Uitbreiding en aanpassing J. L. de Jongeschool ten behoeve van de integratie Algemene beschouwingen in raad Middenschouwen Viskar hield gemoederen van Middenstandskommissie bezig ONDERWIJSKOMMISSIE BESPRAK BEZUINIGINGEN VAKONDERWIJS 3 Kommissie Onderwijs Zierikzee Drie is teveel Ook in Zierikzee niet aan te ontkomen STREEKNIEUWS 10-40 KORTING ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 december 1982 Nr. 23231 ZIERIKZEE - Om in ruimtelijk opzicht te voldoen aan de eisen van integratie kleuter- en lager onderwijs zal de prot. chr. J. L. de Jongeschool in het Vrije uitgebreid en aangepfast worden om er ook de kinderen van de beide kleuterscho- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) en snel zal gebeuren en sprak over een voltooiing bij het begin van het volgend schooljaar. „Dat is vrij opti mistisch", vond de wethouder: „dan zou je in februari moeten gaan bou wen en dat is niet waarschijnlijk". Aan de orde kwam verder de posi tie van de Zeeuwse Dag- en Avond scholengemeenschap (ZSASG) in Zie rikzee. De kommissieleden toonden zich enigszins bezorgd over het voort bestaan van deze Zierikzeese depen dance. De rijksbezuinigingen zouden volgens de heer Van der Wekken we ieens de nekslag kunnen betekenen. De heer Van Velthoven verwees naar het overzicht van de leerlingen aantallen, dat uitwijst dat ongeveer de helft uit Zierikzee en de andere helft uit de regio-gemeenten of zelfs daarbuiten (Goeree-Oyerflakkee) af-_ komstig is. Hij noemde het frappant, dat alleen Zierikzee een financiële bijdrage levert aan de ZDASG. „Het is de andere gemeenten nooit ge vraagd", merkt de wethouder op, maar hij achtte het zinvol de sug gestie van de heer Van Velthoven eens binnen de Vereniging van B.W. en S. te lanceren. lenRehoboth en ,.De Ma^rakkers'' in de toekomst te kunnen onderbrengen. ZIERIKZEE - De Chr. lagere Johan Louis de Jonge school in het Vrije moet uitgebreid en aangepast worden om in de nabije toekomst ruimtelijk te voldoen aan de ei sen van de integratie kleuter lager onderwijs. De totale kostenraming voor deze werkzaamheden bedraagt 423.000,—. Na de uitbreiding en aanpassing van dit schoolgebouw zullen de kleuters van de beide Chr. kleu terscholen „Rehoboth" en „De Maltarakkers" hier een plaats krijgen. De J. L. de Jongeschool was dins dagavond onder meer onderwerp van gesprek tijdens een openbare verga dering van de kommissie onderwijs in de raadzaal van het stadhuis. Wethouder van onderwijs de heer J. Groen lichtte toe, dat de kosten van uitbreiding via de stichtings- kosten vergoed zullen worden. In hoeverre ook de aanpassingskosten vergoed zullen worden, is thans nog niet bekend. Dat zal afhangen van de goedkeuring van de inspektrice van onderwijs en van het ministerie. De bouwkundig inspekteur heeft zich inmiddels akkoord verklaard met de huidige plannen. In januari-raad Om een en ander zo snel mogelijk gerealiseerd te krijgen, zal het desbe treffende voorstel in januari in de ge meenteraad aan de orde komen, waarna de zaak zowel naar g.s. als naar het ministerie toe in werking kan worden gezet. De wethouder wees er dinsdagavond nogeens op, dat de uiteindelijke verantwoorde lijkheid voor deze schooluitbreiding en -aanpassing ligt bij het bestuur van de Chr. Schoolvereniging. „Het is een verdomd leuk plan", vond kommissielid J. J. Geleijnse (V.V.D.), maar kijkend naar het on derste regeltje moest hij ook meteen konstateren „het is ook een duur plan". Deze mening werd niet gedeeld door de heer L. S. P. van Velthoven (C.D.A.). Hij wees erop, dat er geen dure materialen gebruikt zullen wor den en dat er geen sprake is van dure konstrukties. „Met alle eenvoud wordt getracht een goed produkt te krijgen", aldus de heer Van Velt hoven. „Voor een buitenstaander is het een heel bedrag voor een vrij sim pele zaak", volhardde de heer Ge leijnse. Hij kreeg desgevraagd van wethouder Groen het antwoord, dat de gemeente er aanvankelijk vanuit gaat dat het werk uitgevoerd zal kunnen worden uit de vergoeding van de