Kapitaalsdienst Westerschouwen toont zeer laag nadelig slot Bodemonderzoek Nieuwe Boogerdstraat levert belangwekkende voorwerpen op Volop aktiviteiten tijdens winkelweekakties Renesse Gemeentebegroting 1983 STREEKNIEUWS In Renesse Teruggang in leerlingen lagere school 't^ Staepel'of Casco kotter in Bruinisse gearriveerd Van der Mare! koopt sleepboot Lugano Na 20 november Molen „De Hoop" weer in gebruik Geen muur van klooster, wel de stenen Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 15 november 1982 Nr. 23217 BURGH-HAAMSTEDE - De ontwerp-begroting 1983 van de gemeente Westerschouwen sluit met een post voor onvoorziene uitgaven van 105.287,79. Het nadelig slot van de kapitaalsdienst bedraagt slechts 949.06. Een zeer laag bedrag, waaruit de konklusie kan worden getrokken dat in de gemeente Westerschouwen geen in flatie bevorderende financiering heeft plaats gevonden. De gedane investeringen zijn gefi nancierd met een vaste geldlening, met ontvangsten over vorige jaren, met ontvangen aflossingen van ver strekte leningen en met positief sal do grondexploitaties. De inkomsten en uitgaven van de gewone dienst bedragen 26.015.178,81. In de gewone dienst is nog ruimte gevonden om enkele kapitaalswerken in de loop van 1983 in uitvoering te nemen. ZIERIKZEE Bijeenkomst „Wees een Zegen" Donderdag 18 november komt de Hervormde Vrouwengroep ,,Wees een Zegen" weer bijeen in het Her vormd Verenigingsgebouw. Mevrouw M. Dorst zal de overden king verzorgen en mevrouw N. Goudzwaard-de Looze zal namens .Woord en Daad" dia's vertonen met geluidsband. Verder zal er ook een verkoping zijn van goederen voor „Woord en Daad". Voor tijd: zie agenda. Jubileum NCVB De afdeling Zierikzee van de NCVB viert woensdag 17 november in het Hervormd Verenigingsgebouw het 35-jarig jubileum. Voor tijd: zie agenda. Vergadering waterschap In onze krant van donderdag meld den wij dat het waterschap dinsdag 20 december zal vergaderen te Zierik zee. Er is blijkbaar een foutje in dit bericht geslopen, want de juiste da tum is 23 november. Voor tijd: zie agenda. Vergadering CPB De CPB, afdeling Schouwen-Dui- veland houdt dinsdag 23 november een vergadering in het Hervormd Verenigingsgebouw te Zierikzee. Me vrouw L, C. Straijer spreekt over „anders eten". Voor tijd: zie agenda. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft laten weten dat de ge meentebesturen voor moeilijke keu zes worden geplaatst en er nauwe lijks ruimte is voor taakuitbreidin gen. Veelal zal afstoten dan wel in krimpen van taken, onontkoombaar zijn. Bijstellingen De belangrijkste wijzigingen en bijstellingen zijn: verlaging van het bedrag per inwoner in basis, van f 67,50 in 1982 naar 66,85. Ook is het budgettair uitkeringspercentage ver laagd met drie punten en op 584 ge bracht, terwijl het bedrag per wo ning wordt verhoogd. Op wat langere termijn zal ook de gemeente Westerschouwen, gelet op de adviesaanvraag aan de Raad voor de gemeentefinanciën over de finan ciële verhoudingswet rekening moe ten houden met belangrijke kortin gen. Een verschuiving van bijdrage uit het fonds ten laste van de kleine ge meenten en ten gunste van middel grote en grote gemeenten wordt voorgesteld. „In het nieuwe wetsont werp is verder in principe opgeno men dat gestreefd moet worden naar een zo groot mogelijke gemeentelijke autonomie op financieel terrein. Dat dag 17 november een verkoopmid dag/braderie gehouden. Er is te koop: schoeisel, onder- en bovenkle