De heer C. A. van Oord en het Christelijk onderwijs WONINGBOUW AAN DE GROENE POORT IN OOSTERLAND Fijne V.O.O.-feestmiddag voor kleuters en lagere schoolkinderen Tien jaar o.l.s. 't Kofschip 4 STREEKNIEUWS Huishoudelijke onderwijs- vergadering in Bruinisse koos medezeggenschapsraad Een voorzitter neemt afscheid UTRECHT - De staking van de Utrechtse welzijnswerkers uit pro test tegen de bezuinigingsplannen van de gemeente is voorbij. De sta kers besloten in meerderheid weer aan de slag te gaan, nadat burge meester en wethouders van Utrecht de bonden onder meer hadden toege zegd dat er in het Utrechtse welzijns werk tot en met 1985 geen gedwon gen ontslagen zullen vallen en dat nieuwe financiële tegenvallers pp de gemeentebegroting niet op het wel zijnswerk zullen worden afgewen teld. KERKYVERVE Ledenvergadering ttv Kerkwerve Donderdagavond jl. werd door de ttv Kerkwerve de jaarlijkse leden vergadering gehouden. In zijn ope ningswoord kon de voorzitter, de heer Landman, konstateren dat 8 personen aanwezig waren, doch ge zien het aantal seniorleden van de vereniging nog van een matige op komst kon spreken. Na de notulen en jaarverslag stond op de agenda vermeld de uitreiking van de percentage-beker, bestemd voor degene die voor een geheel ver enigingsjaar het hoogste percentage winstpartijen speelt. Ook degene die die beker in ontvangst moest nemen was er niet op de vergadering, het geen aanleiding was om te besluiten in de toekomst bij een dergelijke si tuatie de beker uit te reiken aan de gene die op de vergadering aanwezig is met het hoogste percentage. Het financieel verslag en de begro ting leverden evenmin weinig dis- kussie op, zodat men al spoedig aan landde aan het punt bestuursverkie zing. Omdat de voorzitter niet her kiesbaar was kon de vergadering in stemmen met het voorstel de heer H. 't Hart in die funktie te verkiezen. Hierna reikte de wedstrijdsekreta- ris, de heer Huigens, de nieuwe kom petitieprogramma's uit. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering, nadat hem door me vrouw Rentmeester nog dank was ge bracht en een boekwerk was over handigd. NIEUWERKERK Begrafenis oud burgemeester A. A. van Eeten Onder grote belangstelling werd vrijdagmiddag het stoffelijk over schot ter aarde besteld van Adriaan Arie van Eeten, oud burgemeester en ere-burger van de gemeente Duive- land. Voor de plechtigheid op de be graafplaats van Nieuwerkerk plaats vond, werd in de Nederlands Her vormde Kerk een rouwdienst gehou den met als voorganger ds. B. Baks uit Haamstede emeritus predikant. De schriftlezing was uit Psalm 23 en 2 Corinthe 4 16 tot 5 1. Na sa menzang Psalm 103 vers 6 en 7 ver volgde dé predikant met zijn tekst.' Psalm 23 1 ,,De Heer is mijn herder, mij ontbreekt niets" en 2 Corinthe 5 1 ,,De aardse tent wordt afgebro ken", wij hebben een gebouw van God, een eeuwig huis". Na de preek, samenzang, dankgebed, voorbede en slotzang trok de lange stoet naar de begraafplaats. Op verzoek werd aan de groeve niet gesproken. Ds. Baks bad het „Onze Vader". In het dorps huis was er gelegenheid tot condole ren, waarvan velen gebruik maak ten. Gezamenlijke jeugddienst In een vol kerkgebouw aan de Ooststraat, werd zondagochtend een gezamenlijke jeugddienst van Her vormd-Gereformeerd gehouden met als voorganger de heer A. v. d. Schee, leraar godsdienst te Spijkenisse. Or ganist was de heer W. Wandel, ter wijl een meisjeskoor, met muzikale begeleiding uit Heinkenszand mede werking verleende. Deze dienst was mede voorbereid door de Oecumeni sche Jongerengroep. Het thema van de preek was: „Speciaal voor jou!" Na inleidend orgelspel werd samen gezongen Psalm 89 1 en 7 „Hoe zalig is het volk, dat U de lofzang zingt". Tussendoor steeds zong het meisjes koor, toepasselijke, hedendaagse lie deren. De Schriftlezingen Romeinen 8 vers 31-39 en Johannes 15 vers 9-17, werden door de jongeren