Extra korting salarissen bij onderwijs is een botte politieke beslissing Slecht weer in Europa eist slachtoffers Slijters zitten met kater Abva-Kabo op protestbijeenkomst Massale verstikking in Afghanistan gemeld Begin wist van wraak-aktie V.0.0. pleit voor volwassenedukatie „Nieuwe" C.P.N. gaat ondergang tegemoet AGENDA Ondanks toenemend drankgebruik: Eerste vuurwerk-vangst Baby overreden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 AMSTERDAM - Als onderwijsvoorzieningen moeten worden betaald, is dat een zaak voor alle Nederlanders en niet alleen voor hen die in dit onderwijs werken. De extra korting van 1,65 procent op de salarissen van on derwijspersoneel - inbegrepen hen die in de academische ziekenhuizen werken, en uitgezonderd de ambtenaren van het ministerie - zet de deur open naar een hap-snap- behandeling van alle groepen overheidspersoneel. Het eind is zoek. Dit heeft Ben Ahlers, bestuurder van de ABVA/KABO dinsdag gesteld op een protestbijeenkomst in de aula van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Ze was georganiseerd door genoemde vakbond, de Christe lijke Federatie van Overheidsperso neel (CFO) en het bestuur van de uni versiteit. Het protest gold de voorge nomen extra korting en de ontkoppe ling van de onder wijssalarissen van die van overige ambtenaren. TAIPEI - De Chinese militaire vlie ger die in oktober overliep naar Tai wan heeft maandag formeel zijn prijs in goud ter waarde van ongeveer 7 miljoen gulden in ontvangst geno men. De 25-jarige VVu Yung-Ken, die in de Chinese luchtmacht het equiva lent van de rang van kapitein-vlieger bekleedde, is ook met de rang van majoor-vlieger opgenomen in de luchtmacht van Taiwan. Russen sluiten tunnel af: ISLAMABAD - In een tunnel door de centrale bergketen Hindu Kush benoorden Kabul zou zich vorige week een geval van massale verstik king van 700 Russische soldaten en 400 Afghaanse burgers door uitlaat gas hebben voorgedaan. De Russen sloten de grote tunnel van Salang af toen zij bij de botsing van een tankauto met brandstof met het eerste voertuig van een Russisch militair konvooi dachten te worden aangevallen. Maar de motoren van de voertuigen die in de tunnel - zon der ventilatiesysteem - werden op gesloten liet men volgens de berich ten wegens koude doordraaien. In totaal zouden volgens de voor zichtigste raming elfhonderd perso nen zijn gestikt en nog eens honder den met ernstige verstikkingsver schijnselen uit de tunnel zijn ge haald, van wie 200 Russen en naar schatting 400 tot 2000 Afghaneri. Dit is dinsdag vernomen in westelijke di plomatieke kringen in Islamabad in Pakistan. JERUZALEM - De Israëlische op perbevelhebber, general Raphael Ei- tan, heeft het kabinet ervoor gewaar schuwd dat de Falangisten, die een bloedbad aanrichtten in de Palestijn se vluchtelingenkampen Sabra en Chatila in West-Beiroet, op wraak uit waren. Dit heeft een lid van de speciale Israëlische kommissie, die een onderzoek instelt naar de massa moord, maandag bekendgemaakt. Volgens het kommissielid, gene raal Yona Erfat, blijkt uit de notulen van de kabinetsvergadering op 16 september dat Eitan te kennen gaf een ..uitbarsting van wraak" te vre zen ..zoals er nog nooit is geweest". De kabinetsvergadering werd enkele uren nadat de Falangisten de kam pen waren binnengegaan gehouden. Eitan zou onder andere hebben ge zegd: ..Er zijn vandaag al Druzen ver moord Het is een ongekende uit barsting. Ik zie al in hun ogen (van de Fi angisten, red.) waarop zij wach ten". Geen lampje Premier Menachem Begin kreeg deze notulen maandag voorgelegd nadat hij voor de onderzoekskom- missie had verklaard dat niemand de slachting in Sabra en Chatila heeft kunnen voorzien. De premier leek er door te zijn verrast en zei zachtjes: ..Ik kan alleen zeggen dat geen enke le minister op grond van die op merkingen ging er geen lampje bran den". Volgens Begin bracht op die kabinetsvergadering alleen de vice- premier David Levy zijn bezorgd heid over de handelwijze van de Fa langisten naar