Kabinet acht nationale remedies ontoereikend voor herstel ekonomie Europese Gemeenschap onthoudt zich van veroordeling van Israël Troonrede Koningin Beatrix Samenwerking in Europese Gemeenschap verdiepen /C\l Ook Nederlandse deelname vredesmacht Troonrede op televisie CDU en FDP akkoord Nieuwe vredesmacht naar Libanon AGENDA 2 DEN HAAG - Koningin Beatrix heeft dinsdagmiddag in de Ridderzaal aan het Bin nenhof in Den Haag, tijdens de Verenigde Vergadering van de Staten-Generaal, de nieuwe parlementaire zitting geopend. Zij deed dit met het uitspreken van de Troonre de. De regering liet daarin weten dat een troonrede, uitgesproken onder verantwoor delijkheid van een demissionair kabinet geen beschrijving kan bieden van plannen en initiatieven waarmee de regering in het nieuwe parlementaire jaar vorm denkt te ge ven aan het te voeren beleid. In de troonrede wordt volstaan met een beschouwing van de problemen, waarin ons land verkeert en een aanduiding van de maatregelen, die naar het oordeel van het kabinet, moeten worden genomen om uitzicht te openen op ekonomisch herstel. Als de grootste problemen signa leert het kabinet de ernstige stagna tie van de wereldekonomie, het zeer grote tekort aan werkgelegenheid en het financieringstekort van de over- hc.d. Nationale remedies zijn vol gen. het kabinet ontoereikend voor hersu! van de zieke ekonomie. Juist is er volgens de regering alle reden om de samenwerking in de Europese Gemeenschap te verdiepen. Het kabinet signaleert verder, dat de bescherming van natuur en milieu meer kosten zal ve; "en en dat door besparingen elders da r gelden voor vrijgemaakt zullen motten worden. Het kabinet hecht waarde aan het be houd van intensieve samenwerking binnen de NAVO. Om vrede en vei ligheid te bewaren wordt een deug delijke defensie nodig geacht. Het kabinet spreekt over een gebiedende noodzaak te blijven werken aan tweezijdige wapenbeheersing en ont wapening. De letterlijke tekst van de Troonrede-1982 luidt: Leden der Staten-Generaal, Een troonrede, uitgesproken onder verantwoordelijkheid van een de missionair kabinet, kan geen be schrijving bieden van plannen en ini tiatieven waarmee de regering in het nieuwe parlementaire jaar vorm denkt te geven aan het te voeren be leid. Wel past een beschouwing over de problemen waarin ons land ver keert en een aanduiding van de maat regelen welke, met het oog op de ernst en de omvang van die proble men, naar het oordeel van het kabi net zonder verwijl moet worden ge nomen om uitzicht te openen op eko nomisch herstel. W ereldekonomie De wereldekonomie vertoont teke nen van een ernstige stagnatie. De produktie groeit niet meer, de we reldhandel nauwelijks. De werkloos heid loopt scherp op. In de Europese Gemeenschap is tien procent van de beroepsbevolking zonder werk. Nederland deelt in die algemene malaise, maar in ons land wordt het probleem van het tekort aan werkge legenheid nog verscherpt doordat de beroepsbevolking en daarmede de vraag naar werk bier veel sneller groeit dan elders in West-Europa. Weliswaar ligt voor het volgend jaar enig herstel in de lijn der ver wachting, maar dit zal bij lange na niet voldoende zijn om een einde te maken aan de toeneming van de werkloosheid. Het ziet er naar uit dat het herstel van de werkgelegen heid nog vele jaren zal vergen. Het zal zaak zijn gedurende een reeks van jaren met volharding en geduld een beleid te voeren, gericht op het inper ken van de kollektieve uitgaven en daarmee op het beteugelen van de voortdurende stijging van de kollek tieve lasten en het verminderen van het financieringstekort van de over heid. Anders raakt het bedrijfsleven steeds meer in de verdrukking. Zonder herleving van de bedrijvig heid, zich uitend in investeringen, kan er geen duurzaam herstel van werkgelegenheid komen. Het kabi net heeft besloten de lasten die op de bedrijven drukken met een miljard gulden te verminderen. De maat schappij voor industriële projekten, opgericht om de industrialisatie van ons land te versnellen, zal hopelijk over enkele maanden van start kun nen gaan. Dezer dagen heeft u nota's ontvangen die een nieuw beleid in het vooruitzicht