Neem Hollandse winters niet langer voor lief Massamoord op Palestijnse vluchtelingen in kampen Aanslag bij synagoge in Brussel AGENDA VN-waarnemers naar Beiroet Oppositieleider Peres eist aftreden Begin Panam wil 5000 man ontslaan Overlevenden vliegramp eisen een miljard dollar Schoenen in Polen op de bon Concorde te duur Socialisten winnen in Zweden ME ontruimt tentenkamp Amelisweerd Patat twee dubbeltjes duurder Noordweer in Noord-Holland Opnieuw levenslang geëist tegen Koos H. Fietser verongelukt Jeugdinternaat bron van criminaliteit ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUURDERS VAN NEDERLAND 2 NICOSIA/JERUZALEM - Een groep van veertig waarnemers van de Ver enigde Naties zal maandag vanuit de Noordisraëlische plaats Nahariya ver trekken naar Beiroet. Dit heeft de Israëlische radio meegedeeld. De waarne mers kregen maandagmorgen de laatste instrukties voor hun missie. In de Is raëlische pers verschenen berichten dat de regering, die zondagavond in een spoedzitting bijeen is geweest, heeft besloten in te stemmen met het toelaten van VN-waarnemers in de Libanese hoofdstad. Hierom was door de Veilig heidsraad van de V.N. gevraagd. Eenheden van het geregelde Liba nese leger hebben een „veiligheids- kordon" gevormd rond de Palestijn se kampen Sabra en Chatila in West- Beiroet waar honderden Palestijnen zijn vermoord. Het gaat om 1500 sol- LOS ANGELES - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Pan Ameri can World Airways (Panam) heeft een aantal maatregelen genomen die per jaar een besparing van maximaal 600 miljoen dollar moeten opleveren. Tot de maatregelen behoort het ont slag van vijfduizend man, zo heeft Panam-topman Edward Acker be kendgemaakt. Volgens Acker bete kent het geringe reizigersaanbod van het ogenblik niet dat de onderne ming in gevaar is. Panam verwacht dat de kasreser- ves binnen twee maanden zullen zijn verdrievoudigd en dat de langlopen de schulden halverwege volgend jaar zullen zijn gehalveerd. NEW YORK - Twee overlevenden van de vliegramp, die afgelopen week op het vliegveld van Malaga tientallen mensen het leven kostte, hebben bij een rechtbank in New York een eis tot schadevergoeding ingediend tegen de Spaanse lucht vaartmaatschappij Spantax en het Amerikaanse vliegtuigbouwconcern McDonnell Douglas, de fabrikant van de verongelukte DC-10. Het tweetal, het echtpaar Jay en Arlene Vovarsky, eist een schadever goeding van een miljard dollar, 2,7 miljard gulden. De namens de eisers optredende advocaten zeiden dat zowel Spantax als McDonnell Douglas wisten dat het vliegtuig technisch onvolkomen, gevaarlijk en onveilig was. WARSCHAU - In Polen zin schoe nen en bepaalde soorten textiel weer gerantsoeneerd. Het ministerie voor binnenlandse handel maakte bekend dat voorlopig tot maart volgend jaar voor deze artikelen distributiebon nen zullen worden verschaft. Rant soenering geldt in Polen al enige tijd voor vlees, suiker en tal van andere levensbehoeften. daten, die de beschikking hebben over enige tientallen pantserwagens. Dit maakte de officiële Libanese ra dio bekend. Het leger ging door met het inne men van stellingen in de buurt van de kampen. Militairen patrouilleren in de vluchtelingenkampen en hulp verleners houden zich bezig met het verwijderen van de lijken. Het Israëlische kabinet heeft maandagochtend vroeg, besloten door te gaan met het terugtrekken van militairen uit Beiroet en ak koord te gaan met het betreden van de stad door de waarnemers van de Verenigde Naties, aldus de Israëli sche radio. De massamoord op de Palestijnse vluchtelingen in West-Beiroet heeft internationaal geleid tot een groot aantal reakties van diepe veront waardiging. Tevens gingen er stem men op een vredesmacht naar de Li banese hoofdstad te sturen en sanc ties te nemen tegen Israël. Niet vrijdagavond De massamoord op Palestijnen in de twee kampen had donderdag avond en niet vrijdagavond plaats - 48 uur voor de Israëlische regering het toegaf, schrijft maandag het dag blad Ha'aretz. De algemeen geachte militaire kor- BRUSSEL - Een onbekende heeft zaterdagochtend het vuur geopend op een aantal mensen die zich voor de Joodse synagoge in de Regent schapsstraat in Brussel bevonden. Met schoten uit een machinepistool wist hij vier mensen verwondingen toe te brengen. Agenten die buiten de synagoge op wacht stonden, hebben terugge- vuurd. Een politieman