stichtingskosten. Keus Als echter blijkt dat het ministerie belangrijk minder vergoed, komt de gemeente voor de keus te staan van A) bezuinigen op de plannen of B) als gemeente een deel voor haar reke ning nemen. De wethouder liet bij herhaling weten nog geen enkele uit spraak te kunnen doen of de plannen bij het ministerie volledig geaksep- teerd zullen worden. „Het geld vormt een groot probleem in Den Haag, maar misschien bevat dit plan wel voldoende redelijke uitgangs punten", aldus de heer Groen. De heer D. v. d. Wekken (P.v.d.A.) vroeg zich af of het feit, dat deze ver bouwing werd verricht om te vol doen aan de eisen van ruimtelijke in tegratie, niet doorslaggevend zou kunnen zijn. De heer Van Velthoven sprak de hoop uit, dat een en ander toch goed Op raadsag-enda De kommissieleden gaven er blijk van de positie van de Zierikzeese vestiging van de ZDASG nauwkeu rig te willen bespreken en adviseer den een door de gemeente recent ont vangen brief van de direktrice van deze vestiging niet als ingekomen stuk voor de januari-raad maar als agendapunt voor de raadsvergade ring van maandag 13 december op te Over de concept-statuten voor de samenwerkingsschool MTO/MEAO werd medegedeeld, dat hier nog geen overeenstemming over werd,bereikt tussen de betrokken bestuursleden. Deze samenwerkingssschool van openbaar, Prot. Chr. en Katholiek onderwijs zal, volgens de plannen, gevestigd worden in Oude Tonge. Het feit dat tussen Vlissingen en Rotterdam geen school voor middel bare beroepsopleiding is gevestigd, maakt de kans van slagen van dit ini tiatief groter, volgens de wethouder van onderwijs. Ook de heer Van der Wekken, die zelft zitting heeft in de betreffende werkgroep was van me ning, dat de levensvatbaarheid van een dergelijke school behoorlijk aan toonbaar is. Met het oog op de gunsti ge busverbindingen werd Oude Ton ge als vestigingsplaats gekozen. Alle denominaties Hij liet weten, dat de werkgroep getracht had een goede formule te vinden om alle denominaties, die in het verzorgingsgebied voorkomen, in de concept-statuten tot uiting te la ten komen. In de praktijk blijkt nu, dat deze formule nog niet door alle bestuursleden wordt geaksepteerd. De heer Van der Wekken erkende, dat vooral de scholen op Reformato rische grondslag zich juist bereid toonden te kiezen voor een brede op zet. Het van de grond krijgen van een school voor middelbaar beroepson derwijs in dit gebied, kon volgens hem alleen in een samenwerkings verband tussen de gemeenten en alle onderwijsrichtingen. Verder dient aanvankelijk gekozen te worden voor de gangbare vakken pakketten om dit initiatief een kans van slagen te geven. In later stadium zou, volgens Van der Wekken dan ge werkt kunnen worden aan vakrich tingen als MEAO-toerisme of -horeca en aan MTO-informatica. MIDDEN SCHOUWEN - Behalve dat de frakties hun algemene beschouwin gen met betrekking tot de gemeentebegroting 1983 zullen houden, wordt de gemeenteraad van Middenschouwen maandag 13 december gevraagd het bestemmingsplan „Kern Scharendijke" vast te stellen. Na een lange voorbereidingstijd, zo wordt in het voorstel omschreven, is het gelukt een ontwerp ter inzage te leggen. Het plan omvat globaal de bebouwde kom van Scharendijke met uitzondering van de zomerhui- zenterreinen en de Putmeet. Tegen het plan is een aantal be zwaarschriften ingediend. Het colle ge stelt de raad voor de bezwaar schriften van P. A. M. v. d. Panne, A. C. de Jonge, D. van Katwijk, de Ker- keraad van de Gereformeerde Kerk te Scharendijke (voor een deel) en van B. L. Louwerse gegrond te ver klaren. Een ongegrond verklaring wordt voorgesteld ten aanzien van de bezwaarschriften van F. Stracke, de Kerkeraad van de Gereformeerde Kerk (voor een deel), het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Nati onaal Onderwijs en G. Hartman. Belastingverhogingen De raad wordt voorts gevraagd in te stemmen met verhogingen van 4 procent van de legesheffingen, de scheepvaartrechten, onroerend goed- belasting, hondenbelasting en