ISOLATIE-TOETS HET WEDERZIJDSE WANTROUWEN ïgst op oesters in velingen gaat door TC Westerschouwen neemt banen over voor een ton Dit biedt de beeldbuis van State: EEKNIEUWS dngsaktie Belgische loodsen lissingen opgeschort chten bij demonstratie tse Vlamingen dag geen treinen naar België - - - Bij verkeersongeval in Amersfoort twee doden 120 inbraken opgehelderd Aktie tegen invoer zeehonden- produkten Nabestaanden willen hernieuwd onderzoek naar dood IKON-ploeg Marty Feldman overleden Producer John de Crane overleden Verkeersdode I i TINISSE/ZIERIKZEE - Mr. P. Boukema, tad bij de Raad van State, heeft de palingvissers Grevelingen niet ontvankelijk verklaard in hun om via een AROB procedure de oesterkwekers Ver. Vervoex te beletten ook op de zachte gron de Grevelingen te vissen. Advertentie ingvissers verzochten daar- iorting van de aan de oester- fgegeven visvergunning, den eerst een billijke scha- ig, daar het volgens hen vast t de palingstand wordt aan- s op de gronden waar de pa- •wintert met de kor wordt gerechtelijk ook erkend der werd een schadevergoe- toegewezen. mkerna volgde in zijn uit- e suggestie vam mr. Van der de woordvoerder namens sterie van landbouw en vis- betoogde dat het visplan, r de Grevelingen c.q. de serij is opgesteld, geen ad- tieve rechtspraak over- ïacht van vrijdag op zater- 1.15 uur, werd de brandweer erd voor een vermeende and aan de Kloosterweg 101 ndweer uit Haamstede kon en brandhaardje vinden op je polder achter de schuur eze achtte gevaar voor zijn aanwezig en waarschuwde weer. Deze maakte het vuur vaarna de politie een onder- elde naar de oorzaak. Deze bekend. Het poldergebied is van Staatsbosbeheer en de oppervlakte bedraagt ernst rklaas •t altijd Sinterklaas een vro- ind behoeft te zijn, bleek ijdens zijn bezoek aan de svereniging van de gemeen- chouwen die in het ge- ïs werd gehouden, afscheid raakte hij zulke snaren bij de aanwezigen, geen de zakdoek nodig had men te bedwingen. ,j iiiajG'J .NGEN - Het personeel van de Belgische loodsdienst in Vlissingen zal enomen stakingsaktie voorlopig niet uitvoeren. De onderhandelin- n de twee Belgische bonden van overheidspersoneel, de Acod en de et ministerie in Brussel zijn vrijdag zo positief verlopen, dat de bon en besloten de voor zaterdag afgekondigde stakingsakties op te gische regeringsonderhan- ebben de meeste eisen van n ingewilligd. Zo zullen de and wonende weduwen van DW-trekkers geen premie en te betalen in België. De iektekontroleregeling, die r het in Nederland wonen- h loodspersooneel gold, is n. Het laatste grote punt, de verschillen in inkomsten verschil in de valuta's van ssingen woonachtige loods- soneel en het in België wo- rsoneel, waardoor het Vlis- jrsoneel 18,6 procent minder >onzakje ontvangt dan hun zal in een op 16 december n bijeenkomst in Brussel eregeld. i een woordvoerder van bei- sche bonden, F. Wellecom- me, kan de Belgische regering, die al een schuld heeft van vijfhonderd mil jard Belgische franks, zich geen nieu we stakingsakties in het havenge bied van Antwerpen premitteren. De haven ondervindt nu nog steeds de naweeën van de landelijke een- dagstaking, die dinsdag werd gehou den. Daarbij hoopte het scheepvaart verkeer op de rede van Vlissingen en de Westerschelde zich zo op, dat za terdag nog steeds schepen va dinsdag moeten worden .afgewerkt". Wellecomme verwacht dan ook dat de regeringsonderhandelaars en de bonden ook wat het laatste