Russische troepen blijven voorlopig in Afghanistan Geen koncessies aan Denemarken inzake vis AGENDA Samenwerking EG en YS op landbouwgebied Toestemming tot inbedrijfneming snellee kweekreaktor Kalkar President van Pakistan: Habib en Draper voor overleg naar Washington Defensie wil nieuwe order van 12 F-16's Tientallen gewonden na treinbotsing in West-Duitsland Nieuwe operatie bij man met kunsthart Andropov „hecht belang" aan kernvoorstellen Reagan „Flitsen visserijakkoord voor kerst Geen overeenstemming over koopkrachtontwikkeling 1983 Lagere uitkering werkloze jongeren uiterlijk per 1 maart 2 WASHINGTON - Het is niet waarschijnlijk dat de Sowjet-Unie haar solda ten in de nabije toekomst uit Afghanistan zal terugtrekken, verklaarde presi dent Mohammed Zia-Ul-Haq van Pakistan maandag in een vraaggesprek naar aanleiding van zijn bezoek aan de Verenigde Staten. De president zei verder tegen ,,U.S. News and World Report", dat zijn be trekkingen met de Verenigde Staten heel goed waren. Hij verklaarde dat Pakistan pro beerde door onderhandelingen via de Verenigde Naties het vertrek van de Russische troepen uit Afghanistan te bereiken, maar: „op het ogenblik kan ik niets voorspellen. Ik ben van aard een zeer optimistisch mens, maar in dit geval die ik geen spekta- kulaire ontwikkelingen op afzienba re termijn". Zia zei dat hij de terugkeer naar Afghanistan wilde regelen van de 2.800.000 Afghanen die sinds de oor log in dat land naar Pakistan zijn uit geweken. Hij voegde er aan toe dat hij geen kompromis zou sluiten wat betreft zijn beginsel dat de Sowjet- Unie niet het recht heeft militair in te grijpen in de zaken van een ander land, ook wanneer dit een buurland van de de Sowjet-Unie is. „Afgezien daarvan stemmen wij in met het beginsel dat de Sowjet-Unie zelfs een zeer pro-Russisch Afgha nistan als buurland zou kunnen heb ben", aldus de generaal. WASHINGTON - PhUip Habib, de speciale gezant van president Rea gan voor het Midden-Oosten, is voor overleg naar Washington terugge roepen. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse zaken zaterdag meegedeeld. Morris Draper, de helper van Habib, is eveneens naar Washington terugge keerd. Volgende week zullen Habib en Draper besprekingen voeren met de Amerikaanse autoriteiten. Het mini sterie van Buitenlandse zaken gaf geen nadere bijzonderheden over het terugroepen van Habib en Draper. In de afgelopen dagen bezochten zij in het kader van hun Pendeldiplomatie Israël en verscheidene Arabische hoofdsteden. Eerder in de week voer de Habib in Rome overleg met de Italiaanse autoriteiten. De Pakistaande betrekkingen met de Verenigde Staten zijn volgens Zia- Ul-Haq verbeterd sinds president Reagan in het Witte Huis zetelt. „In het verleden legden wij altijd twee maatstaven aan: duurzaamheid en geloofwaardigheid. Ik ben van mening dat de regering-Reagean tot dusver aan beide is tegemoetgeko men", aldus de president. Hij drong er bij Washington op aan meer druk uit te oefenen op Israël wat erkenning van de rechten van de Palestijnen betreft. Over zijn eigen land zei hij dat hij hoopte over twee of drie jaar parle mentsverkiezingen te houden en dat zijn staat van dienst ten aanzien van de mensenrechten beter was dan die van vorige regeringen. Europese top KOPENHAGEN - Denemarken hoeft voor de volgende visserijraad die 21 december in Brussel wordt gehouden, geen concessies te verwachten van de andere negen lidstaten van de Europese gemeenschap. Dit heeft de Britse premier, Margaret Thatcher, zaterdag duidelijk gemaakt na afloop van de Europese top, de bijeenkomst van regeringsleiders en ministers van Buiten landse zaken van de tien. De Britse premier gelooft niettemin dat de Denen in Brussel akkoord zul len gaan met een gemeenschappelijk visserijbeleid. Haar Deense kollega, Poul Schluter, heeft Thatcher zater dagmorgen om een verdere verduide lijking van het Britse standpunt ge vraagd. Mevrouw Thatcher is „graag bereid" die verduidelijking te geven maar vertelt erbij dat het nog eens het uiteenzetten