Mislukken zeskamp en financiële problemen als rode draad door sobere jubileumviering Onderdak Oostburg verzuimt om flink afstand te nemen in Renesse Heffing voor garnalen verhoogd Mosselzaadvisserij Goede resultaten palingvissers Drukte in vissershaven Formatie Ko Willemse is te licht voor eerste klas 4 Voorzitter Van Gastel: Komplex gezamenlijk in stand houden ZIERIKZEE - Het was zaterdagmiddag, ondanks de op het laatste moment gerezen problemen, toch nog een beetje feest in sporthal Onderdak in Zierikzee. Een feestelijke bijeenkomst met genodigden, een receptie voor iedereen, die het toch nodig vond om het Stichtings bestuur te feliciteren met de mijlpaal en twee de monstraties, waren de restanten van wat eens een groots opgezet jubileumprogramma was geweest. „Als bestuur dachten we tijdens deze feestelijke dag een sportief ge beuren te laten plaatsvinden", stelde Stichtingsvoorzit ter L. J. van Gastel in zijn openingswoord van de officië le bijeenkomst. „Wat is er unieker dan een financiële sa menwerking tussen zes gemeenten te beklinken met een zeskamp tussen teams uit deze zes gemeenten. Het is evenwel niet mogelijk gebleken. Voor de werkgroep, die heel veel uren bezig is geweest om de organisatie rond te krijgen, is het op het allerlaatste moment afmelden van drie van de zes gemeenten bijzonder teleurstellend en frustrerend geweest. Ik heb dan ook geen enkel begrip voor de manier waarop gemeenten en sporters op een dergelijk laat tijdstip hebben afgemeld. Er zijn kosten gemaakt, die voor 100 procent weggegooid zijn. Dat is' betreurenswaardig, zeker in een tijd, dat we toch al zo zuinig aan moeten doen". Op de officiële bijeenkomst voor genodigden waren afgevaardigden van de zes kolleges van b. en w. van de partij, leden van de voormalige kommissie van aanbeveling en van de aktie „Stichting Sportcentrum Schouwen-Duiveland". Verder wa ren ook de leden van het algemeen bestuur en oud-leden hiervan van de partij, terwijl ook diverse deelne mers aan de burgerzinlening acte de présence hadden gegeven. „Sportcen trum Onderdak is ontstaan uit de unieke samenwerking tussen Rijk (C.R.M.), de provincie Zeeland, ge meenten op Schouwen-Duiveland, de inwoners van Schouwen-Duiveland en de Stichting Sportcentrum van Schouwen-Duiveland", merkte Van Gastel op. „Een periode van tien jaar hebben we als inwoners van Schou wen-Duiveland gebruik kunnen ma ken van deze akkommodatie. Veel zwemmers en sporters hebben in die tien jaar met veel plezier hun sport kunnen bedrijven in rekreatieve vorm, met training, in wedstrijdver band, met demonstraties, in toer- nooivorm en mogelijk andere vor men". Een oprecht lovend woord had voorzitter Van Gastel over de men- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Voorzitter Van Gastel van de Stich ting Onderdak stipte de problema tiek van het komplex uitvoerig aan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) sen van de burgerzinlening. „Wij wa ren nu - na tien jaar - verplicht om eenderde van het geleende bedrag af te lossen, zijn een bedrag van bijna 162 duizend gulden", vertelde Van Gastel. We zijn diep onder de indruk van de meelevendheid en ondersteu ningsbereidheid. Ruim 350 leningen behoeven door de Stichting niet te worden terugbetaald, terwijl 81 in schrijvers hebben meegedeeld dat geen rente meer op de lening behoeft te worden betaald. Al deze fijne gestes belopen een totaalbedrag van ruim 82 duizend gulden. Wij zijn de gulle schenkers bijzonder veel dank verschuldigd en die dank wil ik hen bij deze nog eens extra overbrengen. Dat is nog eens sportief". Toch kon de Stichtingsvoorzitter het niet over zijn hart verkrijgen om niet even de financiële problemen van het Zierikzeese sportcentrum te memoreren. „Het nadelig saldo stijgt alsmaar door niet beïnvloedbare ho gere kosten of minder inkomsten. In 1973 werd 49.500,— uitgegeven aan gas- en energieverbruik. Voor 1983 is een bedrag van 222.000,— oftewel 4V2 maal zoveel