punt be treft tot overeenstemming zullen ko men. Daar zijn alle partijen mee ge diend, aldus Wellecomme, die ver wachtte dat er geen verdere stakings akties meer zullen komen. ,,Maar mochten wij onze zin niet krijgen, dan zullen wij niet schromen de sta king opnieuw op gang te brengen", aldus Wellecome. •IRPEN - Heftige botsingen hebben zich zaterdag in Antwerpen voor- jssen eenheden van politie en marechaussee die een toegestane de- ie van de uiterst rechtse Vlaamse Militanten Orde (VMO) begeleid- eer dan duizend tegendemonstranten. de marechaussee vielen er jde van de politie acht ge- Ook verscheidene tegen de- ten raakten gewond. 00 leden van de VMO trok- laarzen aan en helmen op, olkswijken van Antwerpen 2 riepen: „Geen stemrecht enlandse werknemers" 300 Belgen hadden gehoor gegeven aan een oproep van de Belgi sche vakcentrale een tegende- monstratie te houden. Zij hekelden het racistische karakter van de mani festatie van de VMO. Toen de tegendemonstranten met straatstenen en molotov-cocktails naar de politie gooiden, schoot deze traangasgranaten op hen af. Om 19 uur keerde de rust terug. 'HT - De Belgische spoorwegen hebben de NS meegedeeld, dat in Bel een staking van het Waalse spoorwegpersoneel lussen maandaga- •cemher tien uur en dinsdagavond 7 september tien uur geen treinen den. (Warm aanbevolen aan alle bewoners van een eigen huis!) heidsbeschikking is, maar een pri vaat rechtelijke overeenkomst tus sen de Dienst der Domeinen en Ver voex. Tevoren was Sint volledig op de vrolijke toer en overhandigde de ambtenaren een enorme spuitbus vol met zweetlucht, waarop de zinvolle- uitspraak: „ook ik sta onder druk" geschreven stond. Burgemeester mevrouw J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer kon deze middag niet bijwonen en daarom was wethouder J. C. de Feiter haar vervanger. Oud-burgemeester H. P. Everwijn, de oprichter van de perso neelsvereniging, was mede aanwe zig. BRUINISSE Doorgereden na aanrijding De automobilist P. H. H. uit Brui- nisse, die vrijdag omstreeks 20.30 uur over de Deestraat reed, werd aan de achterzijde aangereden door een bromfietser, die er vandoor zou zijn gegaan. De politie stelt een nader on derzoek in. De auto werd aan de ach terzijde beschadigd. DEN HAAG - Ongeveer veertig kin deren uit verscheidene plaatsen in Nederland hebben zaterdagmiddag bij het ministerie van defensie in Den Haag surprises afgeleverd in de vorm van verzameld oorlogsspeelgoed. De actie was georganiseerd door het ko- mite kindervuist vanuit de redenering dat „Generaals beter met het oorlogs speelgoed kunnen spelen dan kinde ren". De voorzitster van het komite kin dervuist, Els van Sprang, benadrukte dat het comité tegen oorlog is. „Van oorlogen worden kinderen de dupe terwijl het hun schuld niet is. Ook vinden we het slecht als kinderen met oorlogsspeelgoed spelen, want dan wordt oorlog zo heel gewoon,,, zo zei zij. Sinterklaas en als Zwarte Piet en soldaat verklede kinderen werden door het ministerie onthaald op taai taaipoppen. Bekijk wat er in uw huis (nog) geïsoleerd kan worden en wat dat gemiddeld aan stookkosten bespaart. Een prima basis om in overleg met een isolatiebedrijf of doe- het-zelf zaak snel een isolatieplan op te stel len! Nationaal Isolatie Programma soort isolatie besparing* in m3 aardgas per m- oppervlak perjaar aantal m- dat in uw woning te isole ren is totaal aantal m3 aardgas perjaar Spouwmuurisolatie 