HET WEDERZIJDSE WANTROUWEN Vrouwenarbeid tijdens de Tweede Wereldoorlog Internationale dag van de Vrede U nicef-wenskaartenaktie op Schouwen-Duiveland Thema-avond vrouwencafé: LESCOPINES, WMRZ1JN JULLIE TE ZIEN? 'Holty"iTjode Bonden akkoord met 36-urige werkweek V D Nieuw systeem bestrijding olieverontreiniging Overheid moet media eensgezind behandelen Restauratie Hollandse wijk in Potsdam te duur Charl Schwietert direkteur voorlichting financiën Marten Toonder krijgt Stripschapprijs 1982 5 ZIERIKZEE - Elke woensdagoch tend van tien tot 12 uur organiseert het vrouwencafé een informatieve koffieochtend in het café ,,De ge kroonde suikerbiet" aan de Nieuwe Haven te Zierikzee. Eens in de twee maanden wordt er tijdens deze och tenden een thema behandeld. Woens dag 22 september is de eerste thema avond in het vrouwencafé. De film „Rosie the Riveter" zal worden vertoond, een film over vrou wenarbeid in de Tweede Wereldoor log. Vijf vrouwen kijken op amusante en aangrijpende wijze terug op hun leven tijdens de wereldoorlog. De mannen werden soldaat, de vrouwen namen hun werk over. In 1945 werd de vrede getekend. Even snel als vrouwen waren opgetrommeld om de oorlogsindustrie mogelijk te maken, werden ze weer naar huis gestuurd. Toch konden de effekten van deze vrouwenarbeid niet helemaal teniet worden gedaan, want na '42 is het aantal buitenshuis werkende vrou wen blijven toenemen. Ja en amen Vrouwen in Nederland kwamen door het uitbreken van de oorlog in een heel andere situatie terecht. Het land was bezet en de mannen hoefden dus niet te vechten in het leger. Be drijven werden gesloten of gerant soeneerd. Tienduizenden gezinnen werden getroffen: mannen of zonen vertrokken of werden opgepakt. Veel vrouwen namen deel aan het verzet. Ze vervalsten persoonbewij- zen, leidden de illegale kinderop vang, brachten bonnen rond voor on derduikers, etc. Vrouwen verschaf ten onderdak aan onbekende, opge jaagde mensen. Na de oorlog werd al les weer normaal". Een vrouw ver telt: .Terwijl je vijf jaar lang zelfstandig was geweest, je eigen ver strekkende beslissingen had geno men. viel toch iedereen weer terug in dat oude patroon, dat vrouwen weer braaf ja en amen zeiden". Advertentie Topmerken met klinkende namen. Elk seizoen wéér. Zomaar voor het uitkiezen. Natuurlijk bij. Ook voor hoe4«n on shawls "C Dam 15-19. Zierikzee Telefoon 01110- 2816 HILVERSUM - In het eerste half jaar 1982 is het aantal verkeersdoden met tien procent verminderd. Maar het aantal verkeersdoden onder fiet sers nam met tien procent toe. De voor de hand liggende oplossing voor die ongewenste ontwikkeling is het aanleggen van vrij liggende fietspa den, zo betoogde demissionair mi nister Zeevalking van verkeer en wa terstaat zaterdag in VARA's ..Rooie Haan". DEN HAAG - De Sociaal-Ekonomi- sche Raad (S.E.R.) is unaniem in de opvatting dat de energiekosten voor met name bedrijven die veel elektri citeit gebruiken omlaag moeten. De hoge energiekosten vormen een be dreiging voor de konkurrentiepositie ten opzichte van het buitenland, waar met name in de Bondsrepu bliek en Frankrijk aanzienlijk lagere energietarieven gelden. ZUTPHEN - PvdA-fraktievoorzit- terDen Uyl voorziet dat zich volgend jaar in de Nederlandse ekonomie een „volstrekte noodsituatie" zal ont wikkelen. De werkloosheid zal stij gen tot rond de vijftien procent en daarmee is een hoger werkloos