HET WEDERZIJDSE WANTROUWEN GS voelen niets voor afwijking regio-advies ziekenhuisbedden Dit biedt de beeldbuis Consumentenbond verwonderd over voorgestelde prijsstop Sliedrecht staat op voor behoud ziekenhuis Marine staakt mijnopruimings- aktie Melkvervoer per tankauto Sleepbootbedrijf probeert staking te voorkomen intermeubel deurloo Hervormingsavond in Rotterdamse Laurenskerk Negen premiekoop A-woningen voor Zeeland Westerschelde centraal in Zeeuws Nieuws Persprijs openbaar vervoer voor Vincent Mentzel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 25 oktober 1982 Nr. 23205 5 MIDDELBURG - Gedeputeerde staten hebben de minister van volksgezond heid en milieuhygiëne geschreven het niet eens te zijn met haar voorstel tot beddenvermindering in de Zeeuwse ziekenhuizen. Zij vinden, dat de minister haar cijfermateriaal baseert op achterhaalde bevolkingsprognoses (van 1980), terwijl die van 1982 al beschikbaar zijn. Advertentie De bewindsvrouwe gaat uit van 1140 algemene ziekenhuisbedden en 74 PAAZ-bedden (voor psychiatri sche patiënten in algemene zieken huizen) in Zeeland. Gs baseren hun cijfers op het door de minister aanvaarde regio-advies DEN HAAG - De comsumentenbond zegt in een zaterdag uitgegeven pers bericht verwonderd te zijn over de in de voorgestelde adempauze op te ne men prijstop per 1 januari 1983. De bond vindt het „uiterst onhandig" om een dergelijke maatregel zo ver van te voren af te kondigen. „Daarmee wordt in de hand gewerkt, dat er vooraf reke ning gehouden gaat worden met deze prijsstop. Gezien de vele meldingen die nu bij de consumentenbond binnen komen over gestegen prijzen, vreest de bond het ergste voor eind van het jaar". Volgens de bond houdt de stroom meldingen bij de prijsalarmlijn over naar de mening van de leden te scher pe prijsstijgingen nog steeds aan. Da gelijks komen vier- tot vijfhonderd te lefoontjes binnen. De bond meldt ook een eerste succes: het zuiveringsschap Zuidhollandse eilanden en waarden zal volgens de bond zich voorgenomen tariefsstijgingen voor een flink deel inslikken. SLIEDRECHT - Meer dan tiendui zend mensen hebben zaterdag in Slie drecht deelgenomen aan een de- ^monstratie voor het behoud van het ^gemeenteziekenhuis in die plaats. Burgemeester W. Hendriks, die zelf deel uitmaakt van een aktieko- mité om sluiting van het 122 bedden tellende ziekenhuis te voorkomen, kreeg een petitie met 30.000 handte keningen aangeboden. Alle gemeen teraden in de West-Alblasserwaard en ook de Drechtsteden en Heerjans- dam hebben zich tegen sluiting uit gesproken, alsmede het regionale zie kenfonds Elenden en Waarden. Slui ting van het ziekenhuis zou inhou den, dat patiënten in de toekomst naar het ziekenhuis in Dordrecht zouden moeten gaan. DEN HAAG - De Koninklijke Mari ne heeft vrijdag een enkele weken geleden begonnen mijnopruimings- actie bij West-Terschelling stopgezet Met behulp van het duikvaartuig de Nautilus uit Den Helder zijn 32 mij nen uit een gezonken rijnaak opge ruimd ten Oosten van de haven van West-Terschelling. Wegens slechte weeromstandighe den en noodzakelijke onderhoudswerk zaamheden aan het duikvaartuig is de achtie echter gestaakt aldus een Mari ne-woordvoerder vrijdagavond. De rijnaak is door sportduikers ont dekt Volgens de Marine heeft het- schip tijdens de laatste wereldoorlog mijnen vervoerd voor de Duitse bezet ter. De herkomst van het gezonden schip is niet bekend. Aangezien het wrak in de vaargeul naar de haven van Terschelling ligt en gevaar oplevert voor het scheepvaartverkeer, heeft de Marine besloten de mijnen te ruimen. Volgens de woordvoerder is