Prinses Juliana ontving hoge Amerikaanse onderscheiding Verdere verkleining van inkomensverschillen wordt afgewezen 1 In Koorkerk te Middelburg Nederlandse vrouw in Italië vermoord Direkteur DAF overleden Gemayel spreekt met Reagan Manifestatie era Forum/OFO Op Mitterand: Voorzitters M.H.P.: Gearresteerde Pakistani ontkennen kapingsplannen 3000-ste „Beter Wonen "-woning Tijd nog niet rijp voor neutronenbom Vechtpartij op sportvissersboot AGENDA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MIDDELBURG - Prinses Juliana heeft zaterdag in Middelburg uit handen van William J. van den Heuvel, voormalig ambassadeur van de Verenigde staten bij de Verenigde Naties, de International Four Freedoms me daille ontvangen. Zij kreeg deze hoge Amerikaanse on derscheiding op grond van het feit dat het huis van Oran je in tijden van oorlog en vrede het symbool is geweest van een betere wereld. Tijdens een plechtigheid in de Koorkerk in Middelburg kregen nog vier vooraanstaande Nederlanders de Four Freedoms medaille uitge reikt. ROME/DEN HAAG - De 20-jarige Nederlandse vrouw Jacqueline Ede- lenbosch uit Enkhuizen is in haar wo ning in het Italiaanse Montecaminet- to, dertig kilometer ten noorden van Rome. dood aangetroffen. Haar vriend, de 39-jarige Paola Izzo met wie zij samen woonde, werd even eens dood aangetroffen. Een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag heeft dit maandag bevestigd. Hoewel de juiste toedracht niet be kend is, gaat de Italiaanse politie er vooralsnog vanuit dat de vrouw is vermoord. EINDHOVEN - Drs. Piet van Door- ne. voorzitter van de Raad van Bestuur van DAF trucks in Eindho ven is zondag in het St. Annazieken- huis in Geldrop overleden. Hij was daar donderdag opgenomen in ver band met een ernstige vorm van kan ker. Piet van Doorne is 47 jaar ge worden. Petrus Johannes Gabriël van Door ne, zoon van dr. H. J. van Doorne, de grondleger van het koncern, maakte sedert 1966 deel uit van de Raad van bestuur. Op 1 januari 1976 werd hij tot voorzitter van die Raad benoemd. BEIROET - De president van Liba non, Amin Gemayel, is zondag naar New York vertrokken met als voor naamste doel van president Ronald Reagan toezeggingen los te krijgen voor Amerikaanse politieke en eko- nomische steun bij zijn streven de si tuatie in het verdeelde Libanon te normaliseren. Gemayel zal dinsdag zijn, Amerikaanse ambtgenoot ont moeten en Libanese funktionarissen beschouwen dat als het hoogtepunt van de buitenlandse reis van Gemay el, die ook nog naar Frankrijk en Ita lië gaat. Het waren dr. Willem Visser 't Hooft, voormalig sekretaris-gene- raal van de Wereldraad van Kerken. Hij kreeg de medaille Freedom of Warship (vrijheid van godsdienst) voor zijn inbreng in de ontwikkeling van de oeucumenische beweging. De medaille werd in verband met de ge zondheidstoestand van dr. Visser 't Hooft in ontvangst genomen door diens schoondochter, mevrouw Pa tricia Jenkins. Werk voor V.N. Dr. J. H. van Royen, voormalig lei der van de Nederlandse delegatie bij de V.N., ontving de Freedom For Fear medaille voor het werk dat hij heeft verricht ten behoeve van de Verenigde Naties. Dr. H. Witteveen kreeg de Freedom From Want medaille voor de inzet die hij heeft getoond als voorzitter van het Internationale Monetaire Fonds ter bestrijding van de armoe de in de wereld. Mr. Max van der Stoel, oud minister van buitenlandse zaken, werd onderscheiden met de Freedom of Speech medaille voor zijn moedig optreden bij diverse gelegenheden ter verdediging van de mensenrech