Aktiegroep Havenkwartier stelt drie speciale kommissies in Kursus Ekonomische Vorming voor land- en tuinbouwers Officier van justitie eiste acht jaar tegen Armeniër 4 Brief aan gemeentebestuur over sloopterrein Betogingen tegen beleid Kohl Bezuinigingen houden formatie kabinet op CIA wil toestemming Londen voor ondervraging Russische spion Poolse primaat naar Rome ZIERIKZEE - De Aktiegroep Havenkwartier gaat een brief schrijven aan B. en W. van Zierikzee met het ver zoek te zorgen voor en toe te zien op een goede afbake ning van het sloopterrein in de Nieuwe Boogerdstraat. Dit werd donderdagavond besloten tijdens een openbare vergadering in café ,,'t Sloepje". Eerder op de dag had voorzitter van de aktiegroep de heer L. 't Man netje mondeling aan burgemeester Th. H. de Meester deze klachten over de afsluiting van enkele omwonen den kenbaar gemaakt. Hij deed dat tijdens het overhandigen van het re sultaat van een enquête onder de be woners van het Havenkwartier en omliggend gebied. Flitsen uit het buitenland PARIJS - De Franse luchtvaart maatschappij Air France weet niet wat zij met drie Concordes moet be ginnen. De supersonische toestellen worden eind oktober overbodig door dat de vluchten op de trajecten Parijs-Washington en Parijs-Mexico uit kostenoverwegingen worden ge schrapt uit de dienstregeling. NEW YORK - De filmactrice Eliza beth Taylor heeft donderdag bekend gemaakt dat zij ABC-televisie een proces aandoet om te voorkomen dat een film wordt uitgezonden die op haar leven heet te zijn gebaseerd en waaraan zij haar goedkeuring niet heeft gegeven. CAIRO - Het parket te Cairo heeft aan de raad voor ethiek gevraagd om goedkeuring van de confisquering van het bezit van Esmat Sadat - een broer van wijlen president Anwar Sadat van Egypte - zijn vier vrou wen en zijn vijftien kinderen, omdat het gezin zich zou hebben verrijkt, politiek corrupt zou zijn en zwarte handel zou hebben bedreven. WEST-BERLIJN In het Westber- lijnse stadsdeel Neukoelln is vrijdag avond gevochten tussen sympathi santen van verdreven krakers van huizen en de politie. Deze vertelde dat 1.200 betogers zonder vergunning dé straat opgegaan waren en met ste nen waren gaan gooien naar politi eauto's, etalageruiten hadden inge gooid en mobiele bouwketen hadden omgegooid en in brand gestoken. NEW YORK - De algemene verga dering van de Verenigde Naties heeft zich vrijdag - met als enige tegenstem die van Iran - uitgesproken voor een ..onmiddellijk staakt-het-vuren" in de grensoorlog tussen Irak en Iran. Ook riep de algemene vergadering op tot „het terugtrekken van de troepen op de internationaal erkende gren- TEL AV1V - Een school van de Ver enigde nateis voor Palestijnen in het bezette deel van Jordanië is vrijdag afgebrand, de politie houdt er reke ning mee dat de brand is gesticht door ontevreden bewoners van het vluchtelingenkamp Balata waar de school zich bevond. WASHINGTON - President Reagan heeft vrijdag zijn handtekening gezet onder een wet die de overkomst naar de Verenigde Staten vergemakke lijkt van kinderen van Amerikaanse militairen in het Verre Oosten in de laatste dertig jaar. Reagan zei bij de ondertekning dat werd voldaan aan een morele plicht waaraan men niet voorbij kon gaan. Tijdens de vergadering donderdag avond werd door betrokkenen echter aangedrongen alsnog een brief te stu ren naar het gemeentebestuur met bovengenoemd verzoek. Het terrein Nieuwe Boogerdstraat kwam later tijdens deze vergadering nogmaals aan de orde toen gesproken werd over de wensen van de herin richting. Wensen herinrichting Zoals ook reeds uit de enquête bleek voelen de meeste omwonenden veel voor een speelruimte voor de jeugd en voor uitbreiding van par kerruimte. Anderen zijn het eens met - nog niet definitive - plannen van de bouw van de nieuwe bibliotheek op deze plek al of niet gekombineerd met woningbouw. Men had begrip voor het feit, dat het moeilijk is tij delijke voorzieningen te treffen en die later weer ongedaan te maken als er gebouwd gaat worden, anderzijds trok ook de gedachte van jarenlang braakliggen van dit terrein de omwo nenden niet zo aan. Naar aanleiding van de uitslag van de enquête betreffende de vele wen sen en suggesties, die werden geuit ter verbetering van de verkeersvei ligheid in deze stadswijk, werd besloten tot het instellen van een spe ciale verkeerskommissie. Het is de. bedoeling aan deze kommissie ook een deskundige uit de gemeentelijke verkeerskommissie te laten deelne men. Ook voor de inrichting van de speelplaats in het Havenkwartier (Lange Groendal) werd een kommis sie ingesteld. Deze kommissie gaat ook de medewerking vragen van een onderwijzer van een lagere school en wil trachten bij de plannen voor de inrichting ook zoveel mogelijk wen sen van kinderen te verwezenlijken. Die wensen zouden de kinderen ken baar kunnen maken door middel van eigen tekeningen. Opknappen gevels Ook een derde kommissie zag het levens licht tijdens deze vergadering van de Aktiegroep Havenkwartier: een kommissie die zich zal buigen over de mogelijkheden de gevels in dit woongebied waar nodig te ver fraaien. Eén en ander zélrin'samen werking met partikulieren, gemeen te en woningbouwvereniging „Beter Wonen" worden besproken. Om een en ander te kunnen realise ren moet de Aktiegroep Havenkwar tier over financiën kunnen beschik ken. Kort na de oprichting werd een eenmalige bijdrage van de leden van 5,- gevraagd. Dit geld is inmiddels besteed. Er werd derhalve besloten wederom ene bijdrage van 5,- van de leden te vragen. In de bestuursvakature ontstaan door het vertrek van mevrouw W. Ol- thof werd de heer A. Verton als kandidaat-bestuurslid voorgedra gen. N aamsverandering Bij de rondvraag kwam naar vo ren, dat een deel van de bewoners in het Havenkwartier toch niet zo ge charmeerd is van de naam „Aktie groep". Dit kwam in de enquête ook reeds enkele keren tot uiting. Er werd gepleit voor de nieuwe naam „Belangengroep Havenkwartier". Voorzitter 't Mannetje liet weten niet zoveel te voelen voor die naamsve randering. Een belangengroep moet zich ook met veel meer andere zaken in een buurt bezighouden dan met goed overwogen aktiepunten". was zijn mening. Onder drang van de aan wezigen op deze vergadering werd echter toch besloten binnen het bestuur nader te beslissen over deze eventuele naamsverandering. DORTMUND - In verschillende ste den in West-Duitsland hebben in to taal meer dan 200.000 mensen be toogd tegen het ekonomische beleid van de nieuwe centrum-rechtse rege ring van Helmut Kohl. In Dortmund gingen 100.000 mensen de straat op om hun ongenoegen kenbaar te ma ken. In Neurenberg waren 70.000 mensen op de been en in Frankfort 60.000. De regering-Kohl heeft belasting verhogingen en besnoeiingen in de sociale voorzieninmgen aangekon digd en zij heeft een bevriezing van de lonen op vrijwillige basis voor gesteld. De betogers in Dortmund luister den naar redevoeringen waarin de re gering werd gewaarschuwd voor eén konfrontatie wanneer zij haar beleid niet wijzigt. Beschuldiging Rudolf Judith van de machtige me- taalbond IG-Metall beschuldigde Helmut Kohl er van „de wetten van de logika over het hoofd van de ar beiders heen te veranderen". In Neu renberg voerde de voorzitter van de metaalbond, Eugen Loderer het woord. Hij waarschuwde voor een langdurig konflikt als Bonn zijn plannen voor besnoeiingen op de so ciale voorzieningen niet intrekt. BRUSSEL - De problemen over staal die de EG en de Verenigde Sta ten met elkaar hadden en die dreig den uit te lopen op een reële