heidspeil bereikt dan in de jaren der tig ooit werd gehaald, zo zei Den Uyl zaterdag op de PvdA-partijraad in Zutphen. Twee jaarna de bevrijding werden er regeringsmaatregelen uitgevaar digd om de lonen van vrouwen „bin nen redelijke grenzen terug te bren gen". Een toename van vrouwenar beid, die de wereldoorlog in andere landen wel met zich mee bracht, vond in Nederland echter niet plaats. Na het bekijken van de film zal over dit onderwerp kunnen worden gedis- kussieerd. Woensdag 13 oktober komt tijdens een koffie-ochtend het thema „Goed of slecht speelgoed" aan de orde. DEN HAAG - Vandaag (dinsdag) is het voor het eerst de internationale dag van de vrede gevierd. De algeme ne vergadering van de Verenigde Na ties besloot eind vorig jaar unaniem dat voortaan de derde dinsdag van september, de dag waarop haar jaar lijkse gewone zitting wordt geopend, in het kader van de vrede moet staan. In een boodschap ter gelegenheid van deze dag zegt de sekretaris- generaal van de VN, Perez de Cuel- lar, dat beseft moet worden „dat de ze 'dag eerder een doel viert dan een verwezenlijking. In vele delen van de wereld is er geen vrede. Nergens is het veilig en zal het slechts veilig zijn wanneer er voorrang zal worden ge geven aan de gemeenschappelijke be langen van alle mensen". Het is de bedoeling dat op deze dag alle lidstaten en VN-organisaties aandacht schenken, vooral via akti- viteiten met een edukatief karakter, aan de mogelijkhgeden de vredesi- dealen te bevorderen en getuigen van de wil om voor de vrede te werken. UTRECHT - De dienstenbonden van FNV en CNV hebben met Vroom en Dreesmann in principe over eenstemming bereikt over invoering van een 36-urige werkweek, zo heeft een woordvoerder van de diensten bond FNV maandag meegedeeld. De ze arbeidstijdverkorting moet in jaarlijkse stapjes van een uur wor den ingevoerd, zodat in 1986 de 36- urige werkweek is bereikt. Hiervoor zullen de ongeveer 19.000 werkne mers van V en D ieder jaar 2,5 pro cent prijscompensatie moeten inleve ren. Het akkoord moet nog door de achterban worden goedgekeurd. DEN HELDER - De Marinehaven van Den Helder krijgt een betere ou tillage om gevallen van olieveront reiniging van het wateroppervlak het hoofd te bieden. De marine heeft de hopperzuiger Adelaar laten voor zien van een nieuw systeem waarmee in één keer 600 kubieke meter olie van het water kan worden verwij derd. Het systeem wordt 28 september in gebruik genomen, aldus het ministe rie van defensie zaterdag. De hopperzuiger haalt jaarlijks een miljoen kubieke meter bagger uit de Helderse marinehaven en omgeving. De gerichte diepgang van het vaar tuig (een meter in ongeladen toestand) maakt het tevens zeer ge schikt om in voorkomend geval olie vervuiling op de Waddenzee aan te pakken, hetgeen met de bestaande oliebestrijdingsvloot niet mogelijk is. Het door Rijkswaterstaat afdeling Noordzee ontwikkelde systeem is volgens defensie milieuvriendelijk omdat aan het oppervlaktewater geen chemische bestrijdingsmidde len worden toegevoegd. Het „drab" wordt namelijk opgezogen en aan de wal in een tank overgeladen. ZIERIKZEE - Ook op Schouwen- Duiveland zijn de Unicef wenskaar ten en geschenken in alle dorpen ver krijgbaar. Als wellicht hekend wor den de bijdragen van partikulieren en regeringen besteedt aan het wel zijn van kinderen overal ter wereld, otgeacht geloof, nationaliteit en po