Bruinisse werd ruw wakker gemaakt met lawaaioptocht N.C.V.B.-afdelingen beleefden stijlvolle streekbijeenkomsten 3 Zondag 17 oktober Koor- en samenzangavond in Geref. kerk Haamstede Telefoonnummer Nieuivsbode (01110) 6551 ONZE PUZZELRUBRIEK 400 jaar onderwijs: STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag IS oktober 1982 Nr. 2.1200 HAAMSTEDE - Zondag 17 oktober zal er een koor- en samenzangavond worden gehouden in de gereformeer de kerk te Haamstede. Medewerking zal worden verleend door het Her vormd Kerkkoor Renesse o.l.v. Jan- ny Lemsom-Daane, het „Valckoogh- kwartet" o.l.v. Henk Blom, organist Lex Zeedijk en de algehele leiding is in handen van Jan van den Driest die ook tijdens de zomermaanden de tra ditionele maandagavondzang leidt in deze kerk. Het belooft een mooie avond te worden. Bij de uitgang zal een kollekte wor den gehouden ten bate van de drin gende restauratie van het reeds hon derd jaar oude Oberiinger-orgel in de Herv. Kerk te Renesse. Iedereen is van harte welkom. teert, kan best nog wat nieuwe leden gebruiken. Joy treedt veel in kerken op en er worden doorgaans goed in het gehoor liggende liederen gezon gen. Hoewel behorend tot de Gere formeerde kerk, is ieder in principe welkom bij dit jeugdkoor te komen zingen. Kleuters naar bibliotheek Onder leiding van hun juffrouw en enkele moeders, brachten de kleuters van de R.K. Kleuterschool Zierikzee deze week een bezoekje aan de bibli otheek. Voor de kleuters werden er dia's gedraaid over een kinderboek, terwijl juffrouw Conny voorlas uit ,,Het nieuwsgierige aapje". De bibli otheek organiseert deze en volgende week speciale evenementen voor kin deren, in verband met de kinderboe kenweek. De kleuters werden verder in de gelegenheid gesteld eens in de bibliotheek rond te lopen en kregen als herinnering een boekenlegger mee naar huis. SCHARENDIJKE Inbraak Bij café Dolfijn aan de Brouwers- dam is in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken. Eigenaar C. H. K. uit Kerkwerve trof een ver nield slot en een ingegooide ruit aan. De daders namen een tuner- versterker, een cassettedeck, antieke spullen, waaronder een oude klok, sloffen sigaretten en een telefoon mee. Totale waarde: 2500,- KERKWERVE Botsing door Inhaalmanoeuvre Op de Provinciale weg tussen Zie rikzee en Burgh-Haamstede heeft zich donderdag ter hoogte van Kerk- kwerve een botsing tussen een vrachtwagen en een personenauto voorgedaan. Bestuurder A. G. uit Brouwershaven wilde de voor hem rijdende vrachtwagen, bestuurd door H, B. uit Keulen, passeren. Op het moment maakte B. ook een inhaal manoeuvre om de weer voor hem rij dende auto voorbij te gaan. G. reed een aantal bermpaaltjes plat en liep schade aan zijn voertuig op. Jeugdmiddag Voor woensdagmiddag 20 oktober houdt de werkgroep Jeugdaktivitei- ten Kerkwerve een gezellige middag voor de jeugd. Er worden deze mid dag allerlei gezelschapspelletjes ge daan en alle kinderen vanaf 4 jaar zijn van harte welkom, het gebeuren start om 14.00 uur en wordt gehouden in het verenigingsgebouw aan de Beatrixstraat. Omdat is gebleken, dat men ons nog tracht te berei ken onder ons oude tele foonnummer, brengen wij ons nieuwe nummer nog maals onder de aandacht. Zowel de Zierikzeesche Nieuwsbode als Drukkerij Lakenman en Ochtman zijn te bereiken onder nummer: AMSTERDAM - Per 18 oktober verlaagt de postgiro-RPS de hypo theekrente voor zowel de maand- als de halfjaarsbetalingen met 0,5 pro cent. Voor het eerst sinds eind 1979 komen sommige tarieven hier bene den de 10 procent. Uit de ingestuurde oplossingen voor de puzzel van vrijdag 8 oktober zijn twee prijswinnaars getrokken. De eerste