ONDERDAK BIEDT 10 JAAR ONDERDAK Van Gastel: „Financiële problemen mogen feest beslist niet bederven' Sportkomplex Onderdak en het gebruik 6 staten. De naam van de stichting werd - hoe kan het anders - „Sport centrum Schouwen-Duiveland". Op 1 maart starten zat er niet meer in, daarvoor maalden de ambtelijke mo lens te traag. Zowel bij de provincia le- als rijks overheid was men echter onder de indruk geraakt van de vast houdendheid van de Schouwen-Dui- velandse bevolking. Eerste steen Op maandag 5 juli 1971 werden de eerste merkbare daden verricht op het bouwterrein en spoedig was er volop bedrijvigheid aan het Groene Weegje. Op 25 augustus 1971 werd door de heer A. L. van Geesbergen, lid van gedeputeerde staten de „eerste" paal geslagen en op 17 no vember 1971 legden twee winnaars van een kleur- en tekenwedstrijd de eerste steen, voor wat inmiddels de toepasselijke naam „Onderdak" had meegekregen. Op 10 december 1971 overleed ge heel onverwacht de eerste voorzitter van de Stichting Sportcentrum Schouwen-Duiveland, de heer C. Lin- ders en de heer H. Asma volgde hem op. Op 14 januari 1972 werd de ver- warmingsinstallatie in het komplex in werking gesteld. Koning Winter werkte in de bouwperiode perfekt mee, hetgeen tot gevolg had, dat ver rassend snel tot officiële openstelling kon worden overgegaan: op zaterdag 15 april, nadat op maandag 3 april (tweede paasdag) het zwembad al in gebruik was genomen door een enor me menigte. Muzikale hulde Op 15 april rukten vanaf 12.00 uur 's middags muziekverenigingen van uit verschillende richtingen naar het Sportcentrum op, om daar aangeko men een gezamenlijke muzikaal hul deblijk te verzorgen. Na de opening door de Staatssekretaris van CRM was het tot half elf 's avonds „Open Huis" met talloze demonstraties in de sporthal en in het zwembad. In het zwembad kon worden genoten van formatiez wemmen, demonstraties reddend zwemmen en onderwa tersport, terwijl ook alle zwemsla gen werden getoond aan het omvang rijke publiek. In de sporthal werden demonstraties in korfbal, handbal, basketball, gymnastiek, atletiek, tennis, volleybal, badminton en zaal voetbal verzorgd en zorgde de GV Rust Roest afwisselend voor muziek met majorettes en volksdansen. Er was een trots monument van burger zin verrezen, een monument, dat op 16 oktober officieel zal herdenken, dat het tien jaar geleden dank zij de inzet van de totale Schouwen-Duive- landse bevolking kon verrijzen. ZIERIKZEE - Sporthal Onderdak vervult ook na tien jaar nog steeds een streekfunktie. Dat is een duidelijke zaak. „Zestig procent van alle uitgereikte zwemdiploma's waren voor mensen buiten Zierikzee. Ver der zijn ook de LTS en het RSG streekscholen, hetgeen impliceert dat er veel leerlingen van buiten Zierikzee op zitten. Verder zijn sportieve za ken als hèt zaalvoetbal en het volleybalrekreatiegebeuren puur regio nale affaires", denkt de heer L. J. van Gastel, de huidige voorzitter van de Stichting Sportcentrum Schouwen-Duiveland. Het stuit de voorzitter tegen de borst, dat er een ontwikkeling gaande is, die er toe zou kunnen leiden, dat de gemeenten van Schouwen-Duiveland niet meer een evenredig deel van de lasten van het sportkomplex aan het Groene Weegje op zich willen ne men. „We hebben met z'n allen er kend, dat het sportkomplex On derdak er twaalf jaar geleden moest komen, maar nu blijkt dat de burgers het geheel een aanmer kelijk warmer hart toedragen dan de gemeenten. Het is duidelijk, dat we met z'n.allen het geheel in stand moeten houden en de omlig gende gemeenten moeten hun ver antwoordelijkheid erkennen", meent Van Gastel. Opschroeven Ten opzichte van 1981 is het te kort van sportcentrum Onderdak me^ ongeveer een kwart toegeno men. Om dit gat te dichten, ver zocht de Stichtings-voorzitter de omliggende gemeenten ook de jaarlijkse vrijwillige bijdrage met een kwart op te schroeven. Inmiddels reageerde de gemeen te Middenschouwcn al niet te op wekkend door aan te kondigen, dat men niet verder