het waar schijnlijk dat zich nog meer mijnen in het wrak bevinden. Afhankelijk van de weersomstandigheden zal de oprui mingsactie eind november worden voortgezet ziekenhuissituatie Zeeland, dat uit gaat van 1252 algemene en 48 PAAZ- bedden. Als de nieuwste bevolkingsprogno ses worden gebruikt - die van 1982 - dan komt Zeeland in 1990 op 1237 al gemene bedden en in 1995 op 1250. In vergelijking tot het regio-advies ge ven die aantallen geringe verschillen te zien. Voor 1990 bedraagt het ver schil namelijk 15 bedden en voor 1995 2. Criteria Gs wijzen de minister er op, dat dat is te verklaren doordat in de Zeeuw se cijfers rekening is gehouden met specifieke Zeeuwse zaken, zoals de geografische ligging en demografi sche omstandigheden (veel hoogbe jaarden). Worden die omstandighe den buiten beschouwing gelaten en vindt alleen toepassing van de wette lijke 3,7 procents-norm plaats, dan komt die nuancering er niet uit. Het provinciaal bestuur wijst de minister verder op de toeristische overnachtingen, die jaarlijks boven de 10 miljoen liggen. Ook dit criteri um moet bij de becijfering worden betrokken. Op grond van al deze overwegin gen zeggen gs er niets voor te voelen van hun regio-advies af te wijken. Zij verzoeken de minister de procedure zo aan te passen, dat het rijk- en pro vinciale beleid op elkaar blijven af gestemd. Konsument koopt steeds meer vis SCHEVENINGEN-Ondanks de teruglopende koopkracht be steed de Nederlandse consument steeds meergeld aan vis. Dit blijkt uit cijfers in het vrijdag versche nen blad „Visserijnieuws'\ het orgaan van de visserijwereld. Per lid van de bevolking is vorig jaar bijna dertien kilo vis verkocht, dat is iets meer dan een kilo per maand. In 1980 is per bevolkingslid een fractie meer dan twaaf- en-een-halve kilo vis verkocht. Vis was vorig jaar bijna vijf procent duurder dan het jaar daarvoor. Volgens het blad zijn het voor een deel Buitenlandse bevolkingsgroepen die zorgen voor de stijgende vraag naar vis en visprodukten, Viszaken heb ben daarop ingespeeld door kun assortiment te vergroten, schrijft het In 1981 verkochten de ruim tweeduizend viszaken en -kra men voor ongeveer 965 miljoen gulden. Dit jaar zal de grens van één miljard gulden worden over schreden. Er zijn overigens meer viskramen en -karren dan win kels, zo meldt het blad nog. ROTTERDAM - De criminoloog prof. dr. G. P. Hoefnagels heeft vrij dag in Rotterdam bepleit dat bij scheidingszaken slechts een advocaat wordt ingeschakeld, die dan als be middelaar tussen man en vrouw moet optreden. Dit zou onnodige konflikten voorkomen, bij een aan gepaste opleiding van de advocaat een betere scheiding tot gevolg kun nen hebben en kostenbesparend wer ken. DEN HAAG - De ministerraad heeft vrijdag besloten om voor het melkvervoer per tankauto in de toe komst een normale vergunning ver plicht te stellen. Voor vervoerders die nog met een beperkte vergunning werken komt er een soepele over gangsregeling. Meer en meer wordt melk van de boerderij naar de fa briek vervoerd per tankauto. Dat kon tot dusver met een „beperkte vergunning", waaraan veel minder stringente voorwaarden zijn verbon den dan aan de normale vergunnin gen voor het goederenvervoer over de weg. VLXSSINGEN - De vervoersbond FNV gaat dinsdagmiddag nog een keer praten met de direktie van het sleepbedrijf Muller BV uit Terneuzen. Dit ge beurt op verzoek van het sleepbedrijf, dat op deze manier de .sleepbootstaking die voor woensdag is afgekondigd hoopt te voorkomen. bootbedrijf op drie geautomatiseer de sleepboten maar drie in plaats van de door de bond geëiste vier beman