hiervoor geraamd, ondanks het feit, dat het gasverbruik met 20 procent is teruggedrongen in vergelijking met 1973", legde Van Gastel uit. Het wegvallen van de RSG en de LTS, die.beide eigen ak: kommodaties he"bbèn of krijgen, heeft tot gevolg dat de inkomsten een verlaging ondergaan van ongeveer 80.000,-. Teleurgesteld „Wanneer door deze omstandighe den het nadelig exploitatiesaldo met 25 procent zal stijgen, vinden wij het als Stichtingsbestuur een heel rede lijke vraag aan alle gemeenten hun bijdrage met 25 procent te verhogen", vervolgde de voorzitter. „Het dagelijks bestuur van de Stichting is bijzonder teleurgesteld nu na een gesprek met vertegenwoor digers van de omliggende gemeen ten, is gebleken, dat die omliggende gemeenten overwegen of reeds beslo ten hebben hun bijdrage slechts met zes procent te verhogen of op basis van 1982 hun bijdrage te bevriezen. Dat zal leiden tot een bijdrage- verhoging van ongeveer 33 procent voor de gemeente Zierikzee of per in woner van 18,— naar 24,50 of een totaalbedrag in 1982 van 178.000,— naar 237.000,- in 1983. De bijdrage van de overige gemeenten bedraagt in totaal voor 1982 ongeveer 79.000,- en voor 1983 83.500,-, wat dan een verhoging per inwoner betekent van twee dubbeltjes van 4,40 naar 4,60". PALERMO - Tienduizende arbei ders uit alle delen van Italië hebben Zaterdag in de Siciliaanse hoofdstad Palermo gedemonstreerd tegen de maffia. Honderden autobussen, tien speciale treinen, extra vluchten en vier schepen vervoerden arbeiders naar Sicilië voor het houden van de door vakbonden uitgeroepen de monstratie. Zierikzee in slotfase door BSC achterhaald Visserijberichten BRUINISSE - Nu de laatste tijd zeer veel garnalen worden doorge draaid, waar een uitkering uit het ga rantiefonds voor betaald moet wor den, begint dat fonds leeg te raken. Derhalve werd besloten de heffing voor cragnon garnalen te verhogen van 2 tot 5 cent per kg. Verder werd voorgeschreven, dat de garnalenvis- sers geen zeven met een maaswijdte van 6l/2 mm meer aan boord mogen hebben. De minimum maat is nu 7 mm. BRUINISSE/WADDENZEE - Be gunstigd door goed weer werden in de opengestelde Waddenzee op 12 en 13 oktober door de mosselkwekers goede resultaten bereikt met de mos selzaadvisserij, c.q. de vangst van halfwas mosselen. De gevangen hoeveelheid werd overgebracht naar de kweekpercelen in de Waddenzee. Er kan natuurlijk nog veel gebeuren, vooral in de ko mende winter, waardoor schade aan het uitgezaaide zaad wordt toege bracht bijvoorbeeld door storm, ijs gang, zeesterren en dergelijke. Toch zal 1982 in de herinnering blijven als een jaar, waarin veel mosselzaad voorkwam. BRUINISSE - Evenals in het IJs- selmeer en in de Randmeren wordt de laatste weken in het Grevelingen- meer en in andere Zeeuwse wateren behoorlijk paling gevangen. Verheu gende resultaten voor de palingvis sers, na een wat minder goede zomer. BRUINISSE - In de Vissershaven te Bruinisse arriveerde vorige week de in Polen gebouwde kotter, bestemd voor de firma Maaskant en Zonen, die straks als HD 226 op de Noordzee gaat vissen. Voor die tijd moet de kotter door het personeel van de firma nog bedrijfsklaar wor den gemaakt en moet een motor wor den ingebouwd. Uit de haven vertrok de O 18, de viskotter uit Oostende van de firma Versluis en Vermoten, die een lierre paratie had ondergaan. Voor dezelfde reparatie ligt bij Maaskant nu nog de Br 44 Jannetje van de firma De Kruijter en Zonen te Breskens. Verder werden vorige week enkele Maaskant ankerlieren naar Polen afgeleverd. TILBURG/DEN HAAG - De Bra bantse Milieufederatie gaat in een brief an de gemeenten in deze provin cie aandringen om het spuiten met be strijdingsmiddelen vanuit vliegtuigen verder aan banden te leggen. Volgens de federatie zijn ongeveer een maand geleden in Mierlo en Aarle-Rixtel een biologisch dynamische tuin en fiet sende kinderen besproeid. Een woordvoerder van het ministe rie van landbouw bevestigt desge vraagd, dat