Uw Gasbedrijf adviseert. Kamperen bij de boer op legale manier uitbreiden Resolute afwijzing eigen bijdrage schoolzwemmen Een risico? - ^13478 ONROERENDGOEDBELASTING MAG GEEN SLUITPOST BEGROTING ZIJN Illegaal kamperen tegengaan door aanleg passantenterrein CDA-Middenschouwen: STREEKNIEUWS T.K.GASKACHEL. In pril Spotprijs!!! Te bevr. bij VVD-Middenschouwen: STREEKNIEUWS PvdA-Middenschouwen: SGP/RPF-Middenschouwen: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 december 1982 Nr. 23234 3 MIDDENSCHOUWEN - De C.D.A.-fraktie van Middenschouwen stelt zich achter het plan van b. en w. om, nu het bestemmingsplan recreatiegebied niet doorgaat, daar een kleiner plan sociale recreatie te realiseren, waarbij de ex ploitatie in handen van de gemeenten zou blijven. In de algemene beschou wing van het C.D.A. op de begrotingsbrief 1983 wordt als positief aange merkt, dat daardoor strukturele werkgelegenheid geschapen kan worden. Subsidiemogelijkheden dienen te worden onderzocht. Schouwen-Duiveland en St. Philips- land gezamenlijk kunnen worden verwerkt, waarbij uiteraard de kost prijs van belang is. Evenals andere frakties is het CDA verheugd over de bouw van een politiepost in Scharen- dijke. Waardering voor de brandweer, maar de raming zou maar met 4 pro cent worden verhoogd, waardoor 2600,- wordt uitgespaard. De kur- susgelden worden hoog gevonden. Ten aanzien van het aanwijzen van Schouwen-Duiveland als proeftuin wordt gevraagd alert te zijn, dat de uitvoering van dit plan (op het ge bied van de milieuwetgeving) niet zal leiden tot een overgeorganiseerd geheel, waardoor een aantal zelfstan digen in de ekonomische bedrijfsvoe ring in het gedrang zou kunnen ko men. Het CDA zal zich niet verzetten te gen uitbreiding met een technische kracht bij de technische dienst, wan neer dat noodzakelijk is. Gemeentewerken Alhoewel het aanstellen van een zevende gemeentewerkman zwaar der op de begroting drukt, dan de werkzaamheden te laten uitvoeren door het werkvoorzieningsschap De Zuidhoek, gaat de voorkeur van het CDA naar het aanstellen van een ex tra kracht. Met als voorwaarde dat aan een langdurig werkloze (uit Mid denschouwen) wordt gedacht. Het herstel van de riolering zou het CDA bij Eikerzee willen zien begin nen. Een pleidooi wordt gehouden voor verhoging van de bijdrage in het kleuteronderwijs. Voor het overi ge - behoudens het schoolzwemmen - gaat de CDA-fraktie akkoord met de standpunten van het kollege. Sport De aanleg sportvelden Scharendij- ke moet doorgaan, is de mening van het CDA, ondanks de grote financiële konsekwenties. De steeds meer be schikbare vrije tijd van de beroeps bevolking wordt daarbij in gedach ten gehouden. Terughoudendheid daarentegen ten opzichte van de aanleg tennis ba nen in Scharendijke. De aanleg va/, banen in buurgemeenten kan een te rugloop van gebruik in de eigen ge meente veroorzaken. Maar het CDA is niet tegen de aanleg van velden. Gelijkschakeling van vergoedin gen is noodzakelijk, want de huidige situatie schept precedenten. Sport kantines mogen, aldus het CDA, niet ais alternatief café worden gebruikt. Onder de huidige omstandigheden is er voigens deze fraktie sprake van konkurrentievervalsing. Jeugdsoos De jeugdsoos moet worden aange past, maar het CDA" vraagt zich af of het huidige gebruik in overeenstem ming is met het doel zoals dit bij de oprichting is gesteld. Naar haar me ning is het een taak van de overheid te letten op alkoholgebruik c.q mis bruik, zeker bij de schooljeugd, tegen te gaan. Jeugdsoos en sportvereni gingen dienen daarop te worden ge wezen. Reduceren of samenvoegen van een aantal adviserende instelling bestreffende het welzijnswerk is vol gens het CDA een noodzaak. Het be grijpelijk maken van de procedure eveneens. Uit voerig gaat het CDA in op de ge volgen van de werkloosheid voor zo wel de jeugd als ouderen, daarom staat het achter het beleid van de In tergemeentelijke Sociale Dienst, on danks de spijtige kostenverhoging. ZIERIKZEE Kerstfeestviering CPB De CPB, afdeling Zierikzee viert