10 x Dakisolatie: - verwarmde zolder - onverwarmde zolder 10 x 6 x - Vloerisolatie 5 x Dubbelglas/voorzetramen: - woonkamer - slaapkamer X X O O PO CM - Gevelisolatie (binnen) 9 x Leidingisolatie (per strekkende meter) 9 x Totaal aantal m:' aardgas Besparingen:m3 aardgas per jaar a f 0,55 f Deze besparingscijfers gelden voor woningen waarin 3500 tot 3700 m3 aardgas per jaar wordt verbruikt. BURGH-H AAMSTEDE - Tijdens een buitengewone ledenvergadering heb ben de leden van Tennisclub Westerschouwen het bestuursvoorstel om de ten nisbanen aan het Duinwegje in Burgh-Haamstede van de gemeente over te ne men aanvaard. Dit gebeurde met algemene stemmen. Het plan om tot overna me van de banen over te gaan ontstond, omdat de TC Westerschouwen absurt hoge prijzen moest en zou moeten betalen om de banen van de gemeente te hu ren. In 1983 zou de huur opnieuw met 6 procent stijgen, waardoor deze de 28.000,— zeer dicht zou benaderen. Het is de hoogste huurprijs, die in Zee land voor een banenkomplex betaald moet worden. Een verzoek van TC Wes- terschouwen-bestuur om de verhoging niet door te voeren werd de gemeente Westerschouwen afgewezen, waarna het plan tot overname op de proppen kwam. eer nog steeds onderhandelingen ge voerd met de gemeente om de kosten nog wat meer omlaag te krijgen. Met name de post „kosten koper" wil het bestuur van de TC Westerschouwen overgeheveld krijgen naar de ge meente. Voorafgaand aan de buiten gewone ledenvergadering liet het bestuur van de tennisklub een onder zoek uitvoeren naar de toestand van de banen door de KNLTB. Dit onder zoek kende een positieve uitslag. een NS-woordvoerdcr itaking tot gevolg dat gedu- t etmaal alle D- en TEE- It en naar België slechts tot Brussel kunnen rijden. De le France rijdt dinsdag in niet. Via Maastricht en Luik zal er geen grensverkeer moge lijk zijn. De staking van het Waalse spoor wegpersoneel werd afgelopen maan dag en dinsdag voorafgegaan door een nagenoeg identieke staking van hun Vlaamse kollega's De gemeente Westerschouwen bleek wel oren te hebben voor dit overnameplan en reageerde positief met daarbij de mededeling, dat het lopende kontrakt van de verhuur zou kunnen worden ontbonden. De rente daling van de laatste tijd zorgt voor een extra stimulans. De overname kosten bedragen 100.000,—, een be drag dat gefinancierd gaat worden door de Rabobank. Het rentepercen tage bedraagt 83A% met een looptijd van 20 jaar, kosten koper. Verder is er een erfpachtklausule over 86.000,— zijnde de totale opper vlakte van 4300 m2 20,per m2 met een rente van 6%. In de overna me is het klubhuis niet begrepen. Dit blijft dus een huurpost van 1.786,50. De totale kosten aan ren te, erfpacht-aflossing en dergelijke over 1983 zullen een paar duizend gulden onder de huidige huurprijs liggen. Met het vorderen van de jaren worden deze kosten per jaar steeds lager. De erfpacht - een zeer zware post - wordt over vijf jaar opnieuw bekeken en vastgesteld. Kontributieverhoging Door de overname van de banen is de mogelijkheid tot de aanleg van een vierde baan ook aanwezig. Te vens kan nu de oefenmuur worden neergezet. Hier was de gemeente in het verleden steeds tegen gekant. Gevolg van de overname is wel, dat de leden van TC Westerschouwen een kontributieverhoging te wachten staat. Hierover zal in de ledenverga dering van januari 1983 een voorstel worden gedaan. Overigens worden AMERSFOORT- Bij een verkeers ongeval in