Nieuwe kabinet vanochtend voor het eerst bijeen Kommissie Financiën spitte gemeentebegroting '83 aoor Kabinetsformatie Gijzeling Turks konsulaat Keulen geweldloos geëindigd Reagan tevreden over uitslag congres- verkiezingen Olie uit Oostzee Trudeau schuldig wreedheid dieren Onderzoek: Bijna tien procent schooljeugd extreem rechts Minister De Koning niet eens met bezuinigingen landbouw Dader moord op Brabantse gedeputeerde overleden „Agrarische produkten moeten duurder" LOUIS DE FUNÈS SOEPZOOTJE AGENDA Grondverkoop van f 1,3 miljoen Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 OEN HAAG De kandidaat-ministers van het nieuwe kabinet zijn vanoch tend (donderdag) om half elf onder leiding van de aanstaande premier Lub bers begonnen aan hun eerste vergadering. Het ging daarbij om het zogeheten constituerend beraad, de oprichtingsvergadering van het nieuwe kabinet, waarin nog bestaande verschillen van mening gladgestreken moesten wor den. Als er in deze oprichtingsvergadering geen problemen zouden optreden, zou het nieuwe kabinet vanmiddag door de koningin worden beëdigd. Voor de beëdiging was het tijdstip van 15.15 uur vastgesteld. de bezoeker van de formateur was de kandidaat voor de portefeuilLe van sociale zaken, De Koning (CDA). Ver volgens gaf de agenda van de forma teur de volgende namen te zien: Deet- man (CDA), voor onderwijs; Braks (CDA) voor landbouw; Brinkman (CDA), voor welzijn; Ruding (CDA), voor financiën; Schoo (VVD), voor ontwikkelingssamenwerking en als laatste: Winsemius (VVD), voor volkshuisvesting. BEIROET - ln de bergen ten zuid oosten van de Libanese hoofdstad Beiroet is weer gevochten tussen Druzen en Christelijke melities. Vol gens de officiële Libanese radio is minstens één persoon om het leven gekomen en één gewond bij botsin gen in het dorp Brih, in het oostelijk deel van de bergstreek de Shouf. TUNIS - Bij overstromingen na zware regenval in de afgelopen da gen zijn in Tunesië volgens de eerste voorlopige gegeven 24 mensen ver dronken. De meeste doden vielen in Sfax, de op een na grootste stad in het land. Verder worden er in Sfax en elders nog mensen vermist. Advertentie Mogelijk heeft er vanochtend voor het begin van het constituerend be raad nog overleg plaatsgevonden tus sen de kandidaat-bewindslieden Ru- ding (financiën), De Koning (sociale zaken) en Van Aardenne (vice- premier, ekonomische zaken) onder leiding van formateur en beoogd pre mier Lubbers. Waarneembaar was in ieder geval dat de genoemde personen pas na half elf bij algemene zaken arriveer den als gevolg waarvan het overleg enigszins verlaat begon. KEULEN - Na 15 uur van gespan nen onzekerheid is de gijzeling door negen gewapende leden van de linkse Turkse organisatie Devrimci Sol (re volutionair-Linksen) van aanwezi gen op het Turkse consulaat-generaal in Keulen donderdagochtend vroeg zonder geweld geëindigd. De daders hadden woensdagoch tend het gebouw, waar zich een tach tigtal mensen bevonden, bestormd om met hun aktie tegen het huidige militaire regime in Ankara te pro testeren. Zij gaven zich na urenlan ge. koortsachtige onderhandelingen met de politie rond twee uur van nacht over. Zij verlieten het consu laat met 13 nog aanwezige gijzelaars, van wie een lichte verwondingen en een ander een shock had opgelopen. De bezetters hadden de toezegging gekregen dat zij in de Bondsrepu bliek Duitsland verzoeken om poli tiek asiel mochten indienen. Aanvankelijke eisen inzake een vrijgeleide en het voorlezen van een politiek manifest