PZEM heeft winst zelf hard nodig SAM MENHEERE NAM AFSCHEID VAN DE PLANTSOENENDIENST VEREENVOUDIGING WELZIJNSPLANNING KAN IDEOLOGISCHE OPZET AANTASTEN Uitbreiding kantoor Beter Wonen" begonnen Exkursie Prov. Staten naar Neeltje Jans en Spuikanaal 3 Diskussie in I.C.R.P.-vergadering: Antwoord motie-Bru STREEKNIEUWS Vrijdag 3 september ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 september 1982 Nr. 23175 SCHARENDIJKE - „De gemeentelijke welzijnskom- missies zijn er om het beleid bij te stellen. Het bestaat niet dat welzijnsplan en -programma in de kommissies geboren worden". Dat zei burgemeester T. A. Vogel van St. Philipsland maandagavond tijdens een openbare ver gadering van de regionale welzijnskommissie (I.C.R.P.) in de Putmeet te Scharendijke. Hij plaatste die opmer king bij de bespreking van de vereenvoudiging van procedure- en inspraakregels welzijnsplanning. Meest in het oog lopende vereen voudiging in die procedure is het la ten vallen van de zogenaamde .concept-fase". Volgens de oude re gels laat de welzijnskommissie als eerste haar licht schijnen over een in ventarisatierapport, een wel zijnsplan en een welzijnsprogramma. Volgens de nieuwe regels stellen b. en w. deze stukken op. De ontwerpen gaan dan ter advisering naar de wel zijnskommissie. I.C.H.P.-lid drs. J. C. Erbrink vreesde dat hierdoor de ideologische opzet van de welzijns kommissie wat geweld wordt aange daan. Hij herinnerde eraan, dat het de bedoeling was het beleid door de komissie te laten vormen, terwijl dat volgens de nieuwe (vereenvoudigde) procedure door de kolleges van b. en w. zal geschieden. Burgemeester Vogel kwam daarop, zoals gezegd, met de mening, dat het niet mogelijk zal zijn inventarisatie- rapport, welzijnsplan en wel zijnsprogramma in hun geheel door de welzijnskommissies te laten opstellen. Financiële mogelijkheden Mevrouw A. F. v. d. Zande-Vleugel Schutter vulde daarbij aan, dat kom missieleden uit het partikulier initi atief (p.i.) wel wensen en knelpunten kunnen signaleren, maar niet op de hoogte zijn van de financiële moge lijkheden in de gemeente. Enige diskussie ontstond ook over het punt of het inventarisatierapport geheel of gedeeltelijk uit de inspraak gehaald moet worden. In eerste instantie werd voor gesteld het rapport wel ter visie te leggen en betrokken instellingen de gelegenheid te geven schriftelijk eventuele bezwaren kenbaar te aken. Een hoorzitting werd niet noodzake lijk geacht. De heer G. de Groot, jeugdwerklei der van de Stichting Jeugd Schou- wen-JDujveland, liet vanaf de publie ke tribune weten, het voor instellin gen van belang te achten, dat het rap port ter visie wordt gelegd. ,,Je moet toch kunnen zien hoe de door jou ver strekte gegevens zijn verwerkt en daarover op- en aanmerkingen kun nen maken", aldus de heer De Groot. De heer Vogel bleek het daar niet mee eens. Hij zag de tervisielegging van het inventarisatierapport als on nodig tijdverslindend. De I.C.R.P. adviseerde tenslotte de voorgestelde vereenvoudiging in de oorspronkelij ke vorm over te nemen. Subsidie peuterspeelzalen Sekretaris van de I.C.R.P. de heër P. A. Zoon verstrekte tijdens deze vergadering een overzicht van de subsidiëring van het peuterspeel- zaalwerk door de gemeenten op Schouwen-Duiveland en St. Philips land. Het bleek uit dit overzicht, vol