wilde gaan dan zes procent. „Ik hoop niet dat alle gemeenten deze trend gaan volgen", merkte Van Gastel op, „want dan zal Zierikzee voor het tekort moeten opdraaien en dat ligt met de huidige ekonomischc situatie, waarin het begrip bezui nigen een hoge plaats inneemt, cnigzins moeilijk". Ondanks de financiële perike len, die momenteel toch wel een duidelijk stempel drukken op sporthal en het zwembad, gaat de Stichting op 16 oktober het tienja rig bestaan, zij het bescheiden, vieren. „We hebben iets in elkaar gedraaid, dat zo min mogelijk kost", zegt Van Gastel. „Na een gezellig onderonsje met een paar toespraakjes in het restaurant van het komplex wordt er van half vier tot zes uur een spellet jesmiddag gehouden, waaraan al le gemeenten deelnemen. Een soort zeskamp. Verder houden we het uiterst bescheiden, maar we konden het natuurlijk niet hele maal klakkeloos aan ons voorbij laten gaan. Dat zou niet juist zijn". 0Ü.UÜ0 gulden bij elkaar brengen oor 23.000 mensen was niet niks. Op 1 juni - tien dagen na de start - werd het eerste ton al gepasseerd en half juni was nummer twee vol. Eind juni 1970: stand van de aktie f 302j.900,—Hierna ging het iets langzamer, maar op 31 augustus werd de grens van de vierde ton ge passeerd. Er kon nu afgeteld gaan worden. Op 3 november ontbrak er nog slechts 12.737.23. Zou het be oogde bedrag op de slotmanifestatie op 10 november gehaald zijn. In de ballonloods van de Koninklijke Zee- landia kon voorzitter Vos 503.310,30 overhandigen aan de Zie- rikzeese burgemeester D. W. Kaste lein. Intussen werden de kontakten met het bouwbedrijf Pellikaan steeds fre- kwenter. De ontwerptekeningen werden voorgelegd aan keurende in stanties, gewenste wijzigingen wer den aangebracht tot er een bestek- klare, goedgekeurde tekening was. ZIERIKZEE - Momenteel zijn veel, bijzonder veel ogen van sportminnend Schouwen-Duiveland gericht op wat zich allemaal afspeelt - of niet afspeelt - op de Kraaye- steinweg in Burgh-Haamstede. De grondwerkzaamhe den van de tweede eilandelijke sporthal, onder partiku- lier initiatief, vorderen uiterst langzaam, veel langza mer dan dat het de bedoeling geweest zal zijn. Duidelijk merkbaar sluimeren er ergens problemen in de bouw van een kapitaal sportcentrum met twee grote hallen, een voor zaalsporten en een tennishal. Juist op dit mo ment maakt de Zierikzeese sporthal Onderdak zich op om op zaterdag 16 oktober officieel het tienjarig bestaan te gaan vieren. Tien jaar geleden is het al weer, dat aan het Groene Weegje in Zierikzee de eerste heuse sporthal met daaraan een overdekt zwembad officieel kon wor den geopend door 's lands Staatssekretaris Vonhof van CRM. Op 15 april 1972 was Sportcentrum Onderdak een feit. Vijf maanden later - op 18 september 1972 - werd het komplex officieel opgeleverd. Hier een terugblik en een kijkje op de toekomst van Onderdak, het Zierikzeese sportcentrum voor stad en streek. Zierikzee niet uit het veld te slaan. Het feit, dat er nog steeds gemeenten waren, die mee wilden doen, werkte in dat opzicht stimulerend. Brouwershaven en Middenschou- wen hadden zich steeds positief op gesteld en ook in de dwarsliggende gemeenten Bruinisse en Wester- schouwen waren niet onbelangrijke minderheden die mee wilden blijven doen. Ook in Duiveland viel her en der nog een stem te horen, die voelde voor een regionale akkommodatie. De SOC - Stichting Ondernemers Centrale - enquêteerde de bevolking: waarvoor bestaat de voorkeur, voor een zwembad of voor een sporthal. Tevens kon men via het enquête formulier een bedrag toezeggen voor het beoogde projekt. Op woensdag 25 februari 1970 zou een belangrijke stap in de goede rich ting worden gezet. Het gemeente bestuur van Zierikzee trad in kon- takt met Pellikaan Bouwbedrijf BV in Tilburg. Deze toonde een door de firma gebouwde sportkombinatie sporthal/zwembad met restaurant in Melick/Herkenbosch. De kogel was door de kerk: dit was de ideale tussenoplossing, een sportkombi. De bouwkosten van het projekt toen, zouden 1,9 miljoen bedragen. Er werd een kommissie ingesteld uit de burgerij van Schouwen-Duiveland, die zou gaan onderzoeken in hoever re iedereen bereid was om mee te gaan werken aan dit geweldige pro jekt. Hoopgevend was, dat uit alle gemeenten bekwame mensen bereid werden gevonden om zitting te ne men in de kommissie. Op 13 april 1970 passeerde bij notaris Karsten in Zierikzee de oprichtingsakte van de Stichting Sportcentrum Schouwen- Duiveland met als dagelijks bestuur de heren F. K. Vos, H. M. van der Post,- A. P. den Reijer en G. J. Dijkstra. 