Peuterspeelzaal Renesse in financiële problemen Inspraak woningzoekenden geen eenvoudige zaak 4 Welzijnskommissie STREEKNIEUWS voor ondernemers uit het agrarische bedrijfsleven en voor ondernemers uit het midden - en klein bedrij f. Bij woningbouwprojekt WESTERSCHOUWEN - Tijdens de dinsdagavond in het gemeentehuis te Haamstede gehouden hoorzitting van de advieskommissie voor het welzijnsbeleid in de gemeente Westerschouwen werd alleen door enige verte genwoordigsters van de peuterspeelzaal te Renesse ge reageerd. Mevrouw R. Poll-van de Nieuwenhof, die als woordvoerster optrad, schetste de financiële problemen waarmee de peuterspeelzaal worstelt om rond te komen. Met de bijdrage van de ouders 34,- per maand per kind, en door de ge meente verstrekte subsidie van 2.656,- kan het bestuur niet rond komen, daar men alleen aan salaris sen voor de 2 leidsters al een bedrag van 9.600,- moet uitkeren. Te Re- nesse verkeert men in de bijzonder ongunstige omstandigheid, dat de peuterspeelzaal moet worden gerund met 15 peuters, een aantal dat te- groot is voor één leidster en eigenlijk te klein voor twee leidsters. Jaar lijks komt men dan ook voor een te kort te staan dat tussen de 2- en f 3000,- ligt. Mede hierdoor is men in de afgelopen maanden genoodzaakt geweest om een van de leidsters op wachtgeld te stellen. Hulp van moeders Mevrouw C. van der Haven- Eikelboom merkte op, of de moge lijkheid niet aanwezig is dat de moe ders bijspringen. Mevr. Poll ant woordde hierop, dat dit reeds ge beurt, maar dat dit beslist niet tot ie ders voldoening werkt. Er houden zich steeds verschillende moeders be zig en dat acht zij niet bevorderlijk voor het kind, waarmee toch een be paalde band moet worden geschapen. De heer A. Damman zei, dat hij het verhaal van mevrouw Poll graag zou willen onderschrijven maar hij zag het als een moeilijke zaak, daar het peuteronderwijs elke wettige basis mist. Een belangrijke faktor is naar zijn mening ook de steeds meer teruglo pende financiële middelen waarmee momenteel de gehele onderwijswe reld mee wordt gekonfronteerd. Mevrouw Poll zou het liefst zien, dat de gemeente Westerschouwen het voorbeeld van St. Philipsland zou volgen door het exploitatietekort voor haar rekening te nemen. Gehele regio De heer G. Groot vestigde er de aandacht op, dat het peuter-gebeuren eigenlijk in de gehele regio enorme problemen te zien geeft met tekorten die variëren van 4- tot 6000,-. Eenzelfde ontwikkeling heeft vol gens de heer De Groot ook de kleuter school meegemaakt. Hij zag het niet als een goede zaak als de peuter leidsters onder minimumloon en zon der vakantietoeslag zouden moeten gaan werken. De heer A. Kort vroeg zich af, hoe lang de peuterspeelzalen nog oliebol len moeten blijven bakken om dit werk te laten voortbestaan. Na slui ting van de hoorzitting ging de kom missie over in vergadering. Evaluatie-rapport Bij het behandelen van het evaluatie-rapport werd nog verder ingegaan op de problematiek van de peuterspeelzalen. Mevr. H. Streng- Hagen wilde weten of de salariëring van de leidsters te Haamstede gelijk is aan die van Renesse en of daar een vaste regeling voor is. Desgevraagd deelde een van de vertegenwoordigsters van Renesse mee, dat te Haamstede op jaarbasis 11/12 van het minimumloon wordt betaald. Sedert 1978 is er niet trend matig verhoogd. Dit in tegenstelling tot Renesse waar ,,12 maanden" wordt uitbetaald en waar de trend matige verhogingen zijn gevolgd. Onder minimumloon De heer J. Deïst zag het als een slechte zaak als onder het minimum loon zo.* worden betaald, terwijl de heer A. Kort dit sociaal zou vinden. De heer G. de Groot deelde mee, dat men o.a. met sociale voorzienin gen wel aan een CAO is gehouden be halve bij het salaris. Hetgeen niet wegneemt dat hij het niet juist acht als onder het minimumloon wordt betaald. ELLEMEET Toneelvereniging Ellemeet De toneelvereniging Ellemeet brengt zaterdag 13 november in het dorpshuis het jaarlijkse toneelstuk op de planken. Ditmaal wordt ,,Een zoen van miss Urk" opgevoerd. Tij dens de pauze is er voor de aanwezi gen gelegenheid loten te kopen, waarvan de trekking na het derde be drijf plaatsvindt. Na afloop van het toneelstuk is er een bal na, met mede werking van het Schelde trio. Voor