Peter Noordijke:.erkenning Het pleeggezin, wondermiddel of lapmiddel Biljartvereniging OKK organiseert vierkamp met zes regionale toppers Programma HSD 5 NIEUWERKERK - De Nieuwerkerk.se Biljartvereni ging OKK organiseert vanaf zaterdag 23 oktober een at- traktieve biljartvierkamp met deelname van zes eilan- delijke toppers. Ger Monster, Rinus Lems, Jan Berre- voets, Leo de Munnik, Bertus Versteeg en Barry Berre- voets bekampen elkaar gedurende vier speeldagen in vier spelsoorten, hetgeen onmiskenbaar een happening gaat worden van de eerste orde. vereniging Bommenede Lems en De Munnik 25 punten skoren, terwijl de overige vier als limiet 20 karamboles hebben. Per onderling duel worden de vier spelsoorten steeds achter el kaar afgewerkt. Iedere gewonnen partij levert twee wedstrijdpunten op en een remise een punt per speler. Het interessante duel gaat op zaterdag 23 oktober om 13.00 uur van start. Per wedstrijddag wordt een komplete ronde afge werkt. Alleen op zaterdag 11 decem ber staat 's middags, zowel als 's avonds een ronde op het programma. ZIERIKZEE - „Het slechtste gezin is beter dan het beste tehuis". Onzin natuurlijk, maar je hoort het wel vaak. „Pleeggezinnen nemen alleen maar kinderen om eraan te verdienen of om ze het vuile werk in huis te la ten doen". Een ook nogal eens gehoorde slogan, met wei nig waarheidsgehalte. Tehuizen zijn meestal niet popu lair. Mijn moeder dreigde vroeger met „ik breng je naar het lucifergesticht". Ik weet nog niet wat dat is, maar een gesticht is iets erg engs. Daarom praat tegenwoordig niemand meer over een gesticht (tenminste bijna nie mand). We praten over tehuizen of internaten. Maar po pulair zijn ze nog steeds niet. Waarschijnlijk zelfs min der dan ooit. Een tiental jaren terug hebben de media ontdekt dat de maatschappij een groep kinderen (goed verzorgd) had weggestopt in tehuizen, die meestal ver weg lagen en weinig of geen kontakten met de buitenwe reld onderhielden. Sindsdien is er een ononderbroken stroom van negatieve, publiciteit geweest. Bovendien zijn de tehuizen aanmerkelijk veranderd. Een gezin is de normale samenle vingsvorm. Een kind hoort in een ge zin. Deze beide opvattingen liggen waarschijnlijk ten grondslag aan het ideaal elk kind dat niet thuis kan zijn uiteindelijk in een pleeggezin te plaatsen. Ook werkt deze opvatting het geheel verbreide geloof (ook bij de vakmensen) in de hand, dat het pleeggezin een probleemloze oplos sing is. Een wondermiddel eigenlijk. Zolang een kind in een tehuis is, wordt het omringd door pedagogen in diverse graden van geschooldheid. Daarnaast zijn er psychiaters, Iogo- podisten en andere deskundigen voorhanden. Maar als beslist wordt, dat een kind naar een pleeggezin kan (wat zijn de kriteria daarvoor?) dan houdt alle zorg op. Want in een pleeg gezin is dat allemaal niet nodig. Daar gaat alles vanzelf. En pleegouders, die pas beginnen, denken er net zo over. Ontwikkeling Jarenlang is het beleid er op ge richt geweest kinderen zo snel moge lijk weer naar huis öf naar een pleeg gezin te laten gaan. Dit beleid heeft geleid tot een verschuiving tussen in ternaat en pleeggezin. Zo'n tien jaar geleden zat 60 a 70 procent van de kinderen in de kin derbescherming in tehuizen en 30 a 40 procent in pleeggezinnen. Nu is dat omgekeerd. Een goede ontwikkeling zo te zien. Maar de vraag dringt zich wel op of af en toe niet wat lichtvaar dig wordt besloten een kind naar een pleeggezin te laten gaan. Ongeveer een op de drie plaatsingen in pleegge zinnen breekt af op een andere ma nier dan men verwacht had en vaak met veel verdriet en spijt. Terugkijkend op deze tien jaar ge loof ik te mogen stellen, dat het pleeggezin te veel geideaiiseerd is. Niet dat het pleeggezin geen goede oplossing zou zijn... Dat is mijns in ziens óók een foute konklusie, die door sommigen