Zierikzee maakt vuist voor 2e-kans-onderwijs Schoolvoorziening Sirjansland lijkt niet in gevaar te komen Reanimatiepop nodig in Middenschouwen Gezamenlijk konsert in Haamstede verdiende meer belangstelling 4 NCOV vreest gevolgen inkomensbeleid voor kleine bedrijven Antwoord B. en W. Duiveland STREEKNIEUWS KERKWERVE - De EHBO-vereniging Middenschouwen ging maandagmid dag ijverig aan de slag om kerststukjes te maken, die eind van deze week in deze gemeente huis aan huis zullen worden verkocht. De opbrengst van deze verkoop is bestemd voor de aanschaf van een zo genaamde re-animatie pop. Deze al worden gebruikt door de EHBO- vereniging Middenschouwen en door de vrijwillige brandweer voor oefe ningen op het gebied van hart-re-ani- matie en mond-op-mond beademing. In het voorjaar van 1983 zal in ker- kwerve hierover een kursus worden Flitsen uit het buitenland KOEWEIT - De regering van Koe weit heeft maandag alle kerst- en ou- dej aars vieringen in hotels en clubs of op openbare plaatsen verboden en het ministerie van binnenlandse za ken stelde straffen bij overtreding in het vooruitzicht. Vorig jaar leidden druk bezochten feesten in hotels tot dansen in het openbaar, wat de Mohammedaanse bevolking kwetste. Alkohol is verbo den in Koeweit. De Verenigde Arabische Emiraten kondigden vorige week een soortge lijk verbod af. gegeven in de brandweerkazerne. Dan zal eveneens gebruik moeten worden gemaakt van een dergelijke pop, die 2500,— kost. Tot op heden maakt de kerkwerfse EHBO-vereni- ging nog (dankbaar) gebruik van de pop van de Rode Kruis Colonne Zie- rikzee, maar dat is natuurlijk geen ideale situatie. Men hokopt dan ook dat de bevolking onder meer door kerststukjes te kopen financieel wil bijdragen, om het forse bedrag bijeen te krijgen. Giften storten kan ook, penningmeesteresse is mevrouw W. Hart, tel. 01117-1246. VATICAANSTAD - Een dezer da gen wordt op het St. Pietersplein in Vaticaanstad een monumentale kerststal uit de negentiende eeuw met 4 meter hoge figuren in hout ge plaatst. De beeldengroep, die 140 jaar geleden in opdracht van het Ro meinse prinsengeslacht Terlonia Di Civitella werd gemaakt, komt uit het Vaticaanse kunstbezit. Een andere nieuwigheid - en wat ongewoner voor het Vaticaan - is de plaatsing, eveneens op het St. Pietersplein en, naar het heet op wens van de paus, van een 13 meter hoge kerstboom. DEN HAAG - De stijging van de minimumlonen met één procent, zo als die in de jongste kabinetsplannen wordt voorgesteld, zal leiden tot ho gere kosten voor de ondernemers, waardoor hun inkomen verder onder druk komt te staan. Dat geldt vooral voor het midden- en kleinbedrijf met zijn vele minimumloners. Die vrees spreekt het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond (NCOV), een organisatie van onder nemers in het midden- en kleinbe drijf, uit in een kommentaar op de plannen van het kabinet over het in komensbeleid voor volgend jaar. Het NCOV stelt zich niet veel voor van „hogere bestedingen die de verhoging van het minimumloon tot gevolg zou kunnen hebben en die mogelijk ook ten goede zouden kunnen komen aan de vele kleine winkeliers die de orga nisatie onder zijn leden telt. De orga nisatie verwacht dat het meerdere dat mensen met een minimuminko men ontvangen meer dan opgesou- peerdd zal worden door zaken als duurder openbaar vervoer en duur dere energie. Kerststukjes maken om huis-aan- huis te verkopen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) AMSTERDAM - Voor de chocolade consumptie is 1982 geen slecht jaar. De totale beschikbare hoeveelheid wordt op 54.000 ton geschat. Hoewel de cijfers over de laatste twee maan den van dit jaar nog ontbreken, ver wacht de Nederlandse cacao en caca- oprodukten vereniging een stijging van de totale markt met 2 procent, gemeten in volume. In geld is van een grotere stijging sprake, aldus de heer E. Roosegaarder Bisschop, voorzitter van de vereniging tijdens de jaarver gadering. In memoriam C. H. van Oeveren overleden Na een kortstondige ziekte over leed maandagavond in zijn woning te Zierikzee de heer C. H. van Oeveren, de grondlegger van het Toeringcarbe- drijf C. H. van Oeveren. Hij werd 79 jaar. In 1927, toen hij aan het Schutje woonde, begon hij - zelf achter het stuur - met één