Sluis Bruinisse zeer druk bezet met rekreatievaart Subsidie van CRM voor parkeerterrein Dreischor Raad Middengebouwen: wel of geen dorpenplan Open „Rode Kruis-huis" werd maar matig bezocht 3 Bijna 43.0000 passages Advies GS: STREEKNIEUWS Prime Rate in VS opnieuw omlaag Prins Claus weekend thuis Frankrij'k gaat grootste vuurtoren bouwen Bruinisse Wilde oesters onder Visserij wet '63 „Driekoningen avond" van Shakespeare Dinsdag 26 oktober Dodelijk ongeluk op Grevelingendam ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 25 oktober 1982 Nr. 23205 BRUINISSE - De rekreatievaart is het afgelopen zo merseizoen opnieuw toegenomen en nooit eerder zo druk geweest. Uit tellingen, verricht op initiatief van de Dienst Verkeerskunde van Rijkswaterstaat, blijkt dat de sluis bij Bruinisse het op een na drukste punt voor de rekreatievaart was. Ondanks dat de sluis niet in een be langrijke doorgaande route ligt, was het er wel druk. Het rekreatieverkeer te water is in dit gebiedn van Schouwen-Duiveland duidelijk sterk in ontwikkeling. Het rekreatie-gebeuren te water neemt steeds meer toe. Het aantal zeilsche pen en jachten dat de sluizen en bruggen passeert, op weg naar een jachtha ven, wordt elk jaar groter. Een gevolg is dat ook de jachthavens vol liggen met boten. De sluis telde bijna 43.000 passages van rekreatieschepen. Het vorige jaar waren dat er ruim 200 meer, maar vergeleken bij 1980 (ruim 37.000) is er sprake van een stijging van bijna 6000. ZIERIKZEE Opbrengst Zeeuwse kollekte De Zeeuwse Kollekte heeft in Zie- rikzee het mooie resultaat van 1.787.10 opgebracht. Storing verkeerslichten De verkeerslichtenbatterij aan de Laan van St. Hilaire hebben te ma ken met een stroomstoring. Zondaga vond rond elf uur sprongen de lichten ineens op rood en sindsdien versprin gen de lichten niet meer. Heden - maandag - zijn de reparatiewerk zaamheden gestart. Grote verkoping Dameskrans Tryféna De dameskrans Tryféna van de Vrije Gereformeerde Gemeente te Zierikzee wil donderdag 28 oktober in de bovenzaal van de Geref. kerk een verkoping houden ten bate van het nieuwe kerkgebouw. RENESSE Uitlevering De Duitser K. W. G.. oud 47 jaar. is door de politie te Renesse aangehou den. Hij woont in Antwerpen en werd door de Belgische autoriteiten gezocht wegens ernstige, in België gepleegde, strafbare feiten. Hij ver bleef al sinds juni van dit jaar in de Westhoek. De Belgen hebben de Ne derlandse justitie verzocht hem uit te leveren. Maandag wordt G. aan de of ficier van justitie in Middelburg voorgeleid, waarna de uitleve ringsprocedure begint. Uit gegevens van zestien belangrij ke sluizen en bruggen in heel Neder land, bleek dat de rekreatievaart in de maanden mei tot en met septem ber gemiddeld met bijna vijf procent is gestegen ten opzichte van 1981 en zelfs met 11,7 vergeleken met een overeenkomstige periode van 1980. Zandkreeksluis Het drukste punt voor de rekrea tievaart was de Krabbersgatsluis bij Enkhuizen. Andere drukke punten voor de recreatievaart waren de Vol- keraksluizen (38.335) en de Johan Frisosluis te Staveren (38.150). Ook de Oranjesluizen bij Amster dam, de Zandkreeksluis in Zeeland en de Hardersluis bij Harderwijk be hoorden tot de zeer drukke passage- punten, howel deze laatste sluis bij na één procent minder verkeer kreeg dan vorige zomer. WESTERSCHOUWEN Vergadering kommissie Midden- en Kleinbedrijf Donderdagmiddag 4 november ver gadert