Ria Kosters nu ,,echt" weg bij turn-klub Delta Sport Tien jaar soos Brogum Schippers voeren aktie voor marktordening op Duitse kanalen Mosselprijzen lager door stagnerende export Voor 32.000 ton Nederlanse appelen mogen uit de markt met archeologische voorwerpen STREEKNIEUWS Middelburgse VOC-haven vol i 6 Ook op beurs in Terneuzen s ROTTERDAM - Een aktiekomité van partikuliere binnenschippers heeft maandag op de schippersbeurzen in Rotterdam, Amsterdam en Terneuzen een bevrachtingsbord geplaatst voor reizen naar de Westduitse kanalen. De schip pers eisen dat al deze reizen in het vervolg niet meer buiten de beurs om, maar via deze borden bevracht worden door middel van een toerbeurtsysteem, zo als dat al geldt voor het binnenlands vevoer en het vervoer naar België en Frankrijk. De aktie is een gevolg van de oprichting, afgelopen zaterdag in Rotterdam, van de Vereniging Euro pese Toerbeurt. Ruim tweehonderd schippers hebben zich tot op heden daarvoor als lid aangemeld. De vere niging wil door middel van een marktordening en de invoering van bodemtarieven voor het vervoer naar de Duitse kanalen, dat de vrachtprijzen, die nu op een zeer laag niveau liggen, worden opgetrokken tot een niveau waardoor het bestaansrecht van de partikuliere binnenschipper niet langer in gevaar is. De Rijks Verkeers Inspektie (RVI) heeft geen toestemming verleend voor de verplaatsing van de borden. Het aktiekomité weigert echter de borden weg te halen. In afwachting van te voeren overleg met de be vrachters zullen op de borden nog geen vrachten opgenomen worden. Het aktiekomité eist dat driekwart van het droge ladingstransport naar de Duitse kanalen via de Europese toerbeurt wordt bevracht. Verladers en bevrachters moeten hun lading verplicht aanbieden op de borden. De bodemtarieven, die het aktiekomité daarnaast eist, liggen hoger dan de huidige tarieven, maar nog circa 30 BRUSSEL - De ministers van land bouw van de E.G. zijn het maandag in Brussel niet eens geworden over de hoeveelheid boter die Nieuw Zee land volgend jaar tegen een verlaagd invoertarief op de Europese markt mag brengen. SCHEEPVAART Abida, 17-9 te Panamakanaal. Acila, 18-9 te Curasao. Atlantic Star, 20-9 te Gothenburg. Macoma, 18-9 van Dubai. Nedlloyd Rockanje, 18-9 85 noord west Tunis naar New York. Nedlloyd Tasman, 18-9 420 noord oost Socotra naar Suez. Ondina, 19-9 van Rotterdam naar Le Havre. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen de benoeming tot pastoraal medewerker te Almelo (part-time): drs. J. te Winkel, wonen de te Den Haag; de benomeing tot bijstand in het pastoraat te Vianen (per 1 oktober a.s.): K. A. B. Kielder, a.s. emeritus predikant te Zevenho ven. Bedankt voor Dinxperlo: J. de Gier, Marknesse-Luttelgeest; voor Lemmer (toez.): K. R. Cuperus, Rin- sumageest-Sybrandahuis. Gereformeerde Kerken Beroepbaarstelling: P. B. Buike- ma, Spoorlaan 2, 2471 AV Zwammer- dam. Beroepen te Zwammerdam: P. B. Buikema, kand. aldaar, die dit be roep heeft aangenomen; te Tilburg (part-time): G. L. R. Riphagen, Del den (in tijdelijke dienst). Aangenomen naar Beekbergen (pastoraat ,,Het H oogeland" en ..Hullenoord"): G. O. N. Veenhuizèn, Arnstel veen-Buitenveldert Bedankt voor Maasland: Boer, Genderen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Baarn: W. Kok, Rotterdam-Oost/Capelle aan de lJs- sel. Christelijke Gereformeerde Kerken Aangenomen de benoeming tot pre dikant bij de strafgevangenis te Leeuwarden (per 1 oktober a.s.): D. J. Klein Onstenk, docent godsdienst Ref. Scholengem. Rouveen Stap horst wonende te Zwolle. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Zwijndrecht: A. Moer kerken, Nieuw-Beijerland. procent onder de kostprijsbasis, zo als die is vastgesteld door het Ekono- misch Bureau Weg- en Watervervoer (EBW) in Rijswijk, aldus het aktieko mité. De overheid (Rijksverkeer- sinspektie) moet volgens het aktie komité op de beurs ruimte beschik baar stellen voor de publikatiebor- den. MARKTBERICHTEN Veemarkt Leiden LEIDEN, 20-9. Aanvoer totaal 1489, waarvan: slachtrunderen 1074, schapen en lammeren 415. Prijzen per kg: Stieren le 8,60 - 9,35, 2e 8,05 - 8,55; vaarzen le 7,60 - 8,80, 2e 6,75 - 7,55; koeien le 7,60 - 8,80, 2e 7,05 - 7,50, 3e 6,35 - 7,00; worstkoeien 5,65 - 6,80; dikbillen extra kwaliteit 9,50 - 14,00. Prijzen per stuk: Schapen 180 - 220; lammeren 200 - 240. Overzicht: slachtrunderen: handel lui, en prijzen lager; schapen en lam meren: handel redelijk; en prijzen stabiel. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 20-9. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 257 dieren aangevoerd. De noteringen waren als volgt: Luxe paarden 3000 - 4150; werk paarden 2200 - 3400; oude paarden 1800 - 2500; 3-jarige paarden 1550 - 2600; 2-jarige paarden 1300 - 2400; veulens 425 - 1225; hitten 600 - 1450; pony's 200 - 1000. Prijzen per kg geslacht gewicht: Oude slachtpaarden 5,50 - 7,00; jonge slachtpaarden 5,40 - 7,00. De handel in slachtpaarden was lui en in pony's traag. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 20-9. Konsumptie- aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg, exklusief b.t.w. Klei-aardappelen binnenland: Bintje 35-50 mm 14,50 - 15,50; Bintje 50 mm opwaarts 17,00 - 17,50; Bintje 35-55 mm opwaarts 15,00 -ƒ 16,00; Eigenheimer 35 mm opwaarts in zakken 26,00 - 28,00. Zandaardappelen binnenland: Bintje 35-50 mm 11,00 - 12.00; Bintje 50 mm opwaarts 15,00 - 16,25. Export, blankschillige rassen van de kleigrond voor overzee: Bintje 40 mm opwaarts in zakken 18,00; Bintje 45 mm opwaarts voor Italië 19,00. Voeraardappelen tot 8,00 - 9,00. Stemming: rustig. Visserij Het fraaie nazomer weer en de daarmee gepaard gaande hoge tem peraturen, is voor de mosselexport minder gunstig. De export naar Frankrijk wil nog niet op gang komen en men wijt dat aan de hogere temperaturen. De mos selexporteurs die begin september gretig kochten, raken niet vlug ge noeg door hun voorraden heen. ze ko pen dus wat minder. Vele kwekers die maandag visten op de Zeeuwse mosselzaadbanken in de Oosterschelde hielden het dinsdag voor gezien en de prognose van verle den week dat de aanvoer deze week belangrijk minder zou zijn, ging dus voor 80 a 90 niet in vervulling. Ge volg: nogal wat partijen die geen ko per konden vinden moesten door het Mosselfonds worden opgevangen. Dit gaf een verlaging van de prijzen van de kwekers, omdat de aanvoer groter was dan de vraag. EG-appeloogst te groot DEN HAAG - In dc Europese gemeenschap mogen dit seizoen 368.000 ton en in Nederland 32.000 ton appelen preventief uit de markt worden genomen. Dat wil zeggen dat niet hoeft te worden gewacht tot de marktprijzen beneden EG-minimumprijzcn zijn gekomen. De Europese Commissie heeft hiertoe ver leden week besloten, zo heeft het Produktschap voor Groenten en Fruit is Den Haag meegedeeld. De commissie heeft