500.000 gulden Op vrijdag 22 mei 1970 luidde het dagelijks bestuur van de stichting de grootscheepse aktie in om vijf ton bij elkaar te brengen onder de naam „Onderdak". In zes maanden zou dit „bedragje" bij elkaar moeten zijn. Het werden slopende maanden: De streefdatum voor de aanvang van de bouw bleef nog altijd 1 maart 1971. Op 12 januari 1971 werden de statuten vastgelegd van de bouw- en exploitatiestichting. Dit gebeurde in de Zierikzeese gemeenteraad. Een maand en vier dagen later volgde goedkeuring door de gedeputeerde Links een fragment uit één van de ve le schooltoemooien, in dit geval ta- feitennis; rechts hierboven een beeld uit een volleybalwedstrijd, een van de best bedreven sporten imOnflejr- dak; hieronder èen. bewijs,''da,t^er. het,zwembad vaak bijzonder veel ,,leutgemaakt wordt en geheel on der rechts het facet wedstrijdsport in het zwembad, (Foto'sZierikzeesche. Nieuwsbode) In maart 1967 verscheen een inge zonden artikel in de Zierikzeesche Nieuwsbode met de vraag: Komt er in Zierikzee een Kultureel Centrum? Dit centrum werd zeer breed gezien en zou ook de sport moeten omvat ten. Jaren was men bezig met de her- strukturering van de Concertzaal. In 1971 werd het geheel vernieuwde ge bouw geopend, met alles erop en er aan. alles behalve de faktor sport. Steeds meer stemmen gingen toen op om te komen tot de bouw van een in- struktiebad, in mindere mate werd gevraagd om een sporthal. Het in struktiebad kwam in bestuurlijk op zicht voor het eerst aan de orde in de gemeenteraad van Zierikzee tijdens de begrotingsvergadering 1967. Instruktiebad Het eerste initiatief tot de stichting van een instruktiebad kwam uit de gemeente Bruinisse. Een kommissie uit die burgerij richtte zich in een schrijven tot de gemeenteraden van alle gemeenten van Schouwen-Dui veland om met gezamenlijke inspan ningen te komen tot de stichting van een dergelijk bad voor de hele regio. De hele zaak kwam aanvankelijk in een soort stroomversnelling. Er werd een werkkommissie gevormd onder voorzitterschap van de toen malige burgemeester van Brouwers haven mr. J. P. Boersma. Doel van de kommissie: het tot stand brengen van een regionaal zwembad in Zie rikzee. De gemeente Duiveland dis tantieerde zich van het plan en ging aan de slag voor een eigen zwembad. Binnen korte tijd was het instruktie bad Dolfijn een feit. Op 13 december 1968 schaarde de gemeenteraad van Zierikzee zich desondanks achter de plannen van de Kommissie Boersma. Via diverse akties kwamen op het gironummer van de Zierikzeesche Nieuwsbode diverse giften binnen voor het te bouwen instruktiebad in Zierikzee. maar het bleven slechts druppels op de overbekende gloeien de plaat. Er kwamen na het afvallen van de gemeente Duiveland nog meer tegenvallers. Op 17 janauri 1969 wei gerde Bruinisse de financiële konse- kwenties van een Zierikzees bad te aanvaarden en tien dagen later besloot Westenschouwen eerst demo gelijkheden te gaan bezien voor een eigen bad, maar de deur voor een Zie rikzees instruktiebad bleef deson danks open. Toch zat er .ondanks voortdurende reakties uit de bevol king weinig schot in de Zierikzeese plannen Op 23 februari 1970 kwam het schokkende bericht: Westhoek kiest zijn eigen weg. Dit betekende het definitieve einde voor de plannen van de Kommissie Boersma Positief Hoewel de toekomst weinig hoop vol leek was de gemeenschap van ZIERIKZEE - „In het begin kon