gens de heer Zoon, dat het nauwe lijks mogelijk is tot enig vergelijk te komen tussen die gemeenten onder ling. De oorzaak in de grote verschillen is vooral te vinden in de kostenpost huisvesting, die in elke gemeente an ders ligt. Mevrouw L. W. v. d. Mark- de Bruijn en mevrouw J. N. Bruel- Pouwer wezen erop, dat wel de ou derbijdrage in alle gemeenten op vrij gelijk niveau ligt. Zij drongen er bij de sekretaris met klem op aan toch te komen tot een meer uitgesplitste vergelijking van de subsidies door de diverse gemeen ten. Zij waren het niet met de heer Zoon eens, dat in de meeste gevallen de thans verstrekte subsidies hoger zul len blijken te liggen dan de norm, die wordt aangegeven door de Stichting Werkoverleg Kindercentra Neder land. De sekretaris zegde toe zich na der in een vergelijkend overzicht te zullen verdiepen. Intergemeentelijk theaterbureau Naar aanleiding van het opheffen van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland (SCZ) deelde de heer Er- brink tijdens deze vergadering mede, dat het een dezer dagen zal komen tot de officiële instelling van een inter gemeentelijk theaterbureau, waar de gemeenten Middelburg, Goes, Vlis- singen en Zierikzee (region Schou wen-Duiveland) aan deelnemen. Overigens kunnen nog meer gemeen ten bij dit bureau aanhaken. Voor de S.C.Z.-werkgroep op Schouwen-Dui veland betekent het in elk geval dat de werkzaamheden kunnen worden voortgezet, zij het met een wat af geslankt theaterprogramma (negen evenementen dit seizoen) en met een meer direktere lijn naar de gemeen ten toe. De heer Erbrink zei te hopen, dat alle zes gemeenten naast de bijdra gen voor het theaterprogramma be reid zullen zijn de 0,88 per inwoner te betalen voor het funktioneren vaü genoemd intergemeentelijk theater-:, bureau. Een belangrijke faktor blijft ver der uiteraard de opkomst van het pu bliek. Voor het aanstaand sezien had de heer Erbrink overigens redelijk goede verwachtingen. „Voor zover we het nu kunnen bekijken zullen we quite draaien of misschien zelfs een kleine winst maken". Verder zei hij dat voor de regionale werkgroep een stichtingsvorm zal worden opgezet. De heer J. Deïst werd tijdens deze vergadering aangewezen als verte genwoordiger in de werkgroep Om roep Zeeland. De heer Deist was ook reeds betrokken bij het werk van de initiatiefgroep. Rondvraag- Tijdens de rondvraag kwam me vrouw Van der Zande terug op een eerder door haar in de I.C.R.P. geuite ZIERIKZEE - Deze week werd be gonnen met de uitbreiding van het kantoor van de Woningbouwvereni ging „Beter Wonen" met de aangren zende voormalige winkelruimte. Het kantooroppervlak wordt hierdoor meer dan verdubbeld tot netto 366 m2 (bruto 521 m2). De bouw duurt tot half december 1982 en wordt uitgevoerd door Bouw bedrijf Êoggeband B.V. uit Zierik zee. De architekt is R. J. Pothaar eveneens uit Zierikzee. De technische dienst en het be drijfsbureau, nu gevestigd in een voormalig kantoor van Beter Wonen in de Huijbertstraat, zullen ook in het uitgebreide kantoor worden on dergebracht. Door de verbouwing zullen een aantal werkzaamheden van Beter Wonen bemoeilijkt worden. Getracht wordt om desondanks de dienstver lening aan bewoners en woningzoe kenden normaal doorgang te laten vinden. BROUWERSHAVEN - De raad Brouwershaven besloot maandagavond de adhcsie-bctuiging