verzorgd. De tekst voor de preek was gekozen uit Micha 6 verst 2 en 3 en Johannes 15 vers 12a: „Het rechtsgeding des Heren èn het gebod der liefde". Na de preek werd gezongen „Ik zie een poort wijd openstaan". Eén uit de jeugd droeg het gedicht voor „Spe ciaal voor jou!" Na gebeden was de slotzang „God roept ons broeders tot de daad". Tenslotte zong het meisjes koor „Wat zou de wereld anders zijn" en „Muren, muren moet vallen". Na de dienst bleef de jeugd nog bij een in het gebouw achter de kerk, met gezellig napraten en koffiedrin ken. Deze „start" van het winter werk mag geslaagd heten! OOSTERLAND Oranje-reis Begunstigd door fraai zomerweer had op vrijdag de „Oranje-reis" plaats onder auspiciën van de plaat selijke Oranjevereniging. Per bus van de fa. Van Oevcrcn uit Zicrikzee. met als chauffeur Rinus van der Voorde, startte men om half acht van het Marktplein met in totaal 50 per sonen. Dreigde aanvankelijk de mist een spaak in het wiel te steken, kwam reeds kort na de aftocht de zon weer door. Voorzitter M. Dalebout sprak een welkomstwoord tot de reizigers, en wenstte allen een prettige en gezelli ge reis toe. Via de Barend rechtse- en Benelux-tunnels ging het naar het Westland. naar Honsclersdijk waar in de bloemenveiling een kleuren- schat het oog bekoorde. Een kleurig serie dia's over het veilinggebeuren trok zeer de aandacht van de reizi gers. Na de koffie ging het gezelschap via Den Haag (met een rondrit buiten en binnen bij de Hofvijver en het be kende Vredespaleis) naar Wassenaar, OOSTERLAND - Op de plaats waar eertijds de lagere scholen ston den aan de Groene Poort, zal thans een komplex van negen z.g. „basis woningen" verrijzen die in opdracht van de Woningbouwvereniging „Be ter Wonen" uit Zierikzee zullen wor den gebouwd door Bouwbedrijf Boogert B.V. te Oosterland. Vier stuks zullen met het voorfront naar de Groene Poort worden geplaatst en de overige vijf naar de Hofweg. De rooilijn van de vier langs de Groene Poort komt op viermeter waar men in de „Bijhorst" een uit stekende broodmaltijd nuttigde, met vooraf een konsumptie. Naar de hoofdstraat Daarna ging het naar Amsterdam waar het oog niet verzadigd raakte tijdens een wandeling over de Kal- verstraat en een rondvaart door de grachten. Vervolgens reed men naar het Brabantse Oisterwijk waar in het bekende restaurant: „De Kanon nier" een smakelijk diner genuttigd werd. Verder een drankje en ook een dansje voor de liefhebbers. Totdat het tijd werd weer huiswaarts te koersen. Het was* toen voor voorzit ter M. Dalebout niet moeilijk een dankwoord te spreken voor deze ge zellige tocht, en voor de uitmuntende sfeer die er heerste. Hij dankte ook vooral de fa. Van Oeveren en niet minder chauffeur Van de Voorde, voor zijn zeer deskundige en humo ristische uitleg tijdens de rit. Al met al een zeer fijne reis, vooral door het prachtige zomerweer. voor de voorgevel van het woonhuis van de heer P. T. Bolkenbaas. Eén woning wordt een z.g. „aangepaste woning" ten behoeve van een minder valide. Het is te betreuren dat ten be hoeve van deze woningbouw aan de Groene Poort een aantal mooie loof bomen het veld moest ruimen. Ver moedelijk zal een dezer dagen begon nen worden met het heien van beton nen palen voor deze woningen. Historie In vroeger tijden was dit hier bos grond, behorend bij de Ambachts heerlijkheid Oosterland. In het jaar 1903 schonk de toenmalige Am bachtsheer: Jhr. Mr. Hendrikus Adolphus Steengracht van Ooster land, deze percxelen, ook dat waar de woning van het schoolhoofd verrees, aan de toenmalige gemeente Ooster land, deze percelen, ook dat waar de woning van het schoolhoofd verrees, aan de toenmalige gemeente Ooster land, ten behoeve van de bouw van tweetal kleuter- en basisscholen ir de nieuwbouw besloot de gemeente Duiveland het schoolgebouw te slo pen. De hoofdonderwijzerswoning was toen inmiddels verkocht aan de heer