K. A. van Langeraad benoemd tot ere-voorzitter Groene Kruis Regionale Welzijnskommissie stak hand in eigen boezem deurloo mode A!k Ruim 28 jaar op-en-top Kruisman STREEKNIEUWS Zierikzees Kamerkoor Ouderen en gehandicapten genoten van koopochtend I.C.R.P.: ,,een gezellige klub?" In Nieuwstraat Bruinisse Wapens en partij vuurwerk bij inval in beslag genomen Een vrolijke intocht Burgh-Haamstede onthaalde Sint en zijn zwarte Pieten i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 november 1982 Nr. 23225 3 KERKWERVE - De heer K. A. van Langeraad uit Kerkwerve is vrijdagavond tot ere-voorzitter benoemd van de Vereniging Het Groene Kruis Schouwen-Duive- land. Ruim 28 jaar bekleedde hij met hart en ziel het voorzitterschap, eerst van de Kerkwerfse afdeling en na verschillende samenvoegingen in fasen sinds 1970 van de hele regio Schouwen-Duiveland. Hij ontving tevens de speld van verdienste en legpenning. De heer Van Langeraad (links) ontvangt het eerste deel van de Encyclopedie van Zeeland uit handen van secretaris penningmeester J. van Sluis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Tijdens de jaarvergadering in het Verenigingsgebouw van Kerkwerve werd de heer Van Langeraad, die deze avond uit het bestuur trad, in alle toon aarden de lof bezongen. Het was een zeer druk bezochte vergadering, waarop namens het provinciaal bestuur oud-burgemeester J. D. de Kam van Duive- land aanwezig was en burgemeester W. den Boer van Middenschouwen even eens belangstelling toonde. ,,Het doet me wel wat", zei de heer 1 Van Langeraad getroffen in zijn uit gebreid dankwoord, doelende op dat erevoorzitterschap, en op die rij van sprekers, die hem tevoren uitvoerig had geprezen, kado's overhandigd en boeketten had aangeboden aan me vrouw Van Langeraad die toch altijd een soort secretaressefunktie in die lange periode had bekleed. de tijd. Met de vermelding van het ere-voorzit terschap overhandigde hij daarbij als tastbare herinnering het eerste deel van de Encyclopedie van Zeeland. De andere twee delen ko men hem nog toe, maar die zijn nog niet verschenen. Gezien lid Voorzitter De Kam van de provin ciale kruisvereniging noemde zich van .dezelfde lichting" als de heer Van Langeraad. Ook hij dook in het verleden. Hij roemde de betrokken heid van de heer Van Langeraad en noemde hem een gezien lid van het Groene Kruisbestuur. ,,Op en top een Kruisman", waren zijn woorden bij het overhandigen van de speld van verdienste. Burgemeester Den Boer vond het een gelukkige zaak, dat er mensen beschikbaar zijn die dit belangrijke vrijwilligerswerk doen en zr. W. C. Steutel gaf namens de collega's ver pleegkundigen een map waaraan ie der persoonlijk een bijdrage had ge leverd, plus een boekenbon. Erg gelukkig betoonde de heer Van Langeraad zich met zijn opvolger, namelijk de heer J. W. de Jonge, ge- meentesekretaris van VVesterschou- wen, iemand met goede kennis van het Kruiswerk. Deze nodigde op zijn beurt de nieu we ere-voorzitter uit de vergaderin gen te blijven bezoeken zodat de „goeie diskussies" uit het verleden kunnen worden voortgezet. Huldigingen Voordat de heer Van Langeraad zelf het middelpunt van de be langstelling werd, zette hij zelf nog enige mensen in het zonnetje. Dat was in de eerste plaats de heer J. A. de Bil uit Kerkwerve, die voor 25 jaar trouw bestuurslid (magazijn- beheer, kontaktkommissie) werd on derscheiden met de zilveren speld. De heer C. D. Gast uit Scharendij- ke kreeg een kadobon (20 jaar bestuurslid en voorzitter van de kon taktkommissie), waarbij hij werd ge roemd om zijn voorzitterschap in een moeilijke periode. De speld van verdienste en een ge schenkenbon vielen tevens de heer L. Dey uit Zierikee, accuraat secretaris, ten deel. Zr. N. de Jong, die twee jaar waarnemend hoofdverpleegkundige op Schouwen-Duiveland was, naast haar werk op de basiseenheid Tholen-St. Philipsland, werd met ka- do en bloemen bedankt voor de uit nemende wijze waarop zij dat had ge daan. ZIERIKZEE Vergadering kommissie middenstand De vaste kommissie van advies en bijstand voor de middenstand verga dert op woensdag 8 december in de raadzaal van het stadhuis. Met toestemming van de voorzitter mag het aanwezige publiek het woord voeren. Op de agenda: bespreking rapport ,,het bedrijfsleven op Schou wen-Duiveland"; artikel 13 van het A.P.V.