voor radio en tele visie werden verworpen. WASHINGTON - Bij de congres verkiezingen in de Verenigde Staten van dinsdag hebben de demokraten in het Huis van Afgevaardigden vol gens een voorlopige uitslag een ver rassend grote winst geboekt van 27 zetels. Maar in de senaat behielden de republikeinen met 54 zetels hun absolute meerderheid. President Ro nald Reagan zei woensdag in een eerste reaktie „zeer tevreden" te zijn over de verkiezingsuitslag. Hij kon digde aan zijn beleid niet te zullen wijzigen. De congresverkiezingen werden beschouwd als een belangrij ke test voor Reagans konservatieve ekonomische politiek. De gelijktijdig plaatsvindende gouverneursverkiezingen leverden volgens een voorlopige uitslag een duidelijke winst op voor de demo kraten. Het gevolg van deze winst is dat de demokraten waarschijnlijk 38 van de in totaal 50 gouver neursposten komen te bezetten. Tot dusverre waren dat er 27. KIEL - Het consortium Deutsche Texaco/Wintershall zal in november of december 1984 beginnen met de winning van olie in het Westduitse deel van de Oostzee. Dit hebben de twee maatschappijen bekendge maakt. De olie zal worden gewonnen ter hoogte van de kustplaats Eckern- foerde. Volgens deskundigen moet de reserve in totaal 2,5 miljoen ton olie kunnen leveren. In 1986 zal de top- produktie van 400.000 ton per jaar worden bereikt. In de komende twee jaar zal 370 miljoen mark in het projekt worden geïnstalleerd. Dat geld is ondermeer nodig voor de bouw van twee statio naire boor- en produktieplatforms en de aanleg van een leiding naar een raffinaderij. GENEVE - Het .Internationale Hof voor de Rechten van het Dier", een partikuliere organisatie, heeft in Geneve de Canadese premier Pierre Elliott Trudeau schuldig verklaard aan ,,het aanmoedigen van mishan deling van en wreedheid tegenover de zeehonden op Groenland". Het hof sprak zich ervoor uit dat Trudeau het Canadese parlement vraagt het doden van de zeehonden direkt te verbieden Volgens het tri bunaal schat de milieubeweging Greenpeace dat jaarlijks ongeveer 200 000 jonge zeehonden worden ge dood. De WD was dinsdag, zoals ge meld, al vrij vlot klaar met het invul len van vijf van de zes departemen ten - kandidaat Winsemius voor volkshuisvesting had verschillende wensen op zijn lijstje staan - maar bij het CDA kostte het wat meer moeite. Dinsdagavond had de vice-voorzitter van de CDA-fraktie, De Koning, zijn voordracht kompleet. CD A-lijst De CDA-lijst ziet er als volgt uit: algemene zaken en premier: drs. R. F. M. Lubbers (KVP); buitenlandse zaken: mr. H. van den Broek (KVP); onderwijs en wetenschappen: drs. W. J. Deetman (CHU); financiën: Amrobank-topman dr. H. O. C. R. Ruding (KVP); defensie: mr. J. de Ruiter (ARP); sociale zaken en werk gelegenheid: drs. J. de Koning (ARP); landbouw en visserij: ir. G. J. M. Braks (KVP); welzijn en volksge zondheid: mr. drs. L. C. Brinkman, direkteur-generaal binnelands bestuur van het ministerie van bin- nelandse zaken (rechtstreeks CDA- lid). Woensdag voerde formateur Lub bers de laatste besprekingen met de kandidaat-ministers. Als eerste voerde hij een gesprek met de kandidaat-minister van justi tie, de liberaal Korthals Altes. Twee- NIJMEGEN - Ruim 26 procent van de Nederlandse middelbare scholie ren heeft zeer negatieve opvattingen over etnische minderheden. Bijna tien procent daarvan geeft blijk van uitgesproken extreem rechtse opvat tingen. Eén procent van de scholieren stemt of zou stemmen op de Cen trumpartij of de Nederlandse Volks unie. Op