op dit moment ge trokken wordt. De echte oorzaken van de problemen ligt in het idealise ren, waardoor problemen onderschat worden en waardoor verwachtingen van kinderen en pleeggezinnen zo hoog gespannen worden, dat te leurstellingen bijna niet uit kunnen blijven Kinderen kunnen heel wat verschillende problemen hebben. Soms zijn die te gekompliceerd om in een kleine gemeenschap als een gezin op te vangen. Geborgenheid Het legt een te zware druk op het gezin. Zo'n kind kan het best in een gespecialiseerd tehuis worden opge vangen en behandeld Wel is duide lijk. dat ieder kind om te kunnen groeien de warmte en geborgenheid van een vanzelfsprekende en voort durende relatie nodig heeft. Dat is iets wat In tehuizen niet geboden kan worden. Althans niet Tn de tehuizen anno 1982 met z'n vele leiders en leidsters, de wisselende diensten en het grote verloop van personeel. De meeste u V I kinderen en ook jongeren zijn meer gebaat bij kleine samenlevingsvor men, waarin ze die relaties kunnen opbouwen. Ook jongeren willen die zekerheid van „ergens bij te horen", al is het gevoel heel anders dan van de peuter, die letterlijk warmte en koestering zoekt. Er is een vrij grote groep kinderen en jongeren die al zo vaak teleurgesteld is in him pogin gen om relaties te leggen, om ergens bij te horen, dat hun hele omgaan met anderen er door bepaald wordt. Hoe idealistischer pleegouders zijn, hoe eerder ze de kans lopen op te botsen tegen de houding van een kind of jongere, die het niet aandurft (aan kan) zich te laten zien. Dit ge drag wordt in het tehuis vaak niet onderkend omdat dit gedrag daar „normaal" is en er geen echt emotio neel appèl op het kind gedaan wordt. Is het kind niet bijzonder lastig 4an wordt het al gauw „geschikt voor een pleeggezin" gevonden. Voor kinde ren die dit gedrag vertonen kunnen alleen zeer ervaren pleegouders een oplossing bieden. Ook gezinshuizen - zeer kleine tehuizen van een echtpaar met vier pleegkinderen - of therapeu tische gezinsverpleging - de pleegou ders krijgen een zeer intensieve bege leiding - kunnen dan een uitkomst bieden. Kwalijk nemen In een pleeggezin zonder ervaring en met weinig begeleiding voorhan den kan eigenlijk alleen met een gro te kans op sukses een kind komen, dat niet al te teleurgesteld is in de volwassenen. Een kind dat bijvoorbeeld nog niet meegemaakt heeft, dat je steeds weer opnieuw afscheid moet nemen van wie je houdt. De leeftijd van het kind is daarbij veel minder belangrijk dan men denkt. Veel pleegouders willen graag een jong kind, want dat kan nog helemaal in het gezin groeien. Een forse misvatting. Niet de leeftijd is bepalend, maar de ervaringen van het kind geven de doorslag. Zeker heid is niet te koop. Kennis wel. Pleegouders kan men niet kwalijk nemen, dat ze geen idee hebben, dat plcegouderschap een heel zware op gave kan worden. Maatschappelijk werkers horen dat te weten. Zij zijn er voor verant woordelijk dat pleegouders een goe de voorbereiding krijgen. Daarbij hoort ook, dat zij geïnformeerd wor den welke de problemen kunnen zijn, als zij een pleegkind in huis krijgen. Jammer genoeg wordt maar al te weinig aan de voorbereiding van pleegouders en pleegkinderen ge daan. Een pleeggezin is echt geen wondermiddel. Maar zeker ook geen lapmiddel, want het biedt het kind tenminste een kans om nog ergens echt bij te horen, iets wat 2ijn eigen ouders hem niet konden geven. Er werd tot nu toe alleen gesproken over pleeggezinnen. Dat wekt de in druk, dat alleen een echtpaar (met kinderen)pleeggezin kan worden. El ke samenlevingsvorm, elke al leenstaande. mits In staat stabiele geborgenheid en warmte te geven, kan met een pleegkind een pleegge zin vormen. Barry Berrevoets Leo de Munnik Jan Berrevoets Bertus Versteeg De vierkamp, die ontegenzeggelijk een fikse bijdrage gaat leveren tot de