ding, levensmiddelen, bloemen, opti sche artikelen en kado-artikelen. Voor tijd: zie agenda. RENESSE Geslaagde postzegelbeurs Zaterdagmiddag organiseerde de vereniging Delta West een uitste kend geslaagde, druk bezochte post zegelbeurs in het dorpshuis van Re- nesse. Voor de kinderen, die in ruime ma- te belangstelling toonden, had men een gratis verloting georganiseerd. Voor ieder kind was er wel een prijs je. Een erg leuk initiatief, dat bij de jeugdige verzamelaars erg aansloeg. wil zeggen dat de gemeentelijke uit gaven voor zover mogelijk uit de ei gen inkomsten moeten worden be kostigd", aldus de aanbiedingsnota bij de gemeentebegroting 1983. MIDDENSCHOUWEN Raadsvergadering Middenschouwen Donderdag 25 november wordt in het gemeentehuis te Scharendijke een raadsvergadering van de ge meente Middenschouwen gehouden. (Voor tijd: zie agenda.) SCHARENDIJKE C.D.A.-ledenvergadering De C.D.A.-afdeling Middenschou wen houdt woensdag 17 november in de „Putmeet" te Scharendijke een al gemene ledenvergadering. Het pro vinciale statenlid mevrouw Remijn- de Badts uit Oostburg zal de rol, die de Provinciale Staten in onze samen leving vervult en zal vervullen nader uit de doeken doen. LOOPERSKAPELLE Geslaagd Aan de Nutsakademie te Rotter dam is mevr. Boogerd-Hoffman geslaagd voor de akte M.O.-A peda gogiek met specialisatie orthopeda gogiek. KERKWERVE Ledenvergadering Groene Kruis Vrijdag 26 november wordt in het verenigingsgebouw te Kerkwerve de algemene ledenvergadering gehou den van de vereniging Het Groene Kruis. Naast de behandeling van o.a. het jaarverslag en de begroting 1983, zal afscheid worden genomen van de voorzitter, de heer K. A. van Lange- raad. Voor tijd: zie agenda. KERKWERVE Gemeenteavond Hervormde Gemeente Dinsdag 16 november wordt een ge meente-avond gehouden voor de le den van de Hervormde Gemeente van Kerkwerve. De avond wordt ge houden in de consistorie van de Ned. Hervormde kerk. Het programma ziet er als volgt uit: Opening, verslag van de restau ratiekommissie (de plannen voor de restauratie van het interieur van de kerk komen op tafel). Verslag van de RENESSE - Zoals gebruikelijk organiseert de midden standsvereniging Renesse in de weken voor Sinterklaas een winkelweekaktie met aantrekkelijke aktiviteiten. Zaterdag 20 november wordt de winkelweekaktie ge opend en wel met de traditionele ontvangst van Sint Ni- colaas, die te paard zijn entree zal maken. Om twee uur vertrekt het fanfarekorps „Luctor et Emergo", van het dorpshuis te Renesse af, om de Sint en zijn Pieten op te halen. Na een rondgang door het dorp zal Sinterklaas in het dorpshuis worden ontvangen. RENESSE ln de lagere school 't Staepel'of te Renesse werd een 2eer druk bezochte ouderavond gehouden. Na de muzikale opening door het schoolor- kest De Schooleksters en een intermezzo van zesde klas-leerlingen op zelf ge maakte muziekinstrumenten, opende de voorzitter van de ouderraad, de heer A. J. Padmos, de bijeenkomst. Hij sprak over het sterk dalende leerlingen aantal van de school. Het vorig schooljaar waren er nog 109 leerlingen, terwijl er nu 95 zijn. Aan het einde van dit schooljaar verlaten 25 kinderen de lagere school en slechts 10 eerste klassers worden verwacht. HAAMSTEDE Bromfietser gewond De 72-jarige J. F. uit Burgh- Haamstede moest zondagmiddag na een aanrijding op de kruising Kraay- esteinweg Weeldeweg met ernstige verwondingen in het Rode Kruis Zie kenhuis worden opgenomen. Van de Weeldeweg