de Nederlandse middelbare scholen bevindt zich een aanzienlijk kiezerspotentieel voor extreme par- tijen. Dat blijkt uit een uitgebreid onder zoek dat leden van de vakgroep cultuur- en godsdienstpsychologie van de Katholieke universiteit van Nijmegen hebben uitgevoerd onder 2300 middelbare scholieren op zeven verschillende HAVO- en VWO- scholen in Nijmegen, Utrecht, Den Haag, Gouda en Oldenzaal. De resul taten van dat onderzoek zijn woens dag bekend gemaakt door de Nij meegse universiteit. DEN HAAG - CDA-minister De Koning (landbouw en visserij) verwacht dat de voorgenomen bezuinigingen in het regeerakkoord onevenredig grote schade" zullen toebrengen aan de landbouwsektor. Hij heeft dit woensdag in een gesprek met het Landbouwschap gezegd. De beoogde minister van sociale za ken en werkgelegenheid in het kabinet-Lubers voorspelt een lasten verzwaring voor het agrarisch be drijfsleven. Daarnaast zal volgens hem de innovatie in het geding ko men doordat moet worden bezuinigd op (wetenschappelijk) onderzoek. Ook de landinrichting (ruilverka velingen) zal het volgens het oordeel van De Koning moeten ontgelden, terwijl het ontwikkelings- en sane ringsfonds moeite zal krijgen met het nakomen van zijn financiële ver plichtingen. Andere weg Volgens een kommunique heeft De Koning in het beraad over het regeer akkoord erop aangedrongen dat de nieuwe ministers van landbouw en financiën na de beëdiging van de re geringsploeg andere bezuinigingen bedenken voor het departement van landbouw. Direkteur-generaal De Zeeuw van het departement heeft dinsdag soort gelijke kritiek geuit op het regeerak koord. Volgens hem zullen de bezui nigingen op het departement boeren, tuinders en de verwerkende in dustrie met een extra lastenverzwa ring van 120 miljoen gulden opzade len. De voorzitter van het Landbouw schap, J. van der Veen, heeft woens dag verklaard ,,niet optimistisch" te zijn over de kans dat (ie nieuwe landbouw-minister Braks de bezuini gingen op zijn departement zal kun nen terugdraaien. In elk geval, aldus Van der Veen, moet veertig procent van de aangekondigde bezuinigingen op een andere manier worden ver deeld. TILBURG - De 55-jarige T. F. die woensdagochtend de Noord-Brabant se gedeputeerde Henk Einmahl tij dens een gesprek onder vier ogen dood schoot, is woensdagavond in het Elizabeth-ziekenhuis te Tilburg overleden. De verdachte T. F. werd ongeveer drie jaar geleden op non-aktief gesteld als direkteur van het rekrea tieschap Nationaal Park de Bies- bosch. Er waren problemen gerezen tussen de man en het bestuur van het rekreatieschap terwijl er ook nog problemen waren in de personele sfeer. Volgens de raad van het re kreatieschap was de direkteur niet in die funktie te handhaven. Einmahl was voorzitter van het bestuur van dit rekreatieschap. H. H. Einmahl was 39 jaar. Hij woonde in Den Bosch en laat vrouw en twee kinderen achter. DEN HAAG - De boeren in de EG zullen voor hun produkten van het seizoen 83-84 een prijsverhoging moe ten krijgen van zes tot zeven procent. Prof. F. W. J. Kriellaars van het Landbouwschap heeft dit woensdag gezegd. Hij heeft zijn informatie van amb telijke kringen in Brussel, die jaar lijks berekenen hoeveel duurder zui- velprodukten, fruit en groente moe ten worden óm boer en tuinder er geen verlies op te laten lijden. Kriellaars vindt een dergelijke prijsstijging betrekkelijk gering, omdat agrarische produkten sinds vorig jaar twintig proceht duurder zijn geworden. Dat Brussel" nu zes of hooguit zeven