ningsleden wil plaatsen. De ver- voersbond vindt dit onverantwoord en houdt vast aan de eis dat een sleepboot door minstens vier mensen bemand moet zijn. De stakingsaktie bij Muller is door de bond goed voorbereid. Met het Belgische sleepbedrijf Union is over eengekomen dat sleepboten van deze firma vanaf het begin van de aktie alle sleepklussen van Muller zullen overnemen, zodat het bijna niet mo gelijk is de staking te breken. Distriktsbestuurder N. Sannes van de vervoersbond FNV zei vrijdaga vond, dat de bond bereid is op do uit nodiging van Muller in te gaan Maar dat gebeurt zonder dat het ultima tum dat de bond eerder deze week gesteld heeft, wordt opgeheven Di- rekt na het gesprek tussen bedrijf en bond zal de geplande ledenvergade ring van de vervoersbond FNV plaatsvinden. Bewaking Het dreigend konflikt bij Muller in Terneuzen gaat in hoofdzaak over het feit dat het Terneuzense sleep- Wij hebben voor u een grote kollektie slaapkamers en een uitgelezen kollektie matrassen en bodems. Meelstraat 31-33, 4301 EB Zierikzee Telefoon (01110)2946 KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HARLINGEN - Petroland BV wil in het Waddengebied tussen Vlieland en de Afsluitdijk een gasveld gaan exploiteren, dat volgens deskundi gen van de maatschappij een bruto- opbrengst van veertig miljard kubie ke meter zal hebben. Een aanvraag van het bedrijf om er een boorplat- form te mogen plaatsen is door het kabinet vrijdag echter nog niet be handeld, zo bleek na het kabinetsbe raad van vrijdag. DEN HAAG. De werkgevers en de vakbonden zijn vrijdag geen stap dichter bij elkaar gekomen op het punt van de automatische prijskom- pensatie en arbeidstijdverkorting. Dat viel vrijdag op te maken uit de woorden van werkgeversvoorzitter Van Veen (VNO) en FNV-voorzitter Kok, nadat de sociale partners in de Stichting van de Arbeid voor de tweede maal bij elkaar waren gaan zitten om te zien in hoeverre zij op een lijn zouden kunnen komen ten aanzien van het arbeidsvoorwaar denbeleid voor 1983. UTRECHT - Het Nederlands Cen trum Buitenlanders (NCB) vindt dat er betere regelingen moeten komen om buitenlandse werknemers die dat willen gelegenheid te geven naar hun land van herkomst terug te keren. Een uitgebreid remigratiebeleid van de Nederlandse overheid moet ertoe leiden dat buitenlanders de moge lijkheid krijgen om in hun eigen land een redelijk bestaan op te bouwen. DEN HAAG - Minister Van Dijk voor ontwikkelingssamenwerking heeft 880.000 gulden uitgetrokken voor de opvang van Afghaanse vluchtelingen in Pakistan. Van dat bedrag is vier toen bestemd voor het Internationale Comité van het Rode Kruis, dat zich voornamelijk bezig houdt met de medische hulpverle ning in de kampen. DEN HAAG - Tuinders die in het kader van de energiebesparing een deel van hun kassen willen afbre- kekn, kunnen vanaf maandag 1 no vember een aanvraag indienen, om een financiële vergoeding. Het mi nisterie van Landbouw en Visserij heeft dit vrijdag laten weten. Zaterdag 30 oktober zal er in de Laurenskerk te Rotterdam een her denkingsbijeenkomst plaats vinden i.v.m. de Kerkhervorming. Deze avond begint om 19.30 uur, en is ge heel vrij toegankelijk. Er is veel sa menzang met de bekende organist Herman van Vliet aan het hoofdorgel (grootste instrument van Nederland). Verder werkt aan deze avond mede het Groot Noordermannenkoor uit Rijssen o.l.v. de dirigent Henny Slet- tenhaar. Dit in 1965 opgerichte koor heeft inmiddels een grote faam, me de door de vakbekwame dirigent die iedere maandagavond met dit 110 man tellend koor repeteert. Na iede re uitvoering is het publiek