Krediet-aanvraag PZEM voor ombouw centrale Minister Braks wil bijstelling bezuinigingsplannen landbouw Inspraak????? De Graaf komt bijstandmoeders tegemoet DE DRAKEN van BRUCE LEE AGENDA 2 Niet te veel bemoeienis van overheid met inkomens „Arbeids- ongeschikheid mooi woord voor werkloosheid" WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK Van Agt waarschijnlijk naar Brabant Modinettes SD Mod nog met lege handen: uitspraak op 23 december Jeugdsozen in het weekeinde t« 3 Bouw kolenketel kost f 17,5 miljoen BORSSELE - De NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) heeft het provinciaal bestuur van Zeeland gevraagd een krediet van 17,5 miljoen gulden te verstrek ken ten behoeve van de bouw van een vierhonderd megawatt kolenketel in Borssele. In 1981 stelden de staten van Zeeland al een voorbereidings krediet van acht miljoen gulden be schikbaar. De PZEM wil de elektrici teitscentrales van Borssele, waar nu nog gas en olie worden gestookt, om bouwen tot energiecentrales waar kolen worden gebruikt. Met de om bouw is een totaalbedrag gemoeid van ruim 800 miljoen gulden. De Samenwerkende Elektriciteits Producenten (S.E.P.) hebben op 25 november besloten dat de ombouw van de twee centrales in Borssele en die van de Maasvlakte door moet gaan. Dit om de diversiteit in brandstofgebruik in de toekomst te garanderen. De energiemaatschappi jen zijn na de oliecrisis van enkele ja ren geleden tot de conclusie gekomen dat de afhankelijkheid van olie bij de opwekking van energie niet te groot mag worden in het belang van een continue stroomvoorziening. In een brief van de PZEM legt de direk- teur aan het provinciaal bestuur uit dat, hoewel de aanvankelijk ver wachte prijsstijging van olie niet doorgaat, terwijl de kolenprijzen daarentegen stijgen, de SEP toch de ombouwplannen in Rotterdam en Borssele wil realiseren. Op 13 januari 1983 zal de SEP pas het nieuwe elektriciteitsplan 1987/88 vaststellen. Intussen heet de SEP de PZEM verzocht door te gaan met de voorbereidingsplannen. De bouw van de nieuwe kolencen trale in Borssele zal bij de Koninklij ke Maatschappij De Schelde in Vlis- singen plaatsvinden. De voorberei dingen bevinden zich al in een verge vorderd stadium. DEN HAAG - De Tweede Kamer is het dinsdag zonder veel diskussie eens geworden over de prijzennood- wet. Dit wetje moet de regering in buitengewone omstandigheden de mogelijkheid bieden prijzen vast te stellen van goederen die voor het le vensonderhoud noodzakelijk zijn. Excessieve winstnemingen tegen schaarste moeten kunnen worden te gengegaan", zo drukte minister Van Aardenne (ekonomische zaken) het uit. De gemeenteraad van Zierikzee gaat maandagavond het programma sociaal-kultureel werk 1983 vaststel len en dat is niet best! Dat bete kent namelijk dat de met zoveel ernst vastgestelde verordening voor inspraak- en procedureregels met voeten wordt getreden. Voordat de gemeenteraad het welzijnsprogram- ma vaststelt, moet, volgens die ver ordening, de bevolking gelegenheid tot inspraak worden geboden door middel van een hoorzitting. Die hoor zitting heeft niet plaats gevonden, maar toch prijkt de vaststelling van het programma sociaal-kultureel werk 1983 op de raadsagenda voor maandag 13 december. Best een beetje bedroevend eigen lijk, dat Zierikzee zich - in tegenstel ling tot de andere gemeenten in de re gio - niet aan de regels van de veror dening houdt. Nou zullen de vroede vaderen misschien wel wat exkuus- jes voor deze gang van zaken kunnen aanvoeren: bijvoorbeeld tijdgebrek, het programma moet voor 1 januari zijn vastgesteld, of de bevolking toont toch geen belangstelling voor dergelijke hoorzittingen of er zijn toch geen mogelijkheden om finan ciële bokkesprongen te maken. Nou, dat kan dan allemaal best waar zijn, maar dat wil dan toch nog niet zeggen, dat vastgelegde procedure- en inspraakregels stil zwijgend om zeep geholpen moeten worden. Juist in een tijd, dat er op sociaal-kulturele aktiviteiten bek nibbeld moet worden, zou de bevol king breeduit de gelegenheid moeten krijgen haar belangen op dit gebied kenbaar te maken. Was