ten worden in het niet-aanleggen van een verkeersweg over de Ooster- scheldedam. De regio-burgemeesters kwamen in het geweer; zij konden zich met dit beleid niet verenigen. Of hun protesten sukses zullen hebben, blijft een vraag die misschien in 1983 beantwoord zal worden. Mooie zomer Een lichtpuntje in 1982? „Ja, een hele mooie zomer", antwoordden ve le mensen spontaan op deze vraag. Inderdaad, een mooie 2omer, waarin we ons koesterden en die de sociaal- ekonomische problemen wat leek te verzachten. Maar er waren meer lichtpuntjes: ook in 1982 werden op Schouwen-Duiveland nog voorzie ningen gekreëerd, werd hard ge werkt aan de integratie kleuter/la ger onderwijs, bleken de regio gemeenten in staat voor het komend jaar een sluitende begroting op te stellen met hier en daar zelfs ruimte voor nieuw beleid en tenslotte leken de bestuurders overtuigd te raken van het feit. dat het probleem jeugd werkloosheid ook in deze regio een stevige, konkrete aanpak behoeft. Afscheid Voor de Zierikzeesche Nieuwsbode zal 1982 de geschiedenis in gaan als het jaar waarin zo plotseling af scheid moest worden genomen van hoofdredakteur Martinus Jan Bij de Vaate. Ruim 36 jaar gaf hij, met inzet van zijn hele persoon, een zeer eigen gezicht aan deze regionale krant. Voor zijn naaste medewerkers zal het jaar 1982 altijd een droevige herinne ring met zich meedragen Een bladstille en wat nevelige ou dejaarsavond, bijgestaan door een lekker temperatuurtje waren de fun damenten voor een jaarwisseling die volgens de Rijkspolitie op Schou wen-Duiveland rustig verliep. In Bruinisse en te Zierikzee werden wat brandjes gesticht en te Burgh- Haamstede sneuvelde een aantal rui ten doordat jongelui knalwerk met plakband aan enkele ramen be vestigd hadden. Het bestuur van de Oosterlandse Oranjevereniging hield een geldinza meling ten bate van de aktie Polen, die een kleine f 6000,— opbracht. De scholen 't K wet ternest en De Meer paal te Bruinisse zetten zich even eens in voor deze aktie. Waterloopkunde Deltadienst Met het stukslaan van een fles mousserend vocht op de romp van een sloep werd de nieuwe magazijn ruimte voor de afdeling Waterloop kunde Zierikzee officieel geopend door ir. A. W. Walther, hoofd van de hoofdafdeling Waterloopkunde van de Deltadienst. Het nieuwe magazijn werd gevestigd aan de Deltastraat in de vroegere textielfabriek „Super dam". Burgemeester Th H. de Meester deelde in zijn nieuwjaarsrede mede dat er reden was tot ernstige be zorgdheid, terwijl burgemeester T.C. Hekman te Bruinisse zich in opti mistischer zin uitliet. Na ruim twaalfeneenhalfjaar ak- tief te zijn geweest namen Ger en Thea de Wit afscheid van Bar [VIira- ZIERIKZEE De watervogelbeleef den barre tijden door de vrieskou in de eerste weken van januari belle" en ging dit etablissement in andere handen over. Tijdens de Nieuwjaarsreceptie te Middenschouwen kondigde burge meester W. den Boer drastische be zuinigingen aan. Watersportvereniging Zierikzee en het gemeentebestuur kregen onder ling met moeilijkheden te kampen, dit naar aanleiding van een nieuw pachtkontrakt en de aanvankelijk voorgestelde tariefsverhoging. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer opende het nieuwe luxueuze binnenzwembad van motel kongrescentrum „De Zeeuwse Stro men". Ravage In een leegstaand schoolgebouw aan de Calandweg richtten onbeken den een enorme ravage aan. Een trek ker met oplegger met 25 ton regio hulpgoederen stond gereed om naar Polen te vertrekken. In het dorpshuis van Zonnemaire hield de soos voor ouderen een ont spanningsmiddag voor ongeveer honderdveertig ouderen. Het Insti tuut voor Evangelisatie hield door middel van aankondigingsformulie ren onder 1000 inwoners van Zierik- zee een enquête inzake geloof, gelo ven en de kennis van het Christelijk geloof. Hoofdmoot van de vergadering van de gemeenschappelijke school raad van de gemeente Zierikzee in het stadhuis was het bezwaar van de schoolraad om o.l.s. „Binnen de Veste" te vestigen in het leegkomend pand van de J. W. v. d. Doelschool aan de Raamstraat. De vernieuwde brassband Apollo" hield een zeer geslaagde muziek uitvoering in het Tonnenma- gazijn. Zorg om vogels Tien tallen vrijwilligers van de Ned. Ver. van Dieren, Vogelwacht Schouwen-Duiveland en Staatsbos beheer Ouwerkerk kontroleerden re gelmatig een gebied in de regio op zoek naar vogels, die het slachtoffer waren geworden van de ijzige kou. De Hervormde gemeente Zierikzee haakte in op de aktie die beoogde een miljoen handtekeningen te verzame len om het lot van de Russische Jo den te verzachten. Dit initiatief werd overgenomen door alle gemeentes in de regio. Door de strenge vorst werd het mo gelijk op alle ijsbanen, grachten en sloten te schaatsen. De Zierikzeesche IJsvereniging zag zijn ledental zelfs verdubbeld tot ruim 1000 personen. Het Projekt Kleine Scholen Se- rooskerke/Noordwelle ging daad werkelijk van start. Onderwijzend personeel, ouders en dorpsbewoners zetten zich in om de lagere school van Serooskerke geschikt te maken voor de kleuters. Het ministerie van on derwijs gaf vlot toestemming om te starten met het projekt, dat een voor- beeldfunktie zou moeten gaan ver vullen voor het behoud van kleine scholen, die mede door de integratie van het kleuter en lager onderwijs met opheffing werden bedreigd. Dierenasiel De Nederlandse Vereniging tot be scherming van dieren besloot zelf de financiële konsekwenties te dragen van het nieuw te bouwen dierenasiel aan de Zandweg te Zierikzee. De Ju nior Kamer afdeling Schouwen-Dui veland schonk aan de leerlingen van de Beatrixschool te Zierikzee een kleurentelevisie. De Hervormde gemeente van Zie rikzee haakte op originele wijze in op het thema van de aktie Kerkbalans. In de ruimte van de Gasthuiskerk werd het symbool „Palm groeit on der druk" gerealiseerd. In de kommissievergadering Wel zijn te Bruinisse werd medegedeeld dat talrijke verenigingen van het ou de gemeentehuis gebruik wilden ma ken. In een onderhoud met de Kommis sie voor de Visserij van de Zeeuwse Staten werd door de Bruse mossel- vissers samen met het gemeente bestuur om opheldering gevraagd omtrent de verklaringen dat er de eerste Jaren geen behoefte bestond aan het kreëren van nieuwe visserij percelen in de Oosterschelde. De fruittelers van Zeeland en West- Noord-Brabant eisten van de rege ring dat de Grevelingen en het toe komstige Zoommeer zoet te houden. De heren A. en C. Bom te Burgh dienden bij de gemeente Wester- schouwen het plan in voor de bouw van een sport- en rekreatiekomplex aan de Kraayesteinweg. In de Putmeet te Scharendijke werd door het gemeentebestuur een hoorzitting belegd over het voorlopig ontwerp van het bestemmingsplan voor de kern Scharendijke. Youth for Christ Zeeland hield een zeer geslaagd Nieuwjaarsfestival in de Hervormde kerk te Ouwerkerk. De Staatkundig Gereformeerde Stu dievereniging Schouwen-Duiveland kwam in vergadering bijeen. De heer TL_van