P. T. Bolkenbaas, hoofd van de openbare lagere school aan de van den Abeelestraat. RIDDERKERK - Hak Pijpleidin gen heeft van het ministerie van landbouw van Saoedi-Arabië op dracht ontvangen voor de aanleg van een 250 km lange drinkwaterleiding tussen de Rode Zee en de steden Mek ka en Taif. Hak voert de opdracht uit in samenwerking met het Saoedische bedrijf Al-Rashid in Djeddah. ZIERIKZEE - Zaterdagmiddag organiseerde de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (V.0.0.) een feestmiddag voor leerlingen van de kleuterscholen en van de laagste klassen van de lagere scholen. Door het fijne nazomerweer en met de hulp van V.O.O.-bestuursleden en ouders werd het op het schoolplein van de voormalige R.S.G. aan de Manhuisstraat een fijne middag. Het feest ging van start met het maken van een eigen feestmuts met passende versiering. De volgende op dracht voor de kinderen was een mu ziekinstrument vervaardigen. Aan die opdracht werd met grote inzet ge werkt. Liedjes Later in de middag werden de in strumenten gebruikt voor de begelei ding van eigen gemaakte liedjes. Al deze kreatieve inspanningen hadden de eetlust opgewekt. Een gegeven waar rekening mee was gehouden. Twee moeders waren ruim drie uur intensief bezig geweest met panne koeken bakken. De flinke stapel was binnen een kwartier verdwenen. Het feest werd afgerond met enke le spelletjes. Zowel de honderddertig kinderen als het V.O.O.-bestuur van de afdeling Zierikzee kunnen terug zien op een fijne feestmiddag, die voor herhaling vatbaar is. BRUINISSE - Vrijdagavond werd in de grote gemeenschapsruimte van de Chr. lagere school de ledenverga dering gehouden van de Vereniging tot bevordering van Chr. onderwijs te Bruinisse. De voorzitter, de heer H. Schot, was blij zoveel mensen te mogen verwelkomen. Onder de zestig aanwezigen waren ook veel jonge gezichten, hetgeen zeer verheu gend wxs. Na de gebruikelijke opening wer den de notulen gelzen. Het financiële gedeelte werd daarna uitvoerig door de voorzitter ingeleid en toegelicht. Leek het enige tijd geleden een „min- ne"-zaak, momenteel ziet de zaak er weer gezond uit. In het minst is dit niet te danken aan de heren Van Br veren en Van Belzen uit Zierikzee, die nu sinds l januari 1982 de gehele financiële zaken regelen In Zierik zee verzorgen zij ook de scholenadmi nistratie van vele Chr. scholen Bestuursverkiezing Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de dames 1 Deurloo- Wiebrens en W. v. d. Doe- Hoogerheide. Zij nemen nu de plaat sen in van mevr. Muller-de Waal en de heer J. van Breda Deze heiden werden door voorzitter en het hoofd der school hartelijk dank gezegd voor hun vele werkzaamheden. Zij mochten ieder een presentje in ont vangst nemen. Daarna was het de beurt aan de ou derkommissie die bij monde van mevr. Zwart uitvoerig verslag deed van allerlei werkzaamheden. Nieu we ouderkommissieleden werden de dames I. van Kooten-Wiebrcns en H. Niese-Jansen. Mevr. Zwart en mevr. Wiebrens-Capelle werden eveneens door de voorzitter dank gebracht voor hun vele werkzaamheden verzet voor de kleuter - en lagere school. Medezeggenschapsraad Vervolgens werd de medezeggen schapsraad definitief in het leven ge roepen. Hiervan zullen deel uit ma ken de heer L. Roozemond en mevr. Geense. Tot slot deelde de voorzitter mee dat hij, in verband met zijn funktie in de gemeenteraad, waar hij als wethouder zal optreden, in het voorjaar tijdens de jaarvergadering zal aftreden. Het hoofd der school deelde nog mee dat 13, 14 en 15 oktober de festi viteiten zullen plaatsvinden rondom het 400-jarig bestaan van het onder wijs te Bru. Hij verzocht nog materi alen aan te dragen voor de te houden tentoonstelling. Rond de klok van tienen werd deze puur-huishoudelijke vergadering besloten met het zingen van het „Avondlied", gezang 280 1. HAAMSTEDE - „Het Christelijk onderwijs heeft altijd de liefde