aan de motie Bruinisse. waarin wordt aangedrongen op verlaging van de PZEM-taricven voor kleinverbruikers, in de volgende raad pas te behandelen. Burgemeester C. Slabbekoorn deelde namelijk mee. dat Bruinisse inmiddels een duidelijk antwoord heeft gekregen van de PZEM, dat ook in Brouwershaven op het nippertje bij de ingekomen stukken was ge voegd. De raadsleden hebben dus nu de mogelijkheid tot bestudering van het antwoord, waarin aldus een medede ling van de raadsvoorzitter onder an dere wordt gezegd, dat de PZEM niet kah werken zonder behoorlijke re serves. PvdA-er C. J. de Munnik wilde des ondanks toch het standpunt van zijn fnjktie kwijt. Hij stelde, dat de kleinverbruiker best kan profiteren, van de winst van 7 miljoen van de PZEM. De opmerking, dat de PZEM- tarieven onder het landelijk gemid delde liggen, werd zijns inziens niet gestaafd met bewijzen. Met alle an dere frakties ging de PvdA toch ak koord met het opschorten van dit in gekomen stuk. hartekreet betreffende de behoefte aan een tweede logopediste. Pogin gen via de schoolartsendienst waren mis gelopen, moest zij melden. Enige ruimte was inmiddels wel ontstaan voor het doorverwijzen wegens de vestiging van een partikuliere logo pediste in Zierikzee. Preventief blijft er echter nog (te) veel werk te ver richten op dit gebied. Een tweede cri de coeur van me vrouw Van der Zande betrof de be jaardenzorg. „Ons land telt 3,5 mil joen bejaarden, ik heb de indruk, dat in vele gemeenten te weinig aan dacht aan het bejaardenprobleem wordt geschonken." „Misschien moet er voor deze sek- tor nu reeds gereserveerd worden in de welzijnspot om straks niet terug te moeten naar een oude situatie, dat bejaarden weer bij jonge gezinnen opgenomen moeten worden", aldus mevrouw Van der Zande. Zij vond dat vooral maatregelen gericht op het in eigen omgeving houden van bejaarden, de aandacht verdienen. V ergri jzingsgolf De heer R. v. d. Weide, funktiona- ris van de Stichting Welzijn Ouderen, onderstreepte vanaf de publieke tri bune deze woorden. Hij verwees naar een landelijk kongres waar dit pro bleem onlangs aan de orde kwam. Ook daar werd gewaarschuwd nu reeds maatregelen te treffen in ver band met een niet te onderschatten vergrijzingsgolf in de komende ja ren. I.C.R.P.-voorzitter de heer W. den Boer was van mening, dat de bejaar denzorg in deze regio reeds aanzien lijk wat aandacht krijgt. Hij verwees naar vergevorderde plannen voor een alarmeringscirquit en naar de fi nanciële ondersteuning van projek- ten als „Tafeltje-Dekje". ZIERIKZEE Bijeenkomst Plattelandsvrouwen Woensdagavond 8 september houdt opticiën C. Honig uit Zierikzee in het „Huis van Nassau" een inleiding over brillen en contactlenzen voor de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Schouwen. Na de pauze wordt er een kwis gespeeld. De afdeling herinnert er aan, dat op donderdag 7 oktober weer de jaar lijkse handwerkdag wordt gehouden in de „Prins van Oranje" te Goes. Andere data: begin oktober bezoek aan bakkerij Hogenaar te Haamste de, 18 oktober Bondsfilm, 16 novem ber Doe-middag. De cursus communicatie- en vergadertechniek in het Landbouwhuis te Goes is op de maandagen 15 en 28 november. Jubileum bij Zeeiandia Vrijdag 10 september wordt in „Mondragon" het jubileum gevierd van de heer A. Bogaert, boekhouder, die 40 jaar