ik vaak met veel pijn en moeite een half halletje verhuren, omdat men achtien gulden per uur te veel vond", vertelt sporthalbcheerder Han Kloet. „Dat bewijst wel, dat men op Schouwen- Duiveland eigenlijk toen nog niet zoveel benul had van wat een sporthal zo allemaal kost. Eigenlijk gaat dat te genwoordig nog een beetje op, want onze sporthalprijzcn liggen vergeleken met elders bijzonder laag en toch wordt er nog regelmatig gezegd, dat we zo duur zijn. Maar dat is beslist niet zo. Wij zitten momentcel rond de veer tig gulden per uur, terwijl prijzen tussen zeventig en ruim honderd gulden in andere hallen beslist heel normaal zijn". Samen met Theo den Engelsman (chef zwembad) en Ko van Heeze (kassier) heeft beheerder Kloet de volledige tien jaar sporthal Onderdak akticf meegemaakt. „Er is eigenlijk niet zo geweldig veel veranderd", zegt hij. „Het is sinds de opening alleen zo, dat de zaalsporten op Schouwen-Duiveland een enorme vlucht hebben geno men, Jammer is het wel, dat we de laatste maanden, maar zeker ook in de naaste toekomst behoorlijk wat schooluurtjes kwijtraken. Daar zal toch iets vervangends voor gevonden moeten worden". Onstcllend druk „Ik herinner me nog, dat het op onze openingsdag, maandag 3 april 1972 tweede paasdag ontstellend druk was in het zwembad", vertelt Theo den Engelsman. „Maar iedereen mocht er „ter kennismaking" dan ook gratis In. Dat betekende wat toen. De Zierikzeese bevol king was niet anders gewend, dan hij De Val te zwemmen en dan Is zo'n zwembad natuurlijk wel even wat anders". Kort na de opening van het zwembad zag zwemsportvere- niging Onderdak het levenslicht en wat later gingen ook de twee Schouwen-Duivelandse reddingsbrigades en on derwatersportvereniging Scaldis gebruik maken van het nieuwe bad. Het zwembadbezoek nam na de opening voortdurend toe tot en met 1979, toen er plotseling een daling optrad. „Het scholengebruik is nagenoeg gelijk gebleven tot die tijd, maar toen viel de RSG af met een uurtje of zestien. Ook het vrij zwemmen ging wat op z'n retour, maar mo menteel zijn we met een aktie bezig om dat weer wat op te vijzelen, hetgeen wonderwel lijkt te gaan lukkén. Men kan nu iedere woensdag-, zaterdag- en zondagmiddag van een uur tot even na vijven voor achttien dubbeltjes zwem men. Dat trekt de mensen, want de centjes zijn duur ge worden, maar deze prijsstelling voor ruim vier uur ziet men toch wel zitten. Je ziet nu weer gezichten in het zwembad, die je een hele lange tijd niet meer gezien hebt", legt Den Engelsman uit. Progressie Direkt na de paasvakantie 1972 werd de sporthal over dag in beslag genomen door de lagere scholen en de LTS, maar de avonduren leverden aanvankelijk nog proble men op. „De eerste echte avondgebruiker werd het zaalvoetbal, maar toen zaten wc al wel op 6 september. Direkt hierna volgden de handbal, het badminton, de korfval, de gym nastiek en het tennis. Toen het eenmaal liep, zaten de avonduren zo vol. Ook tegenwoordig levert het geen en kel probleem op om deze te vullen. Vooral de uren tussen zes en negen zouden van elastiek moeten zijn. Dan zit er namelijk jeugd in en juist In deze leeftijdsgroep zit in di verse sporten een enorme progressie", argumenteert Han Kloet. In de toekomst zal het schoolgebruik wat teruglopen, maar desondanks zal het bezoekers-aantal In het zwem bad op gelijke hoogte blijven. Belangrijk in dit beeld is hoe de seizoenen zich houden Erg goede zomers en barre winters dragen zeker niet bij tot een stijgend bezoek „Ondanks de financiële zorgen - de energiekosten Stegen in tien jaar met 500 procent moeten we tevreden zijn", meent Theo den Engelsman „In tien jaar werden onge veer 7000 KNZB-diploma's uitgereikt, waarvan er 40 pro cent in Zierikzee en 60 procent buiten de gemeente terecht kwam. Dat is toch niet niks Hiermee is het beste bewijs geleverd, dat de roep van de bevolking voordat er geen bad was, door de bevolking gehonoreerd is".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 6