af, wilde hij de Kraayesteinweg oversteken maar werd aangereden door een auto die uit de richting Haamstede kwam. Automobilist G. P. de R. uit Renesse kon niet meer uitwijken en schepte de bromfietser. De man moest met een hersenschudding en snijwonden in het ziekenhuis worden opgeno men. Verkoopmiddag in Duinoord In rusthuis Duinoord wordt woens- BRUINISSE - Het casco van de eerste in Polen gebouwde mosselkot- ter is in de haven van Bruinisse gear riveerd. Vorige week is het schip in Stellendam bij Maaskant al van een boegschroef voorzien. Het schip moet in Bruinisse verder worden afgebouwd. Bij aankomst van het casco stond de 500 pk Cater pillar al gereed en werd met spoed in het vaartuig neergelaten. De kotter krijgt de eerste Maaskant achtkoppi- ge lier. met pneumatische bediening. OUWERKERK - Het sleep- en ber gingsbedrijf M. van der Marei en Zn. te Vianen (bij Ouwerkerk) heeft de sleepboot Lugano (28 m lang en 7,30 m breed) aangekocht. De boot is bestemd om te worden ingezet bij karweien aan de Oosterscheldewer- ken en ook bij het bergen van sche pen. De Lugano voer als zeesleper on der Zwitserse vlag en is uitgerust met een 1000 pk Deutz motor, type 545 en kortstraalbuis. Daardoor wordt 200 pk aan het motorvermo gen toegevoegd. Het schip Is bij de firma v. d. Sande te Breskens gerepareerd en van nieu we onderdelen voorzien. De sleep boot was eigendom van rederij Gebr. A. G. te Bazel. Het schip Is bij execu toriale verkoop verkocht. De heer Oele van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek (R.O.B.) in Middelburg stelde zich donderdag van een en ander op de hoogte. Door middel van de specie werd vastgesteld, dat de muur rond 1600 moet zijn gebouwd. De stenen bleken echter aanzien lijk ouder: uit de 14e of 15e eeuw ge bakken in een zogenaamde open- veldoven. De deskundigen zijn het erover eens, dat aangenomen kan worden dat het betreffende muurtje wel uit de stenen van het voormalig klooster werd opgetrokken. De heren P. R. M. v. d. Sneppen en F. Beekmans, die het initiatief tot dit amateur-bodemonderzoek namen, moeten konstateren dat de muur niet op een zeer gunstige plaats werd blootgelegd: juist aan de rand van het sloopterrein. Verder graven aan deze zijde is derhalve niet mogelijk. Overigens meent de heer Van der Sneppen, dat het ook niet relevant is in deze richting door te zoeken naar oude resten van het Predikheren- klooster. Dieper Inmiddels zijn biede heren ervan overtuigd, dat voor het aantreffen van die fundering veel dieper gegra ven zou moeten worden. In de loop der eeuwen hebben zich heel wat la gen grond opgestapeld. Vooral voor afgaand aan de bouw van de thans gesloopte school blijkt het terrein da nig te zijn verhoogd. Het onderzoek in de Nieuwe Boogerdstraat heeft echter al enkele opmerkelijke voorwerpen opgele verd. Heel nauwkeurig werd de bo dem onderzocht waar vroeger een beerput of waterput moet zijn ge weest. In dergelijke grond worden vaak een aantal voorworpen bijeen aangetroffen. Tabakspijpjes Zo werden in deze afvatiaag vijf sierlijke tabakspijpjes gevonden. In de zogenaamde hiel van deze pijpjes staat in drie ervan verdiept in- gestempeld de afkorting WS met een kroontje. Dit zou staan voor Walter Smith, afkomstig uit Berrey in Enge land. De heer Beekmans legt uit, dat na 1588 vele gevluchte Engelse pij penmakers zich in de Nederlanden vestigden. De nu gevonden pijpjes zijn van witte klei; één opmerkelijk exem plaar zit er tussen van