haar besluit ge nomen omdat gebleken is dat de EG- appeloogst de van te voren vast gestelde ..kritische hoeveelheid" van 6.2 miljoen ton zal overschrijden, en wel met 920.000 ton. Van dat teveel, zo is eveneens vooraf beslist, mag veertig procent in de pré-interventie komen, dus 368 000 ton. Die hoeveelheid is over de lid staten verdeeld naar verhouding van de nationaal te verwachten over schotten. Overschot Nederland heeft er met zijn 32,000 ton 8,7 procent van toegewezen je kregen Uit die toewijzing valt v)l- gens het Produktschap af le leiefcn dat voor Nederland een oversclol van 80.000 ton wordt verwacht Pat is dan 17 procent van de 470.000 ion die volgens de jongste oogstranin- gen bruto geoogst zal worden Vol gens het schap zal dit overeenkomen met ongeveer twintig proeent van de handclsproduktie De interventie moet beperkt blij ven tot de tweede kwaliteit van ern aantal bewaarrassen. waaronder Golden Delicious. Red Delicious, Goudreinet. MIDDELBURG - Zeeuwse archeologen hebben deze week belangrijke archeologische vondsten uit de 17de eeuw gedaan tijdens graafwerkzaamheden voor de aan leg van dc nieuwe provinciale bibliotheek in Middelburg aan de Kousteensedijk. Dc vondsten, meest nog gave ge bruiksvoorwerpen, worden voorna melijk gevonden in de voormalige handelshaven van de Verenigde Oostindische Compagnieën aan de Koustecnsekade, waar een VOC- hoofdkantoor gevestigd was. De pro vincie heeft dit meegedeeld. De opgravingswerkzaamheden, die hoofdzakelijk door amateurarcheo logen van de archeologische werkge meenschap Zeeland worden verricht, ondervinden veel hinder van de graafwerkzaamheden door de aanne mer ter plaatse. Gevaar Volgens de provinciale archeoloog J. Trimpe-Burgcr is het grootscheeps aanpakken van de archeologische zockwerkzaamheden door beroeps krachten financieel en technisch niet haalbaar. Bovendien levert het zoe ken ter plaatse veel gevaar op door de graafwerkzaamheden. Veel vondsten worden dan ook ge daan door de partikuliere schatgra vers, die hun vondsten mee haar huls nemen. Trimpe-Burgcr vreest, dat hier weinig tegen te doen valt in ver hand met gebrek aan mankracht. Alle overige vondsten worden tij delijk opgeslagen in een archeolo gisch depot in Middelburg, waar ze later gekonserveerd zullen worden. september in bet Dorpshuis .Ooster hof" aan de Sint Joostdijk. Op deze bijeenkomst hoopt de heer J. Cevaal, werkzaam bij de Z.L.M. de aanwezi ge dames-leden te komen informeren over alle mogelijke verzekeringen. Gehoopt wordt op een goede be langstelling voor deze ongetwijfeld leerzame avond. ST. PHILIPSLAND Door het voortreffelijke weer waren de bezoekers van de lustrumviering van jeugdsoos Bnigum ruimschoots in de gelegenheid om. verscholen onder een parasol, buiten van diverse bands te genieten. (Foto: Zlerikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE - Het leek zo op het oog allemaal heel simpel wat zich maandagavond in de gymnastiekzaal aan de Raamstraat in Zierikzee af speelde, maar innerlijk knaagde er hier en daar ongetwijfeld bij deze en gene wel wat. Ria Kosters definitief weg bij de turnsters van Delta Sport. Opnieuw lijkt deze konstatering erg beslissend, definitief, maar de 32- jarige trainster van een van de betere turnverenigingen had het er ook nu weer erg moeilijk mee, al verhulde zij haar emoties voortreffelijk. ,,Ik doe het niet graag", erkende zij. „Ergens na veertien grandioze ja