CNV stelt loonoffer van vijf procent voor Meer Middenschouwse leerlingen naar Zeeuwse Muziekschool Reagan wil zelfbestuur voor de Palestijnen AGENDA Vakbond „steekt zijn nek uit" Niet tornen aan systeem van prijskompetisatie Normaliserings proces Polen volledig fiasco Balans van Beiroet Ecuadoriaans vliegtuig neergestort CALIGULA ei» NESSALINA Raadsvergadering Jeugdsozen in het weekeinde (01110) 6551 2 Advertentie UTRECHT - Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) stelt de leden voor de komende vier jaar de lonen per jaar met vijf procent bruto te matigen door vijf pro cent van de prijskompensatie op te offeren. Van de prijs- kompensatie zou 2,5 procent gestoken kunnen worden in financiering van werkgelegenheidsafspraken met de werkgevers. Het CNV is bereid nog eens 2,5 procent te laten zitten, mits met de overheid afspraken kunnen worden gemaakt over handhaving van de koppeling in de sociale zekerheid en het trenbeleid, niet verzwaren van de kollektieve lasten druk, versterking van het werkgelegenheidsbeleid en over een zeer terughou dend prijs- en huurbeleid. Het CNV deed deze voorstellen in de woensdag gepresenteerde diskus- siencta over het arbeidsvoorwaar denbeleid voor 1983 en volgende ja ren en in een urgentieprogram over het sociaal-ekonomisch beleid. Het STOCKHOLM - Een krachtiger aanpak van het drugsprobleem, de werkloosheid en de belastingontdui king staat bovenaan de lijst van wen sen vande Zweedse kiezers. Dit blijkt uit de resultaten van een opi niepeiling die met het oog op de par lementsverkiezingen van 19 septem ber onder 2.000 stemgerechtigden is gehouden. De uitslag werd woensdag in de ..Dagens Nyheter" gepubli ceerd. Milewski: BRUSSEL/FRANKFORT - de ge beurtenissen van dinsdag hebben het „volstrekte fiasco" bewezen van het normaliseringsproces in Polen. Dit heeft de direkteur van het koördina- tiebureau van het geschorste vakver bond Solidariteit in Brussel ver klaard. Lech Walesa, de geïnterneerde lei der van Solidariteit, verdient de No belprijs voor de vrede, zo heeft de in ternationale organisatie voor de mensenrechten in Frankfort geschre ven aan het Nobelkomité in Oslo. Geen steun Jerzy Milewski verklaarde in de Belgische hoofdstad, dat de de monstraties in Polen hadden ge toond, dat het militaire bewind geen steun heeft onder het volk, zelfs niet bij de kleintse groepen. Hij noemde het verkeerd, te zeggen dat Solidari teit ondergronds is gegaan. De akti- viteit van het vakverbond heeft inte gendeel in alle openheid plaats, slechts de leiders moeten klandestien opereren, „de aktiviteiten zijn de zelfde als voor 13 december, alleen de methoden zijn anders geworden", al dus Milewski. WASHINGTON - Vanaf 21 au gustus tot en met 1 september hebben 8300 guerrillastrijders van de Pa lestijnse bevrijdingsbeweging PLO. 2600 leden van het pro-Syrische Pa lestijnse bevrijdingsleger PLA en 3600 Syrische militairen van de Ara bische vredesmacht Beiroet verlaten. Dit heeft het ministerie van buiten landse zaken in Washington bekend gemaakt. Het onderstreepte dat het om een schatting ging en dat de 175 naar Griekenland en Cyprus ver voerde zieke Palestijnen niet zijn meegeteld. Van de 8300 PLo'ers zijn er 3850 in Syrië ondergebracht, 1000 in Tune sië. 1100 in Zuid-Jemen, 260 in Jorda nië, 130 in Irak, 500 in Soedan, 600 in Algerije en 850 in noord-Jemen. Naar welke landen precies de PLA- strijders zijn vertrokken, maakte het ministerie niet bekend. Naar ver luidt zouden die verspreid zijn over Jordanië, Tunesië en Syrië, welk laatste land het leeuwendeel van de PLA zou hebben