werkzaam is bij Zeeian dia. De receptie begint om half acht. Aanrijding voor tankstation Op de Nieuwe Kooiweg heeft zich dinsdagochtend een aanrijding voor gedaan. Automobilist F. M. uit Zie rikzee kwam uit de richting Seroos- kerke en wilde tanken bij het langs de Nieuwe Kooiweg gelegen benzi nestation. De eerste afslag kon M. niet inrijden en daarom wilde hij de tweede inrit nemen. Achter M. reed J. B. uit Kruiningen in een auto, die op M. botste. Van de rotonde naderde J. E. uit Goes in een vrachtwagen, die ook op M. botste. Alle auto's raakten vrij ernstig beschadigd. Optreden Schelde Trio Op zaterdag 4 september treedt het Schelde Trio ter gelegenheid van de kermis op in café „De Gekroonde Suikerbiet". Wetswinkel Met ingang van donderdag 2 sep tember start de wetswinkel weer in Zierikzee. De winkel is elke eerste en derde donderdag van de maand ge opend. Voor tijd: zie agenda. Kursus bloemschikken De Stichting Bevordering Onder wijs aan Volwassenen geeft op maan dag 4 en dinsdag 5 oktober in de LTS te Zierikzee een kursus bloemschik ken. Door de kursisten wordt een ta felstukje, een wanddekoratie, een corsage, een vaasboeket en nog meer gemaakt. Tijdens elke les worden be paalde grondvormen behandeld en wordt een demonstratie gegeven. De lessen zijn van 19.30 - 21.30 uur. Infor matie bij: SBOV in Voorschoten, tel.: 01717-2010. Botsing T. S. uit Zierikzee parkeerde dinsdagochtend zijn auto aan het Ha venplein. Automobilist A. S. uit Oosterland reed er tegenaan. Beide voertuigen liepen materiële schade op. „De Mantel" in „De Lichtboei" Vrijdag 4 september vertoont Youth For Christ in het klubhuis „De Lichtboei" de beroemde film De Mantel. Met de vertoning van deze film, die een indruk geeft van het op komen van het christendom, start Y.F.C. het nieuwe seizoen. Voor tijd: zie agenda. BURGH-HAAMSTEDE Start bijeenkomsten bejaardensoos Met ingang van woensdag 8 sep tember start het nieuwe seizoen van de bejaardensoos in Burgh-Haam- stede. De bijeenkomsten vinden plaats in rusthuis Duinoord. Nieuwe leden van 60 jaar en ouder zijn van harte welkom. Voor tijd: zie agenda. Meer Bewegen Voor Ouderen In de oude school aan het Duinweg- je start dinsdag 7 september de kur sus Meer Bewegen Voor Ouderen. Het staat onder leiding van mevrouw I. van Dongen-de Ruijter. Het begint om tien uur 's ochtends en eindigt om kwart voor elf. Vrouwenraad De Vrouwenraad van de gemeente Westerschouwen houdt op dinsdag 7 september een bijeenkomst in de Ger. kerk te Haamstede. Er zal gesproken worden over de doelstel ling en het funktioneren van de raad. Voor tijd: zie i HAAMSTEDE BURGHSLUIS - Provinciale Sta ten van Zeeland maakt vrijdag 3 sep tember een exkursie naar de Molen plaat, het Spuikanaal en werkeiland Neeltje Jans. 's Ochtends wordt een rondrit gemaakt langs markante punten bij de aanleg van het Spuika naal, waarna het gezelschap in bus sen naar de Molenplaat vertrekt. SCHARENDIJKE Raad Middenschouwen Naast de installatie van de gemeen teraad, de beëdiging van de nieuwe raadsleden en de benoeming van de wethouders, op dinsdag 7 september in het gemeentehuis van Scharendij ke, kent de agenda van de raadsver gadering ook nog enkele voorstellen. B. en w. stelt onder meer voor een krediet beschikbaar te stellen voor aanschaf van hulpverleningsmateri aal ten bate van