staaloor- log, zijn uit de weg geruimd. Sinds donderdagmiddag drie uur bestaat er een overeenkomst tussen Europa en de V.S. die de staalexporten van de EG naar Amerika tot eind 1985 re gelt. .NEW Y.QRK - Een, 4Amerikaanse rechter heeft hét dringende verzoek van een ernstig zieke man hem niet langer in een ziekenhuis met appara tuur in leven te houden, gehono reerd. De 41-jarige Peter Cinque stierf twee uur na de uitspraak van de rechter, zo heeft zijn advocaat meegedeeld. Goese winkeliers exposeren in Zierikzee Vijf Goese winkeliers, die verleden jaar met sukses hun koopwaar pre senteerden op koopavonden in diver se plaatsen op de Bevelanden, heb ben besloten dit ook op Schouwen- Duiveland te gaan doen. De eerste show/demonstratie wordt gehouden op donderdag 28 ok tober in het Verenigingsgebouw aan 't Vrije te Zierikzee (tussen 19.00 en 21.00 uur). De expositie omvat huis houdelijke artikelen en apparatuur, tapijten, gereedschappen. ZIERIKZEE - In de Showroom van Garage Braai werd vrijdag en zaterdag een tweede hands wintersportbeurs gehou den. „Het is onvoorstelbaar druk geweest", liet een der organisatoren weten. De belangstellenden kwamen niet alleen uit de regio maar ook uit Goeree-Overflakkee en verder uit Kortgene en Spijkenisse. Er werden talloze wintersportar tikelen verhandeld. Deze tweede hands beurs stond onder vigeur van Sporthuis Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WENEN - Een rechtbank in wenen heeft vrijdag de 29-jarige Bahij Mo hammed Younis tot levenslang ver oordeeld. De rechter achtte bewezen dat hij achter de aanslag zat van eind augustus 1981 op een synagoge in We nen en dat hij de moord op de voorzit ter van de Oostenrijks-Israëlische vriendschapsvereniging, Heinz Nit- tel, heeft beraamd. Nittel, de Weense wethouder van verkeer, werd op 1 mei 1981 doodgeschoten. JEDDAH - De bemiddelingspoging van de Islamitische konferentie in de 25 maanden oude oorlog tussen Iran en Irak is gestrand. De voorzitter van een speciale vredeskommissie van de konferentie, de Guinese president Ahmed Sekou Toure, heeft verklaard dat de kommissie de vruchteloze po gingen niet kan voortzetten om te ko men tot onderhandelingen tussen de strijdende partijen. DEN HAAG - Nog steeds bestaat er een stevig meningsverschil tussen de fraktievoorzitters van C.D.A. en V.V.D., Lubbers en Nijpels, over de omvang van de bezuinigingen in de komende jaren. Ook tijdens de bespreking die zij zaterdagochtend onder leiding van informateur Schol ten voerden, kwam de oplossing geen stap dichterbij. In het communique van de woord voerder van mr. Scholten werd mee gedeeld dat zaterdag over alle pun ten buiten het financieel-ekono- mische valk, die vanuit de frakties naar aanleiding van het concept-re geerakkoord naar voren waren ge bracht, volledige overeenstemming was bereikt. Een van die p9unten was het mediabeleid. Voor de afweging ten aanzien van de financieel-ekonomische departe menten noodzakelijk. Proces in Rotterdam X NEELTJE JANS - Het bedieningsgebouw uan de stormvloedkering in de Oosterschelde is in aanbouw. Het zal worden genoemd naar de vorig jaar overleden direkteur-generaal it. J W. Tops De echtgenote uan ir. Top.*, me vrouw M. R. Tops-franx zal donderdag 28 oktober het naambord onthullen (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ROTTERDAM - De officier van jus titie bij de rechtbank in Rotterdam Mr. H. de Doelder heeft tegen de 21-jarige Armeniër Benjamin E. acht jaar ge vangenisstraf geëist De officier van justitie acht poging tot moord op de Turkse consul-generaal K. Demireren poging tot doodslag op de twee agen ten in een surveillance-auto bewezen. Volgens de officier van justitie is uit getuigenverklaringen overduidelijk vast komen te staan dat de verdachte