VERENIGING VOOR VEEHOUDERIJBELANGEN ZEELAND (VVB) BUNDELT WERKZAAMHEDEN Ook Kring op Schouwen-Duiveland STREEKNIEUWS School Nieuwe Boogerdstraat zucht onder slopershamer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 september 1982 Nr. 2318Ü 3 Per 1 juli 1982 is in Zeeland de Vereniging vor Veehou- derijbelangen met haar werkzaamheden gestart. De ver eniging heeft tot taak de melkproduktiecontrole bij 13.000 koeien doelmatig en volgens de voorschriften uit te voeren. Voorts zijn de werkzaamheden t.b.v. de fokre- gistratie van ongeveer 10.000 koeien, waarvan jaarlijks ongeveer 5.000 kalveren geschetst worden, een taak van de V.V.B. Een van de belangrijkste taken van de Vereniging voor Veehouderijbelangen is de melkproduktiekontrole bij 13.000 koeien doelmatig en volgens de voorschriften uit te voeren. Dit bijna folkloristische plaatje doet overigens niet in de eerste plaats denken aan die strenge voorschriften, waar rundvee houders zich aan te houden hebben. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE - In een schuurtje achter een leegstaande woning aan de Grachtweg is deze fraaie zolderversiering te zien. Een knap staaltje houtsnijwerk? Nee een wespennest met zeer aktieve bewoners. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ook de stalregistratie in de winter periode is een taak van de V.V.B. waarbij het om 70.000 dieren gaat. Verder is de afgifte van vervoersbe wijzen (verklaringen) een belangrijk stuk werk. Het is namelijk zo dat al- Je rinderen ouder dan vier maanden niet vervoerd mogen zonder bewijs dat ze ingeënt zijn tegen mond- en klauwzeer, t.b.c.-vrij, abortusvrij en leukosevrij zijn. ZIERIKZEE Bijeenkomst N.C.V.B. Dinsdag 21 september kwam de af deling Zierikzee van de N.C.V.B. voor het eerst in het seizoen 82/83 bij een. Na het zingen van gezang 1 ging de presidente mevrouw Tuitman-van der Maas voor in gebed. De schriftle zingen Gen. 1 de verzen 26-28 en Gen. 2 de verzen 18-25 vormden het uit gangspunt voor de meditatie Samen mens en eikaars hulp zijn". Na een woord van welkom, in het bijzonder gericht tot de gastspreekster mevrouw L. C. Bot- Don uit Schiedam en tot de gastvere- niging de Vrijz. Herv. Vrouwenver.; gaf de presidente een overzicht van het komende winterprogramma. Na de pauze hield mevrouw Bot een kor te inleiding over het onderwerp .vrouw zijn in deze tijd". In vroeger jaren speelde het leven van de vrouw zich af rond een drietal K's, te weten: Kerk - Kinderen - Keu ken en werden een drietal R's van haar verwacht te weten: Rust - Regel maat - Reinheid, na 1975 zijn daar drie M's bijgekomen te weten: Mak ker Mogelijkheden - Maatschappij. Mevrouw Bot waarschuwde voor te radikaal feminisme. Men moet zor gen. dat man en vrouw naast elkaar staan en niet tegenoverelkaar. Tn een aantal gespreksgroepen werd op een levendige wijze over het onderwerp gediscussieerd. Na een woord van dank verzocht de presidente mevrouw Bot de bijeen komst met dankgebed te sluiten. VARA-ledenvergadering Op dinsdagavond 28 september a.s. houdt de VARA-afdeling Schouwen- Duiveland de algemene najaarsle- denvergadering in de bovenzaal van het ..Huis van Nassau" te Zierikzee. Het bestuur van de afdeling zal de leden haar goedkeuring vragen voor het te voeren beleid in 1983. Uitgebreid zal aan de orde gesteld worden, het informatieve program ma van VARA-televisie .Haagse Bluf", de opvolger van ..Haagse Kringen. Hiervoor zal aanwezig zijn een bekende medewerker van Haagse Bluf" Jan Tromp. In de pauze opent de inschrijving voor