dinsdag 21 december in het Herv. Verenigingsgebouw te Zierikzee het kerstfeest. Het eerste gedeelte van de bijeenkomst wordt met een liturgie door de eigen leden verzorgd. Na de pauze heeft het kinderkoor de Sjofar onder leiding van Mar van der Veer met zang en spel een optre den. Voor tijd: zie agenda. Kreatieve avond CPB In het Hervormd Verenigingsge bouw te Zierikzee wordt heden avond, dinsdag 14 december een kreatieve avond van de CPB gehou den. Gemaakt zal kunnen worden kerststukjes van verse bloemen en van droogmateriaal, kerstboomver sieringen van stro, glasgraveren en gipsgieten. BRUIN1SSE Kerstzangavond „Komt allen tesamen" is de uitno digende naam van de Kerstzang- avond die op zaterdagavond 18 de cember om half acht door drie zang koren in de Ned. Herv. kerk wordt verzorgd. Aan deze traditioneel fijne zang avond werken mee het kinderkoor Hallelujah" onder leiding van de heer J. Knop, het Ned. herv. Kerk koor onder leiding van de heer M. Dalebout en de Chr. Gem. zangver eniging ,,Laus Deo" onder leiding van de heer C. den Braber. Ds. W. F. Teekens verzorgt de meditatie. De toegang is voor niets, maar u komt zeker niet voor niets. Kerstviering NCVB De Ned. Chr. Vrouwenbond, afd. Bruinisse komt op donderdag 26 de cember weer in vergadering bijeen, het wordt in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw een speciale avond, n.l. de viering van het Kerstfeest. Voor tijd: zie agenda. A. B. Koster (CDA): ..Tegen verho ging onroerendgoedbelasting Ook wil het CDA zich inzetten om op legale manier het kamperen bij de boer uit te breiden. Dat geeft deze be drijven een extra stimulans om te overleven, nu van verruimende maatregelen in de landbouw niet veel te verwachten is. Wanneer het beschikbaar zijn van zoet water voor de landbouw noodzakelijk is, steunt deze fraktie eventuele beregening van gewassen, aldus woordvoerder A. B. Koster. Het C.D.A. is tegen de verhoging van de onroerendgoedbelasting, waardoor volgens haar de laagste in komenscategorie het zwaarst wordt getroffen. Schoolzwemmen moet in zijn ge heel blijven worden vergoed, meent het CDA, om de kosten te dekken kan de subsidie op het schoolvervoer worden afgeschaft. Uit de onlangs in voerde korting op dit vervoer vloeit een ongelijke behandeling van de in woners van Middenschouwen voort, wordt gezegd. Bovendien lijkt het de fraktie gerechtvaardigd deze impo pulaire maatregel te nemen gelet op de verslechterde situatie en op de omliggende gemeenten die nooit ver- voersregelingen hebben toegepast. De besparing van 18.000, die daar mee wordt bereikt, zou bovendien het niet toepassen van de verhoging onroerendgoedbelasting volledig compenseren. Het niet goedkeuren van de funk- tiewaardering voor gemeenteperso- neel, roept de vraag op of de hogere overheid door deze opstelling samen voeging van de gemeentes in de regio noodzakelijk wil maken. Met een eventuele berging van het archief in het eigen gemeentehuis, zouden daaraan gebonden tegelijk voorzieningen kunnen worden ge troffen om het gemeentehuis toegan kelijk te maken voor minder- validen, stelt het CDA zich voor. Automatisering De automatisering van het bevol kingsbestand zou misschien door Advertentie Leuk, zo'n koopje. Maar kijk uit! U gaat die kachel toch niet zelf aansluiten? Dat is werk voor een vakman. Waar u die vindt? Informeert u eens bij uw Gasbedrijf. Dii is een publicatie van dein VEGIN samenwerkende Gasbedrijven. I V I MIDDENSCHOUWEN - De onroerendgoedbelasting mag nimmer gebruikt worden als sluitpunt van een begroting. Dat is het standpunt van de V.V.D.