Deelnemers GATT konferentie kwamen alsnog tot slotdokument PANTALON deurloo mode f 98,- AGENDA Na zeer moeizaam overleg Trein ontspoord in Zuid-Italië Poolse oppositie last protest staking af Explosie in Poolse mijn Ab\ Geen asiel in Spanje voor Iraniërs Frankrijk levert verrijkt uranium aan India Meerderheid CPN voor vernieuwing Dieselolie wordt goedkoper Dode en gewonden bij frontale botsing „Welzijn in de knel" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 GENEVE - De 80 landen die deelnemen aan de GATT konferentie in Genève zijn het zondagnacht na vijf da gen van zeer moeizaam overleg eens geworden over een slotdokument inzake de wereldhandel, zo hebben funk- tionarissen meegedeeld. De landen van de EG en een aantal andere delegaties zullen echter met verklaringen komen waarin bepaalde voorbehouden worden gemaakt, aldus de funktionaris- sen. GATT funktionarissen gaven maandagnacht toe dat de voorbehou den in feite inhouden dat pogingen van de konferentie handelsbarrières te verlagen en te komen tot afbraak van het protektionisme zijn mislukt. NEW DELHI - India en Frankrijk hebben vlak voor de aankomst van president Mitterrand in New Delhi, een verdrag gesloten over de Franse levering aan India van nucleaire brandstof. Het werd ondertekend door een hoge Indiase kernenergie- funktionaris en de Franse ambassa deur in India. SAN BENEDETTO DELTRONTO - De ontsporing van een sneltrein heeft zaterdag bij de Italiaanse stad San Benedotto del Tronto, aan de Adriatische kust, het leven gekost aan vier passagiers. Ongeveer hon derd van de in totaal duizend reizi gers liepen verwondingen op. De trein reed met een snelheid van 120 km een baanvak op dat wegens repa ratiewerkzaamheden was opgebro ken. De twee treinbestuurders zijn gearresteerd. WARSCHAU - De leiders van de Poolse ondergrondse oppositie heb ben zaterdag de protestakties afge last waartoe zij voor 13 december, de dag waarop een jaar geleden de staat van beleg in hun land werd uitgeroe pen, hadden opgeroepen. Er zijn steeds meer aanwijzingen dat de staat van beleg op die datum zal wor den opgeheven. Zaterdag is in Warschau een vlug schrift verspreid, ondertekend door de voorlopige nationale coördinatie- kommissie (TKK) van de onder grondse beweging Solidarinosc, waarop staat dat de protestakties zijn afgelast wegens de nieuwe poli tieke toestand in Polen. WARSCHAU - In de nacht van zon dag op maandag heeft zich in een steenkoolmijn in Polen een explosie voorgedaan. Volgens voorlopige ge gevens zijn er zestien doden en elf ge wonden. Het ongeluk is gebeurd in de Dymitrow-mijn in Bytom, in Silezië. Op het moment van de explosie was men bezig een brand te bestrijden. Sinds het begin van dit jaar hebben zich in deze mijn al vier ongelukken voorgedaan. Daarbij vielen in totaal 33 slachtoffers. Advertentie Terlenka/wol s-t*r-e-t*c-h (wasbaar) Eert piekfijn slanke broek Niet goed? Geld terug! Ook na 5 december Mol 5-7. Zl#rik»« Europees kommissaris Wilhelm Haferkamp zei dat de EG een voorbe houd maakt ten aanzien van de land- bouwparagraaf. Volgens Haferkamp kan de EG niet worden verplicht on derhandelingen te openen over de landbouwpolitiek van de gemeen schap. „Niet gelukkig" De Amerikaanse handelsminister William Brock, die zich scherp heeft verzet tegen exportsubsidies op EG- landbouwprodukten, zei dat het Amerikaanse congres ,,niet geluk kig" zal zijn met het slotdokument van de GATT. In dit slotdokument staat dat GATT-leden moeten probe ren handelsbelemmeringen te ver minderen. Over het slotdokument werd om 3.50 uur (Ned. tijd) over eenstemming bereikt. MADRID-KOPENHAGEN - Aan zesendertig Iraniërs, die vrijdag in Spanje waren aangekomen en om po litiek asiel verzochten, is zondag door de Spaanse autoriteiten de toe gang geweigerd. Hun verzoek om een verblijfsvergunning werd niet inge willigd. De Iraniërs waren in twee groepen uit Karatsji via Kopenhagen en uit Ankara via Wenen op de luchthaven van Madrid aangekomen. Zij zeiden uit Iran gevlucht te zijn. Degenen die via Kopenhagen wa ren gekomen zijn daar zondag terug gekeerd. De overigen moeten naar Wenen terug en zouden maandag uit Madrid vertrekken. Het is niet be kend wat er nu verder met hen gaat gebeureh. 