PERENVERKOOP IN BURGH Bruse scholen duiken in het verleden Kleuterfeest in Kerkwerve Echtpaar zat enige uren vast tussen stekelige duindoorns Vera Strawinsky overleden STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 20 september 1982 Nr. 23185 3 HAAMSTEDE - Het echtpaar V. uit Wateringen, dat hier al 20 jaar elk jaar de vakantie in een caravan te Renesse doorbrengt, heeft zaterdag een paar bange uurtjes doorgemaakt. Met de auto waren ze naar de omge ving Verklikkerpad gereden, waarna ze wandelend het duingebied binnen trokken. De eerst korte begroeiing naast het wandelpad trok wel de aan dacht, maar op een gegeven moment werden de duindoorns zo dicht, dat de wandeling een zware opgave werd. Op een laag duintopje gaven ze ten slotte de moed op, omdat ze niet meer voor- of achteruit konden. Roe pen om hulp had geen resultaat, maar gelukkig wel het zwaaien met een rood kledingstuk, dat dor wande laars op het Verklikkerpad werd op gemerkt. Deze waarschuwden de po litie. Aldaar aangekomen was ook voor de politie geen doorkomen te vinden. In jachtkleding Daarom trok opperwachtmeester Van Doorn naar huis om met zijn jachtkleding (leder) aan en gewapend met een snoeischaar begon hij een eveneens barre tocht naar het echt paar. Hij werd portofonisch bij gestaan door een aantal kollega's. omdat voor hem in de hoge struiken elk richtingsgevoel ontbrak. De on doordringbare rimboe werd bijgek nipt en zo bereikt hij het echtpaar dat al vanaf 13.00 uur vastzaat in de ze onvoorstelbare woestenij van de NEW VORK - Op 93-jarige leeftijd is in New York de actrice, kunstxrhil- deres en weduwe van de Russische komponist Igor Strawinsky, Vera Arturovna Strawinsky overleden Mevrouw Strawinsky, geboren als Vera de Bosset. leerde de beroemde komponist in 1920 in Parijs kenne. Strawinsky overleed in 1971 duinen. Behoedzaam werd de terug tocht aanvaard. Ook dat viel niet mee, omdat mevrouw V. moeilijk ter been is. Maar met assistentie van op per Van Doorn lukte het. Dorst Rond zes uur bereikte het groepje de bewoonde wereld, waar behulpza me omwonenden het echtpaar met frisdrank weer op dreef bracht, want ze hadden vreselijke dorst. Ook op per Van Doorn werd niet vergeten (,,ik ben 3 liter vocht kwijt"), want in het Ieren pak was het voor hem een zeer zware opgave geweest in de zo merse temperatuur van 27°. SCHOUWEN-DUIVELAND Kursussen voor Plattelandsvrouwen De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen organiseert in samen werking met de Z.V.U. voor het ko mende seizoen de kursussen: Neder landse (moderne) literatuur: Aan vang donderdag 30 september. Plaats: R.S.G. Prof. Zeeman, Hat- fieldpark 2, Zierikzee. Kunstgeschiedenis: Aanvang: don derdag 13 januari. Plaats: R.S.G. Prof. Zeeman, Hatfield 2, Zierikzee. Schilderen en behangen: Aanvang: dinsdag 5 oktober. Plaats: Prinses Julianaschool, Jannewekken, Zierik zee. Textiele werkvormen: Aanvang, maandag 27 september. Plaats: Prin ses Julianaschool, Jannewekken, Zierikzee Anders eten: (in samenwerking met de H.V.P.). Aanvang van de cur sus: 22 september. Plaats: Chr. Scho- tengemeengemecnschap L.H.N.O., De Huybertstraat 35, Zierikzee. Oud Moors schilderwerk. Aanvang van de cursus: half januari 1983. Voor nadere informatie kan men 2ich wen den tot: mevrouw Doeleman-Stols, tel. 01114-1472. ZIERIKZEE Kop-staart botsing Op de Nieuwe Kooiweg moest za