Aanklacht ingetrokken in ,geheime-stukken-af faire' VVDM-bestuurders Vraag naar toeristische standplaatsen en huur zomerhuisjes neemt toe Holty's Young Shop BINGO Gedetineerde leden Solidariteit in hongerstaking Man is teleurgesteld Moord in Zweden Joegoslavië bemoeilijkt reizen naar buitenland Leden van „Action Directe" aangehouden Groeiend aantal gewetens bezwaarden Hoogspanningslijn bedreigt milieu Canadese zeehondenpelzen Installatie Kampeerraad Nijenrode hogeschool ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 4 Vrijdag IS oktober 1982 Nr. 23200 9 DEN HAAG/HAAMSTEDE - De drie VVDM- bestuurders die er van werden verdacht geheime defen siestukken te hebben ontvreemd, worden niet langer vervolgd. De zogenoemde verwijzingsofficier van de Ko ninklijke Landmacht heeft besloten de aanklacht tegen de drie dienstplichtige militairen bij de krijgsraad in te trekken. Dat gebeurde op advies van de auditeur militair bij de krijgsraad in Arnhem, zo heeft het mi nisterie van defensie donderdag meegedeeld. Volgens de auditeur-militair bleek tijdens het gerechtelijk vooronderzoek in de zaak tegen de drie VVDM-bestuurders, Steef Boot uit Haamstede, Oscar van Rijswijk en Peter van Wijk, dat in de deskundigen-verklaringen tegen strijdigheden voorkwamen over de precieze aard van de geheime stukken, bouwtekeningen van NAVO-projekten. BURGH-H AAMSTEDE - Zeven leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Wester schouw en presenteerden op een bijeenkomst in de rekreatiezaal van de gereformeerde kerk een aardig toneelstuk: Rhapsodie in Rood". Het verhaal speelde zich af in kapsalon „Maison Doré", waar zich vreemde situaties voordoen. Op de foto: drie speelsters gaan op in het toneelspel en vooral mevrouw E. Vos (midden) kon zich goed inleven in haar rol. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) PARIJS - Twintig gedetineerde le den van Solidariteit zjn in hongersta king teneinde de status van politieke gevangene te krijgen. Dit heeft het Franse koördinatie-komité van Soli dariteit donderdag meegedeeld. Volgens het komité begonnen een maand geleden in de Hruvieszow-ge- vangenis in het zuidoosten van Polen 50 leden van Solidariteit aan een hongerstaking. Van hen zijn er in middels 30 in een ziekenhuis opgeno men. De overige 20 zetten hun aktie voort, aldus het Franse komité. Mevrouw Walesa: OSLO - Lech Walesa, de geïnter neerde leider van het buiten de wet gestelde Poolse vakbond Solidari teit, is teleurgesteld dat hij niet de Nobelprijs voor de vrede heeft gekre gen. Dit heeft zijn vrouw Danuta donderdag telefonisch vanuit Gdansk laten weten aan het Noorse dagblad „Aftenposten". Volgens haar zou een onderschei ding met de prijs de zaken voor haar man gemakkelijker hebben ge maakt. Toen zij vorige maand haar man bezocht op het buiten de staat in Zuidoost-Polen, waar hij al verschei dene maanden verblijft, spraken zij over de kansen dat hij de Nobelprijs zou krijgen. „Ik weet niet hoe mijn kansen liggen, maar zou blij zijn met de prijs", zou Lech hebben gezegd. De man, die geldt als symbool voor de zelfbewuste Poolse arbeiders, was een van de 79 kandidaten voor de prijs, die woensdag is toegekend aan twee personen die al jaren streven naar ontwapening, de Zweedse Alva Myrdal en de Mexicaanse oud- minister van buitenlandse zaken Af- lonso Garcia Robles. Advertentie voor deze 3-kleurige overall (petrol, purper en oker) 149 gulden ZIERIKZEE Bovendien werd tijdens het onder zoek duidelijk dat de desbetreffende stukken niet met de vereiste zorgvul digheid waren behandeld. Reden voor de auditeur-militair om het vooronderzoek te sluiten en de krijgsraad te adviseren de vervol ging van de beklaagden niet voort