11 De Spaanse autoritëitfcïV'beroepen zich op de conventie van Genève, die bepaalt dat asielaanvragen moeten worden gedaan in het eerste land waar een vluchteling arriveert, in dit geval dus Pakistan, Turkije, Oosten rijk of Denemarken. NEW DELHI/PARIJS - De regerin gen van Frankrijk en India hebben zaterdag hun „diepe tevredenheid" getoond over hun gesloten overeen komst krachtens welke Frankrijk licht verrijkt uranium aan India le vert ten behoeve van de kerncentrale in Tarapur. Dit stond in een gezamenlijke ver klaring die zaterdag in New Delhi door een Indiase regeringswoord voerder werd voorgelezen. Hij noem de het akkoord een belangrijke stap op weg naar verder samenwerking tussen de twee landen. Het akkoord werd bekendgemaakt kort voor de aankomst van de F ranse president, Francois Mitterrand, vrij dag in New Delhi voor een officieel bezoek van India. Mitterrand zou zelf persoonlijk de overeenkomst hebben bepleit als oplossing van een pro bleem dat als een donkere wolk bo ven zijn besprekingen met premier Indira Ghandi hing. „Flitsen" uit het buitenland BOCHUM - In de Duitse bondsre publiek bestaan sinds zondag twee li berale partijen. In Bochum stichtte een door ongeveer veertienhonderd „ontevredenen" bijgewoonde federa le konferentie van „Liberale Vereni gingen", die in alle deelstaten wer den opgericht nadat de Vrije Demo- kraten (FDP) de samenwerking met de socialisten hadden verbroken, een nieuwe partij onder de naam „Libe rale Demokraten". AMMAN - De leider van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, Yasser Arafat, heeft zondag verklaard dat er geen sprake kan zijn van vrede in het Midden-Oosten zon der dat tegemoet is gekomen aan de Palestijnse eis een onafhankelijke staat te stichten. Arafat zei dit op een openingszitting van de Palestijnse raad voor kuituur, wetenschap en on derwijs in de Jordaane hoofdstad Amman. Koning Hoessein van Jor danië was ook op de bijeenkomst aanwezig. LONDEN - Lood vergiftiging moet een belangrijke doodsoorzaak 2ijn geweest voor de bewoners van Ro meinse nederzettingen in het oude Brittannic. zo is gebleken uit een stu die die is verricht aan de hand van opgravingen op een Romeins kerk hof bij Cirencester, in het Engelse graafschap Gloucestershire. Australië heeft laten weten zich van het slotdokument te distiance- ren. „In de meeste, zo niet alle, be langrijke kwesties zijn de woorden vaag, tweeslachtig en is er geen spra ke van verplichtingen", aldus de Australische minister van handel, Anthony. AMSTERDAM - Het congres van de CPN heeft zondag in een besloten zit ting een nieuw, 55-leden tellend par tijbestuur gekozen. Volgens een woordvoerder van de partij valt uit de voorlopige uitslag op te maken dat het congres „heel duidelijk" heeft gekozen voor vertegenwoordi gers van de vernieuwingsgezinde stroming in de partij. Een aantal tegenstanders van die koers - de horizontalen - die door de kandidaatstellingskommissie voor een bestuurszetel waren voorgedra gen, zijn niet gekozen, aldus de woordvoerder. In het nieuwe bestuur zitten 38 mannen en 17 vrouwen. Volgens de voorlopige telling heeft de fraktie- voorzitter van de CPN in de Tweede Kamer, Ina Brouwer, de meeste stemmen gekregen. De nieuwe par tijleiding zal binnenkort een dage lijks bestuur uit haar midden kiezen en de diverse funkties verdelen, waaronder het voorzitterschap van de partij. ROTTERDAM - In verband met de dalende noteringen op de vrije olie- markt gaan de grote oliemaatschap pijen de prijs van dieselolie met in gang van vandaag (maandag) verla gen. De prijsverlaging varieert van 2 tot 2,6 cent per liter. Shell, Esso en BP hebben