- fraktie in de raad van Middenschouwen, zoals dat maandagavond door J. M. van Langeraad bij de algemene beschouwingen kenbaar werd gemaakt. Los gezien van de begroting is de V.V.D. van mening, dat deze belasting wel iets zal moeten worden verhoogd, al is het alleen maar om de inflatore invloed weg te werken. Maar van een sluitpost kan geen sprake zijn, temeer, zo zegt de V.V.D., omdat de overwegend agrarische bevolking ook al een verhoging van de waterschapslasten te verwerken krijgt. Daartegenover wordt gesteld, dat het invoeren van toeristenbelasting sterk overwogen dient te worden. Extra voorzieningen rioleringen, controle technische dienst en brand weer, meer werk ter secretarie enz., komen nu hoofdzakelijk voor reke ning van de algemene middelen en dat lijkt de V.V.D. een onbillijke zaak. Bij de twee in de begrotingsbrief urgent genoemde projecten ter verbe tering van riolering, zou de V.V.D. een derde willen zien toegevoegd, na melijk dat van de nieuwbouw te Kerkwerve. Bovendien zou deze fraktie graag weten wat de werkelij ke lasten voor de gemeente zijn, wan neer gebruik wordt gemaakt van de bijdrage verfijning uitkering riole ringen 1983. (De totale uitvoering van de rioleringswerken worden ge raamd op 1.500.000,—.) De V.V.D. pleit voor meer snel heidscontroles op verkeersgevaarlij- ke punten en voor het plaatsen van een abri in de gemeentekern Kerk werve. Gevraagd wordt naar statisti sche gegevens over verkeersongeluk ken in Middenschouwen tijdens de bietenrooitijd. Wegen Nu de gemeente Middenschouwen het fietspad langs de Heuvelsweg heeft gerealiseerd, verzoekt de V.V.D. druk uit te oefenen op de ge meente Zierikzee om dat op haar grondgebied zo snel mogelijk door te trekken vanwege de levensgevaarlij ke situatie die is ontstaan, omdat de wielrijders nu de Heuvelsweg moe ten oversteken. Gevraagd wordt naar de plannen en financiële gegevens van het we- ZONNEMAIRE Kerstbingo Op vrijdag 17 december organi seert de Bond van Opzichzelfstaan- den in café Bommenede, Dijk van Bommenede 50, te Zonnemaire een Kerstbingo. Tussendoor kan er weer gedanst worden. Leden, niet leden en echtparen zijn op deze avond weer van harte wel kom bij onze Bond. Voor inlichtingen kunnen bellen: 01110-3679 of 01116- 1803. MIDDENSCHOUWEN - De vertegenwoordiger van de SGP/RPF in de raad van Middenschouwen W. C. v.tL Bosse vroeg in zijn algemene beschouwing op de begrotingsbrief 1983 speciale aandacht voor de toeristische toeloop. De woordvoerder is van mening, dat het illegaal kamperen op korte termijn moet worden tegengegaan. Als oplossing stelt hy voor en passan ten terrein onder beheer van de gemeente te creëren. heid en Milieuhygiëne om Schouwen- Duiveland als proefgebied aan te wij zen. „Dat zijn dan zo", aldus spreker, „maar wij zijn van mening dat het onze plicht is de stranden ook van der gelij ke uitwassen schoon te houden, opdat die voor iedereen toegankelijk blij ven". Tevens wordt het kollege ge vraagd de aktiviteiten op zondag zo veel mogelijk te beperken. Zwemonderwijs Hoewel wordt toegegeven, dat het moeilijk is voor het kollege op welke posten bezuinigd moet worden, is de SGP/RPF het beslist niet eens de kos ten op het zwemonderwijs te drukken. Er wordt veel waarde gehecht aan goed zwemonderwijs voor de in deze regio wonende kinderen. Het achterwege laten van het pre senteren van het koekje en de sigaar wordt een elegant gebaar genoemd en de brandweer krijgt de verzekering dat op volle medewerking van deze fraktie kan worden gerekend. De molen De Lelie wordt land- schapsontsierend genoemd en wat denkt het kollege daaraan te doea Voorst wordt voorgesteld het fi nancieel beleid In de toekomst te voe ren zoals de milieuwetgeving dat aangeeft Dus; de vervuiler, o,q. de genieter, betaalt Maar dan niet ten koste van het onderwijs of de ver zorgden sector, aldus v.d. Bosse. MIDDENSCHOUWEN - Hoewel de PvdA-fraktie van Middenschouwen geen moeite heeft met het aantal klassen dat gaat schoolzwemmen terug te brengen van vier naar twee, wordt de in de begrotingsnota '83 genoemde bij drage van f 88,per leerling voor hét schoolzwemmen resoluut van de hand gewezen. Ook andere frakties hebben er moeite mee. „Wanneer men thuis niet bereid is om bij te dragen", verklaarde PvdA-woord voerder W. C. Renden, „dan worden de onderwijsgevenden straks opgezadeld met een aantal leerlin gen dat niet mee gaat zwemmen." Met een geraamde besparing van f 14.000,— heeft het onderwijs voldoende steentjes bijgedragen, aldus