procent voldoende vindt, komt volgens Kriellaars door het dalende tempo van geldontwaar ding. De buitenland-specialist van het Landbouwschap verwacht dat de Eu ropese Commissie (dagelijks bestuur van de EG) wellicht nog deze week besluiten zal nemen over de verkoop van goedkope roomboter (zogenoem de kerstboter). STICHTING THEATER vertoont in de concertzaal a.s. vrijdag 20.00 uur a.s. zaterdag 20.00 uur a.s. zondag 20.00 uur JACQUES VILL6RET JEAN CAHMET geven elkaar knetterende lachruimte »LA SOUPE AUX CHOUX- alle leeftijden verwacht in december de première van de nieuwe andré van duin-film de boezemvriend Donderdag 4 november Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst Herv. Vrouwengroep ",,Wees een Zegen". 20.00 uur. Westerschouwen Gemeentehuis. Kommissie Midden- en Kleinbedrijf. 15.00 uur. Brouwershaven Slager b.v., Poortdijkstraat. V.V.N.- kontrole. 19.00 tot 21.00 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde. Vergadering On dercentrale V.V.D. 19.30 uur. ZIERIKZEE - Het verwacht financieringstekort van de gemeente Zierikzee per 1 januari 1983 van 8.066.975,02 werd deze week gunstig beïnvloed door een grondver koop van 1,3 miljoen. Dit werd dinsdagavond medege deeld tijdens een openbare vergadering van de kommis sie financiën, tijdens welke gemeentebegroting, meerja renplanning en bestedingsplannen besproken werden. De heer L. S. P. van Velthoven (CDA) informeerde naar het - naar zijn mening - wat hoge rentepercen tage (soms 11 soms 12%) waar reke ning mee werd gehouden voor dek king van het financieringstekort. Fi nancieel deskundig ambtenaar de heer G. Dijkstra lichtte toe, dat een lager percentage (bijv. 9,4 of 9,5%) slechts bedongen kan worden bij le ningen. die om de vijf jaar worden herzien. Bij dekking van het financie ringstekort wordt echter grotendeels uitgegaan van leningen, die geduren de 25 jaar vast zijn en derhalve een wat hoger rentepercentage eisen. Overigens merkte de heer Dijkstra ook op. dat de raming van de kosten voor een dekking van ongeveer 8.- miljoen ,,een vreselijke gok" blijft. Zijweggetje's Zeer intensief hielden de kommis sieleden zich dinsdagavond bezig met het doorspitten van de gemeen tebegroting, waarbij niet uitsluitend het financiële pad werd bewandeld, maar ook - 2ij het terloops - ook wei eens een zijweggetje werd ingesla gen. De heer Van Velthoven konsta- teerde dat de hoera stemming over de c.r.m.-bijdrage in de kosten van de funktionaris demokratlsche plan ning vrij snel was bekoeld, nu bleek dat die bijdrage volgend janr niet meer zal worden verstrekt Dit jaar werd nog een bedrag van 43.057,50 ontvangen ..Dat is toch niks bijzon der-'". merkte de voorzitter de heer L J. van Gastel wat cynisch op: ,,Ze prohcren je eerst lekker te maken en dan stopt ineens de bijdrage". Hij maakte tevens van de gelegen heid gebruik in dit verband een kriti sche opmerking aan het adres van de Stichting Samenlevings Opbouw te plaatsen. De heer D. v. d. Wekken (PvdA) was van mening, dat om daar op door te gaan een diskussie over de invulling van welzijnswerk en op bouwwerk gehouden zou moeten worden. De heer Van Velthoven zag in de post Kosten van instandhouden schoolgebouwen e.d." de mogelijk heid om op te merken, dat het open baar onderwijs toch wel een breed terrein van deskundigen achter zich heeft. De heer Van der Wekken vond dat ,,een rare opmerking", omdat een en ander toch in de Onderwijswet is ge regeld. Aan de hand van de post „Schrijf- cn bureaubehoeften e.d." werd