voren. Hij voegde daaraan toe dat Levy niet om een de bat over deze zaak had gevraagd. Op de vraag waarom Begin niet meer aandacht aan de bezorgdheid van Levy had geschonken antwoord de hij dat hij druk bezig was met het opstellen van een regeringscommuni- qué. Dank-u-krant DETROIT, Michigan Om dat hij. als 24-jarigc, trouwde met een vrouw van 83, kwam een Amerikaan in een met fo to's verlucht artikel in een krant in Detroit te staan Een rechter herkende de bruidegom van 'de foto als een voortvluchtige gevangene die sinds twee jaar werd gezocht En wittebroodsweken of niet. de man is teruggebracht naar de gevangenis waar hij uitge broken was In het wetenschappelijk onderwijs en de academische ziekenhuizen zijn de laatste jaren zeker 1.300 ar beidsplaatsen verloren gegaan. Door taakverdeling en koncentratie wil minister Deetman dat er nog eens 3.000 verloren gaan. Daarbij tekende Ahlers aan, dat de loonontwikkeling voor overheidspersoneel en trend vol gers al ruim tien procent achterligt bij die in de marktsektor. Botte politiek De vakbondbestuurder noemde de extra-bezuinigingsaktie een botte po litieke beslissing. Ze biedt geen en kel uitzicht en leidt alleen tot doorlo pende afbraak van werkgelegenheid, tot meer spanningen in de werkom geving en tot heilloos verlies van koopkracht. Ahlers hield zijn gehoor voor, dat de vakbonden de leden hebben voor gelegd matiging te aksepteren in ruil voor werk. Ze hebben daarmee werk gelegenheid boven loon gesteld. ,,Ons aanbod is met minachting van de hand gewezen. Het antwoord moet zijn: aktie. Weg met dit heilloze beleid. Reeël overleg. Garanties voor werk". Hij konkludeerde, dat wat nu ge- beurt onrecht is. De ABVA/KABO zal alle wegen bewandelen om aan dit beleid een eind te maken, aldus Ahlers. Sluitpost-beleid Lammert Post van de CFO oordeel de, dat de kern van de zaak is dat sa- larisbeleid van Ambtenaren en trendvolgers niet mag verworden tot sluitpostbeleid. Hij herinnerde aan het oordeel van de Raad van State, dat inkomensmatiging mogelijk moet zijn, maar dat die tot die inko mens waarvoor de overheid de eerste verantwoordelijkheid heeft. Hij meende voorts, dat de eenzijdi ge maatregel om een gat in een begro ting te dichten, niet thuis hoort in het arbeidsvoorwaardenoverleg. Ze is in strijd met alle afspraken. Hij kon kludeerde dat de betrouwbaarheid van de overlegpartner in twijfel moet worden getrokken. Het is volgens hem zaak een andere konstruktie te zoeken voor overleg, waardoor eenzijdige beslissingen tot het verleden gaan behoren. De vakbonden willen serieus wor den genomen en dat hen ruimte wordt geboden. De sleutel daarvoor ligt bij de politiek. De les van de laatste jaren moet toch zijn, dat het zo niet verder kan, aldus Post. WASHINGTON - De Bondsrepu bliek Duitsland meent de Oost en West ook na plaatsing van de nieuwe kernraketten voor de middelgrote af stand op haar grondgebied kunnen doorgaan met onderhandelen over deze wapens. Dat heeft de Westduitse minister van defensie Manfred Woer- ner in Washington gezegd. MADRID - In Madrid wordt van daag na een reces van acht maanden de konferentie over veiligheid en sa menwerking in Europa (CVSE) her vat. Tot op het laatste moment bestond er nog onenigheid tussen de Verenigde Staten en hun Europese bondgenoten over de aanpak van de kwestie-Polen en de mensenrechten. MADRID - PARIJS - Tijdens noodweer in het zuidwesten van Europa zijn zondag en maandag zeker 15 mensen om het leven gekomen. In Spanje dien den zich maandag nieuw overstromingen aan. Terwijl ruim twee weken geleden in het gebied rond Valencia en Ali cante ca. 50 mensen verdronken, wor den nu niet alleen gebieden van het Noordspaanse Catalonië, maar ook delen van het Zuidspaanse Andalusië door overstromingen bezocht. Vol gens de overheid zijn zeker acht men sen omgekomen en zijn er tal van vermisten. De sluizen van veel stuwmeren in de Spaanse provincies moesten geo pend worden daar de dammen het dreigden te begeven. In Lerida wer den honderden auto's onder de