Amersfoort zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee inzittenden van een personenwagen om het leven gekomen. Volgens de politic zijn het Ludo Plomp uit Ncdcr- horstDen Bergen Harry Tolboom uit Leusden die beiden rond de 20 jaar zijn. De slachtoffers zaten met nog drie anderen in een wagen waarvan de be stuurder op de stadsring in Amers foort volgens de politie door te hoge snelheid de macht over het stuur ver loor. De wagen botste tegen een lan taarnpaal en kwam in de singel terecht De twee slachtoffers verdronken ter wijl de drie andere inzittenden, waar onder de bestuurder, met lichte ver wondingen op het droge wisten te ko men. HAARLEM Een speciaal recher cheteam in Haarlem heeft vanaf au gustus 120 inbraken opgehelderd. De totale buit van deze inbraken bedroeg twee miljoen gulden, aldus de politie vrijdag. Naar aanleiding van een in braak in juni van dit jaar in een juwe lierszaak, was in augustus een recher cheteam samengesteld. Dit team be stond uit leden van de rijkspolitie en van de gemeentepolitie. In totaal heeft het team negentien man opgepakt. De ze negentien bleken gezamelijk ver antwoordelijk voor de 120 inbraken. Nog tien man zitten vast Er zijn drie hoofdverdachten. LEERSUM - Een felle uitslaande brand heeft zaterdagavond een woon boerderij in Leersum (bij Doorn) ge heel verwoest De bewoners, die met de kinderen Sinterklaasfeest vierde, werden door buren er attent op ge maakt dat er vuur uit de schoorsteen kwam. NEW YORK - Ex-vice-president Walter Mondale overweegt na de te rugtrekking van senator Edward Kennedy zich beschikbaar te stellen voor benoeming als democratisch kandidaat voor het presidentschap voor de verkiezingen in 1985. BRUSSEL - De internationale mi lieuorganisatie Greenpeace over weegt aktie tegen de invoer van zee- hondenprodukten in Europa als de milieuministers van de EG op 17 de cember niet besluiten tot een algehe le invoerstop. De organisatie wil dan de schepen op zee gaan tegenhouden, die de huiden en andere produkten van de zeehonden vanuit Canada naar Europa vervoeren. Dit deelde een teleurgestelde vertegenwoordi ger van Greenpeace in Londen, Mark Glover, tijdens de E.G.-milieuraad in Brussel mee. Hij had waardering voor de vast houdendheid van nederland, dat on der geen voorwaarde wilde accepte ren dat de milieuraad met een weinig effektieve maatregel zou komen. Greenpeace, die al vele jaren met tal van akties vecht tegen de zeehonden- jacht in Canada, is bereid de speciale zitting van de milieuministers af te wachten. Als er dan nog geen verbod op handel in zeehondenproduktien komt, zal de organisatie alles probe ren om de invoer zelf stop te zetten. woordelijk zijn voor de schietpartij bij het plaatsje Santa Rita, waardoor het viertal zou zijn gedood. Het onderzoek dat de Nederlandse regering heeft doen instellen naar de gebeurtenissen heeft volgens een woordvoerder van de nabestaanden niet geleid tot verdere stappen on de schuldigen te berech ten. Afschriften zijn gezonden naar mi nister Van den Broek van buitenland- nister Van den Broek van buitenland se zaken en naar de vaste kamercom missie van buitenlandse zaken met het verzoek de actie te ondersteunen. PUTTEN - De nabestaanden van begin dit jaar in El Salvador vermoor de IKON-ploeg willen dat het onder zoek naar de dood van de vier wordt heropend. De familieleden hebben daartoe bij de hoofdofficier van justitie in San Salvador een verzoek ingediend. Een van de vragen is onder meer een justitieel onderzoek in te stellen naar de omstandigheden die hebben geleid tot de dood van de journalisten en technici, aldus een van de nabestanden zondag. Verder wil de familie vervolging en berechting van degenen die verant- Dinsdag 7 december Ned. 1 9.30, 13.00 en 18.23 uur Nieuws voor doven 10.00 en 14.00 uur Schooltevelvisie 16.00 uur Leven op aarde. Onder de loep worden genomen cheeta's en leeuwen. 