ren mee stoppen is niet niks, zeker niet als je het altijd zo intens hebt be leefd als dat in dit geval aan de orde is. Delta Sport is een stuk van mijn leven, dat gooi je niet zo maar weg. Ik zal er in gedachten best nog vaak mee bezig zijn". Ria Kosters gaat met haar echtge noot Gerard Massalt een eetcafé run nen in Vlaardingen. ,,Het is zo groot of zo klein, dat we het samen kunnen runnen. Dus moet ik mijn aandacht volledig daarvoor gebruiken en moest het turnen nu echt uit mijn le ven verdwijnen, althans zeker op de ze grote schaal. We moeten ook aan onze toekomst denken". Ria Kosters (en ook Jolanda Stout- jesdijk, die tegelijk afscheid nam als aktief turnster en als trainster bij de selektiegroep) kregen geschenken van de trainingsgroep van Delta Sport, een groep die haar „tweede moeder" zeker zal missen, maar die in Ron de Waal een degelijke en kun dig opvolger gaat krijgen. BRUINISSE Vergadering N.C.V.B. Voor de eerste keer in het nieuwe seizoen kwam de N.C.V.B., afdeling Bruinisse weer in vergadering bij een. Na de gebruikelijke opening werd door de presidente, mevrouw De Groot een meditatie gehouden met het thema „Een moeilijke op dracht", naar aanleiding van een ge deelte uit Markus 10. Spreekster op deze avond was me vrouw Teekens-Krijgsman. Ze had als onderwerp: „Geef ons heden ons dagelijks brood". Zij bepaalde de vergadering bij de grote welvaart waarin wij leven. „Kunnen wij ver soberen?" Inderdaad zou dat kunnen maar dat moet wel met beleid gebeu ren anders worden anderen in onze samenleving de dupe daarvan. Aan de andere kant blijft daar die verre naaste staan die we toch moeten hel pen. Na de pauze werd onder andere ge- diskusieerd over de vraag HOE kun nen we onze verre naaste daadwerke lijk helpen. Eén of meer adoptiekin deren bekostigd door de vereniging leek de dames een waardevol begin. Nadat mevrouw Teekens door de pre sidente was bedankt, werd een nieuw bestuurslid gekozen. Dit werd mevrouw H. Neele-Kloet die haar be noeming direkt aanvaardde. Na het zingen van het bondslied eindigde mevrouw Teekens de vergadering met dankgebed. Jacht vastgelopen In de nacht van zondag op maandag is in de zuid-Grevelingen, de vaar weg van 't Zijpe naar de sluis door de Grevelingendam, het zeiljacht „Bastiaan' vastgelopen. Het jacht, van de heer Z. uit Leiden, kwam over de volle eb, buiten het vaarwater, op de bult stenen te zitten die vlak naast een mosselperceel van de fa. Kik. Het jacht maakte meer dan 60 graden slagzij. Via Scheveningen Radio riep de schipper om hulp waarna direkt een bergingsboot van de fa. G. Theu- nisse uit Dinteloord uitrukte. Deze kreeg het jacht vlot en bracht het bin nen in Bruinisse. Maandag vertrok het weer naar Brouwershaven, de thuishaven. Nieuwe vestiging Op de haven te St. Philipsland komt een vestiging van de firma Sui kerbuik, een firma die vooral las- werkzaamheden uitvoert, maar zich ook belast met het vervaardigen van onderdelen voor kotters voor de zee visvaart. De firma Suikerbuik heeft al een vestiging in Stellendam en krijgt daar veel orders van de firma Maaskant, die de door de firma ge maakte onderdelen verwerkt in de kotters die daar regelmatig bedrijfs klaar worden gemaakt. Ook in St. Philipsland hoopt de nieuwe vestiging als onderaanne mer, orders van derde te ontvangen. MIDDELBURG De heer J. W. de Zwart koninklijk onderscheiden De heer J. W. de Zwart, hoofd post en archiefzaken van