wa termassa's „bedolven" en werden kelders en laag gelegen woningen overstroomd. Meer dan een dozijn dorpen werden ontruimd, andere zijn van de buitenwereld agesloten. Het bergstaatje Andorra is eve neens door de overstromingen getrof fen en is vanuit Spanje niet meer te bereiken. Enkele over de Pyreneeën leidende wegen en spoorwegverbin dingen zijn versperd. Zware stormen In Zuid-Frankrijk woedden dit weekeinde de zwaartste stormen in 30 jaar tijd. Behalve zeven doden wa ren er zwaargewonden. Het nood weer bracht windstoten met snelhe den tot 170 km per uur over het ge bied van de Middellandse Zee en de Atlantische kust en richtten grote schade aan. In tal van dorpen werd de stroom voorziening onderbroken. Boven dien vielen watervoorziening en tele foonverbindingen uit. In Palavas in het zwaarst getroffen departement Herault aan de Middellandse Zee moesten zich 2.500 inwoners na een dijkbreuk op de bovenste verdiepin gen van hun huizen terugtrekken. In het massief van de Mont Blanc richt te een föhnstorm in de nacht van zon dag op maandag aanzienlijke schade aan. In Chamonix werden daken af gerukt en telefoon- en stroomvoor zieningen gestoord. Dat zei voorzitter Biesheuvel van de verenigde Nederlandse Slijters- Wijnhandelaren (V.N.S.W.) maandag op de algemene ledenvergadering in Utrecht. Het totstandkomen van een nieu we drank- en horecawet dient vol gens Biesheuvel een tweedelig doel. Door de drankverkoop wettelijk te kanaliseren bij de slijters en wijn handelaren, kan de overheid vorm geven aan een samenhangend alco- holbeleid. Voor de slijters en wijn handelaren kan de invoering van de nieuwe wet een daadwerkelijke in- JERUZALEM - Bij een bomont ploffing in Kefar Saya, ten noorden van Tel Aviv. zijn vier mensen ge wond Dit heeft oen woordvoerder van de Israëlische politie meege deeld MKUZE - Zuidafrikaansc guerril lastrijders, vermoedelijk van het Af rikaanse nationale congres, hebben maandag een olie-opslagplaats bij Mkuze in Noord-Natal aangevallen en ernstige beschadigd. Dit heeft de politie meegedeeld. VALENCIA - Op de voorlaatste dag van zijn bezoek heeft paus Jo hannes Paulus II in de Zuidspaanse havenstad Valencia maandag 136 priesters gewijd. Van hen zijn 29 lid van de priestervereniging het Heili ge Kruis, een afdeling van de R.K. le kenorganisatie Opus Dei. De paus herinnerde er in zijn preek aan dat zijn wapenspreuk („Totus Tuus" geheel de uwe) dezelfde is als de wa penspreuk van Opus Dei. DEN HAAG - De volwassenedu katie dient een integraal bestanddeel van het onderwijsbestel te vormen. Ze dient onbekrompen te worden gestimuleerd. Dit heeft de Vereni ging voor Openbaar Onderwijs (V.O.O.) verklaard in een reaktie op het regeerakkoord, dat V.V.D. en C.D.A. hebben gesloten. De V.O.O. is ernstig bezorgd over het plan van de regering de volwas senedukatie te „privatiseren". De gebleken behoefte, de grote werk loosheid en het feit, dat steeds grote re groepen vroegtijdig het voortgezet onderwijs verlaten, maken het nood zakelijk dat de deelname aan vol wassenedukatie wordt bevorderd. Ze kan ook uitzicht geven op grotere kansen op de arbeidsmarkt, op zin volle ontplooiing van volwassenedu katie is voorts geen behoefte geble ken, aldus de V.O.O. AMSTERDAM - De CPN stevent met haar nieuwe koers rechtstreeks op haar ondergang af. Het ontwerp programma van de partij is onvere nigbaar met de grondslagen van het Marxisme-Leninisme. Tot die kon- klusie komen de schrijvers van het maandag gepubliceerde boekje „De rode vlag gestreken", de drie oud partijleden Friedl Baruch (O.M. oud- hoofdredakteur van de Waarheid), Wim Klinkenberg (oud redakteur van dat blad) en Hermine Lataster en de socioloog Daniel Lataster. De eerste drie werden in de jaren zestig uit de partij gezet door de toenmalige partijleider Paul de Groot. In het boek wordt het ontwerp- partijprogramma van de CPN, dat in de loop van het volgend jaar door een buitengewoon kongres beoordeeld zal worden, door het vierttal getoetst aan een aantal basisvoorwaarden