Verschillende standpunten over handhaven vakonderwijs Piet per pos „Onder de 1 Goede belangstelling voor aankomst Sint Raad Duiveland eens met uitbreiding gemeentehuis Sint en Pieten op scholen in I Operatie Koi Kootje99 zeer Nog geen aanwijzing van belasting landbouwgrond Va Gr I Gemeenteraad Duiveland STREEKNIEUWS Bruinisse Raad Duiveland Raa STR Sta in Gev reel Din. ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 6 december 1982 Nr. 23229 DUIVELAND - „Het vakonderwijs dient zo lang mo gelijk gehandhaafd te blijven. Uiteraard zijn een kriti sche toetsing en overleg zinvol. Wij vinden echter, dat de kwaliteit van het onderwijs het uitgangspunt dient te zijn". Dat was de mening van de P.v.d.A.-fraktie tijdens de algemene beschouwingen donderdagavond in de ge meenteraad van Duiveland. De C.D.A.-fraktie bleek een ander standpunt in te nemen. ,,De oplei ding tot onderwijskrachten voorziet in de mogelijkheid om een specia listische opleiding te volgen op het gebied van o.a. textiele werkvormen en handvaardigheid, waardoor het in de toekomst waarschijnlijk overbo dig wordt om, naast het onderwij zend personeel, nog iemand aan te stellen voor het vakonderwijs", al dus fraktievoorzitter J. v. d. Maas. Het C.D.A. was van mening, dat de kosten aanmerkelijk minder zouden zijn dan nu het geval is, als het vak onderwijs door het onderwijzend personeel gegeven kan worden. „Hele toer" De S.G.P.-fraktie pleitte reeds in de algemene beschouwingen van vo rig jaar voor handhaving van het vakonderwijs, ook nu werd de hoop uitgesproken, dat de voorgestelde ge leidelijke afbouw niet doorgevoerd behoeft te worden. De V.V.D.-fraktie verwachtte, dat het een hele toer zal worden de kwa liteit van de onderwijsvoorzieningen op peil te houden, gezien de verla ging of onvoldoende kompensatie van de Rijksuitkeringen. De fraktie vond wel dat zo lang mogelijk gestreefd moet worden naar handha ving van die kwaliteit. Zowel de V.V.D. als de P.v.d.A.- fraktie informeerden naar de stand van zaken met de medezeggenschaps raden. De P.v.d.A. drong in deze aan op goede voorlichting ook aan ouders en personeel. Deze fraktie liet weten een passage over de integratie kleuter-lager on derwijs in de aanbiedingsnota te heb ben gemist. Gepleit werd voor een aparte nota met een overzicht van hetgeen is uitgevoerd en van datge ne, wat nog staat te gebeuren op het gebied van integratie. Vrijwillige betrokkenheid De C.D.A.-fraktie gaf te kennen de voorkeur te geven aan een vrijwilli ge betrokkenheid van de ouders bij het onderwijs. ,,Van een verplichte Sint Nicolaas in Noordgouwe Sint Nicolaas is zaterdag jl„ vlak voor zijn verjaardag, door de bevol king van Noordgouwe op enthousi aste wijze verwelkomd. Omstreeks half twee 's middags kwam de grote Kindervriend, onder goede be langstelling, aan op de Ring. Na een rondgang door het dorp per auto, be geleid door de plaatselijke muziek vereniging ,,Con Amore", werd hij in het dorpshuis officieel verwelkomd door mevrouw S. Loschacoff-de Kan- ter, wethoudster van onderwijsza ken. In het dorpshuis waren zo'n zestig kinderen aanwezig om met een mid- dagvullend programma de aankomst van Sinterklaas te vieren. Na het welkom van mevrouw Loschacoff werden enkele kinderen en ouderen bij de Sint geroepen om een pluim dan wel een vermanend woord in ontvangst te nemen. Na het vertrek van de Kinder vriend werd het programma voort gezet met het vertonen van enkele te kenfilms. Na de pauze, waarin de no dige verfrissingen werden genuttigd, was er voor de kinderen een playback-show. Alle deelnemende kinderen werden beloond met een ca deau. Voor de nummers een, twee en drie waren er kartonnen medailles ter herinnering aan hun ereplaats. Omstreeks vijf uur werd het feest af gesloten. de behuizing van de peuters wordt gehecht. In deze algemene beschouwingen werd verder ingegaan op de grote werkloosheid in deze regio. De P.v.d.A.