Omvangrijke sabotage aan Kabel Televisie Amsterdam Ruime socialistische overwinning verwacht AGENDA „Van invloed op tarieven" Vleesschandaal in West-Duitsland Verontwaardiging over brandstichting Radio Stad Amsterdam Winst voor I.R.A. Columbiaanse Indianenleiders vermoord „Ik gaf Libanezen toestemming kampen Beiroet binnen te gaan" Lot Noordierse Vredes demonstratie in Stockholm Oud-president Bolivia voor militair tribunaal Rust na doden door rellen in Ecuador onzeker Twee verdachten van verkrachting aangehouden Piloot omgekomen Krakers ontruimen kraakpand ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 AMSTERDAM - In Amsterdam werd tijdens het week end een zeer omvangrijke sabottage gepleegd aan het ka belnet van Kabel Televisie Amsterdam (K.T.A.). Het aantal meldingen van vernielde verdeelkasten van de Amsterdamse Kabeltelevisie was zondagavond opgelo pen tot ongeveer zestig. Op dat moment werd verwacht dat het er wel 75 zouden worden. Deze sabotage wordt gezien als een reaktie op de medeling, dat K.T.A. met ingang van zaterdag het kabel net heeft afgesloten voor alle televi siepiraten. ,,De daders zijn natuurlijk geen kwajongens. Ik heb uit eerdere reak- ties van de zijde van de TV-piraten MAINZ - Sinds 1980 is er zeker an derhalf miljoen kg ezel-, muilezel, paarde-, kangoeroe-, antilope- en schapevlees in West-Duitsland inge voerd en verkocht als wild en als rund- en varkensvlees. Het vlees werd gekontroleerd door de veteri naire dienst in Trier, die voor het vlees een verklaring van geen be zwaar afgaf. De rechtbank in Mainz heeft tegen acht van de vijftien be trokkenen, onder wie twee dieren artsen, een bevel tot inhechtenisne ming uitgevaardigd. Met het vlees is zeker zes miljoen mark verdiend. AMSTERDAM - Achttien Amster damse journalisten hebben zondag in een verklaring hun verontwaardi ging en ongerustheid geuit over de brandstichting in het kantoor van Stad/radio Amsterdam zaterdagoch tend. Zij roepen hun kollega's op bij alle verscheidenheid van meningen, juist ter wille van die verscheiden heid, zich solidair te verklaren met de journalisten van de lokale om roep. De ondertekenaars beschouwen de brandstichting als een aanslag op de persvrijheid. ,,Wij staan achter het recht en de plicht van de media het publiek gewetensvol en waarheids getrouw te informeren over allerlei gebeurtenisse die van publiek belang zijn. Het is verontrustend dat de ge- weldseskalatie zich nu ook tegen de media keert", aldus de verklaring die naar het bestuur van Radio/stad en de gemeenteraad zal worden gestuurd. BELFAST - De protestantse partij en bezetten 49 van de 78 zetels in de raadgevende assemblee van Noord- Ierland en zijn daarmee in de meer derheid ten opzichte van de Rooms- katholieke partijen. Dit blijkt uit de zaterdag gepubliceerde officiële uit slag van de vorige week gehouden verkiezingen in de Noordierse pro- De Sinn Fein, de politieke arm van het Ierse republikeinse leger (IRA), behaalde vijf zetels en de andere, meer gematigde, katholieke sociaal democratische en arbeiderspartij (SDLP) veertien zetels. De pro testantse officiële unionisten won nen 26 zetels en de democratische unionisten van de fanatieke dominee Paisley 21 zetels. De Alliantiepartij van gematigde katholieke en pro testanten bezetten tien zetels. Splin terpartijen van protestantse huize nemen de resterende twee zetels in beslag. „Opmerkelijk" De winst van Sinn Fein wordt poli tiek opmerkelijk genoemd waardoor de Britse plannen voor beëindiging van de strijd tussen katholieke en protestanten weinig kans wordt ge geven. Overigens zullen de afgevaar digden van zowel Sinn Feinn als SDLOP geen zitting nemen in het parlement dat door Londen was in gesteld als een eerste stap naar Noor diers zelfbestuur. Ren op priesterkleding VATICAANSTAD Het voorschrift van de kerkelijke overheid van het bisdom Rome dat rooms-katholieke geeste lijken als zodanig herkenbaar moeten zijn, heeft geleid tot een ren op de