de Directie van de Volkshuisvesting in de provincie Zeeland, heeft vrijdag de gouden ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau ontvangen. (Vervolg van pagina 1) miskenbaar ook datgene, wat het feestvierende soosbestuur zich er van voor had gesteld. Een elftal Zeeuwse groepen (alle maal van buiten Schouwen-Duive- land) zorgde met haar muziek voor een keur van stijlen en kwaliteiten. Om een uur werd het spits afgebeten door Intensive Care met new wave- muziek en Feed Back met „vierkan te" pop. Ook Masculito leverde new wave af, terwijl de H Gang het Zuid- Amerikaanse genre ten gehore bracht. Punk kwam er van D-control Dutch Revalt en voor een brok space-rock zorgde Flabber-Casted. Ronduit leuk was het optreden van de meidenband Acrex-S en een voor treffelijk stuk muziek kwam er van de kant van de Gideons Reggae. Voor de Nederlandstalige inbreng tekende Suikerspin en Silly Think was als vervanger zeer goed. Het ab solute klapstuk van de lustrumdag kwam evenwel van Jam-Jam, een band met een zangeres la Sandy Shaw, die gedurende twee volle uren het toen duizendkoppige publiek kostelijk vermaakte. „Het was jam mer, dat het bezoek overdag wat te gen viel door de hitte, maar dat werd 's avonds ruimschoots vergoed, door dat zaal en tent toen werkelijk uit puilden", stelt een tevreden lachende Brogum-voorzitter Kees Verkerk, „Zowel als evenement als zodanig, maar ook financieel kunnen we te rugzien op een uitermate geslaagd gebeuren. Doordat de bands louter voor een onkostenvergoeding kwa men spelen konden we mooi quitte spelen via de opbrengsten van drink en eetgerei. Ik mag natuurlijk ook niet vergeten te stellen, dat ook dit evenement louter heeft kunnen sla gen, dank zij de geweldige inzet van bijzonder veel Brogum-leden. Zonder hen lukt ons dit niet. Het tekent de voortreffelijke sfeer, die er momen teel weer is. We kijken met een berg vertrouwen voor ons uit, de toe komst tegemoet". GREVELINGENDAM Gewond naar ziekenhuis Zondagmiddag reed de bromfietser I. S. uit Oude Tonge (18) over de se cundaire weg van de Grevelingen dam, toen plotseling de 7-jarige J. T. de weg overstak. Een aanrijding was het gevolg, waarbij de jongen vrij ernstig werd gewond en naar het Dijkzigt ziekenhuis in Rotterdam werd overgebracht. OOSTERLAND Bijeenkomst Plattelandsvrouwenbond De afdeling „Duiveland" van de Bond van Plattelandsvrouwen hoopt het vergaderseizoen te beginnen met een avond te houden op donderdag 23 De onderscheiding werd uitgereikt door de HID, ing. R. J. van der Meu- len. Tevens overhandigde de heer van der Meulen een schriftelijke gelukwens van minister drs. E. Ny- pels. De 61-jarige heer J. W. de Zwart, geboren in Hontenisse, kreeg de on derscheiding op grond van zijn lange en uitstekende staat van dienst sinds 1 oktober 1946. Die staat van dienst werd uitvoerig gememoreerd tijdens de huldigingsbijeenkomst in het kan toor van de Directie aan de Seissin- gel 4 in Middelburg. HID Van der Meulen zei, dat hij afscheid nam van een „oude bekende", een van de men sen, die begon met de fiets, achter het houten bureau en met de van rijks wege verstrekte stofjas. Evenals de sprekers na hem legde hij de nadruk op de menselijke kwaliteiten van de heer De Zwart, die hij omschreef als iemand met een onverwoestbaar op timisme en een vriendelijke, toleran te opstelling. Belangrijke vondsten f 4 f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 6