t Uw Gasbedrijf adviseert. Toon Nuijens nam afscheid bij gemeentewerken Een echte Zierikzeeenaar STREEKNIEUWS Gemeenteraad Middenschouwen stelde krediet beschikbaar voor gladheidbestrijding DE ZEEUWSE STROMEN OP HET DROGE WEG NAAR SLIKKEN VAN BOMMENEDE ONBERIJDBAAR „De Dood van een Handelsreiziger" In Zonnemaire ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 november 1282 Nr. 23210 3 Direkteur J. Louwerse rechtsoverhandigt Toon Nuijens bijzijn afscheid een ken. ZIERIKZEE - In een overvolle trouwzaal van het stad huis en in een zeer hartelijke sfeer nam de heer A. Nuij ens (beter bekend als Toon) na 23 jaar afscheid van de dienst gemeentewerken. Toon maakt gebruik van de VUT-regeling na op 26 oktober zijn 62ste verjaardag te hebben gevierd. „Toen de VUT-regeling werd ingevoerd, was Toon de eerste die aankondigde als hij eenmaal zo oud was daar gebruik van te maken", zei de direkteur van gemeentewerken J-. Louwerse. horloge namens de dienst gemeentewer- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verder had Louwerse enige anekdo tes opgediept, die met smaak verteld werden. „Je was een opgeruimde, trouwe medewerker, en in technisch opzicht vindingrijk, ook buiten diensttijd", aldus Louwerse. „Geniet nog vele dagen en jaren van het le ven. Het is je van harte gegund". Na mens de dienst overhandigde de di rekteur aan Toon Nuijens een horlo ge- Verder voerde het woord: de heer J. Struyk namens de Abva-Kabo en de heer Baas zijn vroegere chef van het gasbedrijf. Namens de afscheid nemende sprak de heer J. Louwerse een dankwoord, vooral voor de geno ten kollegialiteit de afgelopen 23 jaar ondervonden. Een drankje on derstreepte de toch feestelijke bij eenkomst. MIDDELBURG Fiom-Zeeland Fiom-Zeeland houdt maandag 15 november in het gebouw van Jeugd en Gezin te Middelburg een thema avond. Wim Goedman, een maat schappelijk werker houdt de inlei ding over het thema. Een nieuwe re latie. De avond begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen" Donderdag 4 november komt de Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen" weer bijeen in het Her vormd Verenigingsgebouw. Me vrouw Van der Male verzorgt de overdenking en mevrouw Meerse- Tieleman houdt een lezing over het beroep van pedicure. Koor- en samenzangavond De Chr. Vereniging Bartimeus te Zeist en Doorn geeft vrijdag 12 no vember een koor- en samenzang avond in de Ned. Hervormde kerk te Scharendijke. De Chr. Gem. zangver eniging „Sursum Corda" uit Scha rendijke (dirigent J. C. Schouls) en het kinderkoor Hatikwa uit Kerk- werve (dirigent mevrouw v. d. Sluis) verlenen medewerking. De heer v. d. Panne bespeelt het orgel. Voor tijd: zie agenda. ZONNEMAIRE Botsing Op de Zuidweg te Zonnemaire botsten maandagmiddag twee auto's op elkaar. Automobiliste A. v. d. S.- G. uit Zonnemaire wilde linksaf een inrit inrijden. De achter haar rijden de wagen, bestuurd door T. F. J. S. ook uit Zonnemaire, zou dit te laat hebben gezien en knalde er achter op. Beide wagens raakten zwaar bescha digd. i NOORDGOUWE Opbrengst kollekte De Nationale kollekte voor geeste lijk gehandikapten heeft in Noord- gouwe het bedrag van 566,10 opge bracht. Dat is 30, meer dan het re sultaat van vorig jaar. NIEUWERKERK Oogstkollekte Deze week worden in Nieuwerkerk de zakjes voor de oogstkollekte opge haald. De opbrengst gaat naar de kerk (75 en naar de diakonie (25 Interkerkelijke gespreksgroep De Interkerkelijke gespreksgroep houdt maandag 8 november een bij eenkomst in de zaal van de Ger. kerk. Er zal worden gesproken over het onlangs verschenen boekje „Gaan uw kinderen nog naar de kerk?". Voor tijd: zie agenda. Gezamenlijke kerkdienst De gezamenlijke hervormde-gere- formeerde kerkdienst, die zondag in Nieuwerkerk werd gehouden, stond in het teken van de hervormings-her- denking. Voorganger was de herv. predikant drs. Alb. v. d. Ban. De heer W. Wandel was organist. De Chr. Gem. Zangvereniging „Eén Naam is onze hope" verleende medewerking. De leiding was in han den van mevrouw Willy Bil-den