wordt in de alge mene beschouwing gezegd. W C. v d. Bosse (SGP/RPF) ..Niet bezuinigen op zwemonderwijs". De SGP/RPF pleit voor het plaatsen van borden in verschillende talen (naar voorbeeld van Westerschouwen) om de toenemende naaktrekreatie te we ren. „Daarvan gaat naar onze mening een preventieve werking uit", aldus V.d. Bosse, „Zeker ten opzichte van de Duitse gasten". In dit verband herin nerde hij aan de proeftuingedachte van het ministerie van Volksgezond- Grote problemen heeft de PvdA eveneens met het kollegevoorstel om de bijdrage in de kosten van school reisjes en -feestjes te halveren. De ge raamde opbrengst van deze bezuini ging, f 240,—, vindt zij niet in ver houding staan met wat de ouders moeten gaan betalen. Om de scheve verhouding tussen vergoedingen aan lager en kleuteron derwijs recht te trekken, wil de PvdA het bedrag per leerling voor het kleuteronderwijs optrekken tot f 60,— ook al omdat dit onderwijs niet toekomt met het toebedachte be drag. Het voor de derde achtereenvol gende keer niet optrekken van het la ger onderwijsbedrag per leerling wordt, zoals men hoopt, in de toe komst aangepast. Funticwaardcring De PvdA stelt voor de funktie- waardering van het sekretarieperso- neel voortaan door een onpartijdig bureau te laten doen, nu GS geen in stemming gaven voor de opstelling zoals de sekretaris die samenstelde. Zijn er in 1983 konkrete plannen met betrekking tot archiefberging te verwachten, nu voorlopig niet gere kend hoeft te worden op de centrale archiefberging te Zierikzee, vraagt de PvdA. En kan wellicht er met de andere gemeenten op Schouwen- Duiveland een gemeenschappelijke regeling worden getroffen, nu het Centrum Automatisering Zuid-west Nederland is afgehaakt. Waardering wordt geuit voor het po- litie-apparaat Schouwen-Duiveland, met name het optreden tegen illegaal kampeerders. Ook de brandweer korpsen worden gckomplimenteerd. Er wordt gestold, dat reddingsma teriaal te gebruiken bij ernstige ver keersongelukken bij de uitrusting van de brandweer hoort, maar daar na liever geen grote uitgaven meer. Verkeer Betreffende het hoofdstuk verkeer wordt gewezen op het parkeren van grote vrachtwagens in de dorpsker nen, op het donkere kruispunt Zwaardweg-Delingsdijk en op het nog steeds onverlichte Wervepad. Voor straten waar het rijden van 50 km/u te hoog is, zou de PvdA borden met adviessnelheid geplaatst willen zien. Het kollege wordt gevraagd te onderzoeken of woonerven een oplos sing zou zijn voor bijvoorbeeld de Groene Wijk in Kerkwerve, de Si- monskerkestraat en de Rengersker- kestraat. Of door middel van bloem bakken (waardoor de wijk dan te vens zijn naam eer aan zou doen) het verkeer dwingen snelheid te mati gen. Met klem wordt verzocht de mi lieuwetgeving goed te kontroleren. Meer informatie vraagt de PvdA over de proeftuingedachte van de mi nister van milieuhygiëne. Evenals de andere frakties ver heugt de PvdA zich over het behoud van het ziekenhuis tc Zierikzee. Fi nanciële steun stuit op geen bezwaar, maar het aankweken van reserves vindt de fraktic tc ver gaan. De bij drage voor het behoud van basisspc- W. C. Renden (PvdA) Verhoudin gen huur sportvelden scheef'. cialismen zou uit de reservepot kun nen worden gehaald. Alles dient in het werk gesteld te worden om een zo groot mogelijk kontingent woningen toegewezen te krijgen. Met de mindere bedrijvig heid in de bouw pleit de PvdA voor goed onderhouden van de braaklig gende terreinen (Putmeet II en Groe ne Wijk). Nu het bestemmingsplan rekrea- tiegebied De Bout niet doorgaat, zou de PvdA het alternatieve kleine plan graag voor sociale rekreatie bestem men. Sport Het verschil in huurprijzen van de verschillende sportakkommodaties zit de PvdA nog steeds dwars, dat zou al rechtgetrokken hebben moe ten zijn. Ook al omdat het huurkon- trakt met de tennisvereniging WIK in september afliep. Vooralsnog wordt geen goedkeu ring aan de begroting gegeven ten aanzien van de vergoeding voor het gebruik van gemeentelijke sportter reinen (f 1850,-—) en