ten. Prinses Juliana wees in haar dank woord nog eens op de innige banden die het koningshuis tijdens de laatste wereldoorlog met de Roosevelts heeft onderhouden. Prinses Juliana relativeerde haar aandeel in de steun en inzet voor de vrede tijdens de laatste wereldoorlog door te stellen: ,,Ik heb dit alles al leen kunnen doen dank zij mijn funk- tie". Het toekennen van de Amerikaan se onderscheidingen aan de vijf voor aanstaande Nederlanders vond plaats in het kader van de viering van de 200 jaar bestaande vriend schapsbanden tussen Nederland en de Verenigde Staten. Het is de eerste keer dat buitenlanders deze hoge Amerikaanse onderscheiding kregen uitgereikt. De plechtigheid vond plaats in de Koorkerk te Middelburg omdat pre sident Roosevelt, ter nagedachtenis van wie deze onderscheiding is in gesteld, oorspronkelijk uit Zeeland (Tholen) afkomstig is. JERUZALEM. Het Israëlische le ger heeft zaterdag berichten tegen gesproken als zouden twee van zijn soldaten vrijdag in Bhamdoun ten zuiden van Beiroet zijn omgekomen bij een ontploffing van een „auto bom". Een woordvoerder zei dat er wel twee doden waren, maar dat hun nationaliteit niet bekend was. Vol gens de genoemde berichten zouden bij het incident in totaal drie doden zijn gevallen en vijf gewonden, op één dode na allen Israëlische militai ren die met een legerhelikopter zou den zijn opgehaald. SEOEL - Zaterdag is een 25-jarige kapitein van de Chinese luchtmacht met een Mig 19 naar Zuid-Korea ge vlogen, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaans-Zuidkoreaans gezamenlijk opperbevel bekendge maakt. Het was voor het eerst sinds de in 1953 geëindigde oorlog in Ko rea, dat weer melding werd gemaakt van het overlopen van een lid van de Chinese strijdkrachten naar Zuid- Korea, zo zei hij. HOUTEN - De voorzitters van de Vakcentrale voor Middelbaar en Hoger Personeel en de daarbij aangesloten Nederlandse Centrale voor Hoger Perso neel, drs. H. van der Schalie en drs. G. J. Driessen, hebben zich maandag bij de opening van hun nieuwe kantoren sterk gekant tegen een verdere verklei ning van de inkomensverschillen in Nederland. Beiden herinnerden er ook aan, dat „nivelleringsakties" van de In dustriebond FNV tien jaar geleden de stoot hebben gegeven tot de oprichting en groei van hun organisa ties. Driessen noemde in dit verband de voorzitter van de Industriebond, Arie Groenevelt, „ons informeel ere lid". WASHINGTON - Twaalf parachu tespringers, hun trainer en de piloot zijn zondag bij Taft in de Amerikaan se staat Californië om het leven ge komen als gevolg van het neerstorten van hun vliegtuig. PEKING - China zal dit jaar een re- kordgraanoogst kunnen binnenhalen tenzij er in de komende twee maan den rampzalige weersomstandighe den heersen. Dit heeft de Chinese on derminister van handel, Jiang XI, verklaard in een zaterdag gepubli ceerd vraaggesprek met de krant China Daily. AMSTERDAM - „Wij zijn geen ter roristen. maar werken uitsluitend voor de demokratie in Pakistan". Dit heeft een van de achttien mensen die zondag zijn gearresteerd omdat zij ervan verdacht waren een Pa- kistaans vliegtuig te willen kapen zondagavond aan het ANP meege deeld. De man, Farook Tariq, zegt te werr ken voor het blad „The Struggle", dat in Amsterdam gemaakt wordt en ondermeer illegaal wordt uitgegeven in Pakistan. Ook de andere arrestan ten die zondagavond weer op vrije voeten zijn gesteld zouden tot de re- daktie van dit blad behoren. Politiek-aktief „Wij zijn weliswaar aktief in poli tiek maar