in het gemeentehuis de kom missie voor Midden- en Kleinbedrijf. Op de agenda staat onder andere de behandeling van het Advies minister van Economische Zaken inzake de Verordening Winkelsluitingsweg 1976 en van de concept-yerordening uitgifte standplaatsen. BURGH-HAAMSTEDE Bromfietser ten val Bromfietser P.S. uit Burgh- Haamstede werd zondagmiddag om 14.55 uur op de Jonge Jan Boeijesweg ingehaald door een auto. S. schrok daarvan en kwam ten val. De brom fietser werd naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis vervoerd. Projektiel gevonden In de Meeuwenduinen van Staats bosbeheer hebben wandelaars zon dag een projektiel gevonden. Om het De toename van de recreatievaart was het grootst op het telpunt Sam- beek in de Maasroute; daar werden 8271 doorgaande pleziervaartuigen geteld en dat was ruim 20 procent meer dan vorige zomer en zelfs 37 procent meer dan in de overeen komstige periode van 1980. Ook de Loretnzsluizen te Kornwerderzand in de Afsluitdijk gaven een sterke stijging te zien (19 procent). Alleen bij de sluis te Asten in de Zuid- Willemsvaart was sprake van een ta melijk sterke daling van bijna 10 procent. Daar passeerden deze zomer 1834 schepen. Debuut Het is voor het eerst, dat door een selectie van telpunten kort na het zo- mersiezoen een inzicht kan worden verkregen van de ontwikkeling van de recreatievaart. Aan het verzame len van de gegevens heeft een groot aantal beheerders van vaarwegen en sluizen binnen en buiten Rijkswa terstaat medewerking verleend. WENEN - Een rechtbank in Wenen heeft vrijdag de 29-jarige Bahij Mo hammed Younis tot levenslang ver oordeeld. De rechter achtte bewezen dat hij achter de aanslag zat van eind augustus 1981 op een synagoge in We nen en dat hij de moord op de voorzit ter van de Oostenrijks-Israëlische vriendschapsvereniging, Heinz Nit- tel, heeft beraamd. Nittel, de Weense wethouder van verkeer, werd op 1 rn^i 1981 doodgeschoten. NEW YORK - Het ernaar uit de de Prime Rate" in de Verenigde Sta ten, de rente die de banken de meest kredietwaardige ondernemingen in rekening brengen, opnieuw over de hele linie omlaag gaat. Vrijdag ver laagde Chemical Bank het tarief als eerste van twaalf tot 11,5 procent. Kort daarop volgde de betrekkelijk kleine Misui Bank in Los Angeles. Het tarief van Chemical Bank is het laagste sinds meer dan twee jaar. De andere grote banken zitten nog op twaalf procent, maar zullen naar ver wachting ook naar 11,5 procent gaan. De Prime Rate is nu sinds half juli met vijf procent gedaald. Vóór die tijd heeft het tarief maandenlang op 16,5 procent gestaan na een hoogte punt van 21,5 procent eind 1980. MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de staats- sekretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk geadviseerd over subsidiëring van projekten in de openluchtrekreatie. Het gaat om een aanvullend advies, want de ad viezen op de eerste subsidieverzoe ken zijn al in april van dit jaar ver strekt. De aanvulling behelst drie projec ten. Eén daarvan is een parkeerter rein'bij de Zuid-langeweg in Drei schor. Het waterschap Schouwen- Duiveland wil een parkeerterrein aanleggen bij de Zuid-Langeweg voor de auto's van hengelaars en sportduikers. Het parkeren kan door AMSTERDAM - Prins Claus heeft het afgelopen weekend te midden van zijn gezin doorgebracht. Konin gin Beatrix, prins Claus en hun zoons Johan Friso en Constantijn kwamen zaterdagmiddag