Voortgezet Chronderwijs in mooi gerenoveerd gebouw Serie inbraken in Westhoek opgelost Zeer veel belangstelling voor Ars Musica-concert Ouderwetse ringrijderij in Slotlaan Haamstede Officiële opening STREEKNIEUWS In Lutherse kerk Bijeenkomst in Ellemeet Plattelandsvrouwen hoorden alles over planten en tuinen Ouderavond kleuterschool 't Kleuterbosje Haamstede Koetsjes en paarden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 18 oktober 1982 Nr. 23201 3 Voorzitter van de Vereniging tot bevordering van het Chr. onderwijs in Zie- rikzee, de heer C. Bij de Vaate voorzag een sombere toekomst voor het onder wijs. Hij wees derhalve op het belang van een volledige inzet van het school bestuur. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE - De voorzitter van de Chr. Scholenge meenschap voor MAVO en LHNO, de heer C. Bij de Vaate, opende vrijdagmiddag het grondig gerenoveerde gebouw van de Chr. MAVO en het voormalige RSG- gebouw. De renovatie, die ruim 600.000,- kostte, maak te het mogelijk dat de al sinds enkele jaren gefuseerde Chr. LHNO uit Bruinisse met de-Chr. MAVO eindelijk onder één dak te brengen. Tot nu toe verbleef de LHNO in een houten gebouw aan de Schuurbeque Boeijestraat. Onder de vele genodigden bevon den zich: de wethouder van onder wijs, de heer 3. Groen, dr. J. M. C. Crousen, inspekteur voor het VO/AVO, de heer P. van Splunder, oud-direkteur, wethouder P. de Rij ke, drs. P. Vis, rector van de RSG en de hoofdaannemer, de heer J. Quant. De heer Bij de Vaate voorzag in zijn toespraak een moeilijke toe komst voor het onderwijs. Ér is een terugloop in het aantal leerlingen en financieel-ekonomisch wacht het on derwijs nog wel enkele bezuini gingsmaatregelen. Ook voor de medezeggenschapsra den wordt de aandacht van het schoolbestuur gevraagd. ,,De totale inzet van het bestuur zal nodig zijn om al deze zaken aan te kunnen en op een verantwoorde wijze te verwer ken", aldus de voorzitter. Omdat het personeel van de Chr. Scholengemeenschap tijdens de ver bouwing veel te verduren heeft ge had (de lessen vonden gewoon door gang) reikte de heer Bij de Vaate de cadeaubonnen uit. Mevrouw D. Schreuders-van de Sande, de heer A. van Drie (direkteur) en de heer J. C. van Beveren namen ze in ontvangst. ZIERIKZEE Exkursie leerlingen Z.D.A.G. Vorige week maakten de leerlin gen van het vak textiele werkvor men van de Zeeuwse Dag- en Avond Scholengemeenschap te Zierikzee een exkursie naar de zijdeweverij- kwekerij „Ter Zijde" te Wouwse plantage. „Ter Zijde" is gevestigd in een oude wagenmakerij. Eerst werd een diaserie bekeken die een duidelijk beeld gaf van de zij deteelt in het algemeen en in Japan in het bijzonder. Daarna volgde een rondleiding door het museum, de zijdetelerij- en weverij. Het museum, hoewei niet groot, was interessant. Men kreeg erg veel informatie over zijde vroeger en nu. Diverse technie ken van borduren en verwerken van zijde werden belicht. Prachtige mis gewaden, geborduurd met goud draad en zuivere zijde, kledingstuk ken van zuivere zijde, van heel oud tot vrij nieuw, kussens, mutsen, kle den, etc. waren te bezichtigen. Zijdetelerij ,In de zijdetelerij. waar zowel de wilde zijderups op eikebladeren als de echte zijderups op moerbeiblade ren geteeld worden, kregen de leer lingen nog wat biologieles. Hier wer den nog eens de verschillende fasen van de rups doorgenomen. Over eit jes, rupsen, cocons en vlinders werd het een en ander verteld. Het haspelen van de zijde werd ge demonstreerd. Daarna kon men de weverij bezichtigen. Na de koffie werd er wat gewinkeld in het bijbe horend winkeltje. Om half twee was het gezelschap weer terug in Zierik- zee. Lerares Marja Verburg kon met haar leerlingen terugzien op een inte ressante ochtend. Zeeuwse Collecte In de week van 18 tot 22 oktober or ganiseert de Vrouwenraad Zierik zee de Zeeuwse Collecte. Een kollekte door Zeeuwen voor Zeeuwen. De opbrengst is namelijk uitslui tend bestemd voor doelen van sociale- en culturele aard binnen de provincie Zeeland. 