-Zierikzee; voorwerpen op de weg en criteria aan de hand van aan vragen om vergunning ingevolge de vent- en standplaatsenverordening m.i.v. 1983. Voor tijd: zie agenda. Bijeenkomst „Wees een Zegen" Donderdag 2 december komt de Hervormde Vrouwenvereniging „Wees een Zegen" weer bijeen in het Hervormd Verenigingsgebouw. Voor tijd: zie agenda. De Ars Musica-concertserie blijkt een groot sukses. Bijzonder verheu gend, dat het Zierikzeese publiek zeer veel belangstelling blijkt te heb ben voor iets goeds van eigen bodem, want zo was het toch ook zaterdaga vond toen het Zierikzees Kamerkoor o.l.v. Riet van den Dungen in de R.K. kerk in deze serie de jaarlijkse uit voering gaf. Terecht woonde een zeer talrijk pu bliek deze uitvoering bij. Het doet weldadig aan een eigen koor zo te zien en horen excelleren tijdens een jaarlijks hoogtepunt. Solisten kwa men dit keer ook uit eigen gelederen en dat bleek een zeer juiste keus. Een geweldige verrassing was het solo optreden van de alt Liesbeth Fran ken uit Zierikzee. Zij is sinds drie jaar lid van het Kamerkoor en trad zaterdagavond voor het eerst op als solo-zangeres. Ze beschikt over een geweldige stem en een fraaie uit spraak, hetgeen vooral tot uitdruk king kwam in het Engelse madrigaal „The Silver Swan". Maar ook in de Franse Barok liet ze zich niet onbe tuigd, vooral haar stemvibraties wa ren hier zeer verrassend. De opening van dit concert werd gevormd door een dubbelkoor a ca- pella van het Zierikzeese Kamerkoor en gastkoor „Eén naam is onze Hope" uit Nieuwerkerk o.l.v. Willy Bil. Een fijne start, misschien iets te wollig, hetgeen kontrasten in de weg stond, omdat de hoge stemmen er niet optimaal uitkwamen. Het programma, over het geheel genomen vrolijk en sprankelend, week wat dit betreft af met drie lie deren a capella van H. Distier, een componist bij wie de doodsgedachte doorklonk in zijn liederen. Dirigente Riet van den Dungen maakte de kanttekening, dat de composities van Distier altijd zeer tekstgebonden zijn; het overbrengen van de tekst kwam bij hem op de eerste plaats. Dat bleek inderdaad het geval: de vertolking van het tweede lied „Die traurige Krönung", riep een span ning op, die tot luisteren dwong. Waar hoogtepunt werd het optre den van een quintet, gevormd door vier leden van het Kamerkoor plus de dirigente. Drie Engelse madriga len werden vertolkt op een wijze, die veel bewondering van het publiek af dwong. Geweldig ook daarbij de zil veren stem van Riet van den Dungen, die ze eigenlijk wat vaker zou moe ten laten horen. „La Mascarade de Versailles", Franse barokmuziek voor het hof, waar destijds bij gedanst en geak- teerd werd: soliste, koor en strijkers wisten dat sfeertje feilloos op te wek ken. Han Leendertz dwong respekt af met zijn dwarsfluit-solo in het Con cert in e-klein van C. Ph. Teleman. Mientje Bliek blonk uit in een blok fluit-solo en de strijkers, het Lasagne-ensemble o.l.v. Myra van Groenendael, hoewel in opgaande lijn, hadden nog een extra duwtje kunnen gebruiken. Het Zierikzeese Kamerkoor kwam terug met „Exsultent Caeli" van Monteverdi Een geweldig mooi werk met wederom soliste Liesbeth Franken en een bijdrage van twee trombonisten: Kees v. d. Maas en Wim de Boer. Dat volledige koorspektakel tegenover de solo- en deelpartijen klonk zo voortreffelijk, dat het de hoofdmoot „Beatus Vir" (Psalm