tijd: zie agenda. NOORDWELLE Ouderavond „De Stove" De jaarlijkse ouderavond van ,,De Stove" werd goed bezocht. De heer J. Deïst, voorzitter van de ouderraad bracht in zijn openingswoord het tur- bulante jaar in herinnering, in ver band met de ontwikkelingen rond de nieuwe basisschool waarmee Noord- Mevr. Van der Haven was van me ning, dat als er geen vooruitzichten zijn dat het aantal kleuters te Renes se in de komende jaren gaat toene men, men zal moeten terugvallen op 1 kleuterleidster. De heer J. L. Flach zag een oplos sing in het volgen van de richtlijnen van de Stichting Overleg Kindercen tra Zeeland ten aanzien van de peu terspeelplaatsen een maatschappe lijk aanvaard instituut. Aan de hand hiervan is er een gelij ke regeling aan de hand van het aan tal leerlingen. Besloten werd het ge meentebestuur te adviseren deze richtlijnen aan te houden. Emancipatie Nadat het evaluatierapport was vastgesteld vroeg mevr. H. Streng bij de behandeling van het jaarpro gramma aandacht voor het emanci patiewerk. Zij wilde dit graag in het jaarprogramma zien opgenomen, waaraan zij de vraag vastkoppelde of hier een vast bedrag voor beschik baar wordt gesteld. De voorzitter de heer J. C. de Feiter deelde mee, dat er maximaal een be drag van 50 cent per inwoner be schikbaar wordt gesteld, dit aan de hand van de aktiviteiten welke wor den aangedragen. Besloten werd het emancipatiewerk in het jaarpro gramma op te nemen. De voorzitter deelde mee, dat er ten aanzien van d subsidie aan de muziekvereniging Witte van welle komend schooljaar hoopt te starten. Serooskerke is al begonnen en men werkt hiermee nauw samen 1 Voor het onderwijzend personeel voorzag de heer Deïst een nog druk ker jaar.. Wethouder De Feiter wees in zijn toespraak nadrukkelijk op de steeds erger wordende vernielingen, in het bijzonder aan de schooltuinen. Een kwalijke zaak, zo vond De F.eiter, naar zijn idee kunnen de ouders hier het meeste aan doen. Hij kon zich niet aan de indruk onttfékkfen, dat volwassenen de jeugd niet meer zo snel op de vingers tikken. In zijn jaaroverzicht dankte de heer Smallegange het gemeente bestuur voor de inzet en bereidwil ligheid de kleine scholen te steunen. Vervolgens hield mevrouw- Spek man, jeugdbibliothekaris bij de Cen trale Bibliotheek te Middelburg, een boeiende lezing over het goede, maar ook het minder goede kinderboek. Zij noemde punten, die vele ouders aan het denken zetten. De heer Deïst sloot deze bijeen komst, na eerst nog een oproep aan de ouders te richten voor hulp in de school. Haemstede en Luctor et Emergo een wijziging in het jaarprogramma 1983 heeft plaats gevonden, daar er negen leerlingen (5 van Haamstede en 4 van Renesse) meer zijn op de Stichting Zeeuwse Muziekschool. De heer J. Deïst informeerde of het juist is, dat bij het toekennen van de subsidie aan de Stichting Samenle vingsopbouw wordt uitgegaan van het jaar 1981, waarbij hij opmerkte, dat er gedurende 7 maanden geen op bouwwerker is geweest. De voorzit ter dacht, dat dit niet 'het geval is. De heer Deïst stelde verder de kro- ting van 4% voor 1983 aan o.m. Stich ting Samenlevingsopbouw aan de or de. Deze korting is over het totale be drag berekend, hetgeen hij een vrij forse ingreep vond, omdat deze kor ting ook is gedaan op de personeels kosten die in wezen niet kunnen wor den verlaagd. Daar de loonkosten van het totale bedrag 80% uitmaken komt het er op neer dat de te ontwikkelen aktivitei ten met maar liefst 10% zijn gekort. De heer De Feiter deelde mee, dat de gemeenten op de niet personeels kosten door het Rijk met 7% zijn ge kort. Volgens de heer Deist is er dan niet goed gerekend. Niet tevreden Bepaald niet ingenomen was hij met het z.g.n. overleg dat heeft plaats gevonden. ,,Het was niet meer dan het doen van een aantal medede lingen". Naar de mening van de heer Kort had men bij het toepassen van de kortingen het loon buiten beschou wing moeten laten. De heer De Feiter deelde de kommissie mee, dat de ge meente ook met de rug tegen de muur staat. Voor wat het overleg betreft, dit heeft tussen de gemeente plaats gevonden om tot een zoveel mogelijk eensluidend beleid te komen. Indienen begrotingen Bij de voorkomende zaken deelde de voorzitter mee, dat het in het ver volg in