terdag te 10.40 uur de Hagenaar W. Ie M. remmen, waarbij automobilist J. W. T. uit Zierikzee zijn voertuig van achteren aanreed. De auto van le M. moest door Takelbedrijf J. de Jonge worden weggesleept. BURGH-HAAMSTEDE Ruit ingegooid Van het evangelisch ontmoeting scentrum ,,De Burght" werd een dubbel-gals ruit ingegooid. Schade: 700,-. RENESSE Auto zwaar beschadigd Door nog onbekende oorzaak ge raakte in de nacht van zaterdag op zondag bij de bremhoevc D. V. uit Ouddorp met zijn auto uit het juiste spoor de sloot in. Takelbedrijf J. de Jonge haalde de zwaar beschadigde auto op. SEROOSKERKE Aanrijding bij stoplichten Zondagavond (16.10 uur) stopte au tomobilist M. v. R. uit Rotterdam voor het rode licht afslag Stoofwcg. De achter hem rijdende A. W. uit Nieuwerkerk zag dit te laat en kon niet tijdig stoppen. Een zogenaamde kop-staart aanrijding, met schade aan resp. voor en achterzijde van de auto's. NOORDWELLE Plattelandsvrouwen starten nieuwe seizoen Dinsdag 21 september houdt de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Noordwelle de eerste bijeenkomst in het nieuwe sei zoen. Dat gebeurt in het Dorpshuis te Noordwelle. Op deze avond 2al mej. v. d. Loeden van het Provinciaal bestuur van de Bond de Bondfilm „Gezichten van een Plattelandsvrouw" vertonen. Nu de zomer weer voorbij is komen ook de verschillende klubjes van de afdeling weer op gang. De Junior- gym. het koortje en de leeskring 2ijn inmiddels al weer begonnen, de bowling-club begint op 7 oktober en de seniorengym op 27 oktober. KERKWERVE Jaarvergadering WIK Vrijdag 24 september houdt de SV WIK uit Kerkwerve haar algemene ledenvergadering in de kantine op het sportkomplex „De Vospit". Bij de bestuursverkiezing zijn aftredend en herkiesbaar de heren D. de Vos en B. den Boer. Aftredend en niet her kiesbaar is de heer C. den Boer. Kas- en elftalkommissie moeten worden benoemd en het 25-jarig bestaan zal worden besproken. BROUWERSHAVEN Jaarprogramma Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Het jaarprogramma van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen ziet er als volgt uit: 21 september 1982: mosselmaaltijd, 26 oktober 1982: Deze avond wordt verzorgd door mevrouw D. van Ast- v. d. Schelde met het onderwerp „quilten". 23 november 1982: Poppen in klederdracht. Deze avond wordt samen met de afdeling Noordgouwe gehouden. 21 december 1982: Kerst avond. 18 januari 1983: Jaarvergade ring. 18 februari 1983: Viering van het 30-jarig bestaan van de afdeling, wat verzorgd wordt door Capritho- leri. 15 maart 1983: Vertoning van de bondsfilm „Gezichten van platte landsvrouwen". 19 april 1983: De monstratie van Tefal door mevrouw Van Kasteren. 17 mei 1983: Lezing met dia's over Schotland, o.a. over het clansysteem en de Keltische ge bruiken door de heer Bas Broekhui zen. 14 juni 1983: Excursie naar Westerschouwen, Staatsbosbeheer. DREISCHOR Opbrengst kollekte De opbrengst van de kollekte ten bate van het Koningin Wilhelmina- fonds heeft in Dreischor 1202,90 op gebracht. Alle gevers en kollektan- ten wordt dank gezegd. SCHVDDEBEVRS Twee gewonden bij aanrijding Op zaterdagmorgen te 10.45 uur reed mevrouw C. A. K.-V. uit Drei schor over de Zuiddijkweg en wilde de Kloosterweg inrijden. Zij reed langzaam door de bocht, maar raakte daarbij een bromfiets. Op de brom fiets zaten R. d. V. uit Zonnemaire met als duo-passagier E. de G. uit Kerkwerve, die beiden naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis wer den vervoerd. DUIVELAND Startdag van de C.J.V.