Johnny de Leeuw onbetwist winnaar in Zeeuwse sneldamkampioenschappen Delta Sport pas echt op dreef na gelijkmaker van EBHV21-11 zierikzeesche nieuwsbode Maandag 15 november 1982 Nr. 23217 5 Anton Saman op gedeelde tweede plaats met ex-kampioen TOTO X X X X X X X X X X Formatie Cor Mol rukt op naar goede middenmoot VOGELTENTOONSTELLING IN DE ARK TE RENESSE ZIERIKZEE - Nadat Jonhnny de Leeuw van Damklub Goes eerder in het seizoen al de Zeeuwse damtitel opeiste, heeft de 18-jarige dammer zaterdag in het Her vormd Verenigingsgebouw in Zierikzee ook de provinci ale sneldamtitel op zijn naam geschreven. De Leeuw ver overde de fraaie, door de gemeente Zierikzee beschik baar gestelde bokaal, op een eklatante manier. Over zijn dubbel hoeft dan ook geen enkele diskussie te bestaan: Johnny de Leeuw is momenteel zonder enige twijfel Zee- lands sterkste dammer. Hij nam de titel over van Jules Gajadhar van het Bergen op Zoomse BDV, die dit keer genoegen moest nemen met een tweede plaats, die hij ook nog moest delen met Anton Saman van de organise rende en jubilerende Zierikzeese Damklub. Na bereke ning van de SB-punten werd Gajadhar tweede en moest Saman zich tevreden stellen met de derde plaats. Saman vérloor in de finalepoule een van de elf partijen, tegen Gajadhar, terwijl de man uit Bergen op Zoom drie neder lagen moest inkasseren: tegen Daaf Kasse, Bram Goed hart en in de laatste ronde van Arie Kammeraet. Anton Saman (rechts) in aktie tegen de latere kampioen Johnny de Leeuw. Deze partij zou in remise eindigen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Damklub Zierikzee trad voor het eerst in haar geschiedenis op als or ganiserende vereniging voor de Zeeuwse sneldamkampioenschap pen. De vereniging wilde hiermee of ficieel luister bijzetten aan haar zil veren jubileum. Later in het seizoen doet de klub het allemaal nog eens dunnetjes over als ook de jeugdgroe pen in Zierikzee komen strijden om de provinciale titels, een gebeuren dat dan omlijst wordt met de senio ren titelstrijden van Noord-Zeeland. Afgelopen zaterdag kwamen ruim honderd Zeeuwse dammers (en ook een paar damsters) naar het klubge- bouw van de jarige klub. Er werd gestreden in vier kategoriën, waarbij de meeste aandacht vanzelfsprekend uitging naar de 36 hoofdklassers, die aanvankelijk in vijf voorrondegroe- pen streden om een plaats in de uit. twaalf spelers bestaande finale- groep. Ontglippen Verrassend was in deze voorronde de moeite, die Anton Saman had om zich te kwalificeren voor de eerste fi- nalegroep. Dit keer werkte het SB- puntensysteem in zijn voordeel, toen het om de overgang ging. ,,Naar gelang de dag vorderde, ben ik steeds beter gaan spelen", vertel de Saman na afloop. „Alleen in de ze vende ronde tegen Jules Gajadhar ging het plotseling weer helemaal fout. Ik stond grandioos gewonnen, maar de titelverdediger won nog. Ik snap er nou helemaal niets van, hoe ik me dat hebben laten ontglippen. Het had uiteindelijk wel flinke kon- sekwenties, want als ik die partij had gewonnen, had ik mee bovenaan gestaan op dat moment en wie weet hoe het dan allemaal gaat". Saman was een van de vijf finalisten, die Johnny de Leeuw een puntende- ling af kon dwingen, terwijl de Goe- senaar niet een keer naar verlies werd gespeeld. Saman boekte zijn ge lijkspel in de tiende en voorlaatste ronde, waardoor er plotseling weer kampioenskansen kwamen voor Ga jadhar. De Leeuw telde met nog een ronde te gaan een voorsprong van een punt op Gajadhar, maar de kan sen waren voor de Bergen op Zoomse speler toch