het immers niet één van de doelstellingen van het gedecentraliseerd welzijnsbeleid de burgers nauwer bij de hele mate rie te betrekken? Jawel, het concept-programma sociaal-kultureel werk heeft (vanaf 23 november) ter visie gelegen. For meel had de bevolking de gelegen heid zich van de inhoud op de hoogte te stellen en schriftelijk te reageren. Doet allemaal niks af aan het feit, dat de burgers - volgens de verorde ning - recht hebben op een hoorzit ting betreffende dit welzijnspro- ramma en die nu in de Zierikzeese s t. nat ie niet dreigen te krijgen. In dit ge\ al kun je de hele verordening wel opzouten, want hebben raadsle den of leden van de welzijnskommis- sie nu nog de mogelijkheid in de toe komst aan verenigingen eisen te stel len ten aanzien van subsidie aanvragen. Die eisen liggen vast in de speciale subsidieverordening: ver enigingen en instellingen weten zo doende wat hun plichten zijn. Hun rechten dienen verzekerd te zijn in de verordening procedure- en in spraakregels. maar ja als je daar niet van op aan kunt, wat dan? Het stilzwijgend afvoeren van een hoorzitting zou in dit geval weieens lastige precedenten kunnen schep pen. A. P. BRUSSEL De Belgische minister van defensie is van mening dat er van 1984 af maatregelen genomen moeten worden om het aantal dienst plichtigen voor de Belgische strijd krachten op peil te houden Als ge volg van een daling van het geboorte cijfer dreigt namelijk het gevaar dat van 1984 af te weinig dienstplichti gen ter beschikking komen. De mi nister heeft dat dinsdag meegedeeld in de Kamer van volksvertegenwoor digers Voor het jaar 1983 zijn er nog geen problemen. Maar daarna zal het aantal jonge mannen dat onder de huidig*» wetgeving voor de dienst plicht ter beschikking komt gaan da len In 1994 zal het 25 pröcent lager liggen dan de huidige omvang van het aantal jongelui dat voor militaire dienst opgeroepen kan worden. Sociaal Economische Raad: DEN HAAG - Het grootste deel van de Sociaal Ekonomische Raad (SER) vindt dat de overheid zich in normale tijden niet te veel moet bemoeien met het vaststellen van de hoogte van de inkomens. Zowel de werkge vers als de werknemers in de SER zijn het daar over eens. Als de over heid een inkomensbeleid wil voeren moet zij dat doen via belastingen, so ciale premies en subsidies (bij voor beeld huursubsidies). Dat valt op te maken uit een ontwerp-advies aan de regering over inkomensvorming, dat de SER op 17 december behandelt. Een andere zaak wordt het als zich ekonomische noodsituaties voor doen. De meerderheid van de SER vindt dat de overheid dan wel dege lijk in de loonvorming mag ingrij pen. Maar de geesten raken verdeeld als het gaat over de rol die de over heid in de huidige sociaal-economi sche situatie heeft in de loonvor ming. Deze situatie is weliswaar geen akute noodsituatie, zo staat in het ontwerp-advies, maar de toestand is toch verre van evenwich tig. Er wordt in dit verband gewezen op de zware verantwoordelijkheid die de overheid, werkgevers en werknemers hebben om het eens te worden over de weg die gevolgd moet worden om te komen tot econo misch herstel. Maar als het overleg tussen deze drie mislukt, dan kan de overheid onder de huidige omstandigheden niet geheel passief toezien wat er in de marktsektor gebeurt rond de loon vorming, zo vinden de FNV en de werkgeversorganisaties van boeren en midden- en kleinbedrijf. De werk gevers in het VNO en de MHP menen dat ook na éen mislukking van het overleg de overheid geen verant woordelijkheid moet dragen voor de loonvorming, zij het dat alle werkge vers in de SER vinden dat de over heid wel een zelfstandig beleid moet maken voor haar eigen werknemers. DEN HAAG - Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgele genheid wil op verzoek van de Twee de Kamer een-oudergezinnen, in de meeste gevallen moeders met een of meer kinderen, enigszins tegfètnoèt komen door hun wat meer mogelijk heden tot bijverdien'sVèff te geven dan hij eerder van plan was. Eerder wilde hij de volledige vrijstelling voor beijstandsmoeders helemaal in trekken. Maar de staatssecretaris