in burger (Etienne de Man) meent de bedrijver van de aanslag met een pistoolschot in het rechterbeen geraakt te hebben. Toch is de dader te voet weten te ont komen. Na de schietpartij zette de politie de Regentschapsstraat onmiddellijk af. Verontwaardigde Joodse gelovi gen reageerden hun woede af op toe gestroomde journalisten. Men was kennelijk van mening dat publiciteit respondent van de krant, Ze'ev Schiff, schreef dat het leger vrijdag in alle vroegte al van de massamoord in Sjatila en Sabra op de hoogte was. Faiangisten Hoge Israëlische autoriteiten in de regering ontvingen de eerste berich ten in de loop van vrijdag, nog voor het begin van Rosj Hasjana. „Derhalve is de vraag die beant woord moet worden of er iets werd ondernomen om de Faiangisten te gen te houden en de slachting eerder te doen ophouden", aldus Schiff. Volgens hem waren de Faiangisten de kampen met Israëlische toestem ming binnengegaan. Hij schreef dat de Israëliërs de kampen aan alle kan ten omringden en hij bestreed een uitlating van stafchef Rafael Eitan, dat de oostkant - misschien ingang - open was. Andere lezing Het verhaal in Ha'aretz botst met dat van de Israëlische officiële krin gen, dat de Israëliërs direkt nadat zij van de massamoord hoorden, hadden ingegrepen. In het verhaal van de krant werd gezegd dat men was overeengekomen dat de ontruiming in eerste aanleg van de kampen niet door het Israëli sche leger zou worden gedaan, maar dat niemand ook maar had gedroomd dat op enig ogenblik een massa moord zou plaatshebben. De leider van de Israëlische opposi tie Peres heeft om een buitengewone zitting van de Knesseth gevraagd over de massa-executies in de Pa lestijnse vluchtelingenkampen in Beiroet. Dit heeft hij maandag be kendgemaakt. Hij eiste zondag het aftreden van premier Menachem Begin en de mi nister van defensie Ariel Sharon. over dit soort gebeurtenissen nieuwe aanslagen kan uitlokken. Na de aanslag is er een vergadering gehouden, waaraan vertegenwoordi gers van de Joodse gemeenschap, de Belgische rijkswacht, de politie en het gerecht deelnamen. Besloten is de veiligheidsmaatregelen rond de Joodse gemeenschap in België nog te versterken. De aanslag van zaterdag was de vierde die tegen de Belgische ge meenschap was gericht in het recente verleden. De Joodse gelovigen waren in hun synagoge in Brussel bijeen voor een eredienst ter gelegenheid van het Joodse nieuwjaarsfeest, Rosh Hashana. Juist daarom waren de veiligheidsmaatregelen rond de Joodse gemeenschap in België nog verscherpt. Van de vier gewonden mocht er za terdag al een het ziekenhuis verla ten. WARHSCAU - Aktivisten van de geschorste vakbond Solidarnoscz hebben in Warschau pamfletten uit geworpen waarin het optreden van de Poolse militaire autoriteiten wordt afgekeurd. De pamfletten dwarrelden van het dak van een ge bouw aan de Marszalkowskastreet, terwijl enkele honderden op weg wa ren naar de militaire begraafplaats om daar vaderlandslievende liederen te zingen en te bidden onder het spie dend oog van politie in burger. PARIJS - De Franse luchtvaart maatschappij Air France gaat haar vluchten met haar supersonische vliegtuig Concorde beperken op ver zoek van de Franse regering, zo heeft een woordvoerder van de maatschap pij laten weten. De Concorde, een produkt van Brits-Franse samenwer king is een groots prestigeprojekt ge weest en heeft alleen maar verlies opgeleverd. Air France verwacht met het beperken van de vluchten volgend jaar 32,5 miljoen frank (on geveer 12,5 miljoen gulden) te bespa ren. De luchtvaartmaatschappij leed vorig jaar een verlies van 380 miljoen frank (ongeveer 147 miljoen gulden). STOCKHOLM - De rijksdagverkie zingen die zondag zijn gehouden in Zweden zijn gewonnen door de so- ciaal-demokraten van oud-premier Olof Palmer. Zij krijgen in het nieu we parlement 166 zetels en hun kom- munistische bondgenoten 20, zodat een absolute meerderheid van 186 in de 349 zetels tellende rijksdag is be reikt. De drie „burgerlijke" partijen - centrum, liberalen en conservatie ven, die sinds 1976 regeerden - keren met 163 zetels (56, 21 en 86 respektie- velijk) in het parlement terug. DEN HAAG - Met ingang van 1 ok tober is drs. ing. H. Dorland (46) be noemd tot burgemeester van de ge meente Werkendam. Dorland, nu nog burgemeester van Kerkwerijk, is lid van het C.D.A. en Nederlands Her vormd. Hij volgt als burgemeester