-fraktie was van mening, dat er vooral iets gedaan moet worden aan de uitzichtloze situatie voor werkloze jongeren. De fraktie wilde weten welke konkrete maatregelen genomen zullen worden na gesprek ken met de I.S.D. over dit onder werp. De V.V.D.-fraktie informeerde naar een werkloosheidsprognose na de voltooiing van de Oosterschelde- werken. De S.G.P.-fraktie noemde de toene mende werkloosheid, vooral van jeugdigen een voortdurende zorg. Ook deze fraktie vroeg of er moge lijkheden zijn voor deze groep iets te doen, bijvoorbeeld inzetten bij de buitendienst (met behoud van uitke ring of een deel daarvan). belangstelling hebben wij nog wei nig resultaat gezien". Ondanks deze opmerking liet deze fraktie weten de medezeggenschapsraad een goede kans te zullen geven om zich waar te maken. De S.G.P.-fraktie vroeg zich af, of ondanks de 40,63 overschrijding per kleuter t.a.v. de rijks vergoeding, dat bedrag per kleuter niet te laag was. Geïnformeerd werd hoe het kol lege dacht over een eventuele verho ging. De S.G.P. sprak verder de hoop uit, dat de Stichting Begeleidings Cen trum Gereformeerd Schoolonderwijs in 1983 op dezelfde wijze gesubsi dieerd zal worden, als het afgelopen jaar geschiedde. De C.D.A.-fraktie vroeg zich in het kader van de integratie af of het ver antwoord is om door nieuwbouw een bestaand, nog goed funktionerend gebouw, ongebruikt te laten staan. De fraktie ging er vanuit, dat het moeilijk zal zijn de huidige kleuter school voor een ander doel, tegen een redelijke prijs af te stoten. Gevraagd werd of het kollege over meer infor matie dienaangaande beschikte. Gymzaal Het leek het C.D.A. geen goede oplossing de gymzaal te Nieuwer- kerk tot speellokaal in te richten, daar deze zaal zowel door de openbare- als door de bijzondere school wordt gebruikt. Nu voor de bijzondere school te Nieuwerkerk wel toestemming is gegeven om de kleuters onder te brengen in de bestaande school, leek het de C.D.A.- fraktie een oplossing om het noodge bouw, wat nu nog gebruikt wordt voor de huisvesting van de bijzonde re kleuterschool, te verplaatsen naar Sirjansland. Alvorens echter daartoe over te gaan, zal volgens deze fraktie een goede prognose gemaakt dienen te worden over het bestaansrecht van een geïntegreerde school in Sirjans land. Het C.D.A. meende dat zeker voor komen moet worden, dat in Ouwer- kerk de kleuterschool dicht moet, in aanmerking nemend het belang dat in Oosterland en Nieuwerkerk aan DUIVELAND - De frakties in de Duivelandse gemeen teraad zijn het eens met de plannen van het kollege tot uitbreiding van het gemeentehuis. Dat bleek donderdag avond tijdens de algemene beschouwingen van de vier raadsfrakties. Het CDA liet weten overtuigd te zijn van de noodzaak tot uitbreiding, maar drong wel aan op een goed overwogen plan. Tevens diende vol gens deze fraktie de vraag gesteld te worden of algehele nieuwbouw niet beter zou zijn dan een verbouwing van een pand dat vijftig