niet al te fameus, omdat hij moest aantreden tegen de altijd lastige Arie Kammeraet in de laatste ronde, terwijl De Leeuw af te reke nen kreeg met Bram Goedhart. Sa man moest in de laatste ronde de de gens kruisen met Daaf Kasse en zou bij winst van hemzelf en verlies van Gajadhar naast de Bergenaar komen. Verdiende kampioen Jules Gajadhar gooide uiteindelijk zijn eigen ruiten in door Arie Kam meraet te onderschatten. „Ik had een beetje verwacht, dat Kammeraet er de spanning in zou houden door mij een gekamoufleerde zege te gunnen, maar dat heb ik echt verkeerd inge schat. Kammeraet troefde mij volko men af en sportief gezien is dat na tuurlijk ook volkomen juist, dat zou ik zelf ook gedaan hebben. Het was een beetje flegmantiek van mezelf om vooraf de gememoreerde gedach- tengang te volgen". Door de kansloze nederlaag van Gajadhar viel bij Johnny de Leeuw een fikse last van de schouders, om dat hij tegen Bram Goedhart plotse ling vrij-uit kon gaan. „Dat is zo, maar ik had hoe dan ook tot het uit erste willen gaan om te winnen, want ik had nog een rekeningetje te veref fenen met Bram Goedhart. Tijdens de kampioenschappen van twee jaar geleden hield hij mij in 's Gravenpol der van de titel af na vier barrage partijen. De motivatie was er dus wel", vertelde de uiterst verdiende kampioen na afloop. Johhny de Leeuw behaalde uit de elf finalepartijen zeventien punten en mocht uit handen van de heer Kes- selaar van de Zeeuwse Dam Bond de fraaie bokaal van de gemeente Zie rikzee in ontvangst nemen. De overig e prijzen werden uitgereikt door John Honig, voorzitter van de jubile rende vereniging. Hij had samen met Cor Boot ook de wedstrijdleiding van het geslaagde gebeuren in han den. Jules Gajadhar werd met veer tien punten tweede en hetzelfde aan tal wedstrijdpunten had ook Anton Saman van Zierikzee, die derde werd. Cees Rijk werd vierde met twaalf punten en zowel Daaf Kasse als Bram Goedhart telden elf wedstrijdpunten. Kasse kreeg de vijfde plaats na berekening van de SBjjunten. Vier spelers telden tien punten: Arie Kammeraet. Henk Verdoolaege, Ed Wiskerke en Peter Schunselaar, die hiermee enigzins teleurstelde. Piet Felius met acht en Henk Corstanje met vijl punten sloten de rij van de twaalf finalisten. In de tweede fina- legroep eindigde Jan de Jonge als twaalfde en laatste met drie punten en in de derde finalegroep werd Jos de Wild gedeeld achtste met acht punten, terwijl A. J. Flikweert met een punt als laatste werd geklas seerd. Eerste klas Bij de eerste klassers, die eveneens om de Zeeuwse titel streden, had Jan de Jong van Damklub Middelburg aan vijftien punten uit tien finale partijen voldoende om de eerste plaats binnen te halen. Van de Zierikzeese deelnemers kwam Rinus van de Wielen in de fi nalepoule, maar hij kwam daarin niet verder dan een overwinning op Wiskerke, terwijl hij vier keer een remise overeenkwam. Met zijn zes punten eindigde hij als achtste. In de tweede finalepoule werd Lou Adri- aanse van St. Laurens winnaar. De drie Zierikzeese deelnemers in deze poule werden respektievelijk derde, vierde en vijfde. Chris van de Wielen haalde elf punten, Jan Smalheer tien en Rinus de Wild acht. In groep drie speelde Cees van de Velde een onder geschikte rol met drie punten. Bij de bij elkaar gevoegde wedstrijd voor junioren (slechts met z'n tweeën) en aspiranten ging de ti tel naar Johan Sandee van Damklub Goes, vóór Henk Gunter van Tholen. Zij totaliseerden respektievelijk elf en tien punten. Johan Theuns van Zierikzee bereikte wel de finalepou le, maar