in Nederland aan. Koningin Beatrix was op 15 oktober met haar drie zoons voor een korte herfstvakantie naar haar buitenhuis in het Italiaanse Tavernelle gereisd. Prins Willem Alexander had zijn va kantie al eerder beëindigd. Prins Claus vertrekt heden (maandag) weer naar Basel, waar hij in de All- gemeine Psychiatrische Universi- tatsklinik een behandeling onder gaat. PARIJS - Frankrijk gaat volgend jaar aan de ingang van Het Kanaal voor de Bretonse kust de grootste vuurtoren van de wereld bouwen, zo heeft de minister voor het zeewezen, Louis Le Pensee, meegedeeld. De to ren moet de oriëntering bij het bin nenvaren van de „grootste en mis schien gevaarlijkste waterweg ter wereld" vergemakkelijken. Het gevaarte wordt in totaal 230 meter hoog, waarvan 100 meter bo ven de waterspiegel uitrijst, en komt ongeveer 45 kilometer van het vaste land-ter hoogte van het eiland Oues- sant in volle zee te staan. De minister schat de kosten op on geveer 200 miljoen frank. De rege ring hoopt op financiële deelneming door andere landen. Bij de aanbeste ding kan internationaal worden in geschreven. De toren zal worden voorzien van een landingsplaats voor hefschroef- vliegtuigen en worden uitgerust met de modernste navigatietechnieken. De bediening gebeurt van verre, op het vasteland. Met de toren wordt het volgens de minister voor de kapiteins gemakke lijker, op tijd te kiezen tussen de twee vaarwegen naar Frankrijk en Groot-Brittannië. Desondanks opende burgemeester T. C. Hekman, voorzitter van de Bru- se afdeling van het Rode Kruis, deze middag met het doorknippen van een verband. Hoofddoel van het open huis was meer bekendheid geven aan de inhoudelijke taken van het Rode Kruis en tevens de materialen te to nen, wat ingezet kan worden bij on gelukken, kalamiteiten en rampen. Hierbij was ook de „E.H M de Eerste Hulp Materiaal-wagen. Jeugd-EHBO Onder leiding van de heer G. Bon- de voorziening beter worden gere geld dan nu het geval is. Dc- voorlopi ge raad van bestuur voor de G re ve lingen en de provinciale raad voor de recreatie gaan akkoord met de plan nen; gs adviseren daarom de be windsman subsidie te geven in de kosten; verwacht wordt dat die kosten 47-200,— zullen belopen. Aangezien de wilde oesters in Zee land in toenemende mate een handelsobjekt worden heeft de mi nistervan landbouw en visserij. J. A. de Koning zich gehaast ook deze oesters onder de werkingssfeer van de Visserijwet 1963 te brengen. Tot nu toe vielen alleen Zeeuwse en Por tugese oesters onder de wet. waarbij het vervoer en voorhanden hebben aan banden kan worden gelegd. Nu geldt een en ander ook voor de Ame rikaanse en Japanse oesters BRUINISSE - Ds. K. Veltman uit Leerbroek houdt vrijdag 29 oktober op uitnodiging van de SGP Kiesver eniging een tijdrede in het kerkge bouw van de Ger. Gemeente in Ne derland te Bruinisse. Aanvang: 19.30 uur. (Vervolg van pagina 1) hertog af, en werd tot over de oren verliefd op de knappe „schildknaap". Viola in de knel, want ze kon uiteraard deze liefde niet beantwoorden. Op dit moment duikt haar evenbeeld Sebastiaan op. Olivia ziet hem aan voor Viola- Cesario. Ze laat er geen gras over groeien en stelde voor onmiddellijk te huwen. Verwarring- Wie veronderstelt dat hiermee de moeilijkheden van de baan zijn ver gist zich. Want Olivia ontmoet nog maals Viola, in de veronderstelling dat dit haar echtgenoot is. Verwar ring alom, tot Sebastiaan