jaar geleden is gesticht. De SGP meende, dat aan de voor gestelde uitbouw van het gemeente huis niet is te ontkomen. Geringe kosten De VVD liet weten de uitbreiding van het gemeentehuis met de huidige SCHOUWEN-DUIVELAND Kursus bijenteelt voor gevorderden Louis van Geffen en Theo de Kui per gaan in januari beginnen met een kursus bijenteelt voor gevorderden. Deelnemers moeten minstens één jaar in het bezit zijn van het diploma beginnerskursus. Geïnteresseerden voor deze kursus, die wordt georga niseerd door de ZLM, kunnen schrij ven naar; Postbus 49, 4325 ZG Renes- se. Alkoholkontrole In de nacht van zaterdag op zondag hield de Rijkspolitie een alkoholkon trole over geheel Schouwen-Duive- land. Er werden 4 rijverboden opge legd en 1 automobilist kreeg een proces-verbaal. ZIERIKZEE Auto opengebroken Een in de Beddeweeg bij De Steeg geparkeerd staande auto, eigendom van E. J. P. uit Nieuwe Tonge, is za terdagnacht opèngebroken door een zijruitje te vernielen. Alle papieren werden gestolen evenals 3 cassette bandjes. De radio werd beschadigd, maar niet meegenomen. Vergadering Kommissie Onderwijs De kommissie Onderwijs verga dert dinsdagavond 7 december in de raadzaal van het stadhuis. De verga dering is voor iedereen vrij toegan kelijk. De agenda vermeldt onder meer: medezeggenschap in het onder wijs, petitie expressievakken ZDASG, concept statuten samenwer kingsschool MTO/MEAO, uitbrei ding en aanpassing J. L. de Jonge- school en herbezinning op het vak onderwijs. BURGH Trekking Sinterklaas-aktie In café-bar De Westhoek werd za terdag de tweede trekking van de door de Middenstandsvereniging Burgh-Haamstede georganiseerde Sinterklaas - aktie gehouden. Veel belangstellenden waren aanwezig. De voorzitter J. W. Geleijnse sprak een welkomstwoord en deelde mede dat opnieuw 25 rollades, 25 taarten, De aankomst van Sinterklaas bij het dorpshuis in Noordgouwe. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De heer J. v. d. Maas (C.D.A.) infor meerde naar aanleiding van dit voor stel of deze wijziging gevolgen zou hebben voor belasting van de land bouwgronden. Raadsvoorzitter bur gemeester J. van Bommel lichtte toe, dat hier slechts sprake was van een zuiver administratieve wijziging. Vrees Wethouder J. Op 't Hof vulde aan. dat in de agrarische sektor ten on rechte de vrees is gewekt, dat ten ge volge van de overdracht van wegen aan het rijk, ook de landbouwgron den voor de onroerend-goedbelasting belast zullen worden. ..Een overdre- i ZIERIKZEE - Groot was de ontstel tenis vrijdagochtend in kleuter school „Onder de wieken", toen Sin- j v terklaas moest meedelen dat er één Pieterknecht zoek was geraakt. Het bleek juist de „Pakjes-Piet" te zijn. Een Sinterklaasfeest zonder pakjes dus, althans daar zag het lange tijd naar uit. Maar even later kwam de postbode melden dat hij voor de school een heel groot pak in de auto had. Kinderen en ouders togen daar op naar het schoolplein om mee te helpen het pak naar binnen te dra gen. Toen de doos eenmaal open was (vol pakjes) zagen de kinderen een slapende. pakjes-Piet onderin de doos. De Piet bleek vermoeid te zijn van het vele werk en was bij zijn werkzaamheden in slaap gevallen! De kinderen beeldden een opzeg-vers uit en deden een dansje. Op de foto's: de postbode met het grote pak en Zwarte Piet die uit de kist komt. congiërgewoning af te wachten en zei te hopen dat met geringe kosten een optimale verbetering zal