HET WEDERZIJDSE WANTROUWEN Bruinisse kan niet alle wensen op sportgebied verwezenlijken Dit biedt de beeldbuis Onzekerheid over Telebingogeld STREEKNIEUWS „Vrede en Ontwikkeling" treedt op in Wolphaartsdijk Voetbalsupporters op dood spoor Drijfmest- problemen kunt u nu de baas ZIJERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 november 1982 Nr. 23214 5 BRUINISSE - Het kollege van b. en w. van Bruinisse verkeert in onzekerheid over de vraag of de Telebingo- gelden voor Bruinisse kunnen worden behouden, nu de financiële grondslag voor de bouw van een sporthal (nog) niet aanwezig is. Overigens is de gemeente nog niet be richt dat de gelden zouden zijn vervallen. Het besluit tot fondsvorming noemt het kollege een belangrijke stap op weg naar de verwezenlijking van betere sport- akkommodatie in de gemeente, in welke vorm dan ook. De begroting van 1983 biedt vol gens het kollege geen ruimte voor het realiseren van een ijsbaan in het Westplantsoen, zoals de IJsvereni ging dat graag zou willen. BRUINISSE Toneeluitvoering Bruse dames bij H.V.G. te Goes Tijdens de besturendag van de Her vormde Vrouwengroep (H.V.G.) in Goes trad op als spreker in de mor genvergadering ds. Schreuder, zie kenhuispredikant te Goes. De ochtendvergadering werd geo pend door mevrouw J. Nieuwenhui- ze-Schipper, presidente van de H.V.G. provinciaal. Gebouw van sa menkomst was de Gereformeerde Westerkerk aan de Westwal. Aanwe zig van het hoofdbestuur was de lan delijke presidente, mevrouw Spa- ling. Op de lezing van ds. Schreuder volgde een geanimeerde bespreking. Vrouwen zijn spontaner in het spre ken over geloof dan mannen, was sprekers ervaring. ,,Het belang rijkste", aldus de ziekenhuispredi kant, ,,is dat we elkaar steeds weer „ontmoeten". Dat wil zeggen, er „hoeft", er „moet" niets, maar alles még!" In de middagvergadering kwamen een aantal huishoudelijke zaken aan de orde, zoals verslag sekretaresse en penningmeeste resse. Toneel Na de rondvraag werd een aardig toneelstukje uitgevoerd door leden van de Hervormde Vrouwengroep „Helpt Elkander" uit Bruinisse geti teld: „De twaalf maanden van het jaar", iedere „maand", uitgebeeld door een van de dames werd in uiter lijk, gedicht en zang „meesterlijk" vertolkt. De middagvergadering, ge leid door de vice-presidente me vrouw Teekens uit Bruinisse, werd met deze* leuke en onderhoudende voord rath t besloten. De presidente mevrouw Nieuwen- huize bedankte de leden van de H.V.G. van Bruinisse voor hun bij drage en voldaan keerden de bestuursleden van de diverse H.V.G. groepen huiswaarts. GOES 27 MC-zenders voor Nicaragua In november wordt er in heel Ne derland een aktie gevoerd om 27 MC- zenders in te zamelen. Gebleken is dat deze zenders voor kleine dorpjes in het noorden van Nicaragua een doeltreffende communicatie mogelijkheid zijn. In Nicaragua kun nen deze zenders bescherming geven tegen de aanvallen van groepen goed bewapende aanhangers van de vroe gere diktator Somoza. De zendappa ratuur kan daar .van levensbelang zijn! In Zeeland wordt de aktie ingeluid op donderdagavond a.s. (11 novem ber) in de Prins van Oranje, Nieuwstraat 14 te Goes, aanvang 20.00 uur. Nicaragua Komitee, Nivon, Ned. Cult. Sportbond en VARA-district Zeeland beleggen dan een informa tieavond voor iedere belangstellen de. Op deze avond worden dia's over Nicaragua vertoond en wordt een ak- tieplan opgesteld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG - De Nederlandse rege ring zal vrijwel zeker een dezer da gen besluiten het zeerechtverdrag te ondertekenen. President Reagan's speciale afgevaardigde Donald Rumsfeld, die 18 november naar Den Haag komt om tegen ondertekening