stellen ter aanmoe diging van het midden- en kleinbe drijf. Sommige van de daarin be schreven maatregelen komen ook de land- en tuinbouw ten goede. Regeringsverklaring In de regeringsverklaring heeft het interimkabinet aangekondigd dat het de indiening in september zou be vorderen van een volwaardige begro ting. ofschoon de vorming van een nieuw kabinet dan intussen ter hand zou zijn genomen. Sedertdien is het nog duidelijker geworden dat een so lide begroting voor 1983 niet mag uit blijven. Als het financieringstekort van de overheid niet met krachtige hand wordt aangepakt, zullen de overheidsfinanciën onbeheersbaar worden. Mocht het tekort op het huishoud boekje van de overheid op het huidi ge peil blijven, dan zal het rijk bin nen korte tijd van elke vijf gulden die het te besteden heeft er een moe ten uitgeven ter betaling van de ren te op de staatsschuld. Dat zou onver mijdelijk ten koste gaan van uitga ven ten behoeve van kollektieve voorzieningen. Bovendien maakt de overheid door steeds meer op de ka pitaalmarkt te lenen het voor de be drijven steeds moeilijker aan midde len te komen om te investeren. De ontwerp-begroting die u heden wordt aangeboden bevat dan ook in grijpende maatregelen. Die zijn nu nodig om een financiële ontreddering straks te voorkomen. Het kabinet heeft de nodige besparing op de kol lektieve uitgaven zoveel mogelijk ge zocht buiten de overheidsinvesterin gen, zulks om een direkte aantasting van werkgelegenheid te vermijden. heid onbetaalbaar en zouden ook de wezenlijke verworvenheden ervan in gevaar kunnen komen. Daarop af gestemde adviesaanvragen aan de Sociaal-Ekonomische Raad en aan de emancipatieraad zijn in voorberei ding. Ook ter beteugeling van de kosten van de gezondheidszorg zijn strukturele ingrepen nodig. Het gaat er hierbij niet alleen om de voort gaande stijging van de premies tot staan te brengen. Het gaat er ook om een herschikking van de uitgaven mogelijk te maken ten behoeve van de zorg buiten de ziekenhuizen en be tere voorzieningen voor zwakzinni gen en geestelijk gestoorde mensen. H.M. Koningin Beatrix opende dinsdagmiddag de nieuwe parle mentaire zitting van de Staten-Generaal met het uitspreken van de troonrede. Zo is op het totale budget voor volks huisvesting en stadsvernieuwing niet bezuinigd. Binnen die begroting is voor de stadsvernieuwing meer geld beschik baar gesteld. De nodige bezuinigin gen zijn vooral gevonden in de inko mens die uit gemeenschapsmiddelen worden betaald. Volgens de nu be kende gegevens dienen naar het oor deel van het kabinet de inkomens in de kollektieve sektor in 1983 te wor den gehandhaafd op het peil dat eind 1982 zal zijn bereikt. Op de organisaties van werkgevers en werknemers doet de regering een klemmend beroep om een overeen komstige matiging te betrachten. Mocht dit beroep niet in voldoende mate worden gevolgd, dan zal het ka binet ter zake zijn eigen verantwoor delijkheid moeten nemen. Degenen die voor hun levensonderhoud echt op een minimuminkomen zijn aange wezen zullen in 1983 een tegemoetko ming ontvangen die hun koopkracht zover mogelijk veilig stelt. Genezing mogelijk Onze zieke ekonomie kan niet bij toverslag weer op de been worden ge bracht. Genezing is zeker mogelijk, maar vergt vertrouwen en zal gerui me tijd duren. Nationale remedies zijn ontoereikend. Daarom is er juist nu alle reden om de samenwerking in de Europese Gemeenschap te verdie pen. Zolang zich echter nog geen struk- tureel herstel voordoet, moeten wc ons tot het uiterste inspannen om dc werkloosheid, met al het persoonlijk leed en maatschapplijk onheil dat daardoor wordt veroorzaakt, zoveel mogelijk in te perken. In het bijzon der geldt dit voor de werkloosheid onder jongeren. Aanpassingen in het onderwijs, met name de invoering van kort middelbaar beroepsonder wijs. kunnen ertoe bijdragen dat meer jonge mensen een opleiding krijgen die hun een betere kans biedt op een plaats in het arbeidsbestel. Het kabinet wil in het komend overleg met de organisaties van werkgevers en werknemers bespre ken hoe het arbeidsvoorwaardenbe leid dienstbaar kan worden gemaakt aan de bestrijding van de werkloos heid. Dat