dan ook zeer enthousiast en de reakties zijn overweldigend! De deuren van de kerk gaan om 18.45 uur open. DEN HAAG - In de premiekoop-A- sektor (gesubsidieerde koopwonin gen) komen 2.353 woningen van het woningbouwprogramma 1982 In aan merking voor (her)vërdeling over provincies, aldus minister Nypels (volkshuisvesting) in een brief aan de Tweede Kamer. In Friesland zijn 353 woningen overgebleven. Daarnaast is uitbreiding met 2.000 woningen mogelijk omdat de uitgifte in die premiekoop-B-sektor is achtergeble ven. Van de in totaal 2.353 premiekoop- A-woningen zijn er overeenkomstig toezeggingen van de vorige minister van volkshuisvesting 500 bestemd voor het ISP-gebicd (Groningen, Friesland, Drenthe en een deel van Overijssel) en voor het PNL-gebled (Zuid-Limburg). De verdeling van de resterende woningen is gebaseerd op de oorspronkelijke toedeling aan de provincies van de premiekoop-B- contingenten. Friesland valt buiten de verdeling, omdat in die provincie geen ingediende plannen voor premiekoop-A-woningen voorhan den zijn. Bij de verdeling premiekoop-A-wo- ningen kreeg Zeeland er 9 toegewe- DEN HAAG - Minister Nypels van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening wil stichtingen die geen offi ciële woningcorporatie zijn, maar wel met behulp van gemeentegaran tie op leningen en rijkssubsidies wo ningen bouwen en beheren, aan een strengere kontrole onderwerpen dan tot nu toe het geval was. Hij heeft in een brief aan de gemeenten een aan tal toetsingscriteria vastgelegd waaraan de stichtingen moeten vol doen om in aanmerking te kunnen komen voor financiële steun van de overheid bij de bouw van woningen. UTRECHT - De FNV-Ambtenaren- bond ABVAKABO heeft berekend dat de bezuinigingsplannen van het koncept-regeerakkoord tussen CDA en WD minstens 40.000 banen in de trendvolgende sektor (gezondheids zorg, gezinszorg, sociaal-kultureel-, maatschappelijk- en jeugwerk en bejaardenzorg) gaat kosten. BOELENSLAAN - De curatoren van de failliete rijwielfabriek Van der Sluis B.V. in het Friese Boeles- laan, die de afgelopen drie maanden hebben onderzocht of dit bedrijf op nieuw kan gaan draaien, hebben dit weekeinde het vermoeden geuit dat er geknoeid is met de voorraad van defabriek. Daardoor is de kans dat het bedrijf, waar 54 personen werk ten, in een nieuwe opzet kan worden voortgezet minimaal geworden. ALMERE - Het reibureau Mondial in Almere heeft met onmiddellijke ingang al zijn aktiviteiten gestaakt in verband met financiële moeilijk heden. Het garantiefonds van de Al gemene Nederlandse Vereniging van Reisbureau's (ANVR) staat garant voor de voortzetting en uitvoering van reizen voor de kliënten van Mon dial, die momenteel op vakantie zijn en voor diegenen die deze week nog vertrekken. In het laatste geval geldt als uiterste datum 30 oktober. DEN HAAG - De Haagse nacht- klubportier Koos H. heeft de cassatie ingesteld bij de Hoge Raad. Dit heet zijn advocaat, mr. G. H. van Asperen meegedeeld. Het gerechthof in Den Haag veroordeelde de hagenaar half oktober tot levenslange gevange nisstraf wegens moord op drie jonge meisjes. De verdachte heeft altijd ontkend. DEN HAAG - Benzine wordt ge middeld een stuiver duurder ver kocht dan op grond van marktnote- ringen nodig is. Dat maakten Konsu- menten Kontakt en de Industriebond FNV zaterdagmiddag bekend voor de VARA-radio. De organisaties ba seren hun konklusie op een door hen ingetseld onderzoek bij tweehonderd benzinestations. VLISSINGEN - Het Zeeuws Nieuws voor natuur, landschap en milieu heeft in haar tweede nummer van dit jaar aandacht besteed aan de Westerschelde. De