-clubs Afgelopen zaterdag hebben de C.J.V.-clubs van Schouwen-Duive- land hun jaarlijkse startdag gehou den, waaraan is deelgenomen door ongeveer 75 jongens en meisjes tus sen 8 en 12 jaar. Reeds enige jaren wordt op deze wijze het clubseizoen gezamenlijk geopend. Dit jaar was de beurt aan Ooaterland, wat betreft de organisatie. Om 10 uur werd iedereen welkom geheten door Harm ten Klooster, waarna begonnen werd met het zin gen van enige liederen. Na limonade en koek werden - in groepen verdeeld - in enkele uren 9 „steden" gebouwd van karton, papier enz. Er zijn ware kunststukken verrezen en toen alles overeind stond en de overige rommel opgeruimd, ging men gezamenlijk aan de maaltijd. Na het eten ging el ke groep bij de andere „steden" op bezoek en moesten daar enkele op drachten uitvoeren, waarmee elke groep een aantal punten verzamelde. Wie het hoogst aantal punten haalde wordt nooit bekend, want de meesten geven de voorkeur aan een versnapering. Om 4.00 uur 's mid dags werd de dag afgesloten door een BROUWERSHAVEN - De Liedboekdag Schouwen-Duiveland, zondag voorde eerste maal gehouden, wordt vrijwel zeker een jaarlijks terugkerend gebeu ren. De reakties van de vier a vijfhonderd aanwezigen van allerlei kerken - ze kwamen soms van ver af-waren van dien aard dat er wel een vervolg op moet komen, menen de organisatoren. De kommissie gaat er naar streven om de Liedboekdag Schouwen-Duiveland tot een begrip te maken en overweegt nog andere aktiviteiten om de golf van enthousiasme tot in de kerkelijke gemeen ten te laten doorklinken. Op de foto het blazersensemble van Luctor et Emergo, dat de bezoekers voor de St. Nicolaaskerk te Brouwershaven muzikaal begroette. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) toespraakje van Harm ten Klooster, waarin hij deelnemers en leiding be dankte en wel thuis wenste. Het was al met al een geslaagde dag met mooi weer en een goed begin voor een nieuw seizoen. Hopenlijk een goed seizoen, met veel nieuwe leden. Zo wel jongens- als meisjesklubs kun nen wel nieuwe leden (8-12 jaar) ge bruiken. OOSTERLAND Poging tot inbraak Het onweer van vannacht gooide voor inbrekers roet in het eten: veel mensen werden wakker en sloten hun ramen. Tussen half twaal en drie uur vannacht werd in Oosterland toch één inbraak gepleegd: bij garage v. d. H. De geldla verdween hier met een totale inhoud van 1500,—. De la werd bij de buren in' de tuin terugge vonden. Verder alleen pogingen tot inbraak: bij levensmiddelenbedrijf P. een deur geforceerd en bij textiel bedrijf S. werd horgaas vernield. Zo als gezegd het onweer verhinderde verder onheil. OUWERKERK Buitenboordmotor gestolen Uit de caravan va J. V. uit Sluis, die bij camping Het Sluitgat staat, werd een buitenboordmotor gesto len, merk Volvo Penta. De waarde bedraagt 3500,—. BRUINISSE Amnesty International De schrijfavond van Amnesty In ternational in de bibliotheek is niet a.s. woensdag maar woensdag 29 sep tember. Voor tijd: zie agenda. BRUINISSE - Honderd jaar gelden was er al een scheepstimmerbedrijf bin nendijks in Bruinisse waar houten hoogaarzen werden gebouwd voor 1800,—, met het smidswerk er bij. Twee eeuwen geleden bezweek de dijk aan het Zijpe geheel en verdwenen