te pleiten, zal waarschijnlijk worden voorgehouden dat de belangen van de geïndustrialiseerde landen beter kunnen worden gediend door te teke- Voorts zegt het kollege dat, gelet op de financiële problemen, het in de toekomst niet meer mogelijk zal zijn om alle plannen op het gebied van sportakkommodaties en sportmidde- len, tot 100 7c voor rekening van de gemeente te nemen. Belanghebben den zullen in de komende zittingspe riode 10 7c van het te investeren be drag voor hun eigen rekening moeten nemen, door o.m. zelfwerkzaamheid en verhoging van kontributies. Rioleringswerken Tot 1985 zullen in de gemeente*' Bruinisse nog diverse rioleringswer ken moeten worden uigevoerd. Een en ander als uitvoering van het op 15 februari 1980 vastgestelde basis-rio- leringsstruktuurplan. Dit meldt het kollege van b. en w. van Bruinisse in de aanbiedingsbrief begroting 1983. Het gaat bij de rioleringswerken to taal om een bedrag van 675.000,—, verdeeld over vier projekten: in de Dr. De Kockstraat, nabij het Stenen pad, bij de Dreef-Dorspweg en in de Prinses Wilhelminalaan. Hoewel het kollege zegt niet opti mistisch te zijn over het vrijgeven van de noodzakelijke subsidie in 1983, streeft het kollege er toch naar de aanpassingswerken gemeenteha ven in het begrotingsjaar '83 te reali seren. Mochten er, aldus het kollege, geen duidelijke ontwikkelingen plaatsvinden in de werkzaamheden, dient de raad er ernstig rekening mee te houden, dat herstelwerken moeten worden uitgevoerd aan de glooiin gen. Om de mogelijkheden te onderzoe ken van de aanpassing van de visse rijhaven, is een werkgroep ingesteld, die in 1983 het kollege een advies zal geven. Het plan zal moeten voorzien in een oplossing voor meerdere jaren en zal in nauw overleg met de visserij vereniging „Algemeen Vissersbelang" worden bekeken. Externe omstandigheden maken het noodzakelijk om de al besteksge- rede plannen voor aanpassing, c.q. demping van de brandvijvers nog eens kritisch te bezien. Hernieüwde plannen zullen in het .begrotingsjaar worden aangeboden. Tot zover „Openbare werken" bij de begroting 1983. Bestemmingsplannen Voor het bestemmingsplan „Bui tengebied" is een herziening in voor bereiding, omdat de Kroon gedeelte lijk zijn goedkeuring aan het plan heeft onthouden. De herziening zal de raad worden aangeboden in het komende begrotingsjaar. De uitwer king van het „Rekreatieplan" heeft nog niet plaatsgevonden. Uitwer king van de eerste fase heeft op zich laten wachten, omdat het kollege eerst het oordeel van b.v. Rekreatie- projekt Bruinisse wilde horen. DEN HAAG - Als het voorstel om Nederlandse bedrijven te verplich ten buitenlandse boycotmaatregelen te melden toch door het parlement wordt goedgekeurd zou dit „onaan gename .gevolgen" voor Nederland kunnen hebben. Ex-minister van bui tenlandse zaken Van Agt heeft dit zijn opvolger Van den Broek laten weten. DEN HAAG - De verenigde studen tenbonden HBO-WO hebben besloten dinsdag 23 november op alle univer siteiten, hogescholen en instellingen voor hoger beroepsonderwijs prikak- ties te houden. Voordien wordt een informatiekampagne gehouden, waarbij onder meer bij de minister en de volksvertegenwoordigers wordt geprotesteerd tegen het niet tijdig uitbetalen van beurzen en an dere tegemoetkomingen aan 15.000 studenten en scholieren. AMSTERDAM - B. en w. van Amsterdam willen van het tuin bouwgebied Sloten een woongebied maken met een woonwijk van ten minste zesduizend woningen. De ge meenteraad is voorgesteld met het oog hierop een nieuw bestem mingsplan voor te bereiden, zo is maandag bekend geworden. Deze heeft onlangs de gemeente be richt dat er geen bezwaren zijn, mits ruimte