Hol lander. Als eerste lied werd gezongen Ps. 98 1. Daarna zong het koor nog enkel andere liederen. De tekst voor de preek was: Galaten 5 1 en 6. Na Er gaat heel wat warmte verloren soms. Zonde van het gas dat u voor niets verstookt. Misschien zijn dubbele ramen de oplossing. Ook voor u? Informeert u eens bij uw Gasbedrijf. Dil is een publicatie van de in VEGIN samenwerkende Gasbedrijven de preek werd het Luther-lied gezon gen, waarna een bewerking van dit lied volgde. Na de zegen zong het koor ten slotte: Jeruzalem, mijn va derstad. OOSTERLAND NBvO De konsulent van Meer Bewegen voor Ouderen van het Zeeuws Kruis houdt donderdag 11 november een voorlichtingsbijeenkomst. In het dorpshuis Oosterhof licht hij zijn praatje toe met een videofilm en een korte demonstratie. Belangstellen den kunnen ook naar de lessen kij ken, die elke woensdag van 09.15 - 10.15 uur plaatsvinden in het dorps huis. De leiding is in handen van me vrouw A. Doeieman. MIDDENSCHOUWEN - De gemeenteraad Middenschouwen besloot vorige week tot aanschaf van materiaal ten behoeve van de bestrijding van gladheid van wegen en voor de dienst gemeentewerken. Raadsvoorzitter burgemeester W. den Boer lichtte toe, dat tot dusver op grond van de samenwerkingsrege- ling met het Waterschap Schouwen-Duiveland de bestrijding van gladheid plaatsvindt. Binnen de dienst gemeentewerken bleek de vrachtwagen binnen afzienbare tijd aan vervanging toe. Zowel de heer A. B. Koster (CDA) als de heer J. M. van Langeraad (VVD) achtten het zinvol te bezien of een goede gebruikte wagen voor de nodige doeleinden van gladheids- bestrijding kon worden aangeschaft. De heer Van Langeraad informeerde of nu de totale gladheidsbestrijding door gemeentewerken wordt uitge voerd,- zodat het Waterschap niet .meer ingeschakeld zal worden. T 9lf> CTRV r Inruilwaarde De heer W. Renden (PvdA) verwees naar de inruilwaarde van de oude vrachtwagen en vroeg zich af waarom juist de keus gevallen was op de duurste aanschaf. Tenslotte drong ook de heer W. C. v. d. Bosse (SGP) aan op het zoeken naar de goedkoopste oplossing. De voorzitter antwoordde, dat thans met een vrij primitieve inrichting wordt ge werkt, waarbij de gemeenteleiden met een schop het zoutmengsel in de strooier moeten werpen. Het Water schap strooit slechts de doorgaande busroute en komt dus niet in de ker nen. Ook is het tijdstip van strooien door het Waterschap meestal vrij iaat. De voorzitter wees erop, dat het strooien met eigen materiaal 2-ledig kan zijn, te weten busroute en ker nen en zonodig andere doorgaande routes. In het voorstel werd een kombina- tie van zaken opgesomd, waardoor de praktische werkbaarheid wordt vergroot. Een schema voor bestrij ding van gladheid werd opgezet, zo dat een goede werking verzekerd'zou kunnen worden. In verband daarmee werd in het voorstel om een maxi mum krediet gevraagd. Tussentijds Wethouder I. C. Padmos lichtte toe dat aangegeven kostenbedrag van het waterschap ad f 7000,— sterk af hankelijk is van de bestrijdingsfre- kwentie. De wethouder noemde het vanzelfsprekend, dat bij inruil uite raard het maximaal bereikbare be drag zal worden gevraagd. De voorzitter zegde toe, dat de raad tussentijds zal worden geïnformeerd over de konkrete besteding van het krediet. Zonder hoofdelijke stem ming besloot de raad over te gaan tot het beschikbaar stellen van het ge vraagde krediet. BROUWERSHAVEN - „Wat gebeurt er met de slikken van Bommencde" vroeg raadslid C. J. de Munnik zich maandagavond af tijdens de raadsverga dering in het stadhuis. Hij steide deze vraag naar aanleiding van een in gekomen behcersverslag Grevelingen van staatsbosbeheer, waarin wordt gemeld dat de rijbaan over de slikken niet meer geschikt is voor verkeer. „De Dood van een Handelsreizi ger" geen stuk om dansend de Concertzaal uit te komen. Nou stond dat van tevoren reeds vast, want au teur Arthur Miller geef je nou niet di- rekt het predikaat „joie de vivre". Klem je niet vast aan de sprankjes hoop in Millers stukken, want je tui