stelt de Kamer nu voor om de bijstandsmoeders in de gelegenheid te stellen vijf procent van het netto minimumloon voor een echtpaar (72,60 gulden per maand) te laten bij verdienen zonder dat dit op de bijstandsuitkering wordt gekort. MIDDELBURG - Zestig procent van de werknemers in het Neder landse bedrijfsleven in de leeftijd van 55 tot 64 jaar, is arbeidsonge schikt verklaard. Deze term is een vriendelijke omschrijving voor het begrip werkloosheid, omdat er voor deze kategorie oudere werknemers geen passend werk meer is. Dit zei de voorzitter van de raad van bestuur van de NV PZEM (Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij) de Zeeuwse gedeputeerde W. Don, dins dagavond tijdens een jubileumbij eenkomst van dit nutsbedrijf in Mid delburg. De VUT-leeftijd van 61 jaar wordt steeds meer de officiële pensioenleef tijd. Mensen die door willen werken tot hun 65ste worden met een scheef oog aangekeken, omdat zij zoge naamd verzuimen hun arbeidsplaats te ontruimen ter wille van jeugdige werkzoekenden. Op het ogenblik nog mag een een oudergezin tien procent van het netto minimumloon voor een echtpaar (een een-oudergezing ontvangt daarvan 90 procent) of 145,20 verdienen zon der dat dit bedrag op de uitkering wordt ingehouden. Wordt er meer verdiend dan gaat gelden wat voor alle bijstandstrekkers geldt, name lijk dat zij van elke gulden die zij verdienen 33 en een derde cent mogen houden. De rest wordt gekort op de uitkering. Dit geldt tot een maxi mum van vijftien procent van het mi nimumloon. Wat daarboven wordt verdiend wordt geheel op de uitke ring gekort. In de aanvankelijke voorstellen van de staatssecretaris werd de vol ledige vrijstelling van tien procent' voor de bijstandsmoeders afgeschaft en mochten alle bijstandstrekkers van elke gulden nog maar 30 cent houden. Op verzoek van de Tweede Kamer komt hij nu de bijstandsmoeders in zoverre tegemoet dat zij nog vijf pro cent of 72,60 gulen per maand mogen verdienen zonder aftrek van de uit kering. Om dat te kunnen betalen stelt hij de Kamer voor om alle bijstandstrekkers van elke gulden niet dertig cent, maar slechts een kwartje te laten houden. De maatre gel moet ingaan in de loop van 1983. GRONINGEN - De heer W. Havin- ga uit de Lierstraat in Groningen heeft woensdagmiddag de halfmil- joenste maaltijd van „Tafeltje Dek Je" uitgereikt gekregen. „Tafeltje Dek Je" is een voorziening in de stad Groningen voor bejaarden, die zelf niet meer vor hun warme maaltijd kunnen zorgen. De echtgenote van de Groninger burgemeester, mevrouw W. Buiter-van Schooten, bood de feestelijke maaltijd aan. „Tafeltje Dek Je" begon in 1966 met het bezorgen van warme maaltij den. Aanvankelijk ging het om drie maal per week ongeveer vijftig maal tijden. Inmiddels is deze voorziening uitgegroeid tot rond de 350 warme maaltijden. Zaterdag 11 en zondag 12 december Dokter H. J. M. Sleegers, Noordgou- we, tel. (01112) 1480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Vis ser. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag". Markt Brouwershaven, tel. (01119) 1280, neemt waar voor dokter Flach, dokter Stenger en dokter Van Beek-Verbeek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter A. M. Dorrestein, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Speel man. Tandarts J. J. Bakker, Oude Haven 4, Zierikzee, Tel. (01110) 3016, neemt waar voor geheel Schouwen- Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. (01115) 1535 neemt waar voor Zierikzee. Zuster L. Giljam, Stelbergstraat 15, Bruinisse. Tel. (01113) 1652, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster C. v. d. Haven, Haamstede, Bernardstraat 2, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. Adviseur: J Meertens, tel. 01113-2215. WASHINGTON - De Amerikaanse luchtmacht zal vanaf 16 december kunnen beschikken over een eerste eskader van B-52-bommenwerpers die zijn uitgerust met atoomraket ten. Naar het ministerie van defensie in Washington dinsdag meedeelde, zullen de zestien toestellen gestatio neerd worden op de luchtmachtbasis Griffiss in de staat New York. De twaalf van kernkoppen