popularisering van de biljartsport op Schouwen-Duiveland, zal worden verspeeld op zaterdag 23 oktober, za terdag 20 november, zaterdag 11 de cember en zondag 12 december. Plaats van handeling is het klublo- kaal van BV OKK café De Meebaal in Nieuwerkerk en er wordt gelijktij dig gespeeld op de drie daar aanwezi ge tafels. In het libre moet BV Bommenede- speler Rinus Lems 210 punten reali seren om zich winnaar te mogen noe men, terwijl Ger Monster van BV DOS 155 punten moet verzamelen. Jan Berrevoets van de BV Renesse, Bertus Versteeg en Barry. Berre voets, beiden van de organiserende vereniging BV OKK en Leo de Mun nik van, de BV Bommenede kunnen zich winnaar noemen als zij als eerste de 120 karamboles bij elkaar hebben. Tegelijkertij"d"met zijn intrede in de hoofdmacht van WIK kwam Peter Noordijke ook op de spelerslijst van zaalvoetbalklub Country Club. Het eerste jaar speelde hij daarin in het tweede team, maar een jaar la ter volgde hij WIK-klubgenoot Rinus Bastiaansen op als doelverdiger van Country Club I, een niet geringe op gave, want Country Club had een naam hoog te houden. Twee keer werd de ploeg al kampioen van Schouwen-Duiveland en een keer werd de Zeeuwse titel zelfs gepakt. Een jaar na het veroveren van die laatste titel werd Hooizolder even wel de opvolger als zodanig. Met Peter Noordijke tussen de pa len ging Country Club vervolgens op jacht naar een revanche en aan het eind van het vorig seizoen pakte de formatie van coach Cees in 't Veld weer alles: de Schouwen-Duiveland- se titel, de Schouwen-Duivelandse beker en als klap op de vuurpijl op nieuw de Zeeuwse titel, andermaal met Hooizolder als opponent in de eindstrijd. „In de wedstrijd voor de finale, tegen De Smickel in Hulst, ben ik voor het eerst opgevallen bij Cees Outermans", weet Peter Noor dijke. „De finalewedstrijd in Middel burg gaf uiteindelijk de doorslag. Ik werd uitgenodigd voor selectie wedstrijden." Hoogtepunt Vanavond speelt het Zeeuwse zaal voetbalteam met Peter Noordijke te gen een Zeeuwsvlaamse selektie. Volgende week woensdag staat een wedstrijd tegen een Vlissingse selek tie op het programma en zaterdag 23 oktober staat het Zeeuwse team te genover de nationale zaalvoetbalse- lektie. „Dat is voorlopig een absoluut hoogtepunt, waarvan ik tot nu toe al leen kan dromen. Dc volgende week wordt deze droom werkelijkheid en ik ben er trots op er te mogen staan. Later zien wc dan wel weer verder, maar dat heb ik dan toch al vast mee gemaakt", zegt de negentienjarige Kcrkwcrvcnaar. Op woensdag 17 no vember speelt Peter Noordijke met het Zeeuwse team tegen een Schou wen-Duivelandse selektie in spor thal Onderdak in Zierikzce. Fraktic geluk Vanavond (vrijdag 15 oktober) ver dedigt Peter Noordijke voor bet eerst het doei in het Zeeuwse zaalvoetbal team. „Natuurlijk ben ik blij met de uit verkiezing, maar er is best wel ren fraktie geluk bij, want Johnny Bish sukkelt nog steeds met een gebroken kuitbeen. Hij zit in bet gips en zal ze ker nog twee A drie maanden niet be schikbaar zijn. Ik weet niet zeker of ik anders in aanmerking was geko men, maar nu ik er in zit zal ik mijn huid zo duur mogelijk trachten te verkopen en zodanig mijn werk trachten te doen, dat ik wel een defi nitieve plaats afdwing", regt Peter Noordijke lachend. „Och, het valt nog te bezien hoe lang Peter op de plaats waar hij nu staat, maar net als hij denk ook ik dat Cees Outermans moeilijk meer om hem heen kan, als hij zijn werk goed doet", meent Adrie Noordijke. „Tenslotte heeft de Zeeuwse coach aangekondigd bewust te willen ver jongen. Met een keeper van negen tien jaar onderstreept hij dat alleen maar. Hij heeft Peter nu het vertrou wen geschonken, dat hij het aan kan. Daar kan hij straks moeilijk op terug komen, als hij goed keept. Ik ben er van overtuigd, dat Johnny Bish het zeer moeilijk gaat