woon- forensenbelasting. Andere agendapunten zijn: voor stellen tot een eenmalige subsidie (van 100,—) ten behoeve van een filmvoorstelling te Zierikzee voor 65- plussers, het nemen van een besluit tot instandhouding van de openbare lagere school te Kerkwerve (ingevol ge artikel 19 van de Lager-onderwijs- wet 1920) en het beschikbaar stellen van een aanvullende subsidie van 471,89 ten behoeve van de restaura tie van korenmolen De Zwaan. Dit bedrag is een derde deel van de aan vullende bijdrage van de aanvaard bare meerkosten. De restauratie werkzaamheden zijn inmiddels vol tooid en ook het rijk stelde een subsi die beschikbaar. De totaalkosten van de restauratie bedragen 50.370,—. Ten slotte wordt gevraagd het eva luatierapport en jaarprogramma welzijn 1982 vast te stellen. DAN HAAG - In maart 1982 was 31 procent van de jongeren die in het voorafgaande jaar de school had ver laten werkloos. Bij de mannen was dat percentage 34, bij de vrouwen 28. ZIERIKZEE - Na een diskussie van ruim een uur was de kommissie middenstand er aan het einde van de woensdagmiddag nog niet helemaal uit of er nu wel of geen vis kar aan de Nieuwe Haven moet komen. Het verzoek om een standplaatsvergunning van palingvisser de heer W. K. Schot voor zijn viskar aan de Nieuw Haven kwam dit jaar reeds uitgebreid aan de orde in de gemeenteraad. Op uitdrukkelijk verzoek van de raad, in tegenstelling tot de wens van het kollege, werd hem toen een eenmalige standplaatsvergunning voor een maand verleend. Verder zou de middenstandskom missie om advies gevraagd worden voor het opstellen van nadere criteria voor het uit geven van vent- en standplaatsvergunningen. Woensdagmiddag stond de kommissie middenstand, tijdens een vergade ring in de raadzaal van het stadhuis, voor deze taak. De zak spitste zich toe op de viskar-kwestie. Met het overige deel van het pré-advies van het kollege kon de kommissie zich verenigen. Zo waren de leden het er mee eens, dat maximaal viermaal per jaar aan dezelfde persoon aan één-dags vergunning wordt verleend en dat per, dag piet méér dan 3 van dergelij ke vergunningen worden uitgegeven. „Dat zouden er dan toch 900 per jaar kunnen zijn", becijferde de heer P. Verhage, voorzitter van de Zierikzee sche Ondernemers Centrale (Z.O.C.). Volgens deskundig ambtenaar de heer J. Verkaart bleek dit in de prak tijk nogal mee te vallen. Vorig jaar werden negen van deze één-dags ventvergunningen verleend. Geen één- maandsvergunning Het kollege bleek op het standpunt te staan, dat in 1983 geen ééndags- standplaatsen en één- maandsstandplaatsen verleend die nen te worden. Verder willen b. e. w. het huidige aantal van maximaal drie 3-maandsstandplaatsen in 1983 handhaven. Met dit laatste bleek de middenstandskommissie zich niet te kunnen verenigen. Na een zeer lange diskussie kon in elk geval worden vastgesteld, dat de kommissie wel enige verruiming van deze 3- maandsvergunningen voorstaat. Met die verruiming zou het mogelijk wor den te voldoen aan bovengenoemd verzoek van palingvisser Schot aan de Nieuwe Haven een viskar te plaat sen. ZIERIKZEE - Bezuinigen op het vakonderwijs wordt een noodzaak. Tot deze konklusie kwamen de leden van de onderwijskommissie dinsdagavond tijdens een open bare vergadering in de raadzaal van het stadhuis. „Met pijn in het hart" en „somber gestemd" gaven die leden het advies de overschrijding van de rijksnorm de komen de jaren aanzienlijk terug te dringen. Thans bedraagt die overschrijding van de rijksnorm in Zierikzee 157 9c. De kommissie adviseerde aan de hand van een desbetreffende nota van ambtenaar Lagendijk, deze over schrijding van nu tot 1985 terug te brengen naar 75 Met ingang van het schooljaar 1983 1984 zal het aantal uren vakonder wijs derhalve gesteld moeten worden op 50!