prijs viel in Zoetermeer en de tweede prijs in Nieuwerkerk. De redactie verzoekt de puzzelaars om op de enveloppe ,,weekpuzzel" te vermelden. Eerste prijs: Leo de Bakker Dunantstraat 1287 Zoetermeer Tweede prijs: Marian de Vlieger Meidoornstraat 14 4306 AE Nieuwerkerk De oplossing van puzzel Nr. 2124 E luidt als volgt: HORIZONTAAL: 1. baar; 4. katje; 7. bang; 10. cape; 11. plan; 12. aard; 14. Leeds; 17. rijst; 19. are; 20. kim; 21. oom; 23. Spa; 24. St.; 25. timmer man; 28. O.L.; 29. spin; 31. els; 32. ne on; 35. ander; 37. totem; 40. rum; 41. e.d.; 42. be; 43. min; 44. parel; 47. dil le; 49. paal; 50. ode; 52. Aino; 54. zo; 55. rijwielpad; 58. V.N.; 60. ent; 62. kar; 63. tap; 64. mee; 65. etui; 67. ge vat; 69. vang; 70. loge; 71. ever; 72. tien; 73. neger; 74. leus. VERTIKAAL: 1. blaas; 2. acre; 3. rad; 4. kelim; 5. toe; 6. Epsom; 7. bar; 8. anijs; 9. getal; 13. arts; 15. emmer; 16. dorst; 18. spon; 20. kinderlijk; 22. mantelaap; 25. tin; 26. el; 27. nee; 30. pampa; 33. Ommen; 34. arm; 36. Ede; 38. obi; 39. eng; 45. aar; 46. Loire; 47. delta; 48. lid; 49. pont; 51. de; 53. oven; 54. zeelt; 56. wagen; 57. pater; 59. negus; 61. tule; 64. mare; 66. ion; 68. vijg; 69. vel. DE NIEUWE PUZZEL Nr, E 503 HORIZONTAAL: 1. plantje met witte bloempjes; 11. wijze van doen; 12. ambtsgewaad; 14. per adres; 15. dwaas; 17. lijmstof; 18. voorzetsel; 20. Nederlands persbureau; 22. soort visnet; 25. opleidingsinstituut tot be roepsofficier; 26. telwoord; 28. deel van Azië; 29. niet vals; 30. eertijds het typische attribuut van de nacht wacht; 32. proper; 33. hoeveelheid door cijfers; 34. merkteken in maten en gewichten; 35. delfstof; 37. kik vorsachtig dier; 38. voorzetsel; 39. bouwmateriaal; 40. voortreffelijk; 41. naschrift; 43. sierlijk dier; 45. Eu ropeaan; 46. letter van het Griekse alfabet; 47. kant van het water; 49. stoot; 51. groot verhaal; 53. hoofd stad van gelijknamig departement in Algerië; 54. toekomstig officier; 56. kenteken; 57. kledingstuk; 58. in de volle lengte; 60. plaats op de Veluwe; 61. voorzetsel; 62. familielid; 63. snel le loop; 65. bijwoord; 66. iets doen naar het voorbeeld van een anderen; 69. specerij; 71. kledingstuk. VERTIKAAL: 1. muzieknoot; 2. griezelig; 3. klierachtig orgaan; 4. sein, signaal; 5. bijwoord; 6. soort on derwijs; 7. muziekinstrument; 8. ge wonden bundel; 9. gelei; 10. en ande re; 11. iemand die een manie heeft; 13. vrucht; 14. rond raampje; 16. vrucht; 19. iemand die met een bootje langs de schepen vent; 21. hoofddek sel; 23. telwoord; 24. vochtig; 25. huisdier; 27. doen alsof iemand of iets niet bestaat; 29. nog eens; 31. in houdsmaat; 33. uithangteken bij dro gisterijen; 36. gesloten; 37. deel van een gevel; 42. verpakking van boom bast; 44. bekend automerk; 46. bijbel se benaming voor luipaard; 48. be roep; 49. duinvallei; 50. mannetjes hond; 52. honingdrank; 54. in reliëf gesneden halfedelsteen; 55. geweld dadig heerser; 58. oplossing waarin men zilver kan reinigen; 59. luchtig zomerverblijf; 62. lofdicht; 64. ont kenning; 67. paardeslee; 68. de onbe kende; 69. volksnaam van de kauw; 70. oude lengte-eenheid. burgemeester Hekman het publiek een goede morgen. Hij herinnerde er aan, dat er lang over was nagedacht óf er wel een feest moest komen. ..Maar nu ik gezien heb wat jullie er van maken, kan ik niet anders zeg gen: ik ben met stomheid geslagen. Het is een prachtig feest. Een prach tige musical (woensdagavond in het Dorpshuis gezien) en vooral het werk dat jullie van de tentoonstelling ge maakt hebben, is in één woord èf", prees Hekman. .Jullie hebben goed je best gedaan en ik wens jullie een fijne feestdag. Na dit plechtig