met een machinepistool gericht heeft geschoten op de inzittenden van de begeleidende politiewagen. De officier hechtte geen waarde aan de verklaring van verdachte dat hij slechts in de lucht geschoten zou hebben. Bewust meegemaakt Volgens de officier staat het daar naast vast dat hij bewust heeft mee gewerkt aan de mislukte aanslag op de consul hoewel hij zelf niet geschoten heeft „Er is hier sprake van een ar beidsverdeling met aansprakelijkheid voor het geheel. Deze verdachte dient dan ook als dader te worden behan deld", aldus de officier. I>e verdediging van de Armenter heeft gepleit voor vrijspraak. F,, is het medeplegen van de aanslag ten laste gelegd, maar zou hooguit medeplich tig zijn. De rechtbank moet nu vol gens de verdediging tot vrijspraak concluderen. Namens de verdediging betoogde Mr. Orie dat de verdachte niet op mensen heeft geschoten, maar slechts een waarschuwings schot In de lucht heeft gelost toen door een ander was gepleegd, niet was gelukt en een vluchtweg gezocht moest worden. Mr. Orie noemde de bewijsvoering van de officier op dat punt ondeugdelijk. WASHINGTON/LONDEN - De Amerikaanse inlichtingendienst CIA wil toestemming van Groot-Brittan- nië voor ondervraging van de overge lopen Russische KGB-agent Vladi mir Kuzitsjkin, zo is zondag uit be trouwbare bron in Washington ver nomen. Kuzitsjkin (35) bekleedde de post van vice-consul in Teheran. In werke lijkheid zou hij van Moskou de op dracht hebben gehad kontakten te onderhouden met de Iraanse kommu- nistische partij Toedeh. De westelij ke inlichtingendiensten zijn bijzon der geïnteresseerd in de aktiviteiten van de Toedeh na de val van de sjah. Dit met het oog op een mogelijke machtsovername in Iran. Kuzitsjin zou op het ogenblik worden verhoord in Londen. Het overlopen van Ku zitsjkin werd in Londen aangekon digd als een „grote vangst". 'Andere affaire In een andere spionageaffaire, van de Brit Geoffrey Prime die voor Mos kou werkte, heeft de New York Ti mes bericht, dat het gaat om een van de grootste zaken sinds de tweede wereldoorlog. Prime werd in juli gearresteerd wegens een zedenaffai- re. Hij had toegang tot uiterste gehei me dokumenten in het elektronisch afluistercentrum Cheltemham in En- WARSCHAU - De Poolse primaat. Jozef Glemp, is heden (maandag) ver trokken naar Rome. Hij zal een ont moeting hebben met paus Johannes Paulus II. Aartsbisschop Glemp werd op het vliegveld van Warschau uitgeleide gedaan door de Poolse minister voor kerkelijke zaken, Adam Lopatka. Volgens waarnemers zal Glemp, die een week in Rome, met de paus de kritieke toestand in zijn land en de betrekkingen tussen kerk en staat bespreken. Bij vertrek in Warschau zei Glemp dat „voorwaarden" wor den geschapen voor een ontmoeting tussen hem en premier Jaruzelski. na terugkeer uit Rome. Aartsbisschop Glemp had aanvan kelijk een reis naar Rome en de Vere nigde Staten afgelast, toen de onaf hankelijke vakbond Solidariteit op 8 oktober officieel werde verboden. Hij kon daardoor de zaligverklaring van Maximiliaan Kolbe niet bijwo nen. geland, waar hij van 1968 tot 1^77 als vertaler werkte. Ook de VS maken gebruik van Cheltemham. Volgens de New York Times, citerend uit bronnen van de inlichtingendienst, waarschuwde Prime de Sowjet-Unie, zodat dit land radiofrequenties en co des kon veranderen. Het westen ont ging hierdoor belangrijke informa tie. Flitsen uit het buitenland WARSCHAU - Lech Walesa, de geïnterneerde leider van de opgehe ven vrije vakcentrale Solidariteit, heeft een aanbod geweigerd in vrij heid te worden gesteld in ruil voor steun aan de nieuwe vakbonden die de regering opricht. Dit vertelde zijn vrouw Danuta. LOS ANGELES, CALIFORNIÊ - Een woordvoerder van de Ameri kaanse federale politie (FBI) heeft bekendgemaakt