litieke kleur. to Unicef artikelen zijn in Zierik- ze4 verkrijgbaar bij: de dames M. E. deLooff, Zandkreekstraat 15; S. van Goisel, p/a Pr Julianaschool. H. de Grdot. Gravenstraat 12; D. Jonge- breir. Zandkreekstraat 9; B. Kooi- maii, Grachtweg 5; L. Koopman, Platteweg 10; C. Paauwe, Kok- mceowstraat 43. R. Schaalje, St. Joostmeet 23. H. Stam. Stormvo gelstraat 3; M. Verburg, Nw. Boogertstraat 45, T. Vis, De Wit- testrnat 5. M. Waaijers, Oesterstraat 42 I v. d. Woel. Mastgatstraat 2 en wereldwinkel, p/a mevrouw C. de Vos. Keetenstraat 6. Verder zijn de verkoopadressen te Burgh- Haamstede: de dames W. Bol. Bern- hardstraat 65 en R. Stenger, Burghse- weg 54. Dreischor: mevrouw C. Blom, Welleweg 30. Serooskerkc: mevrouw A. Fransen. Bruinfsse: de dames M. Hanse, Langewcg 3. M. de Leeuw, Hoogaarstraat 6 en M. Wit- senburg, Pr. Marijkestraat 1; Rencs- se: de dames M. Janse, Frlsoweg 21 en A. v. d. Schaaf, Zeeasterdreef I; Kerkwerve: mevrouw B. v. Lange- raad, Weclweg 3; Ellemeet: mevrouw P. Leydens, Dorpsstraat 3; Noord- gouwe: mevrouw S. Loschacoff, Hee- rowcg 28; Brouwershaven: mevrouw W. Obbink, Schendersweg 25; Zonne- maire: de dames A. de Vlieger en 1 van Oord. Oosterland: mevrouw U. Pronk, Kerklaan 4; Nieuwerkerk: de dames J. Provoorst, Schoolstraat 28 en E. Wijnen, Steenstraat 23; Ouwer- kerk: mevrouw P. Ruitenbeek, Ring 12. Schuddeheuri: mevrouw E. v. d. Tuin, Zuiddijkstraat 8; Scha rend Ij- ke: mevrouw E. Verschuur, Platte- weg 28. AMSTERDAM - Jongeren slechts 32 uur per week laten werken maakt de kans op werk eerder kleiner dan groter. Verplichte arbeidstijdverkor ting voor de jeugd kan tot gevolg hebben dat de toch al zo zwakke posi tie van deze groep op de ar beidsmarkt nog verder wordt aange tast. De bijbehorende inkomensach teruitgang van 20 procent staat in geen verhouding tot de inkomensma tiging die van andere groepen wordt gevraagd. Deze kritiek uit de raad voor het jeugdbeleid op het onlangs gelanceerde jeugd werkloosheidsplan van het C.D.A. De raad adviseert de regering over allerlei zaken die op de jeugd betrekking hebben. AMSTERDAM - De overheid moet in haar mediabeleid geen onder scheid maken tussen de verschillen de typen informatiemedia. De bestaande verschillen dienen op kor te termijn te worden afgeschaft. Dat betekent dat de overheid zich voor de toekomst zal moeten onthou den van ingrepen in de concurrentie verhoudingen tussen de verschillen de mediatypen. Dit zegt de Neder landse Organisatie van Tijdschrift- Uitgevers (NOTU) in een verklaring aan de informateur omtrent een sa menhangend mediabeleid voor een nieuw kabinet. Een groot deel van bovengenoemde ingreep wordt gevormd door het een zijdig subsidiëren van sommige persmedia, zoals het geval is met de advertentiecompensatieregeling voor de dagbladen van 60 miljoen gulden. Een aktief mediabeleid dient gericht te zijn op de instandhouding van de verscheidenheid van de gehe le pers ongeacht het mediumtype. Anders dan de Wetenschappelijke Raad voor het regeringsbeleid (WRR) heeft voorgesteld dienen ook andere persorganen dan die welke een bij drage leveren aan de politiek-maat- schappelijke pluriformiteit, in prin cipe voor beschermende en compen serende maatregelen van de overheid in aanmerking te komen, vindt de Notu. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON - President Reagan van de Verenigde Staten heeft maan dag bekendgemaakt dat hij bereid is opnieuw Amerikaanse mariniers „vooreen beperkte periode" naar Li banon te sturen om dat bezochte land „een kans (te geven) op eigen benen te staan". KAIRO - In Egypte heeft de politie 58 personen gearresteerd die worden verdacht van een „terroristische samenzwering" tegen de staat. Vol gens zaterdag in Kairo verschenen kranten zit de organisatie van Isla mitische fundamentalisten „Al Ji had" achter het komplot, dat beoog de het huidige kabinet in Egypte om ver te werpen. MÜNCHEN - Bij een ongeluk tij dens een militaire oefening in Beie ren zijn bij Schwandorf vier kinde ren ernstig gwond. Zij waren als ge volg van een misverstand door een pantservoertuig beschoten. Toen een „vijandelijk" vliegtuig een pantser divisie naderde, had de commandant van een pantserwagen bevel gegeven gevechtsklaar te zijn. Daarop werd een groep jongens van 10 tot 14 jaar beschoten die zich op 10 meter af stand bevonden. LA PAZ - De Boliviaanse president generaal Vildoso heeft vrijdag be kendgemaakt dat binnen afzienbare tijd het parlement bijeen zal worden geroepen. De strijdkrachten in La Paz besloten vrijdag na drie dagen beraad over de kritieke ekonomische en sociale situatie in het land de macht aan een burgerregering over jte dragen. Vrijdag was een algemene staking uitgebroken waarbij tijdens ernstige ongeregeldheden zeker vier doden zijn gevallen. AMMAN - Koning Hoessein heeft maandag meegedeeld dat hij heeft besloten met de Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO) te gaan pra ten over de vorming van een Jordaans-Palestijnse statenbond. De twee volkeren zouden zich in een re ferendum over een dergelijk samen gaan moeten uitspreken. WENEN - Twee hevige ontploffin gen hebben maandagavond laat zwa re schade toegebracht aan de ambas sade en het kantoor van de lucht vaartmaatschappij van Irak en een belendende vestiging van het auto mobielbedrijf Daimler-Benz in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen. BELFAST - In Belfast is een kind overleden aan de verwondingen die het de dag tevoren bij een bom explosie had opgelopen. Donderdag was al een kind omgekomen door de aanslag die het Ierse nationale be vrijdingsleger, INLA, zei te hebben gepleegd. Door de explosie werden nog vier kinderen en drie Britse sol daten gewond. BEIROET - De Libanese nationale liberale partij, dc NLP, heeft haar leider. Camille Chamoun, 82, kandi daat gesteld voor de presidentsver kiezingen. Dit heeft een hoge partij* funktionaris meegedeeld. Hij zal het opnemen tegen Amin Gemayel, die donderdag werd aangewezen als de kandidaat van de Falangistische par tij na de moord eerder deze week op zijn jongere broer Bcchir Gemayel die de presidentsverkiezing van 23 augustus had gewonnen. Chamoun is president geweest van 1952 tot 1958. BANGKOK - Thailand gaat vluch telingen uit Indo-Chinn naar hun land van herkomst terugsturen ten2ij westerse landen zich bereid verkla ren hen op te nemen. Dit heeft de serketaris generaal van de nationale veiligheidsraad van Thailand op een persconferentie gezegd Advertentie CURSUS BLOEMENSCHIKKEN ln uw omgeving te: ZIERIKZEE In de Technische School „Schouwen- Duiveland", Vrije 31. Aanvang: ma. 4 okt. 1982 en dl. 5 okt. 1982. Dc wekelijks* cursus bloemensc hikken staat onder leiding van een ervaren en bevoegde leerkracht. De curaus beataat uit 8 Ie**vonden. Na Iedere lea van 19.30- 21.30 uur nemen de deelnemer» een haal bloemstuk mee naar hula. Het curauegeld bedraagt 156,-. In clusief bloemen en het materiaal, als mede een overzicht van de leaatol. de cursus Is dus volledig verzorgd. In september start ook nog de vestl- glngsopleldlng bloentenschlkken en binden (bloemist-winkelier). Opgave binnen 10 dagen door een (brtef)kaart te zenden aan Stichting Bevordering Onderwijs aan Volwas senen (SBOV). Sir Winston Churchill- weg 2. 