de Algemene Inspectie Dienst AID) een onderzoek instelt naar het voorval in Aarle-RixteL Metrouw Van Dongen uit Scharendijke mocht uit handen van de voorzitter een bos bloemen in ontvangst nemen voor haar voortdurende klaarstaan voor de Scharendtjkse kinderen, die gebruik maken van zwembad Onderdak. Van Gastel stelde vast, dat deze zeer uiteenliggende verhogingen de bestuursleden van de stichting nogal bezig had gehouden. „Twee dubbelt jes voor de inwoners van de gemeen ten buiten Zierikzee en 6,50 per Zie- rikzeeënaar, dat is nogal een ver schil. En dan te weten dat 60 procent van de diploma's is uitgereikt aan volwassenen en aan kinderen wonen de buiten Zierikzee. Dat vele sport verenigingen die gebruik maken van de akkommodatie dat vele leden bui ten Zierikzee hebben is genoegzaam bekend. We hebben met z'n allen als gemeenten het nut van het Sportcen trum onderkend, laten we daarom dan ook gezamenlijk voor de hogere lasten opdraaien. Ik vind dat de om liggende gemeenten zich verplicht moeten vinden om op basis van de destijds opgemaakte onderlinge ver houdingen Onderdak financieel te blijven ondersteunen. Je kunt dat toch niet maken tegenover de bur gers die zo spontaan zoveel geld heb ben geschonken". Plezierige feiten Er waren gelukkig ook fijne en ple zierige feiten te vermelden voor de Stichtingsvoorzitter. „In de eerste plaats natuurlijk het personeel, dat in de akkommodatie werkt of ge werkt heeft. Zij hebben er steeds voor gezorgd, dat de akkommodatie is gebleven, zoals we die allemaal graag zien: schoon en vrij van vernie lingen. Hierbij vonden wij het juist een persoon, die in de voorbije tien jaar zo nadrukkelijk aanwezig was extra in het zonnetje te zetten en in haar de vele anderen, die op een bepaalde manier hebben meegewerkt aan het goed funktioneren van het sport- komplex". Van Gastel overhandigde hierop een fraaie bos bloemen aan mevrouw Van Dongen uit Scharen dijke. Zij rijdt al vanaf de eerste dag van het bestaan van Sportkomplex Onderdak met een busje kinderen op en neer naar het zwembad. Na de heer Van Gastel voerden di verse sprekers het woord. In allerlei bewoordingen werd de funktie van Sportkomplex Onderdak belicht. De heer Den Reijer van het Stichtings bestuur reikte de prijzen uit aan de kinderen, die de mooiste tekeningen hadden verzorgd over het Zierikzee se sportkomplex. Na het officiële ge deelte werd er in het restaurant - de schakel tussen.hal en zwembad - on der het genot van een drankje een drankje genuttigd, Latqr,,op.de mid dag volgde* er in de sporthal een vol leybaldemonstratie, terwijl in het zwembad een demonstratie waterpo lo werd verzorgd, zodat er toch in ie der geval nog iets van een sportief aspekt aan de jubileumviering bleef hangen. WASHINGTON - President Ronald Reagan zal geen delegatie van de Arabische Liga ontvangen als funkti- onarissen van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO daarvan deel uitmaken. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton zaterdag bekendgemaakt. ROOSENDAAL - Zierikzee heeft zich in de uitwedstrijd tegen het Roosendaalse BSC tevreden moeten stellen met een 2-2 puntenverdeling, een uitslag die de krachtsverhouding in het veld wel vrij goed weergaf. Technisch was Zierikzee wel de bete re ploeg, maar door een grote dosis werklust aan de dag te leggen wisten de Brabanders deze tekortkoming ruimschoots te kompenseren. Al in de 7e minuut kon de thuis- klub voorsprong nemen toen de Zierikzee-verdediging vergat Rini Balemans af te stoppen waardoor Hoksbergen uit diens pass kon sko- ren (1-0). Ondanks het veldoverwicht dat de bezoekers hierna kregen slaagden zij er niet in de verdediging van BSC aan het wankelen te bren gen. Pas na 18 minuten spelen was het Wim van der Maas die met een uitstekend schot de verdiende gelijk maker kon laten aantekenen (1-1). Zierikzee nam hierna het spel in handen en na een solo vanaf het mid denveld wist Marcel van Grunsven zijn ploeg