33 van de plaat selijke opbrengst is bestemd voor plaatselijke doelen. SEROOSKERKE Dia-avond over de school Maandagavond 8 november presen teert het schoolteam van O.B S. „De Schelphoek" een diaserie over de school aan de inwoners van Seroos- kerke, om het werken op school te la ten zien. Onder andere wordt inge gaan op nieuwe werkvormen voort komend uit het kleine scholen expe riment. Na het aanbieden van enkele her denkingsboekjes trad een koortje met leerlingen uit de derde klas op. Metamorfose De heer Crousen konstateerde dat het gebouw een forse metamorfose had ondergaan. En dat gebeurt niet alleen met gebouwen, maar de laatste jaren is die metamorfose ook in het onderwijs een woordje gaan meespreken. „Ik denk dat het goed is dat een school met veranderingen be zig blijft, zoals ook uw school dat doet. Doe het kalm aan, maar blijf bezig", zei de heer Crousen. De wethouders van onderwijs, J. Groen was van mening dat er de laatste jaren in Zierikzee heel wat goede veranderingen in het onder wijs hebben plaatsgevonden. Als koploper in de rij noemde hij de ver huizing van de RSG naar Poortam bacht, waardoor veel latere ontwik kelingen mogelijk werden gemaakt. De wethouder bood als geschenk een oude kaart van Schouwen-Duiveland De rector van de RSG, drs. P. Vis, sprak als oud-buurman. De RSG en de Chr. MAVO hebben meer dan twintig jaar in het gebouw aan de Huijberstraat/Calandweg samenge woond. „Eén van de ontwikkelingen in het onderwijs is dat men wat meer oog heeft gekregen voor de behoefte, die ook in het MAVO-onderwijs bestaat". Als grappig gegeven noem de hij de aanwezigheid van één ka chel in een gekombineerd schoolge bouw. De ketel van de c.v. stond op Rijksterrein, dus als in de RSG de kachel het niet deed, had de Chr. MA VO het ook koud. „Een unieke situa tie", aldus de heer Vis. Mede namens de LTS en de Prinses Julianaschool bood hij een bedrag onder couvert aan. Verder werd het woord gevoerd door de heer H. Groe- neveld, schoolhoofd te Bruinisse, voormalig MAVO-direkteur de heer Van Splunder en door de aannemer de heer J. Quant. Na afloop van het officiële gedeelte was er voor de ge nodigden de gelegenheid de school te bekijken en een hapje en een drankje te nuttigen. ZIERIKZEE Vergadering ZOC De Zierikzeese Ondernemers Cen trale houdt maandag 25 oktober in Mondragon de algemene ledenverga dering. Op de agenda staat onder meer de vaststelling van de Promotionele bij drage 1983, de St. Nicolaasaktie 1982 en de St. Nicolaasintocht van dat jaar. De heer J. Deïst, direkteur van de ZIERIKZEE - In de afgelopen we ken is een aantal inbraken gepleegd in de Westhoek, o.a. bij de fam. R. aan de Hogehilleweg, de fam G. aan de Oosterscheldelaan, de fam. S. aan de Jan v. Renesseweg en bij de fam. G. te Renesse. Buurtonderzoek leidde naar het spoor van een Rotterdammer. Deze werd in Rotterdam aangehouden en in Zierikzee bekende hij vijf inbra ken in de Westhoek te hebben ge pleegd. Het was de 21-jarige S. v. d. R. uit