/j uur. De hoofden van scholen zullen verzocht dienen te worden zo spoedig mogelijk een verdeling van deze uren tussen de vakken hand vaardigheid en lichamelijke oefenin gen op te stellen Vervolgens zullen de direkt betrokkenen (de vakleer krachten) van de voorgenomen maat regelen op de hoogte gebracht moe ten worden De kommissieleden kon den zich vinden in deze aanbevelin gen, geformuleerd in bovengenoem de nota Wethouder van onderwijs de heer J. Groen deelde mede, dat deze pun ten reeds met de hoofden van scholen werden doorgesproken en hoewel uiteraard niemand blij is met het te rugdraaien van voorzieningen, ble ken de betrokkenen de redelijkheid van de plannen in te zien. De heer D. v. d. Wekken (P.v.d.A.) noemde de nota In de gegeven om standigheden een redelijk en aksep- tabel voorstel, hoewel hij, zoAls ge zegd, met pijn in het hart, advies uit bracht. De sombere gevoelens kwamen van de heer L. S. P. van Velthoven (C.D.A.). Hij herinnerde eraan, dat nog niet eens zo lang geleden, in de kommissie onderwijs werd gezegd, dat op het vakonderwijs niet beknib beld moest worden. Hij noemde het „een jammerlijke zaak", dat in het begin van de jaren tachtig dit vakonderwijs terugge drongen moet worden. Termijn Enige diskussie ontspon zich naar aanleiding van de vraag hoe het kol lege meende te moeten handelen bij ziekte van een der vakleerkrachten. De wethouder liet weten, dat het kol lege op het standpunt stond, dat ge durende een termijn van zes weken geen vervanger aangetrokken diende te worden. Mocht echter reeds bij het begin van het ziektegeval kunnen worden vastgesteld, dat de periode langer dan zes weken zou duren, dan zou - naar zijn persoonlijke mening reeds eerder voor een vervanger ge zorgd kunnen worden. De heer J. J. Geleijnse (V.V.D.) sprak over „een schitterende gele genheid" om nu ook de scheef ge groeide verdeelsleutel van het aantal uren vakonderwijs per school weer recht te trekken. Verder maakte hij de kantteke ning, dat de maatregelen betrekking zullen hebben op ménsen en dat de konsekwenties dan ook niet vergeten mogen worden. Hij drong erop aan, dat de kommissie onderwijs - in een besloten vergadering - te zijner tijd eerst op de hoogte zal worden gesteld van deze konsekwenties. Die toezeg ging kreeg hij van de wethouder. Vervanging schoolarts Mevrouw Beekman-Otte infor meerde (vanaf de publieke tribune) bij de rondvraag naar de regeling van wel of geen vervanger bij ziekte van de schoolarts. Zij verwees naar een praktijkvoorbeeld: door ziekte van de schoolarts kregen leerlingen van bepaalde klassen slechts een zeer beperkt onderzoek. Deskundig amb tenaar de heer Lagendijk liet weten, dat de beslissende bevoegdheid in de zen bij het bestuur van de gemeen schappelijke regeling schoolartsen- dienst ligt. De wethouder van onder wijs zegde toe het punt in een eerst komende bestuursvergadering aan te kaarten. Stimuleringsschool De heer Van der Wekken kreeg des gevraagd de mededeling, dat de Theo Thijssenschool, op advies van de on- derwijsinspektrice, inderdaad is aangemeld als zogenaamde stimule ringsschool. Wordt deze aanmelding geaksepteerd, dan zal gedurende twee jaar een extra leerkracht aan gesteld kunnen worden. De wet houder zei geen uitspraak te kunnen doen over de kans van slagen van de ze aanmelding. De inspektrice stond onlangs ook welwillend tegenover een dergelijk verzoek de openbare school ,.'t Kofschip" betreffend; door het ministerie werd het inmiddels echter afgewezen. De heer C. Legemaate memoreer de, dat het niet om die ene vergun ning van de heer Schot ging, maar dat ook de gevestigde viswinkelier (fa. Hoogerheide en fa. Saman) een dergelijk verzoek hadden ingediend. Op dat moment mengde het begrip „ekonomisch criterium" zich in de diskussie. Voorzitter van de kommis sie, wethouder L. J. van Gastel zei, dat „er geen boterham aan te verdie nen zou zijn", als alle drie deze aan vragen gehonoreerd zouden worden. Ook oplossing De heer L. Becu liet weten niet te gen het verlenen van een vergunning voor genoemde viskar te zijn, maar vond tevens dat de kommissie niet klakkeloos een advies kon uitbren gen, zonder voor de konsekwenties een oplossing te zoeken. Die pasklare oplossing kon tijdens deze vergade ring van de middenstandskommissie niet worden aangedragen. Een ver gunning verlenen aan de heer Schot, betekende enerzijds, dat ook de bei de andere aanvragers gehonoreerd zouden moeten worden, anderzijds zou dat in houden, dat er drie viskar- ren aan de Nieuwe Haven zouden ko men, die elkaar het brood uit de mond zouden stoten. Z.O.C.