eindelijk zijn zuster vindt. Alle vergissingen, ontstaan door de uitzonderlijke gelij kenis tussen broer en zus, worden op gehelderd. Hertog Orsino bekeek met heel andere ogen zijn „schild knaap" en droeg de liefde die Olivia verworpen had, over op Viola, eind goed, al goed dus. tekoe deden leden van de jeugd- EHBO diverse oefeningen zoals de stabiele zijligging voor bewusteloze slachtoffers, en ook verschillende verbanden. Naast leden van de ko- lonne, de jeugd-EHBO waren ook le den van de Welfare aanwezig voor hun verkoping Van de twee aanwe zige attrakties kwam de opbrengst ten goede aan oefenmateriaal voor de jeugd-EHBO, wat in Bruinisse met groot sukses op de scholen wordt ge leerd. M. Verstraate won een prijsje met geraden bruine bonen. MIDDENSCHOUWEN - Morgenavond, dinsdag, zal tijdens de raadsvergadering van de gemeente Midden- schouwen in het gemeentehuis van Scharendijke, be kend worden of deze gemeente meedoet aan het inte graal dorpenplan, waarvoor CRM een subsidie van 100.000,- heeft beschikbaar gesteld. Het kollege heeft inmiddels al te kennen gegeven weinig voor h$t plan te voelen, terwijl de dorpsraad Elle- meet daar heel anders over denkt. De dorpsraad heeft aan het gemeente bestuur een brief geschreven, met daarin het verzoek toch aan het plan voorwerp te identificeren is de Ex plosieven Opruimings Dienst ge waarschuwd. ZONNEMA1RE Ouderavond kleuterschool Woensdag 27 oktober wordt in de openbare kleuterschool te Zonnemai- re de jaarlijkse ouderavond gehou den. Op de agenda staat onder meer de bestuursverkiezing en verder zal me vrouw T. Loth van de bibliotheek te Zierikzee, het één en ander vertellen over jeugdliteratuur. Voor tijd: zie agenda. SCHARENDIJKE Nostalgisch avondje in Scharendijke Donderdagavond 28 oktober is er een dia-avond in het Hervormd Ver enigingsgebouw te Scharendijke. De heer Nieuwboer, oud- onderwijzer te Scharendijke, zal dia's vertonen over de bouw van de Brouwersdam en van „oud" Scha rendijke. Een avond dus met een nostalgisch tintje en vooral voor de eigen inwoners een gelegenheid om herinneringen op te halen. De organisatie is in handen van de Werkgroep Evenementen Scharen dijke Ellemeet. Voor tijd: zie agen da. ZONNEMAIRE Stroperij met bedreiging Verleden week ontdekte een poli- tie-patrouille stropers in een polder bij Zonnemaire. Na een wilde achter volging gelukte het de politie niet de stropers tot stilstand te krijgen. Wel gooiden de beide stropers hun buit uit de auto. Een paar landbouwers, die een en ander hadden gezien, von den vier hazen en één konijn. Toen al les rustig was, kwamen de stropers terug om hun buit op te halen doch geraakten toen in een woordenwisse ling met de beide landbouwers, waarbij een van de landbouwers werd bedreigd met het jachtgeweer. Daarop gingen de stropers er van daar. De politie heeft twee personen aangehouden, die de stroperij beken den, doch van de bedreiging niets wisten. Het waren J. v. P. en G. v. S. beiden uit Zierikzee. Het vuurwapen werd bij, een van hen aangetroffen. Zaterdag werden beiden weer vrij ge laten. BRUINISSE - De 38-jarige E. J. van Strien uit Nieuwerkerk is vrijdag middag door een verkeersongeval op de Grevelingendam om het leven ge komen. De personenauto van het slachtoffer ging door onbekende oor zaak slingeren en botste frontaal te gen een tegemoetkomende vrachto van Boot en Buteijn uit Nieuwdorp. Het slachtoffer overleed ter