hebben met een mogelijke kaping niets te maken", aldus Tariq. Volgens hem speelt de Nederlandse regering onder een hoedje met de Pa- ■*(kistaanse regering om de schrijvers Ook zou de Pakistaanse regering de gebeurtenissen van zondag heb ben aangegrepen om familieleden van de arrestanten in Pakistan te ar resteren, aldus Tariq. TILBURG - De studentenfraktie van de raad van de Tilburgse hoge school gaat donderdag het kollege van bestuur vragen de pToefperso- nenregeling te vernietigen die op de psychologische subfaculteit van kracht is. Volgens de door de studen ten gewraakte regeling moeten eerstejaars studentne psychologie verplicht twintig uur per jaar aan psychologisch onderzoek meedoen, willen ze propedeuse examen kunnen doen. ENSCHEDE - Met een grootse ma nifestatie in de Twentsche Schouw burg in Enschede hebben Opera Fo rum en het Overijsselse Filharmo nisch Orkest (OFO) zondag vijf uur duidelijk willen maken waartoe bei de gezelschappen artistiek in staat zijn zodra ze in september 1983 zijn samengegaan. Wil kultureel Neder land optimaal de vruchten plukken van de fusie, dan moet de minister van c.r.m. volgens beide instellingen wel de adviezen volgen van een speci ale kommissie die de operavoorzie ning in noord-oost-Nederland heeft onderzocht. (Vervolg van pagina 1) Namens de Vrouwen Advies Cen trale (VAC) sprak mevrouw Littooy en overhandigde het echtpaar Hoek, dat de sleutels kreeg van de 3000-ste wo ning, een bloemetje. Ook aannemer Den Hartog volgde dit gebaar. Den Hartog sprak over de vertrouwens- situatie die er in 20 jaar ontstaan is tussen de aannemer en „Beter Wo nen" en uitte zijn grote waardering daarvoor. Eerste paal „Vol vertrouwen gaan wij op 1 de cember weer een eerste paal slaan voor „Beter Wonen", als begin van de 163 woningen voor 1983 op Schou- wen-Duiveland", die hij uit de woor den van ir. Koopman meende te kun nen distilleren. Tot slot van deze feestelijke bijeen komst sprak de heer F. K Vos een ge neraal-dankwoord, voor de vele goede woorden aan het adres van de woning bouwvereniging gesproken. Het sterkt ons om door te gaan op het moeilijke pad". In de toege zwaaide lof wilde de voorzitter graag de 24 hardwerkende medewerkers betrekken, die in dienst zijn van „Beter Wonen". Ook het feest-echtpaar de heer en mevrouw Hoek kreeg dankwoorden van de voorzitter, voor het „model staan" deze middag. Als blijk van waardering overhandigde de heer Vos hen een fraaie asbak. CAMP DE CANJUERS (Zuid- Frankrijk) - de president van Frank rijk, Francois Mitterrand, heeft ge zegd dat „het ogenblik voor het ver vaardigen van de neutronenbom nog niet is gekomen". Hij zei dit bij manoeuvres die in Camp de Canjuers in het departe ment Var worden gehouden, In ant woord op vragen over een desbestref- fend bericht in de New York Times Mitterrand zei opdracht gegeven te hebben het onderzoek naar de moge lijkheid van het onmiddellijk ver vaardigen van neutronenbommen „wanneer ik het besluit daartoe neem" voort te zetten. „Maar dat ogenblik is nog niet gekomen. Wij hebben andere prioriteiten op het ge bied van bewapening". Vlaggen markeerden vrijdagmiddag de plaats In Bruinisse, xvaar de 3000-ste woning staat Prinses Irenestraat nummer 22. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) „Kop van Jut" Driessen zei, dat het hoger perso neel de laatste tien jaar als de Kop van Jut is gebruikt. „De gouden kip waarvan men konstant veren heeft geplukt en waaraan nog steeds dom koppen willen blijven plukken, on danks het fceit dat er nauwelijks meer veren aanzitten". De NCHP-voorzitter zei verder, dat de NCHP de koppelingsmecha nismen tussen prijsstijging en lonen en tussen lonen en uitkeringen ter diskussie wil stellen. Volgens hem leiden die tot rigide situaties en heb ben ze mede de slechte toestand van nu veroorzaakt. Bij de CAO-onderhandelingen zal moeten worden gekeken naar de spe: cifieke wensen van de leden en naar de financiëlq situatie,in de,betrokken onderneming'of bedrijfstak. „Geen eenheidsworst", aldus Driessen. Onbetaalbaar Over de koppelingsmechanismen bij de sociale uitkeringen zei hij, dat er iets gedaan moet worden - om te beginnen koppeling op afstand - om dat anders het hele sociale zeker heidsstelsel onbetaalbaar dreigt te worden. Dit voorstel beoogt volgens hem geen wig te drijven tussen de ak- tieven en de inaktieven van nu, maar „solidariteit van de inaktieven van nu met die van morgen". JERUZALEM - De Israëlische au toriteiten hebben ongeveer 70 hecta re grond geconfiskeerd die eigendom is van 180 gezinnen in een dorp bij Nabloes, op de westelijke oever van de Jordaan. Dit is zondag uit Pa lestijnse bron vernomen. De betrok kenen zullen het besluit aanvechten bij het Israëlische hooggerechtshof. Israwl zou het gebied willen bestem men voor een nieuwe Joodse neder zetting. DAMASCUS - Vijf Israëlische mili tairen zijn geddod en verscheidene anderen gewond bij een Palestijnse commando-aktie ten noorden van de Libanese stad Tyrus. Dit heeft het Palestijnse persbureau WAFA zon dag gemeld. Volgens het persbureau vond de aktie zaterdag plaats „op 500 meter ten noorden van de brug van Kasmiye". NYBORG - De EG zendt volgende maand de Deense minister van bui tenlandse zaken naar Libanon om met de nieuwe Libanese regering na te gaan hoe de gemeenschap kan bij dragen tot het vredesproces in et Midden-Oosten en of en hoe zij finan ciële hulp zou moeten kunnen verle nen voor de wederopbouw van het land. Denemarken fungeert op het ogenblik als voorzitter van de Ge meenschap. BRUINISSE - Volgens de rijkspoli tic te water Dordrecht ging het er za terdagmiddag op sportvisboot „Sjainna uit Bruinissc nogal wild aan toe. Hengelaar A. T. uit Rotter dam hegon, terwijl het schip zich in het Volkerak bevond, een vechtpar tij nadat hij een borreltje te veel zou hebben gedronken. De 22-jarige visser werd volgens de politie erg agressief en verwondde drie mede-sportvissers. Terug in thuishaven Bruinnisse werden vijf mannen voor verhoor aangehouden. Alleen A. T. werd als hoofdschuldige in verzekerde bewaring gesteld we gens zware mishandeling. De drie ge wonden werden door de plaatselijke arts behandeld. Zondag werd de sportvisser weer vrijgelaten. tedere maandag Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Nieuwerkerk Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. „Gekroonde Suikerbiet". Koffie ochtend Vrouwencafé. 10.00 - 12.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel-café-restaurant Haamstede. Klaverj aswedstrij den Haamstede 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 2.0,30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Havenplein 24. Wets winkel. 19.00 - 20.00 uur. Maandag 18 oktober Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Poststraat 25. Kursus metamorfose. 20.00 uur. „Huis van Nassau". Bijeenkomst Philatelica. 20.00 uur. Dorpshuis. Poppenkastvoorstelling „Al te Klein". 14.00 uur. Dinsdag 19 oktober Zierikzee Intergemeentelijke Sociale Dienst. Vergadering. 19.15 uur. Burgh „De Hofstede". Ledenvergadering Kamer van Koophandel Midden- en Noord-Zeeland. 