Snel geschillenregeling voor ambtenaren Braks: terughoudend prijsbeleid EEG enig begaanbare weg Nieuwe voorzitter CNV-bond CFO Leeftijds- afhankelijke kinderbijslag Canada en de zeehonden Kolencentrale Borssele moet rookgassen voor helft ontzwavelen Ontslagen bij glasfabriek Sas van Gent Prijsbeheersing lanbouwgrond DAVID LEAN'S FILM ÜOKTeR ZJilAGO Landbouwbegroting WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK AGENDA Jeugdsozen in het weekeinde (01110) 6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 UTRECHT - Er moet zo snel mogelijk een geschillenre geling komen voor ambtenaren. Die mening uitte de toe komstige voorzitter (per 1 januari) van de CNV-bond CFO (overheidspersoneel, gezondheidszorg, welzijn en sociale werkvoorziening), A. C. de Jong, donderdag in Utrecht op het fusiecongres van de CFO. De Jong ziet een geschillenregeling als een waarborg tegen inbreuken op rechtspositieregelingen en afspraken. DEN HAAG - De Tweede Kamer aanvaardt het voorstel van staatsse- kretaris De Graaf (sociale zaken) om de kinderbijslag per 1 januari zo te wijzigen, dat de bijslag voor kinde ren van 0 tot 6 jaar op zeventig pro cent uitkomt, voor kinderen van 6 tot 12 op honderd en van 12 tot 18 jaar op 130 procent. Dit bleek dinsdagavond bij de be handeling van een wetsvoorstel daarover, dat De Graaf nog als mi nister van sociale zaken in het derde kabinet Van Agt had ingediend. De meeste frakties vinden dat de scheve verhouding die ontstaat voor kinderen boven achttien jaar, wel en niet studerend, snel moet worden veranderd. De C.D.A.-er Hermsen diende met steun van de V.V.D.- fraktie een motie in met het verzoek aan de regering nog in de loop van volgend jaar een wetsontwerp in te dienen over een nieuw stelsel van studiefinanciering, dat zonder extra kosten voor de overheid zou kunnen worden uitgevoerd. Staatssekretaris De Graaf wil de kinderbijslagbedragen zo geleidelijk aan aanpassen, zonder dat het de overheid extra geld kost, dat de nieu we regeling in zijn volle effekt in 1988 werkt. Van dit kabinet valt geen enkel voorstel tot invoering van een inko mensafhankelijke kinderbijslag te verwachten. Staatssekretaris De Graaf (sociale zaken) zei dit woensdag tijdens de af ronding van het debat over de invoe ring daarvan. Flitsen uit het buitenland JERUZALEM - De militaire autori teiten in Israël bestrijden de juist heid van de officiële opgave van Li banon over de verliezen onder de burgerbevolking sinds het begin van de Israëlische inval. In een verkla ring van het Israëlische leger wordt gezegd dat de Libanese cijfers sterk overdreven zijn. LONDEN - De bankschulden van de Britse boeen zijn opgelopen tot het nog niet voorgekomen bedrag van vier miljard pond sterling (onge veer 17,7 miljard gulden) en een kwart van de agrarische inkomens in Engeland gaat op aan rentebetalin gen. John Page, president van Agri cultural Mortgage Corporation, heeft dit woensdag meegedeeld op een bij eenkomst van landbouwkundigen in Londen. WASHINGTON - Senator Edward Kennedy heeft woensdag bekendge maakt dat hij om familieredenen in 1984 géén kandidaat voor het presi dentschap zal zijn. De democratische senator, die het mis gaan van zijn hu welijk en gesprekken met zijn kinde ren aanhaalde, zei: ,,lk zal in 1984 geen kandidaat zijn voor het presi dentschap van de Verenigde Staten". Hij zei dat de politieke overwegin gen voor kandidaatstelling sterk wa ren, maar dat hij een besluit had moeten nemen op nog andere dan al leen politieke gronden en hij sloot meedoen in 1988 niet uit. BRUSSEL - De onderhandelingen in Genève over vermindering van de middellange-afstandsraketten in Eu ropa zijn tot nu toe teleurstellend verlopen. Wanneer eind volgend jaar geen akkoord zal zijn