Maarten Verspoor na veertien jaar uit de Bruse politiek BRU'S KOLLEGE BOOS OP VISSERIJBESTUUR Mevrouw Rie Rosmolen 25 jaar onderwijzeres Bruse raad schuift sporthal weer vooruit Renovatie zes woningen in Looperskapelle en Kerkwerve Over „palenproblemen" en wilde konijntjes Terugblik op Toeristendagen STREEKNIEUWS Twaalfde Taptoe Bruinisse ZIERIKZEESCHR NIEUWSBODE Maandag 30 augustus 1982 Nr. 23173 3 Door „Beter Wonen" ZIER1KZEE - In opdracht van Beter Wonen is aan de Kapelleweg te Looperskapelle begonnen met de renova tie van twee huurwoningen. Aansluitend worden vier woningen aan de Kerkweg te Kerkwerve eveneens in grijpend verbeterd. BRUINISSE - Wijze, welgemeende woorden, bloemen en het wapen van Bruinisse in glas-in-lood, begeleidden het afscheid van raadslid Maarten Verspoor op de raads vergadering van vrijdag. Het kón niet anders: de zegs wijze ,,de pijp aan Maarten geven" werd veelvuldig uit de kast gehaald. Verspoor stopt, na een periode van veer tien jaar de ware belangen van de gemeente Bruinisse gediend te hebben voor zijn partij, het Algemeen Belang. Als eerste sprak raadsvoorzitter T. C. Hekman het scheidende raadslid toe. Hekman zei, dat Verspoor's besluit, om ondanks zijn herverkiezing bij de ge meenteraadsverkiezingen, zich terug te trekken uit de gemeentepolitiek, sommigen rauw op het dak was gevallen. ,,We zullen er allemaal moeite mee hebben uw vertrouwde gezicht te moeten missen". „Een terugblik; Verspoor „ver sleet" drie burgemeesters en zag bestuurlijk veel veranderen. Twee uitspringers: Plan West en Aquadel- ta. Veranderingen in Bru, waar Ver spoor rustig en nuchter onder bleef en deed wat in het belang van Brui nisse was. „U kenmerkte zich altijd door korte toespraken, zodat iede reen direkt begreep wat u bedoelde", zei Hekman, die verder de kostelijke humor van Verspoor aanhaalde, „die menigeen uit de dagelijkse sleur haalde". Mevrouw Verspoor, voor deze gelegenheid ook een raadszetel toebedeeld, werd uiteraard door de (Vervolg van pagina 1) tiatief met veel terrassen en muziek in de binnenstad. Verder was hij van mening, dat de braderie meer gespreid in de binnenstad moet wor den opgesteld, zodat meer straten - begin St. Domusstraat, Poststraat, Kraanplein - bij het gebeuren wor den betrokken. Mol, Melkmarkt en Schuithaven zouden dan vanzelf enigszins worden ontlast. Sportverenigingen De heer Lindhout stak niet onder stoelen of banken het zeer te betreu ren, dat het plan ook de regionale sportverenigingen in de aktiviteiten op de toeristendagen te betrekken, dit jaar is mislukt. Hij kon zich niet voorstellen, dat alle betrokkenen bij het sportgebeuren gedurende zes we ken met vakantie zijn en derhalve niet in staat zijn dit organisatorisch rond te krijgen. Het leek de heer Lindhout een goed initiatief sport verenigingen aktiviteiten als bij voorbeeld doelschieten e.d. op het Havenpark in organisatie te geven. Hij liet weten volgend jaar toch weer te trachten dit van de grond te krij gen. Terugblikkend op het afgelopen seizoen zei de voorzitter het te be treuren, dat nog heel veel kramen op de braderie door kooplieden van bui ten de regio werden bezet. „Als dé Zierikzeese ondernemers bij de tijd zijn, is dat niet nodig". Hij was van mening, dat elke 1.000,— die een handelaar van buitenaf in Zierikzee verkoopt, 1.000,— te veel is. Hij deed dan ook een beroep op de autochthone mid denstand volgend jaar nog meer en- thousiamse voor de braderie te to nen. Tot slot zei hij te hopen op be grip vanuit de Zierikzeese bevol king, verwijzend naar het ekono- misch belang van de toeristendagen voor de stad en regio. burgemeester niet vertegen in zijn dankwoorden en kreeg een bos bloe men aangeboden voor de vele uren dat zij haar man aan de gemeente heeft afgestaan. Als een prettige, blijvende herinnering kreeg het scheidende raadslid uit handen van de raadsvoorzitter het wapen van Bru in glas-in-lood. Rode draad: visserij Nestor van de raad, de heer M. Meeuwsen (C.D.A.) sprak vervolgens waarderende woorden. „Als een rode draad lipe bij