gesprek zal onder meer moeten gaan over de mogelijkheden het beschikbare werk over meer mensen te verdelen. Zonder een grondige herziening wordt ons stelsel van sociale zeker Daarop gerichte voorstellen heeft het kabinet ontwikkeld. Natuur en milieu Tot een herschikking van over heidsuitgaven noopt ook de verande ring in het leeftijdspatroon van onze bevolking: minder kinderen, meer bejaarden. De voorzieningen voor be jaarden zullen uitgebreid moeten worden. Ook voor onze medeburgers die tot de kulturele minderheden be horen, zal meer gedaan moeten wor den. De bescherming van de natuur en het milieu zal eveneens meer kosten vergen en ook daarvoor moeten door besparingen elders gelden worden vrijgemaakt. De begroting voorziet in extra uitgaven voor het bestrijden van bodemverontreiniging. De uit voering van het op milieubehoud en veiligheid gerichte Oosterschelde- projekt vindt onverminderd voort gang. Nederland is een rechtsstaat. Dat betekent dat de bestuurders en de burgers zich hebben te schikken naar de rechtsregels die onze demokratie heeft voortgebracht. Eigenmachtig optreden kan niet worden geduld, ze ker niet wanneer dat met geweldple ging vergezeld gaat. De reorganisatie van de politie moet spoedig haar beslag krijgen. De regering bereidt een wetsontwerp voor om, in afwach ting van die reorganisatie, de toene ming van het aantal politiekorpsen te beletten. Tot de kenmerken van de rechtsstaat behoort voorts, dat de burger zonder nodeloze belemmering recht kan verkrijgen. De organen van rechtspraak en rechtshandha ving raken evenwel overbelast. Bij het maken van wettelijke regelingen en het beschikbaar stellen van rechtsmiddelen zal hiermee, terwille van de kwaliteit van de rechtsbede ling, meer dan tot dusver rekening gehouden moeten worden. Decentralisatie/ overheidstaken De reorganisatie van de rijks dienst, gericht op de verbetering van de kwaliteit van het bestuur, vindt gestage voortgang. Het kabinet zal u binnenkort een aantal gedachten ont vouwen over de decentralisatie van overheidstaken. De regering hecht grote waarde aan het behoud van een intensieve samenwerking binnen de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie en in het bijzonder tussen de Verenigde Staten en de Europese bondgenoten. In het nabije verleden hebben zich verschillen van inzicht ontwikkeld, met name over het verrichten van technologisch hoogwaardige leveran ties aan de Sowjet-Unie. Die me ningsverschillen kunnen en moeten in een geest van wederzijds respekt worden opgelost. Zij mogen geen afbreuk doen aan het besef dat de demokratieën ter weerszijden van de Atlantische Ocea an wezenlijke waarden gemeen schappelijk hebben en ter veiligstel ling daarvan op elkaar aangewezen blijven. Bij de viering van twee eeu wen verbondenheid met de Verenig de Staten is hieraan terecht veel aan dacht besteed. Kan West-Europa zich erover ver heugen in vrede en vrijheid te leven, elders in de wereld worden veel men sen door oorlog en geweld getroffen. Vooral de toestand in het Midden- Oosten blijft zorgwekkend. De bewo ners van Libanon betalen wel een heel zware tol. Nederland draagt naar vermogen bij tot het tegengaan van geweld in het Midden-Oosten. Nederlandse militairen dienen zowel in de Sinaï-woestijn als in Libanon. Binnen het beraad van de Europese tien tracht Nederland een politieke oplossing naderbij te brengen. Het vooruitzicht daarop is onlangs verbe terd, dank zij het recente initiatief van de president van de Verenigde Staten en het bemoedigende ant woord daarop gegeven door de Ara bische topkonferentie te Fez. Welvarend land Niet alleen doordat oorlogsgeweld ons bespaard is gebleven zijn wij be voorrecht. Wij zijn ook een welva rend land, ondanks de ekonomische moeilijkheden die wij nu doorma ken. Tal van ontwikkelingslanden, die het toch al zwaar te verduren hadden, worden door de teruggang in de wereldekonomie onevenredig zwaar getroffen. Bijna een kwart van de bevolking van onze aarde kan niet of nauwe- lijks voorzien in zijn allereerste le vensbehoeften. In die schrijnende nood te helpen voorzien blijft de re gering als een zaak van hoge priori teit beschouwen. Onze