de admiraliteitsgebouwen in de zee. In 1682, drie honderd jaar terug, was er walvisvangst in het Zijpe en 400 jaar geleden begon de eerste le raar op Bru z'n eerste werkzaamhe den. Dit nu wordt op de beide Bruse scholen gevierd van woensdag 13 tot en met vrijdag 15 oktober. Oude spulletjes voor de ten toonstelling kunnen nog ingeleverd worden bij mevrouw A. Kik-Okker- se, Acialaan 3. Het is de bedoeling dat tijdens deze dagen de kinderen verkleed in de trend van Ot en Sien naar school ko men. Het onderwijzend personeel zal zich hieraan ook houden uiteraard. Met een stencil wat de kinderen mee naar huis hebben gekregen wordt hierover meer informatie verschaft, zoals enkele ideeën over de kleder dracht. Tussen de beide kleuterscho len is een hoekje ingericht met plaat jes en kleren uit die tijd. KleuterschoolPiggclmcete Kerkwerve vierde vrijdag het 25-jarig bestaan. Voor de kleuters was het zodoende dr hele dag feest, 's Ochtends werd het jubileumfeest met een officieel tintje geopend op het schoolplein Burgemeester W'. den Boer van Middengebouwen hield een korte toespraak waarna hij. geholpen door twee kleuters. een bord rirhf- banr mankte met de tekst: Piggelmee, 25 jaar. De kleuters, die prachtige puntmutsen op haddenkeken geboeid toe (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BURGH - De verkoop van de ge meenteperen, wassende in de dorps kern Burgh is een groot financieel sukses uoor de gemeente geworden. De totale opbrengst bedroeg f 2248,— en daaruit kan gekonkludeerd wor den dat de kookpeertjes dit jaar niet goedkoop waren. Nog altijd wel min der duur dan in de winkels, maar dan moeten ze natuurlijk door de kopers zelf geplukt worden. Het produkt zag er zeer aanlokkelijk uit en omdat de oogst niet zo bijster groot was, wa ren de peren flink uitgegroeid. Bijna .pondsperen" zei een kenner, Wegens verhindering van de burge meester las wethouder J. C. de Feiter de uoonuaarden op. Hij had ten ge meentehuize de oude stukken over de perenverkoop eens doorgenomen. Daaruit bleek dat de heer L. Kloet op deze zaterdag 50 maal achtereen pe ren had gekocht. Hij feliciteerde hem met dit aparte jubileum. Ook de man die de peren aan de man praatte, de heer H. Slager, bijgestaan door de heer D. de Vos die de boekhouding bijhield, is zo langzamerhand een trouwe klant. Er waren 53 koopjes en voor het middaguur zaten de kopers al hoog in de bomen om hun oogst in de kisten te plukken. Wethouder De Feiter merkte op dat deze perenverkoop al een heel oud gebruik is. Vroeger werd zelfs twee maal verkocht omdat er wat handpe ren tussen zaten die vroeger rijp ica- ren. Het waren zomerpeertjes uan het ras Dirkjespeer en Bergamotten en een geliefde vrucht voor de school gaande jeugd. In 1932, dus het jaar waarin de heer Kloet voor het eerst kocht, bedroeg de opbrengst f 56.80. Toendertijd werd de verkoop altijd op de maan dag van de Burghse kermis gehou den, wanneer de meeste mensen toch een vrije dag hadden om de aard appels te rooien. Alle kopers zijn voor de winter rijkelijk voorzien van af en toe een roodkokertje bij de mid- ten: rechts afslager H. Slager, links de heer L. Kloet. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) dagmaaltijd, en de meeste bomen waren zaterdagavond al van hun last bevrijd. Op de foto boven de trouwe klan-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3