opgenomen. QUITO - Een toestel van de natio nale Ecuadoriaanse luchtvaartmaat schappij Condor is op een binnen landse vlucht met 45 personen aan boord neergestort in de bergen, 65 ki lometer ten zuiden van de provincie hoofdstad Loja. de reddingsploegen hebben het wrak nog niet kunnen be reiken door de slechte begaanbaar heid van het terrein. De plaats waar het vliegtuig neerkwam ligt niet ver van de grens met Peru. CNV vindt - net als de FNV - dat aan het systeem van de prijskompensatie als zodanig niet getornd mag wor den. Maar over de besteding ervan valt wel te praten. De centrale af spraken met werkgevers en overheid zouden in principe voor vier jaar moeten worden gemaakt. Wel zou het beleid eventueel tussentijds jaarlijks moeten kunnen worden bijgesteld. Vicieuze cirkel Volgens het CNV kan volgens het uitgestippelde beleid de vicieuze cir kel worden doorbroken waarin het ekonomisch beleid is beland en waar bij bruto-loonsverhogingen niet of nauwelijks voldoende zijn voor het bijbenen van de stijging van de kol lektieve lasten. Het CNV wil op centraal niveau met de werkgevers in de Stichting Norit voor Van der Stee UTRECHT - De Bouw- en Houtbond FNV heeft minister Van der Stee van financiën ■per expresse een busje Norit doen toekomen, in reaktie op de ontboezeming van de mi nister, dinsdagavond op een verkiezingsbijeenkomst, dat hij „lichtelijk onpasselijk" werd van de opstelling van de vakbeweging ten aanzien van de bezuinigingsplannen van de regering op ambtenarensala rissen en uitkeringen. De FN V-bond heeft het red middel voor de CDA-politikus vergezeld doen gaan van een gepeperde brief, waarin de mi nister wordt aangeraden zich een van de komende dagen, wanneer zijn gestel weer enigs zins tot orde is gekomen, nog eens ernstig te bezinnen over zijn uitlatingen. van de Arbeid komen tot een raamo vereenkomst die ondersteunend werkt voor het c.a.o.-overleg in de bedrijfstakken en ondernemingen. Over de vorm van het werkgele genheidsbeleid en de besteding van de 2,5 procent prijskompensatie (ar beidstijdverkorting, investeringen) zou in de c.a.o.-onderhandelingen moeten worden beslist. Het CNV vindt dat het beleid moet voldoen aan de volgende criteria: Gelijke behandeling van alle in komensgroepen Lastenverdeling naar draag kracht; Een duidelijk verband tussen ma tiging en werkloosheidsbestrijding; Versterking van de zeggenschap van werknemers. Ook maakt het CNV duidelijk dat overheidsdwang uit den boze is. Nek uitsteken Van der Meulen beaamde dat het CNV van de leden nogal wat vraagt, maar hij denkt dat z'n achterban de plannen wel zal aanvaarden. „We hebben onze nek ver uitgestoken. Maar we bieden de leden zicht op ar beidstijdverkorting terwijl de koop kracht er niet meer op achteruit gaat dan al was voorzien. Bovendien is wat wij voorstellen niet zo nieuw want we zeggen al drie jaar dat je geen arbeidstijdverkorting kan clai men zonder inleveren van loon". Flitsen uit het buitenland PEKING - De Chinse partijvoorzit ter Hu Yaobang heeft woensdag een indirekte aanval gedaan op zijn voor ganger Hua Guofeng. Hij verweet Hua een linkse politiek te hebben ge voerd die hervormingen in de weg stond. Hu's kritiek stond in zijn rap port aan het twaalfde partijkongres, dat woensdag werd geopend. WARSCHAU - De Poolse militaire autoriteiten hebben besloten dat de leiders van de dissidente groepering KOR (Comité voor Arbeiderszelfver dediging) tercht moet staan op be schuldiging van „misdaden tegen de staat". Dit is woensdagavond in een officieel communiqué meegedeeld. WASHINGTON/GLASGOW - De sankties van de Verenigde