roodbakkende klei. Volgens de heer Van der Snep pen hoogstwaarschijnlijk vervaar digd door een pijpenmaker met plaatselijke klei, die niet wit te krij gen was. Verder leverde het plaatselijk bodemonderzoek een zeer fraaie tin nen lepel op. „Helemaal gaaf en zo mooi, dat hij bijna zilver lijkt," al dus dc heer Van der Sneppen. In do lepel staat de zogenaamde ge kroonde roos van Tudor; verder de initialen A. G., hetgeen tot nu toe geen verder aanknopingspunt bood, want die afkorting komt niet voor in de registratie van tingieters in de 15e en I6e eeuw. Een inmiddels uitgege ven aanvulling op die registratie kan mogelijk nog nadere gegevens bie den. In de bak van dc lepel werd verder een wat primitief merkteken aange troffen. „Net of de eigenaar destijds duidelijk heeft willen aangeven „dit is mijn lepel", aldus dc bodemonder zoekers. Wanfried-schotel Heel goed te determineren bleek een fraaie Wanfried-schotel, die voor iets meer dan de helft in scherven werd opgegraven. Het tweede deel van het jaartal is zichtbaar: 15. Over het eerste deel behoeft geen onzeker heid te bestaan. Dc heer Van der Sneppen legt uit, dat dit Wanfried- aardewerk tussen 1580 en 1620 uit Duitsland in Nederland werd geïm- kerkvoogdij, verslag van de diako- nie. Na de pauze zal Ina van Doorn- Braber met behulp van dia's vertel len over Israël. S1RJANSLAND Reformatorische Kontaktvereniging De Reformatorische Kontaktver eniging te Oosterland houdt woens dag 17 november een bijeenkomst in het Verenigingsgebouw te Sirjans- land. De inleider is ds. Schaap, Ned. Herv. predikant uit Arnemuiden. Hij spreekt over de „Christelijke Vrij heid". Voor tijd: zie agenda. OOSTERLAND „Laat Leven" De werkgroep „Laat Leven" van de Vereniging ter bescherming van het ongeboren kind organiseert voor dinsdag 16 november in dorpshuis Oosterhof te Oosterland een voor lichtingsavond. VBOK-voorlichter Ben Zijl vertelt het een en ander over de problemen rond abortus en het werk van de VBOK. Hij vertoont een film en dia's. Voor tijd: zie agenda. Eveneens op zaterdag 20 november start de zegelaktie, die duurt tot en met 4 december. De zegelaktie houdt in, dat men bij iedere bestede gulden,- een zegel ontvangt. Deze zegels moe ten op een zegelkaart worden ge plakt, die, als hij vol is in de aktiebus bij bouwbedrijf Braber kan worden gedeponeerd. Met een volgeplakte kaart dingt men mee naar een van de vele prachtige prijzen. De vijf hoofd prijzen zijn: 1. Hifi Rack, 2. was automaat; 3. koelkast; 4. fiets en 5. een fotocamera. Daarnaast nog 90 an dere prijzen. De officiële trekking van de zegel aktie vindt plaats op maandag 6 de cember ip het „Wapen van Renesse". Trekking, lijsten worden huis-aan- huis bezorgd en tevens zal de uitslag bekend worden gemaakt in de Zie- rikzeesche Nieuwsbode. porteerd. Het jaartal moet derhalve 1615 zijn. De schotel biedt verder de afbeelding van een man, geen buste zoals vaak gebeurde, maar een to taalplaatje. Verder werd het binnenste gedeel te van een Majolika-schaal opgegra ven. Majolika zou dc voorloper van het Delftsblauw genoemd kunnen worden. Dc rand van de schaal ont breekt, maar het binnenste gedeelte biedt een fantasiewapen met hoed en pluimen en drie kruisjes uit verband geplaatst. Tenslotte werd een grote hoeveel heid leerwerk aangetroffen. Vrijwel gaaf stukje leer betrof een zooltje van een kinderschoentje. De heer Van der Sneppen legt uit, dat het zeer veel geduld vergt deze stukjes leer met waterstofperoxide