waaraan een communistische partij volgens hen behoort te voldoen. De twee grootste zonden waaraan de huidige CPN-leiding zich te buiten gaat zijn volgens de auteurs het ver loochenen van het begrip klas senstrijd en het internationale ka rakter van de communistische bewe ging. Klassenstrijd Die klassenstrijd is volgens de schrijvers het meest wezenlijke ken merk van de politiek, ideologie en or ganisatievorm van een communisti sche partij. Zij vinden dat het ontwerp-program van de CPN de po litieke verscheidenheid onder de werkende bevolking te veel als on overwinbare realiteit erkent. „Flitsen" uit het buitenland zierikzee Iedere maandag Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. „Gekroonde Suikerbiet". Koffie ochtend Vrouwencafé. 10.00 - 12.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel-café-restaurant Haamstede. Klaverjassen „Haamstede". 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Eerste en derde donderdag van de maand UTRECHT - Ondanks het nog steeds toenemende drankgebruik in ons land kampen de Nederlandse slijters en wijnhandelaren met afzetmoeilijkheden. Door de verkoop van alcoholhoudende drank via supermarkten en groothan dels blijft voor de slijters alleen de verkoop van gedistilleerde drank over. Daarom is het voor deze branche van levensbelang dat de overheid met spoed gaat werken aan een nieuwe drank- en horecawet. standhouding van de branche beteke nen, aidus Biesheuvel. Hij pleitte er voor dat de overheid haast maakt met het alcoholbeleid. Prijskonkurrentle Volgens de V.N.S.W.-voorzitter moet het produktschap voor gedistil leerde dranken weer een prijsveror- dende bevoegheid krijgen om een einde te maken aan de hevige prijs- konkurrentie in die drank. Ook aan de verkoop van gedistilleerde drank aan partikulieren door „pasjes groothandels" moet een einde ko men. stelde Biesheuvel. Tot nu toe weigeren lagere overhe den op te treden tegen deze oneigen lijke handel, „zelfs wanneer dat op de meest brutale en openlijke wijze gebeurt". De ekonomische kontrole- dienst zou volgens Biesheuvel harder moeten optreden. Nederland telt op dit moment ruim drieduizend slijters en wijnhandela ren. Van die drieduizend zijn er 1600 zelfstandig, vierhonderd slijterijen zijn eigendom van distillateurs en duizend slijterijen vormen een ne- venbedrijf. PRAAG - Het adviserend komité van het Warschau Pact houdt van 7 tot 9 december in Praag een topbij eenkomst. In het komité zitten de hoogste leiders van de lidstaten. Daaraan vooraf vergaderen de mi nisters van defensie. Dat gebeurt van 23 tot 21 movember, eveneens in de Tsjechoslowaakse hoofdstad. MOSKOU - De Sowjetrussische veiligheidspolitie, de KGB, heeft een groep Russen die ijveren voor een be tere verstandhouding met de Vere nigde Staten gewaarschuwd daar mee op te houden. De Sowjet-autori- teiten vinden hun optreden provoce rend en zeggen dat het westen er ge bruik van maakt om de Sowjet-Unie schade toe te brengen. WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben het militaire bestuur in Turkije gefeliciteerd met de pogin gen „de demokratie te herstellen en een grondwettelijke regering te vor men". Dit heeft de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. John Hughes, gezegd naar aanleiding van de volks raadpleging die zondag is gehouden. ROTTERDAM - Dc Rotterdamse politie heeft maandag met het oog op de komende jaarwisseling haar eerste vuurwerkvangst gedaan. Tachtig kilo vuurwerk, dat zonder vergunning in een keldcrbox in de Blokmakersstraat lag opgeslagen, werd in beslag genomen. Tegen dc 23-jarige eigenaar is pro ces-verbaal opgemaakt. LELYSTAD Een automobilist uit Lelystad die zijn buurvrouw wilde helpen bij het starten van haar auto heeft dc acht maanden oude baby van de vrouw overreden. Het kind overleed enkele uren later in een zie kenhuis. De politie in Lelystad heeft dat maandag meegedeeld. De moeder zette de baby in een reiswieg op straat toen haar auto niet startte. De buurman slaagde er met zijn startkabel in de auto weer aan de praat te krijgen Bij het wegrijden zag hij de wieg niet staan en reed er overheen Havenplein 24. Wetswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Dinsdag 9 november Zierikzee Borrendamme. Verkoop Welfare. 