te zetten. Opgeblazen De VVDM heeft in eerste reaktie gezegd zeer tevreden te zijn met het feit dat defensie nu „eindelijk" toe geeft, dat de beschuldigingen tegen de drie WDM-bestuurders niet stand kunnen houden. „Dit toont nog eens duidelijk aan, dat de hele zaak vanaf het begin vreselijk is opgebla zen", aldus WDM-bestuurder Kees de Kort. De soldatenvakbond wil dat er een diepgaand onderzoek komt naar de manier waarop defensie de geheime stukken-affaire heeft aangepakt. De VVDM vindt namelijk dat die aan pak er duidelijk opgericht is geweest om de soldatenvakbond zwart te ma ken als „een club die militaire gehei men steelt". Vooral de rol die de militaire in lichtingendienst hierbij heeft gespeeld moet grondig aan de kaak worden gesteld, aldus De Kort. Schadevergoeding De WDM overweegt om samen met de drie bestuurders een schade vergoeding te eisen van defensie. De verdachte bestuursleden hebben we ken achtereen in militaire cellen ge zeten, voor een deel in isolement, als zijnde'„zeer gevaarlijk". STOCKHOLM - Het zijn vooral messen, en dan meestal keukenmes sen, waarmee in Zweden moorden worden gepleegd. Zeven van de tien moordenaars zijn tijdens hun daad dronken. Negen van de tien daders zijn mannen, vier van de tien slacht offers vrouwen. Dit blijkt uit een moord- en doodslagstatistiek voor de jaren 1972-1982 die in Stockholm is gepubliceerd. Het instituut voor gerechtelijke ge neeskunde in Lidingoe bij Stock holm stelt vast dat in bovenstaande periode ongeveer 1.300 Zweden slachtoffer van moord of doodslag zijn geworden - een bescheiden aan tal bij internationale vergelijking. Meer dan de helft van de veroor deelde moordenaars werd onderge bracht in psychiatrische inrichtin gen. Gif-, roof- en politieke moord zijn in Zweden uiterst zeldzaam. BELGRADO - De Joegoslavische autoriteiten hebben het reizen naar het buitenland moeilijker gemaakt. Naar donderdag in het parlement werd meegedeeld, heeft de regering besloten dat voortaan iedereen die naar het buitenland wil, een bepaald bedrag bij een bank moet deponeren, dat men pas na lange tijd terugkrijgt. Volgens onbevestigde berichten moet per reis 5.000 dinar (ongeveer 190,—) worden gestort. Joegoslaven mogen bij grensoverschrijdingen niet meer dan 1.500 dinar (circa 57,—) bij zich hebben. „Flitsen" uit het buitenland TEL AVIV - De leider van de christelijk Libanese Falangisten in het gebied van Sidon, Jofes Haddad, heeft toegegeven meegedaan te heb ben aan de massamoord op Palestij- nen in West-Beiroet. Dit heeft het Is raëlische weekblad „Joman Hasha- vua" gemeld. OTTAWA Canada heeft de Sowjet-Unie 7,6 miljoen ton tarwe verkocht, zo heeft de voor de Canade se tarweraad verantwoordelijke mi nister. Hazen Argue, verklaard. Hij acht het niet uitgesloten dat er de ko mende twaalf maanden meer zal worden verkocht. MEXICO-STAD Het Guatema- laanse leger heeft in juli een heel In diaans dorp uitgemoord. Dit hebben Indianen die naar Mexico konden ontvluchten verklaard tegenover fünktionarissen van de Rooms- Katholieke Kerk. Bij de slachtpartij zouden 302 mannen, vrouwen en kin deren zijn omgekomen. De soldatenvakbond zegt zelf enig ledenverlies te hebben geleden dooi de verdachtmakingen aan het adres van zijn bestuurders, waardoor erg veel tijd en moeite moest worden gestoken in het rechttrekken van de ze situatie bij de achterban. PARIJS - De Franse politie heeft zeven leden opgepakt van de twee maanden geleden verboden uiterst linkse groepering „Action Directe". Naar donderdag in politiekringen verluidde, zouden zij verantwoorde lijk zijn voor vioer gewelddadige ak- ties in augustus, gericht tegen Joodse of Israëlische instellingen en perso nen. Onder de