bereikt, zal de NAVO beginnen met de plaatsing van de eerste kruisraketten en Pers- hings II. GENÈVE - De INF-onderhandelin- gen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie die in Genève worden gehouden, zijn verdaagd tot 27 janua ri volgend jaar. Verwacht wordt dat ook voor het start-overleg tussen de twee mogendheden over het terug brengen van de strategische bewape ning. dat eveneens in Genève plaats vindt. tot een kerstreces zal worden besloten. Rekordworp van zeug in Spanje MADRID - Een zeug in Sahe- lices de Sabero in de Spaanse provincie Leon heeft naar alle waarschijnlijkheid een we- reldrekord gevestigd door in één worp 37 zwijntjes ter we reld te brengen. Een nest van meer dan 20 wordt al uitzon derlijk gevonden. Helaas kwamen maar 15 jon gen levend ter wereld en daar van gingen er 13 kort na de ge boorte dood Nu komt dat soort inbreuken vol gens hem vor met de regelmaat van de klok. Als voorbeelden noemde hij aanslagen op het trendbeleid (het volgen door het overheidspersoneel van de arbeidsvoorwaarden in het partikuliere bedrijfsleven), op ver schillende rechtspositieregelingen, op de ziektekostenregeling en op de pensioenen. Nieuwe vorm Een geschillenregeling moet vol gens de nieuwe CFO-voorzitter het sluitstuk zijn van een nieuwe vorm van overleg tussen de minister van binnenlandse zaken en de centrales van overheidspersoneel. De partijen moeten gelijkwaardiger worden. Nu kan de minister na overleg met de centrales nog eenzijdig de arbeids voorwaarden opleggen. Minister Rietkerk van binnenlandse zaken VATICAANSTAD - Paus Johannes Paulus II heeft woensdag gezegd dat hij het eens is met de kardinalen, dat de gelovigen op de hoogte gesteld moeten worden van de economische problemen van de kerk. In een toespraak tot Belgische journalisten zei de Paus dat het nodig was dat het kerkvolk op weloverwogen wijze werd ingelicht over de behoeften aan en het gebruik van de financiële mid delen. De kardinalen die de laatste dagen in plenaire vergadering in Va ticaanstad zijn bijeen geweest, zei hij, gaven van wijsheid blijk toen zij voor openheid pleitten. QUEBEC - Het parlement van de Canadese provincie Quebec heeft het Europese parlement eenstemmig ge vraagd de invoer in Europa van Ca nadese zeehondevellen niet te verbie den. Het Europarlement buigt zich vrijdag over een plan de invoer van zeehonden te verbieden,v/pmdat de jacht in Canada op de zeehonden op wrede wijze geschiedt en het voort bestaan van de diersoort in gevaar brengt. De landbouwminister van Quebec, Jean Garon, verklaarde voor de as-i semblee dat per jaar niet meer danl 190.000 zeehonden mogen worden ge-, dood. Volgens hem kan het zeehon denbestand van twee miljoen dan nog groeien. Hij zei verder dat het, doden van de jonge zeehondjes met, knuppels ,,de meest efficiënte en; minst wrede techniek" is. Garon merkte verder op dat iedere zeehond per jaar 3000 pond vis eet, wat het bi ologisch evenwicht van verschillen de soorten zou verstoren. heeft de ambtenaren al toegezegd binnen niet al te lange tijd hierover met hen te willen praten. Zigzag-beleid De Jong meent dat de snelle opeen volging van verschillende be windslieden op binnenlandse zaken geleid heeft tot een zigzag-beleid, dat ten koste is gegaan van de positie van het overheidspersoneel. Daarom moet nu snel het gesprek over het centraal overleg en een geschillenre geling op gang komen, vindt hij. Een behandeling die gelijk is aan die van werknemers in het partiku liere bedrijfsleven staat daarbij voorop, maar als het overleg niet oplevert, zal het CFO niet tot stakin gen overgaan, zo liet De Jong blij ken. Des te meer dringt in zijn visie het tot stand komen van een geschillen regeling, want de CFO wil zich niet zonder meer