kaarten voor het bijwonen van een uitzending van ..Haagse Bluf" in het voorjaar van 1983. In het 2e gedeelte van de avond zal de Zeeuwse delegatie van de VARA- Verenigingsraad een forum vormen onder voorzitterschap van de voor- Het nut van de opgerichtte V.V.B. is in eerste instantie het samenbun delen van alle werkzaamheden wel ke te maken hebben met het rundvee. Pas nu heeft de praktizerende wet houder één adres, waar hij voor bijna alles terecht kan: melkkontrole, fok- registratie, afgifte en inlevering van vervoersbewijzen enz. Voor de bijna 2300 rundveehouders in Zeeland moet deze vereniging de schakel zijn bij alle organisatorische taken en uitvoerende werkzaamhe den. Zeven kringen Deze organisatie bestaat in de on derbouw uit zeven kringen, welke al le gebieden in Zeeland omvatten, t.w.: 1. Schouwen-Duiveland; 2. Tho- len; 3. De Bevelanden; 4. Walcheren; 5. Oost Zeeuws-Vlaanderen; 6. West Zeeuws-Vllanderen; 7. Rund vleesproducenten. Al deze kringen hebben een eigen kringbestuur. Uit deze kringen wordt het hoofdbestuur van de V.V.B. gevormd. Deze organisatie vorm is uniek binnen de V.V.B.'s in Nederland. Ook een groep van vleesproducenten binnen een V.V.B. vindt men in Nederland bijna niet. Dit wordt veroorzaakt door het feit dat in Zeeland naar verhouding veel rundvlees producerende bedrijven zijn. Deze kring heeft tot doel de technische en ekonomische voorlich ting voor dit deel van de rundveehou derij (mesterij) zo goed mogelijk te verzorgen. De samenwerking met de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in West en Midden-Nederland, vesti ging Zeeland, is veel hechter dan in de andere gebieden van Nederland. Betaalbaar blijven Omdat de geografische ligging en de veedichtheid vragen om samen bundeling van krachten wil het be taalbaar blijven, hebben medewer kers van de Stichting Gezondheids dienst voor Dieren een gekombineer- de taak. Naast het werk van de Ge zondheidsdienst doen deze mensen ook de staladministratie in hun ge bied en schetsen zij de fokvereni- gingskalveren. De coördinatie van al het buitendienstwerk bij de vesti ging Zeeland van de Gezondheids dienst en de V.V.B. Zeeland zal gebu- eren vanuit het V.V.B.-kantoor in Goes. zitter van het VARA-district Zee land. Bijeenkomst Confessionele Vereniging Hervormde Kerk In het Hervormd Verenigingsge bouw belegt de Confessionele Ver eniging in de Hervormde Kerk afde ling Zeeland een bijeenkomst, waar de bekende theoloog dr. W. Aalders uit Den Haag een lezing hoopt te hou den over het onderwerp .Luther en de angst van het westen". De bijeen komst wordt op donderdag 30 sep- Met ingang van 1 augustus werden alle werkzaamheden, zoals bij de oprichting van de V.V.B. Zeeland was afgesproken, ook door deze vere niging uitgevoerd. Het personeels bestand werd uitgebreid met twee full-time personeelsleden. Het leden bestand bestaat uit 50 A-leden, 360 B- leden en 300 C-leden. A-lid is hij die houder is van rund vee en voor wie werkzaamheden moeten worden uitgevoerd ten be hoeve van de rundveegezondheids zorg, en die zich als lid heeft aange meld. B-lid is hij die bij het werk voor de gezondheidszorg ook werkzaamhe den laat uitvoeren op het gebied van de melkkontrole en de fokregistra- tie. C-leden zijn zij die bij de werk zaamheden ten behoeve van de ge zondheidszorg zich ook laten voor lichten op het gebied van de specifie ke rundvleesproduktie. Vanuit de V.V.B. Zeeland zit één persoon in het bestuur van de Stich ting Gezondheidsdienst voor Dieren in West- en Midden-Nederland. Andere