ge- konstateerd, dat de post portie- kosten schrikbarend hoog is. Daarop werd enige tijd gediskussicerd over de mogelijkheid van bezuinigen door de post aan raadsleden wat gebun- dclder te verzenden, om ten slotte tot dc konklusie te komen dat dit niet echt zoden aan dc dijk zal zetten in vergelijking met het hoge bedrag. Effekt energiebesparing Dc post „Verlichting en verwar ming" leverde bij de heer Van Velt hoven de vraag op of inmiddels be kend is of de getroffen energiebcspa rende maatregelen enig effekt sorte ren. De voorzitter liet weten, dat dit nog niet bekend is. maar de vergelij king met één jaar ook wel erg mooi lijk is. Uit de kommissie kwam ten slotte het verzoek dit rendement eens te onderzoeken. De voorzitter deelde mede, dat de bijdrage vrijwillige brandweer zal kunnen worden teruggebracht van 2,45 naar 2,18 p.i. Dit in verband met de toetreding van Goes. De heer Geleijnse (VVD) achtte het een goede zaak, dat voor het gebruik van de brandweerkazerne door der den huur wordt gevraagd. De heer Van der Wekken was van mening dat de 10,- per uur toch nog als een soort service-prijs gezien kan wor den. Dc heer W. F. Sprengelmeijer (R.U.) noemde de bijdrage Bescher ming Bevolking in relatie met de bij drage aan de brandweer en andere hulpverlendende instanties bij el kaar „een fiks bedrag". Hij zou graag daar in de toekomst waar mo gelijk enigszins op bezuinigen. „Voorzorgsmaatregelen zijn meestal toch goedkoper dan het doen overko men van een ramp", merkte de voor zitter lakonick op en voegde er aan toe, dat de B.B. inderdaad op zijn laatste benen loopt, maar dat na op heffing ongetwijfeld elders in de be groting deze bijdrage zal zijn terug to vinden. Vernielingen De heer Van Velthoven zag de kosten van jaarwedden onder de post „openbare verlichting" meer dan verdubbeld. „Bent u iets van plan*'" wilde hij van de wethouder financiën weten. Het antwoord luidde, dat de PZEM veel vernielingen op kosten van dc gemeente moet herstellen. De hogere raming van opbrengst leges voor bouwvergunningen toonde aan. dat de aanvraag voor vergunning weer wat stijgt. Een raming van 60.000.- noemde de heer Dijkstra verantwoord, hoewel het een moei lijk te ramen post blijft. De heer Sprengelmeijer stipte de post „uitgaven ingevolge de wet ge luidshinder" aan en informeerde naar de plannen. De voorzitter ant woordde, dat alles wat gedaan wordt door de wet wordt opgelegd. „Ik vraag me weieens af of ze niet te ver gaan met die bepalingen" liet hij als verzuchting daarop volgen. „Het is een noodzaak staat er in de aanbiedingsnota en dat onderschrijf ik", aldus een reaktie van de heer Van der Wekken De heer Geleijnse signaleerde de verschillen in de raming opbrengst precariorechten. De heer Dijkstra antwoordde, dat die opbrengst per jaar ook nogal kan afwijken. „Soms wordt de halve stad opgebroken door PZEM of P.T.T. en dat maakt nogal verschil". De heer Van Velthoven toonde zich verheugd over een post 7.500,- die wordt uitgetrokken voor plaatsing en onderhoud van papierbakken in de stad. Opbrengen Als algemene opmerking vooraf gaand aan de bespreking van het hoofdstuk onderwijs verwees de heer Van der Wekken naar hetgeen waar schijnlijk staat te gebeuren met dc rijksvergoedingen op dit gebied. „Je moet jc als gemeente onderhand gaan afvragen of je het op den duur alle maal nog wel kunt opbrengen", al dus de heer Van der Wekken. Hij in formeerde of de toekomstige mede zeggenschapsraden en ouderraden in vergelijking met dc huidige ouder kommissies