het raadswerk je inzet voor visserij. We denken aan de vele visserijmoties, je bezorgdheid over hoge waterstanden en je „palenpro blemen". In je eerste vergadering voerde je al het woord over een paal van de zate van de Oliebond, in je laatste ging het wéér over zaten en palen", merkte Meeuwsen op. Na een opsomming van vele Bruse zaken uit de afgelopen veertien jaar zei Meeuwsen, dat Verspoor ook aan dacht had voor de kleine dingen: op een vergadering in 1969 merkte Ver spoor op dat er op de algemene be graafplaats veel wilde konijntjes za ten. Sommigen vragen zich nog steeds af wat je eigenlijk toen wilde, maar ja het jagersbloed kruipt waar het niet gaan kan!" Mossels op de raadstafel Waar blijft de tijdBegonnen onder burgemeester Van de Linde in het ou de gemeentehuis, met vergaderingen tot in de kleine uurtjes, soms met een pan mossels op tafel. De sekretaris herinnert zich nog, dat hij 's nachts om één uur erop uitgestuurd werd om peper, uien en zout „We kennen je als-een levensgenie ter, recht-toe-recht-aan. Spontaan, open en eerlijk, zonder voorbehoud", aldus de C.D.A.-er. „We zullen je kwinkslag en je vrolijke noot mis sen, je Bruse spreuken en soms je zuur-zoete lachje". Meeuwsen dacht als dank dat een Verspoor-pleintje of een Verspoor- straatje, wel op z'n plaats zou zijn. „Behouden vaart", namens de kolle- Interim coach Maarten zelf had het laatste woord (zoals zo vaak), en begon met dank woorden voor zoveel goeds over hem gezegd. Maarten Verspoor. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Ik heb getracht het zo goed moge lijk te doen. Of ik daarin geslaagd ben, moet u maar beoordelen. Ik heb het genoegen gehad om vier burge meesters té mogen meemaken: Van der Linde, Hokken, Stoffel Jumelet (als een soort interim-coach) en u me neer de voorzitter. Nog steeds moet ik lachend terugdenken aan loco burgemeester Stoffel, die er zo mar kant uitsprong. Zo Bru's. Zo raak ty perend. Nog hoor ik hem zeggen: „Ik schut ze als luizen uit m'n pels!" De gemeente was arm, herinnerde Verspoor zich, maar toch waren de mensen gelukkig en genoten van het leven zoals het was. Als groot keer punt noemde Maarten Verspoor de afsluiting van de Grevelingen. „In Bru worden grote beslissingen in een paar minuten genomen, over kleinigheden zeurt men soms jéren. In een tijdsverloop van enkele dagen besliste we over de komst van „Wil- ma", die werd gezien als de bekende „ram in de struiken". De kollega raadsleden dankte Maarten voor de samenwerking en vriendschap. Niet wauwelen „Ik heb veel naar u moeten luiste ren. Soms met aandacht en waarde ring, soms met grote ergernis. Als ik nu een wens mag doen: laat uw woor den weinige zijn. Wauwel niet te veel en vraagt u steeds af of hetgeen u be zielt wel wezenlijk het gemeentebe lang dient", aldus de les die Verspoor de raadsleden voorhield. „Maar bovenal vraag ik u om ver draagzaam te zijn en elkaar politiek gezien niet te „ver-eten". Hierbij dacht de Algemeen Belang- verdediger aan het winnende lied van het songfestival.' Een beetje lief de, een beetje vrede. „Treedt op in eenheid, dan pas wordt u een écht elftal". Hij blijt een sportman! Gemeente inhalige vrek? BRUINISSE - Als het aan het kollege van b. en w. van Bruinisse ligt, wordt er met de Visserij vereniging niet meer onderhandeld over een herstrukturering van de Visserijhaven. De ongezoute kritiek van het bestuur van de vereniging, zo werd duidelijk op de jongste raadsver gadering, viel niet in goede aarde bij het kollege. Woor den als: stemmingmakerij, verschrikkelijk eigenwijs, manipuleren van de vergadering en we voelen ons onge looflijk in de boot genomen, drukken zwak uit hoe het kollege over deze zaak denkt. Bij de behandeling van dit agenda punt, dat op de. vorige vergadering werd aangehouden, liet raadsvoor zitter Hekman zich laatdunkend uit over de wijze waarop het bestuur van de visserijvereniging haar (eigen) mening meende te moeten ventile ren. „Berichtgeving op een eenzijdi ge, sensationele wijze, waardoor de gemeente wordt afgeschilderd