Raad Brouwershaven stelde subsidies voor 1983 vast Aandeelhouders N.V. Watermij. stellen tariefsverhoging vast Toch bodemonderzoek in Brouwershaven Belastingverhogingen in Brouwershaven Aantal uitkeringsgerechtigden is in 1982 met 35 toegenomen /Met ondertoon van teleurstelling STREEKNIEUWS Intergemeentelijke Sociale Dienst 4 GOES - In de woensdag in Goes gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Water maatschappij Zuid West Nederland werd de tariefsver hoging met algemene stemmen goedgekeurd, zij het dan dat diverse sprekers een ondertoon van teleurstelling lieten doorschemeren in hun talrijke vragen. Voorzitter, gedeputeerde W. Don, antwoordde dat de lekkage in Zeeuws-Vlaanderen waarnaar men nog steeds tevergeefs zoekt en waar door enkele honderd duizenden ku bieke meters water verloren gingen financieel niet onoverkomenlijk op de exploitatierekening drukt. Er is voldoende water in de spaarbekkens aanwezig. België levert dat water voor 0.14 franc, is één cent per m3, dit water moet daarna nog wel worden gezuiverd. Het is oppervlakte water dat anders op de Westerschelde zou moeten worden geloosd. De PZEM heeft haar volle mede werking verleend met de transaktie waarmee enerzijds de baten van een meerdere waterlevering door de dure waterfabriek te Terneuzen, door de PZEM worden gemist, maar dit na deel voor de PZEM, werd gekompen- seerd door de brandstof (aardgas)besparing. De gemeente Middelburg is nog steeds niet bij de WMZ aangesloten en de heer Maljaars uit Goes meende dat dit nog wel tien jaar op zich zou laten wachten. De heer Don, verze kerde echter dat de aansluiting voor 1 janauri 1984 een feit zou zijn, tenzij Middelburg toch zou afhaken, wat niet veronderstelt wordt. Het eerst zullen de sociale problemen (voor het personeel) onder de loep worden ge nomen (eerste helft januari 1983) daarna de andere zaken, per 31 de cember 1983 zal dan een lange jaren slepende zaak zijn opgelost. Geïnformeerd werd naar de bezui nigingen, de heer Don verwees hier voor naar het trendbeleid van de overheid, waardoor de ambtenaren al menige veer hadden moeten laten en verder naar de vermindering van de aankopen van water uit de water- fabriek. WMZ-direkteur, de heer Stooter, noemde in deze ook nog het beperken van de vernieuwing van het leiding net. Gevraagd naar de tariefsverho ging bij andere maatschappijen noemde de voorzitter Rotterdam 4 Amsterdam 8 Drente 6Vi Oost-Brabant 6 Overijssel 6 Groningen past geen verhoging toe. Burgemeester H. Boer (Reimers- waal) kreeg als antwoord op zijn vraag over het afsluiten van lenin gen, dat nog niet is uitgemaakt of le ningen voordelig kunnen worden af gelost en opnieuw tegen lagere rente worden gesloten. Wel moest de heer Don erkennen dat in het verleden wel eens werd aangehikt tegen een kasgeld leningen bestand van 30 mil joen gulden, waarvoor de termijn rente wel eens 16 was geweest. Nu is men echter blij met het toen door de direkteur gevoerde financiële be leid omdat fasegewijs nu call geld wordt omgezet in langlopende lenin gen. Wanbetaling Er staan 180 percelen op de nomi natie om van waterlevering te wor den afgesloten, wegens wanbetal- ging, veel minder dan bij de PZEM. Afsluiting zal echter pas dan plaats vinden na overleg (en overleg wordt altijd en met de betrokkene en met de gemeente van inwoning voor de afsluiting gevoerd). Beregening van droge gronden in Zeeuws Vlaanderen met water dat te gen gereduceerde prijs uit de spaar bekkens zou worden betrokken is niet mogelijk. De voorgestelde finan cieringsregeling 1983 werd bij ha merslag goedgekeurd. Raadsvergadering BROUWERSHAVEN - In Brouwershaven zal toch een oriënterend bodemonderzoek worden verricht bij de M. P. M. van der Kloosterstraat Spuislop te Brouwers haven. Tegenstemmers van de V.V.D.-frakties en C.D.A.