wordt gelaten voor geringe aanpassingen in het centrumgebied. Dit betekent volgens het kollege, dat in het komende begrotingsjaar de vaststelling van de uitwerking eerste fase kan worden voorbereid. De uitvoering van de tweede en derde fase acht het kollege vrijwel uitgesloten in het licht van de huidi ge ekonomische omstandigheden. Ook voor het bestemmingsplan „Bedrijfsterrein" is een herziening in voorbereiding. Vaststelling van de algehele herzie ning van bestemmingsplan „West" zal naar verwachting begin 1983 plaatsvinden. Riekusweel Ten aanzien van „Riekusweel" merkt het kollege op, dat onderzocht wordt of hier de basis gelegd kan worden voor het bouwen van energie-arme-woningen. De stede- bouwkundige heeft hiervoor een schetsontwerp gemaakt en momen teel wordt onderzocht of de kosten hiervan afwijken van de uitvoering in traditionele vorm. Vaststellen van „Riekusweel" is op korte termijn noodzakelijK, aldus het kollege. Het eind van de voorbereidingsfa se van het bestemmingsplan „Kom- plan" lijkt in zicht te komen. Moge lijk kan de vaststelling in 1983 plaatsvinden. Onderwijs Theatergroep uit Zierikzee Vrijdag 12 november organiseert de kerngroep Wolphaartsdijk van het Interkerkelijk Vredesberaad een bijeenkomst waarop de bekende ge neraal b.d. Von Meyenfeldt een le zing zal houden over de aktuele pro blemen rondom vrede en veiligheid. Aan deze bijeenkomst werkt ook de theatergroep „Vrede en ontwikke ling" uit Zierikzee mee. Deze groep zal een gedeelte van hun programma Krijtstreep ten gehore brengen. Na de pauze is er gelegenheid om met de heer Von Meyenfeldt van ge dachten te wisselen. Diskusslclclder is ds. R DaCosta. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur en wordt gehouden in „De Brug" aan de Oostker- kestraat te Wolphaartsdijk. De kern groep verwacht dat gelet op het aktu ele onderwerp en gelet ook op de dls- kussie rondom het t.K.V en de posi tie van Von Meyenfeldt. velen de bij eenkomst bij zullen wonen. Luidde de konkiusie naar aanlei ding van de leerlingenprognose van september '81 nog, dat de werkgele genheid in het kleuter- en lager on derwijs in gevaar zou komen, dit ge vaar lijkt nu voor de tweede leidster van de openbare kleuterschool van de baan. Maar de werkgelegenheid van de vijfde leerkracht van de open bare lagere school lijkt niet meer te redden. Op de christelijke scholen is de situatie vrij stabiel. Het bedrag per leerling is in ont werp bepaald op 395,09 volgens art. 55 bis van de Lager Onderwijswet. Een aanzienlijke stijging (was 355,47). AMSTERDAM - B. en w. van Amsterdam hebben besloten „nood gedwongen" medewerking te verle nen aan de nieuwbouwplannen voor het bejaardentehuis Sint Jacob aan de Plantage Middenlaan in Amster dam. Dit betekent dat de oude voor- gevel.zal worden gesloopt. Het kolle ge had dè'gevel liever'willen laten staan, mét daarachter de nieuw bouw. DEN HAAG - „Het weghalen van dierenwelzijn bij c.r.m. en onder ver antwoordelijkheid brengen van de minister van landbouw is volstrekt onaanvaardbaar. Bovendien is het een onbegrijpelijke doorkruising van het bestaand beleid, omdat een dergelijke maatregel haaks staat op de beleidsvoornemens." Dit schrijft de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren in een „woe dende" brief aan premier Lubbers, de frakties van C.D.A. en V.V.D. en de betrokken vaste kamerkommis sies. DEN HAAG - De Nederlandse Spoorwegen mogen treinstellen met baldadige voetbalsupporters laten staan. De machinist die dat op 25 sep tember deed met een treinstel vol FC Twente-supporters had gelijk, zo vindt minister Zeevalking (verkeer en waterstaat) uit het oude kabinet Van Agt. In antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid Lank- horst (PPR) schrijft hij dat de ver voersplicht van de NS vervalt als de reizigers zich niet aan het algemeen reglement vervoer houdt, bij voor beeld door aan de noodrem te trek ken en het interieur van de trein te vernielen. De NS hebben alleen onderzocht of de machinist zich aan de veiligheids voorschriften heeft gehouden toen hij een treinstel liet staan. De Spoor wegrecherche is er niet aan te pas ge komen, aldus Zeevalking. MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 8-11. Konsumptie- aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg, exklusief b.t.w. Klei-aardappelen binnenland: Bintje 35-50 mm 18,00 18.00; Bintje 50 mm opwaarts 20,50 21,50; Bintje 35-55 mm ƒ19,00 - 19,50; Eigenheimer 35 mm op waarts in zakken 28,00 - 31,00. Zandaardnppelen: Bintje 35-50 mm 14,00 16,50; Bintje 50 mm op waarts 17,50 19,00 Export: blankschilllgc rassen van de kleigrond voor overzee, 40 mm op waarts in zakken 19,00 - 20,00; Bintje 45 mm opwaarts in zakken voor Italië 22,00. Voeraardappelen 8,00 - 10,00. Stemming: vast Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 8-11. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 147 dieren aangevoerd. De noteringen waren als volgt: Luxe paarden 3000 4000; werk paarden 2200 3400, oude paarden 1800 - 2450; 3-jarige paarden 1550 - 2600; 2-jarige paarden f 1300 - 2400; veulens 425 - 1275; hitten 575 - 1425; pony's 200 - 975. Prijzen per kg geslacht gewicht: Oude siachtpaarden 5,15 - 6,65; jonge siachtpaarden 5,50 - 7,00. De handel in siachtpaarden was rustig en in pony's kalm. Veemarkt Leiden LEIDEN, 8-11. Aanvoer totaal 1442, waaronder slacht runderen 1103, schapen en lammeren 339. Prijzen per kg: Stieren le 8,70 - 9,50, 2e 8,20 - 8,65; vaarzen le 7,50 - 8,70, 2e 6,45 - 7,40; koeien le 7,50 - 8,70, 2e 6,75 - 7,40, 3e 6,00 - 6,65; worstkoeien 5,50 -ƒ 6,60; dikbillen extra kwaliteit 9,00 - 14,00. Prijzen per stuk: Schapen 190 - 235; lammeren 200 - 260. Overzicht: slacht runderen: aan voer normaal, handel redelijk, en prijzen stabiel; schapen en lamme ren: aanvoer minder, handel vlot; en prijzen hoger. Land- en tuinbouw Drijfmest is vaak dik en weinig ho mogeen. Bij runderdrijfmest ont staan drijvende koeken en bij var- kensdrijfmest vormen zich vaste la gen op de bodem. Vooral mestvee geeft vaak dikke drijfmest. Bij het rondpompen en het uitpompen ont staan daardoor vaak problemen. De energiekosten zijn hoog. Bij het uit brengen over het land is geen gelijk matige verdeling te krijgen. Het ge volg is plaatstelijke overdosering en meer kans op gewasschade. Drijfmest bevat veel slijmstoffen. Deze breken moeilijk af en zijn er op grasland de oorzaak van dat de drijf mest lang op het gewas blijft zitten. Hierdoor wordt het gras gedurende lange tijd niet gevreten en wordt de fotosynthese en daardoor de assimi latie geremd. Drijfmest bevat veel stankveroor- zakende stoffen. Hierdoor wordt het stalklimaat verslechterd. Bovendien betekenen deze stankstoffen hinder voor de omgeving. Met de stank kan, vooral bij en vlak na het uitbrengen, een groot deel van de stikstof, via verdamping verloren gaan. Drijfmest bevat veel plant- en wor- telschadelijke stoffen. Door deze schadelijke stoffen ontstaat na het uitbrengen op grasland schade aan bovengrondse delen en aan de wor tels. Met name de jonge wortels zijn gevoelig. Aangezien de opname van de voe dingselementen hoofdzakelijk door de jonge wortels plaatsvindt wordt door deze schade de opnamekapaci- teit van de plant geringer. Een groot deel van de met drijfmest ingebrach te voedingselementen gaat daardoor v,oor de plant verloren. Sinds