van een al bekend stan- punt zal zijn. „Nieuwe concessies zijn uitgesloten". De Deense premier verklaarde za terdagmiddagdat hij niet bereid is mee te doen aan spelletjes waarbij getwist wordt over de betekenis van een woord Hij weigerde in te gaan op vragen wat de Denen met verduidelij king bedoelen. Tegen zijn eigen land genoten zei Schluter evenwel tijdens een besloten persconferentie dat hij meer van vis afwist dan Thatcher. Op merkingen van Thatcher dat geen con- ceccies mogelijk zijn. De Deense vis sers willen 20.000 ton makreel per jaar vangen ten Westen van de Schotse kust, terwijl het uiterste bod van de andere lidstaten 7.000 ton is wees hij van de hand Voor 21 december zou de Europese commissie, het dagelijks be stuur van de EEG, nog maar eens een verzachting van het Britse standpunt moeten gaan bepleiten, aldud de Deen se minister-president Tijdens de ge zamenlijke perscoferentie wees Schluter de Internationale pers op het grote belang van de gemeenschappe lijke visserijpolitiek. DEN HAAG - Defensie is van plan dit jaar een vervolgbestelling van twaalf straaljagers van het type F-16 te plaatsen bij de Amerikaanse vlieg- tuigfabriek Lockheed. Daarmee is 510 miljoen gulden gemoeid. Een de- finitief besluit over de bestelling zal het kabinet deze week nemen. DEN HAAG - De politie van Den Haag heeft dit weekeinde een 39- jarige man uit die stad aangehouden die ervan wordt verdacht zijn 25- jarige vriendin een aantal dagen in zijn woning te hebben opgesloten en met een vuistvuurwapen enkele ma len in hoofd en hals te hebben gescho ten. De vrouw is in het ziekenhuis op genomen. HIMMIGHAUSEN - Bij een fronta le botsing tussen twee personentrei nen in de buurt van Himmighausen {tussen Bielefeld en Kassei) en de Bondsrepubliek zijn zaterdag 24 per sonen gewond geraakt. Van hen zijn drie er ernstig aan toe. Dit heeft een woordvoerder van de Westduitse spoorwegen meegedeeld. De twee locomotieven botsen op el kaar, terwijl ze allebei een snelheid hadden van 30 a 40 km. Door de bot sing ontspoorden beide locomotieven en twee rijtuigen. De oorzaak van de treinbotsing is onbekend. SALT LAKE CITY - De 61-jarige dr. Barney Clark, die afgelopen don derdag als eerste mens een kunsthart kreeg, is zaterdag opnieuw geope reerd. Volgens de behandelende artsen was de operatie nodig omdat er lucht uit zijn longen ontsnapte. Bij het in planten van het kunsthart zijn er vol gens de artsen waarschijnlijk kleine sneetjes in de longen ontstaan, toen de slangen werden bevestigd die het kunstmatige hart met een luchtpomp buiten het lichaam verbinden. Die luchtpomp drijft dat hart aan. In de tweede operatie zijn de sneet jes weer dichtgenaaid, zodat er geen lucht mee uit de longen kan ontsnap pen. ZIERIKZEE - In een tuin aan de Lan ge Blokweg signaleerde onze foto graaf dit weekend reeds het eerste sneeuwklokje, te vroeg voor een len- teboodschap. maar misschien reeds een lichtpuntje in de donkere dagen voor Kerstmis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Iedere maandag Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Maandag 6 december Zierikzee Iona, Poststraat 25. Dia-avond over Findhorn. 20.00 uur. Marktzicht. Fraktievergadering P.v.d.A. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. 19.30 uur. Raasvergadering. Er moet nog worden gesproken over de vraag ten laste van welke begroting de 33 miljoen gulden komen, die de order meer kost omdat de Nederland se industrie in de produktie deel neemt, zo zei vice-premier Van Aar- denne, Door die deelname krijgt de Nederlandse industrie - met name Fokker en DAF - voor 258 miljoen compensatieorders, wat in de periode '83 tot en met '87 negenhonderd man- jaren werk oplevert WASHINGTON - Sowjet-partijlei- der Yuri Andropov „hecht belang" aan de voorstellen die president Rea gan op 22 november in een rede deed om het vertrouwen tussen beide kernmogenheden te vergroten ten einde het gevaar van een kernoorlog te verkleinen. Het antwoord op de voorstellen is binnen, maar ik heb me er nog niet mee kunnen