Oostenbrugge sprak over het onderwerp „artikel 36 van de Neder landse geloofsbelijdenis". Openbaarheid De raad van Westerschouwen besloot in de gemeenteraadsvergade ring tot de openbaarheid van een aantal kommissies. Na een strijd van jaren kreeg de P.v.d.A. uiteindelijk zijn zin, Ook de V.V.D. stemde voor, met dien verstande dat de vergade ringen zouden bestaan uit een openbaar- en een gesloten gedeelte, indien noodzakelijk geacht. Mits gerekend zou kunnen worden op voldoende medewerking van de plaatselijke verenigingen lag het in de bedoeling ook in 1982 een zoge naamde „Duiveland Dag" te houden. Dit kwam aan de orde tijdens de jaarvergadering van de VVV Duive land. De gemeenteraad te Zierikzee ging akkoord met de subsidieverlening voor de Stichting Cultuurspreiding Zeeland. Het voorstel van het kollege om de periodiek „Stadsberigten" op te hef fen en de mededelingen te plaatsen in de reguliere uitgave van de regionale krant met de proeftijd van een jaar, werd uiteindelijk na een uitgebreide diskussie aangenomen. Voor de Oosterscheldewerken was 1982 een belangrijk jaar. Een van de hoogtepunten: De Ostrea heft de eerste pijler. mondeling overleg met de vaste ka merkommissie voor verkeer en wa terstaat mede dat de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde in 1986 gereed zou moeten zijn. Bejaar dencentrum „Borrendamme" vierde op gezellige wijze het 10-jarig bestaan. Ijsbergen belemmerden zeezeiler Pleun v. d. Lugt, terwijl hij met zijn schip langzaam op Kaap Hoorn afste vende. Het bestuur van jeugdsociëteit „De Pul" besloot na overleg met de ou derraad en de bouwkommissie van het nieuwe onderkomen aan het Ste nen Pad, de soosaktiviteiten op een zeer laag pitje te zetten en te wachten tot de opening van de nieuwe soos. De truck met oplegger met de 25 ton hulpgoederen van Schouwen- Duiveland keerde weer veilig terug van de reis naar het Poolse Poznan. Brandputten Na een uitgebreide diskussie in de gemeenteraadsvergadering van Bruinisse werd besloten de brand putten te dempen en hiervoor in de plaats een jeugdspeelterrein te kreë ren. Van de raadsleden werd een principiële uitspraak gevraagd inza ke de eventuele overdracht van de jachthaven. De jaarlijkse uitvoering van konin klijke muziekvereniging „Witte van Haemstede" werd gehouden in de zaal van camping „Duinrand". De ZIERIKZEE - Een gezellige mosselmaaltijd was onderdeel van het feestpro gramma ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van rusthuis Borrendam- De dekanen van de Chr. Scholenge meenschap organiseerden voor ou ders van de tweede klassers een voor lichtingsavond over de keuzemoge lijkheden na MAVO en LBO. De voorlopige werkgroep „Gereno veerd dorpshuis" te Renesse hield een vergadering met het doel te ko men tot de vorming Van een defini tieve werkgroep voor de inrichting van dit gebouw. Een motie van de P.v.d.A. afdeling Middenschouwen betreffende de plannen van minister J. den Uijl van sociale zaken tot verlaging van de ziekengelduitkering, was aanleiding tot een heftige diskussie tijdens de jaarvergadering van de Streekfede- ratic Schouwen-Duiveland van de P.v.d.A. in het dorpshuis te Drei- schor. De meerderheid van de aan wezigen sprak toch de voorkeur uit voor deze motie. De leden van de P.v.d.A. afdeling Duiveland schaar den zich in een later gehouden verga dering eveneens achter die motie in 1986 Minister Zeevalking van Verkeer en Wat» rstaat deelde tijdens een oranjevereniging Oosterlond