-voorzitter Verhage liet na mens de ondernemerscentrale weten geen enkle probleem te hebben met een viskar aan de Nieuwe Haven. „Het past in de sfeer van deze stad". Het probleem van de drie standplaat sen moesten de betrokken onderne mers, naar zijn mening, maar zelf op zien te lossen. „Anders moet het maar bij inschrijving opgelost wor den", vond de heer Verhage. Deze laatste suggestie werd als „verschrikkelijk" omschreven door de heer C. van Krimpen, bestuurslid van de Centrale Vereniging voor Am bulante Handel. Palingvisser Schot kreeg toestem ming vanaf de publieke tribune zijn zaak te bepleiten. Hij gaf een toelich ting op zijn moeilijke situatie en ver kondigde verder, dat een viskar aan zeer strenge eisen van de warenwet moet voldoen, hetgeen een fikse in vestering betekent. „Jc moet met zo'n standplaats tijdens het seizoen dus wel je brood kunnen verdienen", vond do heer Schot. En passant liet hij ook weten, dat hij niet als kon- kurrent van de gevestigde viswin kels wolde optreden. Schot zei aan zijn kar geen verse vis, maar alleen vishapje en -broodjes te verkopen. „Verkregen recht" De heer Wijsman, konsulent De tailhandel en Ambachten bracht ver volgens een nieuw aspekt in het mid den. Uit het feit, dat aan de heer Schot dit jaar een eenmalige één- maandsvergunning werd verleend, zou een geval van „verkregen rech ten" gegroeid kunnen zijn. Wethou der Van Gastel wees erop. dat er toen sprake was een „zeer speciaal geval", gezien de uitdrukkelijke wens van de gemeenteraad Volgens de heer Wijsman kent de Vent en Standplaatsenverordening dat be grip echter niet en gaat dat „verkre gen recht" ook in dit geval op. Op verzoek van de kommissieleden zal een en ander worden uitgezocht. De heer Verkaart vroeg zich af of in dit geval niet de Ambulante Handel in bescherming genomen kon wor den, een criterium op grond waarvan de aanvragen van de gevestigde on dernemers afgewezen zouden kunnen worden. De zogenaamde sedentaire handel wordt door de Vent- en Standplaat senverordening, naar zijn mening, immers toch ook beschermd tegen oneerlijke konkurrentie. Zijn standpunt ondervond nogal wat tegengas van Z.O.C.-zijde en van de heer Legemaate, die vonden dat de gevestigde handel niet zomaar buiten gesloten mocht worden. De kommissie middenstand kwam er, zoals gezegd, niet helemaal uit. Besloten werd de kwestie van het „verkregen recht" nader te onderzoe ken en verder na te gaan of de drie aanvragers voor een vergunning voor een viskar aan de Nieuwe Ha ven, die standplaats ook daadwerke lijke zouden innemen als de vergun ning verleend zou worden. Ook andere branches Overigens maakte de voorzitter nog de kanttekening, dat het uiter aard niet alleen om viskarren gaat, maar dat uit elke branche verzoeken om standplaatsen kunnen komen. Het vaststellen van de criteria voor het verlenen van vergunningen zal in een volgende vergadering van de middenstandskommissie wederom aan de orde komen. ZIERIKZEE Sinterklaasfeest voor Buurtvereniging Maltezers Zaterdagmiddag 4 december om 2 uur steeg de spanning voor 22 kinde ren ten top, toen de Sint met 3 Pieten binnen kwamen in een lokaal van de Theo Thijssenschool. Er werd flink gezongen door de kinderen en enkele aanwezige moeders. Na een welkomstwoord koek de Sint in zijn grote boek. Gelukkig wa ren de kinderen meestal lief geweest en kregen ze allemaal een kadootje. Om half 4 vertrok de Sint en zijn Pie ten en volgden nog leuke tekenfilmp jes. Mede door de fijne medewerking van de heer Goelhart van wie we de lokalen mochten gebruiken kunnen wc terug kijken op een fijn Sinter klaasfeest. Advertentie Hoge/oom 171 Renesse Tetefoon 01116 1450

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3