Rotterdam. Van de buit, voor- ZIERIKZEE - Het aantal zitplaat sen in de Lutherse Kerk bleek zater dagavond tijdens het eerste concert in de concertseire Ars Musica niet toereikend. In allerijl moesten van elders stoelen worden aangevoerd. Naast de circa honderdtien abonne mentshouders, die in groten getale waren opgekomen, meldden zich nog tientallen bezoekers voor losse kaar ten, zodat de kerk met ongeveer hon derdveertig mensen „tjokvol" zat. De twee doelstellingen van de Ars Musica-concerten, kwaliteit en inti miteit, kwamen dan ook volledig tot hun recht. Staande ovatie Reeds na het eerste werk, een veer- ZWN spreekt over „Mogelijke ont wikkelingen in de toevoersstromen in relatie met Schouwen-Duiveland in de nabije toekomst en de gevolgen daarvan". Dit in verband met de af sluiting van de Oosterschelde, Na de pauze komt de voorjaarsaktie 1983 aan de orde. Voor tijd: zie agenda. ELLEMEET Waterleiding gebroken Naast een tweede woning van dhr. v. uit Delft, barstte vrijdagnacht een buis van de waterleiding. Daardoor kreeg dit pand aan de Dorpsstraat wateroverlast en enige schade. Per soneel van de waterleiding mij. was spoedig ter plaatse om de lekkage te stoppen en het gat te repareren. SCHARENDIJKE Aanrijding L. d. J. uit Ellemeet, die over de El- kerzeeseweg reed en linksaf wilde slaan stopte omdat tegemoet komend verkeer deze afslag blokkeerde. Dit werd te laat opgemerkt door de hem achterop komende A. d. J. uit Scha- rendijke waardoor deze op de wagen van L. d. J. reed. Beide voertuigen liepen schade op. ELLEMEET - Donderdagavond werd in het dorpshuis te Ellemeet een goed bezochte bijeenkomst gehouden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, af deling Noordwelle en omstreken. De avond werd geo pend door de president mevr. R. Gilijamse-Meijers. Zij sprak haar vreugde uit over de goede opkomst en voegde daaraan toe te hopen dat de volgende bijeenkomst weer zoveel leden te kunnen begroeten. Een bijzonder woord van welkom richtte zij tot mevr. Bulk van de tuin- kommissie, die het programma zou verzorgen na afwerking van het za kelijk gedeelte. De presidente deelde verder mee dat het vervolg van de bloemschik- kursus, die dit voorjaar reeds is gestart, voortgezet zal worden, op 15 en 22 november en 13 december zal plaatsvinden in De Wit te Renesse. namelijk gouden en zilveren siera den en antieke voorwerpen is niets meer te vinden. V. d. R. is dit wee kend naar 's Gravendeel vervoerd waar de politie hem opwacht wegens ook aldaar gepleegde inbraken. Toevallig werd V. d. R. een paar weken voor zijn inbraken-serie bij een routineköntrole aangehouden. Gevraagd naar zijn beroep ant woordde hij: inbreker. Er was in zijn auto echter niets te vinden wat in die richting wees waardoor hij zijn weg kon vervolgen. tig minuten durend werk, de Grande Sonate Concertante in a klein, bracht het publiek de concert gevers, Frouk- je Wiebenga (dwarsfluit) en Rosema- rie Mastero (piano) een staande ova tie. Hetzelfde gebeurde ook na het laatste werk, de Fantasie Brillante van Fr. Borne, met bekende thema's uit de beroemde Carmen van Bizet. Een toegift kon niet uitblijven. Het werd een Allegretto van de compo nist Godard. Het volgende concert in deze serie vindt plaats op zaterdag 27 novem ber in de Rooms-Katholieke kerk. Concertgevers zijn dan het Zierik- zees Kamerkoor o.l.v. Riet van den Dungen, Liesbcth Franken, alt en het strijkersensemble Lasagna. RENESSE - Via een gelnidswagen, kondigden kinderen zaterdag in Haamste de en Renesse de aktie Tankslag aan. Het doel van deze aktie is om mensen op het hart te drukken dat oude tanks met olie grote schade kannen aanrichten aan het milieu en dus aan het duinwater. Om aan te tonen dat duinwater (met een beetje siroop) nog heel goed smaakt, deelden de kinderen bekertjes limo nade uit. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HAAMSTEDE - Verleden week hield de openbare kleuterschool ,,'t Kleuterbosje" de jaarlijkse ouder avond. De voorzitter A. v. d. Velde sprak een welkomstwoord tot de ou ders en in het bijzonder tot mevrouw Houtman die de afdeling onderwijs van de gemeente Westerschouwen vertegenwoordigt, de onderwijs krachten van de o.l.s. „De Kirreweie" en de c.n.s. „Onder de Wieken" en de vertegenwoordigster van de peuterspeelzaal „De Duinko nijntjes". Hoofdleidster M. van Toledo ver telde dat er gewerkt wordt aan de hand van een werkzaamhedensche- ma. Dit schema wordt door het schoolteam opgesteld waarna dit, evenals het vakantierooster, goedge keurd moet worden door het gemeen tebestuur en de inspectrice van On derwijs. Voor afwijking hiervan moet toestemming gevraagd worden aan deze beide instanties. Vanuit de Zeeuwse Provinciale Onderwijs Raad wordt gestreefd naar een una nieme vakantieregeling voor Zee land. Ouderraad Van de ouderraad waren mevrouw A. Timmermans en de heer J. Stout aftredend en niet herkiesbaar. In hun BURGH Ledenvergadering Kamer van Koophandel De Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland houdt dinsdag 19 oktober de 65e ledenver gadering in boerderij-restaurant „De Hofstede" te Burgh. De agenda ver meldt onder meer de bespreking van de nota over exportbevordering in Midden- en Noord-Zeeland. Na de vergadering wordt een exkursie ge maakt naar de Oosterscheldewer- ken. NIEUWERKERK Eenzijdig ongeluk De automobilist H. L. uit Zierikzee die van de Van Veenstraat af de Stolpweg op wilde rijden, reed door nog onbekende oorzaak rechtdoor de sloot in. Garage Ista zette het bescha digde voertuig weer op de weg. SEROOSKERKE Ouderavond „De Schelphoek" Tijdens de onlangs gehouden ouderavond van de o.b.s. „De Schelp- hoek" werd informatie gegeven over de nieuwe werkwijzen in de onder bouw op het gebied van lees-taal en rekenonderwijs, waarbij uitgegaan wordt van de ontwikkeling van het individuele kind. Deze toelichting werd verzorgd door mej. I. Lam- merts. Verder werden dia's vertoond over het werken op school Bij de ver kiezing van ouderkommissieleden werd mevrouw J. v. d. Stolpe herko zen. Ballon in Oost-Dultsland gevonden In augustus werd een fancy-fair ge organiseerd door het jeugdwerk en de school te Serooskerke. Deze fancy- fair werd geopend door het oplaten van ballonnen. Zes kaartjes werden teruggestuurd: vier uit Noord- Brabant, één uit Oberhausen (D.B.R.) en één uit Heiligenstadt (D.D.R.) Dit betekent dat de laatste ballon een afstand heeft overbrugd van maar liefst 450 km. Ruud Schouw, eigenaar van de laatste ballon en de andere kinderen hebben inmiddels een kleine attentie ontvangen. BRUINISSE Overdracht vissersvaartuig Op zaterdag 23 oktober vindt in de binnenhaven te Vlissingen de af vaart plaats van het door Maaskant Machinefabrieken te Bruinisse en Stellendam nieuw gebouwde visse rijvaartuig Grietje-Arm 14. Ook zal een officiële proefvaart en de over dracht van hetr schip worden gehou den. De afvaart is om 10.30 uur. plaats werden gekozen mevrouw W. P. de Meij en mevrouw J. M. de Win kel. Mevrouw L. Kuzee en de heer A. v. d. Velde