neerleggen bij beslissin gen die de minister eenzijdig oplegt. VLISSÏNGEN - De om te bouwen gas-oliecentrale in Borssele tot een kolengestookte energieopwekker hoeft maar voor 50 procent haar rookgassen te ontzwavelen. Volgens het kollege van gedeputeerde staten van Zeeland is dat een aanvaardbare beslissing. Het ombouwen van deze centrale gaat 718 miljoen gulden kosten. De SEP (Samenwerkende Elektriciteits Producenten) heeft hierover vorige week een positieve beslissing geno men. Omdat de ombouwkosten zo enorm hoog zijn en de ekonomische haalbaarheid van dit projekt in het geding kan komen heeft de voormali ge staatssekretaris van volksgezond heid en milieuhygiëne mevrouw Lambers de milieueisen voor de nieu we kolencentrales in Borssele en Limburg versoepeld. De centrale in Borssele mag nu 3900 ton meer zwa- veldioxyde de lucht inbrengen per jaar dan andere soortgelijke centra les. Kritiek De Vereniging Milieuhygiëne Zee land heeft tegen dit versoepelen van de normen al eerder protest aangete kend bij GS van Zeeland. Ook vanuit de staten zijn er kritische vragen over dit onderwerp gesteld. GS heb ben nu geantwoord, dat zij - met uit zondering van één gedeputeerde - het eens zijn met de versoepeling van de milieueisen. Ze vinden een rookgas ontzwaveling van 50 procent vol doende. GS wijzen in hun antwoord op het ekonomische belang van de ombouw van de centrale voor de werkgelegenheid in Zeeland. De nieuwe ketels voor deze centrale zul len, als de opdracht wordt verstrekt, namelijk bij de Koninklijke Maat schappij De Schelde in Vlissingen ge bouwd worden. CDA-woordvoerder Van Noord had eerder in het debat de minister onder druk gezet om terug te komen van zijn voorstel om dat overleg pas in oktober 1983 te houden. Gezien de neiging van de grondprijzen om te stijgen is daartoe alle aanleiding, al dus de CD A-woord voerder. Indien die grondprijsstijging door zet moet het er dan maar eerder dan in oktober van komen, zo gaf mi nister Braks toe. Daarmee was de kou tussen de regeringsfrakties en de bewindslieden van landbouw uit de WARSCHAU - Vier hoge funktio- narissen uit de periode-Gierek, die bij de afkondiging van de nood toestand op 13 december vorig jaar waren geïnterneerd op verdenking van machtsmisbruik, zijn tijdelijk vrijgelaten. De vier zijn Piotr Jaros- zewicz (premier van 1971 tot 1980), de voormalige vice-premiers Tadeusz Pyka en Tadeusz Wrzaszczyk en Jan Szydlak, die eens de machtigste man was binnen de (staats)vakbeweging. SAS VAN GENT - De glasfabriek in Sas van Gent heeft voor 95 van haar 340 personeelsleden ontslag aangemeld bij het Arbeidsbureau in Terneuzen. Het grootste deel van de ze mensen namelijk 75 komt in het eerste halfjaar van '83 zonder werk. De twintig volgende komen aan de beurt als de verdere automatisering binnen het bedrijf is afgerond, zo heeft het bedrijf woensdag meege deeld. De glasfabriek in Sas van Gent is een dochter van het Belgische con cern St Roch in Brussel. Het bedrijf lijdt onder invloed van de instorten de bouwmarkt al drie jaar verlies. Volgens een woordvoerder van de glasfabriek, H. van Bellegem, is der tig procent van de werknemers die in aanmerking komen voor ontslag 57,5 jaar en ouder. De vakbonden zijn ontstemd over het grote aantal ontslagen en ook over de grote groep 57-jarigen daar in. De officiële ontslagaanvrage zal volgens de direktie van de glasfa briek begin december worden inge diend. Advertentie J STICHTING THEATER 2 vertoont in de concertzaal 2 a.s. vrijdag 20.00 uur a.s. zaterdag 20.00 uur DEN HAAG - Minister Braks van landbouw is bereid eventueel al in de eerste helft van volgend jaar in overleg te treden met de vaste kamerkommis sie van landbouw over het tijdstip waarop de grondprijsbeheersing