busje een lijndienst te onderhouden tussen Ellemeet en Zie rikzee. Naderhand ging het busbe drijf De Westhoek op in zijn bedrijf en werden eveneens diensten onder houden tussen Haamstede en Zierik zee. In de vijftiger jaren ging touring- carbedrijf Van Oeveren met behoud van zelfstandigheid op in de toenma lige RTM, nu ZWN. Touringcarbedrijf van Oeveren heeft nu 15 bussen rijden en telt onge veer 20 man personeel. Vervoer wordt verzorgd van lijndiensten en o.a. schoolzwemmen. Het toeringcar- bedrijf verzorgt reizen door binnen en buitenland en heeft bovendien een eigen reisbureau. In de zeventiger jaren kwam de lei ding van het berdijf in handen van de heer L. K. van Oeveren, een zoon van de overledene. In 1977 werd het vijftigjarig bestaan grootscheeps gevierd. Donderdagavond is er 's avonds tussen 7 en 8 uur gelegenheid tot con doleren in een zaal van de Christelijk Gereformeerde Kerk. De begrafenis geschiedt vrijdag in familiekring te Zierikzee. Brief aan vaste kamerkommissie ZIERIKZEE - Het gemeentebestuur van de gemeente Zierikzee zal haar uiterste best doen om te voorkomen dat het volwassenen-onderwijs op Schouwen-Duiveland in gevaar komt. Dit zogenaamde tweede-kans-onderwijs wordt bedreigd door de bezuinigingsmaatregelen van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Zo spoedig mogelijk zal aan de vaste kamerkommissie van onderwijs een brief worden verzonden, waarin wordt duidelijk gemaakt, dat dit onderwijs, zeker op Schou wen-Duiveland, hard nodig is. Alle frakties van de ge meenteraad stelden zich gisteravond tijdens de raads vergadering op achter het voorstel van burgemeester Th. H. de Meester om een dergelijke brief te versturen. Minder gelukkig was de raad met het feit dat een herziening van het bestemmingsplan ..Kaa.skensuater" niet eerst is voorgesteld aan de ad- vicskommissie voor ruimtelijke or dening. Deze herziening was noodza kelijk om de Corneliastichting de mogelijkheden te bieden om aan de Emil Sandströmweg, naast het Rode Kruis Ziekenhuis, een nieuw ver pleeghuis te houwen. De raad sprak in zijn geheel echter grote waardering uit voor de wijze waarop door het kollege de verkoop van grond aan de Corneliastichting en de totstandkoming van het bestemmingsplan tot een goed einde is gebrachtAan de Corneliastichting wordt een stuk grond verkocht ter grootte van bijna 3 hectare tegen een bedrag van ruim 2 miljoen. Raadsvoorzitter De Meester zegde de enigszins teleurgestelde raadsle den toe dat de herziening van het bestemmingsplan alsnog aan de kommissie van ruimtelijke ordening zal worden voorgelegd Milieudienst Een ingekomen stuk betreffende een op Schouwen-Duiveland in te stellen milieudienst ontlokte we thouder P. de Rijke (CDA) de uit spraak dat met name Zierikzee be paald niet zit te wachten op de instel ling van een dergelijke dienst. Het blijkt dat de gemeente Zierikzee met de uitvoering van haar milieu taken aardig in de pas loopt, waardoor de komst van een milieudienst alleen maar een verzwaring van de finan ciële lasten zal betekenen. ..Boven dien zal het gevaar groot zijn dat on ze eigen mensen dan zonder werk ko men te zitten", aldus de wethouder De heer J. J. Geleijnse (WD) vond de instelling van een dergelijke dienst geheel overbodig. ..Het loopt goed in Zierikzee. Waarom moet er dan een verandering worden doorge voerd?", zo vroeg hij zich af. De overige vijf gemeenten van Schouwen-Duiveland zitten echter popelend te wachten op de komst van de dienst. Dat bleek wethouder De Rijke tijdens een vergadering met de overige vijf wethouders van het ei land. die deze problematiek in hun portefeuille hebben. PTT De grondverkoop aan de PTT voor de bouw van een voorsorteercentrum in het bestemmingsplan ..Haring- vlietplein" werd met algemene stem men aangenomen. Ook kon de raad zich vinden in het voorstel van het kollege om de stadswal vanaf de Noord havenpoort tot aan de Nobel- poort de naam ..Wandeling" te geven en het gedeelte vanaf de Nobelpoort tot aan de Hoofdpoortstraat als „Slingerbos" aan te duiden. Met algemene stemmen werden de heren J. Groen (wethouder Zierikzee) en A J Padmos (wethouder Wester- schouwen) benoemd tot leden van de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland Een andere stemming bracht de