FILMOPNAMEN IN EN ROND BOERDERIJ TE BROUWERSHAVEN Bomen rooien langs Duinwegje leidde tot grote konsternatie Raad Zierikzee weinig moeite met voorstellen In nieuwe samenstelling bijeen: ,,De Stenen Vriendin" STREEKNIEUWS Voor afvoer duinwater in Burgh ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 september 1982 Nr. 23188 Pluimen voor jachthavenovereenkomst teur Beeldende Kunstenaars Zee land. Deze tentoonstelling zal zater dag 25 september om tien uur worden geopend door burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer van de ge meente Westerschouwen. Ongeveer negentig werken kunnen worden be zichtigd. De toegang is vrij. RENESSE Valse briefjes van f 25,— De bruidsstoet gevormd door figuranten van toneelvereniging ..Op Driftuit Renesse en Toneelgroep Ouwerkerk, werd voorafgegaan door de hoofdrolspelers: André van den Heuvel. Nelly Joan Liberg. Frank Schaafsma en Dorothée Lucas. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN - „Ja dat is goed", zei filmre gisseur Jindra Markus en er ging een zucht van verlich ting door het gezelschap figuranten zondagmiddag in de schuur van boerderij „Mon Genie" van de familie De Koeyer te Brouwershaven. Het ging om enkele opnamen voor de film „De stenen vriendin", een verhaal dat zich afspeelt in een fiktief Zeeuws dorp. maakt op een bij eb droogvallende zandplaat in de Oosterschelde. Over igens blijkt Eriks vriend meer be langstelling te hebben voor het zusje Anja. Dat betekent een teleurstelling voor Erik en als Anja dan ook nog een nare ervaring opdoet met Wolf, slaat die teleurstelling over in wraakgevoelens. Waar deze gevoe lens toe leiden, toont de rest van de film, die tegen het einde van dit jaar gereed moet zijn. Figuranten van toneelvereniging ,,Op Drift" uit Renesse en van de To neelgroep uit Ouwerkerk verleenden zondag hun medewerking bij deze filmopnamen. Zij vormden een geanimeerde groep bruiloftsgasten, die in een ongedwongen optocht over het erf naar de schuur toog. In die kleurrijk versierde schuur werd de brui loftsmaaltijd gebruikt. Ook voor die scène werden enkele opnamen ge maakt. Overigens bleken de film aspiraties van sommige figuranten niet toereikend om het te kunnen volbrengen van 's middags één tot 's avonds zeven uur, vrijwel zonder pauze en versterkende maaltijd steeds maar weer dezelfde scènes te spelen. „Verstand op nul" Enkelen haakten dan ook halver wege af. De blijvers kregen van de doorgewinterde professional André van den Heuvel, die de rol van brui degom vertolkte, de raad: .Verstand op nul en gewoon doorgaan". Dat de den ze, hoewel het heel wat inspan ning vergde om het vrolijke gezicht van een bruiloftsgast op te zetten als een passage voor de twintigste keer moest worden herhaald. Vooral de jeugdige figurantjes bleken in staat tot het laatste toe veel enthousiasme op te brengen. ,,De stenen vriendin" wordt een korte speelfilm, die te zijner tijd, als één der omroepen belangstelling toont, op televisie zal worden uitge zonden. Het verhaal vertelt over de jongen Erik en zijn zusje Anja. Hun vader, een boer, staat op het punt te her trouwen met een jongere vrouw. Erik is vaak het doelwit van de pla gerijen van een groep jongens uit het dorp. Die groep staat onder leiding van Leo, de zoon van de dokter. Plot seling doet een nieuwkomer. Wolf ge naamd, zijn intrede. Met een gevaar lijke stunt weet hij het respekt van de dorpsjongens af te dwingen. Erik denkt in Wolf een vriend gevonden te hebben. Beeld Wolf deelt met hem het geheim van de plek, waar een fraai Romeins beeld verborgen moet zijn. Ze gaan op zoek. Deze opnamen werden ge- Voor regisseur Jindra Markus is' dit het tweede projekt, dat verwezen lijkt kan worden met subsidie van C.R.M. Aan ,,De stenen vriendin" verleende ook de provincie Zeeland een financiële bijdrage. André van den Heuvel speelt, zoals gezegd, de rol van de vader. De jonge bruid wordt gespeeld door Nelly Joan Liberg. De rol van Erik werd toebedeeld