Staten te gen twee Franse bedrijven wegens doorbreking van het Amerikaanse embargo tegen de Siberische aard gasleiding zullen worden verzacht. Dit heeft de Amerikaanse minister van financiën, Donald Regan, woens dag verklaard. MADRID - Enkele leiders vande mislukte staatsgreep van februari vorig jaar in Spanje, onder wie luitenant-kolonel Tejero, overwegen mee te doen aan de parlementsver kiezingen van 28 oktober a.s., dit heeft het Spaanse gezaghebbende krant „Informaciones" woensdag ge meld. Stichting Het Theater vertoont in de Concertzaal: Culturele film op de vrijdagavond A.S. VRIJDAG 20.00 UUR Alles liet hem koud... totdat zij kwam Al Pacino is Bobby Drcrficld. Bobby Deerüeld AL PACÏNÖ" N7ARTHE*KELLER IN EEN SIDNEY POLLACK FILM BOBBY DEERFIELD - ANNY DUPEREY.. ROMOLO VALLU.—.., ALVIN SARGENT .-ERICH MARIA"REMARQUE JOHN FOREMAN SIDNEY POLLACK w—i DAVE GRUSIN a.s. zaterdag 20.00 uur a.s. zondag 20.00 uur VLADIMIR BRAJ0VIC FRANQOISE BLANCHARD JOHN TURNER BETTY ROLAND n lllm vin Anthony Pat* cc~=o«ovn—Qp 16 jaar LOS ANGELES - De Amerikaanse president Ronald Reagan wil dat de Pa lestijnen op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever en in de Ga- zastrook zelfbestuur krijgen in een verbintenis met Jordanië. Hij verklaarde dit in een toespraak die in de nacht van woensdag op donderdag (onze tijd) door de Amerikaanse televisie werd uitgezonden. Reagan sloot echter de vestiging van een onafhankelijke Palestijnse staat uit. Hij is tevens van mening dat de gebieden, die Israël sinds de oorlog van 1967 bezet houdt, niet on der voortdurende kontrole van Jeru zalem kunnen blijven. De president riep op het vestigen van nieuwe ne derzettingen in deze gebieden te stop pen. van Gaza in verbintenis met Jorda nië biedt de beste kans op een duur zame, rechtvaardige en blijvende vrede", aldus Reagan. Nieuw begin De president verklaarde dat de overeenkomst na de krisis in Beiroet voor de evakuatie van de Palestijnse strijders de gelegenheid biedt voor een „nieuw begin in de poging om vrede te bereiken in het Midden- Oosten". „De oorlog in Libanon, hoe tragisch die ook was, heeft ons een nieuwe kans gegeven voor vrede in het Midden-Oosten. Die kans moeten wij grijpen en vrede brengen in dit gekwelde gebied dat zo belangrijk is voor de stabiliteit in de wereld". De president wees erop dat nog nooit te voren een Amerikaanse president dergelijke gedetailleerde voorstellen voor eeh vredesregeling had gedaan. „Het is mij duidelijk dat vrede niet kan worden bereikt door de vorming van een onafhankelijke Palestijnse staat in de bezette gebieden. Even min is die bereikbaar op basis van Is- raël's soevereiniteit of voortdurende kontrole over de westelijke Jor daanoever of de Gazastrook". De VS zullen geen van beide alternatieven steunen. „Zelfbestuur voor de Palestijnen op de Jordaanoever en in de strook SCHARENDIJKE - De raad van Middenschouwen kwam dinsdagavond in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van burgemeester W. den Boer. Naar aanleiding van de notulen van de vorige raadsvergade ring merkte de heer W. G. Renden (P.v.d.A.) op dat voor 1981/82 voor de gemeente Middenschouwen 360 lesduur eenheden waren geraamd voor leerlingen van de Zeeuw se Muziekschool en dat er slechts 344 lesduureenheden waren gebruikt. Wanneer voor 1982/83 niet verder ge gaan wordt dan 360 lesduureenheden zullen 5 leerlingen van de sector Algemene Muzikale Vorming op de wacht lijst komen. Spreker verzocht te bevorderen, dat alle leerlingen toegelaten kunnen worden tot de Muziekschool. Met het bestuur van de Zeeuwse Muziek