organisaties Verder hebben vertegenwoordi gers vanuit deze V.V.B. zitting in di verse andere organisaties, te weten Hozubra-bestuur, samenwerkings verband tussen Zuid-Holland, Utrecht, Brabant en Zeeland; Labo ratorium voor Melkonderzoek in Zuid-West-Nederland; Federatie van Bonden van Veeverbeteringsorgani- saties in Nederland; Provinciale Stichting voor de Rundveeverbete ring; G.I.R. Gemeenschappelijke In formatieverwerking Rundveehoude rij (computercentrum) enzovoorts. Door eigen werkzaamheid en via vertegenwoordigingen in landelijke en regionale organisaties probeert deze nieuwe V.V.B. de veeverbete ring te dienen in het belang van alle rundveehouders Regio Schouwen-Duiveland Voorzitter van de kring Schouwen- Duiveland is de heer S. Simonse, vee houder te Kerkwerve. Het ligt, vol gens woordvoerder P. Hannewijk van de V.V.B. Zeeland in de bedoe ling dat de kring Schouwen-Duive land in de toekomst ook de organisa tie van de traditionele fokveedag op zich zal nemen. Overigens is nu reeds bekend, dat in 1983 dit gebeuren niet apart op Schouwen-Duiveland zal plaatsvinden wegens een provinciale fokveedag in samenwerking met de Z.L.M. veel over de gereden route die langs het vliegveld Haamstede, naar Westerschouwen, via Meeldijk, Burghslüis, Schelphoek, doorNoord- welle, Serooskerke, Zierikzee rond het Havenplein, door de Duivelandse Poort, richting Ouwerkerk, Bruinis- se liep. Op de Grevelingendam werd bij A.C. restaurant koffie gedronken om vervolgens terug te rijden naar de jachthaven Bruinisse, Aquadelta en vandaar naar Sirjansland, Drei- schor, Zonnemaire, door Brouwers haven naar Den Osse. Daarna langs de Langedijk naar Looperskapelle, Scharendijke, Rampweg, Renesse naar Haamstede waar de bus precies om 18.00 uur terug was. Deze rit was bedoeld als een afsluiting van de zo mer. Binnenkort zullen de gezellige soosmiddagen weer in het Rusthuis Duinoord worden gehouden. OUWERKERK Uitvoering Culturele Vereniging De Culturele Vereniging te Ouwer kerk houdt vrijdagavond 1 oktober een grote avond in het Dorpshuis. De Toneelgroep ter plaatse tekent voor de opvoering van het toneelstuk Bedden" van Dimitri Frenkel Frank. Tijdens de pauze zal een ver loting worden gehouden. Het bal na wordt verzorgd door het ,,Trio 1" uit Zierikzee. BRUINISSE 3000ste woning „Beter Wonen" Als op vrijdag 15 oktober de heer ir. J. M. Koopman de voordeursleutel overhandigt aan de heer C. Hoek uit Bruinisse betekent dit voor de wo ningbouwvereniging „Beter Wonen" een mijlpaal in haar bestaan. Het be treft namelijk de 3000ste nieuw bouwwoning die „Beter Wonen" liet bouwen in de regio. Deze 3000ste woning staat in de Prinses Irenestraat en is één van de 22 eengezinswoningen die in de plaats zijn gekomen van de 20 voor oorlogse huizen die gesloopt zijn om plaats te maken voor deze fraai ogen de nieuwbouw. Door een voordelige schakering en door iets smaller te bouwen konden op de plaats van de oude 20 er 22 nieuwe woningen ko men. Aannemer De Hartog heeft dit karwei in een kort tijdsbestek ge klaard; 25 maart dit jaar ging de eerste paal de grond in, vóór de bouwvakvakantie was het hoogst' punt bereikt van dit voor Bru-oost zeer belangrijke dorpsvernieu wingspro jekt van „Beter Wonen". Uiteraard zal bij de sleutelovéi- handiging ook aanwezig zijn de wet houder van volkshuisvesting en woonruimteverdeling, de heer M. J. v. d. Velde. Mannenkoor Zondagmorgen 26 september om 10.00 uur wordt in de Gereformeerde Kerk in Bruinisse een doopdienst ge houden. Hierin zullen enkele