aan Frank Schaafsma uit Bussum, een jonge student die het akteren als serieuze hobby bedrijft. Hij was eerder te zien in de serie „Weekend" van de IKON. De rol van het zusje Anja wordt vertolkt door Dorethée Lucas. Rei nout Bussemaker speelt de rol van de nieuwe vriend Wolf en Paul Staartjes kruipt in de huid van de dokterszoon Leo. Regionaal talent Voor de bijrollen van de jongens uit het dorp zocht Jindra Markus naar amateurtalent in de Zeeuwse re gionen. Er werden enkele audities gehouden, tijdens welke ook twee jongens uit Zierikzee, Erik Holm en Marcel Pzygoda, bij de selektie wer den gevoegd. De overige jongens ko men uit Goes en omstreken. „Moeilijk hoor zo'n auditie als je het nog nooit hebt gedaan", vertelde Erik Holm. „Ik heb natuurlijk hele maal geen ervaring met filmmaken, ik heb alleen een beetje toneel gespeeld voor het C.J.V." Marcels toneelervaringen gaan niet verder dan enkele optredens tijdens schoolavonden. Beiden zetten zich zondagmiddag zeer enthousiast in tijdens de opnamen rond „Mon Ge nie". Mevrouw E. A. J. de Koeyer- Doeleman bleef nogal lakoniek on der het feit, dat haar woning van on der tot boven met apparatuur vol stond en voortdurend werd betreden door spelers, technici en figuranten. „Ach, we hebben er in toegestemd toen ze het kwamen vragen. Het is al lemaal droge troep, dus gauw genoeg opgeruimd". Voor „De stenen vriendin" zullen zaterdag en zondag aanstaande: binnen-opnamen op deze boerderij worden gemaakt en verder zal er nog op lokaties gefilmd worden in Brui- nisse, Yerseke en Steenbergen. De produktie van deze film is in handen van Jos van der Linde, het camera werk wordt geleid door Peter de Bont. Exkursie Heidemij in Zeeland De jaarlijkse exkursie van de ver. Koninklijke Nederlandse Heide Maatschappij wordt dit jaar dichtbij huis, namelijk in de provincie Zee land gehouden. Donderdag 23 september verzamelt zich het gezelschap in Motel De Cais son te Kapelle-Biezelinge, om van daar vertrekken naar het verede- lings en zaadteeltbedrijf Van der Ha ve te Kapelle-Biezelinge. Een tweede groep vertrekt naar het herverkave- lingsgebied en maakt de trip in om gekeerde volgorde, 's Ochtens Van der Have, 's middags het herverkave- lingsgebied of omgekeerd. De lunch wordt om 12.30 uur in De Caisson gebruikt, om 17.30 uur zet men zich in hetzelfde restaurant aan tafel voor het diner. ZIERIKZEE „Wees een Zegen" Op donderdag 23 september komt de Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen" weer bijeen in het Herv. Ver enigingsgebouw, Vrije 2. De overden king zal verzorgd worden door me vrouw M. H. Dorst-Klink en na de pauze zal mevrouw E. Stringer ver tellen van haar werk op het zendings- veld van Irian-Jaya. Voor tijd zie agenda. Bestuursvergadering Beatrixschool Woensdag 22 september vergadert het bestuur van de Beatrixschool in het schoolgebouw aan de Grachtweg. De vergadering begint met het kie zen van een voorzitter, sekretaris - penningmeester en hun vervangers. Verder de huishoudelijke zaken, maar ook de inrichting van de afde ling V.B.O. Bij de start van deze af deling (1981) werd voor de inrichting niets aangeschaft. Na goedkeuring van de inspektie en in overleg met het hoofd van de school stelt het bestuur voor tot aanschaf over te gaan tot een bedrag van 48.895,51. Verder op de agenda: symbiose met de huishoudschool, voorziening in de vakature logopedist, benoeming leerkracht in het kader van het akti- veringsplan aanstellen van een twee de leerkracht afdeling ZMLK, stages en een gesprek met het bestuur van de LOM-school In Middelharnis. Voor tijd: zie agenda. Bij de Rabo-bank te Renesse wer den weer twee valse briefjes van 25 gesignaleerd. Er zijn er waarschijn lijk nog meer in omloop. Oppassen dus als men zo'n briefje ontvangt. Aanrijding Op de Stoof weg kwamen twee per sonenauto's met elkaar in botsing. Automobilist W. T. uit Bleskens- graaf kwam vanaf de Wilhelmi- nastraat en wilde de Stoofweg oprij den. Hij zou hierbij geen voorrang hebben verleend aan M. H. A. d. B.