van in Vi hart gehad". Deze uitspraak van de heer C. A. van Oord uit Haamste de verklaart eigenlijke al grotendeels waarom hij zich negen jaar geleden „liet strikken" het voor zitterschap op zich te ne men van de Vereniging tot Bevordering van het Christelijk Onderwijs te Zierikzee. Hij zette zich er ook met hart en ziel voor in, maar op 24 sep tember draagt hij de voorzittershamer over. We spraken met hem en hij gaf zijn mening over die bijna - achter hem liggende periode, die zo wel landelijk als plaatse lijk op onderwijsgebied een turbulente is geweest. Onderwerpen: nieuwe of andere behuizingen van de Zierikzeese scho len, de verbeterde democratie in het onderwijs („een van de belangrijkste ontwikkelingen"), de toekomstige LEAO in Zierikzee en een hartgron dige wens naar het rijk toe: „Laat ons alstublieft een paar jaar met rust", vanwege al die veranderde en andere systemen die almaar worden opgelegd. De bestuursleden van de schoolver eniging moesten er wel even aan wennen, toen hij de eerste keren de vergaderingen voorzat. Gewend aan het zakenleven deed hij dat ook zake lijk: vlot, zonder omhaal, to the point. Maar: „Men heeft mij verdra gen", zegt hij bescheiden. En daar bleef het achteraf niet bij, want daar naast ontstond wederzijds waarde ring en goede vriendschap. De heer Van Oord is oprecht van mening, dat de betrokkenheid bij het onderwijs zijn leven heeft verrijkt. De Christelijke onderwijsvereni- ging in Zierikzee omvat drie kleuter en drie lagere scholen, plus de Christelijke scholengemeenschap LHNO/MAVO. Die scholengemeen schap telt ongeveer 800 leerlingen met zestig man personeel. Aandacht De heer Van Oord streefde met zijn voorzitterschap naar het volgende doel: „Trachten met elkaar een kli maat te scheppen, waarin de school gedijen kan, met in de eerste plaats aandacht voor de leerlingen, voor het personeel; die aandacht voor elkaar propageren en stimuleren, op oecu menische christelijke gronden geba seerd." Hij vertelt geboeid te zijn „door wat de kerken op Schouwen kenne lijk niet klaarspelen en op de scholen wel gebeurt: van ultra links tot ultra rechts bezoekt de school, ook buiten kerkelijken." Want, zo voegt hij er ter verklaring aan toe: „Een Christe lijke school behoort a priori en goéde school te zijn. Het bestuur is geen ouderwetse, de gelijke club meer, zoals vroeger in mijn geboorteplaats Werkendam, toen het schoolbestuurder zijn status betekende; het funkties waren die van vader op zoon overgingen." Democratie Het doet hem deugd, dat de vensters der democratie bij de Christelijke Zierikzeese scholen wijd zijn opengegooid. Niet alleen naar buiten toe, maar ook binnen het schoolbedrijf doet dat zich gelden. Er is een goed samenwerkingsverband tussen alle bij de school betrokke nen, tussen bestuur, onderwijzend personeel, leerlingen en ouders. Een positieve ontwikkeling, vindt de heer Van Oord, zoals ook nu weer met de medezeggenschapsraad. „Vroeger was de afstand tussen bestuur en school veel te groot. Die moet op één vlak liggen, tot heil van de leerlingen Hij geeft toe dat in zijn zienswijze de grenzen tussen het openbaar en het Christelijk onderwijs niet zo scherp meer zijn, maar toch: „Iedér heeft z'n eigen verantwoordelijk heid. Wij, van ChristelijK'è1 sfcholen, willen behoren bij het Koninkrijk, en daarin de Heer volgen, ook in het onderwijs". De Christelijke schoolvereniging heeft als zinsspreuk „Laat de kin dertjes tot Mij komen" en ook dat spreekt de heer Van Oord erg aan. Hij houdt van de jeugd, het belang van de leerlingen staat voorop. Aan al die coördinerende zaken die een voorzitter dient te regelen, plus al die andere bijbehorende aktivitei- ten, besteedde hij anderhalve dag per week en een aantal avonden. Hij prijst onder andere de samenwer king met administrateur Van Beve- ren en bijvoorbeeld de sterke bouw- kommissie die de schoolvereniging