tennisbanen (f 10.000,-). Wat zijn de plannen van het kollege voor kleedakkommodatie bij de ten nisbaan Kerkwerve en eventueel op Scharendijke, vraagt de PvdA zich af. En heeft Scharendijke deze win ter een ijsbaan7 Niet steeds kleine lapmiddeltjes voor jeugdsoos Trace, meent de PvdA. Nagegaan dient te worden of geheel opknappen of totale nieuw bouw (ruwbouw) te prefereren is. Kommissies De matige interesse van hel wel zijnswerk wordt betreurd en geïnfor meerd wordt naar de status van de gemeenschappelijke schoolraad. Is dat, en dat zou volgens de PvdA zo moeten zijn, een „echte" advieskom- missie. Er wordt op gewezen, dat een aantal keren bepaalde raadsvoorstel len aan de betreffende advieskom missies voorbijgingen, hetgeen wordt betreurd. Voorts wil de PvdA graag weten, of de gemeente Middenschouwen nl aanvragen in het kader van werk looshei dsprojekten heeft gedaan bij de Sociale Dienst. Met de jaarlijkse verhogingen van de belastingen met 4 procent heeft de PvdA geen moeite, indien de finan ciële positie van dr gemeente dit ver eist. Beter geleidelijk dan schoksge wijs, is de opvatting van deze frak tie. J. M. van Langeraad (VVD):Toeris tenbelasting invoeren". genonderhoudsplan, dat samen met het Waterschap wordt opgesteld. En hoe staat de gemeente tegenover het overnemen van het onderhoud van die wegen van het Waterschap? Vragen Een andere vraag betreft de techni sche dienst. Zijn de gemeentelijke kosten voor een partikulier architec tenbureau voor kapitaalswerken zo hoog, dat het verantwoord is om daarvoor een hoog gekwalificeerde ambtenaar in vaste dienst te nemen? En waarom hebben G.S. de functie waardering van het secretarieperso- neel en de vervolgens vastgestelde bezoldigingsverordening gemeente- personeel afgewezen? De V.V.D. stelt voor om van nieuw aan te stellen ambtenaren te verlangen dat zij in Middenschouwen zullen wonen om op kilometer-vergoeding te kunnen bezuinigen. Ten aanzien van onderwijs wordt gesuggereerd het leegstaand lokaal van de Chr. Nat. School te Kerkwer ve te bestemmen als lokaliteit voor de jongste groep leerlingen van de openbare lagere school te EUemeet. Een oplossing wanneer op 1 augustus 1985 de basisschool tot stand komt. Gepleit wordt voor uitbreiding van het politiekorps op Schouwen-Duive land, dat overigens een pluim krijgt voor zijn werk tijdens het drukke toeristenseizoen. Gehoopt wordt, dat de investeringen voor hulpverle ningsmateriaal voor de brandweer in '83 kunnen worden gerealiseerd. Bijna onhaalbaar noemt de V.V.D. de stringente bepalingen voor het verkrijgen van hinderwetvergunnin gen. Kunnen de bureaucratische me thoden niet wat versoepeld worden, is de vraag. Ondanks de onevenwichtige situa tie in de woningbouw, moet de be hoefte aan sociale woningbouw in verband niet de eigen dorpsgroei scherp in de gaten worden gehouden. De V.V.D. informeert naar de prak tische bezwaren van een bedrijven terrein in Scharendijke. Het stand punt van b. en w. om, nu het plan ,,De Bout" van de baan is. daar een klein recreatieplan (camping) te rea liseren, wordt gedeeld. Op de zogenaamde mini-campings zouden wat meer eenheden geplaatst kunnen worden om in de topdagen (zoals Pinksteren 1982) de rccrcatic- drukte enigszins het hoofd te kunnen bieden, stelt de V.V.D. voor. Sport De bouw van kleed- cn clublokalen moeten aan plaatselijke aannemers worden gegund, is de mening van de ze fraktic, en evenredige en redelijke tarieven moeien worden gehanteerd voor gebruik van velden, inrichtin gen en gebouwen. Het voortbestaan van Onderdak zou kunnen worden gewaarborgd door in samenwerking met andere gemeenten een bijdrage per inwoner te leveren. Ten slotte vraagt de V.V.D. het col lege zich nogmaals te berinnen op de voorgestelde 88 gulden bijdrage van de ouders voor het schoolzwemmen, omdat de sociaal zwakken daardoor worden getroffen. De beperking van vier naar twee jaar acht de fraktie juist, omdat volgens deskundigen een kind In twee Jaar kan leren zwemmen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3