plaatsvin den. De PvdA liet weten inmiddels overtuigd te zijn van het feit, dat het betrekken van de conciërge-woning, de meest eenvoudige en waarschijn lijk de goedkoopste is. Wel betreurde de PvdA het, dat de gemeentebode nu noodgedwongen naar andere woonruimte moet omzien en verder zag deze fraktie de verzorging van de inwendige mens voor de toekomst wat somber in, omdat volgens haar de koffie uit een automaat nooit zo lekker kan zijn als die van de heer Bolijn 10 prijzen van 25,—, 5 van 50,—, 3 van 100,— en 1 van 250,— getrok ken gingen worden. De man waar het deze middag om ging was de pen ningmeester J. J. J. Verton, die uit de geweldige hoeveelheid zegelkaarten de prijswinnaars trok. De 250,— was voor F. Rese uit de Meidoomweg. De penningmeester deelde nog mede dat de Middenstand er dit jaar een prijzenpot van 10.000,— voor overheeft om de bur gerij van Burgh-Haamstede te dan ken voor hun steun. Met een derge lijk sukses kan nu al gezegd worden dat er in 1983, ondanks de minder rooskleurige toestand, opnieuw een dergelijke aktie georganiseerd zal worden. Zaterdag a.s. volgt de derde en laatste trekking, dan in hotel Bom, waar wethouder Padmos o.a. de 1000,— gaat trekken. Het bestuur wijst de burgerij er op dat op deze za terdag de taarten (50) en evenveel rol lades ter plaatse aanwezig zijn en zo mee genomen kunhen worden. BURGH-HAAMSTEDE Gezamenlijk koncert Ten bate van het interieur van het nieuwe dorpshuis wordt vrijdag avond 10 december een koncert gege ven in de Gereformeerde kerk van Haamstede. Medewerkenden zijn: „Het Valcooch-ensemble", het vrouwen koor van de Ned. Ver. van Huisvrou wen, het interkerkelijk kerkkoor van Haamstede, zangvereniging „Nu met Hope" uit Burgh en de Kon. Muziekvereniging „Witte van Haemstede". De avond wordt gepre senteerd door mevrouw J. Bliek. Voor tijd: zie agenda. HAAMSTEDE Sinterklaas bij de Huisvrouwen Sinterklaas was vorige week op be zoek bij de afd. Westerschouwen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. In „De Graaf van Haamstede" werd hij bij zijn binnenkomst met zijn knecht, luid toegezongen. Een ouderwets kopje chocolademelk vormde de omlijsting van het uitde len der pakjes. Het oudste lid, mevrouw Schaleven-Leijdekker stal de show door spontaan twee oude liedjes voor te dragen. Een extra presentje was er voor de muzikale begeleidster van het Huisvrouwenkoor mevrouw E. Vos-Simons en voor de drie dames die regelmatig de koffie verzorgden. Sinterklaas viel zelf in de geschen- Vrijdag bracht Sint Nicolaas, ver- een gezelgd door twee zwarte Pieten een viei bezoek aan de scholen te Renesse. 's teei Ochtends kwam eerst kleuterschool de J „De Duinkonijntjes" aan de beurt. De Sint arriveerde daar tegen kwart Nas voor tien. Buiten werd hij verwel komd door juffrouw Nelle en de 's oudste kleuters. re s de S Eenmaal binnen bracht Sint eerst sen, een bezoek aan de jongste kleuters in trol de klas van juffrouw Tineke. Van- met zelfsprekend werd er gezongen, de die kinderen mochten de Sint enkele „Gc vragen stellen en ze speelden voor vop hem het sprookje „Doornroosje". In de 1 groepjes mochten de kleintjes bij de zelf Sint komen. En aan het slot van het lanj bezoek deelde Sint persoonlijk ka- van dootjes uit. zieij Na dit bezoek ging de Sint naar de met klas van de oudste kleuters. Na een wei welkomstwoord door de juf werd Oj ook door deze kinderen gezongen en sch( een verhaaltje gespeeld. En