plaatse, aldus de rijkspolitie. Het doorgaand verkeer werd twee uur gestremd en moest over de parallelweg worden geleid. deel te nemen. Dit komt morgen aan de orde. Zoutstrooier Verder staat op de agenda een voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet van 19.000,- voor de uitbreiding van de riolering in de Moolweg te Ellemeet. Steeds meer stichtingen en vereni gingen kloppen bij de gemeente aan om subsidie terwijl er drastisch be zuinigd moet worden. Het kollege stelt daarom voor geen gehoor te ge ven aan het verzoek van de Stichting Zeeuws biologisch Museum om een subsidie van 600,- voor verbouwings- en inrichtingskosten. Als laatste punt staat op de agenda een voorstel gelden beschikbaar te stellen voor het vervangen van de ge meentelijke vrachtwagen en het aan schaffen van een zoutstrooier. DREISCHOR Duikersuitrusting gestolen Uit een aan de Zuid Langeweg ge parkeerde auto zijn twee komplete duikersuitrustingen gestolen. De ei genaars W. A. J. W. uit Best en J. F. C. S. uit Eindhoven verlieten de auto om te gaan eten. Bij terugkeer bleek dat de koffer van de auto was open gebroken en dat de duikersspullen waren verdwenen. KAPELLE Auto in de sloot Ter hoogte van de afslag Ouwer- kerk op de Rijksweg 18 is automobi list K. H. B. uit Goes zondagavond rond 22.00 uur door onbekende oor zaak met zijn auto in de sloot ge raakt. Jan de Jonge uit Zierikzee heeft de wagen weer op de kant ge trokken. De voorzijde van de duto raakte ernstig beschadigd. BRUINISSE Tentoonstelling „De Nagtegaal" Vogelvereniging „De Nagtegaal" houdt op vrijdag 29 en zaterdag 30 oktober a.s. weer de jaarlijkse ten toonstelling die opgesteld zal worden in het Dorpshuis. Door de leden zijn ruim 400 vogels ingezonden van diverse pluimage zo als kanaries, tropische en parkiet- achtigen, om mee te dingen naar de prijzen. Donderdag zullen de vogels hier voor gekeurd worden door vijf keur meesters van de N.B.V.V., de over koepelende bond. Voor de jeugd is een aparte klasse gereserveerd. Uite raard zijn er weer talrijke bekers en eretekens voor de inzenders met het beste puntenaantal te verdienen. Ook zijn er dit jaar klasse- mentsprijzen voor de drie hoogst ge waardeerde vogels van één inzender. Voor de schooljeugd van de twee laagste klassen van iedere school is er een teken- en kleurwedstrijd waar leuke prijsjes mee zijn te verdienen. De tentoonstelling, als vanouds met het gezellige rad van avontuur en een grote verloting, wordt vrijdagavond geopend door de wethouder van sportzaken, H. Schot. Voor tijd: zie agenda. AMSTERDAM - In een pand aan de Droogbak in Amsterdam heeft de po litie maandagmorgen vroeg het stof felijk overschot gevonden van de 27- jarige Duitser A. G. G. I. uit Dort mund. De man is vermoedelijk over leden na gebruik van een te grote hoeveelheid verdovende middelen, aldus de politie. BRUINISSE - Dc voorzitter van de Bruse afdeling van het Rode Kruis, burge meester T. C. Hekman, opent hier het „open huis" door middel van het door knippen van (voor deze gelegenheid) een verband-lint (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE De „open-huis-middag" van het Nederlands Rode Kruis afde ling Bruinisse, samen met de EHBO, zaterdag in het Dorpshuis, had best drukker bezocht kunnen worden. Het bijzonder slechte weer zal wel een nega tief stempel gedrukt hebben op het bezoekersaantal. P I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3