als een inhalige vrek", aldus burge meester Hekman. Verbazing en ergernis Wethouder Vonk (Alg. Bel.) voelde zich door het bestuur in de boot geno men, hetgeen hij vol verbazing en er gernis konstateerde. Wat geschiedde? Op veelvuldig verzoek kwam (na legio plannen op tafel te hebben gehad) een naar het oordeel van het kollege en bestuur Kollege terug naar „af" van de visserij vereniging een plan uit de bus voor het uitbreiden van de visserijhaven. Nodig naar de mening van de vissers omdat hun schepen fors werden vergroot. Op de (roerige) raadsvergadering van 30 juni werd het kollege door de raad gesommeerd éérst maar eens met de vissers te gaan praten en dan met het voorstel te komen, omdat het de vissers zélf zijn, die een en ander moesten gaan betalen. Op de vergadering die hierop volg de, bleek overduidelijk dat de vis sers (niet het bestuur) géén uitbrei ding willen, althans niet als ze die zelf moeten gaan betalen. In een ruzie-achtige sfeer stelde het bestuur het kollege in een kwaad daglicht, als zou het gemeentebestuur niets doen voor de eigen vissers. Praten hierover bleek niet meer mogelijk: het kollege besloot de vergadering te verlaten. Bestuursleden verkondig den toen luid en duidelijk hun me ning, waarbij het Bru's kollege er niet zo best af kwam. Reden waarom Vonk op de raadsvergadering mee deelde: „Dit was ééns maar nooit meer". Raad de wijste zijn Theo Thijssenschool ZIERIKZEE - Mevrouw Rie Rosmolen-Murre vierde vrijdagmiddag haar vijfentwinstig jarig jubileum als ondrwijzeres bij de lagere school de Theo Thijssenschool te Zierikzee. Op verzoek van mevrouw Rosmolen werd er geen receptie met sprekers gehouden, maar wel vonden er allerlei festiviteiten plaats. Een last In dergelijke bewoordingen had ook de V.V.V.-voorzitter de heer F. de Jager zich eerder deze avond al uitgelaten. Hij zei zich te kunnen voorstellen, dat vele inwoners de toe ristendagen als een last ervaren, maar verwees ook naar het enorme ekonomische belang van de rekrea- tie. „In vele gezinnen komt daar een extraatje van binnen, al was het maar door een vakantiebaantje van één der kinderen". De sfeervolle slot- avond van het toeristenseizoen zag de V.V.V.-voorzitter als een prima verzachting voor de overlast, die de inwoners door de toeristendagen misschien wordt berokkend. Ook Z.O.C.-voorzitter de heer Ver- hage was van mening, dat een welva rende middenstand gunstige gevol gen heeft voor de eigen bevolking. Hij onderstreepte zijn woorden met een citaat uit een Analyserap port van de Kamer van Koophandel over het belang van een goede win kelvoorziening en de voorwaarden om die te behouden. De heer Verhage toonde zich enigszins verbitterd over het feit. dat er in Zierikzee nog steeds ondernemers zijn die wel hun graant je meepikken van het toeristensei zoen, maar V.V.V. Z.O.C. en Evene mentenkommissie op geen enkele wijze willen steunen. Hij hoopte dat daar in de toekomst nog eens veran dering in komt Loftuitingen Verder kreeg de Evenementenkom missie deze avond talloze loftuitin gen over zich heen gestrooid door de V.V.V.. de Zierikzeese Ondernemers centrale en het gemeentebestuur. De heer Lindhout sprak namens de Evenementenkommissie en dankte op uitgebreide wijze iedereen, die een steenjte had bijgedragen aan de Toeristendagen 1982. die in de nieu we opzet zo uitstekend waren verlo pen. BRUINISSE - Een Babi- Ionische spraakverwarring ontstond op de Bruse raadsvergadering vrijdag avond over de sporthal en alles wat daarmee samen hangt. Reden: de agenda vermeldde slechts „Spor thal Bruinisse en de Telebingo-gelden". De raadsleden hadden zich niet kunnen verdiepen in deze materie, zo zeiden ze. De zaak lag ietsje anders legde we thouder W. F. M. Vonk uit, die de komst van een eventuele sporthal na aan het hart ligt. De wethouder was na de vergadering van 30 juni op pad gestuurd om met de N.S.F. te gaan onderhandelen over de uitgestelde besteding van de Telebingo-gelden voor de sporthal. Uit dit gesprek volgde een beraad mèt de raad op 16 augustus, waar Vonk uitlegde hoe de N.S.F. over de ze zaak dacht: uitstel tot één ander half jaar, maar dan moet het geld wel besteed worden. Wil er in Bru ooit een sporthal in welke vorm dan ook komen (het Telebingo-geld is niet toereikend) moet de gemeente Brui nisse naar de mening van het kollege nu al beginnen een „potje" te vor men. Een besluit dat op 30 juni door de raad werd ondersteund. Het uit stel van nu verandert daar niets aan naar het oordeel van de sportwethou der. Overrompelend C.D.A.