de bedoeling ligt om het jaar programma begin april vast te stel len, daar het met de vakantie in de zomers anders te laat wordt. Dit be tekent, dat de verenigingen reeds hun begroting voor het volgend jaar moeten indienen. De heer Deïst noemde dit een schot in de lucht, daar men toch moeilijk kan verwachten dat er dan een se rieuze begroting ter tafel komt om dat er nog geen enkele zekerheid is over het lopende jaar. BROUWERSHAVEN Oud papier De sportvereniging haalt aanstaan de zaterdag 6 november oud papier op. De vereniging verzoekt het pa pier gebundeld gereed te zetten. OOSTERLAND Geen repetitie fanfare In verband met de sportuitvoering van de gymnastiekafdeling van „Duiveland" op vrijdagavond 5 no vember a.s. kunnen de gewone repe tities van de Muziekvereniging ..Oosterlands Fanfare" met de drum band, op genoemde avond geen door gang vinden. OOSTERLAND Uitvoering sportvereniging Vrijdagavond 5 november zal de gymnastiekafdeling van de Sport vereniging Duiveland de jaarlijkse uitvoering houden in de gemeentelij ke sportzaal aan de Dokter Schut terstraat. Programma's zijn op de avond van de uitvoering aan de zaal verkrijgbaar. Oud papier Zaterdagmorgen 6 november zal het komité voor de Zending van de Ger. Gemeenten oud papier en vod den ophalen. Omstreeks negen uur gaat men van start met tractor en wa gen. Het papier en de vodden zo mo gelijk gebundeld aan de straat of het trottoir gereed zetten. Bij voorbaat dank. BRU1NISSE Laatste keer 400 jaar Ouders en verdere belangstellen den kunnen op de scholen de honder den foto's gaan bekijken die Johan de Herder en Lydie Wiebrens hebben geschoten tijdens het grootste school feest ter gelegenheid van het 400- jarig onderwijs in Bruinisse. De kin deren zelf krijgen gelegenheid om de ze foto-tentoonstelling onder school tijd te bekijken. Ieder ander is welkom om te kijken (en evt. te bestellen) op donderdag 4 november van 15.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 20.30 uur. Vrijdag 5 no vember kan dit van 19.00 tot 20.30 uur, op de plaats waar eerst de ..dier bare herinneringen" tentoonstelling stond, tijdens het feest. Ledenvergadering IJsvereniging Op vrijdag 12 november houdt de ijsvereniging ..Nooitgedacht" haar ledenvergadering in Hotel Storm. Naast het jaarverslag van de sekre- taris en penningmeester komt het voorstel om het bestuur terug te brengen van 15 naar 11 leden. Voor tijd: zie agenda. Hervormd Kerkkoor zong In Nieuwerkerk Het Hervormd Kerkkoor van Brui nisse heeft in Nieuwerkerk tijdens een gezellig samenzijn gezongen voor de bejaarden van Nieuwerkerk. Deze gezellige avond werd de bejaarden aangeboden door de verenigingsraad van Nieuwerkerk. Ook burge meester J. van Bommel en echtgeno te waren aanwezig. De sfeervolle avond, al voor het derde achtereen volgende jaar, werd geopend door de heer G. Legrand, voorzitter van de verenigingsraad. De Bruse mosselschippers hadden voor mossels gezorgd zodat het gezel schap aan kon zitten aan het (zee) banket. De prachtige geestelijke liederen van het Kerkkoor werden afgewis seld door samenzang met de bejaar den, zoals „Er ruist langs de wolken" en het Zeeuwse volkslied, waarbij het Kerkkoor 4-stemmig zong. De middenstand van Nieuwerkerk had leuke prijsjes beschikbaar gesteld welke gewonnen konden worden met het rad van avontuur. Al met al een fijne en gevarieerde avond waarbij de voordrachten zeker niet vergeten mogen worden. MBuma-zending Ten behoeve van de MBuma- zending werd in de maand oktober gekollekteerd door Martin van Dom- mele (Jzn.), Rianne v. d. Bos, Mar- greet Schot, Jos de Jonge, Rozie de Jonge en. Martin van Dommele (JPzn.). Samen brachten zij het fraaie bedrag van 392,05 bijeen. Alle ge vers en kollektanten worden harte lijk bedankt. MIDDELBURG Vrouwen en de rampenbestrijding „Vrouwen en de gemeentelijke rampenbestrijding" was het thema van een studiedag (dinsdag 2 novem ber), georganiseerd door de commis sie Veiligheid van de Zeeuwse vrou wenraad en het kabinet van de com missaris der koningin in Zeeland. In het statenzaalcomplex in Mid delburg werd duidelijk gemaakt wel ke rol vrouwenorganisaties kunnen spelen bij rampenbestrijding; de zaak is actueel doordat de gemeenten bezig zijn met het opstellen van hun