VVD pleit voor herkansing en herstel in bedrijfsleven Samenlevingsopbouw zorgelijk over aanpak jeugdwerkloosheid KURSUS REPLICA ANTIEKE POPPEN VVD dient belangen voor Zeeland in Tweede Kamer te behartigen Verkiezingsbijeenkomst te Brouwershaven STREEKNIEUWS Jan te Veldhuis: Bij Alie Mol in Zierikzee 4 BROUWERSHAVEN - Achter de tafel v.l.n.r. Tweede Kamerlid voor de V.V.D.: P. M. Blauw, de Zeeuwse kandidaat bij de komende Tweede Kamer-verkiezingen: Jan te Veldhuis en de heer Menschaar, voorzitter van de V.V.D. onder- centrale op Schouwen-Duiveland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN - „Het is van essentieel belang de sociaal-ekonomische visie van de V.V.D. sterk in het parlement te krijgen. Die visie is gericht op een herkansings- en herstelbeleid voor het bedrijfsleven. Zo'n beleid zal strukturele werkgelegenheid tot gevolg hebben. Het is van essentieel belang de konkurrentiepo- sitie van het bedrijfsleven te herstellen". Deze bood schap liet Tweede Kamerlid P. M. Blauw dinsdagavond horen in het Tonnenmagazijn te Brouwershaven tijdens een niet zo druk bezochte V.V.D.-verkiezingsbijeen komst. Hij gaf aan hoe die V.V.D.-visie gestalte zou moeten krijgen: lasten verlichting t.b.v. het bedrijfsleven; een opschoning in het oerwoud van regelingen en voorwaarden waar on dernemers met initiatief mee gekon- fronteerd worden; alles in het werk stellen om de overheidstekorten te rug te brengen en nieuwe impulsen toebrengen aan het bedrijfsleven. In het belang van de werkgelegen heid zou volgens Blauw te denken zijn .koppeling op afstand". De mo gelijke reaktie dat dit in strijd zou zijn met de zogenaamde solidariteits- gedachte verwierp hij met de stel- lingname, dat opgelegde solidariteit ook geen solidariteit is. Rechtvaardiger verdeling Deeltijdarbeid en arbeidstijdver korting zag hij als middelen voor een rechtvaardiger verdeling van arbeid, maar niet als werkgelegenheidschep- pend. Waar mogelijk dienen deze be grippen volgens de V.V.D.-er wel te worden ingevuld. Rekening dient dan wel te worden gehouden met de wetenschap dat ,,het plaatje nog niet helemaal duidelijk is", met andere woorden: Wat is het inverdien- effekt, komt men met hetzelfde aan tal mensen en uren niet tot dezelfde produktie? Ietwat verbitterd sprak Blauw over het terzijde leggen van een jeugdwerkgelegenheidsplan van V.V.D.-zijde, destijds ingediend door De Korte en Nel Ginjaar. Sprekend over de lastenverlichting voor het bedrijfsleven noemde hij vier begrippen: privatisering, indivi dualisering, temporesering en nivil- lering. Bij privatisering gaat het de V.V.D. om het onderzoek of bepaalde overheidstaken afgestoken kunnen worden naar het partikuliere be drijfsleven. Als voorbeeld verwees hij naar Zuid-Limburg waar de reini gingsdienst in sommige gevallen door partikulieren wordt verricht. De emancipatie werd er met de haren bijgesleept toen het begrip individu alisering nader werd toegelicht: ,,Het is hoog tijd dat de sociale wet geving zich op personen gaat toespit sen. Geen onderscheid meer tussen man/vrouw en gehuwd/ongehuwd". Ook volgens de V.V.D.-woord voerder dienen A.O.W.