voorsprong te geven (1-2). De bezoekers verzuimden hierna om door te drukken en de wedstrijd in hun voordeel te beslissen. In de slotfase slaagde BSC er nog in druk op de Zierikzeese verdediging te gaan uitoefenen. Uit een vrijetrap skoorde Hoksbergen de gelijkmaker (2-2) waarna Zierikzee nog hulp kreeg van Vrouwe Fortuna toen een schot van Balemans door de lat werd gekeerd. Al met al toch een juiste uit slag, waarbij beide ploegen na vijf gespeelde wedstrijden evenveel pun ten hebben vergaard. Probleemloze bekerwinst voor Ouwerkerk: 7-0 OUWERKERK - Zonder enige pro blemen heeft Ouwerkerk zich via een riante 7-0 zege op de reserves van Re- nesse zich voor de volgende beker ronde weten te plaatsen. Met uitzon dering van de eerste 10 minuten na de rust speelde de thuisklub overwe gend een dominerende rol. Ouwerkerk zat al vrij vroeg stevig in het zadel. In de 10e minuut opende Kees de Boer de skore voor de Ou- werkerkers (1-0), drie minuten later werd het door René Waardenburg 2-0 waarna dezelfde speler voor er 20 mi- 'nuten van de wedstrijd waren ver- Streken de stand al op 3-0 had ge bracht. Na de rust probeerde Renesse nog even om wat terug te doen, maar in de aanvalslinie van de rood-witten ontbrak het toch aan de nodige kracht om de verdediging van de thuisklub aan het wankelen te kun nen brengen. Na gedurende een lange tijd afwezig te zijn geweest kwam na een kwartier spelen in de 2e helft William Remeeus binnen de lijnen. In het laatste halfuur kon Ouwer kerk nog verder uitlopen. Jack Beze- mer bracht de stand op 4-0, Peter Be- zemer liet nummer vijf aantekenen (5-0), hierna wist Jack Bezemer de stand tot 6-0 op te voeren waarna ten slotte Piet Vreeke voor de zevenklap per zorgde (7-0). aan de dienst gemeentewerken. Re- nesse veerde even op en nog in dezelf de minuut was het bijna gelijk, maar het schot van vijftien meter van Leen Rademaker kaatste via de lat over het doel. Een poeier van Rinus Verse- put testte de aanwezigheid van doel man Langendijk. Een vijftal minuten voor het ver strijken van de eerste helft redde Dick Fierens Renesse van een voorlo pige 1-3 achterstand, toen hij zich met doodsverachting op de voeten van de alleen doorstormende Han van Laere wierp, maar vijf minuten na de hervatting was de derde treffer alsnog een feit. Renesse kon de bal niet wegkrijgen uit de verdediging en op een gegeven moment dreigde Van Laere af te ronden. Kees Ver weel kegelde hem evenwel juist op tijd ondersteboven. Scheidsrechter De Klerk was erg tolerant voor Re nesse, want hij kende slechts een in- direkt vrije trap toe. Er is in de voet ballerij blijkbaar toch nog iets als ge rechtigheid. want luttele sekonden later hing de bal toch in de touwen Gerard Smeding kon in eerste instan tie nog wel redden', maar de te rugspringende bal werd door Erik Brandenberg alsnog ingeschoten: 1-3. Opvangen Hiema was het louter Oostburg. dat de klok sloeg. De voorwaartsen weigerden evenwel de skore op te voeren door diverse goede mogelijk heden onbenut te loten. Toen Jan Quist in de 41e minuut plotseling nog voor 2-3 kon zorgen, toen laatste man Jack Monteau een bal over zich heen liet rollen, werd het even nog be nauwd voor de bezoekers en dreigde er zelfs nog een gelijkspel te gaan ko men. Doelman Ando Langendijk verhin derde dit evenwel attent op pogingen van Leen Rademaker en Halter de Jonge. „We hebben voor de kompeti tie alle goede voetballers moeten af staan. Dat kun je als kleine vereni ging onmogelijk opvangen", erkende de absolute Rene.sse-uitblinker Ri nus Verseput nog. „We moeten pro beren om op inzet enkele puntjes bij elkaar te sprokkelen, maar het zal zeer moeilijk worden. Als het aan mij ligt, zullen we evenwel niet opge ven en ik geloof dat ze er allemaal wel zo over denken. Dat is in leder geval positief". RENESSE - Oostburg heeft het zich in Renesse onno dig moeilijk gemaakt. De voorwaartsen van de Zeeuws- vlaamse formatie verzuimden tijdens perioden, dat het de