- frakties tijdens de vorige raadsvergadering, stemden nu voor het collegevoorstel. Wethouder Ph. J. van Ast maakte duidelijk, dat er vorige keer een mis verstand tussen, provincie en ge meente was. De tegenstemmers wa ren toen van mening, dat de provin cie niet zou subsidiëren, en waren er op tegen dat de gemeente alleen de kosten zou dragen. Nu is echter ge bleken, dat de provincie wel subsi dieert, omdat sinds augustus de voor lopige leidraad bodemsanering is vastgesteld. Hoewel men niet voor 100 procent overtuigd is van de nood zaak, wordt het voordeel van de twij fel gehanteerd. Met het onderzoek, waarin zoals bekend het sproeibedrijf Van der Wekken is betrokken, is een bedrag van 14.160,— gemoeid. De raad besloot voorts een perceel bouwgrond aan de Zuidwal te Brou wershaven gedurende het jaar 1983 te verpachten aan de heer N. van der Wekken en om deel te nemen aan de vernieuwde Gemeenschappelijke re geling inzake het in stand houden en exploiteren van een Zeeuwse Mu ziekschool. Verkoop woning Bij uitzondering werd de woning Krabbendijke 1 te Brouwershaven, die in 1976 door de gemeente werd overgedragen aan de woningbouw vereniging Beter Wonen, aan de huurder (C. Fonteine) verkocht. De gemeente was het met Beter Wonen eens, dat een uitzondering kon wor den gemaakt ten aanzien van de ge bruikelijke procedure om geen wo ningwetwoningen te verkopen, om dat het een zogenaamde Noorse wo ning betreft, die vrijstaand geen deel uitmaakt van een complex van wo ningwetwoningen. Als opvolgers van burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee en raadslid P. M. van den Aarsen in Brouwershaven werden benoemd wethouder J. Groen van Zierikzee en wethouder A. J. Padmos van Brou wershaven. BROUWERSHAVEN - V.V.D.-er J. K. Goemans uitte maandagavond tij dens de raadsvergadering Brouwers haven zijn bezorgdheid over het feit, dat de onroerend goedbelasting we derom met 4 procent werd verhoogd. Hij begreep de motieven van het college, maar: ,,Hoe lang moet dat zo doorgaan, nu de burgers minder sala ris krijgen en de overheidstarieven stijgen?". C.D.A.-er R. J. van der Wekken steunde het betoog van Goe mans. Ook bij het college leeft die zorg, aldus burgemeester C. Slabbekoorn, maar beseft moet worden dat Brou wershaven dik in voorzieningen (dorpshuizen, sportvoorzieningen en gymzalen) zit, die geld kosten. „Zon der inflatie was stabilisatie van de belasting mogelijk", aldus de raads voorzitter, maar hij voegde daar nog aan toe dat ook de gemeente minder inkomsten heeft en de verplichtingen wel zwaarder gaan wegen. Boven dien is het college er geen voorstan der van de belastingen schoksgewijs te verhogen. Een geleidelijke aanpas sing acht men verstandiger. Eveneens met 4 procent werden verhoogd de graf- en begraafrechten, de honden- en de woonforensenbe- lasting. ZIERIKZEE Aanrijding Woensdagavond omstreeks 22.10 uur ontstaond een aanrijding op de kruising Lange Blokweg Sandströmweg. Een auto bestuurd door P. H. uit Sirjansland sloeg vanaf de Sandströmweg linksaf de Lange Blo kweg op. De bestuurder zou daarbij de over de Lange Blokweg naderende auto, bestuurd door H. G. B. uit Drei- schor niet hebben gezien, zodat een aanrijding ontstond. De auto van H. raakte total loss, de wagen van B. werd zwaar beschadigd. Subsidie voor Rust Roest Het Anjerfonds Zeeland heeft een subsidie beschikbaar gesteld voor de showband Rust Roest uit Zierikzee en de muziekvereniging Con Amore uit Noordgouwe. Rust Roest ontvangt een bedrag van 4800,— en Con Amore krijgt 800,—, in beide gevallen voor de aanschaf van instrumenten. Het dorpshuis in Burgh- Haamstede kan een subsidie van 5000,— tegemoet zien voor de aan schaf van geluidsinstallaties en an dere audio visuele apparatuur. ZIERIKZEE -Woensdagmiddag omstreeks 17.00 uur ontstond een aanrijding op de kruising Lange Blokweg/Gooikensweg. Een auto bestuurd door G. v. D. uit Dreischor reed vanaf de Gooikensioeg de Lange Blokweg op en zou daarbij geen voorrang hebben verleend aan een auto bestuurd door K. J. S.-d. W. eveneens uit Dreischor. De auto's werden totaal vernield. Bestuurster S.