het brandweerkorps Kerkwerve. Voor tijd: zie BROUWERSHAVEN Meer Bewegen Voor Ouderen Optreden Smalstadskoor Maandag 6 september beginnen de lessen Beter Bewegen Voor Ouderen weer. De lessen worden gegeven in „Duinoord" aan de Kloosterweg. Eerst voor de bewoners van het huis, daarna voor de inwoners van Haamstede van 60 jaar en ouder. In de maand september wordt iedereen uitgenodigd eens een kijkje te komen nemen en/of gratis een paar lessen mee te doen. Aanvang: 14.00 uur (voor de bewoners), 14.45 voor de anderen. RENESSE Auto opengebroken Op het parkeerterrein aan de Rampweg werd dinsdagavond de au to van J. G. uit Hoogezand openge broken. Twee tassen werden ont vreemd. In de ene zat 1100,— en een paspoort en in de andere tas bevond zich 1000,— en girocheques. SEROOSKERKE Meer Bewegen Voor Ouderen Maandagmiddag 6 september wordt gestart met de kursus Meer Bewegen Voor Ouderen. Iedereen van 60 jaar en ouder wordt uitgeno digd eens een kijkje te komen nemen of een paar lessen mee te doem Aan vang: 16.00 uur'. Het Smalstadskoor uit Brouwers haven geeft vrijdag 3 september in de St. Nicolaaskerk te Brouwershaven een koncert. Op het programma staat: „Sanktus", Frans Schubert; „Die Forelle", G. Schreurder; „Verdi Prati", Handel; „De Jachtpartij", bewerkt door Ine Visser; „De Nach tegaal", muziek van broeder Laetan- tius en samen met de brassband Apollo" wordt „Nahermein Gott zu dir" in bewerking van E. Roh gezon gen. Voor tijd: zie agenda. Ophalen oud papier Zaterdag 4 september haalt de sportvereniging A.S.V. te Brouwers- haven weer oud papier op. Men start op 9.00 uur op de Markt. DREISCHOR Koncert „Veere's Genoegen" Muziekvereniging „Veere's Genoe gen" o.l.v. dirigent Bram van Over- beeke geeft a.s. zaterdagmiddag 4 september een koncert in de mobiele tent aan de Ring. Het muziekkorps, dat 'uit ruim zestig leden bestaat, maakt eerst een kleine rondging met hun drumband door het dorp. Bij slechte weersomstandigheden zal het koncert in de Ned. Hervormde kerk -plaatsvinden. Voor tijd: zie agenda. Ir. O. H. Boom, hoofdingenieur- direkteur direktie Zeeland en ir. C. Kooman, hoofd waterbouwkundige werken oost Deltadienst houden een inleiding over respektievelijk alge mene problematiek, Grevelingen zoet/zout, barcon (beheer storm vloedkering) en inrichtingsproble- matiek en (Kooman) over bezuinigin gen, Markiezaat, stand van zaken komparetimenteringswerken en stu die over uitstel daarvan. Neeltje Jans Na afloop bestaat gelegenheid voor diskussie. Daarna maken de leden van Prov. Staten een vaartocht van de Molenpolder naar Zierikzee. Met bussen begeven ze zich naar Neeltje Jans. In het kantoor van Rijkswa terstaat, direktie sluizen en stuwen houdt ir. Boom een lezing. Ir. Tj. Vis ser, hoofd waterbouwkundige wer ken west Deltadienst houdt een inlei ding over de stand van zaken bij de bouw van de stormvloedkering en ir. L. G. Sisouw de Zilwa, adjunkt- direkteur van de nv PZEM geeft een lezing over windenergie. Tot slot volgt een bustocht met toelichting over het werkeiland met bezichti ging van de bouwputten en de funde- ringsmattenfabriek. Voor tijd: zie agenda. OOSTERLAND Kollekte Onder leiding van de heer D. I. v. d. Velde werd in Oosterland gekollek- teerd voor de Mbuma-zending door Mirjam Bakker, Carola de Jonge, Arianne Morks, Irma Pieper, Arjan