voorziene kruisraketten waarmee de vliegtui gen zijn uitgerust, hebben een bereik van 2.400 kilometer en kunnen dus diep de Sowjet-Unie binnendringen. Ze hebben verder een uiterst grote precisie waardoor ze doelen binnen 30 tot 60 meter kunnen treffen. HILVERSUM - „Wij verwachten dat Van Agt volgend jaar commissa ris van de Koningin in Brabant wordt". Dit zei premier Lubbers- woensdagavond voor de VPRO- telèvisie in een reportage over het congres van de Europese Volks Partij van Christendemocraten in Parijs. Lubbers maakte zijn opmerking in de wandelgangen tegenover enkele congresgangers die wilde weten hoe de oud-minister-president het tegen woordig maakt. Vorige maand zei CDA- erevoorzitter prof. Piet Steenkamp dat Van Agt de beste kandidaat voor „Brabant" is. „Als hij niet wil: ik heb hem drie keer over de streep ge trokken en ik ben bereid het ditmaal ook te doen", aldus Steenkamp toen. DEN HAAG - De plannen tot bezui niging bij het ministerie van land bouw voor dc jaren 1984 tot en met 1986 kunnen voor het Landbouw schap geen uitgangspunt zijn voor verdere diskussie. Voorzitter Jaap van der Veen van het schap heeft dit woensdag tijdens het maandelijkse gesprek met de bewindslieden van landbouw en visserij gezegd. Mi nister Braks was het, blijkens de door het schap verstrekte weergave van het gesprek, op dit punt met Van der Veen eens. Braks wil in overleg met de mi nister van financiën tot een bijstel ling van de bezuinigingsplannen ko men. maar zal bij zijn beoordeling van het uiteindelijke resultaat de overige uitkomsten van het rege ringsbeleid voor deze sector zeker mee laten wegen. Behalve de al aan gekondigde lasten verlichting voor het bedrijfsleven (voorraad- en ver mogensaftrek) zal het werkgelegen heidsprogramma van de overheid volgens Braks een positief effekt voor land- en tuinbouw kunnen heb ben. Ten aanzien van eerder afgesloten contracten met het agrarische be drijfsleven, bijvoorbeeld over de bestrijding van dierziekten, zal de overheid zich volgens de minister als een behoorlijke contractpartner ge dragen De minister deelde mee. dat op zijn departement alle konsekwenties van bezuinigingen worden geanalyseerd. Over de resultaten daarvan wil hij over ruim twee maanden nader met het Landbouwschap van gedachten wisselen. Advertentie STICHTING THEATER vertoont in de concertzaal J a.s. vrijdag 20.00 uur S a.s. zaterdag 20.00 uur a.s. zondag 20.00 uur BRUCE LE BRUCE LAI BRUCE THAI JOSEPH KONG Filmtruit 12 jaar STICHTING THEATER vertoont op 18 december a.s. de landelijke première van J de boezemvriend Het Landbouwschap sprak tegeno ver de bewindslieden zjjn grote be zorgdheid uit over het terugschroe ven van de landinrichting (ruilverka velingen) in 1983 en de onduidelijk heid daarover voor de volgende ja ren. Voor de intensieve veehouderijbe drijven vroeg het schap om hot schep pen van meer duidelijkheid door een aanpassing van de hinderwet. Door onduidelijkheid over de toepassing van die wet heeft op het ogenblik rond veertig procent van die bedrij ven geen uitbreidingsmogelijkhe den. De minister toonde zich hiero ver ook erg bezorgd, zeker omdat hierbij ook de onderlinge verhouding tussen de betrokken boeren aan de orde is. ZIERIKZEE - Vandaag (donderdag 9 december) kreeg de affaire SD Mod opnieuw een kort, maar hevig toe voegsel, waarbij de negen modinet tes niet het minste wijzer zijn gewor den. Voor de tweede keer diende voor het kantongerecht de civiele procedure, die door de modinettes is aangespannen tegen SD Mod- eigenaar André Boogaards uit Rot terdam. Hierin willen zij gedaan krijgen, dat zij doorbetaling van het salaris verkrijgen vanaf het moment, dat ze, al dan niet rechtmatig werden ontslagen. „De oproeping is nu rond", ver klaarde mr. W. F. van Solinge don derdagochtend ten aanhore van alle negen modinettes. „De eigenaar heeft nu ook voor de tweede keer niets van zich laten horen. Hierdoor is het nu aan mij om te beoordelen of de aangedragen vorderingen juist zijn. Wettelijk vertegenwoordigt de kantonrechter na twee vergeefse oproepen de opgeroepene. Over veer tien dagen (donderdag 23 december. 