natuur- Zwi lijk had de Sint ook voor de kinderen mei BRUINISSE - „Als een ouwe schuur eenm sen", was één van die typisch leuke uitspral voering „Kontakt met Kootje" dat de ton Bruinisse op een vlotte en humoristische w vol Dorpshuis zette. DUIVELAND - De gemeenteraad van Duiveland ging donderdagavond met algemene stemmen akkoord met het voorstel tot wijziging van de verordening onroerend- goedbelasting. ven angst", volgens de wethouder, omdat er geen enkele aanwijzing is, dat dit inderdaad zal gebeuren. De raad besloot verder over te gaan tot stichting van een speel c.q. werklokaal ten behoeve van het openbaar kleuteronderwijs hij de openbare lagere school aan de Weststraat te Nieuwerkerk. Tevens werd besloten het noodlokaal aan de Ribesstraat te onttrekken aan het on derwijs. De voorzitter liet de heer L. Meer man (S.G.P.) desgevraagd weten, dat nog geen nadere gegevens verstrekt konden worden of de aanpak van de gymzaal te Nieuwerkerk binnen- of buitenverbouwing betreft. De uitspraak sloeg op het tempera ment van de al wat oudere Willem, een vrijgezelle boekhouder. Dit type werd schitterend neergezet door H. ken, want van de presidente, me vrouw Den Hamer-de Feijter mocht hij een cadeau-bon in ontvangst ne men. Mét bingo, een drankje en een hapje werd deze Sinterklaas - avond besloten. RENESSE Achtervolging na aanrijding Op de Laonc reed vrijdagavond te 18.05 uur C. J. D. uit Scharendijke. toen een hem tegemoetkomende auto midden op de rijweg bleef rijden. De auto's raakten elkaar maar de voor D. nog onbekende automobilist reed door. D. keerde en haalde de an der in bij de Lange Rcke. Deze stopte en zei dat hij geen tijd had en reed weer verder. Tot driemaal toe haalde D. hem in en bij de laatste maal reed hij hem klem en toen arriveerde ook de politie. De vreemdeling was P. V uit Haarlem die postief reageerde op de blaasproef, aldus de politie. BRUINISSE Sinterklaaskado Een goede traditie moet je niet ver anderen. Met deze oude Chinese spreuk in het achterhoofd hebben de Bruse ondernemers weer een jaar lijks onderdeel van de Sinter- klaasAktie voltooid. Vrijdag -kregen namelijk alle be jaarden van „In 't Opper" een heer lijk pak spekulaas aangeboden, wat ook nu weer goed in de smaak viel. 't Vie lief (me en tie. A. vrit Yv. en s ze 1 in kw Boi E voc kw lev- C. het kw „Z< kin (mc doe O ker nes en 1 ren je I cnii ges opi hel nee E doe Ha spe ten d. d Zij doi 4 BRT staatr op de beroe van d den in De pa om opscl vissers a Zij wi deregelii staat, da getast al ling ove gevist. Dit is want eei dingseis Mr. Bi spraak d Zuijden, het mini serij, die dat voo oestervie ministra HAAMS Brandj In de dag, te 0 gealarmt schuurbi bij J. P. De brr slechts e een stul van P. schuurtj' de brand snel uit, zoek ins is nog on eigendor verbram 3 mJ. Luim ei bij Sint Dat nii lijk iem vrijdag personee te West* meenteh Bij zij gevoelig dat men om de tr VLISS de voorf gen tuss CVC. en den heb schorten De Be delaars 1 de bonde in Neder de ex-A meer hoe strenge alleen vc de Belgi: opgehevt namelijk door het het in VI wezenpe: nende pc singse pc in zijn li kollega's te houdt worden g Geen gei Volgen de Belgi ANTU gedaan t monstra den en n Volgen aan de z wonden, monstrai Bijna f ken. met door de v terwijl z voor buil Bijna VTRE' gif door vond t di zullen ri. Volgen heefl de rende dt treinen u en vanaf TEE lie het gehe K 4 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3