intermezzo hesen Cora, Janneke en Els de vlag van het gemeentehuis, waarna de „meute" zich verspreidde richting school. BRUINISSE - De verzamelde schooljeugd voor het gemeentehuis, luid zingend: „En we komen van Bru, en we weten van niks..." (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE - Het anders zo rustige vissersdorp werd donderdagochtend luidruchtig in bezit genomen door de feestvierende kinderen, die een „lawaai-optocht" hiel den door de Bruse straten. Langslapers, en zij die net een nachtdienst achter de rug hadden, konden voor een tijdje wel vergeten om (nog langer) in Morpheus armen te lig gen: toeters en bellen maakten een einde aan elke slaap. Precies op de afgesproken tijd be gon de optocht vanaf vier plaatsen in het dorp: De Oudestraat, Del tastraat, Meekrapstraat en vanaf het voetbalveld. Half negen in de och tend (de morgenstond heeft goud in de mond!) werden de Bruse straten gevuld met een geluid als van een oordeel. Allerhande attributen die maar. enig geluid konden voortbrengen werden gehanteerd door de in nostal gische kledij gestoken Bruse school jeugd. De dekselse jeugd had blijk baar al het keukengerei meegeno men. want het waren vooral potten en pannen, maar ook deksels, die een berg lawaai maakten. Eenmaal weer ingeleverd zal menig ouder moeten konstateren dat de deuken niet meer uit de pannen te krijgen zijn Van nog goede deksels sprong het emaille, zo ging de jeugd tekeer. Maar het mocht voor één keer, alles ter ere van het feit dat Bruinisse. de zer dagen herdenkt dat het 400 jaar geleden is dat het onderwijs zijn in trede deed in de gemeente. Van lesge ven en -krijgen was dan ook geen sprake: er werd gefeest, en dat weet. sinds donderdagochtend iedereen in Bru. aan, welwillend aangehoord door de burgemeester. Vooral het refrein bleek goed te zijn ingestudeerd: „En we komen van Bru, en we weten van niks, en dat doen we al 500 jaar". Een taak voor de scholen om hier iets aan te doen In ieder geval had men plezier en begeleidde men zich op de ludieke in- Maquette-bouwers aan het werk voor de grote tentoonstelling in het school- komplex. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Volkslied Nadat Bru in opschudding was ge raakt, verzamelden de leerlingen (met het onderwijzend personeel) zich op het plein voor het gemeente huis, alwaar de burgemeester, ge secondeerd door wethouder van on derwijs H. Schot, hen opwachtte. Even was het mooi weer. Rond negen uur hief de jeugd het Bruse volkslied strumenten, waardoor de juiste tekst niet zo best uit de verf kwam. Met stomheid geslagen Na dit feestelijk gezang wenste ,,Oude meesters" Nog immer getooid in oud- aandoende kleding werd voor even plaatsgenomen in de schoolbanken. Van lesgeven kwam niets zoals ge zegd, maar er waren wel enkele „ou de meesters" die deze dag iets over vroeger kwamen vertellen. Over de goeie-ouwe tijd. Hoe dat toeging werd intussen aanschouwelijk voor gesteld door de grote tentoonstelling in het schoolkomplex. Alles wat in Bru met (oud) onderwijs te maken heeft, kreeg hier een plekje, en is een lust voor het oog om te zien. Een gro te plaats nemen de oude foto'3 in, waar veel Bruënaren op vereeuwigd zijn. Blikvanger in de hal is een oude fiets (een heel groot en een erg klein wiel) uit tijden van weleer. Een an der aandachtsveld is de vitrine met de resultaten van goed-degelijk nut tig handwerken voor meisjes, zoals dat vroeger heette. Nu is dat textiele werkvormen, waarvan ook staaltjes te zien zijn. Verder oude schriften, rapporten, broddel-lappen, schoolbanken, telra- men, leesplankjes met aap-noot- mies, leerlinglijsten en zelfs hoepels uit 