-d. Wj raakte gewond aan haar knie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NIEUWERKERK Woensdagmiddag omstreeks 16.10 uur ontstond een aanrij ding tujsen twee personenauto's op de kruising Rijksweg 18/Stolpweg/Mid- denweg. De nog niet in werking zijnde verkeerslichteninstallatie moest het daarbij meteen ontgelden. Bestuurder A U. uit Oosterland kwam vanaf de Stolpweg en stak Rijksweg 18 over richting Middenweg. Hij kwam daarbij in aanrijding met een auto bestuurd door L d J. uit Dirksland Beide voertui gen werden totaal vernield en moesten door garage Ista worden weggesleept IJ. werd voor onderzoek naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis overge bracht (Foto. Zierikzeesche Nieuwsbode) AMSTERDAM - Medewerkers van banken mogen geen medewerking verlenen aan rekeningkonstrukties of andere handelingen die ten doel hebben aangeboden geld aan de kon- trole door de fiskus te onttrekken. Ook mogen zij geen andere diensten verlenen indien de kliënt kenbaar maakt dat het aangeboden geld „zwart" is. ZIERIKZEE Vergadering verkeerskommissie De vaste kommissie van advies en bijstand voor verkeer vergadert 22 december in de raadzaal van het stadhuis. De vergadering is voor ie dereen vrij toegankelijk en het pu bliek mag, met toestemming van de voorzitter, voorafgaand aan elk agendapunt daarover het woord voe ren. Op de agenda staan de volgende punten: bespreking verkeerssituatie Calandweg; instellen parkeerverbod Haringvlietstraat en de aanwijzing van parkeergelegenheden voor het parkeren van vrachtauto's; sug gesties van de P.v.d.A. tot het plaat sen van een parkeerautomaat op het Havenplein en parkeermeters op het parkeerterrein Verrenieuwstraat Beddeweeg en de aanstelling van een parkeerwachter; suggestie P.v.d.A. tot uitbreiding van de loopstratenpe- riode; suggestie P.v.d.A. tot herin richting van de Lange Nobelstraat aan één zijde ten behoeve van het ma ken van een looproute; parkeervoor zieningen Nieuwe Boogerdstraat en Baden Powellweg; het parkeren langs het Havenplein (vóór de be drijfspanden; herbestratingsplarinen Mulockstraat en de Huybertstraat. Bioscoop In bioscoop de Concertzaal draait vrijdag 10, zaterdag 11 en zondag 12 december de karatefilm De draken van Bruce Lee. Als Bruce Lee plotseling overlijdt, creëert professor Lengor, ir\ samen werking met de Britse geheime dienst in Hong Kong, drie klonen uit ZIERIKZEE - Het aantal uitkeringsgerechtigden is in 1982 op Schouwen-Duiveland sterk toegenomen. Ten op zichte van 1981 is het aantal met 242 vermeerderd. Dat betekent een toename van 35%. Het aantal aanvragen om uitkering per 31 november 1982 bedroeg 935, terwijl dit aantal over 1981 794 bedroeg. Tot 1 december kwa men 1224 aanvragen voor huursubsidie binnen. Het aan tal éénmalige uitkeringen bedraagt 811 en dat is 112 meer dan in 1981. Als gevolg van de toenemende druk op het sociale voorzieningsstel sel worden van de zijde van de rijkso verheid steeds frekwenter maatrege len getroffen, die in de uitvoe ringspraktijk gevolgen hebben. Bo vendien wordt zowel van de zijde van CRM als van de zijde van Volks huisvesting steeds scherper kontrole uitgeoefend. de lichaamscellen van Bruce Lee. De ze drie duplicaten van de Kung Fu- koning worden getraind in de vechtsporten en vervolgens ingezet tegen de onderwereld. De eerste kloon moet eten grote gopdsmokelaar uitschakelen pn.de andere twee wor den naar Thailand gestuurd' om een krankzinnige professor te elimine ren, die gevaarlijke drugs en chemi caliën produceert. Bovendien heeft deze prof een procédé ontwikkeld om soldaten van brons te maken die on overwinnelijk lijken. Zodra ze hun taak volvoerd heb ben, keren ze terug naar Hong Kong, waar professor Lengor, uit woede over de povere waardering van de ge heime dienst voor zijn geslaagde kloon-experiment, besluit om de drie Bruce Lee's tegen elkaar te laten vechten, op leven en dood, om de winnaar te kunnen gebruiken voor zijn duistere plannen. De assistenten van de prof doorkruisen dit besluit en de drie kopieën van Bruce Lee ke ren zich tegen de prfessor zelf. Voor tijd: zie agenda. WESTERSCHOUWEN Schaap doodgebeten Mevrouw F. deed aangfite van het feit, dat een van haar schapen uit een kudde, grazende bij de hulpbrug, in de nacht van dinsdag op woensdag werd doodgebeten. Bovendien