moest daarin genoegen ne men met twee punten uit zes partijen wat hem een gedeelde zesde plaats opleverde. Tweede groep In de tweede groep werd Johan Rombouts met een punt laatste. De eerste plaats bij de pupillen was voor 'Ronny Gunter van Tholen. De vere- nigingsprijs ging naar Dajnklub Mid delburg, die 39 punten totaliseerde. Voor deze prijs moesten voor het be gin van de voorronden vier spelers worden opgegeven, die met hun prestaties zoveel mogelijk punten moesten totaliseren. Achter Middel burg pakte Goes de tweede plaats met 36 punten, terwijl St. Laurens verrassend hoog eindigde met 35 punten. Tholen kwam - vooral door de jeugd - op de vierde plaats met 34 punten. Souburg bleef met 29 punten nog net de ploegen van 's Gravenpol der en Zierikzee voor, die beide tot 28 punten kwamen. Voor 's Gravenpol der was dit zeer tegenvallend. St. Philipsland, BDV, Lammerenburg en Aagtekerke sloten de rij in het verenigingskampioenschap. De drie besten van het Zeeuws sneldamkampioenschap, dat het afgelopen weekeinde werd georganiseerd do orde zil veren Zierikzeese Damklub. In het midden Johnny'd'é Leeuw met de fraaie trofee van de gemeente Zierikzee. Links Anton Saman, die na berekening van het SB-systeem de tweede plaats moest laten aan titelverdediger Jules Gajadhar van BDV (rechts). Zelf eiste Saman de derde plaats voor zich op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) SCHIPHÓL - In de eerste negen maanden van dit jaar heeft de lucht haven Schiphol bijna een procent meer passagiers verwerkt dan in de zelfde periode van het vorig jaar. Dit heeft de luchthaven Schiphol bekend gemaakt. Volgens de luchthaven is de lichte stijging van het aantal reizi gers vooral te danken aan het gere gelde vervoer. Tot en met september steeg het aantal lijndienstpassagiers met twee procent, terwijl het aantal charterreizigers met vier procent daalde. NAC-Ajax Helm. Sp.-FC Utrecht Excelsior-FC Groning. Feyenoord-Heerenveen VVV-Sparta AZ'67-Volendam Haarlem-Fortuna S Twente-PEC Zwolle NEC-Cambuur Willem II-Veendam Telstar-G.A. Eagles Wageningen-Vitesse De winnende kolom van de toto ziet er als volgt uit: 2-3-2-1-3-2-1-1-1 - 2 - 3 - 1. Aantal deelnemers: 87.289. Inleg, 373.443. Beschikbaar voor prijzen: 177.385. Toto-Gelijk De winnende wedstrijden zijn: 9-14 - 17 - 25 -27. Toegevoegde wedstrijd: 11. Aantal deelnemers: 8426. Inleg: 36.710. Beschikbaar voor prijzen: 19.166. Lotto De winnende getallen zijn: 2 - 5 - 15 - 23 - 30 - 38; en het reservegetal is: 1. Aantal deelnemers: 649.084. Inleg: 3.419.496 Prijzengeld: f 1.750.130. Bekervoetbal Tweede bekerronde. NAC-Ajax 0-3; Helmond Sport-FC Utrecht 4-4. Hel mond Sport wint na strafschoppen; FC VVV-Sparta 2-2, VVV w.n.s.; AZ'67-VoIendam 2-3, Emmen-PSV 1- 7; Haarlem-Fortuna S 4-1; DETO-De Graafschap 2-3; NEC-Cambuur 3-0; Willem Il-Veendam 1-2; Wageningen- Vltesse 2-1; Excelsior-FC Groningen 3-5; Feyenoord-Heerenveen 4-1; FC Twente-PEC Zwolle 2-0; FC Den Haag-DWV 3-3, Den Haag w.n.s Longa-Roda JC 1-4. Telstar-Go Ahead Eagles 2-2, Go Ahead w.n.s. ZIERIKZEE - De herenploeg van Delta Sport kan dus inderdaad toch voortreffelijk handballen, tenminste als de tegenstander genegen is om de blauwwitte formatie te prikkelen. Het Bredase EBHV wilde deze assistentie zondagmiddag best even verlenen, maar dat was dan ook nagenoeg het enige waartoe de falende formatie van ex- tophandballer Jan Dirkse in staat was. Na een blik- semstart van de Zierikzeese ploeg, die een 7-3 voor sprong opleverde, werkten de Brabanders deze enkele minuten na