van Werkendam C. D. van Oosten op, aan wie met ingang van 1 augustus 1982 eervol ontslag is verleend we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. UTRECHT - De Mobiele Eenheid heeft zondagochtend het tentenkamp van het landelijke Amelisweerdco- mité ontruimd. Met het tentenkamp wilde het comité protesteren tegen de aanleg van een weg door het bos van het landgoed Amelisweerd bij Utrecht. Op het moment van de ont ruiming bevonden zich in het kamp ongeveer 150 aktievoerders. Het kamp was zaterdag opge bouwd na afloop van een demonstra tie in Utrecht. Ongeveer tachtig man ME, onder wie zes man te paard, nam deel aan de ontruiming. Van de zijde van de aktievoerders werd niet zo veel weerstand geboden. Er viel een lichtgewonde aktievoerdcr te betreu ren die een klap met een gummik nuppel op het hoofd kreeg. DEN HAAG - De maximumprijs van een portie patates frites in zakjes of bakjes is met ingang van gisteren zondag 19 september met twintig cent omhoog gegaan tot 1,30 gulden per 165 gram. Bij andere gewichten mag per mee-neemverpakking een evenredig hogere of lagere prijs wor den gerekend. Minister Terlouw (ekonomische zaken) heeft voor de prijsstijging toestemming gegeven, aldus zijn ministerie. Bij de prijsverhoging is rekening gehouden met de gevolgen van kostenstijgingen en met de uit komsten van een door het bedrijfs- schap horeca ingesteld onderzoek naar kosten en rendementen bij de verkoop van frites Daaruit bleek dat de maximumprijs sinds 1978 een te laag rendement toelaat, aldus het ministerie. Het nieuwe prijsvoor- schrift kan daarin enige verbetering brengen. ALMAAR Noord-Holland is zon dagavond getroffen door hevig nood weer. Tussen negen uur en half elf trokken verschillende onweersbuien met zware windstoten en hevige re genval over de provincie. Het verkeer kon volgens de politie op verscheidene plaatsen slechts stapvoets rijden. Brandweerkorpsen verleenden assistentie bij verschil lende gevallen van wateroverlast. De politie ontving talloze meldin gen van door bliksem in werking ge treden alarminstallaties. Verschil lende woningen werden door blik sem getroffen. Aan de Westfriesedijk in Langedijk brandde een woning na blikseminslag geheel uit. DEN HAAG - De procureur- generaal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. H. R. G. Feber, heeft maandag levenslange gevange nisstraf geëist tegen de van moord op drie jonge meisjes verdachte Hage naar Koos H. In november van het vorig jaar werd de Haagse nachtklubportier door de rechtbank tot dezelfde straf veroordeeld. WASHINGTON - Vandaag, maan dag zal worden besloten wie als eerste Europeaan aan de eerste vlucht van het Amerikaans-Europese laboratorium spacelab rond de aarde zal kunnen deelnemen, de Westduitse natuurkundige Ulf Merbold of de Ne derlandse kernfysicus Wubbo Oc- kels, zo heeft de NASA meegedeeld. BRUSSEL - De Belgische vakbon den, het socialistische ABVV en het christelijke ACV, hebben afwijzend gerageerd op voorstellen van het Antwerpse bedrijf Agfa-Gevaert, om nieuwe werkgelegenheid te scheppen met behulp van werktijdverkorting bij gelijktijdige loonsvermindering. OOSTBURG - De 69-jarige C. M. de Caluwe uit Breskens is zondagavond op de provinciale weg tussen Hoofd plaat en Breskens bij Oostburg (Zeeuws-Vlaanderen) in het verkeer verongelukt. De politie heeft dit be kendgemaakt. De man reed met zijn fiets de weg op en werd aangereden door een personenauto. GRONINGEN - De hoofdofficier van justitie te Groningen, mr. J. A. Blok, heeft zich bij de procureur-ge neraal te Leeuwarden beklaagd over de gang van zaken binnen een jeug dinternaat in Groningen. In dit inter naat aan de Moesstraat, dat wordt betaald door het ministerie van c.r.m., worden 23 probleemjongeren begeleid door een staf van veertien mensen. „We hebben moeten ervaren dat de laatste twee jaar vanuit dat inter naat misdrijven werden gepleegd en/of beraamd", aldus mr. M. H. Se- verein, officier van justitie van Gro ningen. Onlangs werden nog zes jon gens uit het internaat aangehouden wegens berovingen. Vanwege de gang van zaken binnen het internaat wil het openbaar ministerie niet lan ger meewerken aan plaatsing via de kinderrechter van probleemjongeren in het internaat. AMMAN/LONDEN - De rechtse Falangistische radio heeft zaterdag gemeld dat het Libanese parlement dinsdag bijeen zal komen om een op volger te kiezen voor de vermoorde gekozen president Bechir Gemaeyel. HAVANNA De Indiase premier Indira Gandhi zal het Cubaanse staatshoofd Fidel Castro opvolgen als voorzitter van de beweging van niet-gebonden landen na afloop van de zevende topkonferentie van de be weging die begin volgend jaar in New Delhi zal plaatsvinden GUATEMALA In Guatemala zijn vier guerrillastrijders door een vuur peloton terechtgesteld Zij waren donderdag door de krijgsraad ter dood veroordeeld wegens moord en bedreiging van de veiligheid van de staat. Maandag 20 september Zierikzee Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Int.ver. „Phila- telica", afd. Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Vergadering Verenigingsraad „Beter Wonen". 19.30 uur. Dinsdag 21 september Zierikzee Zeeuwsche Herberghe. Bestuursver gadering Stichting Jeugd. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst Ned. Christen Vrouwenbond. 20.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. Bijeenkomst Plattelands vrouwen. 20.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk. Bijeen komst NCVB. 19.45 uur. Woensdag 22 september Zierikzee Verenigingsgebouw, 't Vrije. Muzi kale inleiding over „Vrede en ont wikkeling", Wereldwinkel Schou wen-Duiveland. 20.00 uur. Café „De Gekroonde Suikerbiet". Vrouwencafé, thema-avond. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Ledenvergade ring NCVB. 19.45 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Volksdansen. 10.00 - 11.00 uur. Kruinisse Leeszaal bibliotheek Molenstraat 44. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Donderdag 23 september Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenschap pelijke schoolraad. 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. Vergadering kom missie grond- en pachtzaken. 19.30 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Lezing voor Bond van Plattelandsvrouwen afd. Duiveland. 19.30 uur. Vrijdag 24 september Zierikzee Chr. Scholengemeenschap. Jaarver gadering Vereniging tot bevordering van het Christelijk Schoolonderwijs. 19.30 uur. Kerkwerve Kantine „De Vospit". Algemene le denvergadering s.v. WIK. 20.00 uur. Maandag 27 september Zierikzee Poststraat 25. Lezing homeopathie. 20.00 uur. Prinses Julianaschool Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty. 19.00 uur. Mondragon. Lezing vereniging „Groei en bloei". 20.00 uur. Haamstede Recreatiezaal Geref. kerk. Schrijf avond Amnesty. 19.00 uur. Brouwershaven Geref. kerk Bostonplein. Schrijf avond Amnesty. 19.00 uur. Woensdag 29 september Zierikzee Gymnastiekzaal Manhuisstraat. Concert „Kunst en Eer". 19.30 uur. Verenigingsgebouw, 't Vrije, zaal 1. Algemene Ledenvergadering TTV Scaldina. 20.00 uur. Donderdag 30 september Zierikzee Stadhuis. Kommissie financiën. 20.00 uur. Vrijdag 1 oktober Ouwerkerk Dorpshuis. Toneeluitvoering „Bed den" van Dimitri Frenkel Frank. Bal na Trio 1. 20.00 uur. Zaterdag 2 oktober Zierikzee Poststraat 25. Introduktie metamor fose. 14.00 uur. Noordgouwe Ned. Herv. Kerk. Concert ensemble „Cambiata" en organist Anton den Boer. 20.00 uur. Maandag 4 oktober Zierikzee Poststraat 25. Introduktie metamor fose. 20.00 uur. RENESSE - Misschien het laatste strandplaatje uan dit jaar? Bijzonder was het in ieder geval wel. Dit weekend, twee dagen voordat de herfst begint, leek het nog volop zomer in Renesse. Niet alleen wat betreft het weer, maar ook met de toeristendrukte Velen maakten van de gelegenheid gebruik om nog een weekendje aan zee te vertoeven. Het was dan ook nog flink druk op het strand. Al zijn de strandcabines en konsumptietenten al geruime tijd aan hun winterslaap begonnen, toch werd er nog volop gezonnebaad en velen waagden zich nog in zee. Wat nu ook weer niet zo'n waagstuk bleek, daar het water nog zo'r volop >'n I7°C is. Een bijzondere hoge temperatuur gezien het feit dat er jaren zijn dat deze tem peratuur zomers niet eens wordt bereikt. Een beetje mistig was het overigens wel (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17 30 uur: (01110) 5396 (01112) 1774. (01110) 6564 Advertenties (01119)1660 na 18 30 uur Bezorging (01119) 1660 De overheid geeft méér subsidie om huurwoningen met voorrang te laten isoleren. Haal deze brochure op postkantoor of gemeentehuis. En bekijk wat u misschien komende winter al aan stookkosten kunt besparen! 4 4 i 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2