-groeperingen en uiterste minima buiten schot te blijven, echter niet tot in het oneindi ge. Uitsmeren Temporisering zou volgens Blauw best eens welkom kunnen zijn in de milieuwetgeving en de wet land schapsbescherming. Hij wees erop. dat de laatste kabinetten zich bezig hielden met het totstandbrengen van wetgeving tijdens een groeiende eko- nomie. Met in achtneming van de doelstellingen zouden enkele wetten volgens de spreker nu best over een aantal jaren uitgesmeerd kunnen worden. Konkrete voorbeelden Wet Vervuiling Oppervlakte wateren. Wet Afvalstoffen en Wet geluidshin der. Over de echt vervuilende ele menten behoefde volgens hem niet gediskussieerd te worden. De noodzaak van temporiseren zag Blauw ook bij de landschapsbescher- mingswet, die onnodig onrust en ge eiwitten en een onderzoek naar de houtproduktie in Europa in verband met een mogelijk cellusotekort in de toekomst. ,,Het Europese Parlement telt 432 parlementariërs. Er zijn wei nig landbouwdeskundigen onder hen. Nationaal en regionaal zal het voortouw genomen moeten worden", besloot Blauw zijn inleiding. ZIERIKZEE Lichtgewonde bij aanrijding Op de afslag Lange Blokweg-Heu- velsweg vond woensdagochtend om 11.00 uur een ongeluk plaat, waarbij bestuurder J. H. uit Zierikzee ge wond raakte. H. reed op de Lange Blok weg en wilde de Heuvelsweg inrijden, ter wijl uit Schuddebeurs een Contiki- bus, gestationneerd in Noordgouwe en eigendom van Vermaat uit Helle- voetsluis, hem tegemoet reed. De voertuigen kwamen in botsing, waarbij de auto van de Zierikzeeë- naar in de flank werd gegrepen en zeer zwaar beschadigd raakte. H. liep verwondingen op en ging met huisarts Van Geer mee naar zijn praktijk. De passagiers uit de Contiki-bus stapten over in een bus van de AMZ en werden naar Vlissin- gen gereden. De bus, bestuurd door een Nieuw-Zeelander, liep schade aan de rechtervoorzijde op. Jongedames lastiggevallen Twee jongedames uit Scharendijke en Renesse meldden bij de politie, dat zij woensdagmiddag om 13.15 uur door twee kleurlingen waren lastig gevallen in 't Vrije te Zierikzee. Een kledingstuk van een van de dames werd kapotgetrokken. De vrouwen verweerden zich en konden er van door gaan. De Rijkspolitie te Zierik zee vraagt of getuigen zich op het groepsbureau willen melden. NIEUWERKERK Klubgebouw-bouw van start Te Nieuwerkerk is dezer dagen een begin gemaakt met de bouw van een houten gebouw, bestemd voor de Oe cumenische Jongerengroep van de Hervormde en Gereformeerde Kerk. Reeds enige jaren was hiervoor een leegstaand pand in de Weststraat in gebruik. Dit gebouw is eigenlijk te klein en staat op een punt in de ge meente waar eventueel omwonenden gestoord kunnen worden door ge luidshinder. Dit nieuwe gebouw wordt door de jongeren zelf gebouwd op het voormalige sportveld achter de openbare lagere school aan de Weststraat. BROUWERSHAVEN - Zeeuwse kandidaat van de V.V.D. voor de komende Tweede Kamer verkiezingen Jan te Veldhuis legde dinsdagavond tijdens een bijeen komst in het Tonnenmagazijn uit waarom het volgens hem van belang is, dat de Zeeuwse zaken ook door zijn partij in de Tweede Kamer behartigd zullen worden. De V.V.D. heeft thans geen speci fiek Zeeuws Tweede Kamerlid, wel vier leden, die de Zeeuwse belangen in de gaten houden en ten behoeve van die taak van tijd tot tijd werkbe zoeken brengen. Te Veldhuis had ech ter de indruk, dat Zeeland op het ogenblik in die Tweede Kamer te veel door één bril (die van CDA-er H. Eversdijk) wordt bekeken. Specifieke zaken bpecifiek Zeeuwse belangen waar volgens de V.V.D.