melt zo gemeen hard direkt daarna in een diepe donkere put en dat doet bij na echt pijn van binnen. Een aanéén- geregen grauwsluier, die hooguit af en toe wat wordt opengeschoven om de ellende daarna nog scherper af te tekenen. „De Dood van een Handelsreziger" maandagavond onder auspiciën van de S.C.Z./Uit in Zeeland in de Zierik- zeese Concertzaal door Toneelgroep Theater trok een redelijk aantal be zoekers, maar het hadden er meer mogen zijn. Dit Miller-stuk onder regie van Jo- chen Neuhaus betekende een avond adembenemend toneel, vaak ontroe rend en diepsnijdend; toneel om nog even over na te denken. Arthur Mil ler schreef het stuk in 1949, het staat in deze tijd nog kaarsrecht overeind en biedt opmerkelijk veel herken ning. Handelsreiziger Willy Loman be seft op zestig-jarige leeftijd, dat hij mislukt is, mislukt als carrièreman, die hij nastreefde te zijn, Willy is niet populair, hij maakt geen indruk, hij boekte nooit echte grote orders, hij was nooit de graaggeziene handels man, die hij zo graag wilde zijn. Hij beseft dat en weet ook dat het te laat is daar nog verandering in te bren gen. Hij projekteert zijn carrière- droom op zijn Biff, die echter ook de fut mist en dat onbereikbare doel ook niet na wil streven. Biff neemt er genoegen mee „een 1-dollar-man" te zijn. Grote plannen maakt hij alleen maar om pa een beetje hoop te geven, om de man vervolgens keihard met de waarheid te konfronteren: „Ik ben een man van dertien in een do zijn net als u". Willy Loman verziekt met zijn car- rièredroom alle kans op een harmo nieus leven hij is niet alleen zie lig, hij is vooral ook egoïstisch; hij aksepteert. geen baan van de buur man hij moet zich immers nog waarmaken als handelsreiziger. Een Miller-slot-ln-optima-forma: Willy rijdt zich te pletter, de kroon op een mislukt leven, de levensverzekering keert twintigduizend dollar uit. „Ik heb geen tranen", zegt de we duwe. Nee, ze kan niet begrijpen dat Willy zo ver ging om respekt af te dwingen, om iemand te zijn. Nee, voor vrouwen tellen immers (juist)» ook andere zaken dan carrière ma ken, voor mannen als Willy Loman niet. Een eigentijds stuk, ook 33 jaar nadat het werd geschreven! Bernhad Droog als de handelsreizi ger zette een geweldige rol neer, hij bracht een prestatie, die diep respekt afdwong. De rol van zijn vrouw Lin da werd gespeeld door Do van Stek. Ze deed het aangrijpend en wist te ontroeren Cuy Lavreysen groeide in zijn vertolking van zoon Biff en Har ry van Rijthoven overtuigde in de rol van de andere zoon Happy Verder enkele prima ondersteunende rollen, onder anderen van Jan Gorissen (Charley) en Hans Veerman (Oom Ben). Toneelgroep Theater werd dank ge bracht met een warm en langdurig applaus. AP „Ook al kijk je er met gemengde gevoelens tegenaan, het is toch fijn dat je op deze manier temidden van kollega's en vele oud-kollega's af scheid kan nemen", aldus burge meester Th. H. de Meester in zijn toespraak. Ook de burgemeester was de vele belangstelling opgevallen: „Het drukt de waardering uit voor u, dat zo velen gekomen zijn." Via een omweg Uit het verleden had de burgerva der opgediept dat Toon Nuijens voor zijn in dienst treden bij de gemeente in 1959 in de landbouw werkzaam was. In 1955 werd Toon hulpfitter bij Broere en was als zodanig eigenlijk al via een omweg in dienst van de ge meente. In 1959 werd Toon opperman-straatmaker, waar hij al opviel door zijn opgeruimd karakter en serieuze inzet. Later veranderde Nuijens van werkkring en kwam bij het rijdend materieel van de gemeen te en verzorgde aldaar het onder houd, technisch als hij is. Gezond heidsredenen waren tenslotte oor zaak van het gebruik maken van de VUT-regeling. „Je hebt een respektabele staat van dienst, je kan met opgeheven hoofd de dienst verlaten", vond de heer De Meester. Toon kan zich nu gaan wijden aan zijn hobby in de technische richting met zijn „gouden handjes" zoals De Meester het formuleerde. Dankwoor den namens het gemeentebestuur liet de burgemeester vergezeld gaan