heer K T. de Jonge in funklie als ver tegenwoordiger van de gemeente in de raad van bestuur van de P.E.Z.M plaatsvervangend vertegenwoordi ger werd de heer C. Bij de Vaate. DUIVELAND - De instandhouding c.q. vorming van een basisschool te Sirjansland kan volgens het kollege van b. en w. van Duiveland, verwacht worden. Deze uitspraak wordt gebaseerd op de thans geldende mini- mum-norm van 29 leerlingen. Inklusief de 4- en 5-jarigen zal dit voldoende zijn om een schoolvoorziening te Sir jansland in stand te kunnen houden. Het kollege deelt dit mede in ant woord op de algemene beschouwin gen van de raadsfrakties. B. en w. laten weten, dat inzake de integratie de aandacht in de eerste plaats ge richt zal zijn de boukundige situatie. Met betrekking tot de invulling van de onderwijskundige kant, zijn b. en w. van mening dat dit in de eerste plaats een taak is van het onderwijzend per soneel in samenspraak met de inspek- trice. Gelet op de ervaringen met de voormalige schoolraad, is het kollege verder van mening, dat b. en w. op dit moment niet het voortouw moeten nemen voor het opnemen van bepalin gen over een gemeenschappelijke me dezeggenschapsraad (G.M.R.). Aanvulling mogelijk Wanneer het ontwerp-reglement voor de voorlopige medezeggen schapsraden wordt besproken, zal de behoefte aan een G.M.R. al dan niet blijken, volgens b. en w. Bij gebleken behoefte bij de meerderheid van de raden, kan het model-reglement wor den aangevuld met de bepalingen over de G.M.R.. Het kollege zegt toe de huisvestingssituatie van de school in Sirjansland binnenkort in een afzon derlijk voorstel te belichten. Evenals in de aanbiedingsnota, wijzen b. en w. er nogmaals dat ten aanzien van het vakonderwijs het beleid erop gericht zal zijn dit in eerste instantie te handhaven, echter alleen zolang dit budgettair verant woord blijft Een geleidelijke afbouw van het vakonderwijs schakelen b. en w. derhalve niet uit. Wat betreft het zwembad te Nieu- werkerk, verwachten b. en w. nog steeds, dat de renovatie van „Dol-Fijn" kan worden uitgevoerd binnen het door de raad beschikbaar gestelde kre diet Over het aanschaffen van instruk- tie- en hulpmateriaal wordt thans over leg gevoerd Binnenkort zal ook het overleg worden gestart over het ge bruik van het bad nu en in de toekomst Verder komt het kollege met een vei> gelijkend overzicht van de kosten van ..Onderdak" en van het zwembad Nieuwerkerk met de turnzaal te Oos- terland Voor 1983 wordt rekening ge houden met een bedrag vanr 43,95 per inwoner voor zwembad „Dol-Fijn" en met r 15,07 p.i. voor de turnzaal in Oosterland De totale bijdrage aan „Onderdak" wordt geraamd op r3,ll per inwoner. Het sportveld in Ouwerkerk en het oefenterrein in Oosterland baren het kollege nog steeds zorgen. De onder de grasmat aanwezige zandlaag is te dik, waardoor de graszoden zich niet goed kunnen hechten aan de ondergrond Door de Grondmij werd de afgelopen zomer getracht daarvoor een oplossing met het Kleine Kernen Projekt probe ren b. en w. hier iets aan te doen. den te doen zakken. Mede tengevolge van de droogte gedurende de zomer maanden, heeft dit niet tot het gewens te resultaat geleid. In het komend voor jaar zal bekeken worden of nadere maatregelen overwogen dienen te worden. Welzijnskommissie Ten aanzien van de in de algemene beschouwingen gemaakte opmerking over de samenstelling van de welzijns kommissie, zullen b. en w. aan de wel zijnskommissie zelf de vraag voorleg gen of een andere samenstelling ge wenst is. Het kollege zegt de wens van de frakties te onderschrijven, dat er op korte termijn een postvoorziening in Siijansland komt In samenwerking met het Kleinere Kernen Projekt pro beren b. en w. hier iets aan te doen. Een verzoek van de V.V.D.-fraktie betreffende de Vrouwen-Advies- Commissie (V.A.C.) zal worden inge willigd. Deze V.A.C.-post zal op ver zoek van de V.V.D. worden onderge bracht bij het hoofdstuk Volkshuisves ting. In verband met de door de S.G.P.