kort is het produkt Gullusan op de markt. Dit middel bestaat uit een spciaal voor dit doel uitgezocht, sterk absorberend, in de natuur voor komend kleimineraai. Hieraan zijn organische bestanddelen in de vorm van micro-organismen toegevoegd. Door het bijzonder grote absorbe rend vermogen, worden schadelijke en stankveroorzakende stoffen ge bonden. Daarnaast schept de Gullo- san een milieu waarin de micro-orga nismen zich bijzonder snel vermeer deren. Door deze snelle vermeerde ring worden de organische bestand delen, dus zowel slijmstoffen, stank- veroorzakende- en wortel- en plant- giftige stoffen veel sneller afgebro ken. Toevoeging van Gullosan aan de drijfmest betekent voor de veehou der een dunnere en homogenere mest dus minder problemen met uitpom pen en een gelijkmatiger verdeling over het land. Het grasland is eerder weer voor beweging geschikt. Daar naast verkrijgt men een stalklimaat dat beter is en ook bij uitbrengen ontstaat minder stankoverlast. De snellere afbraak betekent een betere en snellere benutting van de in drijf mest aanwezige voedingselementen. Woensdag 10 november Ned. 1 9.30, 13.00 en 18.23 uur: Nieuws voor doven 10.00 en 15.00 uur: Schooltelevisie 15.30 uur: Duivenplein 15.45 uur: Appelmoes met taartjes 16.00 uur: Bokkesprongen 16.30 uur: Kanaal 13 17.00 uur: Vader met fantasie 18.28 uur: Teleac 18.58 uur: Nieuws 19.00 uur: Van gewest tot gewest. Een kijkje wordt genomen in Sittard en in de Utrechtse wijk C. 19.50 uur: Politieke partijen 20.00 uur: Wel of geen kind. Paul en Mary komen in de problemen als zij beiden een carrière willen maken maar ook een baby willen hebben. 21.05 uur: Cine visie. Filmprogram ma. 21.37 uur: Journaal 21.55 uur: Den Haag vandaag 22.10 uur: Studio Sport 22.35 uur: Benelux, wat wij er van merken. Reprotage van de topkonfe- rentie die in Den Haag werd gehou den. 23.10 uur: De Paus bezoekt Spanje 23.40 uur: Nieuws 23.45 uur: Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 uur: Nieuws voor doven 18.30 uur: Staatsloterij 18.35 uur: Sesamstraat 18.50 uur: Jeugdjournaal 18.57 uur: De ogen van Amaryllis 19.24 uur: Kenmerk 20.00 uur; Journaal 20.28 uur: Socutera 20.33 uur: BGTV 21.10 uur: Graniet. Een tv spel hande lend over vijf mannen die al dertig jaar lang bezig zijn grote blokken graniet te verplaatsen. 22.10 uur: Tijdverschijnselen. Een diskussieprogramma dat dit keer in het teken zal staan van „Rijksgeno ten". 23.00 uur: Teleac 23.35 uur: Journaal 23.40 uur: Nieuws voor doven SCHEEPVAART Acmaea, 7-11 van Manilla naar Da- vao Aludra, 8-11 te East Londen Nedlloyd Houtman, 6-11 te Suez Nedlloyd Tasman, 7-11 van Suezka- naal naar Djeddah Ondina, 7-11 te Antwerpen Vitrea, 7-11 te Amsterdam KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Maasdijk: E. J. Bos, Hattem. Bedankt voor Amsterdam-Water- graafsmeer: J. Folkertsma, Huizum; voor Lopik (toez.): drs. M. D. Geuze, St. Annaland; voor Bleiswijk (bui tengewone wijkgemeente) (toez.): J. W. Goossen, Mastenbroek; voor Groot-Ammers: J. P. Nap, Neder- langbroek. Toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaargesteld: G. A. Koelman, De Terp 4, 8806 KN Ach- lum, tel. 05176-1298. J. Maasland, Hommesweg 1, 9986 XN Oldenzijl, tel 05954-4285; R. Wahl, Nieuwe Prin sengracht t.o. 3, 1018 EH Amster dam. Gereformeerde Kerken Beroepbaarstelling: mevr. N. J. de Jong-Dorland, Hof laan 29, 3233 AN Oostvoorne. Beroepen te Oostvoorne: mevr. N. J. de Jong-Dorland., kand. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Hilversum-Oost: J. van Amstel, Ede. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Utrecht: R. Katten- berg, Lelystad. Bedankt voor Randburg-Transvaal (Zuid-Afrika): A. Moerkerken, Nieuw-Beijerland; voor Kapelle- Biezelinge: J. van Haaren, Amers foort; voor Goudswaard: B. Rein- ders, Hardinxveld-Giessendam. Beigië BRT 1: 15.30 Open school; 17.00 Op het schildpadplein presenteert; 17.30 Triangel klub; 18.00 Tik tak; 18.05 Aubrey. Tekenfilmpje; 18.10 Chips. Bij toeval komt men een goede berei de diamantdiefstal op het spoor; 18.57 Uitzending door derden; 19.37 Morgen en mededelingen; 19.45 Jour naal; 20.10 Weerman; 20.15 Boeken- beursnieuws; 20.20 Natinale loterij; 20.25 Home sweet home. Mario en Enzo huren vakantiebungalow voor een paar dagen; 20.50 Alfabetische volgorde. Engelse tv-spel over een nieuwe kracht bij een krant, die heel wat teweeg brengt; 22.00 Puur kui tuur over derden. Een gesprek over de paapse schoolmeester Franciscus van de Ende; 22.30 Jour naal. BRT 2: 19.00 De Koningen van Mace donië; 19.30 Aubrey. Tekenfilmpje; 20.15 Vrede tot elke prijs. Re- konstruktiefilmpje van de onderte kening van het vredesverdrag in no vember 1918. Daarna een dikussie over vrede. Donderdag 11 november Ned. 1 9.30, 13.00 en 18.23 uur: Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur: Aktua matinee 16.15 uur: Sons and daughters. Way ne probeert niet meer de aandacht van zijn vader te trekken, want hij weet dat John de hulp van zijn vader hard nodig heeft. 16.40 uur: Nederlander in de Donau- delta. Natuurdokumentaire. 17.00 uur: Jan Pelleboer 18.28 uur: Teleac 18.58 uur: Nieuws 19.00 uur: Kinderen voor kinderen. Liedjesprogramma om de Sinter klaas speelgoedaktie te begeleiden. 20.00 uur: Zo moet u het zien. Een sa tirisch diskussieprogramma van Henk van Dorp en Frits Barend. 20.50 uur: Kijk haar. Feministisch programma. 21.37 uur: Journaal 21.55 uur: Den Haag vandaag 22.10 uur: Denkbeeld. Vanavond komt wederom het antisemitisme aan bod. 23.05 uur: Journaal 23.10 uur: Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 uur: Nieuws voor doven 18.25 uur: Paspoort 18.35 uur: Sesamstraat 18.50 uur: Jeugdjournaal 18.57 uur: Harold Lloyd show 19.25 uur: De Zevensprong. Terwijl Roberto en Frans wachten op de postkoets, besluit Jan Toereloer met zijn koets daar niet langs te rijden. 20.00 uur: Journaal 20.28 uur: Kwistig met muziek. Quiz programma. 21.40 uur: Mijn leven op Bamfylde. David heeft veel verdriet over de tra gische dood van zijn vrouw en twee dochtertjes. De aantrekkelijke Julia Darbyshire probeert hem over zijn depressies te helpen. 22.45 uur: Hier en Nu 23.15 uur: De Quakers. Jan de Hartog vertelt over de gemeenschap van de Quakers. 23.40 uur: Journaal 23.45 uur: Nieuws voor doven België BRT 1: 15.30 De geest van de wind. Amerikaanse speelfilm uit 1978 over hondesleeraces in Alaska; 18.00 Tik tak; 18.05 Logans vlucht. Gedrieën worden Logan, Jessica en Rem naar een ziekenhuis gebracht waar men hen wil gebruiken om een superrad te creeëren. 18.50 Domnia Samiou. Een pauzefilmpje over Griekenland; 19.05 Vakantoedromen 1983. De cara vantentoonstelling; 19.17 Uitzending door derden; 19.37 Mededelingen en morgen; 19.45 Journaal; 20.10 Boe- kenbeursnieuws; 20.15 Cinemanie. Filmquiz; 21.00 Panorama; 21.50 Stil te wij draaien. Arnie Cole met schade en schande, dat je niet zomaar films kunt draaien; 22.35 Sporttribune; 23.05 Journaal. BRT: 19.00 Een vinger in de pap; 20.10 Rapport 82. Herhaling van „zakgeld inbegrepen"; 21.00 Premiè re. Filmrubriel; 21.50 Als je handen tekort komt. Nederlandse dokumen- taire over ontwikkelingshulp in Op- pervolta. 