krachtens de wet agrarisch grond verkeer (WAG) van kracht zal worden. Met die toezeg ging kwam de minister in het staartje van het debat over de begroting van landbouw. lucht. Het ziet ernaar uit dat van de ingediende moties en wijzigings voorstellen op de begroting slechts één motie het zal halen. Het betreft de motie Van der San- den (CDA), mede ondertekend door woordvoerders van P.v.d.A. en VVD, waarin wordt gevraagd om heron derhandelingen over de aardgasta rieven voor glastuinders met de be doeling dat tarief voor de eerste 30.000 kubieke meter te verlagen tot het minimumtarief dat de EEG Ne derland heeft opgelegd. een CARLO P0NTI produktie Naar het bekende boek van Nobelprijswinnaar BORIS PASTERNAK IN PAHMISIOH en UETCOCOLOft extra lange voorstelling jonger dan 16 jaar 1 5,entree ouder f 10,— entree 12 jaar liipli iliiPili- DEN HAAG - Minister Braks van landbouw en visserij meent dat de EEG een „terughoudend prijsbeleid" zal moeten voeren gezien de noodzakelijke begrenzing van de financiële mogelijkheden om de agrarische sektor te subsidiëren en de kritiek van onder andere de Verenigde Staten op de exportsubsidie op agrarische produkten van de gemeenschap. Over uitbreiding van de produktie- beheersing door middel van contin- gentering maakt hij zich geen illu sies. De enig begaanbare weg voor de EEG is die van beperkingen aan de verhoging van interventieprijzen voor agrarische produkten, zo hield de bewindsman P.v.d.A-kamerlid Tazelaar woensdagochtend voor bij de behandeling van de landbouwbe groting voor 1983. Tazelaars konklusie dat hierdoor een „koude sanering" van voorname lijk kleine boerenbedrijven in het verschiet komt, sprak Braks tegen. Maar met een „mogelijke versnelling van het vroegtijdige afhaken van kleine bedrijven in Nederland" door beperking van prijsverhogingen houdt de minster wel rekening. Ar gumenten om de interventieprijzen in toom te houden en af te zien van contingentering betreffen het verzet van landen als Ierland tegen alle vor men van direkte produktiebeheer- sing en het streven om de landbouw prijzen binnen de gemeenschap meer in lijn te brengen met de prijzen op de wereldmarkt, aldus Braks. Landbouwschap Het Landbouwschap is bereid tot praten over de vraag, in hoeverre het bij het terugdringen van het financie ringstekort van de overheid verant woordelijkheid kan cn wil dragen voor noodzakelijke ombuigingen Voorwaarde voor zo'n gesprek is wel. dat de overheid het kader schept waarbinnen dat kan. Voorzitter Jaap van der Veen van het Landbouwschap deelde dit in de woensdag gehouden bestuursverga dering mee. Uitlatingen van de mi nister-president, vertelde hij, hebben hem goede hoop gegeven dat het schap op dit punt met de regering tot een zakelijk gesprek kan komen Zaterdag 4 en zondag 5 december Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor doter Van Geer, dokter Visser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Stenger. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00, uur tot maandagmor gen 08.00 uurT Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Dorrestein en dokter Speelman Tandarts R. C. A. Backer, Poststraat 14, Bruinisse, Tel. (01113) 2666, neemt waar voor geheel Schouwen- Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde,Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, neemt waar voor Zierikzee. Zuster I. Dekker, Badhuisstraat 3, Nieuwerkerk. Tel. (01114) 1228, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 1341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts S, Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. Adviseur: J Meertens, tel. 01113-2215. Dagelijks tot en met 4 december Zierikzee Tussen de havens, Visstraat, ex positie van 13.00-18.00 uur en op de koopavonden van 19.00 - 21.00 uur. Donderdag 2 december Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering Zierikzeese IJsvereniging. 