- G. uit Renesse die over de Stoofweg reed. Beide wagens raakten zwaar beschadigd. NOORDWELLE Jaarlijks uitstapje Dorpsgemeenschap Zaterdagmiddag werd het jaarlijks uitstapje gemaakt dat georganis- seerd werd door de Dorpsgmeen- schap Noordwelle. Om half twee ver trok het gezeldchap van zo'n zestig inwoners van deze kern met een au tobus naar Veere, dat het eerste doel van de reis was. Hier werd in de Gro te Kerk een aantal tentoonstellingen bekeken, terwijl een aantal personen het hogerop zochten en de toren be klommen. Sommigen vermaakten zich op een van de terrasjes in de zon. Tegen vijf uur vertrok het gezel schap met de bus naar Colijnsplaat, waar aan boord werd gegaan van het schip „Stad Zierikzee". Na een heer lijk, maar iets mistig vaartochtje werd afgemeerd in haven „De Val". Met de bus werd koers gezet naar Noordwelle waar de dag werd beslo ten met een gezamenlijke mossel maaltijd in het Dorpshuis. De heer J. Deïst, voorzitter van de Dorpsge meenschap blikte voor deze maal tijd, die tot in de kleine uurtjes duur de, nog even terug op de zeer geslaag de dag. OUWERKERK Brandje Op camping Sluitgat te Ouwerkerk brak in de nacht van maandag op dinsdag een brandje uit. Een wand tussen de kantine en een bijgebouw tje begon door nog onbekende reden te branden. Voordat het brandweer korps van Duiveland ter plaatse kwam had de eigenaar het brandje reeds met poederblussers en een tuinslang geblust. ZIERIKZEE - De nieuwe raad van Zierikzee kreeg het niet moeilijk in de eerste vergadering, maandagavond. Slechts anderhalf uur, (een prestatie voor Zierikzee) duurde het politieke steekspel der frakties, een soort af tasten van de mogelijkheden. Raadsvoorzitter Th. H. de Meester had dan ook weinig meer te doen dan de meeste kollegevoorstellen onder de hamer weg te tikken. Agendapunt twee: het afleggen van de belofte door het nieuwe raadslid dat voor de heer Sayers in de plaats kwam, mevrouw M. R. de Jong-de Roo, waarmee de voorzitter weer moest wennen aan het „mevrouw, mijne heren". De ingekomen stukken gaven slechts weinig reden tot debat en dat is men in de Zierikzeese raad wel an ders gewend. R.U.-raadslid K. T. de Jonge vroeg of het kollege maatregelen wilde ne men tegen de naaktrekreatie, alsge- volg van een ingekomen stuk van mevrouw N. Rozema-De Waard uit H.I. Ambacht. Zedenverval Deze vorm van zedenverval dient naar zijn mening uit alle macht bestreden te worden. Burgemeester De Meester antwoordde hem, dat hem nog geen gevallen bekend zijn en de politie het te druk heeft met het bestrijden van zaken die wél in de ge meente gebeuren en dus geen aanlei ding zag om dingen te gaan bestrij den die niet gebeuren. „We hebben NOORDGOUWE IJsvereniging Schuddebeurs/Noordgouwe De IJsvereniging Schuddebeurs Noordgouwe organiseert op vrijdag 24 september a.s. in het dorpshuis te Noordgouwe een ledenvergadering. De leden zijn van harte welkom. NIEUWERKERK Ophalen oud papier Vrijdagavond 24 september wordt weer oud papier opgehaald. De op brengst is bestemd voor het werk van de Zending in de Gereformeerde Gemeenten. Gebundeld gereed zetten van het oud papier bevordert een vlotte afvoer. geen stranden en geen problemen. Ik heb me er nog niet over opgewonden". Vakatures kommissies Het nieuwe raadslid mevrouw De Jong werd op voorstel van fraktiege- noot Van der Wekken (óók PvdA) in één stemming benoemd in nog openstaande vakatures in kommis sies: die van jeugd- en jongerenwerk, ruimtelijke ordening etc.. overleg in ambtenarenzaken en advies voor het welzijnsbeleid. Unaniem stemden de raadsleden.het voorstel na. De aangegane overeenkomst niet watersportvereniging „Zierikzee" tot verhuur van een gedeelte van de jachthaven voor de periode van tien jaar oogstte alerwegen bewondering. Steun en lof, ook van de CDA- fraktie bij monde van de heer L. S. P. van Velthoven, die maar één vraag had voor wethouder Van Gastel: waarom was