lil) eigenlijk niet meer kon overtroeven. Het slot voerde naar de Venetiaan- se barok. Een gevarieerd stuk voor zesstemmig koor, 2 solo-violen, 2 trombones, strijkers en Basso Conti nuo Een mooi slot, maar - misschien een persoonlijke voorkeur - het Ex sultent Caeli maakte meer indruk. Het publiek toonde zowel tussen tijds als aan het eind haar grote waardering met een warm en langdu rig applaus. AP Historie Secretaris/penningmeester J. van Sluis memoreerde, voordat hij de be noeming tot ere-voorzitter bekend maakte, hoe het sinds 6 maart 1954, de eerste datum in het Groene- Kruisleven van de heer Van Lange raad, allemaal was verlopen. Na 13 dagen werd hij al tot voorzitter geko zen. Spreker herinnerde aan het barak kenkamp Noordgouwe, de opening van het nu 25-jarige wijkgebouw Kerkwerve en hij haalde met data de verschillende samenvoegingen aan, waarnaar de heer Van Langeraad al tijd van harte naar had gestreefd. De heer Van Sluis had berekend, dat de voorzitter zeker 10.500 uren Kruiswerk had verricht, goed beste- ZIERIKZEE - Vorige week werd een zeer geslaagde koopochtendjjeor- ganiseerd voor ongeveer 80 gehandi capten en ouderen van Schouwen- Duiveland. Het vervoer van de deelnemers/ sters uit Bruinisse leverde in eerste instantie wat problemen op, maar na overleg met de heer J. Deist van de ZWN werd een passende oplossing gevonden voor deze ouderen en get handicapten. Partikulieren verzorg den het vervoer voor de deelnemers uit Nieuwerkerk en Ellemeet terwijl het vervoer van uit Westerschouwen werd geregeld van de daar in oprich ting zijnde hulpdienst Westerschou wen, die reeds over een groot aantal vrijwilligsters beschikt. De inwoners van „Borrendamme" werden geheel belangeloos vervoerd door de firma Van Oeveren. Er werd gewinkeld in de Hema, waar alvast rolstoelen gereed ston den die door het Groene Kruis be schikbaar werden gesteld. Dit evene ment, dat in het verleden door vrij willigsters van de UW werd georga niseerd, werd door alle deelnemers bijzonder gewaardeerd. Na het win kelen kreeg men een kop koffie aan geboden in Taveerne Zierick met banket van de Hema. Er bestond voor de aanwezigen zodoende volop gelegenheid om met oude bekenden even bij te praten. De samenwerking tussen de orga niserende instanties kwam tot stand onder begeleiding van R. v. d. Weide van de Stichting Welzijn Ouderen. BURGH-HAAMSTEDE - De regionale welzijnskom missie (ICRP) beleefde vorige week tijdens een bijeen komst in het gemeentehuis van Westerschouwen naar het zich laat aanzien de laatste vergadering. Na een dis- kussie over eigen status, doelstellingen en mogelijkhe den om te funktioneren, werd besloten een nader plan uit te werken betreffende een soort samenvoeging van de ICRP, de Ambtelijke Adviesdienst Welzijnszaken (AAW) en de portefeuillehouders welzijn. De regionale welzijnskommissie werd destijds gevormd met als be langrijkste doelstelling: „het advise ren van de gemeentelijke overheden in de regio Schouwen- Duiveland/Sint Philipsland met be trekking tot het welzijn". Tevens zou de ICRP een koördinerende funktie kunnen uitoefenen ten opzichte van de regionaal spelende welzijnszaken. Reeds in het evaluarierapport werd erkend, dat het allemaal niet zo uit de verf is gekomen. Als grootste oorzaak daarvan kan gewezen wor den naar het ontbreken van een juri dische status. De ICRP is statusloos en kan als zodanig vrijwel geen ge wicht meegeven aan haar adviezen. Bovendien bleek in de praktijk, dat de gemeenten ook niet zaten te sprin gen om die adviezen van de regionale welzijnskommissie. De gemeente Bruinisse gaf dat zelfs zwart op wit te kennen. Notitie Een en ander heeft geleid tot een notitie betreffende de regionale ad- viesstruktuur welzijn, opgesteld door de heren P. A. Zoon en G. C. Groenleer, resp. ICRP-sekretaris (en welzljnsambtenaar in