kent. Nieuwbouw Tijdens zijn voorzittersperiode kwamen drie belangrijke verbeterin gen tot stand. Dat was de nieuwe J. W. van den Doelschool in Poortam bacht, de aanbouw aan de L. J. de Jongeschool en de uitbreiding van de L.H.N.O., waarvan de barakken aan de Caustraat binnenkort verdwijnen omdat de MAVO/LHNO door het weggaan van de RSG nu ruimte krij gen aan de Calandweg. Vijf jaar geleden ging de heer Van Oord al naar Den Haag om die RSG- gebouwen te pakken te krijgen en zo'n persoonlijk kontakt met de toenmalige staatssekretaris De Jong deed de zaak geen kwaad. Binnen kort, op de vergadering de 24ste, zien de heren elkaar weer eens, want De Jong is inmiddels voorzitter van de Unie School en Evangelie en hij houdt die avond een inleiding over aktuele schoolzaken. Hij is ook een beetje Zeeuw, want hij is in Goes rec tor geweest. LEAO opkomst Nog even terug in de tijd, vier jaar, om precies te zijn, toen de Christelij ke LHNO Bruinisse bij Zierikzee werd gevoegd. Tevens kwam toen de combinatie van de vroegere Huis houdschool, nu LHNO, met de MA VO tot stand. En in de toekomst komt er in deze Zierikzeese scholengemeenschap een LEAO bij, plus een lagere winkel opleiding, die aan de LHNO wordt gekoppeld. „Een pakket met interessante mogelijkheden", benadrukt de heer Van Oord, die door zijn voorzitters- funktie veel te maken kreeg met de ingewikkelde papierwinkel die rijk, provincie, gemeenten en andere in stellingen met zekere regelmaat steeds aanvullen. Even rust „Hoewel ik me beslist niet met de onderwijskundige zaken wil bemoei en - dat is ook niet aan het bestuur en niet aan mij - wil je er toch kennis van nemen, er op inspelen. Normen worden steeds veranderd, met die voortdurende veranderingen wordt het steeds moeilijker en ingewikkel der. Laat al dat nieuwe van de afge lopen tijd nu eerst maar eens inwer ken en betijen", vindt hij, „laat ons even met rust Aanwezig zijn De heer Van Oord verzette veel werk, omdat hij vond een belang rijke uitdaging te hebben aangeno men. „Je moet aanwezig zijn, bij al les. Daarom is het eigenlijk geen funktie voor iemand met een full- timebaan, dat kan gewoon niet", be nadrukt hij. „Autochtone goede krachten zijn er genoeg", meent hij, als zijn opvolging ter sprake komt, maar het moet hem van het hart dat „Zeeuwen het met een soort valse be scheidenheid zelf in dergelijke funk ties vaak laten nodeloos afweten. Schouwenaren hebben dikwijls de neiging om verantwoording aan an deren over te laten en zelf de kat uit de boom te kijken", heeft hij onder vonden. Zoals hij ook heeft gemerkt, hoe deze voorzittersfunktie zijn leven heeft verrijkt. „Ook zelf leer jc er van. Je wordt cr wijzer van Een pleidooi? ZIERIKZEE - Op vrijdag 17 september vierden 200 leerlingen cn acht leer krachten van de openbare lagere school 't Kofschip in Poortambacht het tien jarig bestaan van de school met een feestelijke dag, waaraan ook werd meege werkt door een aantal ouders van leerlingen. Vanaf half negen legden de klassen een tot en met vijf onder leiding t>an per soneel en een aantal ouders een spelletjestrajekt af. waarbij tijdens het eerste uur de zesde klassers als enthousiaste toeschouwers fungeerden, vooraleer zij aan de slag gingen. Vanaf half tien toverden de zesde klassers als volleerde koks en kokkinnen dertig kilo bloem om in zeven a acht honderd overheerlij ke pannekoeken, die door de hongerige leerlingen in een mum van tijd naar de ocuivige jachtvelden werden geholpen. Na de feestelijke vcrorbering van de pannekoeken werden door de leerlingen nog twee films bekeken. Een film over dieren cn een rolprent over ..Avontu ren onder water" vulden het middagprogramma. Nadat de kinderen thuis wa ren konden zij de feestelijke outfits waarin de dag werd gevierd, weer opber gen lol een volgend feest het koperen bcstaaii. (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4