- fraktie gesignaleerde geluidsover last van het verkeer bij begrafenis sen zijn door het kollege inmiddels tijdelijke verkeersmaatregelen ge troffen. WADDINXVEEN - Het gemeente bestuur van Waddinxveen is er opeens achter gekomen dat deze Zuidhollandse plaats met bijna 22.000 inwoners volgend jaar precies 750 jaar oud is. In tegenstelling tot talloze andere gemeente in ons land, waar feestkomite's soms jarenlang bezig zijn om dit soort vieringen voor te bereiden, is in Waddinxveen nog niets georganiseerd. Wel zijn maan dagmiddag vertegenwoordigers van het plaatselijk bedrijfsleven, de mid denstand en het verenigingsleven, alsmede de notaris, haastig uitgeno digd om op het gemeentehuis met el kaar te bespreken wat er nu te doen staat. De problemen in het dorphuis te Oosterland, zoals de V.V.D. die signa leerden, zijn volgens het kollege niet zo groot, dat er een grote investering voor gedaan moet worden. De S.G.P.- fraktie krijgt desgevraagd de medede ling, dat door de provinciale biblio theekcentrale aan de bibliotheken is geadviseerd de bijdrage van de lezers te verhogen van r 15,00 totr 20,00. De bijdrage van de gemeenten kan dan nagenoeg gelijk blijven aan de bijdra ge voor 1982. KERKWERVE Volleybaltoernooi WIK Dinsdagavond 14 december houdt de volleybalvereniging WIK uit Kerkwerve een volleybaltoernooi in gymzaal ,,De Werve". Dit koppel- toernooi begint 's avonds om 7 uur en bestaat uit zes teams. Om 10 uur is de prijsuitreiking. Voor alle deelne mers is er een attentie. Men hoopt op veel belangstelling. OUWERKERK Kerst-klaverjaswedstrijden In het dorpshuis te Ouwerkerk worden vrijdag 17 december klaver- jaswedstrijden gehouden. Er kunnen aardige prijzen gewonnen worden. Belangstellenden kunnen zich hier voor opgeven bij de heer P. M. van Wijngaarden, Ouwerkerk, tel. 01114- 2359. NIEUWERKERK Opbrengst kollekte De kollekte in Nieuwerkerk gehou den ten bate van de kerstviering van de zondagsschool, bracht 1644,20 op. Gevers en geefsters hartelijk dank. Belangstellenden zijn welkom op 26 december in de Hervormde kerk om 18.00 uur. Kerstviering School met de Bijbel De kerstviering met de leerlingen van de School met de Bijbel zal ge houden worden op vrijdag 17 decem ber in het kerkgebouw aan de Stati onsstraat. Oud-leerlingen, ouders en belangstellenden zijn hartelijk wel kom. Voor tijd: zie agenda. OOSTERLAND Oliebollenaktie De muziekvereniging Oosterlands Fanfare houdt zaterdag 18 december huis-aan-huis een oliebollenaktie. De opbrengst is bestemd voor de muziekvereniging Voor interieur dorpshuis HAAMSTEDE Het konsert waaraan alle muziek- en zanggroe pen uit Burgh en Haamstede meede den. vrijdagavond in de Gerefor meerde kerk ten bate van het inte rieur van het te bouwen dorpshuis, had een grotere toeloop verdiend. De belangstelling was maar matig, en dat speet de voorzitter van het Dorpshuiscomité, dr. H. J. van Zuy- len zeer. Hij verwelkomde het volle dige kollege van b. en w. en gaf ver der het woord aan mevrouw J. Bliek, die het programma aan elkaar praat te. Het „Valcooch-ensemble", een viertal leerkrachten van de scholen uit de Westhoek, bestaande uit de da mes Bliek, Geene en de heren H. Blom en A. Damman opende het pro gramma. Het zo populair geworden koor van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen onder leiding van de heer H. P. Everwijn oogstte, zoals ge woonlijk, weer veel sukses. Het Valcooch-ensemble speelde daarop een klein modale suite en daarna kwam het Interkerkelijk Kerkkoor Haamstede aan de beurt onder lei ding van mevrouw J. Bliek. Hetzelf de koor begeleidde verder tesamen met de zangvereniging ,,Nu met Ho pe" uit Burgh het lied „Lead me Lord", dat heel fijn werd gezongen door mevrouw E. Vos-Simons. Muziekvereniging ,,Nu met Hope", dat nog een 4-tal nummers uit haar rijk repertoire zong, moest het zonder de bekende dirigent de heer M. Hoogenstein stel len. Zijn plaats werd ingenomen door de pianiste van het koor, mevrouw E. Vos-Simons. Een suite van Purcell door het Valcooch-ensemble bracht de aanwezigen al naar het laatste deel van het programma; het optre den van de Kon. Muziekvereniging Witte van Haemstede" onder lei ding van de heer A. Stoutjesdijk. De dirigente en dirigenten kregen na afloop bloemen aangeboden. Een openschaalkollekte bracht nog een flink bedrag bij elkaar, doch de kerk had zeker met zo een mooie avond vol moeten zijn. Het koor van de Ned Vereniging ua« Huisvrouwen, tijdens het gezamenlijke konsert in de gereformeerde kerk te Haamstede (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4