dat in verband met bomaanslagen op buitenlandse di plomatieke vestigingen in Los Ange les in de voorbije twee jaar. vijf Ar meniërs zijn aangehouden. MADRID - De Spaanse regering heeft de door overstromingen getrof fen provincies in het zuidoosten tot rampgebied verklaard. Volgens een woordvoerder van de regering zijn er bij de overstromingen 23 mensen om gekomen en worden er nog 16 perso nen vermist. De politie had eerder gezegd dat er 43 doden zijn gevallen en 28 mensen worden vermist. BUENOS AIRES - Op een begraaf plaats in Buenos Aires zijn in anonie me massagraven 400 lijken ontdekt, die daar in het geheim zijn begraven. Dit hebben Argentijnse groeperingen voor de rechten van de mens bekend gemaakt. Zij hebben een rechter ge vraagd een onderzoek in te stellen naar de identiteit van de lijken en na te gaan of ze er legaal begraven zijn. BEIROET - President Amin Ge- mayel van Libanon wil spoedig een rondreis maken langs Arabische lan den. Hij zei dit op een kabinetszit ting, waarop hij verslag deed van zijn bezoeken aan Frankrijk, Italië en de Verenigde Staten. WARSCHAU - Het lidmaatschap van de nieuwe Poolse vakbonden le vert op het materiële vlak aanzienlij ke voordelen op. Dit blijkt uit het model-statuut voor de nieuwe bon den, dat in Poolse kranten gepubli ceerd is. Het model-statuut is op gesteld door een speciale parlements- kommissie. ZIERIKZEE - Voor ondernemers in land- en tuinbouw begint in december te Zierikzee een kursus ekonomische vorming. De opzet van de kursus is praktijkgericht, zo dat de deelnemers de aangeboden stof in eigen bedrijf kunnen toepassen. Een kursus speciaal gericht op de fruitteelt zal in Goes worden gehouden. De kursus is tot stand gekomen door samenwerking tussen de konsu- lentschappen van het ministerie van landbouw, de sociaal-ekonomischc voorlichtingsdiensten en de boek- houdbureaus van de landbouworga nisaties ZLM, CBTB en NEB. De kur sus omvat 10 halve lesdagen van drie uur en zal 's middags worden gege ven in het „Huis van Nassau" te Zie rikzee. De inhoud is gericht op eko nomische vorming. Zaken als fiskale exploitatierekeningen, bedrijfseko- nomische begrotingen, financiering en afzet van produktie komen aan de orde. Het is niet de bedoeling dat in deze kursus aandacht wordt besteed aan bedrijfsovername omdat daar voor andere kursussen bestaan. Het E.V.G.O. kursusprogramma ziet er als volgt uit. Dinsdag 7 decem ber zal een dskundige van het konsu- lentschap voor akkerbouw en vee houderij het een en ander vertellen over bcdrijfsekonomie Zaken als. rendabiliteit en rentabiliteit, taak en hulpmiddelen van de ondernemer zullen worden besproken. Dinsdag 14 december houdt een deskundige van de agrarische ac countantsunie een uiteenzetting over fiscale boekhouding. Ook tijdens de kursuslessen van 21 december en 4 ja nuari zal over dit onderwerp gespro ken worden. Aan de orden komen: belastingen en W.I.R., vermogensontwikkeling. afschrijfssystcmen, reserveren in in vesteren. Samenwerking De k ursuslessen van 11 en 18 janua ri staan weer in het teken van be- drijfsekonomie. Donderdag 27 januari zal een so- ciaal-ekonomische voorlichter van de landbouworganisaties het hebben over de financieringstheorie terwijl de week daama de financiering- praktijk aan de orde zal komen. De laatste twee lessen staan in het teken van bedrijfsvormen en samenwer king en afzet en kwaliteit. Voor meer informatie kan men kontakt opnemen met bedrijfsvoor- lichter H. Eerkens, tel. 01110-3917 of bij de soclaal-ekonomische voorlich ters. de heren W de Wolf 01100-15448 of P Tigchelaar. tel. 01112-1353. Men kan zich ook schriftelijk aan melden bij: Kommissie Agrarische Vakonderwijs, Grote Markt 28, 4461 AJ Goes. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4