deze prijsaanpassingen aangekondigd. Verwacht mag wor den dat de overige benzinemaat schappijen en de vrije pomp-houders de prijsverlaging zullen volgen. Bij de meeste zelftankstations van de grote maatschappijen gaat een li ter dieselolie maandag 121,4-122,2 cent kosten. ROME - Een rechter in Rome heeft zaterdag een arrestatiebevel uitge vaardigd tegen twee Turken in ver band met de aanslag in mei vorig jaar op paus Johannes Paulus II. In gerechtelijke kringen werden als de twee gezochten Oral Celik en Bechir Selenik genoemd. BLOEMFONTEIN - Een rechtbank in Bloemfontein heeft in hoger be roep de doodvonnissen bevestigd te gen drie zwarte Zuidafrikanen, die in augustus wegens hoogverraad ter dood waren veroordeeld. Ze waren schuldig bevonden aan aanslagen op politiebureaus en elektriciteiscentra- les. Het vonnis tegen Anthony Tsto- be, Johannes Shabangu en David Moise zal door ophanging worden voltrokken. BERLIJN - Het „Berlijn-museum" in West-Berlijn heeft twee oliever- schilderijen van de hand van de Duit se schilder, schrijver en toneelspeler Klaus Richter (1887-1948), die in 1941 waren vervaardigd en vermoedelijk de enige kritische portretten van Adolf Hitler en Hermann Goering vormen, ten geschenke gekregen. CHELTENHAM - De Britse recher che heeft een onderzoek ingesteld naar de zelfmoord van een man, die werkzaam was in Cheltenham, het elektronische afluistercemtrum van de Britse inlichtingendienst. De 43- jarige medewerkerk, Ernest Broc- kway, had zich in zijn huis opgehan gen. Cheltenham kwam onlangs in opspraak tijdens het proces tegen Ge offrey Prime, die 14 jaar lang gege vens van de inlichtingendienst door gaf aan de Sowjet-Unie. OOST-BERLIJN - De DDR zal 1983 uitroepen als Karl-Marx-jaar. Dat ge beurt ter gelegenheid van de hon derdste verjaardag van de sterfdag van Karl Marx. Het politburo van de kommunistische partij heeft het besluit daartoe genomen, zo heeft het officiële dagblad Neues Deutschland gemeld. WASHINGTON - Het tekort op de handelsbalans van de Verenigde Sta ten is toegenomen van 4,19 miljard dollar in september tot 5,33 miljarde dollar in oktober, zo heeft het Ameri kaanse ministerie van ekonomische zaken bekendgemaakt. AMSTERDAM - Door een frontale botsing tussen twee personenauto's op de Klaprozenweg in Amsterdam- Noord is zondagavond een dode ge vallen en zijn tien mensen gewond geraakt. Volgens de politie botste een auto met vijf inzittenden die bezig was aan een inhaalmanoeuvre frontaal tegen een auto met zes personen. De gewonden zijn overgebracht naar verschillende ziekenhuizen in Amsterdam. BAARN - De Verenigingsraad van de ICTO heeft zijn hoofdbestuur om wille van de ernst van de zaak ge machtigd de begonnen besprekingen met het IKV voort te zetten. De raad vindt de perspublikaties van het IKV voor en na de eerste bespreking vori ge maand echter onzorgvuldig en niet bevorderlijk voor de sfeer van de di aloog en van verkennende besprekin gen. EINDHOVEN - Het kollege van burgemeester en wethouders van Eindhoven is bereid vijf miljoen gul den schadevergoeding te betalen aan Transport Beton BV, een dochteron derneming van de Ballast Nedam Groep. Het bedrijf ligt aan het Eind- hovense Kanaal dat door de gemeen te in 1974 zonder toestemming van de Kroon werd gesloten. Het bedrijf Transport Beton zegt daardoor scha de te hebben geleden. MEPPEL - De politie van Meppel is in samenwerking met het Recherche bijstandsteam Drenthe een onder zoek begonnen naar de dood van een 35-jarige vrouw, die zaterdagmiddag dood in een bouwput in Meppel werd aangetroffen. Een woordvoerder van de gemeentepolitie Meppel heeft dit maandag bekendgemaakt. De uitslag van de zondag verrichte sectie op het stoffelijk overschot is nog niet be kend. (Vervolg van pagina 1) Verder zet hij vraagtekens bij het ver doorgevoerde professionele wel zijnswerk en houdt in dit verband een pleidooi voor het partikulier ini tiatief, dus meer