op een bepaalde wijze van ondersteuning kunnen rekenen. „Er is niks extra's voor op komst, we gaan cr van uit dat dezelfde bijdrage als aan de ouderkommissie werd ver strekt, toereikend zal zijn. Of dat zo is, zal in de toekomst blijken. Dat wil niet zeggen, dat we een hogere bij drage verstrekken als dat niet het ge val is", aldus het antwoord van de voorzitter. Dc heer Van der Wekken zei verder verheugd te zijn over het feit. dat er volgens de begroting 1983 blijkbaar nog financiële ruimte is voor hel schoolzwemmen. Een zaak, die zoals hekend, landelijk nogal in beroering is. De heer Geleijnse was er vrijwel zeker van dat de bijdrage in de admi nistratiekosten Zeeuwse Dag- en Avondscholengcmeenschap te laag was geraamd De raming bleek ge daan op grond van de voorlopig inge diende begroting. De mogelijkheid blijft open dat door middel van een begrotingswijziging op grond van de definitieve begroting van de Z.D.A G een verhoging wordt door gevoerd. Vrijdag 5 november Zierikzee 't Zeeuwse Pannekoekenhuys. Prijs- klaverjassen. 20.00 uur. Bioscoop de Concertzaal, 'n Soep zootje. 20.00 uur. „Huis van Nassau". Justitie thema avond J.O.V.D. 20.30 uur. Brouwershaven Slager b.v., Poortdijkstraat. V.V.N.- kontrole. 19.00 - 21.00 uur. Oosterland Sportzaal dokter Schutterstraat. Uitvoering gymnastiekafdeling sportvereniging Duiveland. 19.15 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. 20.00 uur. Zaterdag 6 november Zierikzee Foyer „Mondragon". Herfstbal m.m.v. het Seaport Quartet. 20.00 uur. „Huis van Nassau". Vergadering V.V.D. 9.00 uur. Bioscoop de Concertzaal, 'n Soep zootje. 20.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. Ledenvergadering dorps gemeenschap. 19,30 uur. Brouwershaven Ophalen oud papier. Start 9.00 uur, Markt. Zondag 7 november Zierikzee Bioscoop de Concertzaal, 'n Soep zootje. 20.00 uur. Maandag 8 november Zierikzee Poststraat 25. Kursus kruiden. 20.00 uur. Serooskerke O.B.S. ,,De Schelphoek". Dia-serie over het werken op school. Nieuwerkerk Zaal Ger. kerk. Interkerkelijke ge spreksgroep. 19.30 uur. Dinsdag 9 november Zierikzee Borrendamme. Verkoop Welfare. 14.00 uur. Chr. Geref kerk, Zevengetijstraat. Zangavond m.m.v. 4 koren. 20.00 uur. LTS. Ouderavond. 20.00 uur. „Huis van Nassau". Vergadering Tuinbouwwinterkursussen. 20.00 uur. Kerkwerve VerenigingsgebouwBej aardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Hotel Haamstede, Hogezoom 3. Le zing door mevr. Vleugels-Schutter over de vier levensfasen van de vrouw voor de Ned. Ver. van Huis vrouwen afdeling Westerschouwen. 14.00 uur. Renesse O.l.s. ,,'t Staepel'of". Ouderavond. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering advies kommissie welzijnsbeleid. 19.30 uur. Woensdag 10 november Zierikzee De Lichtboei, Poststraat. Jeugdfilm voor alle leeftijden. 14.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag N.C.V.B. afd. bejaarden- werk. 14.30 uur. Mondragon. Ledenvergadering ZVU. 20.15 uur. Theo Thijssenschool. Ouderavond. 20.00 uur. Bruinisse N.H. Verenigingsgebouw. Ruilavond G. J. Peelen". 19.30 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. Dc Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag 19.30 - 23.00 uur, zaterdag 19.30 - 24.00 uur; zon dag gesloten. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Gesloten wegens verbouwing. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN RedaMie (niet vooi bezorging), na 17 30 uur (01110) 5396 (01112) 1774. (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2