hield een zeer geanimeerde ledenvergade ring, waarin de aktivitelten voor het jaar 1982 werden besproken. Om dc aandacht te vestigen op de campagne van Amnesty Internatio nal „Verdwenen maar niet vergeten" werd te Zierikzee een fakkeloptocht gehouden. Tijdens de Coöperatieve Vereni ging tot Exploitatie van landbouw werktuigen en machines Nieuwer kerk werd vastgesteld dat het jaar 1981 niet ongunstig was geweest. De ZVU organiseerde een kursus etsen te Haamstede in de tot atelier verbouwde boerenschuur van boer derij De Haan aan de Torenweg. Kerkrestauratie In de konslstorie van de Hervorm de kerk te Kerkwerve werd een ver gadering gehouden die was uitge schreven door de restauratiekommis sie. Dit naar aanleiding van de grote aktie ten bate van de kerkrestauratie tweede fase Tijdens de jaarvergadering van de Vereniging voor Openbaar Onder wijs afdeling Zierikzee sprak de voor zitter de heer D. v. d. Wekken Over het belang van een sterke V.O.O. af deling. De direkties van Van Dijk Co te Dordrecht en Van Esselink Beheer b.v. uit Middelharnis bereikten over eenstemming inzake de overname door laatstgenoemde van het filiaal te Zierikzee. De gemeenteraad Middenschou wen besloot na een debat akkoord te gaan met het voorstel van b. en w. in principe medewerking te verlenen aan een verzoek van schoolvereni ging Samuel" te Kerkwerve voor het aanschaffen van een nieuwe lees- en taalmethode. De heer W. G. Ren den (P.v.d.A.) toonde zich bijzonder ingenomen dat de Raad van State af deling rechtspraak, het beroep van Benzine en Petroleum Handels Maat schappij met betrekking tot het bestemmingsplan „buitengebied" had verworpen. Op de Prinses Julianaschool voor lager- en middelbaar huishoud- en nijverheidsonderwijs werd een „open middag" gehouden voor hon derdzestig zesde-klas-leerlingen van de lagere scholen op Schouwen-Dui veland. De restauratie van de Zierikzeese molen „De Hoop" vorderde. De in drukwekkende lange roeden, die het wiekenkruis vormden werden via een takel aan de molen gemonteerd. Tachtig leerlingen van kleuter school „Het Kleuterbosje" uit Haamstede brachten een bezoek aan het politieburo te Haamstede. Vakonderwijs „Waar geen geld is, houdt alles op, maar het vakonderwijs is toch een verworven goed geworden en het zou sneu zijn de lessen in kreativiteit aan te tasten", zei mevrouw A. F. v. d. Zande-Vleugel Schutter (V.V.D.) tij dens de gemeenteraadsvergadering naar aanleiding van eerder door het kollege gedane opmerkingen over de mogelijkheid zich te beraden over het al of niet afschaffen van vakleer krachten. Direkteur gemeentewer ken van Westerschouwen de heer W. van Meerten toonde de tekening en maquette van het toekomstige dorps huis van Haamstede. De afdeling Schouwen-Duiveland van dc Christelijke Boeren- cn Tuin- dersbond vierde met een geslaagde familiebijeenkomst in het Tonncn- magazijn het gouden jubileum. Tijdens de bestuursvergadering van de Beatrixschool te Zierikzee kwam de uitbreiding met een depen dance aan de orde. Daar dc verwach ting bestond dat de school boven het vereiste aantal van twaalf leerlingen voor één groep zou komen. Dc landbouwvereniging „Aller Be lang" te Ouwerkerk en „Eendracht bindt" uit Nieuwerkerk hielden een gezamenlijke vergadering te Ouwer kerk met als onderwerp: 15 a 30 ak kerbouwbedrijven In het Zuidweste lijk kleigebied. Gemeentehaven In een extra raadsvergadering te Bruinisse werd met een ferme ha- merklap het raadsbesluit bekrach tigd