2251 CX VOORSCHOTEN. Gaarne duidelijk uw naam. adres en cursuaplaata vermelden. Na opgave ont vangt u een bevestiging. Voor informatie en/of opgave: Bel 01717 - 2010' HUNTSVILLE/DEN HAAG - De Nederlander Wubbo Ockels zal niet als eerste Westeuropeaanse astro naut de ruimte ingaan. Het lucht vaartbureau in het Amerikaanse Huntsville heeft maandag bekendge maakt dat de keus is gevallen op de Westduitser Ulf Merbold. De physi- cus Merbold zal vijf Amerikanen ver gezellen eind september volgend jaar tijdens een reis met het spacelab van Nasa. WASHINGTON - President Reagan heeft besloten een contingent „mari niers" naar Libanon te sturen in het kader van een multinationale vre desmacht samen met Frankrijk en Italië. Dit is maandag uit zeer goed ingelichte bron in Washington ge meld. PARAMARIBO - De Surinaamse legerleider, Desi Bouterse, is maan dag een officieel bezoek van vijf da gen begonnen aan Brazilië. Het is het tweede bezoek aan een machtig Zuid amerikaans land binnen diie maan den. Eerder bezocht Bouterse Vene zuela. MADRID - Felipe Gonzales, leider van de Spaanse socialistische partij, heeft maandag beloofd dat er een re gering komt die gematigde verande ringen zal invoeren. Hij zei dit bij de presentatie van het manifest van zijn partij voor de algemene verkiezingen die volgende maand gehouden wor den. De socialisten maken een goede kans deze verkiezingen te winnen. BRUSSEL - De ministers van land bouw van de E.G. zijn het maandag in Brussel niet eens geworden over de hoeveelheid boter die Nieuw Zee land volgend jaar tegen een verlaagd invoertarief op de Europese markt mag brengen. Er kwam geen besluit omdat Frankrijk wilde dt dan tevens een besluit genomen zou worden over hernieuwde boterexporten naar de Sow jet-Unie. HARARE - Twee gedetineerde blanke officieren van de Zimbabwe- se luchtmacht zijn door hun onder vragers gemarteld om verklaringen los te krijgen over de aanslag van af gelopen juli op de luchtmachtbasis Thornhull. Dit hebben de advocaten van de twee maandag op een pers- konferentie verklaard. WENEN - Israël loopt de kans dat het zijn lidmaatschap van het Inter nationaal Bureau voor Kernenergie (I.A.E.A.) van de Verenigde Naties verlies als het blijft weigeren zijn nu cleaire installaties onder toezicht van het bureau te stellen. Dit is maandag meegedeeld in Wenen, waar deze week de 26ste jaarvei'ga- dering van het I.A.E.A. wordt gehou den. JERUZALEM - Verscheidene hon derden Arabische jongelui en vol wassenen hebben maandag in de be zette gebieden en Noord-Israël tij dens demonstraties hun woede geuit over het bloedbad onder Palestijnen in Beiroet. JOHANNESBURG De guerrilla- organisatie UN1TA, die in het zuiden van Angola tegen de Angolese rege ring strijdt, heeft zaterdag vijftien gevangenen vrijgelaten en overge dragen aan het Zuidafrikaanse Rode Kruis. D\t gebeurde op Angolees grondgebied, enkele kilometers ten noorden van de