priesterkleding winkels rondom het Panteon in de eeuwige stad De handelaren in togen en habijten werden bestormd door in Rome studerende bui tenlandse seminaristen naar aanleiding van een voorschrift van het diocees dat in laatste instantie uitging van de bis schop - paus Johannis Paulus II - zelf wel de indruk gekregen dat het be paald niet onmogelijk is dat het uit die hoek komt". Dit zei zondagmid dag een voorzichtige wethouder G. J. Wolffensperger in een reaktie op de vernielingen aan het hoofdstedelijke kabelnet. De wethouder is ook presi- dent-kommissaris van KTA. „Weinig aan te doen" Hij verklaarde dat er einig aan de ze sabotage is te doen „maar ik kan een ding duidelijk maken. Het zal rechtstreeks invloed hebben op de ta rieven die de Amsterdamse bevol king voor de KTA-aansluitingen moet betalen". Naar zijn schatting zullen de reparatiekosten hoger zijn dan een halve ton. De kasten, die eindversterkers en kabels bevatten, zijn niet verzekerd. De meer dan 10.000 kasten die Amsterdam telt zijn ook niet te verzekeren, aldus de wethouder. BEIROET - De rechtse christen milities in Libanon zullen zich pas ontbinden, nadat alle buitenlandse troepen uit het land zijn verdwenen. Dit heeft de nieuwe leider van de mi lities, Fadi Frem, zondag te kennen gegeven in het hoofdkwartier in Bei roet tijdens een kerkdienst ter her denking van de dood van Bechir Ge- mayel, voormalig leider van de mili tie en gekozen president van Liba non. Verklaring Sharon: MÜNCHEN - Op een bijzondere Partijdag van de liberale FDP in de Westduitse deelstaat Beieren heeft een meerderheid van de afgevaardig den zjch uitgesproken tegen een nieu we kandidatuur voor het partijvoor zitterschap van Hans Dietrich Gen- scher. De FDPO houdt in november een speciaal kongres in West-Berlijn. De meeste gedelegeerden waren van mening dat Genscher, als hij niet wordt herkozen als liberale leider, minister van buitenlandse zaken en vice-kanselier moet blijven in de ko- alitieregering van CDU/CSU en ,FDP onder kanselier Helmut Kohl. BOGOTA - Drie Columbiaanse in dianenleiders zijn zondag geëxecu teerd door kommunistische guerril lastrijders bij Toribio, in het distrikt Cauca, in het zuidwesten van Colum bia. Dit heeft het Columbiaanse ra diostation RCN gemeld. Een twintigtal leden van het Zesde front van revolutionaire strijdkrach ten van Columbia (FARC) drong het d9rp binnen en beschuldigde de drie mannen van samenwerking met het regeringsleger. Daarna werden ze ge fusilleerd. Voor ze de vlucht namen werd de organisatie van de indianen in dat distrikt door de guerrillero's gekriti seerd omdat deze zich zou opstellen tegen de werkelijke belangen van de indianen. De afgelopen weken zijn verscheidene indianen gedood. JERUZALEM - De Israëlische minister van defensie, Ariel Sharon, heeft maandag voor de onderzoekskom- missie naar het bloedbad in twee vluchtelingenkampen in Beiroet verklaard dat hij persoonlijk leden van de glJZClSSTS Christelijke Libanese militie toestemming heeft gege ven de kampen binnen te gaan. Daar zijn in september honderden Palestijnse burgers gedood. Het getuigenis van minister Sha ron werd door de legerradio uitge- STOCKHOLM - Ongeveer veertig- duizen personen hebben zondag in de Zweedse hoofdstad Stockholm gede monstreerd voor vrede en ontwape ning. Het initiatief tot de demonstra^ tie was uitgegaan van een vijftigtal politieke organisaties en ■yjce.desbe- wegingen. Ook in andere steden in Scandinavië is voor vrede gede monstreerd. Duizend mensen vormden zondag middag een stoet van ongeveer zeven kilometer tussen de Russische en Amerikaanse ambassade. De Ameri kaanse ambassadeur hield zich afzij dig. De Russische ambassadeur kwam met zijn echtgenote en een aantal stafleden naar buiten. ,,Een aantal leden in ballingschap van de verboden Poolse vakbond „Solidariteit" hield ook een de monstratie, die door de politie op een afstand werd gehouden van de vre desdemonstratie. De Polen scandeer den: „Er kan nooit