gekozen voor een af koopsom door de gemeente te beta len voor 1 januari 1983 ad. 100.000,- inplaats van een afschrijving over bijvoorbeeld 10 jaar. Geen voor- of nadeel Van Gastel: „Er waren twee moge lijkheden: afkopen ineens of over een langere periode afschrijven. De ge meente heeft geen voor- of nadeel bij deze mogelijkheden, maar de wa tersportvereniging wèl. Wat is er dan tegen om dit bedrag ineens uit te ke ren?" Overigens zei Van Gastel dat het één van de voorwaarden was om tot genoemde overeenkomst te ko men. Ook lovende woorden van de heer W. F. Sprengelmeijer, al wilde de R.U.-woordvoerder wel genoteerd hebben tegen het gebruik van de jachthaven op zondag te zijn. princi pieel. Voor de rest van de agenda waren het allemaal hamerstukken, die in een vlot tempo werden weggetikt. BURGH - Het rooien van een aantal bomen langs een sloot aan het Duinwegje te Burgh heeft maandag en dinsdag tot grote konsternatie geleid bij zowel omwo nenden als leden van de Natuur- en Vogelwacht. In an derhalve dag werd het „groen" dat al een aardige hoogte had bereikt, door de plantsoenendienst afgezaagd. Reden van dit alles was het schoon maken van een sloot, die loopt van woonhuis nummer 7 af langs de tim merwerkplaats van Bom bv. Door het zogenoemde dun-houtgewas te kappen, kon een kraan ter plaatse komen om de sloot uit te baggeren. Velen, vooral omwonenden, hebben zich verwonderd over deze rigoreuze aanpak. Deze sloot moet echter geregeld door het Waterschap worden nage zien, zodat het overtollig duinwater door kan stromen naar lager gelegen gebieden. De afgelopen jaren is het waterpeil in en om het Boeijes Bosch namelijk een stuk omhoog gekomen, omdat de afvoer stagneerde. Diverse huisbezitters hebben rond hun wo ningen een drainage moeten aanleg gen wegens het binnen komen van water in leefkuilen en hete-luchtver- warmingsgaten. Voor de winter Voor de winter moest dit euvel dus worden verholpen en daarom besloot gemeentewerken de sloot alvast te schonen. Om een machine ter plaatse te laten komen, moesten de bomen worden gekapt. Dergelijke werk zaamheden worden meestal in de winter uitgevoerd. De struiken bo men zijn kaal, zodat het kappen min der opvalt. Direkteur gemeentewerken Westerschouwen, de heer W. van Meerten legt echter uit dat de plant soenendienst nu al tot het schonen van de sloot was overgegaan, omdat het gebied rond deze sloot nogal moe rassig is in herfst- en wintermaan den. Deze droge periode werd benut, zo dat de graafmachine ter plekke kon komen. „Zo langzamerhand moeten de inwoners van deze gemeente we ten dat wij zuinig omgaan met het groen. Het is al erg genoeg dat bijna 2500 iepen door ziekte toesten wor den gekapt. We lopen de benen uit het lijf om een einde te maken aan deze iepenziekte. „Niet zo happig" We zijn helemaal niet zo happig op kappen van bomen. Als het niet noodzakelijk is. gebeurt hel niet." Volgens de heer S. de Feiter van de plantsoenendienst zullen de bommi opnieuw uitlopen zodat men er over enkele jaren de schade hersteld is. HAAMSTEDE Brandweeroefening Vanavond, dinsdag, zullen zeven korpsen van Schouwen-Duiveland deelnemen aan een brandweeroefe ning in de duinen/boswachterij te Westerschouwen. De oefening begint om half zeven bij het pompstation. In de excursiezaal van de boswachterij zal de nabespreking plaats vinden. Expositie in „De Burght" Twee Zierikzeese jongens Erik Holm (r.) en Marcel Pzygoda spelen een rollet je in de film „De stenen vriendin". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In ontmoetingscentrum conferen tieoord „De Burght" te Burgh is van 25 september tot en met 16 oktober een expositie ingericht van aquarel len, schilderijen tekeningen en wandkleden van de ABKZ, de Ama- De afgezaagde bomen langs het Duinwegje Het ziet er wat kaal uit. maar volgens de plantsoenendienst zullen de bo men weer uitlopen zodat over twee jaar de schode hersteld zal zijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3