11.00 uur - red.) wijs ik dienaangaan de vonnis. Bij een toewijzing is het aan uw advokaat mr. E. G. Karei om de eventuele vorderingen bij Boogaards los te krijgen". Er heerste ccn duidelijk ontnuch terde teleurstelling bij dc modinet tes. „Wij gingen cr van uit, dat wc zouden horen recht te hebben op een WW-uitkcring", vertelde cheffin An nie Ovcrdulvc, „maar dat is niet eens ter sprake geweest. Het lijkt wel of cr twee stromingen door elkaar lo pen. Als we straks in het gelijk wor den gesteld door dc kantonrechter hebben wc nog niks. want dc advo kaat moet dan geld lospeuteren bij iemand die onvindbaar is. Dat lijkt me erg moeilijk. Maar wij zitten met de gebakken peren. Laten ze ons een uitkering geven, dan zijn wij ten minste uit dc brand. Later kunnen we dan nog zien wat cr gebeurd". Zoals gemeld volgt op 23 december de uitspraak, betreffende de vorde ringen van de modinettes aan eige naar Boogaards, maar daaraanvol gend heeft deze alsnog veertien da gen de tijd om tegen het vonnis in be roep te gaan. indien een en ander wordt toegwezen Daarkan mr Karei aan de slag om dc vorderingen voor de dames te inkasseren Donderdag 9 december Zierikzee Eethuis Marktzicht. Ledenvrrgade ring P.v.d.A. 20.00 uur. Minderbroederstraat 52. CDA-Vrou wenberaad. 20.00 uur. Nleuwerkerk Kerk. Stationsstraat 9. Leden verga dering Staatkundige Studievereni ging. 19.45 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Lezing Refor matorisch Contact Schouwen-Duive- land. 19.45 uur. Vrijdag 10 december Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. De draken van Bruce Lee. 20.00 uur. Haamstede Gereformeerde kerk. Gezamenlijk koncert. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Optreden van „De Perelaar", oude volksmuziek. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Biljartfinale 3e klasse libre. 19.00 uur. Bruinisse Pleintheater „Aquadelta". Algeme ne vergadering Cebeco Zuidwest. 13.30 uur. Zaterdag 11 december Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. De draken van Bruce Lee. 20.00 uur. Scharendijke De Putmeet. Poppentheater „Al te klein". 14.30 uur. De Putmeet. Bingo-dansavond. 20.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Biljartfinale 3e klasse libre. 13.00 en 19.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Postduiventen- toonstelling P.V. „Duiveland". Van af 14.00 uur. Zondag 12 december Zierikzee Poppentheater „Alteklein". Voor stelling „De verre reis van Joris Jan". 14.30 uur. Bioscoop de Concertzaal. De draken van Bruce Lee. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Biljartfinale 3e klasse libre. 13.00 uur. Maandag 13 december Zierikzee Ziekenhuis. Lezing over borstkan ker. 14.00 uur. „Huis van Nassau". Woningbouw vereniging „Beter Wonen", voor le den die wonen in Zierikzee en buiten Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Raadzaal Stadhuis. Gemeenteraads vergadering. 19.30 uur. Iona, Poststraat 25. Ontmoetings avond. 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. Openbare vergade ring kommissie Grond- en Pachtza ken. 16.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering onder- wijskommissie Duiveland. 16.00 uur. Dinsdag 14 december Oosterland „Oosterhof". Hoorzitting wel- zijnsprogramma 1983 en evaluatie rapport welzijnsplanning met aan sluitend openbare vergadering wel- zijnskommissie. 19.30 uur. Woensdag 15 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag NCVB. 14.30 uur. „De Drie Schapen". Algemene leden vergadering „Landbouwverenigibg Dreischor". 19.30 uur. Big „S" (Burgh-Haamstedc) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. Dc Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag 19.30 - 23.00 uur. zaterdag 19.30 - 24.00 uur; zon dag gesloten. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24 00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur (01110)6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor be na 17,30 uur (01110) 5 (01112) 1774. (01110)6 Advertentie: (01119) 166C Bezorging (01119) 166C 18.3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2