Zierikzee) en koördlnerend welzljnsambtenaar voor de gemeenten op Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland Deze notitie kwam vorige week ter sprake tijdens de ICRP-vergadering in het gemeentehuis te Westerschou wen. Aan het einde van dit stuk wer den twee voorstellen gedaan hoe kodrdinatie en advisering betreffen de regionale welzijnszaken in de toe komst geregeld zou kunnen worden. Enerzijds werd gedacht aan een taakuitbreiding van de AAW (Amb telijke Adviesdienst Welzijn) in sa menwerking met de ambtelijke werkgroep en de portefeuillehouders welzijn; anderzijds werd de moge lijkheid genoemd de advisering inza ke regionale welzijnszaken via de ICRP te laten lopen. Een voordeel van het inschakelen van de ICRP is, volgens deze notitie, dat het partikulier initiatief eerder bij de planning betrokken wordt. Bij de eerst genoemde mogelijkheid zou de ICRP zich beter kunnen opheffen. Drs. J. C. Erbrink informeerde tij dens deze vergadering hoe de ge meenten eigenlijk tegen de regionale welzijnskommissie aankijken. ICRP-voorzitter burgemeester W. den Boer kon niet anders dan te ant woorden, dat de gemeenten deze kommissie als „een gezellige klub" beschouwen, waarvan de stukken voor kennisgeving worden aangeno men. Advies De heer J. Schouten, funktionaris van de Stichting Zeeland, kwam ver volgens met het voorstel de ICRP en de AAW als het ware in elkaar te schuiven, zodat ook het partikulier initiatief kan adviseren over regio nale welzijnszaken. De overigens matig bezochte - vergadering was het er over eens, dat dit voorstel op amb telijk nivo nader moet worden uitge werkt. Peuterspeelzalen Verder kwam tijdens deze vergade ring de kwestie van subsidiëring Peuterspeelzalen aan de orde. Me vrouw L. A. M. Bruel-Pouwer gaf een toelichting op de inmiddels veelvui- BRUINISSE - De politie deed vrijdag een inval in de fietsenwinkel in de Nieuwstraat te Bruinisse en nam daar een partij zwaar vuurwerk, een wapenstok en een alarmpistool met opgeruimde loop in beslag. Zoewel tegen de eigenaresse van de zaak C. C. uit Capelle a/d IJssel als tegen de beheerder Th. N. uit Brui nisse werd proces verbaal opge maakt. Eerder vorige week werd een partij van 94 kilo licht vuurwerk gevonden in dit pand toen tengevolge van een brandje een nader onderzoek werd ingesteld. Volgens de politie is in middels vastgesteld dat spelen met vuurwerk de oorzaak van dit brandje is geweest. Botsing Automobilist A. T. uit Vught ver liet vrijdagmiddag de uitrit van Drukkerij Lakenman Ochtman aan het Jannewekken. T. Verleende geen voorrang aan mevrouw G. d. C. uit Burgh-Haamstede, die in het Jan newekken richting Nobelstraat reed. Tegen boom gereden Mevrouw W. V.-K. uit Noordgouwe reed zaterdag in een auto over de Touwbaan. Door onbekende oorzaak raakte zij een boom. De auto kon nog rijden en langzaam reed mevrouw W. V.-K. naar de ZWN-garage aan de Grachtweg, waar zij stopte. Het voertuig raakte aan de voorzijde vrij ernstig beschadigd. De Rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Advertentie Lamswollen pullovers (machine wasbaar) 59,- Shetland pullovers 39,- Mol 5-7, Zierikzee BURGH-HAAMSTEDE - Sinterklaas voldeed gaarne aan de uitnodiging om namens de Middenstandsvereni ging Burgh-Haamstede de heide dorpen weer met een be zoek te vereren. Daartoe arriveerde hij zaterdagochtend onder enorme belangstelling van kinderen met hun ou ders aan de kade te Burghsluis, daargeen gevaren door de trouwe „Zeehond" en bijgestaan door een 20-tal Zwarte Pieten. dig geuite problemen van de peu terspeelzalen, die vrijwel alle met fikse financiële tekorten hebben te kampen. Maatregelen als draaien met een minder aantal professionele krachten, minder ochtenden geo pend, geen nieuwe speelmaterialen aankopen, verhoging van de ouder bijdrage enz. hebben aan die proble men nog maar weinig