schoon te krijgen. Op den duur lukt het echter wel. De opgegraven voorwerpen zullen voor nadere determinatie enige tijd worden overgebracht naar het R.O.B. in Middelburg en krijgen ver volgens een plaatsje in het gemeente museum. Stenen Zoals bekend werden inmiddels Dit betekent dat binnen enkele ja ren een leerkracht zal moeten af vloeien. De onlangs gereed gekomen woningen in Renesse hebben voor de school niet dat effekt tot gevolg ge had, dat was beoogd. De voorzitter vertelde verder dat de voorlopige medezeggenschaps raad zich gaat buigen over de opstel ling van een regiement. Bij het finan ciële jaarverslag kwam tot uiting dat er een batig saldo van f 1400,62 aan wezig is. In de week van 20 tot en met 27 no vember wordt een letterspel georga niseerd. Dit houdt in dat men bij de besteding vanaf 5,— een letter ont vangt. Deze letters moet men sparen om te trachten het woord „letterspel" te vormen. Lukt dat, dan moet het woord op een vel papier worden geplakt, in een enveloppe ge daan en in de aktiebus gestopt. Met dit spel zijn een stofzuiger, een diner voor twee personen en een tas met boodschappen te winnen. Verder is er nog een cijferspel dat verband houdt met de winkelweek krant, die, in de week voorafgaande ,aan de winkelweek, huis-aan-huis wordt bezorgd. Metn moet om aan het spel deel te nemen alle cijfers die in de advertenties de krant staan bij elkaar optellen en de oplossing in de aktiebus deponeren. ook enkele grote onderdelen van hoogstwaarschijnlijk een maalinstallatie van de vroegere ga- rancinefabriek opgegraven. Het gaat hier om twee grote stenen en een gro ter exemplaar, dat nog duidelijk aan toont dat er vroeger een as in be vestigd moet zijn geweest. Drs. Th. M. de Graaf van de Werkgroep In dustriële Archeologie van de Zeeuw se Culturele Raad zal zich één dezer dagen over deze opgraving nader oriënteren. Medewerking Dc heren Van der Sneppen en Beekmans krijgen bij dit oudheid kundig bodemonderzoek zeer veel enthousiaste medewerking van hun leerlingen. (Beide heren zijn werk zaam in het onderwijs.) Meisjes blij ken (uiteraard, red.) net zo graag te willen deelnemen aan dit graven in modder en drap als jongens. Door slecht weer, zelfs zoals dat van zater dag, laten de leerlingen zich niet uit het veld slaan. Die houten keet, die de gemeente beschikbaar stelde, blijkt zeer welkom. Hij biedt een on derkomen als de onderzoekers wat al te nat of verkleumd dreigen te wor den. De heer J. H. Blom, hoofd van de school deelde mee dat mej. V. d. Kuijl, zal worden afgekeurd met ad vies voor herplaatsing. Zij is al gerui me tijd ziek. De toneelgroep van VOO zal ook dit jaar een toneelspel voor kinderen instuderen, het Spook van Spechtenstein. Koncentratie Tot slot besteedde Blom aandacht aan het feit dat op scholen voor zowel lager- als vervolgonderwijs het steeds drukker, beweeglijker en min der gekoncentreerd wordende kinde ren een probleem gaan vormen. Niet alleen geldt dat voor de leer krachten, maar ook voor de leerlin gen zelf, omdat ze moeilijker de leerstof opnemen. T.V. zou één van de oorzaken hiervan zijn. Ook aktivi teiten buiten de school werden ge kenmerkt als oorzaak. Wethouder J. C. de Feiter verzeker de dat de kwestie van het dalende leerlingenaantal de aandacht van het kollege van de gemeente Wester schouwen heeft en dat bij woningtoe wijzing rekening wordt gehouden met de belangen van 't Staepel'of. De ouders kregen aan het einde van de bijeenkomst een