doelkansen voor het oprapen had om doeltreffend af te ronden. Renesse daarentegen benutte twee fortuinlij ke momenten om ogenschijnlijk bijna gelijkwaardig te zijn aan de Oostburgers, maar de meest fanatieke Renesse-aanhanger zal toch moeten erkennen dat de roodwitte brigade met de 2-3 nederlaag zeer rijk werd beloond. De krachtsverhoudingen binnen de lijnen wa ren duidelijk meer in het voordeel van Oostburg, dan dat deze uitslag zou doen vermoeden. „Dit is voor ons in de gegeven situatie het best haalbare", meende Renesse- voorstopper Rinus Verseput na afloop. „Met dit elftal zit er gewoon niet meer in". Verweel de stuiterende bal het laatste noodlottige tikje. „Het was een duidelijk buitenspelgeval", ver telde Hart tussen de beide speelhelf- ten. „De scheidsrechter wilde ook fluiten, maar omdat hij dacht dat Dick Fierens de bal zou pakken, besloot hij de voordeel regel toe te passen. Toen Fierens evenwel niet in greep kon hij de zaak niet meer te rugdraaien, met het trieste gevolg voor ons". Drie minuten later was het opnieuw raak. De bal werd over rechts door Erik Brandenberg opge bracht, breed gelegd op Jurgen Bak ker, die de bal kaatste, waarna Han van Laere voor het inschuiven had: 0- 2. Venijnige sprong Donkere wolken pakten zich sa men boven Renesse, maar opnieuw drie minuten later was er plotseling weer hoop, toen de Oostburgse doel man Ando Langendijk een zeer on fortuinlijk moment beleefde. Jaap Boersma legde na een gave aanval over rechts de bal breed op Jan Quist, die zich naar het centrum van het strafschopgebied manoeu vreerde en daar een onverwacht rol- lertje losliet, dat evenwel precies voor Langendijk een uitstekend pol letje toucheerde, waardoor het leer met een venijnige sprong over de gestrekt liggende Oostburgse doel man in het doel hobbelde, met dank Renesse begon aan de wedstrijd te gen Oostburg zonder Bert van Keu len, Ad Wandel en Cor Kooman. maar wel met Wim Veerhoek als cen trale middenvelder. Het bericht als zou de grillige speler gestopt zijn be rustte op een misverstand. Gerard Smeding fungeerde als laatste man. een funktie, die hij zeker niet slecht vervulde en voor hem stond de im mer hardwerkende Rinus Verseput. In de frontlinie werd Leen Rade maker geflankeerd door Jaap Boer- ma en Jan Quist. De eerste tien minu ten gaven een op en neer gaand spel type te zien, waarin overigens al wel duidelijker werd, dat de aanvalslinie van Oostburg aanmerkelijk meer ve nijn in zich had. Het eerste gevaarlij ke schot viel evenwel pas in de elfde minuut, maar doelman Dick Fierens hoefde nog niet in te grijpen, omdat de knal van Ko Mookhoek rakelings over zijn doel vloog. Openingstreffer In de veertiende minuut moest de Oostburgse oefenmeester al zijn eerste wissel Inzetten, toen Willy de Wever zich verstapte en hij last kreeg van zijn recentelijk herstelde enkel bandblessure. Ronald Hinneman kwam hem vervangen. In de zestiende minuut een eerste serieuze aanval van Renesse. Walter de Jonge stuurde Jaap Boerma diep, maar zijn pass kwam niet goed aan. Door het fanatieke jagen van Boer ma werd de defensie evenwel dusda nig ontregeld, dat in uiterste wan hoop bijna in eigen doel werd gescho ten. Precies halverwege het eerste bedrijf de Oostburgse openingstref fer. Uit een hoekschop van Ricky de Ifook kwam de bal hij Ko Mookhoek. die terug kopte op Han van Laere. Deze legde de hal evenwel diep terug op Mookhoek. waarna grensrechter Rinus Hart de vlag opstak voor bui tenspel. Doelman Fierens zag dat en hij liet daarom de hal lopen. Mookhoek trok zich hier evenwel niets van aan en haalde alsnog uit. In de moed der wanhoop bezorgde Kees Jan Quist in duel met Peter Catsburg. de rechter verdediger van Oostburg. Marco de Feiter flinks) en Walter de Jonge kijken toe hoe het duel zich ontwikkelt. Jan Quist tekende In de wedstrijd voor beide Renessc-doelpunten, maar het was niet toereikend voor een winstpunt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4