rampenplannen. Inleidingen werden verzorgd door beleidsmedewerker R. W. Swerus van het kabinet van de commissaris der koningin, voorzitter C. J. Giesberger-Tanis van de lande lijke commissie veiligheid van de Ne derlandse vrouwenraad, en door hoofdbureau rampenbestrijding M. G. de Ruiter van de gemeente Capelle aan de IJssel. De dames werden ver welkomd door commissaris der ko ning dr. C. Boertien en voorzitter P. Aronson-Gobitz van de Zeeuwse commissie veiligheid. Aan de hand van denkbeeldige rampsituaties hielden zes werkgroe pen zich bezig met de hulpverlening: inrichting van een opvangcentrum voor daklozen, waarna de studie zich plenair voortzette. De Rabobank is een brede bank U weet dat de Raboi>ank bekend staat ais de bank voor het agrarische bedrijfsleven. Van veehouder tot zuivclfabrikant. Ixxlrijf werkt met de Rabobank? En steeds meer ondernemers kunnen zich uitstekend vinden in de aanpak van de Rai)obank. en een brede deskundigheid in tal van diensten maken de Ralx>bank tot meer dan een goede buur van het midden- en kleinbedrijf. -a Thuis in elke bedrijfstak. U weet dat de Raboi>ank bekend staat als de bank voor het agrarische bedrijfsleven. Van veehouder tot zuivclfabrikant. Maar is het u ook bekend dat ëën op de vier ondernemers uit het midden* en klein- Ixxlrijf werkt met de Rabobank? En steeds meer ondernemers kunnen zich uitstekend vinden in de aanpak van de Rabobank. Geen wonder. Want 3.100 vestigingen met een sterke plaatselijke betrokkenheid ELLEMEET/SIRJANSLAND - „Bij de aanvang van het woningprojekt te Ellemeet en Sirjansland hebben de dorpsraden overleg gehad met de toenmalige woningzoe kenden. De bewonersvertegenwoordigers in de projekt- groep overlegden geregeld met hun achterban, met name wanneer het woningtype en de huur moesten worden be paald. Er is niet tegemoet gekomen aan de wensen van de bewoners betreffende het inschakelen van plaatselij ke aannemers en het inventariseren van alternatieven". Dat meldt het vijfde voortgangs rapport KLeine Kernen Experiment Schouwen-Duiveland over de perio de januari-augustus 1982. Gekonklu- deerd wordt dat het geen eenvoudige zaak is woningzoekenden in een wo- ningbouwprojekt mee te laten pra ten; als het huurhuizen betreft en het om een langdurig proces gaat. Het rapport is van mening dat toe komstige bewoners het best verte genwoordigd worden door een dorps raad. Minder woningen Voor de aanvraag van het projekt .waren op beide dorpen door de bewo ners lijsten met 7 woningzoekenden per dorp gemaakt. Op grond daarvan gaf gedeputeerde Boersma in 1980 toestemming voor het bouwen van 2 x 10 woningen. Ten tijde van het pro jekt zijn deze woningzoekenden in middels elders gaan wonen. Daar door is het te bouwen aantal wonin gen teruggebracht tot 2 x 4. In maart van dit jaar bleken er toch 9 woningzoekenden in Sirjansland te zijn, van wie zes ekonomisch gebon den. In Ellemeet waren inmiddels vier woningzoekenden, van wie twee ekonomisch gebonden. Alsnog werd besloten zowel in Sirjansland als El lemeet vier woningen te bouwen. Het rapport van het Kleine Kernen Experiment konkludeert dat het aan tal woningzoekenden dat op het dorp bekend was nooit overeenkwam met het aantal dat bij de woningbouwve reniging bekend was. Het rapport denkt dat het aanbeveling verdient het systeem van de registratie door te lichten en eventueel aan te passen. Voor de leefbaarheid van het dorp wordt het noodzakelijk geacht dat er elke paar jaar wordt gebouwd. Huur Na langdurig overleg tussen de projektgroep en de woningbouwve reniging is uiteindelijk overeenstem ming bereikt over de huur van de te bouwen woningen in Ellemeet en Sir jansland. „De woningbouwvereni ging was in eerste instantie niet be reid omlaag te gaan met de stich- tingskosten, vanwege voor haar on acceptabele bezuinigingen. Het was een moeizaam proces de woning bouwvereniging eindelijk „om" te krijgen. Gebleken is dat projekten als deze alleen kans van slagen heb ben als de gemeenten zich sterk ma ken voor de belangen van hun bewo ners in het overleg met een woning bouwvereniging. Niet de woning bouwvereniging bepaalt wat er moet gebeuren, maar de gemeente en de bewoners',, aldus het voortgangsrap port.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4