grens met Namibië. De vrijgelaten zijn zes Portugezen, vier Spanjaarden, drie Brazilianen, Een Argentijnse en een Zwitserse verpleegster. BEIROET - Tweehonderdzevenen dertig Palestijnse vluchtelingen uit de massamoordkampen Chatila en Sabre in West-Beiroet, hebben zich maandag onder bescherming gesteld van het internationaal komite van het Rode Kruis, waarvan de zetel in West-Beiroet is gevestigd, zo is in de Libanese hoofdstad vernomen. LISSABON - Mozambique erkent de Palestijnze bevrijdingsorganisa- toe PLO als de „De Facto-regering" van Palestina en heeft het PLO- bureau in Maputo de status van am bassade gegeven. Dit heeft het Portu gese persbureau ANOP zaterdag uit de Mozambikaanse hoofdstad ge meld. WEST-BERLIJN - Een ingrijpende sanering en restauratie van de Hol landse wijk in Potsdam bij Berlijn is wegens de hoge kosten voorlopig niet te verwachten. Enkele jaren terug zijn zier huizen volledig vernieuwd, maar de meeste van de uit baksteen opgetrokken woningen zijn dringens aan een opknapbeurt toe, zo heeft een voorlichtingsbureau in West-Ber- lijn op basis van inlichtingen uit de DDR meegedeeld. De Hollandse wijk van Potsdam, die in het begin van de 18e eeuw ge bouwd is voor Nederlande hand werkslieden, is uniek in West- en Oost-Duitsland. DEN HAAG - Drs. Ch. Schwietert zal worden benoemd tot direkteur voorlichting van het ministerie van financiën. Dit heeft het ministerie van financiën meegedeeld. Hij volgt daar drs. G. F. Lortzer op, die per 1 januari 1983 is benoemd tot direk teur voorlichting en plaatsvervan gend hoofddirekteur van de Rijks voorlichtingsdienst. Schwietert (39) is thans politiek re- dakteur bij.hefcNOS-journaal. Voor dien was hij als journalist werkzaam bij de Volkskrant en KRO-Brand- punt. Hij studeerde politicologie aan de universiteiten van Californië en Amsterdam. BREDA - De nu 70-jarige schepper van de stripfiguren Heer Bommel en Tom Poes, Marten Toonder, heeft tij dens de nationale strip-driedaagse in Breda, de stripschapprijs 1982 in ont vangst genomen. Die werd hem uit gereikt door de Bredase wethouder van cultuur jonkheer Ruud Sand- berg. Marten Toonder was voor deze uitreiking uit zijn tweede vaderland, Ierland, overgekomen. Sandberg noemde Toonder, die in 1968 erelid van het stripschap is ge worden, een inspiratiebron voor vele jonge tekenaars. Hij haalde vooral het literaire aspect van het totale werk van Marten Toonder aan. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 22 SEPTEMBER NÉD. I: TXvee tekenfilms gaan in het middagprogramma vooraf gaan de Amerikaanse speelfilm ..Heidi. De NOS begint het avondprogramma met ..Van gewest tot gewest" waarin Zeeuwse dialecten en Hollandse emi granten in Amerika centraal staan. Het Sinfonia Concertante van Mo zart wordt uitgevoerd door de be roemde violist Isaac Stem. ..Het langste eind" is de titel van een korte Nederlandse film en handelt over Eline. net wtintig, die tijdelijk werkt bij de fotografe Isabelle. Samen rei zen ze het land af om reportages te maken en langzamerhand groeit er een relatie. ..Studio Sport" brengt een samenvatting van de voetbal wedstrijd Nederland-Ierland. NED. II: In de aflevering van ..Dy nastie" is Blake op weg naart Rome om zijn vastgelopen olietankers los te krijgen. Aldaar aangekomen belt hij Krystle op en smeekt haar toch naar de psychiater te gaan. Dan een muzikespecial rond de groep ..Kid Creole The Coconuts". Wini Hugen- kamp brengt een kwartiertje Neder lands cabaret vuur het voetlicht. Tot slot van de avond de laatste afleve ring van de serie ..The Starmaker" met in de hoofdrol Rock Hudson. WOENSDAG 22 SEPTEMBER NED. I: 10.00 Schooltelevisie13.00 Nieuws voor doven: 15.30 Drie mar motten: 15.35 Doe het zelf es: 15.45 Heidi: 18.20 Nieuws voor doven 18.28 Teleac; 18.58 Nieuws: 19.00 Van gewest tot gewest: 19.50 Politieke partijen: 20.00 Isaac Stern speelt Mo zart; 20.35 Het korte spel; 21.10 Mi chael English; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Studio Sport; 22.40 Journaal. NED. II: 13.00 Nieuws voor doven; 18.30 Staatsloterij; 18.35 Se samstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 Kouwe kunstjes; 19.25 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.27 Socutera; 20.32 Synasty; 21.20 Muziekspecial; 21.50 Heel gewoon Wim Hogenkamp; 22.15 The Starmaker; 23.00 Teleac; 23.20 Journaal; 23.27 Nieuws voor doven. DONDERDAG 23 SEPTEMBER NED. I: Een muzikale opening van het Tros-programma en wel met een registratie van het ..Schlager festival Kerkrade 1982". Deelnemers waren onder andere Freddy Quinn, Peter Kraus, Frank Zander, Freddy Breek, Costa Cordalis. Roy Black en Karl Gott.. Simon van Collem brengt weer nieuws op het filmgebied in ,,Si- monskoop". De NOS komt met een herhaling van Markant". Naar aan leiding van de toekenning van de Maaskant prijs aan prof. Aldo van Eyck. Deze Nederlandse bouw meester is een vurig bestrijder van formalistische bouwprincipes. NED. II: De vaste KRO avond wordt geopend met het spelletje ..Cijfers en Letters". Na veel proble men zijn George en Hilda naar elders vertrokken en dit is te zien in de afle vering van ..The Sullivans". „Lou Grantgaat voor de Los Angelos Tri bune een aantal artikelen schrijven over de behandeling van illegale bui tenlanders door de politie. Dit naar aanleiding van een politie-inval in een Mexicaans eethuisje. De doku- mentaire ..De bisschop en de bom gaan de makers van de dokumentai- re in op de aktie van de Amerikaanse bisschoppen tegen een verdergaande kernbewapening. De avond wordt besloten door de vredesmis in rockstijl gekomponeerd door Thijs van Leer. DONDERDAG 23 SEPTEMBER NED. I: 10.00 Schooltelevisie; 13.00 en 18.20 Nieuws voor doven; 18.58 Nieuws; 19.00 Schlagerfestival 1982: 21.00 Simonskoop; 21.37 Journaal 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Mar kant; 23.15 Teleac; 23.35 Journaal; 23.40 Nieuws voor doven. NED. 11: 13.00 Paspoort??; 18.25 Paspoort; 18.35 Sesamstraat; 18.50 De Sullivans; 20.00 Journaal; 20.27 Lou Grant; 21.20 De Bisschop en de bom; 22.00 Donna nobis pacem; 22.55 Journaal; 23.00 Nieuws voor doven. 12 Als jij wilt trouwen, Ina, koop ik zo'n huis. Ik heb jarenlang gespaard. Van thuisvroegerweet ik natuur lijk alles van de woningellende. Er zijn hier in de stad een kleine duizend wo ningzoekenden. We komen de eerste jaren dus helemaal niet aan bod. Trou wens, ik wil liever buiten wonen, als we eenmaal getrouwd zijn. Weliswaar dicht bij de stad, maar toch buitea Dat heeft verschillende voordele i In Hoo* gerveld wordt veel gebouwd, allemaal in de vrije sektor. Met vrije vestiging. Met een maand of vier zullen er in dat komplex al huizen klaar zija Ik weet van een makelaar, die ik goed ken, dat er nog diverse huizen in aanbouw te koop zjjn, maar we moeten er geen