vrijwilligerswerk. Spreker wees er verder op, dat drs. Mutsaers tot de vaststelling komt, dat in organisatorisch opzicht de door het Rijk gedetailleerd voorge schreven planningsprocedures, de provincie veel extra tijd, menskracht en derhalve veel geld hebben gekost. Daar stond geen overdracht van men sen en middelen van het Rijk tegeno ver. Bij het onderzoek van de heren Hakvoort en De Boer werd aandacht besteed aan de ervaren knelpunten bij de decentralisatie van rijkstaken in Zeeland. Het bleek meestal te gaan om zaken als deskundigheid, voldoende ambtenaren, ingewikkel de wet- en regelgeving en budgettai re knelpunten. Uitgangspunt Uitgangspunt voor de beleidsaan bevelingen, die in het boekje worden gedaan, was: op welke wijze het de centralisatiebeleid zo kan worden uitgevoerd dat het welzijnswerk en daarmee het welzijn van de burgers niet in de knel behoeft te komen. In de eerste plaats blijken de sa menstellers van het boekje van me ning, dat een rigoreuze overdracht van rijkstaken naar gemeenten moet plaatsvinden. Belangrijke voorwaarde daarbij is dan echter, dat de uitkeringen voor deze taken naar het provincie- en ge meentefonds vloeien. Extra gelden daarvoor zouden gevonden kunnen worden door bepaalde afdelingen van ministeries te beperken of geheel te laten verdwijnen. Verder wordt gepleit voor een dui delijke scheiding tussen provinciale- en gemeentelijke taken. Zoveel mo gelijk uitvoerende taken zouden bij de gemeenten moeten komen; even tuele bovengemeentelij ke taken zou den bij de provincie kunnen blijven. Uiterste terughoudendheid moet, volgens de samenstellers, betracht worden bij de instelling van provin ciale steunfukties. Volgens hen zul len gemeenten, veelal gedwongen door financiële overwegingen, naar betere regionale samenwerking stre- Rechtsbescherming Uit de bijdrage van mr. Van der Weel komt tenslotte tot uiting, dat de welzijnsinstellingen slechts een zeer beperkte rechtsbescherming hebben. Plotselingen subsidiebeëindiging of - vermindering ten gevolge van be leidsombuigingen kunnen voor wel zijnsinstellingen belangrijke gevol gen hebben. Via de wet Arob of bestaande jurisprudentie van de Af deling Rechtspraak zullen deze in stellingen in vele gevallen dergelijke zaken niet kunnen verhinderen. Mr. Van der Weel lichtte toe, dat de rech ter nou eenmaal niet kan doen alsof er wel voldoende financiële midde len zijn. Bovendien wordt juridisch gezien alleen de instelling zelf als „belanghebbende" beschouwd en niet de „klanten" (burgers) van zo'n instelling, die door het verdwijnen de dupe zouden worden. Meer mineur klonk cr nog door in dc woorden van drs. Mutsaers toen hij inging op dc oorspronkelijk ge dachte achter dit onderzoek, t.w. dc extra probclcmcn die dc plattelands gemeenten hebhen met de decentrali satie. De resultaten van de bevindingen dienen terecht te komen bij dc rijkso verheid met het doel het systeem van decentralisatie te wijzigen en de hele materie suksesvoller te laten verlo pen. Mutsaers stelde vast dat de pro cedure inmiddels inderdaad wat ver eenvoudigd is, echter met het gevolg dat een groot deel van de inspraakei- sen is vervallen en aan de lagere overheden wordt overgelaten. Hij sprak over een „afbraakproces" en vroeg zich heel mismoedig af wat er in de toekomst van die planning moet terechtkomen. Prof. dr. Sperna Weiland, die in middels het eerste exemplaar van het hoekje in ontvangst had genomen, hoopte desalniettemin, dat er een diskussie zal ontstaan over dit even belangrijk als netelige onderwerp. Iedere maandag Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. „Gekroonde Suikerbiet". Koffie ochtend Vrouwencafé. 10.00 - 12.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel-café-restaurant Haamstede. Klaverjassen „Haamstede". 