verzen worden gezongen door het Chr. Schiedams Mannenkoor onder lei ding van de heer M. Rebel. te werken volgens de richtlijnen van de binnenkort van kracht wordende wet „Hergebruik verplichting". Dat houdt in, dat de bij sloop vrijkomen de materialen zoveel mogelijk benut moeten worden voor hergebruik en zo min. mogelijk naar de afvalstort- plaats moeten verdwijnen. Het be- •drijf werkt derhalve met eigen'steen- en houtbrekers. Van de stenen wordt wegbedekkingsmateriaal vervaar digd, het hout wordt geschikt(er) ge maakt als brandstof. Het hout- en steenbreken geschiedt in Rotterdam. „Wij zijn zogenaamde selektieve slopers", konstateert de heer Lieve aan het einde van zijn betoog. Hij laat nog weten, dat onderdelen met historische waarden, zoals muuran kers bij de gemeente afgeleverd die nen te worden. De doorgang tussen Nieuwe Boogerdstraat en Lange St. Janstraat zal tot het einde van de sloop versperd blijven. Elke avond worden de hekken zo hermetisch mo gelijk opgesteld. Een maatregel, die overigens niet kan voorkomen, dat de jeugd in de avonduren het sloop werk op zeer eigen wijze voortzet met alle gevaren van dien. Noch de sloper, noch de gemeente is daar ver antwoordelijk voor, vindt wethou der De Rijke: „alleen degenen, die zich op afgesloten terrein bevinden". Muur blijft staan Hij laat weten, dat de muur langs het schoolplein aan de zijde van de Lange St. Janstraat voorlopig niet tegen de vlakte zal gaan. Het is geen fraai bouwsel, maar het zal het stra- tenpatroon toch enigszins ten goede komen. De heer De Rijke zegt niet in staat te zijn konkrcet aan te geven wat er straks met het vrijkomende perceel zal gaan gebeuren. Zoals bekend wordt inmiddels overleg gevoerd tussen de woning bouwvereniging „Beter Wonen" en hel bestuur van de Prov Biblio theekvoorziening over de bouw van een bibliotheek met daarboven een woonlaag met huisvesting voor één- of tweepersoonshuishoudens Finan cieel en bestemmingsplanmatig moet er echter nog wel wat gesleuteld wor den voor die plannen gerealiseerd kunnen worden. Met hot oog op deze toekomstplannen wil de wethouder van publieke werken derhalve geen toezeggingen doen over mogelijke tijdelijke maatregelen. Afwachten Het stuk grond, dat straks na de sloop zal ontstaan, zal hoogstwaor schijnlijk worden afgebakend. Ver der zal cr nog niets gebeuren in af wachting van definitieve mededelin gen over de bouw van de bibliotheek al of niet gekombinoerd met oen woonlaag. De voorkeur van het ge meentebestuur gaat, volgens de wet houder, in elk geval uit naar een z.o spoedig mogelijke realisering van de bibliotheek op deze plaats „Indien er dan plaats over blijft ten die voorwaarde herhaalt hij enkele malen) zou er prioriteit gegeven wor den aan het realiseren van een kin derspeelplaats", aldus de heer I>r Rijke. Veel uitbreiding van de huidi ge parkeerruimte zit er naar zijn me ning niet in. Het ledenbestand van de V.V.Bi in deze regio ziét er als volgt uit: 10 A- leden, 56 B-leden en 24 C-leden. tember gehouden. (Voor tijd: zie agenda.) Dr. Aalders heeft al jarenlang be wezen dat hij leerzame verbanden ziet tussen historie en heden, en dat hij op zeer ontdekkende wijze de vin ger weet te leggen bij de zwakheden van Kerk en maatschappij in onze dagen. Een van zijn laatste ontdekkingen is dat de angst die zo kenmerkend is voor de tijd waarin wij hu leven niet nieuw is. Maarten Luther die in een tijd vol angsten leefde, herontdekte de grote waarde van het Evangelie en hervond daarin het verlossende Woord. Dr. Aalders