bezighouden, zo verklaarde de Amerikaanse president zaterdag bij terugkeer van zijn Zuidamerikaanse rondreis in Washington. De vertrouwenwekkende maatrege len die Reagan voorstelde omvatten uitwisseling van gegevens over strate gische wapens, aankondiging van oe feningen en lancering van raketten zo wel 5s het gebruik van de directe telefoonlijn tussen Witte Huis en Kremlin. PARIJS - De Europese Gemeen schap en de verenigde Staten zijn tot de konklusie gekomen dat het beter is op landbouwgebied samen te wer ken dan het op een konfrontatie te la ten aankomen. Dit is vernomen in Parijs, waar de ministers van land bouw van de OESO (Organisatie voor Ekonomische Samenwerkingen Ontwikkeling) twee dagen hebben beraadslaagd over agrarische proble- Volgens de zeglieden betekent dit niet dat de Verenigde Staten hun be zwaren tegen het Europese land bouwbeleid hebben opgegeven. In de handelskonferentie van de GATT (Algemene overeenkomst inzake ta rieven en handel) van de vorige week in Genève kwam het tot een hooglo pende ruzie tussen de VS en de EG over de exportsubsidies die de ge meenschap verleent om haar land bouwoverschotten op de wereld markt te kunnen slijten. In de OESO- vergadering gaat het volgens de zegslieden veel kalmer toe. Oneens In Washington is men er overigens nog steeds van overtuigd dat de ex portsubsidies van de EG voor een be langrijke vermindering van het Amerikaanse aandeel in de markten voor tarwe, bloem, pluimvee, vlees en zuivelprodukten hebben gezorgd. De schade zou in de miljarden lopen en de prijzen van landbouwproduk- ten in de Verenigde Staten zouden door de Europese subsidies tot het laagste peil sinds de jaren dertig zijn gedaald. In de Europese Gemeenschap is men het met deze zienswijze volledig BONN - Na jarenlange strijd heeft het parlement van de Duitse Bondsrepu bliek vrijdag de weg geopend tot een mogelijke Inbedrijfneming van de om streden snelle kweekreaktor in Kalkar (Noordrijn-W'estfalen). Do meerderheid van de konserva- tief-liberale coalitie keurde de ophef fing goed van het eind 1978 bestaan de politieke parlementaire voorbe houd Een motie van de oppositie, de sociaal-demokraten. het voorbehoud voorlopig te handhaven wegens nog onopgeloste vraagstukken van eko nomische bedrijfsvoering, veiligheid en financiering van het projekt van 6.5 miljard mark, kreeg geen meer derheid Voor de CDU/CSU wees de woord voerder voor wetenschappelijk on derzoek, Christian Lenzer, erop dat het in bedrijf nemen wat veiligheid betreft politiek te verantwoorden is. Weliswaar moet het in bedrijf nemen in verscheidene etappes worden uit gevoerd. zei hij, om stapsgewijze ver kregen ervaringen toe te kunnen pas sen en de opleiding van het personeel zo grondig mogelijk te kunnen laten verlopen. uit het buitenland KOPENHAGEN - Nederlands voor- malige minister van buitenlandse za ken, Max van der Stoel (PvdA), is geen kandidaat meer voor de functie van hoge commissaris voor de vluchtelin gen van de Verenigde Naties. „De - kandidatuur van Van der Stoel bestaat niet meer, want de secretaris-generaal van de VN heeft de Deense diplomaat Poul Hartling voorgedragen voor een tweede ambstermijn", aldus de huidi ge minister van buitenlandse zaken, Hans van den Broek, zaterdag in Ko penhagen. MOSKOU - Kostia Slavin is een Sowjetrussisch wonderkind. Hij is toegelaten tot de geneeskundige fa culteit van Azerbeidsjan in Centraal- Azië, nadat hij op 12-jarige leeftijd met lof zijn middelbare studie had afgesloten. Volgens het Sowjetrussi- sche persbureau Novosti had Slavin al heel vroeg de wens te kennen gege ven dokter te worden en las hij een verhandeling over moleculaire gene tica toen zijn vriendjes nog met knik kers speelden. WEST-BERLIJN - Driehonderd Oostduitse meisjes hebben laten we ten dat zij aan de hand van de militaire-dienstplichtwet die in maart van dit jaar in de DDR van kracht werd, weigeren zich onder de wapenen te laten roepen wanneer dat nodig wordt gevonden, berichte zon dag de linkse,, Tageszeitung" in West-Berlijn. ROME - Tot ontsteltenis van lief hebbers van Italiaanse wijnen is het voortaan bij de wet toegestaan wijn te verpakken in kartons en plastic. De maatregel, die overigens alleen voor eenvoudige land- en tafelwijnen geldt, is voorlopig van kracht tot eind 1984. MADRID - In de grote Spaanse ge vangenis in de wijk Carabanchel in Madrid is zondagochtend een tunnel ontdekt van tien meter lengte en een breedte van 50 cm. In de gang trof men zaklampen, werkkleding en graafwerktuigen aan. Volgens het gevangenispersoneel is de tunnel wellicht het werk van leden van de militante Baskischc organiosatie ETA-MOnder de 2.000 bewoners van de gevangenis bevinden zich onge veer 80 aanhangers van deze verbo den groepering. HARARE Ex-premier Ian Smith van Rhodcsië heeft zondag ver klaard. dat de politie van wat thans Zimbabwe heeft zaterdag een inval gedaan in zijn huis bij de stad Gweru en partikuliere papieren in beslag ge nomen heeft, waaronder stukken over zijn tijd als premier. Smith, 63, zag vorige week door de huidige re gering van premier Robert Mugabe zijn paspoort voor onbepaalde tijd ingetrokken wegens kritiek op Zim babwe tijdens bezoeken aan de VS en Engeland. KOPENHAGEN - De regeringslei ders en ministers van buitenlandse zaken van de tien landen van de EEG hopen dat een visserij-akkoord voor 21 december rond is. De Nederlandse premier, drs. Ruud Lubbers, verklaarde tijdens de Euro pese top in Kopenhagen, dat hij en zijn kollega's vinden dat het weinig zin heeft opnieuw het akkoord open te breken waar alle lidstaten behalve Denemarken het over eens zijn. „Als de lidstaten nationaal hun vis serijpolitiek gaan definieren dan is daar niemand mee geholpen, ook in Denen niet", aldus de Nederlandse bewindsman. Ook in kringen rond de delegatie van de Bondsrepubliek ei> kende men dat de Deense regering het moeilijk heeft bij het verkopen van het Europese visserij-akkoord aan hun vissers. De Duitsers vinden dat geen enkele lidstaat druk moet uitoefenen, maar verwachten dat de Denen „voor kerst, tot een positieve beslissing ko men. Dorpshuis. Vergadering Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen- Duiveland. 19.30 uur. Scharendijke „de Putmeet". Woningbouwvereni ging „Beter Wonen, voor leden die wonen in de distrikten Brouwersha ven, Midden- en Westerschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Raadsvergadering ge meente Brouwershaven. 19.30 uur. Dinsdag 7 december Zierikzee Stadhuis. Openbare vergadering kommissie onderwijs. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouwbej aardensoos, aanvang 14.30 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Bij eenkomst Hervormde Vrouwenver eniging „Helpt Elkander". 19.30 uur. Woensdag 8 december Zierikzee Raadzaal Stadhuis. Vergadering kommissie middenstand. 16.30 uur. ISD. Vergadering. 19.15 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bestuurs vergadering Stichting. 19.30 uur. „Huis van Nassau". V.V.D.-fraktie- bestuursvergadering. 19.30 uur. DEN HAAG - De regering en sociale partners zijn het zaterdag in Den Haag niet eens geworden over een rechtvaardiger inkomensontwikkeling voor 1983. Het kabinet zal nu zo spoedig mogelijk een besluit nemen over de verde ling in dc koopkrachtoffers. Dat besluit zal nog voor het kerstreces aan het parlement worden voorgelegd, zo zei minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid zaterdag na afloop van het overleg. De vakbeweging, die zijn alterna tieve voorstellen door het kabinet verworpen zag, zal de grote kamer- frakties benaderen in de hoop die voor haar ideeën te winnen. FNV- voorzitter Wim Kok meende dat de regering de laagstbetaalden welis waar in enige mate tegemoet wil ko men, maar volstrekt onvoldoende. De hogere inkomens leveren onvol doende in om van een rechtvaardige verdeling te spreken, zo zei hij. De werkgevers menen dat de schijnwerper te eenzijdig op het in komensbeeld is gericht en de slechte positie van het bedrijfsleven buiten beeld is gebleven in de diskussie. Kosten gemoeid met een andere in komensontwikkeling