vrede zijn in de wereld, als er geen vrede is in Polen". LA PAZ - Oud-president Luis Gar cia Meza van Bolivia en zijn minister van binnenlandse zaken kolonel Luis Arce Gomez, zullen zich voor een mi litair tribunaal moeten verantwoor den voor hun daden tijdens hun twee jarig bewind. Dit heeft de nieuwe burgerpresident van Bolivia, Hernan Siles Zuazo, zaterdag bekend ge maakt. Het tweetal dat na een staatsgreep in juli 1980 aan de macht kwam, is na de verkiezing van Zuazo naar de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Aires ge vlucht en zal waarschijnlijk niet zelf voor het tribunaal verschijnen. Het proces is een gevolg van een initiatief van jonge officieren, schoon schip te maken onder het militaire apparaat, dat door het optreden van Meza en Gomez te schande is gemaakt, aldus het nieuwe staatshoofd. QUITO Bij de rellen tegen de prijsverhogingen in de afgelopen da gen zijn drie studenten gedood, 250 mensen gearresteerd en een onbe kend aantal gewond geraakt, zo heb ben regeringsfunktionarissen vrij dagavond verklaard nadat de rust scheen te zijn weergekeerd in het land. Maar leger en politie bleven pa trouilleren om de naliving te verze keren van een nachtelijk uitgaans verbod dat geldt krachtens de nood toestand die de regering woensdag had afgekondigd om een algemene staking voor te zijn waartoe de vak bonden hadden opgeroepen. Zij zijn tegen de prijsverhogingen als gevolg van de opheffing van de overheids subsidies. Deze was volgens de rege ring nodig om een gat in de begroting te dichten zonden. De zitting was voor het eerst publiek nadat de onderzoekskom- missie afgelopen dinsdag met haar werkzaamheden was begonnen. „Georganiseerde macht" Sharon herinnerde eraan, dat de Is raëlische autoriteiten na het binnen rukken van West-Beiroet door het Is raëlische leger te kennen hadden ge- gëven dat de Israëliërs geen posities zouden innemen in de Palestijnse kampen. Hij verklaarde dat de Liba nese falangisten hem een „georgani seerde ma^ht" hadden geleken. Na zijn verklaring wêrd'Sharon on dervraagd door de uit drie man - bestaande onderzoekskommissie on der voorzitterschap van operrechter Yitzhak Kahane. BELFAST - Het lot van twee Noordieren, die door rivaliserende ondergrondse groeperingen zijn ont voerd, was maandagochtend vele uren na afloop van ultimatums vol komen onzeker. Protestantse extre misten hadden gedreigd een ontvoer de katholiek zondag om middernacht te doden, indien het Ierse republi keinse leger (IRA) een ontvoerde pro testant niet vrijlaat. Oproepen tot vrijlating en bemid delingspogingen van priesters, predi kanten en politici zijn zonder resul taat gebleven. Politie en militairen houden intensieve zoekakties. Het IRA heeft te kennen gegeven zijn gij zelaar, die voor „verhoor" wordt vastgehouden, te willen vrijlaten, in dien veiligheidstroepen zich terug trekken. Een woordvoerder van de politieke arm van het IRA, Sinn Fein, verklaarde: „we kunnen geen kontakt opnemen met het ontvoe- ringskommando wegens de operaties van veiligheidstroepen". Spaanse verkiezingen: 28 oktober MADRID - De socialisten (PSOE) zullen naar verwacht wordt de grote winnaar zijn als 27 miljoen Spanjaarden op 28 oktober (vervroegd) naar de stembus gaan om een nieuw parlement te kiezen na een campagne die geken schetst werd door geweld en toenemende spanning. Daarmee zou na 46 jaar een eind komen aan een periode van konservatieve overheersing die begon toen diktator Francisco Franco de macht greep. Een socialistische overwinning zou komen zeven jaar na de dood van ge neraal Franco en de moeizame we dergeboorte van de demokratie die hij in de burgeroorlog van 1936 tot 1939 om hals had gebracht. Zij zou een triomf betekenen voor de gema tigdheid die Felipe Gonzalez, de 40- jarige partijleider nastreefde, beto gend dat links in Spanje alleen aan de macht zou kunnen komen door het orthodoxe marxisme op te geven. Regionale partijen De regionale partijen in Spanje ho pen bij de aanstaande verkiezingen van 28 oktober zo sterk uit de bus te komen dat zij hun wensen voor een grotere mate van autonomie met meer sukses op de regeringstafel kunnen deponeren. Als hun wens uit komt zou dit de politieke verhoudin gen in Spanje danig veranderen. Ma- MIRACLE VALLEY - Ruzie over een verkeersovertreding heeft in het Amerikaanse plaatsje Miracle Valley in de staat Arizona, het leven gekost aan drie leden van een religieuze sek te. Negen andere mensen raakten ge wond. De slachtoffers vielen tijdens een schietpartij tussen de sekte en 300 man politie. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 25-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Het is gisteren in het hele land vrijwel overal droog en zonning ge weest. Het weer werd toen bepaald door een uitloper van een hogedruk- gebied, waarvan het centrum dicht bij de Azoren ligt. Van de Oceaan trok een frontale zone met wat regen verder naar de Noordzee en de Scan dinavische landen. Het deel van het front dat onze omgeving bereikt zal veel van zijn aktiviteit verloren heb ben en daarom alleen maar enkele wolkenvelden teweeg brengen. drid zal zich dan genoodzaakt zien zich toegevender op te stellen ten op zichte van de regio's, die vinden dat ze nog steeds achtergesteld worden ondanks de toegenomen mate van zelfbestuur, die zij na de dood van Franco (1975) verwierven. DEN BOSCH - De politie in Den Bosch heeft zondagmiddag twee in woners uit die plaats gearresteerd op verdenking van verkrachting. De twee, 17 en 19 jaar, worden ervan verdacht in de nacht van donderdag op vrijdag een 22-jarig Eindhovens meisje te hebben verkracht. Het meisje kreeg van de twee jon gens een lift aangeboden. Eenmaal in de auto maakten zij misbruik van haar. ROTTERDAM - Op de Maasvlakte bij Rotterdam is zondagmiddag rond half vijf een zogenaamde Delta- Wing, een gemotoriseerd zelvliegtuig voor één persoon, neergestort. De pi loot kwam hierbij om het leven. Een woordvoerder van de dienst lucht vaart van de rijkspolitie heeft dit meegedeeld. Het vliegtuig stortte neer op open terrein in een uithoek van de Maas vlakte De dienst luchtvaart van de rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk Het slachtoffer is de 34-jarige J. W. Sohildmeijer uit Den Haag De man overleed op weg naar het ziekenhuis. GRONINGEN - In Groningen heb ben heden (maandagmorgen) twaalf krakers het kraakpand Radolala aan de Radesingel 27 ontruimd. Zij ver lieten het pand op aandrang van de Groninger politie die het pand met tachtig agenten had omsingeld. De politie hoefde echter niet in aktie te komen. Het pand is eigendom van de wo ningbouwvereniging Groningen die het wil laten verbouwen voor jonge renhuisvesting (Van Dam-eenheden). Een aantal krakers was het met de ze plannen eens en verliet het pand dat zo'n vijf jaar gekraakt is ge weest. De twaalf overgebleven kra kers waren het echter niet met de verbouwingsplannen eens en hadden aangekondigd het pand niet te zullen verlaten. Zij hadden aangekondigd het pand te zullen verdedigen. Dat is er maandagmorgen echter niet van gekomen. GUECHO, Spanje - In Guecho in het Spaanse Baskenland is vrijdag een caféhouder door twee onbekende mannen om nog onbekende redenen doodgeschoten. De vermoorde man is de 30-jarige Domingo Javier Garcia, die in het hoofd getroffen werd. Maandag 25 oktober Zierikzee Pr. Julianaschool. Schrijfavond Am nesty International. Vanaf 19.00 uur. Poststraat 25. Kursus metamorfose. 20.00 uur. Mondragon. Vergadering ZOC. 20.00 uur. Chr. Geref. Kerk. Ledenvergadering kiesvereniging R.P.F. Zierikzee e.o. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Geref. kerk, Bostonplein. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Hoorzitting welzijn. 20.00 uur. - Middelburg Schouwburg. Vergadering Zeeuwse Vrouwenraad. 13.30 uur. Dinsdag 26 oktober Zierikzee Sporthal Onderdak. Onderling herfsttoernooi, Badmintonclub Zie rikzee. 19.