film te zien over de school vanaf 1970 tot heden. Tot slot wordt voor de kinderen een groot kinderfeest georganiseerd op zaterdag 11 december om half drie in het dorpshuis te Renesse. Wil Wight brengt dan een kindershow met clowns en veel trucs. Gratis kaarten voor dit evenement kunnen worden afgehaald op vertoon van een volgeplakte zegelkaart. NIEUWERKERK Controle Rijksweg 18 De rijkspolitie hield zaterdag tus sen 13.00 en 17.00 uur een snelheid scontrole op Rijksweg 18 bij de af slag Nieuwerkerk. Wegens werkzaamheden aan de weg daar, mag er niet harder gereden worden dan 50 km. Dat bleek een moeilijke opgave voor automobi listen, want van de bijna 700 gekon- troleerde auto's gingen er 121 op de bon. Volgens rijkspolitie zullen daar meer snelheidscontroles worden ge houden. OOSTERLAND Ouderavond kleuter- en lagere school De ouderraad van de Openbare la gere school en die van de openbare kleuterschool in Oosterland organi seert in de gemeenschapsruimte van de beide scholen op donderdagavond 18 november een gemeenschappelij ke ouderavond. De gezamenlijke agenda ziet er als volgt uit: Opening en jaarverslag 1981/1982, financieel verslag en be noeming lid van de kaskontrole. Ver dere vaststelling van het aangepaste huishoudelijke reglement. Schoolza- ken en Rondvraag. Vervolgens bestuursverkiezingen kleuterschool. Aftredend en herkiesbaar: me vrouw Wijnstekers-Hoogerheide. Af tredend en niet herkiesbaar: me vrouw Heijman-v. d. Vlies. Lagere school: aftredend en herkiesbaar: de heer C. van der Linde. Aftredend en niet herkiesbaar mevrouw Van de Zande-Dekker. In de pauze bestaat de gelegenheid de boekenstand van boekhandel De Feiter te bezichtigen. Daarna uitslag van de verkiezingen en vertoning van een geluidsdia-serie over de voorlopige medezeggenschapsraad voor kleuter- en lager onderwijs. Verder zal badmeester Brunger van het badhuis „Dolfijn" de aanwezigen informeren over het zwemonderwijs. (Vervolg van pagina 1) aan, maar toen was dan toch het ogenblik daar dat het gezelschap de steile trappen besteeg. Aan burge meester De Meester dc eer de wieken in beweging te zetten. Eerst ging het wat aarzelend, maar met steen eraf en wat meer bedekking, bereikten dc wieken een aanzienlijk tempo. Teun van der Bok genoot zichtbaar van dit alles. Hij liet weten als kind al in de ban te zijn geraakt van de molen in Ouddorp. Ook op (lorree- Overflakkee was hij enige tijd mole naar. Hij heeft het volste vertrouwen van zijn „De Hoop" een bloeiend be drijfje te maken. Op de zaterdagen maalt hij voorlopig voor.twee bak kers. een aantal dat hij na verloop van tijd hoopt op ie voeren. Met pu bliek is - tegen bescheiden entree prijs welkom op die zaterdagen. Zierikzee heeft weer draaiende mo len, een trots bezit, maar helaas (nog) een schril kontrast voor „De Haas" op het Bolwerk. ZIERIKZEE - Tijdens het oudheidkundig bodem onderzoek op het terrein in de Nieuwe Boogerdstraat werd vorige week een oude muur aangetroffen. Aanvan kelijk bestond de verwachting, dat die muur weieens een deel van de fundering zou kunnen vormen van het vroegere Predikherenklooster, dat tussen de 13e en 16e eeuw in deze omgeving heeft gestaan. Inmiddels is vast gesteld, dat dit niet het geval is. Kaartje van Zierikzee, met daarop aangegeven de kloosters, die zich tussen de 13e en 16e eeuw in deze stad bevonden. In het midden onderaan staat het Pre dikherenklooster, aangeduid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3