inspanning ten behoeve van ontwikkelingssa menwerking blijft op een peil van tenminste anderhalf procent van het netto nationaal inkomen gehand haafd. Een rechtvaardiger werelde- konomische ordening tot stand te brengen blijft geboden. Vrede en veiligheid Om vrede en veiligheid te bewaren is een deugdelijke defensie nodig. Maar het is ook een gebiedende nood zaak te blijven werken aan tweezij dige wapenbeheersing en ontwape ning. Van vitaal belang zijn de onder handelingen in Genève tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie over het verminderen van de nucleai re bewapening in Europa en daarbui ten. Hoe die onderhandelingen te doen slagen moet de maatstaf van het beleid zijn. Het kabinet wil onze krijgsmacht zo goed mogelijk inrichten en toe rusten ook voor het verrichten van vredesoperaties, bij voorkeur onder het gezag van de Verenigde Naties. Solidair Leden der Staten-Generaal, Onze samenleving kan door de toe nemende werkloosheid onder span ning komen te staan. Van de werken den wordt een steeds hogere bijdrage verwacht aan de voorziening in het levensonderhoud van de werklozen. Van de langdurig werklozen wordt gevraagd solidair te blijven met een samenleving die hen niet in staat stelt zich volledig te ontplooien. Meer dan voorheen wordt nu een wissel getrokken op het besef van de burgers en hun organisaties verant woordelijk te zijn voor elkaar. Ver antwoordelijkheidszin en saamho righeidsbesef te wekken ligt buiten de macht van de overheid. Die moe ten komen uit de burgers zelf. De ge schiedenis leert echter dat het Neder landse volk juist in tijd van tegen spoed die kwaliteiten weet te tonen. Door het vertrouwen dat de bur gers u hebben geschonken draagt u, volksvertegenwoordigers, een bij zondere verantwoordelijkheid voor het welzijn van ons land. De proble men, waarvoor Nederland thans gesteld is, te helpen overwinnen, is een veeleisende taak. U moge die taak vervullen in het vertrouwen dat velen u wijsheid toe wensen en om zegen voor u bidden. Hiermee open ik de zitting van de Staten-Generaal. BRUSSEL - Tien landen van de Europese Gemeen schap hebben terughoudend gereageerd op de moordpar tijen in de Palestijnse vluchtelingenkampen in West- Beiroet. In een persverklaring, die na een bijeenkomst van ministers van bui tenlandse zaken maandag in Brussel werd gepubliceerd, wordt dc Israëli sche regering niet veroordeeld voor wat van Amerikaanse zijde en door dc Israëlische oppositie is aange merkt als op zijn minst medeverant woordelijkheid voor dc slachtingen. Van maatregelen tegen Israël is geen sprake. SCHULL (Ierland) - Het Ierse Nati onale Bevrijdingsleger (INLA) heeft maandagmorgen vroeg een radarsta tion in het uiterste zuidwesten van de Ierse republiek opgeblazen omdat de Navo deze voor militaire doelein den zou gebruiken. Bij de aanslag vielen voor de rest geen slachtoffers, aldus de politie. Volgens Ierse luchtvaartautoritei ten wordt het station gebruikt voor het begeleiden van transatlantische vluchten als onderdeel van een net werk van controleposten. HILVERSUM - Dc NOS besteedt heden - dinsdagavond van 18.00-18.25 uur aandacht aan Prinsjesdag. Op Nederland 1 wordt het uitspreken van de Troonrede vertoont. In verband met prinsjesdag duurt ..Don Haag Vandaag" vandaag ook langer dan normaal. In de uitzending op Nederland 1 van 21.55 tot 22.35 wordt een gesprek uitgezonden met minister Van der Stee van financiën, die zal reageren op kritiek op de mil joenennota Die nota wordt voorts besproken door de heren Albeda (CDA), Geertsema (VVD) en Lam mens (PvdA). De tien gaan niet verder dan het uitspreken van „diepe geschoktheid en afschuw" van de slachting van Pa lestijnse burgers, en „een krachtige veroordeling van deze misdaad" Zij verklaren zich wel bereid om. naar vermogen, deel te nemen aan maatregelen om dc burgerbevolking te beschermen, waaronder verster BONN De CDU(CSU en de FDP zijn maandagavond overeengekomen CDU leider Helmut Kohl op 1 okto ber in de Bondsdag als nieuwe kanse lier te kiezen. Nieuwe verkiezingen zullen er pas maart 1983 komen. Op 1 oktober zullen de christen democraten en de liberalen een kon- truktieve motie