dat aan de 22 jaar slepende kwestie „aanpassing oude gemeente haven" een eind maakte. Dc laatste hindernis werd genomen toen volle dige overeenstemming werd bereikt met de belanghebbenden Maaskant en Padmos door het ondertekenen van een vrijwaringsverklaring. Het mattenlegger ponton „Dc Car dium", die de.fundering van de pij lers voor zijn rekening neemt, arri veerde in de haven van „Neeltje Jans" de Roompot „Luctor et Emergo" bracht in het dorpsuis van Renesse oen zeer geslaagde uitvoering ten gehore. De plaatselijke toneelvereniging „Op Drift" vulde de avond verder met een toneelstuk. De Natuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland hield in de rekreatie- zaal van de Gereformeerde kerk van Haamstede een bijeenkomst, waarop Chiei Jacobusse, verbonden aan het Zeeuwse landschap een lezing hield over het onderwerp Planten in Zee land. De afdeling Duiveland van de Ver eniging van Openbaar Onderwijs hield een zeer drukbezochte feest avond in de grote zaal van het Dorps huis „Oosterhof" te Oosterland. De Openbaar Lagere schoolleerlin- gen van de „Dobbelsteen" te Nieu werkerk brachten tijdens de jaarlijk se feestavond een fraaie musical voor het voetlicht. In de sprokkelmaand werd een be gin gemaakt met het rooien van zestig populieren, langs de Laan van St. Hilaire te Zierikzee. Reden hier voor was de aantasting van de bomen door de keversoort boktor. Door het illegaal lozen van gif door een schip op de Krammer ontstond stankoverlast en regende het klach ten bij de Rijnmondse Milieudienst. De autosloperijen gevestigd op het woonwagenkamp De Val bij de oprit van de Zeelandbrug, kwamen vol gens Gedeputeerde Staten van Zee land als eerste in aanmerking om verplaatst te worden. Somber Het Waterschap Schouwen-Duive land presenteerde een somber pro gramma voor 1982. Het totaal van de begroting was namelijk 300.000 bul den lager dan 1981 en er zou verder rekening gehouden moeten worden met de stijgende (energie) prijzen. „Ook de huidige omstandigheden en het toekomstperspektief van het Wa terschap zijn niet zo rooskleurig meer als enkele jaren geleden nog het geval was". Deze woorden sprak voorzitter A. J. G. Doeleman van het distrikt 4 van het waterschap. De, warme maaltijdvoorziening „Tafeltje dek je" voor bejaarden, zie ken en alleenstaanden leverde in 1981 in totaal 7240 maaltijden af. De orderportefeuille van Maaskant en Zonen b.v. te Stellendam Brui nisse groeide naar de 75 miljoen. Het voormalige PTT kantoor te Bruinisse werd ingericht voor de „Fitnes- en krachtsportklub Bru". Klubhuis „De Lichtboei" van hel Leger des Heils startte met een nieu we kursus namelijk: kantklossen. Op Schouwen-Duiveland werd dc C.N V. distriktsraad opgericht een samenbundeling van de C.N.V. afde lingen Bruinisse, Zierikzee, Weste lijk Schouwen en stelde zich ten doel het werk van de plaatselijke afdelin gen te stimuleren cn te koordineren. Het gemengd koor „Nu mèt Hope" hield in de Gereformeerde kerk van Haamstede een zeer geslaagde uit voering. Te Nieuwerkerk werd door dit koor medewerking verleend aan de feestavond van „Oefening en Uit spanning". Nieuw Dorpshuis Gedeputeerde Staten van Zeeland stonden welwillend tegenover de aanvraag van de gemeente Wester- bouwen om medewerking te \'erle- nen bij de aanleg van een fietspad te Renesse. In de raadszaal van bet gemeente huis van Haamstede werd een uitste kend bezochte hoorzitting gehouden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 13