arrestanten die dinsdag werden aangehouden, bevinden zich de 29-jarige Frederic Oriach en de 25- jarige Christian Gauzens, die als zeer gevaarlijk worden beschouwd. Al leen deze bevinden zich nog in hech tenis. De akties waarbij zij betrokken zouden zijn geweest, betreffen drie bomaanslagen waarbij in totaal twee doden en een ernstig gewonde vielen, een een aanval met een machinege weer op de auto van een Israëlische diplomaat. i AMMAAMMVWMVWVMAAA I Zoon president j Reagan onder j j werklozen j NEW YORK - De zoon van i president Reagan van de Vere- nigde Staten, Ronald Prescott j i Reagan, behoort tijdelijk tot het leger van Amerikaanse werklozen en krijgt een uitke- j i ring. Dit werd donderdag van 1 officiële zijde vernomen. 1 Volgens een woordvoerder j j i van het Witte Huis is de 24- i jarige Ronald Junior onlangs 1 i als lid van de Joffrey Ballet -] i Company tussen twee stoelen i i gevallen". i I „Hij heeft laten doorscheme- j 1 ren dat hij nog maar een uitke- J 'ring nodig zal hebben en daar- i na weer werk heeft. De Rea- 1 gans hebben hulp aangeboden, i i maar dat heeft Ron af gewezen. i Hij wil het zelf klaren en daar i hebben de Reagans begrip i i voor", aldus de woordvoerder. Ron Reagan danste voor i 1 Joffrey II", tweede troupe i I van het gezelschap, maar werd i bevorderd tot lid van de eerste i 1 troupe, echter met een werklo- i ze overgangsmaand oktober. DEN HAAG - Het aantal gewetens bezwaarden tegen militaire dienst is stijgende. Dat blijkt uit het jaarover zicht dienstplichtige gegevens, don derdag door staatssekretaris Van Houwelingen (defensie) aan de Twee de Kamer gezonden. Bedroeg het aantal gewetensbezwaarden in 1977 nog 1999, vorig jaar liep dit aantal op tot 3341. In deze periode steeg ook het aantal inschrijvingen voor de dienst plicht: van 119.761 tot 125.955 vorig jaar. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG - Minister Gardeniers - Berendsen zal de AVRO en de TROS vooralsnog geen toestemming verle nen voor de uitzending van aparte te levisieprogramma's via een kommu- nikatiesatelliet. Dit blijkt uit het schriftelijk antwoord van de mi nister op vragen van het PPR-kamer- lid Lankhorst. MAASTRICHT - De Koninklijke Nederlandse Papierfabrieken NV in Maastricht krijgt een eenmalige sub side van drie miljoen gulden ter sti mulering van arbeidstijdverkorting. Dat heeft staatssekretaris Van Zeil van sociale zaken en werkgelegen heid woensdag toegezegd tijdens een werkbezoek aan het bedrijf. ALMERE - De gemeente Amster dam heeft de groeikern Almere tot het jaar 2000 nodig voor de overloop. Dit heeft de Amsterdamse wethou der van herhuisvesting, mr. drs. G. J. Wolffensperger, woensdag in een gesprek met het A.N.P. gezegd. ROTTERDAM - De Tesselse veer boot „Marsdiep", die zaterdag in het dok bij de werf Boele in Bolnes is omgevallen en ernstig is beschadigd, is na provisorische reparaties weer drijvend gemaakt. Het schip is uit het dok gehaald en aan de kade ge legd. De uitslag van de expertise, waarbij de exacte schade zal worden vastgesteld, zal volgens direkteur Hoogerheide van rederij Teso nog wel twee weken op zich laten wach ten. ZWOLLE - Provinciale Staten van Overijssel hebben zich woensdag op het standpunt gesteld dat het be leidsplan van minister Terlouw voor de textiel- en kledingindustrie niet de redding betekent voor deze sektor en daarom als onaanvaardbaar moet worden afgewezen. WERKENDAM - Prinses Margriet heeft in het Werkendamse gemeente huis 37 verzetsherdenkingskruisen uitgereikt aan leden van de Bies- boschgroep en leden van het voorma lig verzet in het land van Heusen en Altena. DEN HAAG - De zogenaamde sterkte/zwakte-analyse, die het Rijn-Schelde-Verolme-concern