-verkiezingskandi daat aandacht aan besteed moeten worden zijn: de Havenschappen met daaraan gekoppeld een industrieel vestigingspatroon; het behoud van de werkgelegenheid in die sektor en het overeind houden van de huidige faciliteiten voor deze industrie. Als voorbeeld noemde hij het behoud van de terminal in Zeeland voor LPG-aanlanding, hetgeen ook bijzon der nuttige gevolgen kan hebben voor de vestiging van schone in dustrie. Verwijzend naar de energieprijzen, die in België 50% lager liggen, achtte Te Veldhuis het ook voor Zeeland van groot belang te streven die prij zen op een redelijk konkurrerend ni- vo met het buitenland te brengen. Verder moet er volgens hem op worden toegezien dat de Rijksover heid niet onder haar verplichtingen ten aanzien van de Westerschelde- oeververbinding wil uitkomen. Spre ker liet zich met bezorgdheid uit over de zeven trajekten in Zeeland, die nog een overstromingskans van 1 100 hebben. Het verkrijgen van Deltaveiligheid verdient volgens de frustraties te weeg brengt. Hij ging ervan uit dat eerst sprake moet zijn van een financieel onderbouwd zijn. Ten aanzien van het nivelleren was - spreker van meping, dat dit tot, steeds minder initiatieven zal leiden. nou m Geen „ijzervreters" ,,De V.V.D. wil niet het etiket van ijzervreters. Ook liberalen hebben de groots mogelijke problemen met de bewapeningsspiraal", begon Blauw het hoofdstuk „bewapeningsproble- matiek". Hij vond het van hoogmoed getuigen als het C.D.A. zegt gevoelig over deze zaken te denken en D'66 be weert een andere mentaliteit t.a.v. dit punt te hebben. ,,De V.V.D. wil tot in het oneindige onderhandelen om een einde te maken aan die bewa- peningsspiraal", aldus Blauw. Als een van de mogelijkheden om die te doorbreken zag hij echter het aantre den als volwaardige gesprekspart ner. Een partner, die niet vooraf zegt in geen enkel geval kruisraketten te zullen plaatsen. Zoals van Blauw verwacht kon worden, besteedde hij in zijn inlei ding ook ruime aandacht aan de landbouw. Hij liet zich laatdunkend uit over het „P.v.d.A.-stokpaardje": de nationalisering van de grond. „Koppel, die nationalisering eens met de kontingentering van de pro duktie", hield hij zijn geïnteresseerd gehoor voor. Zijn uitkomst was: „een over-regeling van het agrarisch on dernemerschap, dat elk initiatief doodt". De V.V.D. bleek verder nogal wat problemen te hebben met de Wet Agrarisch Grondverkeer. Een waar schuwing aan het adres van de land bouw gold ook de wet Landin richting. „We zullen uitermate op on ze tellen moeten passen, andere groe peringen dan de landbouw zullen in spraak in de verdeling van de grond krijgen. De landbouw krijgt minder invloed, maar dreigt wel aanzienlijk meer te moeten gaan betalen", aldus het V.V.D.-Tweede Kamerlid. „Onjuist en bedreigend" „Onjuist en bedreigend", waren de kwalifikaties die Blauw over had voor de wet „Pachtersvoordeel". Hij zegde toe, dat de V.V.D. alles zal doen om deze zaken tot normale pro porties terug te brengen. Hij noemde de wet een zware belastingwolk bo ven een bedrijfsovername. Weinig rooskleurige toekomst voorspellingen deed hij over de Euro pese Landbouwpolitiek. „Die moet op de helling". Hij wees erop. dat de landbouw de enige sektor is die in Europees opzicht is geïntegreerd en op basis van de medeverantwoorde lijkheidsheffing in Brussel „een pot" bijeen heeft gebracht. Spreker was van mening, dat deze pot aangewend dient te worden voor vernieuwingsmogclijkhedcn. Als geen duidelijke bestemming wordt gegeven dreigen de gelden volgens hem in de algemene middelen te ver dwijnen. Als mogelijkheden voor zo'n ver nieuwingsbeleid noemde Blauw: ver hoging van de produktie plantaardi BRUINISSE - Op de vergadering van de Stichting Sa menlevingsopbouw Schouwen-Duiveland, maandag avond in het Dorphuis van Bruinisse, werd langdurig gesproken Over de jeugdwerkloosheid en wat er aan