meest uiteenlopende thema's worden behandeld, zoals: de Wester schelde: vergeten estuarium?; ont staan en ontwikkeling van de Honte of Westerschelde; fossielen uit de Westerschelde; bodemflora en fauna; de visserijfunktie en de schor ren, de vogels en de jacht. Als laatste item wordt de toekomst van de zeearm behandeld. „Een estu- - arium met schoon water, een rijk bo demleven en een massa vogels. Sche pen met milieuvriendelijke lading. Goed beheerde schorren, aan de na tuur aangepaste rekreatie, een bui ten werking gestelde kerncentrale en nog steeds varende, veerboten? Of een smerige zeearm, waar enkele Scholeksters met moeite wat voedsel vinden en waar de laatste stukjes schor zijn ingepolderd. Doorsneden door de vaste oververbinding, een fors verhoogde watertemperatuur door meerdere elektriciteitscentrales en bevaren door drijvende bommen? Hoe zal de Westerschelde er na 2000 uitzien? Als één van beide geschetste uitersten? Waarschijnlijk zal de waarheid wel ergens in het midden liggen," aldus het Zeeuws Nieuws. ROTTERDAM - De ondernemings raad van het Rotterdamse containe roverslagbedrijf Unitcentre wil op korte termijn overleg met de aan deelhouders Pakgoed en SHV (ieder 50 procent) over het al dan niet door gaan van een uitbreidingsprojekt ter waarde van een kwart miljard gul den, zo schrijft de ondernemingsraad in een open brief aan de aandeelhou ders. VATICAANSTAD - Paus Johannes Paulus II heeft „op de meest uit gesproken en formele wijze" mani pulerende experimenten op de onvol dragen menselijke vrucht veroor deeld. De paus sprak zijn veroorde ling uit in een rede tot 40 geleerden uit vele landen die een speciale au diëntie bijwoonden en die voordien gedurende een week onder auspiciën van de pauselijke academie van we tenschap over „biologische experi menten" hadden gediskussieerd. DEN HAAG - De fotograaf Vincent Mentzel heeft zaterdag uit handen van juryvoorzitter E. Brouwers de pers prijs openbaar vervoer 1982 ontvan gen. Behalve een plaquette, bestaat de prijs uit een bedrag van 2500 gulden. Mentzel ontving de prijs voor zijn spe ciale toerisme-bijlage van 26 januari in het NRC-handelsblad. Deze jaarlijkse prijs is ingesteld door de Koninklijke Nederlandse vereninging van Trans port-Ondernemingen (KNVTO) en de Nederlandse Spoorwegen. Het artikel van Mentzel heette „De auto van het staatstoerismebureau als koek en zopie", en was een reisverslag van een bezoek aan Mongolië en Pe king. De schoolpersprijs 1982, eveneens een jaarlijkse toekenning, is dit jaar naar Peter Burgers en Werner Her mann gegaan. Beiden zijn leerling van de Scholengemeenschap Culemborg. Het duo publiceerde in die krant het artikel „Hoe werkte het openbaar ver voer voor het spijkerbroekentijdperk?", op grond waarvan een speciale jury hen de prijs toekende. SCHEEPVAART Acila, 21-10 te Singapore Aldabi, 21-10 van La Pallice naar Rotterdam Nedlloyd Rockanje, 21-10 van Malta naar Tripoli Ondina, 21-10 te Curacao Onoba, 6-11 te Fos verw. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te" Zoétermeer: W. van Gorsel, Wijk bij. Heusen; te Oud- Beijerland: H. J. Stoutjesdijk, Hars kamp. Gereformeerde Kerken Beroepbaarstelling: K. Stroop, de Wonge 9, 1749 BK Warmenhuizen. Beroepen te Krabbendam: K. Stroop, kand., te Warmenhuizen, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Den Ham: J. F. de Haan, kand., Leiden. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Woerden: J. van Haaren, Amersfoort; voor Terwolde de Vecht en voor Boskoop: J. Kareis, Beekbergen. Oud Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Dinsdag 26 okto ber. - In tegenstelling tot een eerder bericht, wordt thans medegedeeld, dat de extra dienst in de Oud Gere formeerde Gemeente te Oosterland op dinsdag 26 oktober om 19.30 uur aanvangt. Dinsdag 26 oktober Ned. 1 9.39, 13.00 en 18.23 uur Nieuws voor doven 10.30 en 14.00 uur schooltelevisie 16.00 uur Leven op Aarde, natuur film 16.55 uur Herman de zes. Kinderpro gramma met Herman van Veen. 18.28 uur Teleac 18.58 uur Nieuws 19.00 uur D'r kan nog meer bij, kleu terprogramma 19.15 uur De Waltons, Amerikaanse serie over de familie Walton in de 30- er jaren. 20.05 uur Het ontstaan van Israël. Een evangelisch programma. 21.10 uur Koorzang in Den Haag 21.37 uur Journaal 21.55 uur Den Haag vandaag 22.10 uur Op zicht, kunstmagazine 22.25 uur Beeldspraak, het eind is zoek 23.20 uur Journaal Ned. 2 13.00 uur Nieuws voor doven 18.25 uur Paspoort 18.35 uur Sesamstraat 18.50 uur Jeugdjournaal 18.56 uur Mickey en Donald, teken film 19.20 uur Hi de Hi, Engelse comedy serie over een Engels vakantiepark 20.00 uur Journaal 20.28 uur Diamonds. Hierin ziet Ter ry een mogelijke koper voor de schit terende diamant en tracht hij op alle mogelijke manieren zijn auto ongeluk te verbergen 22.10 uur Aktua tv 22.40 uur Falcon Crest. De terug komst van Tony Cumson, de man van Julia gevierd. Zoon Lance is hierover beslist niet enthousiast en dat is An- gie evenmin. 23.25 uur Journaal 23.30 uur Nieuws voor doven. België BRT-1 14.00 en 17.00 Schooltelevisie; 18.00 Simon in het land van de krijtteke ningen; 18.05 De smurfen; 18.30 Juke box; 18.35 Open school; 18.57 Uitzen ding door derden; 19.37 Lotto, Mede delingen en Morgen; 19.45 Journal; 20.10 Kijk uit! Verkeersveilig- heidstips; 20.15 I.Q. Quiz van Her man van Molle; 20.45 Videofoon. Amusementsprogramma; 21.10 Ver over de aarde. Een kijkje op de tech nische werking van het eurovisienet; 22.00 Actie openbaar vervoer; 22.30 Journaal. BRT-2: 19.00 Pop-elektron muziek voor de jeugd; 20.15 Nieuws uit Algerije. Franse speelfilm uit 1979 over de vrijheidsstrijd in 1961, die aan een aantal Franse kolonisten voorbij schijnt te trekken; 21.55 Concert. Tweede deel van het concert in de Dom van Orvieto in Italië door het koor en Orkest van de Italiaanse ra dio omroep. DEN HAAG - De gemeente Den Haag heeft 3,2 miljoen gulden over voor het behoud van de electronica- fabriek Standard Electric in Den Haag. DEN HAAG - De Emancipatieraad vindt dat abortus moet worden opge nomen in het Ziekenfondspakket. Het verstrekkingsbesluit zieken fondsverzekering moet zodanig wor den gewijzigd dat ook de kosten van een abortus in een kliniek worden vergoed door het Ziekenfonds. De Emancipatieraad zegt dit in een za terdag gepubliceerd advies aan de re gering. GRONINGEN - Ruim drieduizend vrouwen hebben vrij da gen zaterdag deelgenomen aan het vierde Vrou wenfestival, dat werd gehoude in het cultuurcentrum „De Oosterpoort" in Groningen. Op het festival werden films vertoond, ook werd muziek en theater gemaakt. Verder waren er tentoonstellingen met als thema's: „Vrouwen in de huishouding". Vrou wen in beweging" en „Vrouwen in Zuid-Af rika". 