Steenpoorte, Trijnie Verhoek en Jo- anke IJzelenberg. De opbrengst be droeg 288,50. De gevers en koliek- tanten wordt dank gezegd. Oud papier Op zaterdag 4 september wordt er in Oosterland oud papier en oude vodden opgehaald. De opbrengst is bestemd voor het zendingswerk van de Gereformeerde Gemeenten. Men verzoekt het oud papier en de vodden gebundeld gereed te zetten. Nieuw wegdek Wegebouw en straatmakersbedrijf Fa. A. W. Wandel uit Nieuwerkerk is momenteel bezig aan herbestratings- werkzaamheden hier ter plaatse uit te voeren. Op dit ogenblik ondergaat de Kerkstraat een grondige renova- tiebeurt, waarbij, ook de trottoir niet vergeten wordt. ZIERIKZEE - Na bijna 25 jaar nam de voorman van de plantsoenendienst, de heer S. C. Menheere, dinsdagmid dag in de trouwzaal van het stadhuis afscheid bij de ge meente Zierikzee. In hijzijn van zijn echtgenote werd er door verscheidene sprekers teruggekeken op het arbeid zame leven van „Sam", zoals iedereen in zijn omgeving hem kent. De burgemeester van Zierikzee, Th. H. de Meester, memoreerde de loophaan van de voorman. Na school werkte hij twintig jaar in de fruitteelt en volgde ook een tuinbouwwinterkursus. In 1952 kwam hij in dienst van het land bouwbedrijf van de toenmalige wet houder W. den Boer. Na de ramp werkte hij tot 1 april 1958 bij het aannemersbedrijf De Ou de en De Jonge. De heer v. d. Schelde, op dat moment opzichter van de plantsoenendienst bood de heer Men heere een baan aan bij de gemeente. In april 1958 begon hij met zijn nieu we baan. Grote leiderskwaliteiten en het goed overdragen van kennis zorg den ervoor dat Sam in januari 1974 werd bevorderd tot opzichter. „De plantsoenendienst heeft altijd een grote reputatie gehad. Je hoort al tijd: „wat is het mooi, dat plantsoen van Zierikzee", zei de trotse burge meester. Hij bood het boek over de watersnoodramp van 1953 aan, geti teld Gekwelde grond. Drainage ,,U nam steeds toe in kennis en ont wikkeling, naarmate u vaker van werkgever veranderde", kompli- menteerde de direkteur gemeente werken van Zierikzee, J. Louwerse, de voorman. Bij De Oude en De Jon ge was de heer Menheere bij grond en drainagezaken betrokken, onder meer het voorbereiden en onderhou den van drainagewerkzaamheden. Ook heeft hij een ruime ervaring in grond-, weg- en waterbouw opge daan. Sam was in Zierikzee betrokken bij de grote inplant aan de Schel- destraat en Poortambacht in en bij de inplant rondom Malta. Bij ziekte van opzichter v. d. Schelde was hij een adequaat vervanger en in 1974 volgde de bekroning: opzichter C. Louwerse bood hem een polshorloge en een fles drank aan. Als hoofd plantsoenendienst voer de J. J. Doeswijk het woord. „Als je in de buitendienst werkt heb je niet één baas, maar dan is iedereen je baas. Want iedereen let op jou en op je werk", zei hij. Namens de ABVA KABO voerde heer J. Struyk nog het woord en de heer F. Wansink sprak namens de ploeg mensen, waarmee Sam Menheere de laatste jaren heeft gewerkt. Tot slot uitte de ex- opzichter dankwoorden aan het adres van de sprekers en zijn kollega's. Bij zijn afscheid werd Sam Menheere look toegesproken door de direkteur gemeentewerken. J. Louwerse. Bij de overhandiging van het kado sprak Louwerse: ..Het pakje is klein van omvang, maar wel waardevol". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3