het rustsignaal volkomen weg tot 9-9, maar juist dit was het wapenfeit, wat Delta Sport nodig had om uit een korte, maar hevige winterslaap te ontwaken. Amper 20 minuten later waren de bezoekers totaal ont luisterd door een toen „heerlijk draaiende thuisploeg (21-11). „Dat hebben ze nodig", stelde Cor Mol na afloop. „Ik vind het persoonlijk ook nooit zo erg als ze in het be gin achter komen. Dan blijft de ploeg namelijk attent. Als ze voor komen, denken ze te gemakkelijk dat ze er als zijn en rommelen ze maar wat aan. Je zag wat zo'n ge lijkmaker tot gevolgen had. Het werkt als een rode lap op en stier. Plotseling kan het dan allemaal weer". Voor de aanvang oon de wedstrijd tegen het Bredase EBHV kreeg de heren- ploeg van Delta Sport nieuwe tenues van cafetaria Marktzicht uit Zierikzee Als erkenning voor de geste overhandigt aanvoerder Kees de Vos een bosje bloemen aan Helma Kouijzer, later gevolgd door een fraaie zege op de Breda- naars. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Al in de eerste minuut opende Kees de Vos de skore op aangeven van Jac- co Vleeshouwers en in de volgende minuut was het scenario andersom: 2-0 door Vleeshouwer. EBHV was duidelijk verrast door de blik- semstart van de thuisploeg. „Ik denk, dat we elkaar weinig toegeven", had Jan Dirkse voor de wedstrijd vastgesteld. „Beide ploe gen hebben twee keer verloren en beide hebben ook gewonnen van Olympus, naar ik veronderstel, dat vandaag de grotere routine wel eens in ons voordeel zou kunnen werken". Direkt vanaf het begin hadden de Bredanaars grote problemen om zich doelrijpe kansen te scheppen voor de veste van doelman Koos van Zwie- ten, die zich tegen EBHV weer als van ouds zou manifesteren met een aantal fraaie refleksen. „Door het goed gesloten houden van de verdedi ging waren wij het grootste deel van de wedstrijd gedwongen om onze treffers vanuit de tweede lijn te laten komen", onderkende Dirkse, „maar ook dat wilde niet optimaal lukken". Akkuratesse Door Toon van Dongen werd het van ver 2-1, maar via Bert de Vos, Piet van Dalen en Kees de Vos ont stond er na amper zeven minuten een fikse kloof van vier doelpunten. Op nieuw was er een afstandsknal nodig van Cor Jochems om EBHV te laten juichen, maar onmiddellijk volgde weer het antwoord van Bert de Vos. Hierna volgde evenwel de door Cor Mol zo gevreesde staat van berusting bij de Zierikzeese ploeg. Delta Sport vergat ruim een kwartier voor een belangrijk deel de akkuratesse en EBHV kon beetje bij beetje dichter bij kruipen, al stond Koos van Zwic- ten een echte doelpuntenrcgen vla een serie uiterst fraaie safes in de weg. Twee keer Cor Jochems en twee keer Tom van Velzen, de sterke aan voerder van de Bredanaars tilden de skore naar 7-6, omdat tussendoor An- dré Hartoog met een draaibal nog een keer voor Delta Sport doc had ge troffen. In de 24e minuut zorgde een typische Bert Nuycns-goal vla een uitval voor 8-6, maar EBHV sloot op nieuw aan, toen Rinus Nuyens Tom van Velzen liet doorlopen. Nuyens pakte een minuut later evenwel op identieke wijze revanche op de EHBV-aanvoerder en tekende daar mee voor de 9-7 ruststand. De tweede helft begon spektaku- lair. Piet van Dalen knalde al na twintig sekonden een strafworp naast het doel van Jan Schonnenberg en een kwart minuut later mocht Jac- co Vleeshouwer voor twee minuten uit het veld na vasthouden van Arno van Erk. Tijdens de hierdoor ontsta ne vijf tegen zes-situatie stoomde EHBV plotseling naastzij de Zierik zeese ploeg door doelpunten kort op rij van Max Lak en Arno van