16.55 uur Hooggeërd publiek 18.25 uur Teleac 18.58 uur Nieuws 19.00 uur D'r kan nog meer bij 19.15 uur De Waltons 20.05 uur Het ontstaan van Israël 20.40 uur Klankkleur. Muziekpro gramma vanuit het Bijbelmuseum te Nijmegen. 21.05 uur Metterdaad 21.25 uur Tenslotte 21.37 uur Journaal 21.55 uur Den Haag vandaag 22.10 uur Op zicht. Kunstmagazine 22.25 uur Tussen twee vuren. Doku- mentaire over het Surinaams theater in Nederland. 23.25 uur Schaaktweekamp 23.35 uur Journaal, 23.40 uur Nieuws voor doven. Ned. 2 13.00 uur Nieuws voor doven 18.25 uur Paspoort 18.35 uur Sesamstraat 18.50 uur Jeugdjournaal 18.58 uur Dierenverhaaltjesland 19.05 uur Matthew Star. Deze wordt door generaal Tucker gevraagd zich in een onverkwikkelijke terroristen affaire te storten. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Diamanten. Een flinke strijd wordt geleverd door de firma Coleman en David Kremer. 21.15 uur Tv privé. Henk van der Meyden zal weer diverse bekende Nederlanders in zijn programma ont vangen. 22.10 uur Aktua tv 22.45 uur Falcon Crest. Angie tracht bij Lance erop aan te dringen om kennis te maken met Melissa 23.40 uur Journaal. MEXICO STAD - Marty Feldman, de Britse komiek met de opvallend bolle ogen, is donderdagavond aan een hartaanval overleden. De 49-jarige ac teur, regisseur en schrijver, overleed terwijl hij bezig was met zijn jongste film „Yelïowbeard". AMSTERDAM - De producer en im presario John de Crane is op 53-jarige leeftijd plotseling overleden in zijn woning in Amsterdam. In toneel-, theater- en cabaretkrin gen wordt De Crane gezien als de man die de Nederlandse musical op poten heeft gezet. Hij heeft in de loop der jaren tal van grote musicals van Annie M. G. Schmidt uigebracht, zo als „Heerlijk duurt het langst', „En nu naar bed", „Foxtrot" en de musi cal „De dader heeft het gedaan", die momenteel in de theaters speelt. De Crane zal in besloten kring worden gecremeerd. HEINENOORD - De 57-jarige W. Kuipers uit Rotterdam is zaterdag morgen door een verkeersongeluk op rijksweg 29 (Rotterdam-Dinteloord) om het leven gekomen. Ter hoogte van de afslag Oud-Beijerland raakte het slachtoffer volgens de politie door on bekende oorzaak de macht over het stuur van zijn auto kwijt. De wagen botste enkele keren tegen de vang rails, waardoor de bestuurder er uit werd geslingerd. 55 „Die kollege heeft met haar gepraat en meende, dat de tijd rijp was voor mij om naar haar toe te komen en met haar te praten. Jannie wilde daarna niet dadelijk beslissen, maar het ligt wel voor de hand, dat ze van plan was terug te komeq. Ik ging daarom eergisteren 's avonds naar huis terug en wachtte. Tot ik een telefoontje kreeg uit Utrecht uit het Academisch Zieken huis. Want daar waren Jannie en Ever dien - haar kollega - binnengebracht Om een uur of zes besloot Jannie defi nitief met Rinske naar mij terug te keren. Om het opnieuw te proberen. En omdat we beide van goede wil wa ren. Ze pakte de kleine meid en haar