als voorwaarde van de laatste over heidssteun van 300 miljoen gulden zelf van het bedrijf moeten maken, is met één tot twee weken vertraagd. Ook uit het buitenland verwacht drs. Lemstra meer toeristen omdat door de redelijke inflatie ons land een goedkoop vakantieland aan het worden is. Variatie Mr. Aantjes verwacht dat veel on zekerheden in deze branche in de toe komst bij voorkeur niet door wijzi ging van de kampeerwet, maar op andere wijze dienen te worden opge lost. „Daarvoor zal veel inventiviteit en kreativiteit van de raad nodig zijn", «aldus Aantjes die tevens van oordeel is dat vari«atie en differentia tie van de rekreatiemogelijkheden meer dan ooit aandacht behoeven. DUIVEN - De aanleg van een 380 kilovolt hoogspanningslijn pal naast het biologisch dynamisch groentc- teeltbcdrijf De Horsterhof in Dui ven, zal leiden tot zeer ernstige ver storing van het milieu-evenwicht en een onaanvaardbare invloed hebben op het bodemleven. Het elektrische spanningsveld van een dergelijke lijn bedreigt de gezondheid van mens en dier. Dat stellen de acht medewerkers van het groenteteeltbedrijf in ver band met plannen van de Samenwer kende Elektriciteits Produktiebe- drijven (S.E.P.) in Arnhem om de elektriciteitsstations Dodewaard en Ens (Noord-Oost-Polder) via een 380 kilovolt ringleiding bovengronds met elkaar te verbinden. Een van de drie voorgestelde traces voor die ringleiding loopt vlAk langs De Horsterhof in Duiven. OTTAWA - Het streven van de Eu ropese commissie (het dagelijks bestuur van de E.G.) naar een verbod op de invoer van Canadese zeehon denpelzen is hypocriet. Dit heeft de Canadese minister van visserij, Pier re de Bane, verklaard. De Bane voeg de eraan toe dat het onverantwoorde lijk en onbegrijpelijk was. De E.G. maakte vorige week in Brussel bekend dat de kommissie een verbod zou nastreven ondanks het gevaar van een ernstig handels- konflikt tussen Canada en de ge meenschap. De Bane die zijn eerste verklaring aflegde als minister van visserij zei dat de kommissie hypo criet is omdat ze een oog toeknijpt voor de zeehonden jacht van verschei dene lidstaten. Het is onverantwoordelijk dat toe gegeven wordt aan wat hij noemde kleine en fanatieke aktiegroepen die een eind willen maken aan de jaar lijkse zeehondenjacht aan de oost kust van Canada. Onbegrijpelijk was de beslissing volgens hem omdat een onafhanke lijke groep geleerden juist een studie had voltooid naar de overlevings kansen van de zeehondensoorten. „Onze zeehondenjacht wordt beter en nauwlettender gereguleerd dan het gemiddelde Europese abattoir of slachthuis", aldus De Bane. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON - President Reagan heeft in een over heel de Verenigde Staten uitgezonden tv-toespraak de Amerikaanse bevolking gevraagd om achter zijn ekonomische pro gramma te gaan staan. Hij deed de belofte dat met dat programma de Amerikaanse ekonomie zich zal her stellen. „Amerika is op weg naar her stel en de hele wereld weet dat", al dus Reagan. ZÜRICH - Ombudsmannen uit de hele wereld hebben in Zürich in Zwitserland een congres gehouden dat was georganiseerd door het inter nationaal Ombudsmaninstituut dat in 1978 aan de universiteit van Alber ta in Canada werd opgericht. Het in stituut beoogt de verbreiding van het ombudsmanidee en de vorming van de ombudsman. HELSINKI - Het is de Finse pre mier Kalevi Sorsa gelukt door een af- psraak met twee kommunistische ministers en een socialistische mi nister het voortbestaan van zijn rege ring te waarborgen. De drie hadden zondag in een kabinetszitting tegen het besluit gestemd de Fins mark nog eens met zes procent te devalueren. STRAATSBURG - Tussen Neder land en de Verenigde