van wantrouwen in stemming brengen tegen bondskan selier Helmut Schmidt king van het V.N. waarncmerscorps in Beiroet en de eventuele opstelling van een multinationale of Verenigde Naties-macht. In antwoord op een vraag of dit be tekent dat Nederland bereid is om. samen met andere landen, troepen naar Beiroet te zenden, verklaarde minister Van Agt dat Nederland «al tijd een sterke voorkeur heeft gehad en nog heeft voor vredesoperaties in het kader van de Verenigde Naties, en dat Nederlandse deelname aan zo'n macht „heel moeilijk denkbaar" is zonder dat Amerika deelneemt WASHINGTON/PARIJS Binnen drie dagen zullen VS. Frankrijk en Italië een nieuwe multinationale vre desmacht naar Libanon zenden, zo heeft de Franse president Francois Mitterrand maandagavond in een verklaring voor de tv gezegd. In de VS verkla.irde president Reagan te zelfdertijd voor de tv, dat de macht naar Beiroet zal worden gezonden, maar hij wees er tevens op. dat het Amerikaanse kontingent slechts voor „een beperkte periode" in Liba non zal blijven „Om deze macht te kunnen laten slagen is het essentieel, dat Israël zijn troepen uit Beiroet te rugtrekt", zo zei de Amerikaanse president Dinsdag 21 september Zierikzee Zeeuwsche Herberghe. Bestuursver gadering Stichting Jeugd. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst Ned. Christen Vrouwenbond. 20.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. Bijeenkomst Plattelands vrouwen. 20.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk. Bijeen komst NCVB. 19.45 uur. Woensdag 22 september Zierikzee Verenigingsgebouw, 't Vrije. Muzi kale inleiding over „Vrede en ont wikkeling", Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland. 20.00 uur. Café „De Gekroonde Suikerbiet". Vrouwencafé, thema-avond. 20.00 uur. Beatrixschool, Grachtweg. Openbare bestuursvergadering. 16.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Ledenvergade ring NCVB. 19.45 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Volksdansen. 10.00 - 11.00 uur. Bruinisse Leeszaal bibliotheek Molenstraat 44. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Donderdag 23 september Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenschap pelijke schoolraad. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst „Wees een Zegen". 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. Vergadering kom missie grond- en pachtzaken. 19.30 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Lezing voor Bond van Plattelandsvrouwen afd. Duiveland. 19.30 uur. Vrijdag 24 september Zierikzee Chr. Scholengemeenschap. Jaarver gadering Vereniging tot bevordering van het Christelijk Schoolonderwijs. 19.30 uur. Kerkwerve Kantine „De Vospit". Algemene le denvergadering s.v. WIK. 20.00 uur. Noordgouwe Dorpshuis. Ledenvergadering IJs vereniging Schuddebeurs Noord- gouwe. 19.30 uur. Maandag 27 september Zierikzee Poststraat 25. Lezing homeopathie. 20.00 uur. Prinses Julianaschool Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Mondragon. Lezing vereniging „Groei en bloei". 20.00 uur. Haamstede Recreatiezaal Geref. kerk. Schrijf avond Amnesty. 19.00 uur. Brouwershaven Geref. kerk Bostonplein. Schrijf avond Amnesty. 19.00 uur. Dinsdag 28 september Westerschouwen Konditerei van A. Hoogenaar. Koffie-ochtend van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afde ling Westerschouwen. Lezing over „Flora aan de Zeeuwse dijken", door mevrouw Huge. 10.00 uur. Woensdag 29 september Zierikzee Gymnastiekzaal Manhuisstraat. Concert „Kunst en Eer". 19.30 uur. Verenigingsgebouw, 't Vrije, zaal 1. Algemene Ledenvergadering TTV Scaldina. 20.00 uur. Donderdag 30 september Zierikzee Stadhuis. Kommissie financiën. 20.00 uur. Westerschouwen Hotel Bom. Aanvang Bridge-klub. 09.30 uur. Vrijdag 1 oktober Ouwcrkcrk Dorpshuis. Toneeluitvoering „Bed den" van Dimitri Frenkel Frank. Bal na Trio 1. 20.00 uur. Zaterdag 2 oktober Zierikzee Poststraat 25. Introduktie metamor fose. 14.00 uur. (01110) 6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17 30 uur: (01110) 5396 (01112) 1774. (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18 30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2