-er H. Schot wilde gaan knabbelen aan de toen toegezegde pot-vorming met dit jaar één ton. Hij vond het voorstel van 30 juni „over rompelend", en wilde een ontkoppe ling, nu het N.S.F.-uitstel uit de bus kwam. Hij achtte zich niet meer aan de gemaakte afspraken gebonden. S.G.P.-woordvoerder L. v. d. Bos wilde het agendapunt terugnemen en in een volgende vergadering behan delen. Vonk: „Dan gaan we het wéér voor ons uitschuiven". Raadsvoorzitter T. C. Hekman diepte uit de notulen van de vergade ring van 30 juni (door de raad eerst goedgekeurd) op, dat de raad toen in stemde met de potvorming van één ton dit jaar voor de sporthal. Nu of nooit P.v.d.A.-man Bal wilde eveneens de zaak opnieuw bekijken, in ver band met het waarschijnlijk verval len van het bingo-geld. Vonk: „Dat betekent, dat er over anderhalf jaar pas aan het „potje" kan worden be gonnen, dat houdt in, dat je de hal de eerst komende tien jaar wel kan ver geten. Het is nu of nooit!" Schot liet weten, op zichzelf geen moeite te hebben met het sport fonds, maar wilde bekijken of het één of een halve ton moest zijn. Vonk: „Elk jaar een ton is pas zinnig". Schot: „Misschien moet het wel twee ton per jaar worden". Waarop de wethouder verzuchtte: „Waarom zo moeilijk doen?" En Van de Bos: „Waarom zo hastig?" En Vonk weer: „Ja zo kunnen we nog drie maanden door-emmeren!" Hekman wilde het kollege-voorstel in stemming brengen, maar er viel niets te stemmen, omdat de raadsle den niets zwart-op-wit voor zich op tafel hadden. Konklusie: aanhouden tot de volgende vergadering. Raadsvoorzitter Hekman zei te trachten boven dit nivo uit te komen als raad en de wijste te willen zijn. Wel zegde hij toe een diepgaand on derzoek te gaan instellen, echter zón der overleg met het bestuur van de visserij vereniging. „Het antwoord is aan de vissers zélf". C.D.A.-woordvoerder H. Schot ver weet hierop het kollege niet goed ge noeg voorbereid te zijn op de onder havige materie. Hekman ontkende dit ten stelligste: „Er zijn genoeg ideeën en legio oplossingen voor de visserijhaven op tafel gebracht, al ja ren lang", aldus Hekman. Vonk: „Op de vergadering bleek dat de aanpas sing van de haven van de vissers niet hoeft. Het is gewoon een doordram- men van het bestuur". Uiteindelijk stelde M. Meeuwsen (CDA) voor een totale herstrukture ring voor de haven te onderzoeken, een plan waar het kollege ook haar gedachten al over had laten gaan. Met een „aldus besloten" behoorde dit agendapunt tot het verleden. SCHOUWEN-DUIVELAND Alkoholkontrole Een zaterdagnacht gehouden alko holkontrole viel redelijk goed uit, want er werd slechts één rijverbod opgelegd en één proces verbaal ge boekt. ZIERIKZEE Pepsi-proef Zaterdag 4 september komt het zo genaamse .Pepsi Team" naar Zierik zee voor het promoten van deze fris- De bewoners worden tijdelijk ge huisvest in twee speciaal daartoe leeggehouden nieuwbouwwoningen aan de Zuidkerkestraat te Kerkwer ve, drank. Dit team houdt gedurende de ze zomer overal in het land smaak tests. Het Pepsi Team zal van elf uur tot half zes op het Havenplein aan wezig zijn. Rood lichtkontrole Zondagmiddag tussen 16.00 en 18.00 uur voerde de politie een rood lichtkontrole uit op de Laan van St. Hilaire in Zierikzee. Negen personen werden verbaliseerd. Vastgebonden hond gevonden Een landbouwer ontdekte zondag ochtend in de buurt van de Nemag een hond, die met een stuk touw aan een paal was gebonden. Hij waar schuwde de politie, die het dier (een bastaard) bevrijdde en naar Tineke's Dierenpension overbracht. Kenne lijk is de hond achtergelaten. Diefstal