ge daan zou kunnen worden. De zes gemeenten op Schouwen-Duiveland kregen het verwijt te horen geen strukturele aanpak voor te staan. De vergadering werd geopend door de voorzitster, mevrouw C. J. Geluk, die zich later in de vergadering zorgelijk uitliet over het voortbestaan van de Stichting na 1 januari 1984, de termijn tot waar de subsidie vaststaat. Vooral de bezuinigingswoede van overheidswege kan voor de nodige problemen zor gen. Het bestuurslid Th. H. de Meester, burgemeester van Zierikzee liet we ten dat binnen 2 jaar de gemeente Zierikzee 13 gekort wordt in de subsidiëring en dat dit uiteraard doorberekend zal worden aan de sub sidietrekkers. „Vakatures zullen in de toekomst niet automatisch meer vervuld wor den, al is dit echter als Stichting weer in strijd met ons principe om de werkloosheid te bestrijden", aldus de^heer De Meester. Mevrouw E. Kleber vatte in het kort samen dat betreffende het Klei ne Kernen Experiment dit in een af rondende fase is. Het Kleine Kernen Experiment Schouwen-Duiveland is in samenwerking met enkele ge meentebesturen en het Stedebouw- kundigburo Stad en Lande bezig met het opzetten van dorpenplannen. Het gaat hierbij om te proberen tot een raamwerk te komen, waarmee ge meenten in nauwe samenwerking met de dorpsbewoners kunnen wer ken aan een integraal dorpsplan. In dat plan staan de wensen voor de toe komst van het dorp omschreven. Het is tevens een plan van uitvoering waarbij de woningbouw, de (winkel)voorziening, de school en de totale leefbaarheid van een dorp cen traal staan. De opbouwwerker, Ad Boonman, zal aan dit projekt mee- V.V.D. derhalve ook zeer veel aan dacht. Verder verdient volgens Te Veld huis het Rijk gewezen te worden op haar verantwoordelijkheid met be trekking tot het vervoer van gevaar lijke stoffen over de Westerschelde en het kanaal Gent-Terneuzen. Ver der achtte hij het van belang voor Zeeland, dat aandacht wordt besteed aan de problematiek van de kerncen trales en de milieuverontreiniging. Te Veldhuis besloot met de konklu- sie: „Er is een boel voor Zeeland te doen in Den Haag". werken. De begroting 1983 werd door de vergadering definitief vast gesteld. Geen strukturele aanpak Vervolgens werd langdurig over de jeugdwerkloosheid gesproken. De Stichting betreurt het dat de gemeen ten momenteel nog geen strukturele aanpak voorstaan met b.v. de instel ling van een intergemeentelijke stuurgroep met een projektleider. Deze zomer waren er slechts enkele projekten, simpel van opzet, zoals in Bruinisse waar twee schoolverlaters tijdelijk werk hadden met strandon- derhoud en hulp aan het museum. Van de 13 jeugdwerklozen in Westerschouwen bleven er slechts 4 over, die bereid bleken tijdelijk bij de strandwacht en reddingsbrigade te werken. Hiervan bleef er één over die daadwerkelijk wou aanpakken. De heer H. v. Dam opperde het plan om onder de schoolverlaters een enquête te houden om te onderzoe ken welke mogelijkheden ze zelf zien, als in hun richting en opleiding geen werk is. Mevrouw Geluk speel de met het idee om deze winter al met een aantal toekomstige schoolverla ters te gaan praten. „Deze toekomsti ge werklozen kunnen veel beter be reikt worden dan de „loslopende", aldus ook mevrouw P. W. Berrevoets hierover. Ook voor technische schoolverla ters werden de mogelijkheden beke ken; kan hier „Neeltje Jans" met z'n know-how geen uitkomst bieden; stagiaren zodat de pas verworven kennis niet verwatert en deze groep nooit meer aan de bak komt omdat ze de nodige praktijk-ervaring missen. Verder