kunnen veran deren. De grootste problemen doen zich voor bij de peuterspeelzalen in Nieu werkerk en Oosterland, waar het ge meentebestuur zich vooralsnog niet toeschiettelijk toont voor de volle honderd procent op te draaien voor de financiële tekorten. Ook in Renes- se en Brouwershaven wordt de situa tie nijpend, terwijl Bruinisse, Sint Philipsland en Middenschouwen een wat langere adem blijken te hebben. Reeds eerder werd binnen de ICRP gekonstateerd, dat de subsidies van de diverse gemeenten voor het peu- tcrspeelzaalwerk zeer verschillend zijn. Een en ander is toe te schrijven aan de grote verschillen in huis vestingskosten. Als er voor deze subsidiëring nor men zouden worden vastgesteld, bij voorbeeld 50 in de personeel- kosten en 50 in de huisvestings kosten, zouden sommige peuterspeel zalen (Scharendijkc, Kerkwerve, Re- nesse en St. Philipsland) nog niet uit de problemen zijn. Zou die norm ech ter worden opgetrokken naar een subsidie van 50 in de personeels kosten en 100 in de huisvestings kosten, dan zou de situatie voor alle peuterspeelzalen in de regio aanzien lijk rooskleuriger worden. Niet meer dan tekort Uitgaande van deze normen zou dan uiteraard niet verder gesubsi dieerd moeten worden dan het wer kelijke tekort. Van belang zou echter zijn. volgens de ICRP dat er in elk ge val normen zouden zijn vastgelegd op grond waarvan de regionale peu terspeelzalen kunnen blijven draai en. De kommissie besloot dan ook de diverse gemeentebesturen te advise ren deze 50 7r-100 norm te gaan hanteren. Zo rolde er tijdens deze waarschijnlijk laatste ICRP- vergadering toch nog een zeer kon- kreet advies uit. Het overgrote deel hiervan werd gevormd door de showband (Zwarte Pietenband) Rust Roest uit Zierikzee o.l.v. hoofdmuziekpiet Geraldo. De ze band speelde er weer lustig op los, ondanks de koude, doch zij hadden daar minder last van dan de kijkers op de haven. Sint werd verwelkomd door de voorzitter van de Middenstands Ver eniging J. W. Geleijnse die hem een goede tijd toewenste. De kinderen waren inmiddels rijkelijk voorzien van toeters. Vervolgens trok de stoet naar Burgh. Daar wachtte de pony wagen van G. Geleijnse de Sint en zijn Pieten op om hen via de kern Burgh naar Haamstede te brengen, waar op het bordes van het Oude Raadhuis burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer hen welkom heette. Waardering Ook zij stak haar waardering voor de muzikale Pieten niet onder stoe len en banken. De burgemeester wenste de Sint het beste toe en hoop te voor de kinderen op veel speelgoed ondanks de bezuinigingen. Sinter klaas, wat moeiwlijkheden hebben de met „het geluid" dankte voor de vele tekeningen die de kinderen hem hadden toegestuurd. Hij hoopt dat het Dorpshuis er spoedig zal mogen komen. Eén der Pieten bood de bur gemeester bloemen aan. In hotel Bom liet Sinterklaas de erwtensoep zich goed smaken en ver volgde de dag met de trekking van de eerste zegelboekjes die prijsbepalend waren voor 25 rollades. 25 taarten en 1050,— aan waardebonnen met een hoofdprijs van 250,—. In de rekreatiezaal der Gerefkerk, propvol met wachtende kinderen werd Sint toegesproken door de se cretaresse, mevrouw C. Jongerk-de Looze. De goedheilig man reikte daarop de prijzen uit voor de mooiste tekeningen waarbij 2 fraaie skelters en 2 cross-fietsjes de hoofdprijzen vormden. Daarop verzorgde Lyda Karsten een poppenkastvoorstelling en werd de film Billy Turf vertoond. Natuurlijk vergat Sint het Rusthuis Duinoord niet. Hij overhandigde alle ouderen van het rusthuis een ruiker bloemen en werd daar op hartelijk toegezongen. Daarmee zat zijn dag taak er in de Westhoek op. Ook in Burgh-Haamstede ervaarde de Sint wederom, dat de kleintjes nog steeds diep onder de indruk raken bij een handdruk van de goedheilig man. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3