20.00 Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Havenplein 24. Wetswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Dagelijks tot en met 4 december Zierikzee Tussen de havens, Visstraat, exposi tie van 13.00-18.00 uur en op de koopavonden van 19.00-21.00 uur. Maandag 29 november Zierikzee Mondragon. Najaarsvergadering Stad en Lande. 19.30 uur. Mondragon. Dia-vertoning zaden- en stekjesavond „Groei en bloei", KMTP. 20.00 uur. „Huis van Nassau". Vergadering Be ter Wonen, 19.30 uur. „Huis van Nassau". Jaarvergadering ABVA KABO afdeling Zierikzee, 19.30 uur. Dinsdag 30 november Zierikzee Wijkgebouw Jannewekken. Bcjaar- dengymnastiek: Sinterklaasmiddag voor beide groepen. 15.30 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Jaarverga dering IJsklub Haamstede-Burgh. 20.00 uur. Haamstede Graaf van Haamstede. Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Westerschouwen. 19.45 uur. Woensdag 1 december Zierikzee Poppentheater „Alteklein". Voor stelling „De wensdoos". 14.30 uur. Chr. Gcref. Kerk. Officiële opening. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnemagazijn; Bijzondere algeme ne vergadering ZLM kring Schou wen-Duiveland, 19.30 uur. Nieuwerkerk Salem. Ouderavond Chr. school, 19.30 uur Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Bij zondere postzegel avond. 19.30 uur. Donderdag 2 december Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering Zierikzeese IJsvereniging. 19.30 uur. Poststraat 37. Wereldwinkel. 10.00 - 16.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Stadhuis. Excursie PvdA, 13.00-15.00 uur. Waterschap Schouwen-Duiveland, excursie PvdA, 15.15-17.15 uur. Eethuis Marktzicht. Vergadering PvdA, afdeling Zierikzee, 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Herv. Vrouwenvereniging „Wees een Ze gen". 20.00 uur. Brouwershaven Kleuterschool ,,'t Schuitje". Bezoek Sinterklaas. 13.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis; raadsvergadering, 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering, antwoord kollege b. en w. op algeme ne beschouwingen en vaststelling be groting 1983. 19.30 uur. Vrijdag 3 december Zierikzee Poststraat 37. Wereldwinkel. 10.00 - 16.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Burgh Tennisklub Westerschouwen. Verga dering. 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Toneeluitvoering „De Komedianten". 19.30 uur. Zaterdag 4 december Zierikzee Poststraat 37. Wereldwinkel. 10.00 - 12.00 uur. Haamstede Nieuwe Chr. Geref. Kerk. Kerk open voor bezichtiging. 10.00 - 17.00 uur. Noordgouwe Ring. Aankomst Sinterklaas, 13.30 uur. Daarna feest in Dorpshuis. Maandag 6 december Zierikzee Poststraat 25. Dia-serie over Find- horn. 20.00 uur. Dinsdag 7 december Kerkwerve Verenigingsgebouw; bejaardensoos, aanvang 14.30 uur. Woensdag 8 december Zierikzee Raadzaal Stadhuis. Vergadering kommissie middenstand. 16.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bestuurs vergadering Stichting. 19.30 uur. Donderdag 9 december Zierikzee Eethuis Marktzicht. Ledenvergade ring P.v.d.A. 20.00 uur. Minderbroederstraat 52. CDA-Vrou- wenberaad, 20.00 uur. Zaterdag 11 december Nieuwerkerk Dorpshuis. Postduivenshow. 14.00 - 22.00 uur. Zondag 12 december Zierikzee Poppentheater „Alteklein". Voor stelling „De verre reis van Joris Jan". 14.30 uur. Maandag 13 december Zierikzee Poststraat 25. Ontmoetingsavond IONA. 20.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Donderdag 16 december Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Vrijdag 17 december Noordgouwe Dorpshuis. Klaverjassen. 19.30 uur. Zondag 19 december Zierikzee Poppentheater „Alteklein". Voor stelling „De verre reis van Joris Jan". 14.30 uur. Maandag 20 december Zierikzee „Huis van Nassau". Familie-avond „Philatelica". 20.00 uur. Dinsdag 28 december Zierikzee Poppentheater „Alteklein". Voor stelling „Wolkje Wit". 14.30 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17 30 uur: (01110) 5396 (01112) 1774, (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging na 16 30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2