school dient zijns inziens gesproken te worden over de duur, dat muziek lessen aan deze school gevolgd kun nen worden. Niet verder dient te worden gegaan met subsidiëren dan tot het vijftiende jaar van de leer ling. De voorzitter antwoordde, dat het bij burgemeester en wethouders be kend is, dat 5 leerlingen de A.M.V. cursus niet kunnen volgen. Deze leer lingen vertegenwoordigen 20 lesduureenheden. Burgemeester en wethouders achten zich niet bevoegd om een leeftijdsgrens te stellen. Een gesprek hierover kan worden ge voerd met de direkteur. Nare zaak De voorzitter vroeg van de raad een uitspraak of tot uitbreiding met 20 lesduureenheden moet worden overgegaan. De meerdere kosten be dragen 700,—. De heer L. C. Hart (V.V.D.) vond het een nare zaak, dat er 5 leerlingen op de wachtlijst staan. Misschien kan nog wat geschoven worden bij de In strumentale Vorming. De voorzitter zei, dat dit volgens hem niet meer mogelijk is. Er zijn al lessen gekom- bineerd. De heer A. B. Koster (C.D.A.) was wel voorstander om 700,— beschik baar te stellen voor A.M.V. Hij wenste een limiet voor subsidiëring tot en met het le diploma. Dan dient het subsidie op andere wijze geregeld te worden. De voorzitter zei, dat de opleiding al bekort is. Meer lesuren De heer W. C. van den Bosse (S.G.P./R.P.F.) verklaarde het voor stel van de heer Renden te kunnen ondersteunen. De heer Hart ging in tweede instantie eveneens akkoord. De raad besloot zonderhoofdelijke stemming het aantal lesduureenhe den voor 1982/83 uit te breiden met 20 tot 380 lesduureenheden. Dit laatste aantal is een limiet voor vol gend jaar. De datum van benoeming van de heer L. van Ast tot onderwijzer in tij delijke dienst aan de openbare lagere school te Ellemeet werd gewijzigd van 16 augustus 1982 in 1 augustus. Motie Bruinisse Burgemeester en wethouders had den voorgesteld adhesie te betuigen aan een motie van de raad van dc ge meente Bruinisse om bij de P.Z.E.M. aan te dringen op tariefsverlagingen voor de kleinverbruikers. De heer Hart had uit de pers verno men, dat in andere gemeenten andere moties waren aagenomen. Hij vroeg zich daarom af hoeveel moties daar om de gemeente nog zouden berei ken. Overigens vond hij het een goe de zaak, dat de kleinverbruikers van de bedrijfswinst zouden profiteren. De heer Den Boer wees erop, dat P.Z.E.M. nu eenmaal reserves moet kunnen vormen voor het voeren van een goed beleid. Uit de reserves wordt al bijgedragen voor het uitvoe ren van onrendabele gasaanslui- tingen. De heer Koster was het met de heer Den Boer eens. Reserves moeten een .buffer blijven vormen tegen toe komstige prijsverhogingen. Schoks gewijze verhogingen zijn niet ge wenst. De heer Renden vond, dat de P.Z.E.M. al aardig tegemoetgekomen is aan de wensen van de kleinver bruikers bij aansluiting van onren dabele gebieden op aardgas. Hij vond het wenselijk de prijzen te sta biliseren. Niettemin wil hij wel ad hesie betuigen aan de motie. Wethouder Padmos wees er op, dat het subsidie voor aansluiting van de onrendabele gebieden op aardgas is verhoogd i.v.m. reakties. Daarom leek het hem goed als er in het geval Bruinisse aan de bel getrokken wordt. Landelijke normen De voorzitter zei, dat de prijzen voor aardgas landelijk worden vast gesteld. De elektriciteitstarieven zijn afhankelijk van de bedrijfsresul taten. Men moet zich niet te veel voorstellen over verlaging van de ta rieven voor de kleinverbruikers. Er moet bij de P.Z.E.M. nog veel geïn vesteerd worden. Hij zei niet te we ten of er nog meer moties komen. De raad besloot zonder hoofdelijke stemming adhesie te betuigen aan de motie van de raad van de gemeente Bruinisse. Iedere maandag Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer'Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15- 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Havenplein 24. Wetswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Donderdag 2 september Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. C.D.A- verkiezingsbijeenkomst. 