wordt „Iedereen is in de ban van de bezui nigingen. Dat is wel begrijpelijk als men berekent hoe hoog de uitgaven in het kader van de sociale voorzie ningen zijn. Het betekent echter een verzwaring van de taak van de dienst," zei J. A. v. d. Broeke, direk teur van de Intergemeentelijke Soci ale Dienst Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland woensdagavond tij dens een vergadering van de dienst. „De drang naar vereenvoudiging van de regelingen wordt daardoor steeds groter. Wil men het hoofd kunnen bieden aan de verwerking van de massa dan zal vereenvoudiging een dringende noodzaak worden. Welke ontwikkelingen op ons zullen afko men is niet helemaal duidelijk, maar dat er veranderingen moeten komen is zeker. Anders zal de sociale zeker heid onbeheersbaar worden," aldus v. d. Broeke. Algemeen beheer Het jaar 1981 is wat de kosten van het algemeen beheer betreft met een gunstig resultaat afgesloten. De tota le kosten bedragen 975.684,06. Hier in is een batig saldo vervat van 93.993,92, welk bedrag gedeeltelijk zal worden besteed voor de aanschaf van het nieuwe kantoorpand en ge deeltelijk voor de aanschaf van een nieuwe computer in het jaar 1983. De werkelijke kosten van sociale zorg hebben de ramingen met een be drag van 2.049.356,06 overschreden. een ander schaap van deze kudde ver mist. HAAMSTEDE Kommissie Sport-, jeugd en kuitureie zaken In tegenstelling tot een eerder be- Dit is het gevolg van een stijging van het aantal uitkeringsgerechtigden in de Wet Werkloosheidsvoorziening, de rijksgroepregeling werkloze werknemers, de algemene bijstands wet jonger dan 65 jaar en de personen in andere inrichtingen. De totale uitgaven sociale zorg be droegen 18.302.446,17. De in komsten bedroegen 17.444.458,31, zodat in totaal voor rekening van de gemeenten een bedrag van 857.987,86 overblijft. Als gevolg van de stijging van het aantal uitke ringsgerechtigden krijgen de ge meenten ook meer uitgaven, die zij uit de algemene middelen moeten ha len. Per hoofd van de bevolking be draagt dit aandeel in de ongedekte kosten sociale zorg een bedrag van 27,81. In 1980 bedroeg dit aandeel 24,55 en in 1979 23,73. Begrotingen Direkteur v. d. Broeke verwachtte dat de resultaten over 1982 nog veel sterkere afwijkingen te zien zullen geven. „Voor de toekomst worden nog steeds verder stijgende aantallen uitkeringsgerechtigden verwacht. De gemeenten doen er daarom goed aan om hiermee bij het samenstellen van hun begrotingen rekening te houden," aldus de heer J. A. v. d. Broeke. richt, wordt thans medegedeeld, dat de openbare vergadering van de kommissie Sport-, jeugd en kuitureie zaken niet op vrijdag 10 december, maar op donderdagavond 16 decem ber zal worden gehouden in het ge meentehuis te Haamstede. Voor tijd: zie agenda. BURGH-HAAMSTEDE Geen kerstbomen uit Boswachterij De bewoners van Schouwen-Duive land kunnen dit jaar geen kerstbo men afhalen in de Domeinen. Dat vertelde de heer S. Roos, hoofd van de Boswachterij. De bomen die in de voorgaande jaren konden worden meegenomen vormden de toppen van gekapte bomen. Dat toppen van de bomen gebeurt nu pas in januari 1983, zodat er voor komende Kerst geen bomen uit de Domeinen kunnen worden geleverd. BROUWERSHAVEN - De gemeenteraad van Brou wershaven heeft maandagavond de subsidies, bijdragen en contributies voor het jaar 1983 vastgesteld. Omdat diezelfde avond de begrotingsbrief 1983 werd aangebo den, vond C.D.A.-raadslid 3. van der Wekken het een moeilijke zaak, om hierover reeds een beslissing te ne men. Hij achtte het beter om pas later op de subsidiëring van verenigingen e.d. terug te komen, want per slot van rekening wist hij nu nog niet, hoe de begroting er uitzag. „Ik heb geen inzicht in het uit gavenpatroon". waren zijn woorden, „en evenmin in de omvang van de in komsten. Dus prioriteiten stellen is nu heel moeilijk". Burgemeester C. Slabbekoorn ant woordde, dat het altijd al op deze wijze gebeurt. Hij vond, dat de raadsleden er maar op moesten ver trouwen dat het voorstel past binnen het raam van de begroting. „Onderdak" Wethouder