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Vergade ring C.P.B. 19.45 uur. UVV-gebouw. Kontaktavond UW. 19.30 uur. Concertzaal. „Driekoningenavond" door het Reizend Volkstoneel uit Antwerpen. 20.00 uur. Kerkwerve 1 Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Slot Haamstede. Bezoek van de Ned. Ver. van Huisvrouwen afdeling Wes- terschouwen. 13.30 uur ingang Slot. Scharendijke Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering Middenschouwen. 19.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Bijeenkomst NBvP. 20.00 uur. Woensdag 27 oktober Zierikzee „De Gekroonde Suikerbiet". Thema avond Vrouwencafé. 20.00 uur. Zonnemaire Openbare kleuterschool. Ouder avond. 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis. NBvP. 20.00 uur. Nieuwerkerk O.L.S., Weststraat. Ouderavond. 20.00 uur. Bruinisse Leeszaal Bibliotheek. Schrijfavond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 28 oktober Zierikzee Bovenzaal Geref. kerk. Bazar dames- krans „Tryfena". Vanaf 10.00 uur. Gemeentehuis. Openbare vergade ring kommissie openbare werken. 19.30 uur. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Dia avond Werkgroep Evenementen Scharendijke Ellemeet. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering Ge meenteraad Duiveland. 20.00 uur. Vrijdag 29 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 't Vrije. Bcjaardenmiddag N.C.V.B. 14 30 Ren esse Kantine sportpark „De Laone". Jaarvergadering voetbal afd. S.V. Renesse. 19.30 uur. Motel de Zeeuwse Stromen. Mode show wintersport en demonstratie skigymnastiek door Sporthuis Zie rikzee. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. uur. Modeshow. 20.00 Ring 42. Demonstratie bloemschik ken, Kon. Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde. 20.00 uur. Dorpshuis. Tentoonstelling „De Nag- tegaal". 19.00 tot 22.00 uuur. Zaterdag 30 oktober Bruinisse Dorpshuis. Tentoonstelling „De Nag- tegaal". 14.00 tot 22.30 uur. Maandag 1 november Zierikzee Poststraat 25. Lezing kruiden. 20.00 uur. Willibrordusschool. Jaarlijkse ouderavond R.K. kleuter- en lagere school. 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 2 november Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Hoorzitting. 19.30 uur. Donderdag 4 november Zierikzee Stadhuis. Kommissie Financiën (be handeling begrotingsstukken). 19.30 uur. Westerschouwen Gemeentehuis. Kommissie Midden- en Kleinbedrijf. 15.00 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde. Vergadering On dercentrale V.V.D. 19.30 uur. Vrijdag 5 november Zierikzee 't Zeeuwse Pannekoekenhuys. Prijs- klaverjassen. 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. 20.00 uur. Raadsvergadering. Maandag 8 november Zierikzee Poststraat 25. Kursus kruiden. 20.00 uur. Serooskerke O.B.S. „De Schelphoek". Dia-serie over het werken op school. Dinsdag 9 november Burgh-Haamstede Hotel Haamstede, Hogezoom 3. Le zing door mevr. Vleugels-Schutter over de vier levensfasen van de vrouw voor de Ned. Ver. van Huis vrouwen afdeling Westerschouwen. 14.00 uur. Maandag 15 november Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Poststraat 25. Kursus kruiden. 20.00 uur. Dinsdag 16 november Zierikzee Verrenieuwstraat 30. Vara-gespreks groep Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Woensdag 17 november Ouwerker k Dorpshuis. Bijeenkomst NBvP. 19.30 uur. Maandag 22 november Zierikzee Poststraat 25. Kursus kruiden. 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis, uur. Donderdag 25 november Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring (begrotingsbehandeling). 14.00 uur. Maandag 6 december Zierikzee Poststraat 25. Dia-serie over Find- hom. 20.00 uur. Maandag 13 december Zierikzee Poststraat 25. Ontmoetingsavond IONA. 20.00 uur. Hoorzitting. 20.00 (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaklie (niet voor bezorging), na 17 30 uur (01110) 5396 (01112) 1774. (01110) 6564 Adverienlies (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18 30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2