20.00 uur. Havenplein 24. Wetswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Vrijdag 3 september Zierikzee „Huis van Nassau". Ledenvergade ring vogelvereniging „Zang en Kleur". 20.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Klubavond. 19.30 uur. Klubhuis „De Lichtboei", Poststraat. Filmvertoning „De Man gel". 19.30 uur. Bioscoop de Concertzaal. Bobby Deerfield. 20.00 uur. Burghsluis Excursie Prov. Staten Neeltje Jans. 14.30 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk, concert Brassband Apollo en Smalstad- en dameskoor, 20.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Af scheidsreceptie PTT-er J. M. de Bil, 19.00 - 21.00 uur. Zaterdag 4 september Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. Caligula en Messalina. 20.00 uur. Dreischor Mobiele tent (Ring). Tentconcert „Veere's Genoegen". 16.00 uur; (rondgang door het dorp begint om 15.30 uur). Wilhelminadorp Wilhelminapolder. Zeeuws Ploeg- kampioenschap. 12.30 uur. Zondag 5 september Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. Caligula en Messalina. 20.00 uur. Maandag 6 september Zierikzee Pannekoekenhuis, Appelmarkt 6. Open avond Schaakvereniging Zie rikzee. Aanvang junioren 19.00 uur, senioren 19.45 uur. Chr. Ger. Kerk. Verkiezingsbijeen komst R.P.F. met drs. A. Wagenaar, lid van de Tweede Kamer. 20.00 uur. Middelburg Provinciehuis. Vergadering Staten- kommissie Economische Zaken. 16.00 uur. Dinsdag 7 september Zierikzee Zaal Chr. Geref. kerk. Repetitie „De Lofstem", dirigent Jaap Schouls. 20.00 uur. 's Landskamer. Algemene vergade ring Waterschap Schouwen-Duive land. 14.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Ger. Kerk. Vrouwenraad. 20.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raad Middenschou wen. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Raadsvergadering. 20.00 uur. Woensdag 8 september Zierikzee Zaal Chr. Geref. kerk. Repetitie „Sjaloom", dirigent Art de Jonge. 20.00 uur. „Huis van Nassau". Lezing Platte landsvrouwen afdeling Schouwen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Rusthuis Duinoord. Bejaardensoos. 14.30 uur. Vrijdag 10 september Zierikzee Mondragon. Jubileumviering A. Bo- gaert (Zeelandia). 19.30 uur. Zaterdag 11 september Bruinisse Muziektent, sluitingsconcert „Nu met Hope" en „Oefening en Uitspan ning", 19.30 uur. Muziektent, lampionnenoptocht, 20.30 uur. Maandag 13 september Zierikzee Pannekoekhuis, Appelmarkt 6. Le denvergadering Schaakvereniging Zierikzee. Aanvang 19.30 uur. Dinsdag 14 september Kerkwerve VerenigingsgebouwBejaardensoos 14.30 uur. Donderdag 16 september Kerkwerve N.H. Kerk. Algemene ledenvergade ring t.t.v. Kerkwerve. 20.00 uur. Big ,,S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag 19.30 - 23.00 uur, zaterdag 19.30 - 24.00 uur; zon dag gesloten. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: zaterdag 4 septem ber weer geopend (20.00 - 01.00 uur). Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. The Little Pub (Nieuwerkerk) Openingstijden: vrijdag 19.30-23.00 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396 (01112) 1774, (01110) 6564 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2