automaat Vrijdag is de douche-automaat aan het Luitje opengebroken en het kas geld meegenomen. Naar schatting zou de inhoud ca. 50,— bedragen. De technische recherche stelt een on derzoek in. Gemeenteraadsvergadering Dinsdag 7 september wordt, even als elders, in Zierikzee de nieuw ge kozen gemeenteraad geïnstalleerd. Verder zullen ook de nieuwe wethou ders worden gekozen en er moet voorzien worden in de vakatures in kommissies, instellingen enz. in ver band met de nieuwe zittingsperiode van de gemeenteraad. Tenslotte die nen de geloofsbriefen onderzocht te' worden van het nieuw benoemde raadslid mevrouw M. R. de Jong-van Loo. RENESSE Kerkkoor Het Hervormd Kerkkoor start don derdag 2 september onder leiding van mevrouw Janny Lemson-Daane de wekelijkse repetities. Nieuwe le den zijn welkom. Botsing Ter hoogte van het Geschenken huis reeds W. H., uit Bronheim (W.D1.), die aldaar geparkeerd stond, achteruit op de auto van M. H. uit Zierikzee die juist voorbij kwam. De auto's werden beschadigd. Het echtpaar T. W. Rosmolen werd in een versierde personenauto van huis opgehaald en naar school ge bracht, Alle leerlingen van de lagere school en de kleuterschool de Woel waters hadden zich in het gebouw verzameld en verwelkomden de jubi- laresse en haar echtgenoot. Letters Van letters was door de kinderen de leuze: „lang leve de juffrouw" ge maakt. Elke letter vertelde iets over het leven van mevrouw Rosmolen. De kleuters boden een bloemstukje aan en het personeel, de ouderkom- missie en de leerlingen van de lagere De renovatie van de zes woningen heeft lange tijd moeten wachten op het bouwen van deze nieuwe wonin gen. De twee wisselwoningen worden door Beter Wonen op eenvoudige wij ze geschikt gemaakt voor tijdelijk gebruik. Werkzaamheden De verbeteringswerkzaamheden zullen bestaan uit het aanbrengen van een douche, van spouwmuuriso latie, dubbelglas, dakisolatie, nieu we keukeninrichting, nieuwe ramen- deuren, plafonds en nieuw sanitair, verbeterde ventilatie, elektrische in stallatie etc. Het werk wordt uitge voerd door Bouwbedrijf Prince te Haamstede. De huren van de woningen worden na de renovatie gemiddeld f 95,— per maand hoger. Voor deze renovatie verstrekt het rijk wegens de beperkte over heidsmiddelen geen geldlening. Be ter Wonen zal het benodigde geld daarom op de kapitaalmarkt lenen. (Vervolg van pagina 1) ontvangen", hetgeen de Bruse harten goed deed. Na het eindtaptoesignaal speelde „Oefening en Uitspanning" het volkslied. Dankbaar Burgemeester T. C. Hekman zei na mens het publiek de twee vragen op het programma volmondig met ja te kunnen beantwoorden: bent u tevre den over Taptoe Bru en zou u graag zien dat de taptoe blijft voor tbestaan? „Hulde aan de deelnemers, het was werkelijk af!" Hekman zei uit eigen ervaring te weten welk een voorbereiding van de deelnemers aan zo'n show voorafgaat, gepaard aan een flinke dosis doorzettingsver mogen. De beloning: de vaste weten schap een dankbaar publiek achter te laten. „Een zinvolle vrijetijdsbesteding die gesteund moet worden. Meldt u daarom aan als donateur van de Stichting Festiviteiten Bruinisse, zo dat met de dertiende taptoe nog meer gevulde tribunes het muzikaal feest omzomen", aldus de eerste burger. Bijna half twaalf viel het doek over de twaalfde Taptoe Bru, de or ganisatoren overigens met een niet- sluitende begroting achterlatend. school gaven bloemen. Ook kreeg de onderwijzeres het eerste deel van de Zeeuwse encyclopedie van het perso neel en de ouderkommissie. Daarna was het tijd voor spellet jes. Op het schoolplein gaf Ellen Say- ers enkele poppenkastvoorstellin gen. Onder leiding van het Leger des Heils konden de kinderen volksdan sen. Aan het einde van de middag werd een lopende receptie gehouden. Na mens het gemeentebestuur overhan digde loco-burgemeester C. Bij de Vaate een gravure van Zierikzee. Het echtpaar Rosmolen, de loco-burgemeester de heer Bij de Vaate en de amb tenaar van onderwijs, de heer L. J. Lagendijk (r.). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3