14.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Kreatie- ve vormingsavond CPB. 19.30 uur. Chr. Geref kerk, Zevengetijstraat. Zangavond m.m.v. 4 koren. 20.00 uur. LTS. Ouderavond. 20.00 uur. „Huis van Nassau". Vergadering Tuinbouwwinterkursussen. 20.00 Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Hotel Haamstede, Hogezoom 3. Le zing door mevr. Vleugels-Schutter over de vier levensfasen van de vrouw voor dc Ned. Ver. van Huis vrouwen afdeling Westerschouwen. 14.00 uur. Renesse O.l.s. ,,'t Staepel'of". Ouderavond. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering advies kommissie welzijnsbeleid. 19.30 uur. Goes Ger. Oosterkerk. Gewestelijke na jaarsvergadering NCVB. 10.30 uur. Woensdag 10 november Zierikzee De Lichtboei. Poststraat. Jeugdfilm voor alle leeftijden. 14.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag N.C.V.B. afd. bejaarden- werk. 14.30 uur. N.H. Verenigingsgebouw. Ruilavond G. J. Peelen". 19.30 uur. Donderdag 11 november Oosterland Gebouw „Oosterhof". Informatiebij eenkomst over „Meer bewegen voor ouderen". 14.30 uur. Openbare lagere school. Ledenverga dering VOO. 20.00 uur. Bruinisse N.H.-verenigingsgebouw. Verkoping „Tryfosa". 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Vrijdag 12 november Zierikzee „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring P.v.d.A. 19.30 uur. Renesse Manege Grol. Algemene ledenverga dering LR en PC Westelijk Schou wen. 20.00 uur. Scharendijke Ger. Kerk. Koor- en samenzang- avond. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Dans- en bingo avond Bond van Opzich zelf staan- den. 20.00 uur. Ned. Herv. Kerk. Liedboek-bijeen komst. 20.00 uur. Bruinisse Hotel Storm. Ledenvergadering ijs- vereniging „Nooitgedacht". 20.00 uur. Zaterdag 13 november Zierikzee „Huis van Nassau". Duivensport film-avond PV Gevleugelde Vrien den. 19.30 uur. Haamstede Hotel vliegveld. Reünie Mulo-leer lingen uit '58/'59. 19.00 uur. Ellemeet Dorpshuis. Toneelstuk. 19.30 uur. Maandag 15 november Zierikzee Stadhuis. Jubileum streekarchivaris W. H. Keikes. 15.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Poststraat 25. Kursus kruiden. 20.00 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Verkoping Welfare Rode Kruis. 14.00 -16.00 uur. Dinsdag 16 november Zierikzee Verrenieuwstraat 30. Vara-gespreks- groep Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Kerkwerve Peuterspeelzaal. Ouderavond. 20.00 uur. Woensdag 17 november Ouwerkerk Dorpshuis. Bijeenkomst NBvP. 19.30 uur. Donderdag 18 november Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Vrijdag 19 november Dreischor Plaatsenhuis. Verkoping Welfare Ro de Kruis. 14.00 - 16.00 uur. Zaterdag 20 november Zonnemaire Groene Kruisgebouw. Verkoping Welfare Rode Kruis. 10.00 -12.00 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Optreden Dixielandband „Tansan Broozie Band" i.s.m. Accordeonvereniging Animato uit Delft. 20.00 uur. Maandag 22 november Zierikzee Poststraat 25. Kursus kruiden. 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Hoorzitting. io.oo uur. Dinsdag 23 november Zierikzee Marktzicht. Fraktievergadeijing P.v.d.A. 20.00 uur. Hotel Station. Vergadering VW. 20.00 uur. Donderdag 25 november Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring (begrotingsbehandeling). 14.00 uur. Stadhuis. Advieskommissie welzijn. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Algeme ne ledenvergadering C.D.A. 20.00 uur. Bovenzaal Gereformeerde kerk. Bij eenkomst Gereformeerde vrouwen- kontakt groep. 20.00 uur. Mondragon. Ledenvergadering ZVU. 20.15 uur Theo Thijssensehool. Ouderavond. 20.00 uur (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17 30 uur: (01110) 5396 (011121 1774.(0111016564 Adverlenlies (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2