boeltje, stapte in de wagen van Ever- dien en reed in de richting Hoogerveld. Maar onderweg waren ze betrokken bij een kettingbotsing in de mist en beiden raakten gewond. Niet ernstig gelukkig, maar in het Utrechtse zie kenhuis waarheen ze intussen ge bracht zijn, wil de arts ze nog een paar dagen houden. Voor alle zekerheid. Er kunnen zich complicaties voordoen. Onze dochter bleef gelukkig onge deerd. Zo. En dat is de waarheid en alleen de waarheid, buurvrouw. Als je me niet gelooft, bel je het Academisch Ziekenhuis in Utrecht maar op. Jouw Frans kan dus onmogelijk die mistige avond en nacht in Hurwonen bij Jannie doorgebracht hebben om de eenvou dige reden, dat Jannie er niet was maar in het ziekenhuis Afgezien nog van het feit, dat Everdien zoiets nooit toege staan zou hebben in haar woning!" Nieuwe complicaties Bij deze laatste woorden is Ina ter Scheure bleek van schrik geworden. En van ontsteltenis. Want levensgroot ziet ze de blunder voor zich, die ze heeft gemaakt De verdachtmakingen, die ze jegens haar man heeft geuit Enerzijds is het een pak van haar hart dat er niets is tussen Jannie en Frans. En niets kan zijn. Tenminste nu niet Maar waar was hij dan wel in die mis tige nacht? En waarheen is hij gister avond gereden? Ze vraagt aan Bert zijn mening, na dat ze uiteengezet heeft dat zij en Frans de avond tevoren ruzie hadden en hij met een kwaad hoofd in zijn wagen is gestapt en weggereden. Dat ze haar slaapkamerdeur gesloten had, verzweeg ze. Schouderophalend antwoordde de man. „Waarschijnlijk inderdaad bij die zakelijke relatie in eh hoe noemde je dat dorp ook weef?" „Kerkdriel". „In Kerkdriel. En gisteravond naar een hotel. Dat ligt toch voor de hand, zou ik denken". Ina's hersens werken koortsachtig. Ik moet Frans zien te bereiken, denkt ze. En uitleggen, dat ik een grole ven gissing heb gemaakt Maar hoe vind ik hem? Waar is hij momenteel? Ik weet het niet Bert Essenga doet enkele passen door de kamer. Zuchtend zegt hij: „Ik Door GRÉ DE BOER zal eerst maar eens een kop koffie voor ons klaarmaken. Mij dunkt dat hebben we wel nodig. Of liever iets pittigers?" Hij blijft staan en kijkt de buurvrouw vragend aan. Ze verlangt inderdaad naar koffie. Dus zegt ze: „Koffie. Zal ik 't klaar maken?" „Blijf maar zitten". Hij wijst naar een tafeltje. „Steek een sigaret op. Je ziet er naar uit dat je die wel nodig hebt". Met bevende handen pakt de vrouw een sigaret uit het pakje en steekt die aan. Ze rookt nadenkend, terwijl de man in de keuken bezig is. Het zelfver wijt schreeuwt in haar binnenste: Frans, jongen, wat heb ik je aangedaan met mijn wantrouwen? Hoe zul je me ooit kunnen vergeven? Uiteindelijk is alles Jannie's schuld, dat is de enige ver zachtende omstandigheid. Want zij heeft die decente kledingstukken in onze wagens gelegd. Zoiets doe je niet voor de grap en anders is het maar een kwalijke, misselijke grap. Nee, Jannie heeft er wel degelijk een bedoeling mee gehad: tweedracht zaaien tussen ons, zodat er een wederzijds wantrou wen ontstond ten opzichte van ons beider levenswandel. Waarop wellicht helemaal niets aan te merken is. Zeker niet van mij. Ik heb nooit iets gehad met Bert, dat zal hij kunnen bevestigen. Die kleine flirtations betekenen au fond toch niets? Daar steekt geen kwaad in. En dat gebeurde doorgaans in het by zijn van de anderen, die het op hun beurt eveneens deden, dus (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4