31 Om half elf is Ina nog niet terug, dus rydt Frans in zijn eigen wagen weg naar de fabriek, die een kleine twintig minuten rijden van het dorp ligt Als hij door de Dorpsstraat rijdt, ziet hij Bert Essenga aan de kant staan. Naast hem Ina. Hun beider wagens staan achter elkaar. De beide mensen blijken een ernstig gesprek te voeren, want ze hebben de Mercedes, die door de straat rydt, niet bemerkt Frans kijkt na het passeren in de spiegel; nee, ze hebben hem niet eens gezien. Als hij verder rydt, slaakt hy een diepe zucht Het staat voor hem nu wel vast, dat beiden wat met elkaar hebben. Ze nemen niet eens meerde nodige voorzichtigheid in acht, doch ontmoeten elkaar op klaar lichte dag midden in het dorp. Halverwege de stad, waar de fabriek staat en de directeur woont krijgt hij een steek in de zij. Verschrikt remt hij af en zwenkt naar de kant waar hij de wagen stopt Het is een scherpe pijn. Even heeft hij het benauwd. Het raampje opendraaiend, maakt hij het bovenste knoopje van zijn overhemd los. Een diepe zucht slakend, bemerkt hjj, dat de pijn zakt. Wat kan dat zijn? Daar heeft hij nog nooit last van gehad Maandagmorgen eerst maar naar de dokter. Was het nu eigenlijk z'n zij of z'n hart? Nietsziende zit hij voor zich uit te staren. Langs hem heen razen de auto's voorbij. Ook de Volvo van Bert Essenga passeert hem. In een flits her kent hij de wagen en ziet dat Bert zelf achter het stuur zit maar of er iemand naast hem is, kan hij al niet meer kons tateren. Wat is er opeens allemaal aan de hand? Binnen enkele dagen is zyn paradijsje, dat hij met Ina deelde, in elkaar gestort Eerst die vondst in de VW van Ina, zijn onverwachte terug- terugkeer diezelfde avond, de raadsel achtige houding van Jannie, die hem uitschold voor sufferd. Verder de eigenaardige bejegeningen van Ina zelf. En nu vanmorgen het vroege weg rijden van Ina naar het dorp. Terwijl ze anders praktisch nooit zaterdags boodschappen doet omdat ze er een hekel aan heeft Maar nu wel Ken nelijk een afspraak met Bert? Je zou het haast denkea Zat ze by hem in de wagen, die met zo'n snelle vaart hem passeerde? En waarover hadden Bert en Jannie vannacht met elkaar ruzie? Ze had één keer naar het raam ge wenkt dus in de richting van hun huis. Dat van Ina en hem. Waarover ging die woordenwisseling? Het een was nog ellendiger dan het andere. Waarom dreigt myn huwelijk kapot te gaan? In welk opzicht ben ik tekort geschoten? Is het soms, omdat ik af en toe dagen van huis ben? Kan Ina niet tegen het alleen zijn? Waarom heeft ze me dat dan nooit gezegd? Dan zou ik proberen elke avond thuis te zijn. Maar ze wist toch, vóór we trouw den, dat ik niet iedere avond naar huis zou terugkeren? Hij keek op zijn horloge en zag, dat het de hoogste tijd was om door te ryden. Meneer Van Havelen had een Door GRE DE BOER hekel aan wachten. De pijn was weg geëbd. Misschien ging het wel weer. Toch maandag maar naar de dokter gaan. Stel je voor, dat het terugkomt Het is bij énen, als hij zijn wagen voor de garage plaatst De VW is er ook, dus Ina is weer thuis. Onwillekeurig kijkt hij naar het huis van zijn buren. Maar hij ziet geen sterveling en Berts Volvo is er evenmin. Ina monstert hem onderzoekend, als hij de kamer betreedt Automatisch buigt hy zich en geeft haar een kus. Haar lippen voelen koel aan. Ze bean twoordt de kus niet Hij bemerkt het maar doet alsof hij er geen erg in had. „Sorry, dat ik gisteravond laat was", verontschuldigt hij zich, als hij in zijn stoel zakt en zijn pijp pakt om die te stoppen. „Het is een beetje uit de hand gelopea" Ina antwoordt niet Wel kykt ze naar hem vanuit haar ooghoeken. Terwijl de man zijn pijp stopt vervolgt hij: .Je was al vroeg weg. vanmorgen." Ze knikt „Een paar boodschappen." „O." „Ja, wat -o-". Ze kijkt hem ongedul dig aan. „Mag ik alsjeblieft op zater- dagmorgen bqod schappen doen?" Frans gronst zijn wenkbrauwen. „Kind, maak je niet zo druk. Heb je soms de smoor in, omdat ik gisten avond zo laat was?" „Misschien heb ik wel meer dan én reden om gepikeerd te zijn. Zo<u dat soms kunnen?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 5