gras over laten groeiea Dus als jij wilt trou wen, hoefje enkel maar ja te zeggen en we gaan een huis uitzoeken". „Dat kost toch een kapitaal, lieverd", had ze zacht gezegd. Hij had geknipoogd. „Dat kapitaal heb ik, Ina. Sinds ik werk, heb ik ge spaard. En als die prijs tegenvalt - ik heb een prijs in m'n hoofd kan ik altijd nog een kleine hypotheek erbij nemen. We krijgen bovendien een rijkspremie. Dat scheelt ook, moet je maar denken". Ze had hem vurig gekust en hem in 't oor gefluisterd: „Ik kom ook niet met lege handen, lieverd. Op de bank heb ik een behoorlijk bedrag staan. Samen zullen we het wel klaren. Goed, ik wil weL We gaan van de week kijken". „En bij jou thuis, Ina? Wat zal je vader ervan zeggen?" „Ik druk vader morgen met z'n neus op de feiten", zei ze met vaste stem. „En als hij moeilijkheden maakt, dan maar zonder zijn zegen. Hij zal geen tweede keer meer tussen ons kunnen komen, jongen, daarvoor houd ik nu to veel van je. Ik wil jou en niets zal me meer kunnen weerhouden". Maar nu, in de grote kamer, terwijl zij bij het raam zaten Joop Walsoorden met grote passen door het vertrek baande, begreep ze wel, dat het een harde strijd zou worden. Ze kende haar vader en hij was niet iemand, die spoe dig zou toegeven. Integendeel. Ditmaal zou het hard tegen hard gaan. „Ik heb indertijd, op uw advies het uitgemaakt met Frans", begon ze op rustige toon haar verdediging. „En na derhand leerde ik Bob kennen. Hoewel u het niet met zoveel woorden hebt gezegd, had u er geen enkel bezwaar tegen, dat Bob en ik met elkaar om gingen. Integendeel Ik kon niet los komen van de gedachte dat u hem al min of meer dis uw aanstaande schoon zoon zag. Een floormanager bij een autofabriek is een belangrijk persoon. Enfin, u weet nu, wat voor soort die meneer Young was. Al verbeeld ik me niets, toch acht ik mezelf te goed voor mannen als van het slag Young. Na lange tijd ontmoette ik Frans weer. We dronken samen thee en kwamen op nieuw naar elkaar toe. En nu kunt u te keer gaan en uw stokpaardje berijden door opnieuw aan te voeren, dat het nest niet deugt, waaruit hij volgens u Door GRE DE BOER gekropen is - een rot-uitdrukking, maar alla - Frans is in ieder geval een heer. Hy heeft bjj mij nog nooit iets gedaan, waarover ik mijn wenkbrauwen moest optrekken en dat zal hij ook nooit doen, begrijpt u? Frans is precies de tegen voeter van Bob Young Enfin, laten we een lang verhaal maar kort houden: Frans en ik houden genoeg van elkaar om te trouwen. We zijn het van plan. Binnen enkele maanden". Joop Walsoorden keek stom ver baasd zijn dochter aan. „Gaat dat tegen woordig zo? Heeft je vader misschien ook nog wat te zeggen?" „Pappa, ik ben nu bijna drie en twin tig Een klein jaar geleden heb ik, op uw advies het uitgemaakt Maar ik heb nu begrepen, dat ik toen al van Frans hield. Mag ik alsjeblieft rnijn toekom stige echtgenoot zelf uitzoeken? We leven niet meer in de negentiende eeuw, maar in de twintigste". De man wond zich op. „En ik verbied het je, begrepen? Te denken, dat de zoon van diedie wfjvedief mijn schoonzoon zal wordenHet gebeurt niet, versta je?" Ina bleef uiterst kalm. Gek, dacht ze, ik ben helemaal niet onder de indruk van zijn getier. Nog minder bang Wat kan mij het schelen, of hij lelijk doet? Frans en ik trouwen toch, al zou hij mij de deur uit gooien. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 5