mevrouw S. C. J. B. Loschacoff de Kanter gaf in dit ka der een uiteenzetting ten aanzien van het zwembad Onderdak te Zierikzee. Zij verduidelijkte, dat de gemeente Zierikzee, wier lasten door de ener giekosten zijn gestegen, had ge vraagd om een bijdrage van 25 pro cent meer per inwoner. Met de ande re Schouwen-Duivelandse gemeen ten is overleg gepleegd, maar een uit eindelijke oplossing is nog niet ge vonden. De vervoerskosten (school zwemmen) blijken duurder uit te val len dan de bijdrage zelf, vandaar dat werd voorgesteld geen 25, maar 6 procent verhoging toe te passen. De wethouder liet weten daarmee geen sluiting van hot zwembad te beogen en dat zal worden bezien of de exploi tatie van het zwembad en die van de sporthal kunnen worden losgekop peld. De raad stemde in met de 6 pro cent verhoging. Cultuur P V. d. Meide (S G P. GPV. R P F.) stemde ten eerste om princi piële redenen tegen de steun aan Zie rikzee van de Stichting Uit in Zee land Bovendien twijfelde hij sterk aan de behoefte ten aanzien van deze culturele evenementen Hij was van mening, dat de groep die deze evene menten bezoekt, best in staat is deze zelf te bekostigen. P.v.d.A.-raadslid C. J. de Munnik was juist de tegengestelde mening toegedaan. Hij was blij met het bestaan van deze (vaak uitverkochte) voorstellingen. Hij betreurde het bovendien, dat de voorstellingen in het Tonnenma- gnzijn in dit kader per volgend jaar niet worden gecontinueerd. Wethouder Loschacoff onder schreef het betoog van De Munnik en voegde daar nog aan toe. dat de sa menstellers van het programma ter dege rekening houden met de verlan gens van de bevolking. Omdat in de ontwerp-overeenkomst een bepaling is opgenomen, die de kleine gemeen ten te duur kan komen te staan bij uittreden, is Brouwershaven niet of ficieel toegetreden tot „Uit in Zee land" en daarom ook komen er in '83 geen voorstellingen meer in het Ton- nenmagazijn. Voorgesteld werd om dan toch de gemeente Zierikzee bij deze cultuurspreiding te steunen en daarom besloot de raad een bijdrage te verlenen van 8725,—, iets minder dan de gevraagde 2,60 per inwoner waarom Zierikzee had verzocht. Daarnaast zal Brouwershaven in 1983 1012,10 0,29 per inwoner) bijdragen in de apparaatskosten. Het voorstel om de subsidiebijdra- ge voor het Leger des Heils Zierikzee stop te zetten, werd aangehouden. Dit gebeurde naar aanleiding van op merkingen van Van der Wekken, die met een aantal cijfers kwam aandra gen. Hoewel de RSG nu een eigen ovcrblijf-aula heeft, is uit een telling van het Leger des Heils (gedurende zes weken) gebleken, dat in die tijd 1200 keer leerlingen van de RSG ge bruik maakten van de ovcrblijfgcle- genheid bij het Leger des Heils, waarbij 337 keer leerlingen af komstig uit Brouwershaven werden geteld. Bovendien, zo betoogde Van der Wekken, was de bijdrage van 0,10 per inwoner sinds '73 niet verhoogd. Wethouder Loschacoff bleef moeite houden met deze uiteenzetting, want: „Als ze de lunchpauze bij een patat- kraam doorbrengen, wordt die ook niet gesubsidieerd", verklaarde zij. Wethouder Van Ast en burge meester Slabbekoorn, bij wie de cij fers ook niet bekend waren, stemden in met aanhouding van het voorstel, waarmee de raad het eens was. V. d. Meide stemde als enige even eens tegen de subsidiëring van gods dienstonderwijs op openbare lagere scholen („Een taak van de ouders, en niet van de overheid") en emancipa tiewerkzaamheden („Bestemd voor te kleine clubjes, die bij het stellen van prioriteiten niet voor subsidie in aanmerking komen"). Welzijn Bij de vaststelling van het welzijn- programma voor het jaar 1983 merk te V.V.D.-er M. C. J. Mol op. dat hij het jammer vond dat de burgerij hiervoor geen optimale interesse kan opbrengen. Hij vond het een goede suggestie, dat men de aanpak wil vereenvoudigen en het programma zo soepel mogelijk wil bijsturen V. d. Meide toonde zich met uitzonde ring van het onderdeel Z.V.U met het welzijnprogramma akkoord. De overige raadsleden stelden zich ach ter het totale collegevoorstel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4