zal in zijn nieuwste boek, dat deze maand ver schijnt, aantonen dat de angsten van nu in wezen veel gelijkenis vertonen met de angsten van toen en dat daar om ook voor nu het Evangelie heils noodzakelijk is. Ouderavond „Binnen de veste" Dinsdag 5 oktober wordt in de la gere school „Binnen de veste" een ouderavond gehouden. Op de agenda staat onder meer de verkiezing van de ouderkommissie. Na de vergade ring zal een video-film worden ver toond over de gang van zaken op school. De heer J. Th. B. Eggink heeft een week opnamen gemaakt van di verse lessen in verschillende klassen. Bijeenkomst voor nieuw Ingezetenen Het kollege van b. en w. van de ge meente Zierikzee houdt dinsdag 5 ok tober in de trouwzaal van het stad huis een kennismakingsbijeenkomst voor nieuw ingezetenen. De burgers, die zich in de periode van september 1981 tot september 1982 in Zierikzee hebben gevestigd, worden uitgeno digd. Tijdens de bijeenkomst wordt de film „Zierikzee-stad als een kasteel vertoond. Ook staat een rondleiding door het stadhuis en het museum op het programma. Voor tijd: zie agenda. Ger. Vrouwenkontaktgroep De Ger. Vrouwenkontaktgroep vergadert woensdag 6 oktober in een van de zalen van de Ger. Kerk aan de St. Domusstraat. Inleidster is me vrouw Walraven-van Zwol. Het the ma is: Jezus en de Kananese vrouw. Voor tijd: zie agenda. HAAMSTEDE Soosreisje Met een bus van Van Oeveren maakten de leden van de Bejaarden- sociëteit Haamstede een rijtoer over Schouwen-Duiveland. De thee- schenksters waren eveneens van de partij. Met prachtig weer werd de rit ge maakt. Chauffeur P. Manni vertelde JVervolg van pagina l)1 Ook op zaterdag De vier mannen van Troost wer ken, zoals gezegd, zes dagen per week aan dit karwei. De heer Lieve legt uit, dat daartoe werd besloten om te voorkomen, dat zaterdags veel mate riaal (hout, stenen enz.) zonder beta ling zou worden meegenomen. Hij wil het niet onsympathiek laten klin ken, maar een dergelijk afbraakpro- jekt is nou eenmaal aanlokkelijk. Overigens zijn opkopers van hout, stenen e.d. best welkom. De firma Troost wil uiteraard wel wat verko pen van de grote hoeveelheden mate riaal, die bij de sloop vrijkomen. Dat wil niet zeggen, dat die opkopers zelf een stukje sloopwerk kunnen ver richten. „Dat wordt vaak gevaarlijk, ze riskeren soms een klap van een kraan om een schroefje los te maken", grapt de heer Lieve. Op maandag 13 september werd met het sloopwerk begonnen. Het dak is inmiddels verdwenen. Don derdagmiddag werden met behulp van een kraan de houten vloeren van de zolder getild-. ;De gevaarlijke punt- gevels werden met de hand afgebro ken; grotere stukken muur zullen met gebruik van genoemde kraan te gen de vlakte gaan. De heer Lieve laat weten, dat de firma Troost met het klaren van dit karwei ook wel een visitekaartje in Zierikzee wil achterlaten. „We wil len niet de naam hebben van herrie schoppers en stofmakers en doen er dan ook liever een dagje langer over om de overlast voor de omwonenden wat te beperken. Helemaal zonder herrie en stof gaat het natuurlijk nooit", zegt de hoofduitvoerder. „Hergebruik verplichting" Aannemingsbedrijf Troost, dat ook aktief is als grondmaatschappij, transportonderneming, metaalbe drijf, bij schoorsteenbouw en uiter aard bij sloopwerk, telt 2000 werkne mers. Bij het slopen wordt getracht ZIERIKZEE - De school van Ot en Sicn, waar vele Zierikzeeênaars het eerste onderwijs kregen thans, tijdens de sloop, een toonbeeld van vergane glorie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3