Staten zullen geen problemen ontstaan over de ex port van staal naar Amerika. Dit viel tijdens de zitting van het Europese parlement in Straatsburg te verne men in kringen van de Nederlandse permanente vertegenwoordiging bij de E.G. MOSKOU De internationale grootmeester Boris Goulko gaat in hongerstaking. De 35-jarige schaker wil op die manier protesteren tegen de weigering van de autoriteiten in de Sovjet-Unie hem een uitreisvisum te verstrekken. Goulko wil naar Is raël emigreren. JERUZALEM - Israël is tien maal zo voorzichtig als voorheen bij het beschermen van duizenden Palestijn se vluchtelingen in Zuid-Libanon. Het zal ondanks bezwaren van Liba non toestaan dat zij daar hun huizen weer opbouwen. Dit heeft de mi nister van ekonomische zaken, Yaacov Merridor. die belast is met hulpverlening in Zuid-Libanon, ver klaard. LONDEN - De regering van Soedan en de Amerikaanse oliemaatschappij Chevron Overseas Petroleum, een dochter van Standard Oil Company of California, zijn van plan een olie project van 900 miljoen dollar (onge veer 2,45 miljard gulden) uit te voe ren dat de olie-importrekening van Soedan moet halveren. RIJSWIJK - De sekretaris-generaal van het ministerie van kuituur, rekreatie en maatschappelijk werk, drs. W. Lemstra, heeft op zijn departement in Rijswijk de Kam peerraad geïnstalleerd. „Ik voorzie dat uw raad uit zijn jasje zal groeien en zich geleidelijk zal ontwikkelen in de richting van een algemene adviesraad voor openlucht re kreatie en toerisme", aldus drs. Lemstra, die de door ziekte verhinderde c.r.m.-minister De Boer verving. De Kampeerraad telt twaalf leden onder voorzitterschap van mr. W. Aantjes. Met de installatie van deze raad is de overgang van de Stichting Nederlandse Kampeerraad naar een vast kollege van advies en bijstand ingezet. Zes jaar geleden werd begon nen met de voorbereiding van deze raad door het aanbieden van de ontwerp-kampeerwet aan de mi- DEN HAAG - Nijenrode, instituut voor bedrijfskunde te Breukelen, is met ingang van donderdag officieel een hogeschool. Het koninklijk besluit ertoe is in het Staatsblad ver schenen. In de voorgaande jaren heeft het in stituut al op de nieuwe situatie in gespeeld, zodat het lopende kursus- j aar twaalf studenten aan hun laatste jaar konden gaan beginnen voor het verkrijgen van een docto raal getuigschrift bedrijfskunde De afgestudeerden van de hoge school mogen zich doctorandus (drs.) noemen. Nijenrode mag ook doctora ten in de ekonomische wetenschap pen verlenen. nisterraad. De Kampeerraad zet op publiekrechtelijke basis voort wat al vele jaren in privaatrechtelijke vorm is opgebouwd, adviseert zowel de overheid als provincies, gemeenten, organisaties van verblijfsrekreanten en ondernemers op het gebied van het kamperen en heeft behalve advi serende ook uitvoerende taken. Adviezen Drs. Lemstra verwacht dat de Kampeerraad zich in de naaste toe komst bezig zal gaan houden met de verdere invoering van de kampeer wet (volgens hem is deze wet in 1984 in volle werking), het kampeerregle- ment, de kampeerverordening en het kampeerplaatsenplan. Advies zal de raad moeten geven ten aanzien van vaste en toeristische standplaatsen, een vergrote toegankelijkheid van kampeerplaatsen voor gehandicap ten en de mogelijkheid voor vaste standplaatsen op volkstuinaehtige campings. Tenslotte acht hij de verblijfsre- kreatie in de toekomst van grote be tekenis omdat als gevolg van de slechte financieel-ekonomische situ atie in ons land steeds meer Neder landers in eigen land met vakantie gaan en hierdoor ook de vraag naar toeristische standplaatsen en romer huisjes in de verhuursfeer zal toene-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 9