moeten niet ten laste van de bedrijven komen, zo zei VNO-voorzitter Van Veen. De Graaf schrijft dat in een brief die hij vrijdag heeft gestuurd naar de So ciaal Economische Raad SER). Hij wil uiterlijk half januari het advies van de SER hierover binnen hebben. De staatssecretaris wilde de maat regel aanvankelijk al op 1 januari in laten gaan, tegelijk met het intrekken van de RWW-uitkering aan werkloze schoolverlaters van zestien en zeven tienjaar die nog thuis wonea Over het laatste zal de SER nog tydig een advies kunnen uitbrengen, namelijk op 17 december. Voor de rechten van werk- Nieuwerkerk Dorpshuis. Woningbouwvereniging „Beter Wonen", voor leden die wo nen in de distrikten Bruinisse en Duiveland. 19.30 uur. Donderdag 9 december Zierikzee Eethuis Marktzicht. Ledenvergade ring P.v.d.A. 20.00 uur. Minderbroederstraat 52. CDA-Vrou- wenberaad, 20.00 uur. Nieuwerkerk Kerk, Stationsstraat 9. Ledenverga dering Staatkundige Studievereni ging. 19.45 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Lezing Refor matorisch Contact Schouwen-Dui- veland. 19.45 uur. Vrijdag 10 december Haamstede Gemeentehuis. Openbare vergade ring kommissie sport-, jeugd en kul- turele zaken. 19.30 uur. Gereformeerde kerk. Gezamenlijk koncert. 19.30 uur. Pleintheater „Aquadelta". Algeme ne vergadering Cebeco Zuidwest. 13.30 uur. Zaterdag 11 december Nieuwerkerk Dorpshuis. Postduivenshow. 14.00 - 22.00 uur. Zondag 12 december Zierikzee Poppentheater „Alteklein". Voor stelling „De verre reis van Joris Jan". 14.30 uur. Maandag 13 december Zierikzee Ziekenhuis. Lezing over borstkan ker. 14.00 uur. „Huis van Nassau". Woningbouw vereniging „Beter Wonen", voor le den die wonen in Zierikzee en buiten Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Iona, Poststraat 25. avond. 20.00 uur. Scharendijke Ontmoetings- Raadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering onder- wijskommissie Duiveland. 16.00 uur. Woensdag 15 december Dreischor „De Drie Schapen". Algemene leden vergadering „Landbouwvereniging Dreischor". 19.30 uur. Donderdag 16 december Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. 19.30 uur. Raadsvergadering. Staatssekretaris De Graaf DEN HAAG - Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegen heid wil dat jongeren beneden de 23 jaar die werkeloos worden uiterlijk per 1 maart nu hun ww-uitkering (als zij lang genoeg gewerkt hebben om die te krijgen) rechtstreeks In de bijstand vervallen. Vrijdag 17 december Noordgouwe Dorpshuis. Klaverjassen. 20.00 uur. Zaterdag 18 december Zierikzee „Mondragon". Expositie schilderijen kursisten Ad Zuiderent. 15.00 - 21.00 uur. Zondag 19 december Zierikzee Poppentheater „Alteklein". Voor stelling „De verre reis van Joris: Jan". 14.30 uur. Maandag 20 december Zierikzee „Huis van Nassau". Familie-avond „Philatelica". 20.00 uur. Vrijdag 24 december Zierikzee Gasthuiskerk. Dienst Interkerkelijf ke Werkgroep Zierikzee. 19.30 uur. Dinsdag 28 december Zierikzee Poppentheater „Alteklein". Voori stelling „Wolkje Wit". 14.30 uur. Woensdag 29 december Zierikzee Poppentheater „Alteklein". Voor stelling „Wolkje Wit". 14.30 uur. Donderdag 6 januari Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Donderdag 20 januari Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur loze jongeren onder de 23 wil de SER iets meer tijd hebben. H(j heeft De Graaf daarom gevraagd om enig uit stel wat deze heeft gehonoreerd. Op het ongenblik hebben jongeren over de 23 jaar als zijn werkloos worden dezelfde rechten als alle andere werk lozen, namelijk een half jaar WW (80 procent van het laatste inkomen), dan twee jaar WWV (75 procent) en ten slotte de bijstand. In de plannen van De Graaf verdwijnt het recht van werklozen die jonger zijn dan 23 jaar op de WWV-uitkoring. (01110) 6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Redaktie (niet voor bezorging), na 17 30 uur (01110) 5396 (01112) 1774. (01110)6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18 30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2