tijdens de vergadering werd het „stand van zaken- werkverslag" van de opbouwwerker Ad Boonman doorgenomen en, waar nodig toegelicht door Boonman. En al zit het financieel nog niet op rozen voor de stichting na '84, het in houdelijke werk van de stichting wordt volgens voorzitster Geluk, steeds hoger aangeslagen, zoals ook burgemeester Den Boer van Midden- schouwen zich in de welzijnskommis- sie positief uitliet over het werk van de stichting. ZIERIKZEE - Als eerste op Schouwen-Duiveland start Alie Mol uit Zierikzee woensdag 8 september met een kursus replica antieke poppen. Een vrij uniek verschijn sel in de tegenwoordig steeds meer uitdijende wereld van kursussen. Het maken van replica antieke poppen kent als bijzonder aspekt dat voor het hoofd, de handen en de voeten gebruik wordt gemaakt van porcelein. Naar zeggen van Alie Mol bestaat er veel belangstelling voor om de an tieke poppen te imiteren. „Het mooiste zou zijn als je een originele antieke pop in je bezit had, maar die zijn helaas moeilijk te verkrijgen en daar komt bij dat ze veel geld kosten", vertelt Alie. Maar met be hulp van boekjes kan ook goed wor den gewerkt. Enkele jaren geleden informeerde mevrouw Mol naar een opleiding voor poppendokter, maar die bestaat volgens haar niet. Bij het Leger des Heils in Zierikzee volgde Alie een kursus poppen maken met behulp van darwy-klei. Afgelopen winter heeft ze zich toegelegd op het werken met papier-maché. De kunst van de porceleine poppen heeft ze „afgeke ken" van Paula Brandts uit Middel burg, die al het benodigde materiaal uit de Verenigde Staten betrekt. Mallen Alie is sindsdien razend enthousi ast over het werken met porcelein en krijgt al haar materiaal via Paula Brandts. Voor de hoofden, de voeten en de handen gebruikt ze mallen. Het porcelein wordt in de mal ge goten. Na drie a vier minuten wach ten giet ze het porcelein terug in de fles. In de mal blijft een laagje van 2 mm achter. De behandeling van het gezicht vergt veel fijn werk. De ogen worden uitgesneden met een fijn mesje. Met een soort naald worden de gietnaden bijgewerkt en nabehandeld met een kwast en wa ter, waardoor het oppervlak mooi glad wordt. Tijdens het droogproces, dat één twee dagen duurt schuurt ze de gietnaden bij met een nylonkous. Het hoofd, de voeten of de handen gaan vervolgens vijf uur de keramiek-oven in op 1220°. Na het aanbrengen van de blosjes en het gla zuren van het haar gaan de lichaams delen opnieuw de oven in, nu voor anderhalf uur en op 735°. Alie brengt dan de wenkbrauwen, de wimpers en de mond aan en alles gaat voor de derde en laatste keer in de oven, weer anderhalf uur op 735°. Als de glazen ogen zijn ingezet, het kopdek- sel is aangebracht en de pruik vastzit is het hoofd af. Mogelijkheden Alie Mol behandelt tijdens de kur sus verschillende mogelijkheden om poppen te maken. Dat zijn: een baby met stoffen lijf, het zogenaamde My Dream baby-type, een heel porcelei- nen lijf, een kompositielijf en een le ren lijf met porceleine handen en voeten. De kursus duurt vier vijf ochten den en in die tijd kunnen de kur- sisten een pop maken. „De mensen komen altijd met een mooie pop thuis", belooft Alie Mol. Belangstel lenden, die overdag niet verhinderd zijn, kunnen ook in de avonduren te recht. Inlichtingen: Alie Mol, Vla- kestraat 30, Zierikzee. Tel.: 01110- 4418. Alie Mol met een door haar gemaakte replica antieke pop. Bij deze baby zijn het hoofd, de voeten en de handen van porcelein. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4