1920. Kortom: te veel om op te noemen. Film Verder stond donderdag een film op het programma, die in het dorps huis werd vertoond. Ook hier kreeg de musical een uitvoering. Museum- bezoek kompleteerde deze (ook) leerzame-feestdag. Vandaag (vrijdag) werd een kin derbraderie gehouden met aanslui tend een „gaarkeuken". ZIERIKZEE Vakantiebijbelclub Het Leger des Heils houdt tijdens de herfstvakantie op woensdag 20, donderdag 21 en vrijdag 22 oktober 's ochtends van tien tot twaalf uur een vakantiebijbelclub voor jongeren van 4 tot 12 jaar. Er zal tijdens deze ochtenden worden gezongen, er wordt een Bijbels verhaal verteld en tot slot worden naar aanleiding van dat verhaal spelletjes gedaan en kun nen de kinderen kreatief bezig zijn. Iedereen in deze leeftijdsgroep is welkom tijdens deze drie ochtenden in het Leger des Heilsgebouw „De Lichtboei" in de Poststraat. De toe gangsprijs bedraagt één gulden. De organisatoren deelden mede, dat het waarschijnlijk het leukste is alle drie de ochtenden te bezoeken, maar men kan er ook afzonderlijk aan deelne men. De vergelijkbare Goed Nieuws Club op de woensdagmiddag, komt tijdens de herfstvakantie te verval len. Jeugdkoor Joy heeft nieuwe dirigent Rianda Dalebout is de nieuwe diri- gente van het Christelijk gemengd jeugdkoor Joy geworden. Het koor, dat iedere vrijdag om half acht repe- ZIERIKZEE - Woensdagavond kwamen de vier N.C.V.B.-afdelingen op Schouwen-Duiveland in een streekvergadering bijeen in het Hervormd Verenigings gebouw te Zierikzee. De groepen van de Ned. Chr. Vrou wen Bond uit Bruinisse, Haamstede, Kerkwerve en Zie rikzee waren zeer goed vertegenwoordigd en de beide za len van het verenigingsgebouw waren dan ook geheel ge vuld. Deze jaarlijkse streek bijeenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 150. Presidente van de afdeling Zie rikzee, mevrouw Tuitman-Van der Maas ging Vervolgens voor in gebed cn las daarna Ps. 150. Zij verzorgde ook de meditatie, die getiteld was „Alles wat adem heeft love de Heer". Een bijzonder woord van welkom gold de leden van de gastafdelingen cn de harpiste/zangeres mevrouw Lea de Boer, die de avond verder zou verzorgen. Deze artieste opende haar optreden met het spelen van haar herkenningsmelodie „Greensleaves" in een eigen bewerking. Muzikale wereldreis Vervolgens nam zij het publiek al spelend, zingend en vertellend mee op een muzikale wereldreis. Tijdens deze tocht werden volksliedjes uit Nederland, Frankrijk, Rusland, Ita lië, Israël, Duitsland cn Zuid- Amerika ten gehore gebracht. Ook het geestelijke lied kreeg ruime aan dacht. Vooral de vertolking van „Gouden harpen reizen", maakte diepe indruk. Leo de Boer wisselde haar liedjes af met een toelichting over haar in strument „de harp". Zij vertelde over de mogelijkheden en technieken en demonstreerde deze door middel van het slostuk „De Fontein". Een opmerkelijk facet bij dit optre den was verder de stoel, waar Lea de Boer op zat. Zij erfde deze stoel van haar grote voorgenster de harpiste Rosa Spier. Lea de Boer besloot haar optreden op indrukwekkende wijze met het zingen en spelen van het prachtige lied „Jeruzalem, stad van goud". Dankwoord De presidente mevrouw Tuitman gaf in haar dankwoord uiting aan de grote waardering van alle aanwezi gen voor hetgeen de artieste deze avond had gebracht. Aan het einde van deze stijlvolle streek bijeenkomst zongen alle aan wezigen het Bondslied. Vice- presidente mevrouw Weekhout- Zuiderveld besloot de avond met dankgebed. Harpiste; zangeres Lea de Boer bracht een indrukwekkend optreden tijdens de li C. V B '3treekbijeenkom.it. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3