van kado's: een prent van het gemeente huis en een zegel van de stad met in scriptie. Opgeruimd en trouw „Een échte Zierikzeeënaar neemt afscheid" begon direkteur J. Lou werse zijn toespraak. Louwerse had becijferd dat Toon een langer dienst verband bij de gemeente vervulde dan de gemiddelde burgemeester. De heer Goemans (WD) wist te vertellen dat deze weg inmiddels met een hefboom is afgesloten. De Munnink verwonderde zich hier over, omdat verleden jaar de slikken juist geschikt zijn gemaakt voor dagre- kreatie. „Wordt deze bestemming nu geschrapt", was zijn vraag. Schade-claim Wethouder Ph. J. van Ast lichtte toe, dat deze weg in Zonnemaire onberijd baar is geworden. „Veel auto's zakken weg Staatsbosbeheer heeft al een schadeclaim binnen gekregen, omdat een automobilist er van was uitgegaan dat de weg toegankelijk was. Om die reden is de weg nu afgesloten". Bur' gemeester Slabbekoorn zei dat bin nenkort naar een andere mogelijkheid moet worden gezocht om de slikken te kunnen bereikea Buurtvereniging „De Maltezers" van start De buurtvereniging „De Maltezers" kan inmiddels terugzien op een suksesvolle start van haar ak- tiviteiten. Tijdens de herfstvakantie werd een spelmiddag voor de jeugd gehouden in de kantine van de L.T.S. De 31 kin deren, die daaraan deelnamen ble ken zeer enthousiast.» Vrijdagavond 29 oktober werd in het „Huis van Nassau" een bingo-avond gehouden. Het werd een gezellige bijeenkomst, waar 68 buurtbewoners aanwezig Gedacht wordt, vla dc verharde weg langs de haven. Er zou dan te vens een parkeerterrein In de buurt van het havenhoofd moeten worden aangelegd. Dit zal nog in de raad worden be sproken. Riolering Verder ging de raad akkoord met de vaststelling van het rioleringsplan, waarvoor een bedrag wordt geraamd van f 4.299.500,-. In de Mr. Pieter Moggestraat te Drei- schor zal voortaan een parkeerverbod gelden (behalve in parkeervakken), zo werd in de raad besloten. Ten slotte werd de heer H. B. Lo- kerse benoemd tot lid van de beheers- kommissie dorpshuizen Brouwersha ven. waren. Tussen de bingo-ronden door kon ook worden gedanst. Hoofdprijs tijdens deze avond was een fraai op gemaakte plantenbak. De spanning kon er tot de laatste ronde toe goed worden ingehouden. De Buurtvereni ging hoopt in de toekomst nog vele fijne aktiviteiten voor jong en oud te kunnen organiseren. ELLEMEET Diefstal rijbewijzen De heer M. A. K. uit Ellemeet deed aangifte van diefstal van twee rijbe wijzen. De rijbewijzen werden uit zijn auto gestolen, die op het Haven- plein te Zierikzee stond geparkeerd. SCHARENDIJKE RENESSE - Sinds zater dag staat voor motel De Zeeuwse Stromen in Re- nesse in volle glorie het schip te kijk, dat de naam van het motel over dc we reldzeeën bracht. In het voorjaar arriveerde Pleun van der Lugt na een non-stop solo zeiltocht rond de wereld met deze „Zeeuwse Stromen" weer in Zierik zee. Het schip kwam niet geheel onge schonden uit die barre tocht, vandaar dat het bij de werf Ferrochcm te Schiedam oen opknapbeurt kreeg. Met de uiterlijke kentekenen daar van nog aanwezig levert het jacht nu voor het motel het „levende" bewijs van de solo-tocht, waarvan binnen bij de receptie trouwens nog voortdu rend de video-film wordt vertoond. „De Zeeuwse Stromen" arriveerde per truck uit Schiedam. Met een spe ciaal gecharterde 45-tons kraan van de firma Zandee uit Goes werd het schip op zijn voetstuk getild. Met het oprichten van de mast erbij (zie foto) nam het karwei een uurtje of twee in (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) beslag, in aanwezigheid van Pleun (geheel rechts). Voorlopig blijft het jacht daar als blijvende herinnering staan. Hoteldirekteur J. Brongers meldde dat het motel het schip weer in eigen dom heeft, totdat er een nieuwe ko per zal zijn gevonden. In ieder geval zal „De Zeeuwse Stromen" in het voojjaar tijdelijk een ander plekje krijgen, want het wordt dan tijdens de Hiswa voor de deur van de RAI tentoongesteld. 4 r t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3