19.30 uur. Poststraat 37. Wereldwinkel. 10.00 - 16.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Stadhuis. Excursie PvdA, 13.00-15.00 uur. Waterschap Schouwen-Duiveland, excursie PvdA, 15.15-17.15 uur. Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Eethuis Marktzicht. Vergadering PvdA, afdeling Zierikzee, 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Herv. Vrouwenvereniging „Wees een Ze gen". 20.00 uur. Brouwershaven Kleuterschool ,,'t Schuitje". Bezoek Sinterklaas. 13.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis; raadsvergadering. 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering, antwoord kollege b. en w. op algeme ne beschouwingen en vaststelling be groting 1983. 19.30 uur. Vrijdag 3 december Zierikzee Poststraat 37. Wereldwinkel. 10.00 - 16.00 uur cn 19.00 - 21.00 uur. Bioscoop de Concertzaal. Dokter Zji- vago. 20.00 uur. Burgh Tcnnisklub Westcrschouwen. Verga dering. 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Toneeluitvoering „De Komedianten". 19.30 uur. Zaterdag 4 december Zierikzee Poststraat 37. Wereldwinkel. 10.00 - 12.00 uur. Bioscoop de Concertzaal. Dokter Zji- vago. 20.00 uur. Haamstede Nieuwe Chr. Geref. Kerk. Kerk open voor bezichtiging. 10.00 - 17.00 uur. Noordgouwe Ring. Aankomst Sinterklaas. 13.30 uur. Daarna feest in Dorpshuis. Maandag 6 december Zierikzee lona, Poststraat 25. Dia-avond over Findhorn. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raasvergadering. 19.30 uur. Noordwelle Dorpshuis. Vergadering Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen- Duiveland. 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Raadsvergadering ge meente Brouwershaven. 19.30 uur. Dinsdag 7 december Kerkwerve Verenigingsgebouw; bejaardensoos, aanvang 14.30 uur. Woensdag 8 december Zierikzee Raadzaal Stadhuis. Vergadering kommissie middenstand. 16.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bestuurs vergadering Stichting. 19.30 uur. Donderdag 9 december Zierikzee Eethuis Marktzicht. Ledenvergade ring P.v.d.A. 20.00 uur. Minderbroederstraat 52. CDA-Vrou- wenberaad, 20.00 uur. Vrijdag 10 december Haamstede Gemeentehuis. Openbare vergade ring kommissie sport-, jeugd en kul- turele zaken. 19.30 uur. Zaterdag 11 december Nieuwerkerk Dorpshuis. Postduivenshow. 14.00 - 22.00 uur. Zondag 12 december Zierikzee Poppentheater „Alteklein". Voor stelling „De verre reis van Joris Jan". 14.30 uur. Maandag 13 december Zierikzee Ziekenhuis. Lezing over borstkan ker. 14.00 uur. Iona, Poststraat 25. Ontmoetings avond. 20.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering onder- wijskommissie Duiveland. 16.00 uur. Woensdag 15 december Dreischor „De Drie Schapen". Algemene leden vergadering „Landbouwvereniging Dreischor". 19.30 uur. Donderdag 16 december Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Vrijdag 17 december Noordgouwe Dorpshuis. Klaverjassen. 20.00 uur. Zondag 19 december Zierikzee Poppentheater „Alteklein". Voor stelling „De verre reis van Joris Jan". 14.30 uur. Maandag 20 december Zierikzee „Huis van Nassau". Familie-avond „Philatelica". 20.00 uur. Dinsdag 28 december Zierikzee Poppentheater „Alteklein". Voor stelling „Wolkje Wit". 14.30 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag 19.30 - 23.00 uur, zaterdag 19.30 - 24.00 uur; zon dag gesloten. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Gesloten wegens verbouwing. HUISAANSLUITINGEN Redaklie (niet voor bezorging), na 17.30 uur (01110) 5396 (01112) 1774.(01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18 30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2