40 Frans trok aan zijn pijp, haar enigs zins verwonderd aankijkend „Waar- om? Het kan immers wel iemand zyn, die niet eens zo ver hier vandaan woont Weet jij, of ze zaterdagmorgen met de trein is vertrokken? Met een kind en twee koffers? Best mogelijk, dat ze de deur uitgegaan is, in een telefooncel heeft gebeld en dat hij haar en het kind daar heeft opgehaald Za terdagmorgensmorgens slaapt vrijwel iedereen tegenwoordig uit dus wie kan haar zo vroeg gezien hebben?" De vrouw knikte nogmaals. „Daar zit wat in." „Heb je zulks tegen Bert geopperd?" Heftig hoofdschuddend kwam ze overeind. „Ik niet Dat zoekt hy zelf maar uit" De man keek door het grote raam. De Volvo stond niet bij d». garage, maar het was ook mogelijk, dat hij binnen stond. In de grote salon zag hij evenwel ook niemand „Moet je thee?" „Graag." „Met een kwartiertje eten we. Ik heb een verrassing" „Ha! Wat?" „Geduld, jochie. Ik heb het gister avond toch door de telefoon beloofd?" „Dat is waar ook. Je maakt me nieuwsgierig" „'t Begint met een A." Ze lachte en liep naar de keuken om de thee te halen. Toen ze daarmee terug kwam, snoof h(j. „Ik ruik niks bij zondera," zei hij. De vrouw kuste hem vluchtig op het puntje van zijn neus. „liet zijn ook geen uien Een kwartier later was de tafel ge dekt en kwam ze met de schalen bin- nea Frans nam het deksel van de grootste schaal en keek naar de inhoud „Jeetje asperges!" Ze knikte met voldoening „Met eieren en botersaus; je lievelingskost je." Hij nam zijn vrouw in de armen en kuste haar. „Dank je schat Hoe kan ik jou es verrassen? „Dat zoek je zelf maar uit, jochie. Laat mc los, anders wordt alles koud. En heb ik daarvoor zo mijn best ge daan?" Die avond zag het echtpaar geen Bert Essenga. Het huis bleef donker, zodat men aannam, dat hij niet thuis was. De volgende morgen reed Frans weer vroeg weg Ditmaal moest hy de Achterhoek in. Deze kant uit was het niet bijster druk, zodat zijn gedachten af en toe verwijlden bij het probleem Jannic. Voor hem stond 't vast, dat er meer achter zat Vast niet enkel en misschien in het geheel niet het lcef- tijdsverschiiL De verpleegster Jannic Vonkberg heeft indertijd ruimschoots de tijd gehad om na te denken over het aanzoek, dat Bert Essenga haar had gedaaa Een man, die ruwweg twintig jaren ouder was. Weliswaar als vee koper goed verdiende, misschien wel zeer goed en die in Friesland een vrij behoorlek huis had. Bert had we) eens foto's laten zien van zijn woning in de Door GRÉ DE BOER onmiddellijke nabijheid van Heeren veen. Later, toen hij zijn koetjes op het droge had, kocht hij een huis in Hoo- gerveld en hier woonde hij nu onge veer twee jaar. Het huis in Friesland verhuurde hy. Toen ze pas hun buren waren ge worden, hadden hij en Ina terstond begrepen, dat het leeftijdsverschil tus sen beiden vrij groot was. Later, toen ze wederzijds kennis gemaakt hadden, kwamen ze te weten hoeveel jaren het verschil bedroeg Doch na enige tijd waren Frans en Ina tot de slotsom gekomen, dat het best ging met dit echtpaar. Hemzelf waren enkele geval len bekend, waarin de man een stuk ouder was dan de vrouw. Het hoeft niet altijd een beletsel te zijn; dat bewees de praktijk. Nee, dat leeftijdsverschil als motief aan te voeren kon je gevoe gelijk beschouwen als een doekje voor '1 bloeden. In elk geval zal het vast niet de hoofdoorzaak geweest zijn voor haar onverwacht en overhaast vertrek. Ongetwijfeld was de ruzie van vrijdag avond wel de druppel geweest, die bij Jannie de emmer deed overlopea Wat zou toch de aanleiding geweest zijn voor deze ernstige woordenwisseling Hij wist het niet en waarschijnlijk zou hij het ook niet te weten komen. Overi gens, het was zijn zaak niet Bert ver telde doorgaans niet zo veeL Dan toon de hij zich de oer^Fries, want in zulke zaken was hij gesloten. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 5