9.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Jeugdfilm „De bende van hiernaast". 14.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Poppenkastvoorstelling. „Al te Klein". 14.00 uur. Woensdag 20 oktober Zierikzee Bibliotheek, Groeneweegje. Kinder boekenweek, film: „Op jacht in Hol land". 14.00 uur, voor kinderen van 8 tot 12 jaar. „De Lichtboei". Vakantiebijbelclub. 10.00 - 12.00 uur. Donderdag 21 oktober Zierikzee „De Lichtboei". Vakantiebijbelclub. 10.00 - 12.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazljn. Poppenkastvoor stelling. „Al te Klein". 14.00 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Nationale vogeltentoonstelling. 20.00 - 23.00 uur. Vrijdag 22 oktober Zierikzee Bibliotheek. Groeneweegje. Poppen kastvoorstelling kinderboekenweek, 10.00 uur, kinderen van 6-8 jaar Garage Braai. Inleveren goederen voor tweedehands wintersportbeurs. 17.00 - 20.00 uur. „De Lichtboei". Vakantiebijbelclub. 10.00 - 12.00 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Nationale vogeltentoonstelling. 10.00 - 24.00 Clubgebouw „De Nagtegaal". Leden vergadering. 20.00 uur. Zaterdag 23 oktober Zierikzee Sportpark Bannink. Klaverjasavond v.v. Zierikzee. 19.30 uur. Garage Braai. Tweedehands winter sportbeurs. 11.00 - 17.00 uur (inleve ren goederen 9.00 - 11.00 uur). Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Nationale vogeltentoonstelling. 10.00 - 21.00 Maandag 25 oktober Zierikzee Poststraat 25. Kursus metamorfose. 20.00 uur. Mondragon. Vergadering ZOC. 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Hoorzitting welzijn. 20.00 uur. Dinsdag 26 oktober Zierikzee Sporthal Onderdak. Onderling herfsttoernooi, Badmintonclub Zie rikzee. 19.00 uur. Burgh-Haamstede Slot Haamstede. Bezoek van de Ned. Ver. van Huisvrouwen afdeling Wes- terschouwen. 13.30 uur ingang Slot. Scharendijke Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering Middenschouwen. 19.30 Vrijdag 29 oktober Renesse Motel de Zeeuwse Stromen. Mode show wintersport en demonstratie skigymnastiek door Sporthuis Zie rikzee. 20.00 uur. Maandag 1 november Zierikzee Poststraat 25. Lezing kruiden. 20.00 uur. Dinsdag 2 november Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Hoorzitting. 19.30 uur. Donderdag 4 november Zierikzee Stadhuis. Kommissie Financiën (be handeling begrotingsstukken). 19.30 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde. Vergadering On dercentrale V.V.D. 19.30 uur. Maandag 8 november Zierikzee Poststraat 25. Kursus kruiden. 20.00 uur. Serooskerke O.B.S. „De Schelphoek". Dia-serie over het werken op school. Dinsdag 9 november Burgh-Haamstede Hotel Haamstede, Hogezoom 3. Le zing door mevr. Vleugels-Schutter over de vier levensfasen van de vrouw voor de Ned. Ver. van Huis vrouwen afdeling Westerschouwen. 14.00 uur. Maandag 15 november Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Poststraat 25. Kursus kruiden. 20.00 uur. Maandag 22 november Zierikzee Poststraat 25. Kursus kruiden. 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis, uur. Hoorzitting. 20.00 Donderdag 25 november Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring (begrotingsbehandeling). 14.00 uur. Maandag 6 december Zierikzee Poststraat 25. Dia-serie over Find- horn. 20.00 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17 30 uur: (01110) 5396 (01112) 1774. (01110) 6564 Adverienlles (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18 30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2