Erk. Vleeshouwer had evenwel een zoete wraak in huis, toen hij de strafbank mocht verlaten. Met twee formidabe le afstandschoten en een flitsende be weging, waarmee Kees de Vos plotse ling volkomen vrij op de cirkel kwam, kreëerde Vleeshouwer weer een marge van drie doelpunten in Delta Sport-voordeel. En nog mocht EBHV wat terug doen via Cor Jo chems, maar toen was het ook totaal gebeurd met de Brabanders. „Na de 9-9 heeft de ploeg gewoon de op drachten verzaakt", moest Jan Dirk se schouderophalend vaststellen. „Het enige waar nog aan gedacht werd, was het tegen de overigens niet slecht leidende arbiters aanpraten, maar daar win je geen wedstrijd mee. In plaats van de proberen door te gaan, toen we eindelijk gelijkston den, maakten ze er een rommeltje van en kon Delta Sport simpel afwer ken". Kinderlijk Vooral verdedigend liet EBHV in de tweede fase van de tweede helft bijzonder veel steken vallen. Kinder lijk eenvoudig kon Delta Sport hier door alsnog een voordelige marge van tien doelpunten opbouwen. „Zo moet het ongeveer", konstateerde Cor Mol. „Maar ondanks de ruime ze ge moet ik vaststellen, dat we zeker nog niet draaiden als we in de oefen- kampagne, maar daar heb ik toen al voor gewaarschuwd. Kompetitie spe len is heel wat anders dan oefenen". Jacco Vleeshouwer liet 14-10 aante kenen, Kees de Vos nam nummer vijftien voor zijn rekening en op nieuw Vleeshouwer had 16-10 in de handen. Nog een keer skoorde hierna EBHV via Wim van Oers, maar Bert de Vos, Piet van Dalen, Bert Nuyens, Kees de Vos en Jacco Vleeshouwer maakten de 21-11 simpel vol. ..Het is jammer, dat de ploeg niet bleef hand ballen, maar zich alleen bezig hield met dingen, waar ze niks mee te ma ken hebben", onderkende Dirkse. „maar ik moet toegeven, dat Delta Sport me heeft verrast. Een paar ge leden heb ik nog zelf tegen ze gespeeld bij Groene Ster. maar dan moet ik toch vaststellen, dat de ploeg heeft geleerd hoer er gehandbald moet worden". Uitslagen derde divisie: Delta Sport-EBHV 21-11; Mountain St ais- Olympus 32-10; Boemerang-Avanti 18-22; EMM 2-Groene Ster 21-20; Rapid-Dongen 18-23. Stand na vier ronden: Avanti EMM 2 Dongen Groene Ster Delta Sport Mountain Stars Boemerang EBHV Rapid Olympus 4 4 0 0 4 4 0 0 4 4 0 0 4 3 0 1 4 2 0 2 4 10 3 4 10 3 4 10 3 4 0 0 4 4 0 0 4 77- 57 80- 67 66- 54 69- 55 68- 58 66- 61 65- 73 51- 75 62- 73 66-103 Advertentie ZENTRPSPORT tNTERNPTIONPL ,,De Schouwse Zanger" RENESSÊ - Vrijdag 19 en zaterdag 20 november organiseert de vogel- houdersvereniging De Schouwse Zanger haar traditionele jaarlijkse tentoonstelling. Dit gebeurt dit keer in De Ark te Renr.wf. Zoals gebruikelijk is hard gewerkt om de tentoonstelling voor te berei den. In totaal zullen zo'n 320 vogels, allemaal eigen kweek, worden ten toongesteld, Er zullen n u, kleur zo wel als postuur kanaries te zien zijn, grote en valk parkieten, diamant duifjes. kwartels en zebravinken Aan de tentoonstelling is een on derlinge wedstrijd verbonden Daar om zullen op donderdag 18 november de ingezonden vogels door een vijftal keurmeesters van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers worden beoordeeld. Tijdens de tentoonstelling, die op vrijdag van 19 00 tot 23 00 uur en za terdag van 14.00 tot 22.00 uur geo pend zal zijn. zullen de uitslagen op de kooi zijn aangegeven Tevens zal er voor de echte liefhebbers een kata- logus met de volledige uitslag te koop zijn Ter bestrijding van de onkosten zal er met het Rad van Avontuur worden gedraaid I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 5