werden herkozen. De bei de aftredende ouderraadsleden wer den door de voorzitter bedankt voor hun inzet voor de school, waarna zij bloemen kregen van mevrouw Van Toledo. De leidsters en ouderraadsle^ den werden dank gebracht voor hun vele schoolwerk door mevrouw Houtman en zij hoopte voor het vol gend schooljaar weer op een goede samenwerking met de gemeente. Na de koffiepauze vertoonde de voorzitter een dia-serie over de rol van de ouderraad. Aan de hand van een 4-tal vragen werd in groepjes ge- diskussieerd, waarvan het resultaat tot slot door de voorzitter in een kor te samenvatting werd weergegeven. Ook vestigde ze de aandacht op de F armfrit es fabrieken in Oudenhoorn die op 27 oktober wordt gehouden. Bestuurswisseling Ze wees er op dat het bestuurslid mevrouw J. de Wit-Dorreman, na zes jaar een bestuursfunktie te hebben bekleed, dit voorjaar reglementair aftredend en niet herkiesbaar is. Ze riep kandidaten op zich voor de vrij komende bestuursfunktie beschik baar te stellen. Tot slot dankte zij de leden die prijsjes ter beschikking hadden gesteld voor de quiz na de pauze. Na de koffiepauze werd de rest van de avond verzorgd door mevr. Bulk, die in quizvorm een voorlichtendpro- gramma bracht over siertuinen, krui dentuinen, kamerplanten, bloem schikken en het milieu. In zeven groepen verdeeld kreeg men aan de hand van vragen een zeer gevarieerd en leerzaam geheel voor geschoteld met o.a. ook wetenswaar digheden over de komposthoop. De leden van de winnende groep mochten elk een prijsje uitzoeken en ook de laagste skore werd beloond met een poedelprijs. De presidente dankte mevrouw Bulk voor haar boeiende uiteenzet ting en sloot vervolgens de avond na er op te hebben gewezen dat op 24 no vember een kreativiteitsavond zal worden gehouden in het dorpshuis te Noordwelle. Ringrijden in de Slotlaan. ^sÊp3<U.Jtt- i> (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HAAMSTEDE - Meer dan 700 belangstellenden en vele herfstvakantiegasten hebben zaterdag in de Slotlaan ge noten van een ouderwetse ringrijderij. Dit evenement werd georganiseerd ten bate van de aktie interieur dorpshuis. Dit keer deden niet alleen ruiters op ongeza delde paarden mee, maar ook zeven antieke koetsjes, waardoor het een prachtig kijkspel werd. Dc organisatie lag, zoals gewoon lijk weer in handen van de L.R V. Westelijk Schouwen met financiële medewerking van dc V.V.V. Burgh- Haamstedc en daarbij kon een ieder genieten van vakkundig komentaar via de luidsprekers door de Westelijk Schouwen-voorzitter de heer H. Bre mer. Dat het ringsteken vanaf een schommelend rijtuigje niet meeviel, bleek wel uit dc vele missers, doch het ging in de laatste rondes wel be ter. Na afloop reikte de V.V.V- voorzitter H. J. van Zuijlen de prij zen uit, bestaande uit enkele beker tjes en een rosct voor de paarden. Prijzen Winnaar werden de heren Timmer man en Kooman; 2: de heer en me vrouw Geleijnse; 3: heren S. en L. de Feiter; 4: de heer en mevrouw Leene; 5: de heer C. Boot; 6: heren Buth en Groenendijk en 7: de heer en dochter De Vrieze Bij de ongezadelde paarden werd Alfons Bakker winnaar, gevolgd door Wil Meijer, Marja Jonker, Peter Kooman. Joop Hanse en Marijke Boot. In zijn dankwoord noemde de heer Van Zuijlen ook nog de EHBO- post die gelukkig niet in aktie hoefde te komen. Muzikale medewerking aan deze ringrijderij verleende de Kon. Muziekvereniging „Witte van Haemstede", bijgestaan door de drumbrand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3