krijgen om zijn plaats te heroveren als Outermans zonder onderscheids des persoons te werk blijft gaan". Mogelijkheden Als het aan Peter Noordijke ligt wordt zijn verkiezing in het Zeeuwse zaalvoetbalteam nog lang niet het einde van zijn weg naar sukses, maar hij realiseert zich drommels goed, dat een eventuele weg verderop nog ontstellend lang zal zijn. „Ik laat de zaken wel op me af ko men, maar ik zal er voor knokken", stelt hij. Een positief punt in een eventuele verdere zaalvoetballoop- baan is ongetwijfeld de ongelimiteer de mogelijkheid, die iedere WIK- spelcr heeft om liet zaalvoetballen ten volle te beoefenen naast het veld- voetbal bij de Kerkwerfse vereni ging. „Ik zou niet weten, waarom het niet samen kan", argumenteert trai ner Adrie Noordijke. „Als een veldspeler van WIK bij mij de trai ningen en de wedstrijden doet, die ik verlang, dan zou het mij verder een zorg zijn wat ze verder doen. Punt is evenwel, dat het een het ander niet mag schaden en bij serieuze voetbal lers gebeurt dit ook niet. Het is voor mij onbegrijpelijk welke heisaer bij sommige verenigingen over gemaakt wordt. Misschien zullen een of meer dere WIK spelers eens een training moeten missen, vanwege zaalvoet balverplichtingen. Oké. maar dan verlang ik wel een vervangende trai ningsavond. Als zoiets bespreekbaar is, dan ontstaan er geen problemen, want de meeste spelers blijven zich toch ook degelijk inzetten voor WIK Dat hoort zo, maar het gebeurt ook, maar er moet gewoon gezond over ge praat kunnen worden. De jeugdteams van HSD zijn zater dag 16 oktober in verband met de herfstvakantie vrij. In plaats daar ven wordt er voor de D- tot en met A- teams een toernooi op sportpark Bannink georganiseerd. Aanvang 12.00 uur. Zondag 17 oktober. Dames: Zwarl- Wit 6-HSD. 11.00 uur. mertrek 9.15 uur vanaf bet ZWN-station; Heren 1: HSD Vlissingen, 14.15 uur; Heren 2: Push 12-HSD. 13.00 uur vertrek 11.15 uur vanaf het ZWN-station; Heren 3: vrij. De vier spelsoorten, die door de zes spelers worden afgewerkt zijn het li bre, het bandstoten, het driebanden en het kaderspel 38/2. Er wordt gespeeld met handicap, hetgeen ove rigens slechts in vier gevallen op gaat. In het bandstoten moeten alle zes de deelnemers 50 karamboles totali seren en ook in het kaderspel 38/2 is het aantal te spelen karamboles voor alle zes hetzelfde, namelijk 100. Bij het driebanden moeten de twee deel nemers van de Zonnemairse biljart- Rinus Lems Ger Monster KERKWERVE - Het is zeker niet iedereen gegeven om met negentien jaar in een vertegenwoordigend voetbal team gekozen te worden. Daarvoor moet je als voetbal ler aardig wat in je mars hebben. Sinds Peter Noordijke ruim twee jaar geleden zijn entree maakte in het eerste veldvoetbalteam van het Kerkwerfse WIK heeft hij een opmerkelijke funktie vervuld, niet alleen in dat team, maar veel meer nog in het doel van zaalvoetbalkam pioen Country Club. Noordijke wierp zich in de kam- pioenenploeg van coach Cees in 't Veld in de kortste ke ren op tot een keeper van allure. De afgelopen week kreeg zijn keeperswerk een terechte beloning: coach Cees Outermans koos de negentienjarige Kerkwerve- naar als de opvolger van Johnny Bish in het doel van het Zeeuwse zaalvoetbalteam. Peter Noordijke maakte 2ijn voet baldebuut al, toen hij amper acht jaar oud was. „Dat was niet eens als keeper", herinnert hij zich. „Ik hep eerst een jaar als verdediger gespeeld, maar ben toen tussen de pa len beland. De eerste paar jaar heb ik overigens met dispensatie in de D'tjes gespeeld. Ik was toen steeds de jongste". Op zijn zestiende debuteer de hij in de derde seniorenploeg van WIK en het jaar daarop volgde hij va der Adrie Noordijke op als keeper van het eerste elftal, die toen als trai ner bij het Fliplandse NOAD'67 in dienst trad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 5